محاسبه فضای جان پناه چاهک

 
تاریخ انتشار: دوشنبه, 1398/11/07 - 17:46 توسط مزروعی

با سلام 

روش محاسبه فضای جان پناه چاهک که باید 50*60*100 باشد را ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند.

با فرض این که مقدار 60 را برای ارتفاع  مدنظر باشد.

در واقع سوال این هست که ایا اگر ارتفاع سکو کابین مثلا 70 تا باشد، ایا  می توان نتیجه گرفت که ارتفاع 60 جان پناه تامین هست یا نه؟ (با توجه به این که پایین ترین قسمت کابین همان بافر ان  است)

 

دیدگاه‌ها

ضمن تشکر از شما. بنده نحوه محاسبه بازرسان محترم را به درستی درک نمی کنم. نحوه محاسبه انها به صورت زیر است.

فرض کنیم : 

فاصله هوایی بین بافر و سکو  A = 20

طول بافر در حالت فشردگی = 10 = B

ارتفاع سکو کابین = 70 = C

روش محاسبه ارتفاع جان پناه توسط بازرس:

C-(A+B) => 70-(20+10) = 40

در نتیجه استدلال میشود که ارتفاع فضای جان پناه کافی نیست. آیا این روش محاسبه صحیح است؟ در واقع من منظق این فرمول را درک نمیکنم!

 

 

با سلام

در سالهای بسیار دور(سالهای 1353 به بعد) و قبل از حضور سندیکا و کنترل استاندارد آسانسور در ایران، شرکت ایران شیندلر بر اساس استانداردهای اروپایی شیندلر سوییس تولید و نصب آسانسور را انجام می داد و مالکان و سازندگان ساختمان باید سازه و ابعاد چاه آسانسور را بر اساس جداول این شرکت آماده می کردند و چنانچه این ابعاد توسط سازندگان ساختمان رعایت نشده بود، موظف بودند چاه آسانسور را با ابعاد آسانسورهای شیندلر تطبیق و تحویل دهند.

در ارتباط با کف چاه آسانسور و فضای جان پناه در یک آسانسور 4 نفره طبق ضوابط شیندلر باید از این ابعاد تبعیت می شد.

  • ارتفاع از کف تمام شده اولین توقف تا کف چاهک 150 سانتیمتر
  • ارتفاع تجهیزات و ضربه گیرهای زیر کابین حدود 60 سانتیمتر
  • ارتفاع سکوهای بتونی کف چاه 90 سانتیمتر

در نتیجه در فضای چان پناه می شد یک مکعب با ارتفاع حدود 90 سانتیمتر و اضلاع 55 سانتیمتر و 100 سانتیمتر قرار داد.

این ابعاد در آسانسورهای دیگر(6 نفره و 8 نفره و 15 نفره و باری و بیماربر) نیز تابع جداول تعیین شده بود.

اما در حال حاضر معمولا شرکتها تابع سازندگان ساختمان بوده و لذا ابعاد گوناگون بوده ولی با تاسیس سندیکای صنایع آسانسور و بعدها حضور استاندارد گروهای تخصصی نسبت به استفاده از استانداردهای اروپایی اقداماتی انجام دادند و در نهایت استاندارد 6303-1 با الگوبرداری از بخش هایی از استاندارد E81 تهیه و تصویب شد.

لذا طبق استاندارد فعلی باید بین سکوهای ضربه گیر کف چاه بتوان مکعبی به ابعاد یک متر در 60 سانتیمتر و 50 سانتیمتر قرار داد(این فضا برای قرار گرفتن اضطراری و ایمن فرد در کف چاه می باشد) حال در هر چاهی با توجه به ارتفاع تجهیزات و ضریه گیرهای زیر کابین باید مکعب فوق با یکی از وجوه آن در فضای بین ضربه گیرها قرار گیرد.

 

 


آسانسورها از وسایلی هستند که استفاده کردن از انها در ساختمان‎های چند طبقه الزامی می‎باشد و سازندگانی که ساختمان‎هایی با بیش از سه طبقه مجزا می‎سازند باید از این نوع وسیله در آنها استفاده نمایند. با توجه به وجود چنین قوانینی و همچنین استقبال افراد از چنین وسیله‎ای در ساختمان‎ها سبب شده است تا نیاز به وجود چنین دستگاه‎هایی در جامعه افزایش پیدا کند و همین موضوع سبب شده تا شرکت‎های زیادی در این زمینه آغاز به کار کنند و خدمات مختلفی را به مشتریان خود ارائه نمایند. خدمات تزئینات و بازسازی آسانسور با استفاده از سرویس‎کار آسانسور از شرکت آسانسور با تجربه و متخصص یکی از خدماتی می‎باشد که برخی از این نوع شرکت‎ها به مشتریان خود ارائه خواهند کرد.

