"کتاب ایمنی در صنعت پله برقی" چاپ شد

 
تاریخ انتشار: یکشنبه, 1392/08/05 - 14:49 توسط طبسی

انتشار "کتاب ایمنی در صنعت پله برقی"

Safety in Escalator Industry

"کتاب ایمنی در صنعت پله برقی" در زمینه ایمنی و آنالیز حوادث پله برقی به همت آقایان

 • مهندس فرتاش رزمجو
 • مهندس آنتونی آندون
 • تالیف و توسط "نشر نورآور" در مهر ماه سال جاری چاپ و منتشر گردید.

در آغاز کتاب آمده است:
تالیف "کتاب ایمنی در صنعت پله برقی" بدون یاری و مساعدت مدیریت محترم شرکت تمکین فولاد آسانبر قابل فرض نبوده، لازم است در ابتدای کتاب از ایشان و نیز کلیه عزیزانی که در تالیف کتاب ما را یاری نموده اند، کمال تشکر را داشته باشیم
با احترام
فرتاش رزمجو، آنتونی آندون

 

 

مطالب کتاب با 2 پیشگفتار و مقدمه آغاز و در بخش های بعدی به ترتیب زیر:

 1. فصل اول: تعاریف اصلی (شامل 21 مبحث)
 2. فصل دوم: استانداردها (شامل 4 مبحث)
 3. فصل سوم: آنالیز حوادث (شامل 4 مبحث)
 4. فصل چهارم: حوادث در فرایند نصب پله برقی (شامل 5 مبحث)
 5. فصل پنجم: حوادث و سیستمهای ایمنی (شامل 35 مبحث)
 6. فصل ششم: توصیه های ایمنی (شامل 7 مبحث)
 7. فصل هفتم: ایمنی در یک نگاه

مطرح گردیده و نهایتا" منابع کتاب در انتها ذکر شده است.

در پیشگفتار اولیه به قلم آقای مهندس فرتاش رزمجو آمده:
"در طی سالیان گذشته دوره های آموزشی بسیاری برای پرسنل نصب، سرویس و نگهداری، شرکتهای بازرسی و دانشجویانم برگزار نموده ام. متاسفانه یکی از ضعف های صنعت پله برقی بخصوص در ایران، عدم وجود کتابهای مرجع در این زمینه بوده، بطوریکه تجارب کسب شده در مراحل نصب، راه اندازی، سرویس و نگهداری و نیز بهره برداری از تجهیزات، بدون قابلیت انتقال به نسل های بعدی منحصرا" نزد کارشناسان صنعت باقی مانده است.
متاسفانه حتی در زمان انتشار کتاب جاری در سطح بین المللی نیز، کتاب مستقلی در زمینه صنعت پله برقی منتشر نشده و کتابهای مرجع در این زمینه بسیار محدود و پراکنده می باشند.
کتاب جاری با پشتوانه بیش از 8 سال فعالیت در صنعت پله برقی، با سابقه نصب و راه بیش از 300 دستگاه انواع پله برقی، پیاده رو متحرک شیندلر و نیز بر پایه نیازهای آموزشی که در خلال دوره تدریس در دانشگاه علمی کاربردی کوشا برای اینجانب مشهود بوده، تدوین گردیده تا بتواند بعنوان تنها کتاب موجود در زمینه ایمنی و آنالیز حوادث، منحصرا" در صنعت پله برقی و پیاده روی متحرک پاسخگوی نیاز فعالین، علاقمندان و محققین این صنعت باشد.
در تدوین کتاب مذکور تمام مساعی بکار بسته شده تا کلیه مطالب از استانداردهای داخلی، بین المللی و مقالات دانشگاهی استخراج شده و با پشتوانه پروژه های اجراء شده بتوان کتابی تدوین نمود که بتواند به عنوان منبع قابل اعتمادی مورد استفاده اساتید، دانشجویان و کارشناسان محترم قرار گیرد.
در پایان لازم است، از کلیه افرادی که در تدوین کتاب همکاری نموده اند، کمال تشکر را داشته و به پاس صبوری و همیاری خانواده ام این کتاب را به همسر و فرزندانم تقدیم می دارم."
با احترام
فرتاش رزمجو
مهندس مکانیک


