نرخ نامه آسانسور طبق نرخ سندیکای صنعت آسانسور ایران

 
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 1393/02/24 - 00:14 توسط راد

سلام- با توجه به نوسانات قیمتها و عدم دسترسی به قیمت پایه از دوستان عزیز تقاضا دارم اگه از نرخ فروش آسانسور مصوب سندیکای صنعت آسانسور ایران تو سال 1393 خبری دارند اطلاع رسانی کنن - قبلن مراتب تشکر خود را تقدیم می کنم

دیدگاه‌ها

با سلام

دوست گرامی طبق فرم صادره توسط سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران و صنایع وابسته:

 

"حداقل نرخ نامه مصوب سندیکا برای قرارداد

 • یک دستگاه آسانسور مسافربر کششی
 • با حداقل 5 توقف و ظرفیت 6 نفر ( معادل 450 کیلوگرم) در سال 1393" به صورت ترکیبی "ایرانی و اروپایی"
 • با سرعت 1متر بر ثانیه
 • دوسرعته
 • سیستم تعلیق 1:1 
 • موتورخانه در قسمت بالای چاه آسانسور
 • با موتورگیربکس 5.5 کیلو وات 
 • ریل های تی 5 و تی 9
 • سیم بکسل و کابل از نوع درجه یک ساخت کشورهای اروپای غربی مثل آلمان، ایتالیا، اسپانیا، سوئیس و
 • با درب نیمه اتوماتیک با قیمت  425.000.000 ریال
 • با درب تمام اتوماتیک با قیمت 520.000.000 ریال تعین گردیده است.

ضمن اینکه باید قطعات مکانیکی و الکتریکی مثل:

 • گاورنر
 • فلکه هرزگرد
 • پاراشوتهای تدریجی
 • بافرهای ضربه گیر
 • دیکتاتورها از نوع درجه یک و دارای گواهینامه مورد تائید استاندارد باشد.
 •  

در آسانسور مسافربر کششی نیمه اتوماتیک

 • به ازای افزایش هر توقف مبلغ 30.000.000 ریال به مبلغ فوق افزوده می گردد، البته این افزایش فقط تا 9 طبقه قابل محاسبه می باشد
 • در اسانسور مسافربر کششی تمام اتومایتک این مبلغ برای هر طبقه 40.000.000 ریال می باشد.
 • در این نرخ نامه آمده که این قیمتها حداقل بوده و با توافق خریدار و فروشنده با توجه به انتخاب نوع تجهیزات و قطعات قیمت را می توان تا چند برابر افزایش داد.

با توجه به موارد دیگری که در این نرخ نامه آسانسور درج شده است، متن اصلی به شرح زیر برای آگاهی عمومی ارائه گردیده است:

 

جناب استاد طبسی من موندم از حضرتعالی برای انتشار این خبر تشکر کنم و یا گلایه (البته منظورم از گلایه درد دله) !!!!!

درست ! این نرخ جدید اعلامی کجا باید نافذ باشه؟
فقط تو تهران؟ ما که تو شمالغرب کار می کنیم تا حالا نشده یکبار با نرخ های اعلام شده سندیکا بتونیم قرارداد ببندیم. علتش هم مشخصه، وضعیت موجود بازار و رقابت های نا صحیح و نا سالم و عدم وجود نظارت مشهود و فاعل

 

تو تبریز دارن یه اتحادیه مستقل برای صنف آسانسور تشکیل میدن، ولی احتمالاً مثل جنبشها و اقدامات قبلی این اقدام هم ناکام خواهد موند. البته این بار مصمم تر از قبل دارن کار می کنن ولی بازم مخالفین و چوب لای چرخ کن ها مصمم تر از قبل دارن سعی میکنن نزارن این صنعت تو تبریز سر و سامون بگیره.

 

یکی از کارهائی که تا کنون میشه گفت انجام شده، تدوین یک متن واحد برای قرارداد فروش و نصب بوده که النهایه با یک متن به نظرم کاملتر که حقیر در اختیار مسئولین اتحادیه قرار دادم و بازنگری ها و احتمالاً کاستن و افزودن ها به تصویب رسیده. درسته که خودم متن نهائی رو تا حالا ندیدم ولی فکر می کنم یه کار مثبتی انجام شده و نتیجه مثبتش شامل همه فعالان تو تبریز بشه. البته اگه ازش حمایت کنن

علاوه بر اون یه چند تا طرح هم برا نظارت راهبردی اتحادیه و یا سندیکا تو کارهای اجرائی شرکتها ارائه دادم ولی هنوز ترتیب اثری بهشون داده نشده. که اگه از سوی مسئولین سندیکا رغبتی برای دونستنش داشتن میتونم در اختیارشون قرار بدم.

ولی درد اینجاست که الآن تو اتحادیه مزبور جدید التاسیس، حدوداً 6 ماهه که میخوان یه نرخ واحد به تصویب برسونن ولی هنوز نتونستن کاری بکنن. علتشم همون مواردیه که اول این کامنت نوشتم.

بداقبالی ما تو تبریز، به این دلیله که همدلی بین همکاران حاکم نیست و همیشه هم داریم چوبشو خواه یا نا خواه میخوریم.

 

در آخر خواهش میکنم، اگر یکی از مسئولین بلند پایه سندیکا و یا سازمان صنعت و معدن و تجارت شاهد این کامنته، محض رضای خدا هر کاری که از دستش بر میاد واسه فعالان این صنعت تو آذربایجان و سایر استانها و شهرستانها انجام بده.

همکار گرامی جناب آقای مهندس یکتا سلام
همانطوریکه دوست گرامی آقا رامین در متن درخواست فوق، به موضوع:

 • "نوسانات قیمت آسانسور"
 • "قیمت پایه  آسانسور"

اشاره کرده اند، همینطور دوستان و همکاران بسیاری تلفنی و پیامکی و یا بوسیله ایمیل از اینکه تعین قیمت آسانسور بدون پشتوانه اجرایی چاره کار نیست گلایه نموده اند و درخواست پیگیری و حل مشکل را دارند.

البته روزانه تلفنهای زیادی از طرف خریداران آسانسور را در همین رابطه پاسخ می دهم، که معمولا"به نکته ای اشاره و تاکید فراوان دارم:
در پاسخ به این افراد همیشه می گویم

 • "خرید آسانسور دقیقا" شبیه خرید اتومبیل است"

هر کسی با هر بودجه ای می تواند برای خرید اتومبیل اقدام نماید، بعضی با توجه به نقدینگی محدود خود، ارزان ترین نوع را انتخاب می کنند، و دیگری که از توان مالی بهتری برخوردار است به تناسب سلیقه و بودجه از اتومبیل مرغوب تر و ایمن تر، همینطور به تناسب مبلغی که پرداخت می کنند می توانند اتومبیل  شیک تر، ایمن تر، و راحت تری  را خریداری نمایند.
این افراد اگر به آمار تصادفات و خسارات نگاهی داشته باشند می بینند که بیشترین آمار مرگ و میر متعلق به اتومبیلهای ارزان که از استانداردهای ایمنی کمتری برخوردار است، می باشد و همین موضوع در آسانسورهای نامرغوب و ارزان قیمت نیز مصداق دارد
حال کسی که خریدار آسانسور  و یا خود مالک و یا مصرف کننده اصلی است به این نکته توجه دارد که از آسانسوری مرغوب و با کیفیت و برخوردار از استانداردهای لازم استفاده نماید و بابت آن هم هزینه می پردازد و در انتخاب آسانسور فقط ملاک را ارزان بودن قرار نمی دهد.
مشکل اصلی اینجاست که بسیاری از خریداران در واقع به شکلی از صنف بساز و بفروش و یا واسطه هستند، این جماعت معمولا" زیاد پایبند جنس مرغوب و عالی نیستند و آسانسوری می خواهند که ظاهری بزک شده و شیک داشته باشد و به تجهیزات و مرغوبیت اجناسی که قابل رویت عمومی نیست اهمیتی نمی دهند، و مشکل از همین جا شروع می شود که در انتخاب یا تهیه آسانسور، درست مثل بعضی خودروهای داخلی و یا واردات خودرو که در اخبار دائما" از حوادث و مرگ میرهای ناشی از مشکلات فنی آسانسورها  مطلع می شویم و متاسفانه کمتر شاهد پیگیری و مقابله با این معضل می باشیم.
لذا اطلاع رسانی مراجع ذیصلاح و دست اندرکار صنعت آسانسور و پله برقی باید هدفدار و قوی و پویا و به روز باشد و موضوع "کیفیت و ایمنی آسانسور" باید به صورت جدی فرهنگسازی شود تا خریداران و مصرف کنندگان آسانسور بدانند که با خرید آسانسور ارزان و بدون کیفیت،  مصرف کنندگان و بهره برداران آنرا در آینده با چه خطرات و حوادث و هزینه های مظاعف و سنگین ممکن است مواجه کنند.
لذا این مشکل تا وقتی اراده محکمی برای حل آن نباشد و عده ای سودجو،  گرچه اندک اما فعال با استفاده از خلاء نظارت و کنترل از ضعف موجود، با نصب و راه اندازی آسانسورهای غیر استاندارد با قیمتهای پائین، به این آشفتگی دامن می زنند و مسلما" با وجود خریداران آسانسوری که بدنبال قیمت تمام شده کمتر می باشند و هیچ توجهی به مشکلات و حوادث بعدی ندارند، این روند همچنان ادامه خواهد داشت.
امیدوارم خرد و اراده جمعی با اتخاذ تصمیم جدی به راهکاری برای حل این معضل جدی دست یافته و رفع مشکل نمایند.

 

خیلی جالبه که همه ی اعضای سندیکا و مدیران محترم و صاحبنظران همه به خوبی از مشکلات آگاهی دارن ولی هیچ کس تمایلی برای رفع این مشکلات ندارد. به نظر شما چه کسی باید پاسخگو باشد؟

با سلام و ارادت خدمت جناب مهندس طبسی و همکاران صنف آسانسور

 • چرا همیشه شرایط و مقررات سندیکا تافته جدا بافته میباشد ؟
 • چرا سندیکا از تجربیات دیگر صنفها چه داخل کشور و چه خارج از کشور استفاده نمی نماید؟
 • با توجه به تنوع بسیار زیاد انواع آسانسورهای قابل اجرا در کشور آیا تدوین و مشخص کردن قیمت آسانسور صحیح است؟؟؟؟
 • آیا اصولا" میتوان مشخص نمود حداقل قیمت یک آسانسور 6 نفره چقدر خواهد یود؟؟؟؟
 • پس چرا با وضع قوانین و شرایط نا صحیح، غیر حرفه ای بودن خود را ثابت میکنیم و زمینه عدم اجرای دستورالعملها و قوانین را فراهم می آوریم؟ خوب مشخص است که هیچ شرکت و یا کارفرمایی از این نرخ مصوب تبعیت نخواهد کرد بدلیل اینکه کاملا اشتباه بوده و قیمت آسانسور بستگی به نوع و قطعات انتخابی دارد.

پیشنهاد:

 • سندیکا باید متناسب با نوع و شرایط آسانسور قیمت دستمزد نصب و راه اندازی را مشخص نماید. مابقی قطعات طبق فاکتور رسمی از فروشگاههای قطعه فروشی قابل ارایه به کارفرما میباشد.

آقای یکتا ما هم که در تهران کار می کنیم تا حالا نشده با چنین قیمتی قرارداد ببندیم اونم با وضع موجود که تمام شهر پر شده از فروشگاههای آسانسور که تعدادشون حتی از بقالی ها هم بیشتر شده و تمام کارفرماها با توجه به عدم اطمینانشون به شرکتها (البته به گفته خودشون) تمایل دارن خودشون جنس ها شون رو تهیه کنن دیگه هرگز با چنین قیمتی و حتی قیمتهای بسیار پایین تر از این نمیشه قرارداد بست .

افرادی که به صورت آزاد و خارج از عرف شرکتی تو ایران کار آسانسور میکنن فکر میکنم شاید حدود 90 درصد کل آسانسوری ها رو شامل میشن و این خودش یه معضل بزرگیه برا این صنعت که در آینده اثراتش مشخص خواهد شد .

