مدل های مختلف قفل های درب آسانسور

 
تاریخ انتشار: جمعه, 1393/03/09 - 15:33 توسط معاونیان

سلام دوستان کسی در مورد قفل های درب طبقات لولایی اطلاعاتی دارد که در اختیار بقیه بگذارد؟ مثلا یک سری قفل ها کلید سه گوش می خوردند و نوعی دیگری که امروز من دیدم کلید سه گوش نمی خورد و روی آن دو عدد سوراخ هستش البته فکر کنم قدیمی باشه و اینکه میشه مدل این نوع قفل ها رو تغییر داد که کلید سه گوش بخورند؟

دیدگاه‌ها

با سلام

تاریخچه قفل درب آسانسور باز می گردد به حدود یکصد و پنجاه سال قبل، سالهای 1864 الی 1887 که طی این سالها "درب آسانسور" از حالت باز و بسته شدن توسط اپراتور مستقر در کابین، به سسیستم اولیه دربهای اتوماتیک تغییر پیدا کرد و برای باز کردن دربها در زمان سرویس و مواقع اضطراری، اولین کلیدهای قفل درب آسانسور  در این سالها ساخته شد. (تصویر شکل 1 مربوط به حدود 150 سال قبل)
تغییرات و تکامل "قفل درب آسانسور" و "کلید درب آسانسور" به مرور زمان  شکل گرفت و طی سالهای 1940 الی 1960 قفلهای مورد بحث (قفل هایی با کلید  دو گوش که معروف بود به قفل شیندلری) رواج پیدا کرد و همانطوریکه اشاره نموده اید، در انتهای زبانه بازوی قفل های قدیمی درب لولایی دو حفره (سوراخهایی به قطر حدود 4 میلیمتر) وجود دارد .
این قفل ها نیز کلیدی داشتند موسوم به "کلید دوگوش" (شکل شماره 2) که شکل قسمتی که بدست گرفته می شد، به اشکال مختلف بود، اما بخشی که با قفل درب آسانسور درگیر می شد مشابه هم و میله ای شکل و تخت بود و در انتهای آن دو زبانه دقیقا" برابر حفره ها وجود داشت که وارد حفره ها شده و با گردش آن بازوی قفل را می شده حرکت داد و در نتیجه زبانه قفل درب که در چهارچوب درگیر بود، آزاد شده و درب (طبقه) باز می شد.

البته بعضی دربهای اتوماتیک قدیمی نیز کلیدی داشت که به آن "کلید پلاستیکی درب اتوماتیک" (شماره 3) می گفتند که تقریبا" به شکل چوب بستنی، تخت و نازک بود و انتهای یک سر آن حالت قلاب مانند داشت، که این قفلها نیز مثل قفل درب لولایی، تغییر نموده و لذا برای باز کردن قفل های جدید نیز از  "کلید سه گوش"(شماره 4)" استفاده می شود.

گرچه در رابطه با کلید قفل دربهای آسانسور نمونه های دیگری نیز وجود دارد
مثل کلیدهای 300 و 400 و 500 شیندلر، کلیدهای استوانه ای شیار دار (شماره 5)یا کلیدهای قفل سیلندری و ...... اما رایج ترین آن همین کلیدهای سه گوش می باشد.
با گذشت زمان قفل های جدید جایگزین قفل های قدیمی شده و در نتیجه قسمتی که کلید در آن درگیر می شد، تغییر کرد و به صورت میله ای گرد بود که در انتهای آن که با کلید درگیر می شود، به صورت سه پهلو تراش خورده و در نتیجه کلید قفلهای جدید را "کلید  سه گوش" می نامند.
البته تنوع قفلها بسیار زیاد می باشد، اما عملکرد اکثریت آنها مشابه هم بوده، فقط قفل های تولید شرکتهای صاحب برند و مشهور، از کیفیت و ایمنی بیشتری برخوردار است. در رابطه با تعویض قفل، معمولا"  بعضی قفلها را می شود جایگزین نمود(در صورتیکه زبانه قفل و سوراخ پیچ ها مشابه باشد) یا اینکه قطعه "اهرم نگهدارنده بازوی قفل" را تعویض کرد.

با سلام

کلیدهای مخصوص قفل درب آسانسور با تنوع و به اشکال گوناگون ساخته می شود.

 

کلید سه گوش نسبت به دیگر کلید های درب آسانسور مصرف بیشتری دارد www.parslift.com

 

پر مصرف ترین کلید قفل درب آسانسور که نسبت به انواع دیگر کارایی بیشتری دارد، کلید سه گوش می باشد.

با این کلید که دارای حفره سه گوش مثلثی شکل است، می توان در مواقع ضروری قفل درب را آزاد نمود تا درب طبقه باز شود.

برای اطلاع از تولید کنندگان کلید درب آسانسور می توانید با یکی از فروشندگان لوازم آسانسور تماس بگیرید، اما جهت دسترسی به یکی از تولید کنندگان قطعات آسانسور و مخصوصا" کلید سه گوش می توانید به این لینک مراجعه فرمائید.

نکته ای که یادآوری آن ضروری است، هرگز درب طبقات آسانسور در حال حرکت نباید توسط افراد متفرقه باز گردد ضمن اینکه در حین توقف آسانسور نیز درب طبقاتی که کابین در آنجا وجود ندارد نیز نباید باز گردد، مگر در شرایط خاص و توسط تکنسین متخصص و با رعایت موارد ایمنی، چون حوادث ناگواری برای موارد مشابه اتفاق افتاده است

 

با سلام

احتراماً، چند ماه پيش در سيستم برد آسانسور اينجانب، خطاي 68 را نشان داد كه با توجه به پيشنهاد تعميركار، كه اعلام نمود قفل زير زمين خراب بوده و آن را تعويض نمود.

حال دوباره همين خطا 68 باعث از كار افتادن آسانسور گرديده كه سرويس كار آسانسور مي فرمايد بايد كليه قفل هاي درب آسانسور طبقات تعويض شود.

لذا خواهشمند است كه بفرماييد اولاً از كجا ميشود فهميد كه قفل سالم كدام است؟

دوماً آيا قفل هاي معيوب قابل تعمير مي باشد يا خير؟

لطفا ارائه طريق فرماييد.

با تشكر كرمي

سلام اقا ما اسانسور اپارتمانمون در طبقه همکف درش باز نمیشه همین زبانه قفل اون طبقه به نوعی عقب نمیره من خودم بادست بازش میکنم میخاستم بدونم مشکلش از خود قفل طبقه ست یا از مدار اسانسور کلید یا فیوزی داره

سلام مشکل آسانسور شما اینه که باید دسته قفل(همونی که با دست فشارش میدی تا در باز بشه)تنظیم نیست و باید تنظیم بشه.از سرویس کار خود بخاهید که اینکار را برای شما انجام دهد

سلام من  کلیدسه گوش مدل عکس شماره 4 میخوام از کجا باید تهیه کنم

 

سلام وقتتون بخیر جسارتا یه نمونه قفل دارم قدیمی هستش واسش سرتیفیکیت میخوام که بتونم برچسب مربوطه رو بزنم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

سلام. وقتتون بخیر

ما یه مشکلی داریم 

درب اسانسور وقتی باز میشه, میاد جلو درب واحد رو میگیره.

ایا راهی هست که جهت بازشدنِ دررب اسانسور تغیر کنه؟

الان درب لولایی از راست به چپ باز میشه. برای رفعِ این مطلب, باید بشه  چپ به راست

ایا امکانپذیره؟

ممنونم

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هزار و دویست و بیست را به عدد بنویسید.