در پیشگفتار دوم به قلم آقای مهندس آنتونی آندون آمده:
"طبق آمار سال 2004 میلادی تنها در آمریکای شمالی روزانه 245.000.000 نفر جهت جابجایی از 33.000 پله برقی و پیاده روی متحرک نصب شده استفاده نموده اند، طبق آمار منتشر شده در سال 2011 میلادی، نتها در اروپا بیش از 75.000 پله برقی و پیاده روی متحرک در حال بهره برداری بوده اند.
در ایران نیز پس از جنگ تحمیلی، با افزایش بهره برداری از مجتمع های تجاری، ارتقاء خدمات فرودگاهی و نیز افتتاح فروشگاهای زنجیره ای، پتانسیل مناسبی در خصوص نصب و بهره برداری از پله های برقی و پیاده روهای متحرک ایجاد گردید.
افزایش آمار استفاده کنندگان از پله برقی ها، نیاز به آموزش الگوهای صحیح رفتار مسافرین و نیز اجباری نمودن وجود مکانیزمهای ایمنی را مشهود تر نموده است.

در سالهای اخیر آمار آسیب دیدگی مسافرین، نصابان و سرویسکاران در صنعت پله برقی به نسبت نرخ افزایش بهره برداری از تجهیزات به طرز چشم گیری افزایش یافته است.
در این کتاب سعی شده با استناد به منابع معتبر خارجیو نیز بر اساس مقاله های برتر سالهای اخیر، نسبت به آنالیز خاطرات موجود در صنعت پله برقی و پیاده روی متحرک در ایران اقدام نموده و ضمن ریشه یابی حوادث، راهکارهای اجرایی موثری را با هدف کاهش نرخ وقوع حوادث ارائه گردد. لازم بذکر است، بخش های عمده ای از این کتاب، اختصاصا" بر اساس تجارب کسب شده در ایران و بر پایه آنالیز علل وقوع حوادث در خلال سالیان گذشته تدوین شده است.
انتشار کتاب مذکور بدون مساعدت جناب آقای مهندس عمرانی، مدیریت محترم شرکت تمکین فولاد اسانبر و نیز یاری بی دریغ اعضای خانواده ام قابل فرض نبوده، لذا لازم است، در برابر کلیه عزیزان، سر تسلیم فرود آورده و از زحمات ایشان کمال تشکر را داشته باشم."
با احترام:
آنتونی آندون مهندس صنایع


کتاب مذکور در مهرماه امسال (1392) منتشر شده (چاپ اول) و به همراه آن یک عدد CD (لوح فشرده) ضمیمه می باشد. محتویات لوح فشرده ضمیمه عبارت است از:

 • فیلم حوادث واقعی پله برقی
 • تصاویر حادثه دیدگان
 • اطلاعات تکمیلی
 • تصاویر رنگی کتاب.

قیمت کتاب به همراه لوح فشرده 11.000 تومان بوده و علاقمندان برای تهیه آن می توانند به نمایشگاه دائمی و مرکز فروش نشر نوآور واقع در:

دیدگاه‌ها

سلام- استاد طبسی من باید ابتدا از شما بخاطر اطلاع رسانی بموقع و سریع مطالب مفید و آموزنده تشکر کنم و در ادامه بپرسم ما که از تهران دوریم و نمی تونیم برای خرید کتاب جالب ایمنی در صنعت آسانسور به تهران بیایم چکار کنیم؟ به چه طریق میتونیم کتاب را در استان جنوب شرقی تهیه کنیم؟ آیا ارسال پستی یا به شکل دیگه ممکنه؟ ممنون میشم در این مورد کمکمون کنید. بازم ممنون

سلام- از آقای مهندس آندون ممنونم که در کمترین زمان به سئوالم پاسخ داده و با اینکارشون نشون دادن به علاقمندان کتاب و کتابخونی ارزش قائلند. این اخلاق پسندیده باید گسترش پیداکنه و دوستان و همکاران عزیز در پاسخگویی کوتاهی نکنن. بازم ممنونم

جناب آقاي مهندس طبسي

با سلام و احترام

متاسفانه واژه ها گاهي گنجايش لازم براي معاني را ندارند.

