پله برقی ها متوقف می شوند؟

تاریخ انتشار: د., 2012/05/14 - 14:43 توسط طبسی

با حرکتی نمادین در راه مبارزه با چاقی در اروپا پله برقی ها متوقف می شوند
از سه شنبه به مدت سه روز در برخی کشورهای اروپا با هدف ایجاد انگیزه و حمایت از مبارزه با چاقی و اضافه وزن، برای بدست آوردن وزن مناسب و بهبود کیفیت زندگی تعدادی از پله برقی ها متوقف می شوند.
به همین مناسبت یکی از پله برقی های اصلی بازار بزرگ صوفیه در بلغارستان بین ساعات 5 بعد از ظهر الی 8 متوقف شد، در زمان توقف پله برقی اصلی این بازار پزشکان داوطلب با حضور در محل با اندازه گیری فشار خون و توده چربی بین کمر از عابرین در حرکت مبارزه با چاقی همکاری موثری از خود نشان دادند.


آقای Svetosly Handjiev رئیس انجمن مطالعات و پیشگیری بیماریهای مرتبط با چاقی بلغارستان

(Bulgarian Association for the Study of Obesity and Related Diseaes)

اظهار داشته:
امروز بیماری چاقی برای شهروندان به صورت معظلی در آمده است. اگر شهروندان چاق سعی کنند حداقل حدود %5 الی %10 از کل وزن بدن خود را کاهش دهند، با این میزان کاهش وزن می توانند حدود %58 خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی و عروقی خود را کاهش دهند.
پزشکان بلغاری هشدار داده اند که چاقی دارد به یک بیماری همه گیر در بلغارستان تبدیل می شود.

با توجه به آمار موسسه ملی، که از %49.5 جمعیت بلغارستان گرفته شده، %56.7 مردان و %43 از زنان این کشور به عارضه چاقی مبتلا می باشند.
این در حالی است که فقط %11.3 از مردان و %10.9 از زنان به این واقعیت رسیده و چاقی را باور دارند.
البته طی یک بررسی انجام شده در سال 2008 حدود %30.6 کودکان کلاس اول بلغاری اضافه وزن داشته اند، این در حالی است که این زقم در سال 1998 حدود %23.3 بوده است.
طبق آمار جهانی اکثر مردم با توجه به گرایش به سمت مصرف غذاهای پر کالری و فست فود و غذاهای پر چرب و عدم تحرک لازم و پیاده روی و یا انجام ورزش های سبک، دچار عارضه چاقی می باشند.

دیدگاه‌ها

پله برقی و فرهنگ دوچرخه سواری
برای تغییر هر فرهنگ، و همچنین فرهنگ سازی هر روش و شیوه جدید زندگی باید ابتدا بستر سازی برای هدف مورد نظر مهیا و با اجرای زیر ساختهای لازم شرایطی فراهم گردد تا میل به آن به صورت عادی  پدیدار گردد.
کشورهای اسکاندیناوی از جمله کشورهایی هستند که  توجه و اهتمام به سلامت جسمی و روانی مردم در راس سیاستهای کلان این کشورها بوده و به طورجدی به آن اهمیت داده و سالها تلاش کرده اند برای ایجاد هوای پاک و کاهش آلودگیهای زیست محیطی و گازهای مضر خروجی از اگزوز انواع اتومبیل، و ایچاد شرایط مناسب برای سلامت جسمی و حرکتی شهروندان خود با زمینه سازی "فرهنگ دوچرخه سواری" برای عموم و مهیا کردن کلیه شرایط برای گسترش دوچرخه سواری، آن را به یک فرهنگ مورد پذیرش اکثریت شهروندان در آورند.

                                           www.parslift.com

اختصاص واگن قطار برای دوچرخه سوارانی که قصد دارند با استفاده از دوچرخه از یک نقطه شهر به نقطه دیگر تردد کنند.