چون بعضی اشخاص با 1 سال نصابی آسانسور پیش استاد نصاب، خودش شروع به عقد قرارداد با کارفرمایان (با انواع ترفند با شرکت جعلی) یا از آشنایان و همشهریهاشون، می نمایند و از اون طرف کارفرما خیلی راغب میشه که برا کاهش هزینه ها با اینا همکاری کنه چون بعد از اتمام پروژه کارفرما هم آسانسور و ساختمان را تحویل میده و میره ، میمونن مردم و خطرات ناشی از کارکرد کم عمر آسانسور.

به نظر بنده سندیکا باید شرایط عضویت خودشو کمی آسونتر بکنه تا بیشتر این شرکت های غیر عضو طبق گفته دوست عزیزمون به فکر عضویت در اتحادیه دیگه یا تشکیل اتحادیه نیفتن و به شرکت های عضو رتبه بده تا هم ارزش شرکت های قدیمی نمایان بشه و شرکت های جدید هم به فکر عضویت و کسب رتبه بیشتر باشن.

تو نرخنامه و مناقصات رتبه بندی هم بر اساس سابقه عضویت مطرح باشه . این طوری میشه این بازار سردرگم رو مهار کرد . (فراخوان شرکت های نصاب آسانسور با شرایط و تسهیلات) درست مثل فراخوان ماشین های فرسوده البته اینجا تازه کار هارو صدا میزنن ولی تو خودرو کهنه کارهارو.

با تشکر .///////.

با سلام.

همه میدانیم قانون برای اجرا به 2 چیز نیاز دارد : 1- قانون صحیح و جامع و مانع 2- نظارت

اگر قانونی وضع کنیم که شرایط ضد و نقیض را شامل شود و در آن شرایط غیر منطقی در نظر بگیریم باید بدانیم که ضمانت اجرایی نیز نخواهد داشت هرچند نظارت را هم شدیدتر بکنیم.

اصولا قانون به منظور نظم بخشیدن و سهل کردن کارها وضع میگردد نه برای سنگ اندازی و سخت تر کردن کارها.

حالا شما همکاران صنف آسانسور لطفا کلاه خود را بیطرفانه قاضی کنید و قوانین و شرایط سندیکای آسانسور را مرور نمایید. صنعتی که بسیار حساس بوده و با جان مردم در ارتباط است.

1- شرایط عضویت در سندیکا:  7 + 2 خان رستم (رسما اجازه ورود به کسی داده نشده)

2- شرایط کسب پروانه طراحی و ساخت: اینکه شرکتی دارای محل کار دایم، امکانات، تکنسین تمام وقت همراه با بیمه، 2 سال سابقه نصب و مدیر فنی با سابقه 2 سال و بیمه را دارا باشد آیا نشان از صلاحیت این شرکت برای طراحی و نصب دارد. ؟؟ یقینا نخیر

از طرفی برای شرکتی که تازه تاسیس شده قانونا اجازه نصب داده نمیشود ولی برای دریافت پروانه طراحی و ساخت از همان شرکت سابقه کار و نصب آسانسور درخواست میشود. واقعا خنده دار است.

چرا برای تایید توانایی شرکتهای آسانسوری همانند دیگر صنفهای مهندسی و یا دیگر کشورها از طریق علمی و اصولی اقدام نمیگردد.

بسیار ساده میتوان شرایط کسب پروانه طراحی و ساخت را علمی و اصولی نمود تا اگر شرکتی خواست وارد این صنف شود با آموزشهای اصولی شرکت در مسیر این کار قرار گیرد تا هم رقابتها سالم باشند و هم خطرات ناشی از نصبهای غیر اصولی کاهش یابد.

به عنوان پیشنهاد: اخذ پروانه طراحی و ساخت باید دارای شرایط

- عمومی: 1- ثبت شرکت آسانسوری 2- داشتن دفتر کار و تجهیزات لازم

- اختصاصی: کسب نمره قبولی در آزمونهای علمی سندیکا

اگر بنده استاد کار آسانسور باشم با 10 سال سابقه کار  آسانسور و تحقیقات و مدرک مهندسی ولی اگر بخواهم وارد کار آسانسور شده و ثبت شرکت نمایم به بنده اجازه این کار داده نخواهد شد ولی شرکتی که یک نفر تکنسین تجربی کار با 3 سال سابقه را با حداقل حقوق بیمه نماید خواهد توانست مجوز کار را دریافت نماید هرچند هیچگونه صلاحیتی برای این کار ندارد.

ساده بگویم با این شرایط وضع شده توسط سندیکا هیچگاه شاهد سرو سامان گرفتن این صنعت نخواهیم بود.

شرایطی که خود میگوید شما برای دریافت پروانه طراحی و ساخت باید حداقل 3 سال به صورت غیر قانونی فعالیت نمایید و اقدام به نصب کنید تا به شما مجوز فعالیت را بدهیم.

سندیکا باید بداند که برای جلوگیری از نصبهای غیر اصولی باید تمام شرکتهای متقاضی و تازه تاسیس را با حداقل شرایط به عضویت خود درآورده و تمام تلاش خود را جهت آموزش این شرکتها به کارگیرد نه اینکه گواهی تایید شرکت تازه تاسیس را از شرکتهای دیگر درخواست نماید. که به عنوان یک رقیب برای آنها محسوب میشود.

 

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت استاد طبسی

بنده از رشت در خدمت شما هستم

متاسفانه مشکل خرید قطعات توسط بساز بفروشها و نصب آسانسور توسط نصابها و از همه بدتر با وجود انجمن صنفی آسانسور پدیده زشت و توهین آمیز مهر فروشی که بقول یکی از همکاران آسانسوری مانند تن فروشی به هر قیمت ممکن میباشد گریبانگیر صنعت آسانسور در استان گیلان و بالاخص شهر رشت نیز شده است که هر روز بدتر از قبل میشود تا جایی که بسازبفروشها هیچ رقبتی به انعقاد قرارداد با شرکتهای حقوقی دارای پروانه طراحی و مونتاژ آسانسور نشان نمیدهند و از همه بدتر شرکتهای فوق را به نوعی کلاهبردار میدانند. از طرف دیگر سازمان مالیاتی استان گیلان هم با دیدی بسیار متفاوت و تحقیر آمیز به شرکتهای آسانسوری می نگرد. این سازمان آمار آسانسورهای منصوبه توسط شرکتها را از اداره استاندارد استان گیلان دریافت و به ازای هر آسانسور مبلغ قابل توجهی ( جهت سال 91 به ازای هر آسانسور مبلغ 700.000 تومان)بجز مالیات بر ارزش افزوده مطالبه مینماید.جالبتر اینکه به هیچ عنوان نمیشود با سرممیز مالیاتی به صورت مستقیم صحبت کرد. البته از این دست اتفاقات و مشکلات در رشت بسیار زیاد شده است و به نظر من لاینحل میباشد.

با تشکر فراوان

 

با سلام

همه میدانیم قانون برای اجرا به 2 چیز نیاز دارد :

1- قانون صحیح و جامع و مانع

2- نظارت
اگر قانونی وضع کنیم که شرایط ضد و نقیض را شامل شود و در آن شرایط غیر منطقی در نظر بگیریم باید بدانیم که ضمانت اجرایی نیز نخواهد داشت هرچند نظارت را هم شدیدتر بکنیم.
اصولا قانون به منظور نظم بخشیدن و سهل کردن کارها وضع میگردد نه برای سنگ اندازی و سخت تر کردن کارها.
حالا شما همکاران صنف آسانسور لطفا کلاه خود را بیطرفانه قاضی کنید و قوانین و شرایط سندیکای آسانسور را مرور نمایید. صنعتی که بسیار حساس بوده و با جان مردم در ارتباط است.
1- شرایط عضویت در سندیکا:  7 + 2 خان رستم (رسما اجازه ورود به کسی داده نشده)
2- شرایط کسب پروانه طراحی و ساخت: اینکه شرکتی دارای محل کار دایم، امکانات، تکنسین تمام وقت همراه با بیمه، 2 سال سابقه نصب و مدیر فنی با سابقه 2 سال و بیمه را دارا باشد آیا نشان از صلاحیت این شرکت برای طراحی و نصب دارد. ؟؟ یقینا نخیر
از طرفی برای شرکتی که تازه تاسیس شده قانونا اجازه نصب داده نمیشود ولی برای دریافت پروانه طراحی و ساخت از همان شرکت سابقه کار و نصب آسانسور درخواست میشود. واقعا خنده دار است.
چرا برای تایید توانایی شرکتهای آسانسوری همانند دیگر صنفهای مهندسی و یا دیگر کشورها از طریق علمی و اصولی اقدام نمیگردد.
بسیار ساده میتوان شرایط کسب پروانه طراحی و ساخت را علمی و اصولی نمود تا اگر شرکتی خواست وارد این صنف شود با آموزشهای اصولی شرکت در مسیر این کار قرار گیرد تا هم رقابتها سالم باشند و هم خطرات ناشی از نصبهای غیر اصولی کاهش یابد.
به عنوان پیشنهاد: اخذ پروانه طراحی و ساخت باید دارای شرایط
- عمومی: 1- ثبت شرکت آسانسوری 2- داشتن دفتر کار و تجهیزات لازم
- اختصاصی: کسب نمره قبولی در آزمونهای علمی سندیکا
اگر بنده استاد کار آسانسور باشم با 10 سال سابقه کار  آسانسور و تحقیقات و مدرک مهندسی ولی اگر بخواهم وارد کار آسانسور شده و ثبت شرکت نمایم به بنده اجازه این کار داده نخواهد شد ولی شرکتی که یک نفر تکنسین تجربی کار با 3 سال سابقه را با حداقل حقوق بیمه نماید خواهد توانست مجوز کار را دریافت نماید هرچند هیچگونه صلاحیتی برای این کار ندارد.
ساده بگویم با این شرایط وضع شده توسط سندیکا هیچگاه شاهد سرو سامان گرفتن این صنعت نخواهیم بود.
شرایطی که خود میگوید شما برای دریافت پروانه طراحی و ساخت باید حداقل 3 سال به صورت غیر قانونی فعالیت نمایید و اقدام به نصب کنید تا به شما مجوز فعالیت را بدهیم.
سندیکا باید بداند که برای جلوگیری از نصبهای غیر اصولی باید تمام شرکتهای متقاضی و تازه تاسیس را با حداقل شرایط به عضویت خود درآورده و تمام تلاش خود را جهت آموزش این شرکتها به کارگیرد نه اینکه گواهی تایید شرکت تازه تاسیس را از شرکتهای دیگر درخواست نماید. که به عنوان یک رقیب برای آنها محسوب میشود.

آسانسور هم مثل خودرو وسیله نقلیه عمومی میباشد و مثل آنها دارای سرنشین (بدون کیسه هوا بدون کمر بند ایمنی) با همان دیه خسارت و در کل با جان و مال وامنیت مردم سر کار دارد پس چطور برا خودرو یک سال به یک سال معاینه فنی ، بیمه اجباری صادر میشود ولی آسانسور بدون رعایت مسائل ایمنی ( نصب افراد غیر فنی و لوازم غیر استاندارد )تحویل به جامعه میشود و هنوز کسی برای رفع این معذل اقدامی نکرده. با این حجم وسیع راه اندازی آسانسور ( مثلا آسانسور ارزان مسکن های مهر و ...) بدون شک تا چند سال آینده ایران رکورد حوادث آسانسوری را در دنیا میشکند و بعد مسئولان کشور به فکر رفع این آبرو ریزی جهانی میافتند . درسته پیشگیری بهتر و با صرفه تر از درمان است و این مثال فقط بهداشتو نمیگه صنعت و ... رو هم شامل میشه . لطفا مسئولان آسانسوری و صنعت کشور حالا هزینه کنن وقت بزازن جلسه بزارن تا کار به اونجاها نکشه . البته تو همه مواقع این ملت هستن که همه هزینه هارو متحمل میشن ، وهمیشه ملت ما ضررو زیان دیدن. اگه کسی با آسانسور سرو کار داره میدونه یه نصاب بی تجربه چه حوادثی میتونه برا چند نفر به وجود بیاره ، ما به این ویروس یا سرطان مبتلا شدیم ولی هنوز جون داریم اما وای به اون روز که دیگه زمین گیر بشیم . خدا خودش کمکمون کنه.