بدلیل این که این وسیله در ساختمان به شکلی روزانه به دفعات زیادی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و ممکن است دچار خرابی شود قوانین در مورد سرویس آسانسور و تعمیر آسانسور وضع شده است که با توجه به آنها این وسیله باید به شکلی ماهیانه مورد بررسی قرار گیرند و
فرآیند تزئینات و بازسازی آسانسور برروی آنها اعمال شود. توجه داشته باشید که آسانسورها وسایل پیچیده‎ای هستند که برای انجام خدمات تعمیر آسانسور و سرویس آسانسور از سرویس‎کار آسانسور استفاده شود که از تجربه‎ای بالا و تخصص کافی در این زمینه برخوردار می‎باشد.

برای برطرف کردن مشکلات آسانسور به دو روش می‎توان عمل کرد. تزئینات و بازسازی آسانسور به شملی ماهیانه و در فواصل زمانی منظم و تزئینات و بازسازی آسانسور به شکلی موردی که این گزینه زمانی اجرا خواهد شد که آسانسور از کار افتاده باشد و یا نتواند به درستی فعالیت کند. برخی از افراد تصور می‎کنند که برطرف کردن موردی مشکلات آسانسور می‎تواند سبب کاهش هزینه‎های آنها شود اما در این مورد باید به این نکته توجه کرد که در صورت استفاده از این نوع سرویس آسانسور که به مشتریان ارائه می‎شود سرویس‎کار آسانسور از شرکت آسانسور تنها مشکل موجود در آسانسور که سبب از کارافتادن آن شده است را بررسی و برطرف خواهد کرد و از بررسی کامل آسانسور و تعمیر آسانسور به شکلی کلی ممانعت خواهد کرد.

این موضوع سبب می‎شود تا عیوب احتمالی موجود در این نوع وسیله توسط سرویس‎کار آسانسور از
شرکت آسانسور معتبر بررسی و یافت نشود و دوباره بعد از گذشت مدتی ممکن است دوباره آسانسور مورد استفاده از کار بیافتد و یا به خوبی عمل نکند. همین موضوع سبب می‎شود در بازه کوتاهی هزینه‎های زیادی به شما تحمیل شود و مجبور شوید مبالغ بیشتری از هزینه مربوط به سرویس آسانسور و تعمیر آسانسور به شکل ماهیانه پرداخت نمایید. استفاده تعمیرات موردی برای آسانسور از معایب بسیاری برخوردار است و که یکی از آنها از کارافتادن ناگهانی آسانسور می‎باشد که احتمال گیر کردن ساکنین ساختمان در آن را افزایش خواهد داد.


خرابی قطعات و فرسوده شدن آنها بر اثر عدم سرویس‎های منظم

یکی از وقایعی که در بسیاری از آسانسورهایی که در آنها از خدمات سرویس ماهیانه و منظم استفاده نمی‎شود خرابی قطعات فرسوده در این نوع آسانسورها می‎باشد. گاها پیش آمده است که به علت درست عمل نکردن یک قطعه که با هزینه‎ای ناچیز قابل تعویض می‎باشد و عدم آگاهی از این مشکلی که در این نوع قطعه بوجود آمده است سبب می‎شود به بخش‎های مختلفی از آسانسور اسیب‎هایی جدی وارد شود که برای رفع آنها باید هزینه‎ای زیاد را پرداخت نمایید.

(بهتر است قبل از هر کاری
کاربرد انواع موتورها در تعمیر و نگهداری و بازسازی آسانسور را مطالعه کنید.)

در برخی از مواقع نیز ممکن است با وجود چنین مشکلات در این وسیله سلامت افرادی که از این نوع وسیله استفاده می‎کنند با چالش‎هایی جدی روبرو شود. با توجه به این موضوعات و همچنین قوانینی که در این رابطه وجود دارد بهتر است به جای استفاده از خدمات و تعمیرات مورد آسانسور از خدمات منظم و ماهیانه ارائه شده استفاده نمایید.

 امروزه در جهان انواع مختلفی از آسانسور وجود دارد و از آنها در صنایع مختلفی استفاده خواهد و با توجه به کاربردی که این آسانسورها دارند از اجزا و قطعات مختلفی بهره می‎برند. اما در تمامی آسانسورها برخی از قطعات و بخش‎ها وجود دارد که در بین همه آنها مشترک می‎باشد و می‎توان آنها در انواع مختلفی از آسانسور با کاربری‎های مختلفی مشاهده کرد. در ادامه به ارائه اطلاعات بیشتری در این رابطه خواهیم پرداخت. در صورتی که تمایل دارید تا با این بخش‎ها بیشتر آشنا شوید با ما در ادامه همراه باشید.


