نصب ريل هدايت گر

 
تاریخ انتشار: شنبه, 1391/10/02 - 19:45 توسط رجبی

دوستان و همكاران گرامي در نصب ريل براي تظيم كردن ريل از كدام ابزار و روش استفاده ميكنيد.

 

بنده الان چند ساله با ريل بند و لي اخيرا با گونيا بصورت ساعتي

دیدگاه‌ها

با سلام
با توجه باینکه در سالهای گذشته شرکت ایران شیندلر یکی از شرکتهای معتبر صنعت آسانسور ایران بود و بر اساس "استانداردهای اروپایی" و مخصوصا" استانداردهای مورد نظر شیندلر سوئیس، که ایران شیندلر نیز بر اساس لیسانس این کمپانی بزرگ  فعالیت می کرد و لذا "نصب آسانسور" هم از این قاعده مستثنی نبود، نصب درب و ریل در این شرکت پس از "شاقول اندازی" با استفاده از "سیم شاقول با قطر مناسب" با توجه به طول چاه آسانسور، و "شاقول هایی سنگین" و دست ساز در این مسیر بهره می بردند.

"سیم شاقول از وسائل ضروری نصب ریل و درب آسانسور است"

و کار بادقت با بکارگیری ساعت ریل انجام می شد.

ساعت ریل وسیله ای بود دارای که در نصب ریلها به صورت زوج و دوتایی مورد استفاده قرار می گرفت، این وسیله دارای فکی بود که به تیغه ریلهای دو طرف متصل شده و بوسیله ریسمانی ظریف (از حنس کش خاص) ارتباط این دو با هم با درجه هایی که بر روی آن حکاکی شده بود، میزان انحراف ریلها نسبت به هم با حساسیت بالایی نشان داده می شد.

ساعت ریل یکی از ابزار مخصوص نصب ریل آسانسور

البته به مرور پس از سالهای 1358 به بعد و از حدود سالهای 62  گروهی استفاده از "شابلون ریل" را در این شرکت باب کردند.

نمایی فرضی از پشت ریل، که فقط تیغه وسط ریل با رنگ خاکستری و طرز قرار گرفتن شابلن ریل نمایش داده شده است،

نمایش وضعیت ریل و براکت ریل و طرز قرار گرفتن ریل بند یا "شابلن ریل" که البته سمت دیگر نیز مشابه همین شکل می باشد، با سفت کردن پیچ های "شابلن ریل، ریلها دقیقا" روبروی هم و به صورت موازی در یک خط قرار خواهند گرفت.

 

شابلون ریل با استفاده از نبشی صنعتی شماره 5 و 6 ساخته می شد، و برای نصب ریل پس از قرار دادن پایه ریلها، شابون را به دو تیغه ریل فیکس نموده و با سفت شدن آن ریلها اگر انحرافی هم داشتند، به حالت مطلوب و درست مقابل هم قرار داده و به همین ترتیب کار ریل گذاری را ادامه می دادند.

                   نمای کامل "شابلن ریل"

به هر حال برای استفاده از "ساعت ریل" و یا " شابلون ریل" شاقول اندازی اساس کار می باشد.
البته استفاده از ابزارهای  از قبیل:

 • تراز مرغوب و دقیق
 • گونیا
 • متر چوبی
 • استفاده از اندازه گیری های هندسی بر اساس جداول مربوطه
 • تجهیزاتی که بعضی از نصابهای با ذوق بر اساس خلاقیت خود به صورت تقریبا" اختصاصی برای خود طراحی و ساخته اند
 • اندازه گیری از لبه دو ریل کابین تا فریم چهارچوب دربها، برای در یک راستا قرار گرفتن دربها
 • استفاده از شاقول های سبک با استفاده از آهن ربای نعلی، در دو قسمت بالا (زیر فریم) و همچنین استفاده از همین شاقول در دو طرف داخلی و بیرونی دربها برای استقرار عمودی و تراز دقیق دربها،

و اخیرا" ورود تجهیزات جدیدی به این صنعت وارد شده است، که گرچه جذابیت خاصی دارد ولی فراگیر نشده است مثل:

که استادکاران و سازمانهای ناظر، استفاده از آنها را توصیه نمی کنند.

با سلام خدمت استاد طبسی عزیز و دوستان دیگر

میخواهم شیوه دقیقتر و جدیدی جهت نظارت و جلوگیری از اشتباهات نصابها برای نصب ریل و دربها اتخاذ نمایم.  شما استفاده از ابزار لیزری را پیشنهاد میکنید یا همان شابلون و ساعت ریل قدیمی کارایی بیشتری دارد؟ واقعا در خصوص نظارت بر کار نصابها دچار مشکل هستیم. با تشکر از دوستان راهنمایی بفرمایید.