از مصوب شدن نرخ نامه آسانسور تا اجرایی شدن آن خیلی مانده است 

هر ساله نرخ نامه سرویس و نگهداری مصوب میشود و فقط در سایت سندیکا و به اعضا اعلام می گردد ولی هیچ وقت نتوانسته و نشده که آن اجرایی گردد. در تمام نشریات برای سرویس آسانسور قیمت ها ازچهار هزار تومان تجاوز نکرد در صورتی که نرخ نامه سرویس و نگهداری آسانسور توسط سندیکا 17000 تومان بوده است.

حال که نرخ نامه فروش آسانسور در سال 1393 مصوب شده هم میتوانید در روزنامه های کثیر الانتشار قیمیت های فروش آسانسور 20 میلیون تومانی را ببینید در حالی که نرخ سندیکا بالای 40 میلیون تومان است!

عزیزان تا سندیکای آسانسور به "اتحادیه صنعت آسانسور و پله برقی" تبدیل نشود این مشکل همچنان ادامه خواهد داشت 

زیرا سندیکا نمیتواند با شرکت هایی که مجوز ندارند برخورد قانونی یا پلمپ نماید

باسلام خدمت دوستان و همکاران گرامی و جناب آقای عمادین

تا حدودی با شما موافقم . تمهیداتی میتوان اندیشید جهت جلوگیری از فعالیت های اینگونه شرکتها. اما همچنان ما هرچه میکشیم در واقع از ماست که بر ماست .

فعلا بیشترین مشکل , خود همکاران دارای پروانه هستند که کار اجرتی تواقفی 800- 900 هزارتومان میفروشند . اگر میتوانستم اینجا نام میبردم که شما هم مثل من بروید و ببینید این شرکتها را ...

بعد هم میگویند اگر نفروشیم شرکتها یا اشخاص فاقد صلاحیت و جواز میفروشند .

بنده سوالی دارم:
این افراد یا شرکتهای بی مهر مجاز، مهر مجاز از کجا می آورند !؟ بازهم برمیگردیم سر جای اول . "همکاران دارای پروانه و کم لطف مهر فروش" ...

آقای عمادین , حرف سندیکا هم همین است . میگویند اگر مهر فروخته نشود خود به خود، انجام کار ارزان قیمت و اجرتی برچیده میشود .

باتشکر

 

سلام
با تشکر فراوان از گردانندگان سایت وزین پارس لیفت.
در مورد قیمت آسانسور و اینکه قیمت ۴۲.۵ هزار تومان واقع بینانه و عملی است یا نه و تازه اینکه این قیمت حداقل است و میتواند تا دو سه برابر هم بالا رود و اینکه برخی گله کرده اند که به این قیمت نتوانسته اند قرارداد ببندند.
البته طبیعت آدمی است که همیشه لحاف را سر خودش میکشد ولی انسان متمدن بعد از اینکه فهمید طرفش دستش را خوانده است نباید زیاد بر کشیدن لحاف اصرار بورزد.
مجموع قطعات یک آسانسور ۵ توقف نیمه اتوماتیک با فرض موتور وریل ایتالیا و بقیه قطعات ترک یا ایرانی استاندارد به زحمت به ۲۷ میلیون میرسد. برای هر طبقه حدود ۳۰۰ تومان هم مزد کارگر نصاب میشود. اگر یک میلیون تومان هم برای هزینه های استاندارد فرض کنیم جمعا به عدد ۲۹.۵ میرسیم که قیمت تمام شده آسانسور است.
عرف بازار مسلمین برای اجناس سنگین قیمت مثل خودرو و امثالهم سود ۵ درصد را پذیرفته است. اگر برای آسانسور این سود را دو برابر یعنی ۱۰٪ هم در نظر بگیریم به عدد ۳۲.۵ میرسیم.
حالا من بساز و بفروش خدا نشناس روی چه حسابی باید ۱۰ میلیون اضافه بدهم؟
پاسخ: هزینه های یک شرکت آسانسوری بالاست ماهی ۱.۵ اجاره و منشی و دو نفر هم صاحبان شرکت حداقل باید ماهی ۶ میلیون بماند
درست است که هزینه ها بالاست ولی باید تعداد کار را بالا برد وحداقل تعداد کار دو قرارداد در ماه است که اگر غیر از این باشد آن شرکت در انتخاب بیزنس اشتباه کرده است

 قیمت آسانسوری که شما در عرض 2 دقیقه با انگشتانتان حساب کردید، آسانسوریست که ضمن نداشتن حداقل استاندارد ها و ایمنی ها و اصول صحیح نصب از طول عمر بسیار پایین و نامرغوب ترین و کم قیمتترین  اجناس بازار تشکیل شده و یکی از بی کیفیت ترین دستگاه ها را میتوان با حساب سر انگشتی شما سر هم کرد.

 

هیچ ارزانی، بدون دلیل نیست، کیفیت و استاندارد ندارد www.parslift.com

 

و آسانسوری که سندیکا برای آن نرخ مشخصی تصویب کرده، آسانسوری با قطعات استاندارد، نصب استاندارد و با رعایت تمام مسائل مربوط به نصب و اجرای صحیح است که اجرای صحیح مستلزم همکاری با گروه های نصاب متخصص و مجرب میباشد که حداقل  دستمزد نصابان 4 برابر قیمتی که شما ذکر کردید میباشد.

در آخر از شما تقاضا دارم کفه ترازوی تجارتی که در آن تخصص ندارید را مورد بررسی قرار ندهید.

 

 

با سلام و تشكر از مديريت سايت

دوست عزيز و متخصص من. صحبت هاي شما بسيار كلي و غير تخصصي است. خوب است شما دوست گرامي قطعات مرغوب مورد نظر خود را به همراه قيمت تجاري آنها- يعني قيمتي كه بين افراد صنف معامله مي‌شود و نه قيمتي كه با توجه به نياز افراد غير وارد اخذ مي‌شود- در اينجا بياوريد تا سبب ازدياد اطلاعات همگان گردد.

 

لیست قطعات گوناگون یکدستگاه آسانسور www.parslift.com

 

اما قيمت قطعاتي كه من با استفاده از انگشتان دست! حساب كرده‌ام براساس نرخنامه سنديكا بوده است كه صراحتاً موتور و سيم بكسل و تراول كابل را اروپايي و بقيه قطعات را ايراني استاندارد ذكر نموده است.

اما ليست قطعات مورد نظر من:

شرح                   تعداد   قيمت

 • درب طبقات طرح افرند 5 350
 • موتور گيربكس 5.5 كيلووات جم ايتاليا 1 6800
 • شاسي زيرموتور  1 420
 • بچه ناوداني  2 30
 • گاورنر  بهران/ رامندكار(استاندارد) 1 180
 • لاستیک زیر موتور  4 2.5
 • سیم بکسل نمره 10  گستاوولف آلمان 72 7
 • سیم بکسل نمره 6  چين 44 1.1
 • کرپی 6 فولادي ALMA ايتاليا 6 0.75
 • کرپی 10 فولادي ALMA ايتاليا 24 1.2
 • قلاب سربکسل داكتيل بهران نمره10 8 15
 • سنسور آهنربایی الكتروسيگنال  HASKAR ترك 1 29
 • آهنربا ترك 50 1
 • تراول کابل 24 رشته دت وايلر سوييس 26 13
 • بست تراول کابل بست او اس 3 2.5
 • ميكروسوييچ دو حالته بهران  2 6.8
 • قاب كليد 01 و قارچي  2 4.5
 • كليد قارچي  2 4.5
 • شستي کابین روكار استيل خشدار 5توقف مدل 8000 1 250
 • شستي طبقات روكار استيل خشدار  مدل 8000 5 45
 • آژیر   1 15
 • بافر پلي‌اورتان  هاس تركيه 2 40
 • فلكه هرزگرد بهران40سانت 4 شيار 1 160
 • وزنه بتونی با قاب پلاستیکی طرح ترك بهران 700 0.6
 • روغندان طرح تركيه بهران ليفت 4 4.5
 • ميكروسوييچ بازويي شالتر با پايه 6 تايي 1 48
 • پیچ کامل نمره 12  12 1.5
 • درب كابين نوين سيستم 1 925
 • كابين  MDF استيل 1 3200
 • کمان مکانیکی درب  1 40
 • تابلو فرمان با كاركدك آريان محك دو سرعته 1 2500
 • تابلو سه فاز  و كليد 32 آمپر آريان 1 150
 • سيم 0.75  6 20
 • سيم 4  1 90
 • کابل تلفن - شش زوج    1 50
 • نوار چسب برق  5 0.5
 • داكت پلاستيكي 3.5  35 1
 • لوله خرطومي 16  1 7
 • ريل و پشت بند t5, t9ریل  مارازي ايتاليا 8 350
 • براکت ریل تی 5 اتيسي ورق 6 ميل 25 3.1
 • براکت ریل تی 9   25 3.1
 • لقمه ریل تی 5  فرجي با پيچ و مهره كامل  50 1.5
 • لقمه ریل تی 9  فرجي با پيچ و مهره كامل  50 1.6
 • پیچ کامل نمره 8   60 0.35
 • پيچ كامل نمره 12  60 0.55
 • ديكتاتور اونسا  5 17
 • قفل دلتا تك تركيه  5 60

مجموع قيمت قطعات فوق بالغ بر 22.2 ميليون مي گردد احتمالاً برخي قطعات جزيي در ليست نيامده كه مجموع آنها را 800 در نظر مي‌گيريم.

اما دستمزد

دستمزد در شهرما كه زياد هم از تهران دور نيست بشرح زير است اين البته مبلغي است كه بدست كارگران فني زحمتكش نصب است و با پولي كه احتمالاً‌ شركت‌ها مطالبه مي‌كنند تفاوت دارد:

 • دستمزد نصب درب لولايي  5 40
 • دستمزد بالابردن موتور و اجراي دال بتني  1 250
 • دستمزد نصب مكانيكال  5 90
 • دستمزد راه‌اندازي الكتريكال  5 150

جمع اينها نيز 1700 مي‌شود و اينكه در تهران قيمت‌ها بالاتر است شكي نيست ولي اينكه 4 برابر باشد كمي دور از ذهن است.

با اينحال اگر دستمزد را هم 3 برابر فرض كنيم (مجددا تاكيد مي‌كنم كه فرض كنيم ولي از دوستاني كه براي شركت‌هاي تهران كار مي‌كنند درخواست دارم دستمزد خودشان را براي تكميل اطلاعات من ذكر كنند) باز به عدد 27 مي‌رسيم و همان حساب بالا معتبر است.

 

سلام

جناب آقای بساز بفروش، با توجه به زحمتی که متقبل شدید و نرخ تک تک اجناس لازم را در کامنت خود ذکر فرمودید لازم میدانم یادآوری کنم آفت حساب دخل و خرج اصناف دیگر بدون علم و آگاهی کامل و واقعی نسبت به هزینه ها و شرایط کار هر روزه ما ایرانی ها شده است.

 

قیمتها باید با در نظر گرفتن هزیله های پنهان هر صنفی محاسبه گردد www.parslift.com

 

مثلاً میرویم:

 • دندانپزشکی میگوییم کاری نمیکند که برای یک دندان 200-300 هزار تومان میگیرد
 • سردفتر که کاری ندارد یک مهر میزند و هزینه گزافی میگیرد ...

درباره صنعت آسانسور هم لازم است خاطر نشان کنم هزینه دستمزدهایی که جنابعالی نوشته اید بسیار بیشتر از اینهاست، علاوه بر آن یک شرکت هزینه های دیگری را در قبال فروش آسانسور متقبل می گردد که تا چند سال بعد طبق همین هزینه ها در قبال حوادث آسانسور پاسخگو است. البته که هیچ کدام این هزینه ها در حساب سرانگشتی جنابعالی لحاظ نشده است. 