به عنوان نمونه کشور دانمارک، کلیه شرایط را برای گسترش و عمومی کردن دوچرخه سواری مهیا کرده است. و به همین جهت دوچرخه سواری در دانمارک به یک فرهنگ تبدیل گردیده است.
این کشور برای ایجاد شرایط بهتر استفاده از دوچرخه، کلیه زیر ساختهای مربوط به آن را ایجاد کرده است.
برای دوچرخه سواران،

  • خطوط ویژه و امن در کلیه خیابانها و اماکن
  • اختصاص واگن های خاص در خطوط قطار و مترو به دوچرخه
  • اختصاص رمپ ویژه دوچرخه در کنار پله های پلهای عابر و پله برقی های مترو و ایستگاههای قطار

                                            www.parslift.com 

تعبیه رمپ ویژه دوچرخه در کنار پل های منتهی به ایستگاههای قطار و پله برقی ها

برای استفاده از آمار دقیق میزان سفر دوچرخه سواران  با نصب دستگاه کنترل و شمارش دوچرخه ها بر روی پلهای شهر کپنهاگ دانمارک با توجه به جمعیت این شهر که حدود 1.100.000 نفر می باشد، به عنوان مثال در تاریخ 30 دسامبر سال 2011 با استفاده از یکی از همین شمارشگرها، که بر روی یکی از پلها نصب شده بر روی یکی از پلهای این شهر، مشخص شد از آن تاریخ تا کنون، بیش از 4.000.000  بار دوچرخه سواران از روی این پل عبور کرده اند.

به طور قطع عوامل محتلفی باعث بوجود آمدن شرایطی می شود، تا گروهی از مردم یک قانون یا تغییر را بپذیرند. و پس از پذیرش به آن عمل کرده و آنقدر این عمل تکرار شود تا به مرور جزء فرهنگ عمومی در آید، لذا برای فرهنگ سازی این تفکر باید کمر همت بالازد و هرکس به اندازه توان و سعی خود در این رابطه کار فرهنگی نماید تا شاید فرهنگ دوچرخه سواری در این مملکت به یک عادت پسندیده در آید.

پله برقی قله ی قاف
داستان مرغان کمال جوی عطار نیشابوری را شنیده اید؟
عطار در این داستان تمثیلی آورده که مرغان کمال جوی برای رسیدن به سیمرغ افسانه ای و پرسیدن راههای کمال و تعالی با راهنمایی "هدهد" به سمت قله قاف حرکت کردند.

"هدهد" به آنها گفته بود در این راه سختی های فراوان وجود دارد و رسیدن به سیمرغ فرزانه بسیار مشکل و پر خطر می باشد.
بعضی از مرغان در بین راه خسته و از سفر بازماندند، و نهایتا" 30 مرغ به قله قاف رسیدند. اما هرچه گشتند از سیمرغ حبری نبود، یکی از مرغان که از دیگران با تجربه تر و آگاه تر بود گفت: ما با تحمل رنج و مشقت و یکدلی و با هم بودن توانستیم تمام بندهای وابستگی را پاره کنیم و به مقصودی که "هدهد" داشت رسیدیم و خود سیمرغ شدیم.
این داستان انگار قصه ماست، تا از "من " نگذریم و "ما" نشویم به جایی نمی رسیم، تا گرفتار منیت ها هستیم، هرکس در اندازه خودش، از سیمرغ شدن و به مقصود رسیدن هیهات
قطره دریاست، اگر با دریاست ورنه او قطره و دریا دریاست
ژاپنی ها به نوعی بهترین نمونه این تمثیل عطار نیشابوری هستند، که با یکی شدن و تلاش سخت و مداوم سالهاست سیمرغ شده اند و پله برقی های قله قاف یکی از هزاران دستاورد آنهاست.

بالاترین پله برقی ها در راس آسمانخراش دیده می شود

یکی از بلندترین و در مرتفع ترین پله برقی های جهان در اسمانخراشهای Umeda Sky Building دوقلوی 40 طبقه 173 متری در اوزاکای ژاپن است.
آسمانخراش مذکور دوازدهمین ساختمان بلند شهر اوزاکا می باشد. این ساختمان به جهت نوع قرار گیری پله برقی ها در بالاترین نقطه و در فضای باز و پرتگاه بین دو ساختمان یکی از نقاط دیدنی این شهر می باشد.
در قسمت فوقانی این دو برج بوسیله پلها و دو دستگاه پله برقی بسیار طولانی که درون دهلیزی قرار گرفته اند به هم متصل می شوند.
این آسمانخراش در سال 1988 با عنوان "پروژه شهر هوایی" یا "هوای شهر" City of Air Project طراحی شد. در ابتدا قرار بود 4 برج در چهار گوشه این طرح قرار داشته باشد، که بنا به دلایلی دو برج آن حذف و با دو برج آغاز به ساخت کردند.
طراح این پروژه آقای هیروشی هارا (Hiroshi Hara) و ساخت آن توسط شرکت (Takenaka) انجام شده و در سال 1993 آماده بهره برداری گردیده است.
در بالای این برج رصدخانه و باغهای شناور قرار دارد و پارکینگ آن گنجایش 460 اتومبیل را دارد.