سلام

نظارت بر کار نصاب یکی از کار های شرکت مونتاژکننده آسانسور می باشد که در هر مرحله باید کار را تحویل بگیرد تا متحمل خسارت نشود

برای درب و ریل بهترین حالت این است که تا سیم شاقول باز نشده است باید از روی همان سیم شاقولی که برای ریل یا درب ریخته شده است اندازه گیری ها انجام گردد تا اگر مشکلی داشت همان لحظه بر طرف گردد

یادمان باشد نصابان ما حرفه ای هستند ولیکن دیده شده و یا اینکه اشتباهات را تجربه کرده اند و کرده ایم 

به طور مثال سیم شاقول به جایی گیر و کمی انحراف پیدا می کند ولی متوجه نمی شویم

یا اینکه عدد 12 را از روی متراشتباها" 22 میخوانیم

اینها اشتباهات فکری و چشمی است که اتفاق افتاده یا می افتد

با سلام ضمن تشکر از همکاران و اعضای محترم سایت و مخصوصا" جناب آقای عمادین که نظرات خود را ابراز می دارند و دیگران را با مسائلی که شاید دانستنش موثر و مفید باشد، آشنا می کنند. مثلا" آقای عمادین به مورد "نظارت شرکتهای نصاب آسانسور" که یکی از حساس ترین بخش نظارتی بر عملیات نصب آسانسور، قسمت "نصب ریل و درب" می باشد اشاره و تاکید کرده اند.. همانطوریکه در مقاله "ریل گذاری آسانسور" تاکید شده، همچنان:

 • ساعت ریل شابلن ریل سیم شاقول وابزار دیگر این بخش به همراه فرمهای کنترلی بهترین گرینه برای نصب ریل و درب و همچنین کنترل و نظارت به کار نصاب آسانسور می باشد.

" نظر باینکه چند سالیست در عرصه فعالیت میدانی نصب آسانسور کمتر مجال حضور دارم، استفاده از ابزار لیزری را بعید می دانم به صورت عمومی در آمده باشد و همانگونه که در مقاله فوق الذکر تاکید شده، استادکاران با تجربه آنرا کمتر توصیه می کنند، گرچه مترهای لیزری دقیق با ضریب خطای کم، را بعضی از همکاران در جعبه ابزار خود دارند.

در اردیبهشت سال 1391 در رابطه با ابزار لیزر ویژه آسانسور مقاله ای تحت عنوان:

 • "آسانسور و لیزر" در سایت پارس لیفت منتشر شد و در بهمن ماه 1392 نیز در مقالهی دیگری با عنوان:
 • "نصب درب و ریل"– قسمت دوم" که در بخشی از این مقاله به موضوع ابزار لیزری پرداخته شده و مزایا و مشکلات "ابزار لیزری آسانسور" به صورت اجمالی مورد بررسی قرار گرفته است، ضمن اینکه با توجه به نوآوری و ابداعات جدید در این صنعت، مخصوصا" "ابزار لیزری ویژه نصب ریل و درب آسانسور" هم از این موضوع مستثنی نمی باشد، اما معمولا" به دلایل گوناگون .............. از اینگونه تجهیزات کمتر استفاده می شود، لذا با عنایت به موارد فوق یکی از بهترین گزینه های کنترل نصب ریل و درب آسانسور همانطوریکه همکار گرامی آقای عمادین به آن اشاره نموده، نظارت مستمر بر کار نصب آسانسور است. در گذشته که گروههای نصب آسانسور شرکت ایران شیندلر، آسانسور نصب می کردند، مخصوصا" در مرحله نصب درب و ریل، نظارت به صورت روزانه بود که مسئولیت این نظارت مستقیم به عهده آقایان "داهلر و زیدلر" و در خلال عملیات نصب با فورمن ها بود، این افراد فرم مخصوصی داشتند که معمولا" در ساعات پایانی کار با حضور در کارگاه و کنترل و اندازه گیری از ریلهای اجراء شده (و دربهای طبقات) و ثبت اعداد در فرمهای مذکور، اگر در نتیجه اطلاعات ثبت شده مغایرت دیده می شد، مورد یا موارد مغایرت و محلهای مذکور را در فرمی به نصاب می دادند و نصاب موظف به رفع مغایرت بود. (عملکرد نصاب در هر پروژه طبق نظر ناظر مستقیم در پرونده پرسنلی ثبت می شد، و این نظرات در پایان سال در درجه بندی نصاب و افزایش حق فنی و حقوق بسیار موثر و تاثیر گذار بود) لذا در شرایط فعلی هنوز هم استفاده از:
 • سیم شاقول
 • ساعت ریل
 • شابلن ریل
 • تراز 
 • متر چوبی و متر کمری 5 متری
 • گونیای فلزی
 • سوهان ریل
 • آچار تخت و رینگی و ...... نهایتا" فرمهای کنترلی ویژه این مراحل بهترین ابزار برای نصب ریل و درب و کنترل همزمان و مرحله به مرحله آن می باشد. البته نباید با نوآوری و تکنولوژی های جدید در بخش ابزارآلات لیزری ویژه آسانسور غافل بود و باید از این ابزار ومخصوصا" بخشی که مورد تائید کارشناسان و صاحب نطران می باشد، به همراه آموزشهای لازم استفاده نمود، که این مهم میسر نیست، جز با حمایت و برنامه ریزی مسئولین و دست اندرکاران این صنعت.