 

سلام

 1. براي تهيه ليست زحمت خاصي نبود. ليست را داشتم فقط copy/paste كردم.
 2. حساب قيمت تمام شده كالايي كه مي‌خريم از نظر من نه آفت است و نه فقط كار ما ايراني‌ها. اصولاً يكي از علل عقب افتادگي ما مي‌تواند همين انجام كارهای بدون حساب و كتاب باشد.
 3. هزينه دستمزدهايي كه نصابان آزاد مي‌گيرند دقيقاً همين قيمت است اگر مايليد شماره آنها را براي چك كردن در اختيارتان قرار مي‌دهم. گرچه احتمالاً خودتان هم شماره داريد.
 4. در صورت امكان هزينه‌هاي ديگر شركت را جهت تنوير افكار عمومي در اينجا ذكر فرماييد.
 5. پس از اخذ استاندارد شركت آسانسوري هيچگونه مسئوليت قانوني ندارد. مگر اينكه قرارداد نگهداري داشته باشد كه آن موضوعي است جداگانه با هزينه‌اي جداگانه!

 

در ضمن براي من بسيار جالب است كه افرادي كه كامنت مرا مي‌خوانند براحتي مرا غير متخصص خطاب مي‌كنند ولي خودشان هيچ (تاكيد مي‌كنم هيچ) مستندي از هزينه‌هاي كار (اعم از جنس و دستمزد و هزينه‌هايي كه بر ما پنهان است!) ذكر نمي‌كنند.

با سلام

پس از سپری شدن مدت نه چندان مدید مجددا و مکررا جناب آقای بساز بفروش گرامی

 

1- اینکه شما لیست رو داشتی و فقط کپی پیست کردی، خود جای بحث دارد

چون قطعه فروشها چیزی براشون مهم نیست و بقول خودشون دارن تجارتشونو میکنن، به نظرم مهمترین دلیل این سوء استفاده تجاری عدم وجود قوانین مصوب و اجرائیه، مگه در کشور آذربایجان به جز شرکتهای آسانسوری کسی میتونه حرف از خرید قطعه برای آسانسور بزنه، دمار از روزگارش درمیارن

 

2- خود همون قیمت گذاری شما مصداق بارز کار بدون حساب و کتابه، چرا که شما هنوز هم که هنوزه در جریان کامل هزینه های یک کار نیستین و تقلا هم نکنین که بدونین

 

3- چه خوب !!!  احتمالاً ما هم یه چند تائی از همون شماره هائی که شما میگین رو داشته باشیم، پس مشکل حله   و منبعد مشکل اکیپ نصاب نخواهیم داشت 

 

4- در صورت امکان ابتدا شما همه هزینه هائی که واسه یه ساختمان میکنین و در نهایت بقول خودتون شما رو موجه میکنه که سودهای کلان بکنین رو البته صرفاً جهت تنویر افکار عمومی بیان بکنین

 

و در آخر برای ما بیشتر از شما جالبتره که افراد غیر متخصص (تکرار میکنم کاملاً نا آگاه و غیر متخصص) که هیچگونه اطلاعاتی در خصوص موارد حقوقی و فنی و اجرائی و تکنیکال و طراحی و مهندسی این رشته ندارن، به خودشون جرات و اجازه اظهار نظر (خودشم در یکی از پایگاههای معتبر این صنعت در ایران) رو میدن و اینگونه باعث تشویش اذهان عمومی میشن

 

به نظر من مدیریت محترم سایت باید یه فکری در اینخصوص بکنن تا افراد غیر عضو و غیر متخصص با محدودیت های لازم مواجه بشن. به نظر من افراد غیر متخصص و نا آگاه صرفاً باید برای اخذ مشاوره بتونن کامنت بزارن و .....

مدیر سایت خودشون بهتر میدونن چیکار کنن

آقای مهندس طبسی باز هم ازتون ممنونم

با سلام

در اين مدتي كه سايت پارس لیفت را مطالعه ميكنم. جدا از بحث فني، فضای آنرا آزادانديش يافتم و بر همين اساس نيز در اين سايت كامنت گذاشتم.

گمان نمي‌كنم در جايي هم بي احترامي به كسي يا صنفي كرده باشم.

اما آقاي نادر يكتا گويا در فضاي ديگري سير مي‌كند و اين از كامنت آخري ايشان به نيكي هويداست.

منتهاي آرزوي ايشان اينست كه بجز ايشان و چند شركت معدود شخص ديگري جرات ورود در اين عرصه را نكند و نيك مي‌دانيم كه در اينصورت راه براي تركتازي افراد فرصت طلب فراهم است. ايشان حتي تحمل نوشته‌هاي مرا كه جز حقيقت(تا آنجا كه بدان دست يافته‌ام) چيزي نيست، ندارند و خواهان اين هستند كه افراد غير متخصص با محدوديت‌هاي لازم مواجه شوند.

ايشان حتي متوجه نيستند كه در فضاي مجازي سطع تخصص و بينش هر كس از نوشته او مشخص است و من چون خود را با نام بساز و بفروش مشخص كرده ام لزوماً از آسانسور بي اطلاع نيستم و اتفاقاً در چند دوره تخصصي مربوطه هم شركت كرده‌ام.

در پايان و به عنوان حسن ختام خوشحال مي‌شوم نظر شخص شما را در مورد مجموع مباحث مطروحه و مطالب زير بدانم:

 • 1- قيمت مجموع قطعات آسانسور 5 توقف درب لولايي
 • 2- هزينه نصب (آنچه دست نصابان را مي‌گيرد)
 • 3- درصد سود شركت آسانسوري بر مبناي كاري كه انجام مي‌دهد و نه بر مبناي هزينه‌هايش

ممنون

بساز بفروش مگه شما میسازی میندازی کسی چیزی میگه شما برو تو همون فضای مجازی بساز بفروش ها حرف بزن اینجا جای بحت قیمت نیست  میان سر ساختمون بهتون قیمت میدن احتمالا مشکل داری که با اسم مستعار در فضای بچه های آسانسور هستی خدا روزیتو جای دیگه حواله کنه آقای یکتا شما هم توجه نکن حیف نیست وقت خودتو بزاری جواب کسی رو بدی که معلوم نیست کیه و برای چی این بحث ها رو میکنه 

1- اینجا جای بحث قیمت است بالای صفخه را بخوان نوشته نرخ نامه (نرخ به معنی قیمت است!)

2-تو هم مشکل داری اسمت مستعار است. فضای اینجا هم اختصاصی کسی نیست.

 

چه تعبیر جالب و پر محتوائی:

 • «البته طبیعت آدمی است که همیشه لحاف را سر خودش میکشد ولی انسان متمدن بعد از اینکه فهمید طرفش دستش را خوانده است نباید زیاد بر کشیدن لحاف اصرار بورزد» و یا حسابرسی در حد لا لیگا:
 • «عرف بازار مسلمین برای اجناس سنگین قیمت مثل خودرو و امثالهم سود ۵ درصد را پذیرفته است. اگر برای آسانسور این سود را دو برابر یعنی ۱۰٪ هم در نظر بگیریم به عدد ۳۲.۵ میرسیم»

 

تا حالا کسی بهتون گفته که آپارتمانی که میخواین بهش متری 3 میلیون بفروشین براتون 2 میلیون هم آب نخورده؟

چرا 30 درصد سود میکنین؟

یا اینکه عرف بازار مسلمین سود 5 درصده و سود شما رو 10 درصد میگیریم و 2.200 میلیون حساب میکنیم؟

 

چرا هیچ کنترلی روی قیمت ساختمان نیست؟ www.parslift.com

 

اگه روزی همچین مطلبی مطرح بشه چه حسی خواهید داشت؟

در ضمن شما فکر کردید العیاذ بالله «خدا» هستید و میتونید حساب رزق و روزی مردم رو بکنید و براشون تعیین تکلیف بکنید که در ماه چقدر درآمد براشون کافیه؟

من به نوبه خودم این ضایعه بزرگ رو محضر تمامی دست اندر کاران صنعت مظلوم آسانسور ایران تسلیت عرض میکنم.

آقای مهندس طبسی لطفاً حتی المقدور این کامنت «لحاف بر سر کشیدن» رو به هر طریق ممکن به دست:

 • مسئولین سندیکای صنعت آسانسور و پله برقی
 • اتحادیه های شهرستانی
 • مسئولین وزارت صنعت، معدن تجارت
 • و سایر ارگانهای سیاستگذار صنعت «در حال احتضار و بی جان» آسانسور برسونید تا بلکه از خواب غفلت بیدار شن.

هفته قبل دو کشته در تبریز، بخاطر همین مسائل بوده.

چرا؟

وقتی سیاست و قانون کاربردی در این خصوص تصویب نشه، هر کس که دو روز آچار و پیچ گوشتی و سیم چین دستش گرفته، وارد بازار کار آسانسور بشه و برای خودش آسانسور بفروشه و افراد لیاقتمند و با تجربه بخاطر گذران و معاش مجبور بشن با این روش رقابتی غلط و مالیخولیایی و فقط بخاطر حفظ آبرو و اسم و رسم شرکتشون در بازار باقی بمانند، 

و و و و و و

آخرین بازتابش هم همین حساب سطح درآمد و حتی نوبت به تحمیل نحوه اداره ی محیط کسب و کار هم می رسه

صنعت بی عرضه آسانسور، «تسلیت» 

جناب آقاي نادر يكتا

با سلام

البته مي‌دانيد كه اينجا در مورد آسانسور صحبت مي كنيم ولي چون شما سوال كرده‌ايد با اجازه مدير سايت من پاسخ مي‌دهم.

"تا حالا کسی بهتون گفته که آپارتمانی که میخواین بهش متری 3 میلیون بفروشین براتون 2 میلیون هم آب نخورده؟
چرا 30 درصد سود میکنین؟
یا اینکه عرف بازار مسلمین سود 5 درصده و سود شما رو 10 درصد میگیریم و 2.200 میلیون حساب میکنیم؟"

 

 

چگونه به قیمت واقعی اجناس و دستمزد نصب می توان رسید؟ www.parslift.com

دوست عزيز و هيجان‌زده با اينكه مقايسه دو كسب و كار مختلف كار جالبي است اما نياز به قدري تعمق دارد و  نكات ظريفي وجود دارد كه شما را به تعميق در آنها دعوت مي‌كنم:

 1.  به اطلاع مي‌رسانم كه سود آپارتمان از آنچه شما نوشته‌ايد معمولاً بالاتر است. منتهي پروسه ساخت و ساز يك پروسه زمان‌بر است و بسازبفروش مستقيماً سرمايه‌گذاري كرده و در پايان انتظار دارد چيزي بيش از سود عرف بازار مسلمين كه ربح 3 درصد در ماه را پذيرفته‌اند  عايد وي شود. او در واقع خريد و فروش نمي‌كند كه سود 5 يا ده درصد بر آن متصور باشد. در ساخت و ساز (يعني از خريد زمين تا فروش آپارتمان) سرمايه حداقل به مدت دو سال درگير مي‌شود و توقع سود بالاي 60 درصد غير منطقي نيست.
 2. توجه بفرماييد كه در كار آسانسور عموم شركت‌هاي نصابي كه من مي‌شناسم اجناس را دپو نمي‌كنند بلكه پس از عقد قرارداد و دريافت مبلغي از كارفرما نسبت به خريد اجناس اقدام مي‌نمايند بنابر سرمايه‌گذاري مادي در بخش خريد و فروش كالا انجام نمي‌گيرد. بلكه سرمايه‌گذاري انجام شده در حد خريد مبلمان اداري + كامپيوتر و فكس و امثالهم است كه مبلغ بالايي نيست.
 3. در ساخت و ساز به علت طبيعت سرمايه‌گذاري ريسك وجود دارد يعني ممكن است (و چند بار هم اتفاق افتاده) كه به علت قوانين خلق‌ساعه شهرداري هزينه‌ها بالاتر رود يا بعلل اقتصادي قيمت ملك پايين بيايد. قيمت خريد و فروش ملك تابع عرضه و تقاضاست در طول تاريخ ايران هيچ سنديكايي براي ملك حداقل و حداكثر قيمت تعيين نكرده است و هيچ بساز بفروش عاقلي آه و ناله نمي‌كند كه مصالح فروش به افراد ديگر مصالح نفروشد تا فقط ما ساختمان بسازيم.
 4. بهرحال همچنانكه ما در كار نصب آسانسور وارد شده‌ايم شما را هم به ورود در كار ساخت و ساز دعوت مي‌نماييم. تا اينكار را نيز تجربه نماييد و ديگران را از اين تجربيات بهره‌مند سازيد.