قطعات موجود در آسانسورها

آسانسورها یکی از وسیله‎های پیچیده می‎باشند که در آنها از انواع مختلفی از قطعات مکانیکی و الکتریکی استفاده شده است. قطعات مکانیکی که در این وسیله کاربرد دارند و در تمامی آنها یکسان می‎باشند شامل ریل و کابین و وزنه‎های تعادل که وظیفه تحمل و خنثی کردن وزن کابین و مسافران را دارند و همچنین سیم بکسل برای اتصال کابین و قاب وزنه تعادل، گاورنر، پاراشوت و درب طبقات می‎باشد. در صورت ایجاد مشکل در هر کدام از این بخش‎ها می‎توانید با استفاده از خدمات ارائه شده در قالب سرویس و نگهداری آسانسور شرکت‎های فعال در این زمینه در کمترین زمان به برطرف کردن مشکل موجود بپردازید. شما می توانید در گوگل
نمونه قرارداد نگهداری آسانسور را ببنید.

قطعات الکترومکانیکی

قطعات الکترومکانیکی مختلفی در این وسیله وجود دارد که بیشتر این نوع قطعات را می‎توان در موتور و درب کابین مشاهده کرد. این قطعات ممکن است در دراز مدت و به دلیل استفاده زیاد دچار خرابی آسانسور شوند که با استفاده از خدمات بازسازی آسانسور می‎توانید به تعویض آنها بپردازید. موتورهایی که در این وسیله به کار گرفته خواهد شد در دو نوع گیربکسی دو دوره و تک دوره و موتورهای گیرلس در بازار وجود دارد که می‎توانید با توجه به نیازتان از آنها استفاده نمایید. در صورتی که هرکدام از این نوع موتورها با مشکلی روبرو شدند و قادر نبودند که به بهترین شکل ممکن فعالیت کنند با استفاده از خدمات سرویس آسانسور می‎توانید مشکلات موجود در آنها را برطرف کنید. درب‎های کابین آسانسور یکی دیگر از قطعات الکترومکانیکی موجود در این نوع وسیله می‎باشد که در دو مدل کشویی سماتیک و اتوبوسی در بازار موجود می‎باشد.

این قطعات در آسانسور روزانه به دفعات زیادی مورد استفاده قرار خواهند گرفت و احتمال خرابی آسانسور آنها بالا می‎باشد. در صورت مشاهده هر گونه خرابی آسانسور با سرویس‎کار آسانسور تماس حاصل کنید تا
بازسازی آسانسور در تهران مشکل شما و رفع عیوب موجود در آن بپردازد. توجه داشته باشید که آسانسورها وسایلی پیچیده می‎باشند که برای انجام انواع مختلفی از اقدامات سرویو نگهداری آسانسور باید از افراد متخصص در این زمینه استفاده شود.

قطعات الکتریکی

از دیگر قطعات موجود در این وسیله که در بسیاری از ساختمان‎ها از آن استفاده می‎شود می‎توان به قطعات الکتریکی در آن اشاره کرد. قطعات الکتریکی موجود در این وسیله تابلو فرمان، شاسی احضار، جعبه روزیون، فوتو مگنت، مگنت درباز کن و لمینت شالتر می‎باشند. این قطعات که در این وسیله وجود دارند وظایف مهمی را در آسانسورها برعهده دارند و در صورت
خرابی آسانسور هرکدام از آنها آنسانسور به درستی به فعالیت خود نمی‎تواند ادامه دهد. در صورت مشاهده هرگونه مشکل در فعالیت آسانسور به سرویس‎کار آسانسور مراجعه کنید تا با سرویس آسانسور مشکلات موجود در آن را مرتفع کند.

حتما بعد از خواند این مطلب
بخش‎های مختلف تشکیل دهنده یک آسانسور(بخش دوم) را نیز مطالعه کنید.


قطعات الکتریکی موجود در این نوع وسیله بسیار حساس بوده و نیاز دارند تا در دوره‏‎های منظمی مورد بازبینی و بررسی قرار گیرند تا در صورت نیاز برخی از قطعات خراب و یا نیم سوز تعویض شوند تا بر عملکرد دیگر قطعات تاثیر منفی نگذارند و برای جلوگیری از بروز حادثه در اولین زمان ممکن تعویض شوند. توجه به موارد ایمنی در استفاده از این وسیله بسیار ضروری می‎باشد.

 

 آسانسور یکی از وسایل پرکاربرد می‎باشد که امروزه انواع مختلفی از آن را می‎توان در ساختمان‎ها و دیگر مکان‎ها مشاهده کرد. این وسایل که برای جابجایی بین طبقات مجزا در ساختمان‎ها مورد استفاده قرار می‎گیرند از اجزا و بخش‎های مختلفی ساخته شده‎اند. این نوع وسایل که در ساختمان‎ها بسیار مورد استفاده قرار خواهند سیستم‎هایی پیچیده می‎باشند که نیاز است در طول ماه اقدامات مربوط با تعمیر آسانسور غرب تهران و سرویس و نگهداری آسانسور برروی آنها انجام گیرد تا از وقوع خطرات احتمالی در این سیستم جلوگیری بعمل آید. در ادامه به معرفی بخش‎های مختلف این وسیله خواهیم پرداخت. در صورتی که تمایل دارید با این وسیله پرکاربرد بیشتر آشنا شوید با ما در ادامه همراه باشید.