با سلام خدمت استاد عزیز

سوال بنده از حضرت عالی :

آیا جهت نصب درب نیز نیاز به شابلون هستش اگر هست این کار به چه صورت انجام میشود

در صورت امکان اگر تصویری هم در این رابطه دارید ممنون میشم

با تشکر از زحمات جنابعالی

با سلام
از شابلن معمولا" برای نصب ریلها استفاده می کنند، برای نصب دربهای طبقات استادکاران با استفاده از:

 • متر چوبی مرغوب و سالم
 • گونیای فلزی 
 • دو تکه ریسمان باریک(مثل کش قیطانی ضخیم و محکم) که بر روی مرکز تیغه دو ریل چپ و راست و در پائین و بالا (هم تراز با آستانه درب و بالای چهار چوب) ثابت شده باشد، و همچنین علامتگذاری روی آستانه درب (بر روی سیل) با در نظر گرفتن آکس ریل کابین و درب طبقه (در بعضی از مواقع آکس درب نسبت به آکس ریل به یک سمت(چپ یا راست) کشیده می شود که باید با در نظر گرفتن این مسئله علامتگذاری روی مرکز آستانه درب (آکس درب) انجام شود.

 

 

در نتیجه:

 • وقتی آکس درب را علامتگذاری می کنیم، باید فواصل این نقطه از دو طرف چپ و راست با لبه تیغه ریلها مساوی باشد.

دوست و همکار بسیارعزیزم آقای عمران مددی معمولا" به دانشجویان یادآوری می کند که می توان با استفاده از یک تکه چوب چهار تراش معمولی به عنوان:

 • شابلن برای نصب درب طبقات آسانسور استفاده کرد به این صورت که وقتی طبق نقشه آکس ریل کابین و فاصله ریل با درب مشخص باشد، بر اساس عددی که از هر دو طرف نسبت به لبه ریل و آکس درب مساوی باشد.

چوب چهار تراش را اندازه زده و برای دقت بیشتر و جلوگیری از انحراف، به دو سر آن با استفاده از میخ باریک عدد شاخص را تنظیم نموده و با اندازه گیری از دو لبه ریلهای کابین درب را در دقیقترین مکان تنظیم می کنیم، البته قبل از آن باید فاصله دو سمت فریم درب با خطی که دو ریل را به هم متصل کرده و موازی با پشت درب می باشد دقیقا" برابر و طبق اعداد نقشه تنظیم شده باشد و سپس با حرکت درب به طرفین آکس آن با آکس ریل مطابقت شود، به صورتی که فاصله مرکز درب با دو لبه ریل سمت راست و ریل سمت چپ برابر باشد. بعضی از همکاران نصاب در این قسمت برای شاقول قرارگرفتن درب از آهنربای نعلی استفاده می کنند که در زیر قسمت فوقانی فریم درب قرار داده (دوعدد در طرفین) و به طور همزمان با تنظیم آکس درب با آکس ریل کابین درب هم در حالت شاقول تنظیم می شود به صورتیکه فاصله پائین و بالای درب با ریل یکی باشد.

ضمنا"مطالعه مقالات زیر توصیه می شود:
نصب درب و ریل قسمت دوم

مراحل نصب آسانسور قسمت اول

نحوه محاسبه ابعاد کابین با توجه به نقشه های این مقاله

با سلام و سپاس فراوان

وظیفه خود میدانم که از حضرت عالی به خاطر پاسخ به سوال بنده کمال تشکر را داشته باشم

با آرزوی بهروزی

با سلام و خسته نباشید

در صورت امکان خواهشمندم از اساتید و دوستان گرامی اجرت نصب موارد زیر را برای اینجانب شرح دهند:

آهن کشی

نصب ریل

نصب درب لولایی و اتوماتیک

مکانیکال

راه اندازی

 

 

                                         با تشکر

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هفتصد و نود و پنج را به عدد بنویسید.