 

"اگه روزی همچین مطلبی مطرح بشه چه حسی خواهید داشت؟"

حس پاسخگويي! كه در بالا پاسخ هم داده‌ام.

"در ضمن شما فکر کردید العیاذ بالله «خدا» هستید و میتونید حساب رزق و روزی مردم رو بکنید و براشون تعیین تکلیف بکنید که در ماه چقدر درآمد براشون کافیه؟"

من نمي‌دانم كه شما چطور به اين نتيجه رسيده‌ايد كه من فكر مي‌كنم خدا هستم! ولي حساب قيمت تمام شده و قيمت فروش يك كالا را نه تنها كاري خدايي نمي‌دانم بلكه آنرا كاري بسيار مادي و زميني مي‌دانم و تمام سعيم را مي‌كنم كه آنرا با دقت و براي تمام خريدهاي گران‌قيمت خود انجام دهم.
در ضمن در نوشته من مطلب تكليف آوري نبود بلكه حداقل درآمدي كه از كار دو نفر بايد عايد يك شركت بسيار كوچك آسانسوري شود را بطور تخميني آورده بودم. و مي‌دانم مبلغ 3 ميليون تومان براي اينكار مبلغ كمي است ولي در نظر داشته باشيد كه براي يك شركت، نصب دو آسانسور در ماه هم كار كمي است. يعني بديهي است كه اگر شركتي صداقت داشته باشد و كار را با قيمت مناسب انجام دهد مشتريان بسياري پيدا خواهد كرد و احتمالاً تصديق خواهيد نمود كه حتي ده كار در ماه را هم به همين ترتيب مي‌تواند اداره كند.

 • يعني خريد و حمل كالا
 • اعزام نصاب آزاد براي نصب
 • بررسي كار انجام شده
 • امور اداري مربوط به استاندارد را انجام دهد و بابت اين كارها 10 درصد مبلغ مناسبي به نظر مي‌رسد.

البته من هم قبول دارم كه رسيدن به ده كار در ماه سخت است و دست زياد است ولي توقع داشتن از كارفرما كه ضرر زياد بودن دست در كاري را بدهد هم غيرمنطقي است.
جناب آقاي مهندس طبسي:
من هم درخواست دارم اين كامنت را بدست سنديكاي محترم صنعت آسانسور و پله برقی برسانيد

و همچنين از قول من بگوييد كه اگر مرجعي قيمت رسمي كالايي را حدود 30 درصد از قيمت معاملاتي آن كالا در بازار بيشتر اعلام كند. مردم در درستي و اصالت و صداقت آن مرجع شك خواهند كرد. ضمن اينكه با رسيدن اين نرخنامه صوري بدست اداره دارايي خود اعضا صنف بيش از همه متضرر خواهند شد.

"هفته قبل دو کشته در تبریز، بخاطر همین مسائل بوده."

شما كه در تبريز هستيد پيگيري بفرماييد گزارش پزشكي قانوني و كارشناس رسمي دادگستري را در اينجا منتشر كنيد البته كسي قبل از ديدن آن گزارش نمي تواند قبول كند كه بخاطر همين مسايل بوده!

"وقتی سیاست و قانون کاربردی در این خصوص تصویب نشه، هر کس که دو روز آچار و پیچ گوشتی و سیم چین دستش گرفته، وارد بازار کار آسانسور بشه و برای خودش آسانسور بفروشه و افراد لیاقتمند و با تجربه بخاطر گذران و معاش مجبور بشن با این روش رقابتی غلط و مالیخولیایی و فقط بخاطر حفظ آبرو و اسم و رسم شرکتشون در بازار باقی بمانند."

برادر مگر خود شما از بدو تولد اينكاره بودي خوب هركس دو روز آچار و پيچ ‌گوشتي دستش مي‌گيرد در يكي دو كلاس آموزشي شركت مي‌كند و بعد هم وارد كاري مي‌شود و در كنار استادكار تجربه مي‌اندوزد و بعد از مدتي در آن كار استاد مي‌شود.
اتفاقاً با كساني كه من برخورد دارم جوانان كاري و با استعدادي هستند كه با انجام كار فني گذران زندگي مي‌كنند. يعني شما توقع داريد چون در اينكار صاحب تجربه بيشتري هستيد آنها كار نكنند يا با قيمت فضايي مد نظر شما كار كنند. مثلاً‌ براي آهن‌كشي و ريل‌گذاري كه دو نفر (استاد+شاگرد) كار را در سه روز انجام مي‌دهند مزد 700 تومان را كم مي‌دانيد. يا براي دو روز كار مكانيكي بستن موتور و كابين و سيم بكسل 400 تومان مبلغ كمي است و آنها ضرر مي‌كنند.
اتفاقاً تجربه ثابت كرده است كه بازار رقابتي سالم ترين و بهترين راه تعالي است و اعلان نرخ مصوب با قيد كف قيمت به شوخي مي‌ماند.

 •  هیچ کنترل و برخورد قانونمندی با افرادی که آسانسور را با قیمت پائین تر و یا بالاتر از نرخ مصوب بفروشند انجام نشه

 • آسانسورها با این کیفیت بسیار پائین نصب بشن

 • کنترل مرحله به مرحله حین نصب صورت نگیره

 • بخاطر قیمت پائین قرارداد اصلی، اکیپ نصب ارزان قیمت کار رو نصب کنه،"

 

در مورد كيفيت با حضرتعالي شديداً موافقم. منتهي آنرا در دو مرحله طبقه بندي مي‌كنم:

 1.  كيفيت قطعات: كيفيت قطعات نبايد از كفي كه استاندارد تعيين مي‌كند پايين‌تر باشد. اينكه تمام قطعات داراي استاندارد اجباري باشند از جمله كارهايي است كه بنظر مي‌رسد با پيگيري سنديكا شدني است. همچينن با پيگيري سنديكا در اين مورد دولت مي‌تواند ضمن ممانعت از واردات قطعات فاقد استاندارد با بازرسي ميداني اقدام به جمع آوري كالاي غير استاندارد از سطح بازار نمايد و تمام اقشار جامعه را دعاگوي خود سازد.
 2. كيفيت اجرا: در اين مورد به نظر مي‌رسد بازرس اداره استاندارد كيفيت كار را كنترل مي‌كند. منتهي اگر دوست عزيز ما گمان مي‌كند اينكار بدرستي انجام نمي‌گيرد بحث ديگري است.

در بالا توضيح دادم كه در اقتصاد آزاد اصالت با بازار است و دولت (يا حتي موسسات خصوصي معتبر) روال‌ها و استانداردها را مشخص مي‌كنند. تعيين قيمت آسانسور اصولاً كاري عبث است و اين از بحثي كه در اينجا درگرفته مشخص است.
به نظر حقير سنديكا اگر مي‌خواهد كار مثبتي انجام دهد بهتر است با تغيير نگرش بنيادي، امور زير را پيگيري نمايد:

 1.  بررسي كالاهاي موجود در بازار و رده بندي آنها و انتشار ليست بصورت ماهانه. مثلاً يكروش پيشنهادي اين است كه كالاها در سه درجه رد، قابل قبول و عالي طبقه بندي شوند و مشخصات آنها هم با عكس و تفصيلات در سايد سنديكا درج گردد تا خريدار با چشم باز خريد نمايد.
 2. صدور كارت مهارت فني در تمام فعاليت‌هاي مربوط به آسانسور بدين ترتيب مشتريان مي‌توانند با بررسي كارت افراد از افراد كارآزموده استفاده نمايند.
 3. اعلان فروشندگان و واردكنندگان مجاز در سايت جهت خريد كالاي با كيفيت

بدين ترتيب اعضاي محترم سنديكا نيز از شايبه لحاف بر سر خود كشيدن رها مي‌شوند.

"و و و و و و
آخرین بازتابش هم همین حساب سطح درآمد و حتی نوبت به تحمیل نحوه اداره ی محیط کسب و کار هم می رسه
صنعت بی عرضه آسانسور، «تسلیت»"

اما اين پاراگراف آخر: حساب سطح درآمد توسط افراد ديگر اگر در مورد يك شخص خاص باشد(مثلاً من درآمد همسايه‌ام را در نظر داشته باشم) كار پسنديده‌اي نيست (هر چند آنهم در خور تسليت نيست) اما وقتي پاي منافع جمعي است و مثلاً بررسي در آمد يك صنعت خاص انجام مي‌گيرد خيلي كار طبيعي و معمولي است. مثلاً قيمت تمام شده خودرو، قيمت تمام شده نان و قس عليهذا كه همواره در جلسه‌هاي مختلف انجام مي‌گيرد و حساسيت هم بر نمي‌ انگيزد.

 • حالا اگر كسي براي يكي از خريدهايش كنجكاوي كرد و با توجه به امكانات ارتباطي قيمت كار و كالا را در آورد چنين آدمي كار ناشايستي انجام داده؟، ادعاي خدايي كرده؟، مانع رزق و روزي كسي شده است؟ يا اينكه اگر كسي درخواست كرد كه نظامي برقرار شود و انجام اين نوع كار فقط به ما سپرده شود يا جنس فقط به ما فروخته شود يا بقيه افراد را ناوارد و ناشي و سرهم كار معرفي كرد كار ناشايستي انجام داده؟

در ضمن راقم اين سطور به هيچ عنوان خود را در سطح تحميل چيزي به كسي نمي‌داند و تنها در حد يك توصيه از يك برادر كوچك شما را به خواندن دوباره همان سطر اول كامنت دعوت مي‌كند:

« طبیعت آدمی است که همیشه لحاف را سر خودش میکشد ولی انسان متمدن بعد از اینکه فهمید طرفش دستش را خوانده است نباید زیاد بر کشیدن لحاف اصرار بورزد»

 

سلام

جناب بساز بفروش
بر خود واجب دانستم تا با توجه به تعامل موازی حضرتعالی در خصوص روشنگری و مقایسه در دو حرفه همگن ولی متفاوت:

 • صنعت ساختمان
 • صنعت آسانسور و پله برقی

 مطالبی بشرح ذیل ایفاد نمایم:

 

صنعت آسانسور و صنعت ساختمان دو بال پرواز این دو صنعت هستند www.parslift.com

 