لذا در برابر لطفي كه به اينجانب نموده ايد واژه اي كه بتواند گوياي قدرداني از زحمات

جنابعالي باشد را نيافتم و  در برابر مساعدت بزگوارانه جنابعالي تنها مي توانم مراتب سپاس و تشكر خود را اعلام نموده و خالصانه آرزوي موفقيت جنابعالي را داشته باشم.

با احترام آنتوني آندون

با سلام

ضمن سپاس و قدردانی از آقایان

 • مهندس فرتاش رزمجو 
 • مهندس آنتونی آندون

به بهانه تدوین و انتشار کتاب ارزشمند "ایمنی در صنعت پله برقی" وتشکر ویژه از جناب آقای آندون به خاطر ابراز محبت و لطف ایشان، و با آرزوی موفقیت برای این عزیزان.

گروه پارس لیفت همیشه نسبت همیاری و مساعدت و تشویق اینگونه فعالیتهای فرهنگی و بنیادی پیشگام بوده و امیدوار است همکاران بزرگوار این صنعت، همانطوریکه جناب آقای مهندس فرتاش رزمجو در پیشگفتار نخست کتاب مذکور به نکته بسیار مهم و کلیدی اشاره نموده اند:

موضوع انتقال تجارب و تخصص و اطلاعات نسل با تجربه صنعت آسانسور و پله برقی و بالابرها و صنایع مربتطه، در قالب اقدام به نشر کتاب و جزوه از محفوضات خود، که با این کار ضمن جاودانه نمودن اطلاعات و تجربیات، جوانان مشتاق و کاوشگر این صنعت را از این محفوضات بهرمند نمایند. سایت پارس لیفت آماده هر گونه همکاری در این بخش می باشد.

ضمنا" از جناب آقای آندون و جناب آقای رزمجو به جهت اهداء "کتاب ایمنی در صنعت پله برقی" صمیمانه سپاسگزار و امیدوارم این حرکت سازنده فرهنگی همچنان تداوم داشته باشد و در آینده بتوانیم خبر انتشار کتابی دیگر از این عزیزان را اطلاع رسانی نمائیم.

 

سلام به همکارای خوبم و سلام به مسئولین چاپ کتاب ایمنی در صنعت پله برقی که کتابشون تو زمان کوتاهی به دستم رسید کتاب جالبیه به همکارای بخش پله برقی پیشنهاد میکنم حتما" مطالعه کنن مطالبش خیلی بدرد خوره

با سلام
از حسن نظر جنابعالي كمال تشكر را دارم
 

در حال حاضر دو كتاب ديگر با عناوين:

 • کتاب شناخت آسانسور و پله برقي و نيز
 • کتاب تبيين استاندارد اروپايي EN115 در دست تدوين مي باشد كه پس از چاپ كتاب به رسم يادبود و تقدير از جناب عالي به حضورتان تقديم خواهد گرديد.

