مسابقه طراحی آسمانخراش سال2012 "برج تهران"

تاریخ انتشار: چ., 2012/08/15 - 13:08 توسط طبسی

مسابقه طراحی آسمانخراش 2012

(Skyscraper Competition 2012)
تهران پایتخت و بزرگترین شهر ایران می باشد که بیشترین جمعیت شهری را در خود جای داده است.
شهر تهران به علت دارا بودن بیشترین اتومبیل، از آلودگی شدید هوا نیز برخوردار بوده که %80 آلودگی به دلیل ترافیک های طولانی در خیابانها و شریانهای اصلی شهر می باشد.
به همین جهت روزانه تعدادی در رابطه با بیماریهای تنفسی ناشی از آلودگی هوا روانه بیمارستانها می شوند و شاهد افزایش بیماریهای خاص در همین رابطه می باشیم.
لذا با توجه به این موضوع مهم و حیاتی، جت مبارزه با آلودگی هوا گروهی از مهندسان معمار با ارائه طرحی به مسابقات جهانی آسمانخراش

(Skyscraper Competition 2012) با نام "برج تهران" طرح خود را به این مسابقات جهانی عرضه کرده اند.
"طرح برج تهران" توسط آقایان:

  •  مهدی کامبوزیا
  • علیرضا اسفندیاری
  • نیما دهقان
  • محمد اشکبار صفت تهیه شده است.

طبق طرح مهندسان طراح ایرانی به "مسابقات طراحی آسمانخراش سال 2012 "ساختمانهای قدیمی و اصطلاحا" کلنگی مناطق قدیمی شهر که در هم تنیده شده باید تخریب وفضای باقیمانده به همراه کوچه ها وخیابانهای تو در تو، فضای مناسبی برای ایده "برج های تهران" فراهم خواهد نمود.

طرح "برج تهران" با دو ستون اصلی که روی زمین هستند و هرچه از سطح زمین فاصله می گیرند گسترده تر و در فضای فوقانی بر حجم آن افزوده و در واقع در دل آسمان شهرکی گسترده می شود که این مجموعه با استفاده از 1200 متر مربع در سطح زمین، قابلیت ایجاد حدود 30.000 متر مربع ساختمان برای ساخت حدود 1.200 واحد مسکونی را خواهد داشت.
شکل کلی طرح و "برج های تهران" الهام گرفته از طاق های سنتی ایرانی (Muqarnas) می باشد. 

 طرح با استفاده از سیستم کابلی بین ستونهای اصلی سازه (Vaults) دارای ساختاری انعطاف پذیر بوده و در برابر زلزله نیز مقاومت لازم را خواهد داشت.
در بالای سازه و در ارتفاع بلند واحدهای مسکونی به صورت زنیق های آویزان که بر روی بام و سقفهای آنها فضای سبز ایجاد شده، شرایطی را بوجود می آورند که ساکنان "شهرک هوایی" بدور از آلودگی صوتی و سر و صدای شهر وهمچنین فارغ از آلودگی هوا، از زندگی در این مکان لذت ببرند.


فضای سبز روی بامها در دل آسمان "شهرک هوایی"

(گرچه در مطلب ارسالی به مسابقات اشاره ای به حمل و نقل عمودی در این سازه نشده است، اما مطمئنا" تکمیل کننده نهایی "پروژه برج تهران" آسانسور های این برجها خواهد بود.)

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع عدد بیست با عدد چهل را به عدد بنویسید.