 1. در خصوص پاسخ حضرتعالی به کامنت آقای مجید موسوی باید بعرض برسانم که در خصوص حرفه جنابعالی اولین فکری که به ذهن بنده خطور کرد این بود: شما علاوه بر ساخت و ساز، یا صاحب یک شرکت نصب آسانسور هستید و یا مالک یک فروشگاه قطعات آسانسور میباشید، که به این دقت (البته با کمی تناقض) قطعات ملزوم نصب یک آسانسور 5 توقف را با قیمت مورد معامله با شرکتهای آسانسوری را ردیف وار چیدید و علاوتاً اشراف جنابعالی به میزان دستمزدهای بازار نصب در شهر خودتان مزید بر این القای ذهنی بود. البته در این بین مالکیت فروشگاه کفه سنگین ترازو بود، چرا که فروشگاه داران بدلیل واهمه از رکود خرید قطعات توسط سازندگان ساختمان با هر گونه سر و سامان گرفتن صنعت نصب آسانسور مخالفند. این گروه همواره غافل از این فرمایش حضرت باریتعالی در قرآن کریم: «ان الله یرزق من یشاء بغیر حساب»، بقول ضرب المثل معروف، چوب لای چرخ تدقیق و تعالی صنعت نصب و مونتاژ آسانسور گذاشته اند.
 2. و اما تعبیر جالب جنابعالی تحت عنوان: (دوست عزيز و هيجان‌زده) باید به عرضتان برسانم که هیچگونه هیجانی در کار نیست. حس بنده بموقع مطالعه نظرات منتشره شما در آن روز، فقط تاسف بود و بس. البته چون رسالت این سایت، اطلاع رسانی است، مسئولین محترم سایت بالاجبار موارد منتشره را تحمل میکنند و صد البته بجهت روشنگری اوضاع و شرایط موجود در بازار مزید بر این سایت، در سایر شبکه های اجتماعی نیز مطالب را به اشتراک میگذارند تا حتی المقدور دایره ابلاغ وسیعتر گردد.
 3. در خصوص بندهای 1 تا 4 جوابیه جنابعالی به عرض می رسانم:‌ تحصیلات بنده در رشته مهندسی عمران – عمران میباشد و قبل از اینکه در صنعت آسانسور مشغول شوم در بازار ساخت و ساز مسکن و پیمانکاری عمرانی مشغول کار بودم که النهایه بدلیل آغاز رکود بازار مسکن و دلایلی دیگر، در سال 1389 وارد صنعت نصب و مونتاژ آسانسور شدم و با توجه به دوری 4-5 ساله از بازار ساخت و ساز مسکن، کما بیش در جریان مقادیر سود و زیان ساخت و ساز هستم ولیکن آن میزان سودی که عرض کردم اجمال و تعمیم و در نظر گرفتن بدترین شرایط بود.  همانطور که مستحضرید کلیه مشاغل، از نوع تجارت میباشند. خواه فروش مال التجاره اعم از مسکن، خودرو، پوشاک و .... و یا خواه فروش خدمات و این تعبیر حضرتعالی «پروسه ساخت و ساز يك پروسه زمان‌بر است و بسازبفروش مستقيماً سرمايه‌گذاري كرده و در پايان انتظار دارد چيزي بيش از سود عرف بازار مسلمين كه ربح 3 درصد در ماه را پذيرفته‌اند  عايد وي شود. او در واقع خريد و فروش نمي‌كند كه سود 5 يا ده درصد بر آن متصور باشد. در ساخت و ساز (يعني از خريد زمين تا فروش آپارتمان) سرمايه حداقل به مدت دو سال درگير مي‌شود و توقع سود بالاي 60 درصد غير منطقي نيست.» در حقیقت توجیهی ناشیانه است. چرا که احکام شرع مقدس اسلام چیزی غیر از این را بازگو میکند و دخالت هرگونه مدت زمان در محاسبه سود را «ربا خواری» تلقی میکند و شما هم میدانید جایگاه و حکم ربا در شرع مقدس اسلام چیست؟ سود 60% واقع جذاب به نظر می رسد !!!!!!  اما در خصوص نصب آسانسور این نرخ همان سود شرعی 10 درصد است و مبالغ مازاد بر 10 درصد، در حقیقت قیمت خدمات نصب و راه اندازی و راهبری است. به نظرتان همان مبالغی که تحت عنوان دستمزد نصب مقاطع مختلف کار در شهرستان خودتان فرمودید، منطقی است؟ نصاب فنی و مجرب نصب درب و ریل و یا مکانیکال و یا راه انداز که بصورت پیمانکار آزاد کار میکند، بایستی حد اقل دو نفر کمکی ماهر را استخدام کند، تحت پوشش بیمه قرار دهد، کار را به هر نحو ممکن انجام دهد و پس از کنترل مجدداً تصحیح کند و همه این کارها را برای شندر غاز مبلغی که شما فرمودید تحمل کند؟ این عدالت کجا برازنده جامعه مسلمان است؟ حال هر چند بدلیل رکود اقتصاد در کشور قریب به 85% از نصابان بالاجبار خود را با این شرایط وفق داده اند، وجدان و شرف کجای کار است؟ آن هم در صنعتی به اهمیت و حساسی «نصب آسانسور»  لیکن حیف و صد حیف که با شرایط کنونی حاکم بر بازار کار این صنعت مظلوم، قیمتهای قرارداد های منعقده فروش و نصب آسانسور به حدی کم ارزش است که برخی از شرکتها بجهت امرا ر معاش روز مره و حفظ اعتبار با این شرایط رقابتی نا سالم کنار می آیند و در قبال مبالغ اندکی که عایدشان میشود زیر بار مسئولیتی خطیر می روند و فعالان بازار ساخت و ساز از این وضعیت سوء استفاده کرده و روز به روز سخت ترین شرایط را بر بدنه این صنعت تحمیل میکنند. درد معاش هم جرقه های اتحاد را خاموش میکند و بسیاری از همکاران بخاطر حفظ اعتبار شروع به ارائه خدمات با مبالغ اندک میکنند و روز از نو و روزی از نو. و این صنعت اینگونه دچار طوفان بی ثباتی و انحطاط میشود.    اکثر شرکتهای معتبر، (تکرار میکنم، معتبر) که دارای مجوزهای لازم هستند و از شهرتشان به خوش نامی و مشتری مداری بیش از 10 سال میگذرد، اجناس را به مقادیر مورد نیاز سالانه دپو میکنند و در حقیقت  بنا به تعبیر شما سرمایه گذاری میکنند، و تنها شرکتهای نوپا و (ضعیف از نظر مالی و سازمانی که جزو آن عموم شرکتهای نصابی هستند که شما می شناسید !!!!) هستند که با مبالغ پرداختی کارفرما اقدام به خرید میکنند، با این حساب این فرمایش شما نیز مردود است. فقط شرکتهای شناس شما تشکیل دهنده بدنه صنعت نیستند. چرا که با ساماندهی بدنه صنعت و تقسیم اجرای پروژه ها در بین شرکتهای مجوز دار رتبه بندی شده، آن هم با نرخ های واقعی و مصوب و کنترل و برخورد قاطعانه با متخلفین (که البته نزدیک است) این مهم نیز بمانند سایر شرکتها و برندهای جهانی معتبر حل خواهد شد و شاهد شکوفائی این صنعت در ارائه خدمات دقیق و پیشرفته حساب شده خواهیم بود اعم از طراحی، فراهم نمودن پیش نیازهای اجرا، اجرای پروژه ها، کنترل کیفی، تطابق با استانداردهای جهانی، تکریم مشتری و ....     که صد البته نزدیک است، صد البته،  در فروش و نصب آسانسور هم بدلیل وارداتی بودن قطعات اصلی و به مثابه افزایش نرخ ارز شاهد افزایش قیمتهای تمام شده و به تبع آن خسارت، ضرر و زیان شرکتهای آسانسوری بوده ایم و جنابعالی هم در جریان بوده اید. بنده در سال 91 با این معضل بزرگ دست و پنجه نرم کردم و در حد بالائی متضرر شدم. ژس در این خصوص هم آن ریسک پذیری مد نظر شما شامل حال صنعت آسانسور گردید و خود دلیل مزید بر لزوم واقعی سازی و افزایش نرخ های قراردادهای فروش و نصب آسانسور میباشد.
 4. حس پاسخگوئی تان قابل تقدیر است. اما ای کاش فقط از عینک و دیدگاه بساز و بفروشی نگاه نمی کردید و بقول بزرگان خودتان را جای فعالین عرصه مهندسی و نصب آسانسور فرض کرده، سپس اقدام به صدور جوابیه میکردید. نصابان متعهد و باوجدان آسانسور (تاکید میکنم آن دسته از نصابان که متعهد و وجدان مدار کار میکنند) با توجه به عجین گشتن سختی های کار و آگاهی شایان ذکرشان از موانع موجود در ساخت و ساز همواره با کارفرمایان مدارا و همراهی میکنند و تا آنجا که میتوانند در جهت تسریع و تسهیل تعهدات ساختمانی چاه آسانسور به یاری کارفرمایان می شتابند اعم از ارائه مشاوره در خصوص اندود کاری داخل چاه آسانسور، نحوه پوشش دیواره های مجاور چاه آسانسور، مشاوره در خصوص مقادیر و اندازه های مورد نیاز تحویل به استاندارد، بتن ریزی اسلب و دال بتنی محل استقرار سیستم محرکه در موتور خانه در آسانسورهای کششی با موتور خانه و ...... در حالیکه این موارد اصلاً جزء تعهدات شرکتهای نصب آسانسور نیست و سازنده ساختمان بایستی با لحاظ مبحث 15 مقررات ملی ساختمان، خود راسا و شخصاً این امورات را به انجام رساند. در اینجا هم مظلومیت این صنعت چشمگیر و قابل لمس است.
 5. اینکه عرض کردم شما خود را خدا میدانید، بخاطر حساب قيمت تمام شده و قيمت فروش يك كالا نبود، بخاطر در نظر گرفتن میزان درآمد و در حقیقت تحمیل شرایط موجود بر شرکتهای نصب با توجه بر میزان و تعداد پروژه اجرا و تعداد کارکنان و ... توسط شما بود. باز هم عرض میکنم مگر جنابعالی «العیاذ بالله» خالق فعالین صنعت آسانسور هستید که به میزان رزق و روزی شان رضایت بدهید و یا سقف و کف تعیین کنید. مگر کسی تا بحال بر میزان درآمد بساز و بفروش ها سقف و کف تعیین کرده که شما به خود اجازه می دهید تا بقول خودتان این کار بسیار مادی و زمینی را در خصوص نصابان آسانسور روا دارید. جالب اینجاست که خودتان در ادامه جوابیه تان با این جملات : « در ضمن در نوشته من مطلب تكليف آوري نبود بلكه حداقل درآمدي كه از كار دو نفر بايد عايد يك شركت بسيار كوچك آسانسوري شود را بطور تخميني آورده بودم. و مي‌دانم مبلغ 3 ميليون تومان براي اينكار مبلغ كمي است ولي در نظر داشته باشيد كه براي يك شركت، نصب دو آسانسور در ماه هم كار كمي است. يعني بديهي است كه اگر شركتي صداقت داشته باشد و كار را با قيمت مناسب انجام دهد مشتريان بسياري پيدا خواهد كرد و احتمالاً تصديق خواهيد نمود كه حتي ده كار در ماه را هم به همين ترتيب مي‌تواند اداره كند. و .....» فرمایش قبلی تان را نقض نموده اید و جالب تر اینکه وبر خامت شرایط حاکم بر بازار نصب آسانسور هم کاملاً اشراف دارید. حال چگونه این ظلم را روا می دانید؟ الله اعلم !!!!!
 6. در خصوص رسیدن صورت حسابهای به قول شما صوری به دارائی هیچ واهمه ای نیست. شاید اطلاع نداشته باشید قضیه مالیات برای قطعات وارداتی توسط مسئولین مربوطه تقریباً در حال رایزنی است و قرار است صرفاً بر پرداخت این مالیاتها بهنگام واردات توسط وارد کننده اکتفا گردد. سایر قطعات تولیدی داخل نیز مالیاتشان در اظهار نامه های سالیانه محاسبه و تولید کنندگان مبالغ مربوطه را پرداخت میکنند. میماند مالیات مربوط بر خدمات ارائه شده و ارزش افزوده که آن هم با واقعی سازی و افزایش نرخ ها آن هم بصورت سراسری، ضمن اعمال کنترل و برخورد با متخلفین کاملاً حل شده تلقی میشود. همراستای با افزایش نرخ قراردادهای تهیه و نصب بایستی بر افزایش خدمات نیز همت گماشت. نظیر تدقیق طراحی و لزوم ارائه نقشه های اولیه، بازرسی و کنترل مرحله به مرحله توسط شرکتهای بازرسی دقیقاً مشابه کمپانی های معتبر جهانی و و و و که همه و همه در افزایش کیفیت کارها سهیم خواهند بود. مشاهده میفرمائید که این افزایش بقول شما 30 درصدی به نفع مصرف کننده نهائی ست نه بساز و بفروش ها.