اجزای اصلی موجود در آسانسورها

سیستم محرکه

سیستم محرکه از عوامل مهمی است که در این سیستم وجود دارد و با استفاده از آن این وسیله قادر خواهد بود تا در بین طبقات جابجا شود و با توجه به کاربری که برای آن در نظر گرفته است افراد و یا اجسام را جابجا کند. برای این که از صحت عملکرد این بخش از آسانسور اطمینان حاصل کنید باید از خدمات تزئینات کابین آسانسور بهره ببرید. برای اطلاع از
قیمت تزئینات کابین آسانسور می توانید وارد سایت آقای آسانسور شوید.
کابین
این بخش یکی دیگر از بخش‎های مهم سازنده آسانسور می‎باشد که توسط آن افراد و یا اجسام را به طبقات مختلف جابجا می‎کنند. در کابین آسانسور از دربی ایمنی استفاده خواهد شد. افرادی که برای جابجا شدن در کابین قرار می‎گیرند این امکان را دارند تا از داخل آسانسور را کنترل کنند. در صورت مشاهده هرگونه مشکل و یا خرابی در بخش کابین با انجام اقدامات تزئینات کابین آسانسور به رفع کردن آن بپردازید. کابین‎ها با توجه به موارد مورد نیاز در سایزها و اشکال مختلفی ساخته خواهد شد و در برخی از آنها از تزئینات داخلی نیز استفاده می‎شود. تزئیناتی که در کابین‎ها قابل مشاهده خواهند بود روکش‎هایی از جنس استیل و یا روکش‎هایی کوره‎ای و یا فورمیکا بوده است. در برخی از این کابین‎ها از آینه و شیشه نیز استفاده خواهد شد. درصورت مشاهده خرابی در هرکدام از قسمت‎های این وسیله می‎توانید با سرویس‎کار آسانسور تماس حاصل کنید.

تابلو فرمان

تابلو فرمان از بخش‎های اصلی در آسانسورها می‎باشد که با توجه به نامی که برای آن انتخاب شده است وظیفه کنترل آسانسور را برعهده دارد. این تابلو از بخش‎های مختلفی تشکیل شده است که نیاز است به صورتی ماهیانه در قالب اقداماتی برای
بهترین تعمیر آسانسور غرب تهران و سرویس و نگهداری آسانسور مورد بررسی قرار گیرند. این قطعه در موتور خانه قرار خواهد گرفت و وظیفه برقراری ارتباط بین اجزای مختلف آسانسور را برعهده خواهد داشت. با توجه به پیچیدگی موجود در این قطعه در صورت مشاهده هرگونه خرابی در آن سرویس‎کار آسانسور تماس حاصل کنید. تابلوهای فرمانی که در این سیستم بکار گرفته خواهند شد خود از دو دسته برخوردار می‎باشند. هر کدام از این تابلو فرمان‎ها کابردی متفاوت دارند و برای ارائه خدمات مختلفی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره
دستورالعمل سرویس و نگهداری آسانسور وارد سایت آقای آسانسور شوید.

میکروپروسسور

این نوع یکی از انواع تابلو فرمان‎ها می‎باشند که از آنها در آسانسورهای دو سرعته استفاده خواهد شد. ممکن است این قطعه در طول زمان دچار مشکل شود و مانع از فعالیت آسانسور شود. در این صورت می‎توانید با دریافت خدمات تزئینات کابین آسانسور مشکلات موجود در آن را برطرف کنید. (حتما قبل از خواندن این مطلب
بخش‎های مختلف تشکیل دهنده یک آسانسور(بخش اول) را مطالعه کنید)

میکروپروسسور به همراه درایو کنترل vvvf

این دسته دیگر از تابلوهای فرمان می‎باشد که از آنها در آسانسورهای تک سرعته مورد استفاده قرار می‎گیرد. استفاده از درایو کنترل در این نوع تابلوهای فرمان سبب می‎شود تا حرکت آسانسور به نرمی صورت بگیرد. علاوه‎بر این وجود چنین درایوی در تابلو فرمان سبب می‎شود تا مصرف انرژی به 50 درصد کاهش پیدا کند. در صورت این که نیاز دارید تا این درایو را به تابلو فرمان اضافه کنید می‎توانید از خدمات تزئینات کابین آسانسور بهره بگیرید.


 

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هزار و دویست و بیست را به عدد بنویسید.