علت قرار دادن چوب در زیر کادر وزنه ها ؟

تاریخ انتشار: چ., 2012/11/28 - 22:22 توسط قاسمی

با سلام

ضمن تشکر از همه عزیزان با تجربه در صنعت آسانسور که فقط تشریف میارن داخل سایت و نگاهی می کنن و جوابی به سوالات نمی دهند و کلا نظری ندارن. چند روز پیش موضوع گفتگویی با نام آتش نشان ها و آسانسورها مطرح کردم که کسی از دوستان بنده را تحویل نگرفت.

الان هم دو تا سوال دارم اگه صلاح دیدید و دوست داشتید جواب بدید.

1- علت اینکه در زیر بعضی از قاب وزنه ها چند قطعه چوب مستطیل شکل نصب می کنند و در بعضی دیگر این کار را نمی کنند چیست ؟

2 - تازگی ها فلکه یا پولی های هرز گردی آمده که وقتی نگاه می کنید جنس آنها مانند پلاستیک می باشد. من نمی دانم جنس آنها چیست آما واقعا در برابر سایش ها مثل فلکه های چدنی مقاومت کافی را دارند؟

دیدگاه‌ها

با سلام
ابتدا توضیح مختصری در مورد سئوال قبلی (آتش نشان و آسانسور):
با توجه باینکه اطلاعات زیادی در این مورد نداشتم، منتظر بودم عزیزانی که دارای اطلاعات و تجربه کافی هستنند پاسخ دهند ، که تا این لحظه پاسخی ارائه نشده؟
در رابطه با سئوال اول، قرار دادن چوب در زیر قاب وزنه آسانسور
البته صورت منطقی کار قرار دادن تعداد 2 یا 3 قطعه فلزی به صورت "اچ" به ضخامت یا ارتفاع حدود 20 سانتیمتر در زیر قاب وزنه، محل قرار گرفتن قاب وزنه بر روی سکوهای ضربه گیر به چاه می باشد، چون سیم بکسل های آسانسور وقتی بار اصلی به آنها متصل شود، به دلیل نیروی کشش سیم بکسل

(Wire Rope Diameter Tolerances) و فشردگی هسته مرکزی و عناصر تشکیل دهنده سیم بکسل، کاهش نامحسوسی در قطر سیم بکسل پدید آمده که این تغییرات به مرور باعث افزایش طول سیم بکسل گردیده و عوامل تاثیر گذار در این قرایند عبارت است از

  • نوع هسته سیم بکسل
  • نوع پیچش سیم بکسل
  • طول سیم بکسل و سایز آن
  • و نهایتا" مواد نشکیل دهنده سیم بکسل

 لذا در زمان مونتاژ آسانسور برای اینکه نیاز به برش و کوتاه کردن سیم بکسل نباشند، با قرار دادن این قطعات، به مروز زمان و به تناسب کشش سیم بکسل، قطعات "اچ" برداشته می شود.

اگر شما نوع چوبی مکعب مستطیلی آنرا دیده یا از دیگران شنیده اید به این منظور می باشد که به جهت صرفه جویی در هزینه ها ازچوب استفاده شده است.

در رابطه با استفاده از

  • "پولی پلاستیکی"
  • نایلونی (Nylon) 
  • تفلونی (Teflon) 
  • پلی آمید (Polyamide)
  • یا نانو کامپوزیت (Polymer Matrix Nano Composites)در آسانسورها، مدتهاست مبتکران و نوآوران این صنعت بدنبال استفاده ار محصولات مقاوم و قطعاتی می باشند که ضمن داشتن استانداردهای لازم، حرکت نرم و بی صدا، از حجم و وزن آنها نیز کاسته شود.

(البته نوع نانو کامپوزیت هنوز به صورت صنعتی وارد بازار نشده و در امور تحقیقاتی مورد استفاده قرار میگیرد)
لذا استفاده از این نوع مواد در ساخت پولی یا فلکه سیم بکسل آسانسور بر اساس این دیدگاه بوده و مقاومت اینگونه فلکه ها (پولی ها) در برابر سایش و ضربه در حد نوع چدنی و مقاومتر و مهمترین مسئله کاهش وزن و هزینه تولید این قطعات نسبت به نوع چدنی آن می باشد.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هزار و دویست و بیست را به عدد بنویسید.