با توجه به دیر وقت بودن (الآن ساعت 12:55 دقیقه شب است) و خستگی مفرط، ما بقی جوابیه را به فردا موکول می نمایم.
موفق باشید

باسلام و عرض ادب
ای کاش میشد تو صنف آسانسور هم طوری مدیریت میشد که اجناس مربوط به آسانسور را بجز افراد مربوطه
به کسانی دیگر الاخص کارفرمایان ساختمان فروخته نمیشد
چون در صنعت ساختمان ، شرکت‌هایی هستند که این قضیه رو اجرا میکنند و قیمت جنس در همه جا یکسان میباشد
با تشکر از مدیریت محترم سایت

برادر سازنده ساختمان

سلام

هزينه هاي يك شركت آسانسوري به طور متوسط حداقل ماهي ٢٠ ميليون تومان هست 

سود قيمتي كه سنديكای آسانسور مشخص كرده شايد رو هر آسانسور ٥ ميليون تومان باشه

البته آسانسوري كه مهندسي شده باشه

در آخره كار شما با هر قيمتي كه خريد كرده باشي توقع يه آسانسور ٢٠٠ ميليوني رو داريد

و اگر قرار بود سوده ١٠ درصدي تو ساخت و سازه ملك هم رعايت شه قيمتها بايد نصف ميشد.

جناب یکتا از دفاع تمام قد شما در مقابل حرفهای آقایی بنام بساز بفروش بسیار لذت بردم و از شما سپاسگزارم .

دیری نخواهد پایید که با تصویب و اجرایی شدن طرح گرید بندی و سهمیه بندی شاهد واقعی شدن قیمتها و کوتاه شدن دست سود جویان از صنعت مظلوم آسانسور خواهیم بود .

مجددا از شما سپاسگزارم

درود بر آقای بسازو بفروش با انالیز دقیقشان و ادله کامل ایشان در پاسخگویی.

از دوستان طراح وسازنده اسانسور نیز درخواست دارم انالیز قیمتی خود را جهت شفاف سازی قیمت صنف ارایه دهند.

ممنون از لطف شما

برداشت من از روحیه این عزیزان این است که هیچ علاقه ای به شفاف سازی ندارند علاوه بر آن سعیشان دراینست که از شفاف سازی دیگران نیز جلوگیری کنند. غافلند که فضا در حال عوض شدن است/ در راهنمای همشهری دیروز قیمت آسانسور ترک توسط شرکن معتبر 22+2.5 هزینه 3VF بود که از هزینه برآوردی من هم قدری پایین تر است و نشان میدهد که افرادی هستند که به سود معقول و منطقی می اندیشند و بدیهی است با وجود این افراد عرصه بر گرانفروشان روز بروز تنگتر خواهد شد و سطح عصبیتشان بیشتر. بهرحال این آخرین کامنت من بود علاقه ندارم باعث آزار کسی شوم.

امروز رفتم برای ساختمان در دست ساخت نرخ کامل تجهیزات آسانسور را طبق لیست آقای بساز بفروش گرفتم که در شیراز مبلغ 19.300.000 تومان شد.

البته این قیمت شامل سیستم خروج اضطراری نیز میشود که که هزینه آن 900.000 تومان است یعنی بدون این سیستم 18.400.000 بود.

هزینه نصب نیز شامل آهن کشی چاله آسانسور و انجام دال بتنی و نصب کامل مکانیکال و الکتریکال و طراحی و گرفتن تاییدیه استاندارد و هزینه های دیگر شامل حمل و نقل و جرثقیل و غیره برای هر طبقه 1.200.000 تومان (6 میلیون تومان برای 5 طبقه) توسط شرکت مجاز دارای مجوز طراحی و مونتاژ آسانسور از وزارت صنایع و معادن می شود. البته صاحب فروشگاه گفت اگر از نصاب غیر مجاز استفاده کنی هزینه های فوق 2 تا 3 میلیون تومان کمتر میشود.

خواهشا در بحث های خود همانطور که در مورد آسانسور و ساختمان تخصص را لازم می دانید در مورد مسائل شرعی هم نظر متخصصین مربوطه را جویا شوید و به طرف مقابل اتهام رباخواری نزنید. محاسبه سود کسب بر اساس زمان معطلی های گریزناپذیر و اجباری سرمایه در صحبت های پیش از معامله که جزو قواعد بازار است ربا محسوب نمی شود و مطالب کاربری که با نام بساز بفروش نوشته اند هم موافق اخلاق اسلامی و هم منطقی به نظر می رسد اما اگر اشکالات تخصصی داشته باشد لازم است بدون حمله به شخصیت و نیت خوانی ایشان ، دلایل مخالف بطور علمی و با ذکر اعداد دقیق مطرح شود و گرنه همانطور که اشاره شد برعکس نتیجه می دهد و به نظر می رسد افراد مخالف ایشان در صدد مخفی کاری و از میدان به در کردن طرف مقابل باشند

[جناب بساز بفروش شما بحث خرید آسانسور را خیلی واقفید.لطفا با اطلاعاتی هم ما را در زمینه  بحث طراحی کارشناسی مونتاژو بازرسی آسانسور مستفیذ فرمایید@@@@

جناب ملک زاده
راستش بعد از خریدهایم فهمیدم در آن موقع بحث قیمت را هم خیلی واقف نبوده ام قیمت ها از آنی که من نوشته ام پایین تر است. بحث فنی را هم دوستان از من واقف تر زیاد هستند و شما را مستفیض می کنند!!!

تو این ستون دیگه بحث فنی نمیشه.همش شده استخدام مدیر فنی و درد دل بساز و بفروش ها و تبلیغات

یک سوال :

این بحثها فقط برای تهران است یا مثلا برای قم هم قابل عمل و اجراست؟

مثلا اگر برای یکی از ساختمان های قم آسانسور با 4 توقف خواسته باشیم چه هزینه ای و چه کسی را معرفی می کنید؟

سلام
با تشکر از جنابعالی بابت بحث ربا
راستش من میخواستم در جواب آن آقا که مرا متهم به رباخواری کرده بود فتوای علما را بیاورم تا حداقل قدری با احکام معاملات آشنا شود ولی به دلایلی ( که یکیش همین دخالت نکردن در اموری که در آن تخصص نداریم بود) جوابی به ایشان ندادم. بهرحال طبق نظر صریح اکثر علما دخالت دادن زمان در قیمت کالا ( یعنی تفاوت قیمت نقد و نسیه یا پیش فروش و نقد) نه تنها حرام که حتی شبه ناک هم نیست. ولی آقایان از اینکه دستشان رو شود خیلی نارحتند و از هزینه کردن از خدا و دین هم ابایی ندارند.
بگذریم
در مورد آسانسور حضرتعالی قیمت قطعاتی که من نوشته ام در قم هم تقریبا همین هاست و یک آسانسور چهار توقف با رعایت تمامی استانداردها بشرطی که خودتان مدیریت کار را برعهده بگیرید بیش از ۲۴م نخواهد شد.
در صورتیکه براهنمایی بیشتری نیاز داشتید در سایت عضو شوید تا ایمیل شما ثبت شود و با هم در ارتباط باشیم البته در این صفحه هم تا جاییکه مقررات سایت اجازه دهد در خدمت هستم.

جناب بساز بفروش اون قیمتهایی که داد میزنید کمیت است نه کیفیت.خوشبختانه اکثر خریداران آگاه در پی خرید سیستمهای روز ایمن وبا کیفیت هستند.خریداران ساختمان چرا تاوان محاسبه غلط امثال شما را بدهند؟

جناب ملک زاده
ریز قیمتهای بازار (که خیلی بعید میدانم شما و بقیه مدعیان کیفیت هم از چیز دیگری استفاده کنید) در پستهای قبلی و در جواب یکی دیگر از مدعیان آمده است شما که ادعای سیستم بروز مدرن و ... بهتر است بجای تکرار ادعا ریز اجناس مورد نظر خود را بفرمایید تا خریداران آسانسور تاوان محاسبه غلط امثال من را ندهند، البته اگر هدفدتان این نباشد که تاوان سودجویی امثال شما را هم ندهند!

جناب بساز بفروش شما مگه میسازی سود جویی نکنی؟ اگرخلاف این باشد جای شگفت است. بنده هم بعید میدانم شما در پی کیفیت باشید.شما لطف کن ریز قیمت تمام شده ساختمان را  روشن بفرما.

جناب ملک زاده من اگر سودجویی می کنم هیچ وقت هدف خود را پشت عناوینی چون کیفیت و استاندارد و سندیکا و ... مخفی نمی کنم.
هیچ وقت هم نه من و نه همکارانم نخواسته ایم جلوی ساخت و ساز دیگران را بگیریم. اما شمایان با اعمال نفوذ و سواستفاده از ناآگاهی مقامات مقدمات کار را بگونه ای فراهم کرده اید تا هرکس برای گرفتن تاییدیه استانداد برای آسانسورش مجبور باشد مبلغی به یکی از شرکتهای پروانه دار بدهد.
به این حد هم بسنده نکرده و برخی از همکارنتان می گویند اصلا نباید قطعات آسانسور به دیگران فروخته شود!!!!
در ضمن من آه و تاله نکرده ام که ساخت و ساز سود ندارد که شما سوال را با سوال جواب می دهی که ریز قیمت ساختمان را بفرما
فرض کن ساختمان متری ۸۰۰ تمام میشود ومتری ۲۴۰۰ فروش میرود. شما هم برو بساز و بفروش. کسی مانع کار شما نمیشود.
در مورد آسانسور هم لطف کنید مانع کار دیگران نشوید. روزی رسان خداست. مردم روز بروز آگاهتر میشوند. سعی نکنید با زد و بند با مراجع شبه قانونی برای خود درآمد کسب کنید.

 جناب بساز بفروش آن که را حساب پاک است از محاسبه چه باک است.اعتبار و صلاحیت شرکتهای مجوز دار طی پروسه کاملا قانونی وبا نظارت مقامات وبدون اعمال نفوذ وسو استفاده صادر میگردد.وناآگاه جلوه دادن مقامات جای پرسش دارد.بنده هم آه ناله نکردم آسانسور سود نداردو لطف ایزد مهربان را شاکریم.قطعات را از هر جایی آزاد هستید تهیه کنید.نیازی هم به بساز بفروشی نداشته و هر کسی در پی تخصص خود باشد بهتر است.هزینه ناچیزی که در قبال تایید آسانسور پرداخته اید قسمت کوچکی از هزینه هایی است که یک شرکت جهت فعالیت قانونی باید به اداره مالیات سندیکای آسانسور صنوف همگن اداره صنایع ومعادن و به کار گیری تکنسیین های مجرب وراهبری متقبل میشود.متهم کردن به زد بند هم نشانگر اهداف ناخوشایند  شماست.شما هم لطف کنید مانع آگاهی مردم نشوید که آسانسور را از شرکتهای دارای مجوز طراحی ومونتاژ تهیه کنند تا شاهد بروز مشکلات عدیده  به هنگام تایید نشوند.   

جناب ملک زاده قانون در این مملکت معمولا ملعبه دست صاحبان قدرت است. وگرنه چه دلیل عقلی دارد که من برای گرفتن استاندارد یک وسیله منحصر بفرد نیاز به معرفینامه از یک شرکت ثالث داشته باشم. اصلا فرض که آسانسور را من سرهم کرده ام و کاملا نا ایمن و غیر استاندارد است. بازرس استاندارد بیاید و آنرا رد کند. مسیله سر این است که لزوم وجود شرکت بقول شما صاحب صلاحیت چه فایده ای دارد جز اضافه کردن نانخور اضافی.
در ضمن وقتی شما از یک جریان بدون نقد قسمتهایی از آن که احتمالا قبول ندارید دفاع میکنید این نگاه شکل میگیرد که شما هم مانند انها فکر میکنید شما آه وناله نکردید ولی همکارانتان کرده اند
ناآگاه جلوه دادن مقامات هم بزرگترین لطفی است که در حق آن قبیل مقامات میتوان کرد چرا که بسیاری از افعال آنها کار آدم نادان یا خاین است و شما که میگوید اولی نیست لابد معتقید دومی است!!
مشکلات عدیده مردم هم بدلیل سودجویی همکاران شماست. سنگی را جلوی پای ملت انداخته اید و برای برداشتن آن طلب اجرت میکنید. کار را آنچنان پیچیده جلوه می دهید که گویی می خواهید آپولو هوا کنید و ملت را سر کیسه میکنید. البته منظورم ابدا شما نیستید یکی دو نفر در کل ایران اینجوری هستند که آنها هم با گذشت زمان خوب میشوند.