همانطوریکه در تاریخ هفدهم بهمن ماه سال جاری خبر چاپ کتاب " مبانی و شناخت اجزای پله برقی" به اطلاع دوستان و همکاران و علاقمندان صنعت آسانسور ایران رسید، اینک شرح مختصری از محتوی کتاب به آگاهی می رسد:

 

 

چاپ اول کتاب " مبانی و شناخت اجزای پله برقی توسط مهندس آنتوان آندون " در 200 صفحه و با مطالب زیر هم اکنون در دسترس علاقمندان می باشد:
در پیشگفتار کتاب آمده:

" در ابتدا تنها یک ایده بود.
که منجر به افتخار همکاری با جناب آقای مهندس فرتاش رزمجو که بی شک یکی از برترین کارشناسان حال حاضر ایران در زمینه پله برقی می باشد گردید، و اکنون، در پی استقبال و تشویق های غافلگیر کننده مخاطبین کتاب ایمنی در صنعت پله برقی، مسیری آغاز گردیده که در صورت موفقیت، منجر به تالیف مجموعه کتابهای جامعی در صنعت آسانسور و پله برقی خواهد گردید.
در پیشگفتار کتاب ایمنی در صنعت پله برقی اشاره گردید:

متاسفانه کمبود منابع در صنعت پله برقی نه تنها در ایران بلکه در سطح بین المللی نیز مشهود می باشد.
به عنوان یکی از فعالین صنعت پله برقی، چرایی این موضوع و دلیل کم توجهی به این صنعت نسبت به صنعت آسانسور بر مولف نیز قابل تصور نمی باشد.
امید است با توجه به استقبال مخاطبین جلد اول، مفتخر به چاپ جلدهای بعدی در زمینه پله برقی و آسانسور گردیم.
در جلد دوم که با عنوان مبانی و اجزای پله برقی منتشر می گردد، سعی شده از منابع بین المللی در زمینه تاریخچه، آینده صنعت، مبانی، استانداردها و شناخت اجزاء استفاده گردد.
لازم به ذکر است، در این کتاب برای اولین بار چک لیستهای بازرسی استاندارد و نیز دستورالعمل های سرویس و نگهداری به زبان اصلی جهت استفاده علاقمندان و فعالین صنعت منتشر گردیده است.

ضمنا" قابل ذکر است که تالیف جلدهای بعدی این مجموعه با عنوان:

 • تبین استاندارد EN115-1 در صنعت پله برقی و نیز کتاب
 • مبانی آسانسورهای کششی و هیدرولیک نیز به اتمام رسیده و مراحل صفحه آرایی و ویرایش نهایی آن در دست اقدام می باشد.

لازم است، از ریاست محترم دانشگاه علمی کاربردی کوشا، که در زمینه تدریس دوره های آسانسور و پله برقی به اینجانب اعتماد نموده اند و نیز آقای مهندس مهدی فرامرز که کمک های بسیاری در زمان تدوین این کتاب به اینجانب ارائه نموده اند، تقدیر و تشکر نمایم.
با احترام – آنتوان آندون – مهندسس صنایع"

پس از پیشگفتار به ترتیب

 • فصل اول کتاب در رابطه با: تاریخچه، وضعیت موجود و آینده صنعت پله برقی مجموعا" در 14 بند مطالب متنوعی آمده مثل:
 • تاریخچه پله برقی در جهان: در سال 1859 ناتان آمیز (Nathan Ames) آمریکایی "اولین امتیاز ثبت اختراع پله متحرک" را به نام خود تقاضا نمود و عنوان آنرا "پله های گردان" گذاشت. شکل این پله ها به صورت مثلث متساوی الاضلاع بود که از طریق آن مسافر روی یک ضلع آن سوار شده و. در انتها پیاده می شد.
  در سال 1889 شخصی به نام لیمون سود (Leamon Souder) نیز مساعی در زمینه اختراع تجهیزاتی بشکل پله برقی داشت، در سال 1892 شخصی به نام جسی رنو (Jesse Reno) اختراع خود را در انگلیس تحت عنوان آسانسور با پله های متوالی ثبت نمود. نام پله برقی برای نخستین بار در سال 1900 میلادی برای پلکان متحرکی به کار رفت که در نمایشگاهی در شهر پاریس به نمایش گذاشته شده بود. در نمایشگاه یاد شده محصول مشترک اوتیس و سی برگ توانست جایزه اول نمایشگاه را کسب نموده و پایه گذار صنعت پله برقی گردند.
 • تاریخچه پله برقی در ایران: متاسفانه تاریخ مسنتد و دقیقی از "ورود اولین پله برقی به ایران" در اختیار نمی باشد. اولین گزارشات ثبت شده گواه بهره برداری از پله برقی در فروشگاه فردوسی تهران در سال 1338 می باشد. فروشگاه فردوسی از اولین فروشگاههای مدرن می باشد که توسط شرکتهای آلمانی در ایران راه اندازی شد. پله برقی نصب شده در فروشگاه فردوسی ساخت شرکت O & K آلمان بوده است.
 • فصل دوم به تعاریف و مبانی پله برقی و .... در 31 بند
 • فصل سوم به شناخت اجزاء و الزامات پله برقی در 33 بند
 • فصل چهارم به آشنایی با فرایند نصب پله برقی و مراحل طراحی پله برقی و پیاده رو متحرک اختصاص یافته و در انتها سه پیوست ضمیمه کتاب شده است.