یکی از طولانی ترین پله برقی ها در راس آسمانخراش

برج شهر هوایی متعلق به شرکت توشیبا (Toshiba Corporation) بوده و این شرکت در سال 2008 با واگذاری %65 سهام خود به شرکت (Nomura Real Estate Co) در حال حاضر فقط %35 سهام این ساختمان را دارد.
شرکت مزدا (Mazda) در این ساختمان شعبه دارد، همچنین شرکت (Astra Zeneca) نیز دفتر مرکزی خود را در این آسمانخراش مستقر کرده و سرکنسولگری آلمان در اوزاکا نیز در طبقه 35 برج شرقی مستقر می باشد.

برج “Star Plase Taype”
پله برقی های مارپیچ
این برج هم از دیدنی ترین قسمتهای این برج 51.30 متری از سطح زمین می باشد که دارای 12 طبقه می باشد.
برج Star Plase Taype با نمای باز و عمیق به منظور تسهیل دسترسی به جز  "پله برقی های گردان" دارای سه دستگاه آسانسور پانوراما در فضای داخلی و در محور پله "برقی های دوار" می باشد.

                            www.parslift.com 

"پله برقی های گردان" و "آسانسورهای پانوراما" 

این بنا دارای دو پله برقی سراسری از پائین تا آخرین طبقه می باشد که  پله برقی ها به صورت منحنی و مدور حرکت می کنند.

این پله برقی های گردان با شیبی ملایم در پیچ و تابند و در فضای دهلیزی می چرخد و بالا می روند و در هر طبقه با حدود 10 درجه موقعیت پله ها نسبت به طبقه قبل انحراف پیدا می کنند و در نتیجه وقتی این پله ها از سطح زمین به بالاترین نقطه می رسند در مجموع نسبت به وضعیت ابتدایی حدود 110 درجه تغییر جهت و چرخش دارند.
زمانی که روی "پله برقی های مدور" در حال سفر به طبقات بالا یا پائین هستی مثل جریان خون در رگها می مانی که از شریانهای اصلی حرکت کرده و هرچه جلوتر می رود به شریانهای بیشتری گسترش پیدا می کند و مسافر این پله برقی ها هم از روی پله برقی با دیدن ویترین فروشگاهها و مغازه ها انگار دارد از مقابل آنها قدم می زند و دیدن می کند.
به منظور دستیابی به جلوه های بصری و فضایی و استفاده از فضاهای باز و آزاد و بدون مزاحمت و استفاده از نور روز برای نورپردازی جلوه های ویژه معماری این بنا و ارتباط بصری بین کلیه سطوح معماران تمهیدات جالبی بکار برده اند.
دیواره های پله های برقی از شیشه های چند لایه و با استفاده از حداقل فلز برای باز بودن محدوده دید ساخته شده است.
این ساختمان با مساحت حدود 25.000 متر مربع فضای مفید دارای پارکینگی به مساحت 11.000 متر مربع می باشد.
گرچه بعضی از بازدید کنندگان گفته اند:

           www.parslift.com

هسته مرکزی ساختمان و "پله برقی های دوار" و آسانسورهای پانوراما

'گرچه بعضی معتقد هستند که "اولین پله برقی گردان" یا "پله برقی دوار" در جای دیگری نصب شده است.

عنوان "اولین پله برقی دوار" مربوط به شهر لاس و گاس می باشد که دارای چنین پله برقی هایی می باشد.
ضمن اینکه طبق شواهد ساختمان فروشگاه "لیورپول" در مرکز مکزیکو سیتی نیز که ده سال قبل ساخته شده  "اولین پله برقی های چرخان" یا "اولین پله برقی های گردان" را به خود دیده است.

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هفتصد و نود و پنج را به عدد بنویسید.