آفرین بر شما آقای بساز بفروش که با حق گویی خود موجبات فکر کردن در این زمینه را برای همه همکاران فراهم نمودید.

((وگرنه چه دلیل عقلی دارد که من برای گرفتن استاندارد یک وسیله منحصر بفرد نیاز به معرفینامه از یک شرکت ثالث داشته باشم.))

((اصلا فرض که آسانسور را من سرهم کرده ام و کاملا نا ایمن و غیر استاندارد است. بازرس استاندارد بیاید و آنرا رد کند)).

 

قیمت قطعات که طبق فاکتورهای رسمی مشخص است و قیمت دستمزد نصب و سود را بهتر است به صورت حداقلی سندیکا مشخص کند به عنوان پایه.

ولی در کل در تمام صنفها این بازار و مقدار رقابت است که قیمت را تنظیم میکند.

بالا بردن قیمت نصب هیچگاه نمیتواند تظمینی برای اجرای با کیفیت باشد. 

 

جناب بساز بفروش دلیل عقلی شما و بنده  قانوگذاران را وادار نخواهد کرد که با سلیقه ما قانون بنویسند.شما اصلن قطعات را وارد هم بکنی بنا بر خلاف میل باطنی تان امور استاندارد باشرکتهای مجاز مورد تایید خواهد بود مگر این که بقول خودتان کار با زد و بند به نتیجه برسد.اضافه بودن نان خور هم را خدا خودش بزرگه و نانش را میرساند.اظهار نظر از طرف مردم هم مورد قبول نیست چون اکثر این ملت (خریداران آسانسور) حساب کار دستشونه وبا اظهار نظر شما  خود را متضرر نخواهند کرد.حالا شما تمایلی به کار با شرکتهای مجاز ندارید میتوانید آپولو را خودتان هوا کنید.

جناب ملک زاده اعتماد بنفس شما قابل توجه است. مردم هم کار خودشان را می کنن. شماهم صرفا به فکر مردم هستید. خدا هم همیشه بزرگ است دهان باز هم بی روزی نمی ماند. یوسف گم گشته باز آید به کنعان غم مخور. همه چی آرومه من چقدر خوشبختم. مرد حسابی صفحه را از اول بخوان یکی از همکارانت گلایه کرده بود که اوضاع خراب است، دیگر همکارانت هم تایید کرده بودند و در پی راهکار بودند که من کامنت گذاشتم. حالا تو اواخر بحث رسیده ای. اولش نمک میریزی که تو را هم مستفیذ کنم. حالا نوشته ای که خریداران حساب کار دستشونه با اظهار نظر من به خودشان ضرر نمیزنند. خوب حالا قسم تورا باور کنیم یا دم خروس همکارانت را

در ضمن اگر کسی نرخ سال جدید سندیکا را دارد لطف کند در اینجا قرار دهد تا ببینم با نرخ جدید چقدر بخودم ضرر زده ام

من تمام این ستون را نکته به نکته خواندم  و واقعاً از منطق و استدلال و صبوری آقای بساز بفروش لذت بردم ،  من در مورد این بحث هرچه بگویم ، اضافه گویی خواهد شد چراکه تما گفتنی ها را جناب آقا ی بساز بفروش فرمودند ، و پاره ای مشکلات صنفی که آقای ملک زاده اشاره نمودند جای تامل بسیار دارد و می بایست نکته به نکته علت یابی گردد ،تنها چیزی که به ذهنم میرسد به این مطلب اضافه کنم  این است که انحصار طلبی در هر کاری مردود است ، هرکسی میتواند با تکیه بر استعداد و تجارب و آموزشهای لازم ، صاحب یک شغل شود و چه بسا یک فرد در همان صنف حتی در شرایط رکود هم بتواند با تکیه بر مشتری مداری به حیات کاری خود ادامه دهد ،چه ایرادی دارد وقتی در شرایط رکود قرار داریم یک مقدار از دستمزد یا سودمان را تخفیف دهیم با این کار هم خود و هم مشتری را راضی نگه داریم ، به نظر من نظارت هر سندیکای میبایست بر اصول و عملکرد صنفی باشد نه تعیین قیمت و تعرفه خدمات ، همیشه در هر صنفی میبایست حس رقابت را حفظ و  انتخاب را به عهده مشتری گذاشت .وقتی یک سندیکای صنفی برای یک خدمتی یک مبلغی تعیین میکند آنوقت رقابت اعضای آن سندیکا از نوع منفی بوده و همه سعی میکنند زیر تعرفه کار کنند تا مشتری جلب کنند و بعضی ها در کار خود تقلب کرده و از کیفیت یا از خدمت خود می کاهند که این در صنعتی مثل آسانسور و امثالهم خطرات جبران ناپذیری ممکن است ببار آورد،لذا قیمت دستوری سندیکا (مانند قیمت دستوری دلار توسط بانک مرکزی)نه تنها به نفع اعضا تمام نمی شود بلکه به بی اعتمادی مشتری می انجامد و  این حس بی اعتمادی موجب می شود که مشتری خود تحقیق کند و دنبال قطعه و قیمت و نصاب بگردد، رقابت می باید در جهت مثبت و روی کیفیت خدمات و مشتری مداری تکیه کند و شعارمان را با خطی درشت و بر سر در شرکت یا مغازه با این مضمون نصب کنیم  .... ما به مشتری نیازمندی نه مشتری به ما ....

سلام اينجانب از طرف تمام همكارانم كه به شما اهانتي كرده اند معذرت ميخواهم و شما را به خاطر صحبت كردن به صورت منطقي و محترمانه و از روي علم تحسين ميكنم ولي خب حق بدهيد كه هر كسي در هر صنفي به دنبال سود بيشتر ميباشد و ميخواهد كه موفق تر باشد

قیمتش بالاست

شاید توی خارج این پول پولی نباشه اما توی ایران زیاده

این نه با کاهش کیفیت بلکه با داخلی سازی باید باشه

و باید صاحب این صنعت بشویم

دقت کنید!          مطالب کاربری که با نام بساز بفروش نوشته اند هم موافق اخلاق اسلامی و هم منطقی به نظر می رسد اما اگر اشکالات تخصصی داشته باشد لازم است بدون حمله به شخصیت ایشان ، دلایل مخالف بطور علمی و با ذکر اعداد دقیق مطرح شود و گرنه همانطور که اشاره شد برعکس نتیجه می دهد
چرا بطور مشخص نمی گویید که در لیست ایشان دقیقا کدام کالاها بی کیفیت هستند؟ و کدام قیمتها اشتباه است؟ و در مقابل ، شما به جای این موارد چه مواردی را پیشنهاد می کنید

شعار و هیاهو نکنید عدد و رقم خودتان را مطرح کنید که گوشمان پر است از شعار و هیاهو

سلام به همه همکاران

 بله تمام مطالب آقای بساز بفروش منطقی است بجز مشخص کردن درصد سود.

ولی به هرحال واقعا به خاطر قوانین و مصوبات سندیکا و شرایط عضویت و دریافت پروانه طراحی و ساخت باید تاسف خورد که خود بیانگر مسایل پشت پرده میباشد که با نام کیفیت و حساسیت پوشانده شده است.

برادر من هر شرکت آسانسوری که درخواست کننده پروانه طراحی باشد باید:

 • به سادگی بتواند در سندیکا عضو شود و از مسایل و آموزشها برخوردار گردد 
 • با شرکت در کلاسها و دوره های متعدد و پربار (که سندیکا باید تدارک ببیند) اطلاعات خود را افزایش دهد 
 • در نهایت با برگزاری آزمون تخصص و مهارت شرکت برای اخذ پروانه سنجیده شده و پروانه مربوطه صادر شود. نه روند کنونی که به شرکتها اجازه عضویت داده نمیشود. و هر شرکتی هم که خواهان دریافت پروانه طراحی باشد باید طبق خواسته سندیکا چند نمونه کار نصب را بدون مجوز انجام دهد و چندین سال به این کار اصرار ورزد تا سندیکای محترم با کلی سنگ اندازی به ایشان پروانه اعطا نمایند تا پس از آن شرکت بتواند به صورت قانونی کار کند.

واقعا عالیه واقعا

این همه متخصص دور هم جمع شدیم داریم دنبال راهکار برای سروسامان بخشیدن به این صنعت میگردیم.

   بابا چقذر بحثای بیمورذ میکنید اقا شما برو ارزان بخر مشکل جای ذیکر است خانه از ریشه و یران است شما ب قیمت وارد کنندها هم کار ذاریذ اون زمانی ک شما مشغول کارهای دیگری بوذید وکسی نمیدانست اسانسو ر چیه سی و اندی سال این صنعت وجلو برذن باهمه کاستی هایش حالا شما  نشستی داری چ کسانی رو زیر سوال میبری شما کار خوذتونو بکنید ماهم کارخودمونو

 

باسلام

تمام مطالب آقای بساز بفروش منطقی است و واقعاً از منطق و استدلال و صبوری آقای بساز بفروش لذت بردم، در مورد این بحث هرچه بگوییم، اضافه گویی خواهد شد چرا که تمام گفتنی ها را جناب آقا ی بساز بفروش فرمودند، و پاره ای مشکلات صنفی که آقای ملک زاده اشاره نمودند جای تامل بسیار دارد!!!!!!!! آقایان فعال در صنف آسانسور به جای هیاهو کار با کیفیت ارایه دهند.... آیا کسی که قیمت بیشتری مطالبه میکند کار بهتری ارایه میکند.؟؟.. ما که ندیده ایم ...اتفاقا کسانی که انصاف کاری و قیمتی داشته اند در بیشتر موارد کار بهتری نیز ارایه کرده اند و بر عکس!!!

با عرض سلام و ارادت و تشکر از صبر و حوصله آقای بساز بفروش در پاسخگویی منطقی.

از دوستان دیگر خواهشمندم اشکالات بر اعداد و ارقام را بفرمایند و از مسائل حاشیه ای دوری کنند. مزیت قیمتی یکی از شاخصه های رقابت است که موجب تعالی و پیشرفت در هر صنعتی است.

دوستان چطور می خواهند بدون ریز برآورد قیمتی قراداد ساخت منعقد کنند؟ و یا اینکه برای پوشش دستمزد هنگفت از ارائه ریز قیمت اجتناب میکنند؟! در کل آیا قیمت قطعات و دستمزد اجراء باید مشخص شود یا خیر؟ و یا منظور نظر عزیزان پنهان کرد دستمز زیر سایه قیمت قطعات کیفی است؟!  هر سندیکایی میبایست پیشرفت خود را در شفاف سازی ببیند نه آنکه خود از باب انحصار طلبی منجر به افزایش قیمت گردد. در پایان ضمن تشکر از آقای بساز بفروش، از دوستان میخواهم ریز قیمتی خود را ارائه بفرمایند

با سلام و خسته نباشید یک سوال داشتم از محضر استاد : ما یک اپارتمان 6 سال ساخت داریم بدون اسانسور.الان میخام اسانسور 3 نفره بزاریم از وسط پله های اپارتمان خوده اپارتمانم 4 طبقس میخواستم بدونم هزینه گرفتن استاندار اسانسور و عوارض شهرداری چقدر میشه با تشکر اگر امکان اره جواب رو به ایمیل یا همیجا زحمت بکشین پاسخ بدین

 

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هزار و دویست و بیست را به عدد بنویسید.