ضمنا" پیوستهای زیر در انتهای کتاب آمده است:

 • پیوست شماره یک: نمونه نقشه های پله برقی
 • پیوست شماره 2: نمونه چک لیستهای بازرسی پله برقی
 • پیوست شماره 3: نمونه چک لیست سرویس و نگهداری پله برقی

علاقمندان می توانند با مراجعه به

 1. نمایشگاه دائمی و مرکز فروش واقع در تهران، خیابان انقلاب، خیابان فخر رازی، خیابان شهدای ژاندارمری، نرسیده به خیابان دانشگاه ساختمان ایرانیان، پلاک 58 طبقه دوم واحد 6  و یا به:
 2. کتابفروشی الیاس (فروشکاه شماره یک) خیابان انقلاب - نبش خیابان 12 فروردین - پلاک 1310
 3. کتابفروشی صانعی (فروشگاه شماره 2) خیابان انقلاب - بین خیابان 12 فروردین و اردیبهشت - پلاک 1312
 4. کتابفروشی گوتنبرگ (فروشگاه شماره 3) خیابان انقلاب - مقابل دانشگاه تهران -جنب بانک ملت شماره 1212
 5. در استان اصفهان کتابفروشی مهرگان (فروشگاه شماره 4) اصفهان - میدان انقلاب - خیابان چهار باغ عباشی ابتدای خیابان سیدعلی خان

کتاب مذکور را ابتیاع فرمایند.

ضمنا" کتابهای دیگری در رابطه با آسانسور و پله برقی در این سایت معرفی شده که مطالعه آن به علاقمندان توصیه می شود

سلام- به سهم خودم از مولف محترم کتاب مبانی و شناخت اجزای پله برقی جناب آقای آنتوان و استاد طبسی بخاطر اطلاع رسانی خوبشان تشکر میکنم و امیدوارم همونجوری که در پیشگفتار قول داده اید امثال من تشنه اطلاعات تخصصی را از کتب جدید بهرمند فرمائید-ممنون از شما

جناب آقاي مهندس طبسي

با سلام و درود فراوان

پيشاپيش فرارسيدن نوروز باستاني را به شما و همكاران گرامي و اعضای محترم سايت پارس ليفت تبريك عرض نموده و بدينوسيله خواهشمند است مراتب سپاس و قدرداني فراوان اينجانب را بابت حمايت هاي بي دريغ جنابعالي در معرفي کتاب های:

پذيرا باشيد، با بهترين آرزوها

آنتوني آندون

با سلام به همکاران و دوستان گرامی
مطلع شدم که کتاب "مباني آسانسورهاي كششي و هيدروليك" توسط مولف کوشا و پر تلاش آن جناب آقای "آنتونی آندون"به زیور چاپ آراسته شد.


چون در سفر هستم بزودی سعی خواهد شد نسبت به معرفی کتاب "مباني آسانسورهاي كششي و هيدروليك" اقدام شود.

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هفتصد و نود و پنج را به عدد بنویسید.