محاسبه ناودانی و نبشی در آهن کشی آسانسور

 
تاریخ انتشار: ی., 2013/05/12 - 09:57 توسط فضل خواه

با سلام
ممنون میشم اگه روش محاسبه نبشی در آهن کشی آسانسور رو در اختیارم قرار بدید.
آیا در این خصوص جدولی هست که با توجه به ظرفیت آسانسور اندازه نبشی رو بده ونیاز به محاسبه نباشه؟

دیدگاه‌ها

این سوال مدتیه ذهن من رو هم به خودش مشغول کرده! احتمالا باز هم باید رجوع بشه به کتاب معروف جانوسکی! به هر حال پاسخ به این سوال میتونه واقعا راه گشا باشه

سلام خدمت دوستان

محاسبات نبشي و ناوداني آسانسور به عهده مهندس محاسب ساختمان ميباشد و مهندس ناظر بر حسب محاسبات مهندس محاسب و اجراي دقيق آن تاييديه ميدهد در واقع تاييديه مهندس ناطر فقط براي سقف وكف چاه آسانسور نيست بلكه كل سازه آهنكشي ميباشد

مرسوم بوده از ابتداي كار آسانسور در ايران كه اندازه و سايز آهن آلات مصرفي را از شركتهاي  آسانسوري مي خواستند و آنها نيز بر حسب تجربه صورت آن را اعلام ميكردند

با احترام به كاربران سايت بزرگ پارس ليفت

               آسانسور كائن

 

 

 

با سلام

دوست عزیز اکثرا" محاسبه آهن آلات چاه آسانسور به صورت تجربی است و شما میتوانید خیلی راحت از یک نصاب بپرسید.

زیرا برای ساختمانهای مختلف و نوع آسانسور متفاوت است، مثلا استفاده از نبشی نمره 8 یا 10 و ناودانی 8 یا 10 برای آسانسور هیدرولیک، بعضیها به صورت اف اجرا میکنند لذا این مورد خاص بیشتر تجربی است و یک نصاب با تجربه میتواند خیلی زود به شما لیست آهن آلات مورد نیاز را بدهد

با سلام

نبشی و ناودانی 8 تا حدودی جواب می ده ولی از اونجائی که کیفیت آهن کشی رابطه مستقیم با کاهش لرزش و تنش داره بهتره از نبشی 10 برای ستونها و برای کلافها از ناودانی 8 استفاده شود.

سلام دوستان عزیز

برای محاسبه صورت آهن آلات مصرفی آسانسور یک ساختمان که چندین سال پیش ساخته شده و آسانسور برای آن در نظر گرفته نشده است دچار مشکل شدم. آسانسور مذکور در نمای ساختمان اجرا می شود و باید درب طبقات در پاگردها نصب گردد.

با تنی چند از مهندسین عمران در این رابطه مذاکره کردم که همگی اظهار داشتن می بایستی مقدار و نوع آهن الات بطور دقیق محاسبه گردد و چاه آسانسور مستقل از سازه ساختمان اجراء گردد.

منتظر نظرات شما دوستان هستم.

با سلام
در محاسبات آسانسور فضای بیرونی، گرچه مستقل اجراء می گردد، اما به هرحال چون به  ساختمان متصل می شود، شرایط خاص خود را دارد و باید توسط متخصص مربوطه طراحی و مشخصات اجزاء آن تعین گردد.
البته آسانسورهایی برای اینگونه فضاها تولید می شود،که نیاز به تخریت زیاد و حفر چاه در زمین یا کف حیاط ندارد که متاسفانه کمتر مورد استفاده قرار میگیرد که یا به دلیل گرانی یا واردات کم است.

 

 

اما در اینجا از اجرای مشابه یک مورد را برای دوستان بیان می کنم تا حدودی با شرایط آن آشنا شوند.
ابتدا باید به این نکته اشاره شود که وقتی قرار است آسانسور در فضای بیرون اجرا شود، باید از کابین دو طرف درب استفاده گردد، لذا چاهک در طبقه ورودی دارای دو درب روبرو، یکی از سمت بیرون (حیاط) و دیگری از سمت ساختمان و دربهای دیگر طبقات فقط درسمت ساختمان قرار می گیرد.
برای اجرای سازه چاهک باید در محل استقرار سازه (به ابعاد مورد نظر فضای چاه آسانسور) کف حیاط را حداقل به ارتفاع 150 الی 160 سانتیمتر گودبردای نمود.
سپس بتون مگر و فونداسیون( بنا به مختصات محل و طبق محاسبه در کف چاه) اجرا و به طور همزمان باید در گوشه های جلو چاله آسانسور پلیت مخصوص (حداقل 12×400×400میلیمتر)ستونهای عمودی باید نصب گردد.

 


 

برای طرف ساختمان نیز با استفاده از دو عدد پلیت (حداقل 8×350×220 میلیمتر) در هر طبقه که با نصب آن شرایط اتصال سازه به ساختمان را مهیا می کنیم، البته اگر سازه ساختمان فلزی باشد، باید برای اتصال تیرآهن های افقی (کلافها) مصالح روی تیرهای ساختمان را  باید برداشت، تا امکان اتصال سازه به ساختمان مهیا کردد.
در این سازه به دلیل اینکه قاب وزنه باید در کنار قرار بگیرد، برای نصب ریلهای وزنه و همچنین یکی از ریلهای کابین، به تعداد لازم کلاف متناسب با فاصله بین ریلها (دهانه ریل وزنه) از ناودانی ساخت و در سمت مورد نظر به تیرهای افقی یک طرف  نصب کرد به همین جهت امکان استفاده از آسانسور پانوراما نیز وجود دارد.
دیواره های این سازه را به اشکال گوناگون می توان پوشش داد:

  • با پانلهای رنگی
  • پانلهای فلزی
  • پانلهای گچی
  • انواع مصالح ساختمانی.

 

 

در بالای این سازه نیز کلاف ناودانی 20 برای بتون سقف و فضای موتورخانه را باید تعبیه کرد، ضمن اینکه برای پوشش طرفین دیوارهای سازه، در بالا با ایجاد کنسول در سه طرف فضایی را بوجود می آوریم که از ریزش برف و باران به آن تا حدودی بکاهد.

با سلام

طبق نقشه فوق

آیا در صورت وقوع زمین لرزه اینکه آهن کشی از یک سمت از طریق ستون به کف و از یک طرف به سازه برشی متصل شده رفتار شون مخالفت و یا نا همگون نمیشه؟

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.