راهنمایی تخصصی تابلو فرمان آسانسور

 
تاریخ انتشار: د., 2015/02/02 - 19:51 توسط روانبخش

با سلام به تمام دوستان و همکاران عزیز و گرامی

آن دسته از دوستانی که علاقه به تکمیل اطلاعات خود در مورد تابلو فرمان دارند، می توانند سوالات عمومی و تخصصی خود را در این زمینه مطرح نمایند. بنده با افتخار در خدمت دوستان خواهم بود.

با احترام

روانبخش

دیدگاه‌ها

با سلام مجدد به شما دوست عزیز توضیحات خود را به شکل زیر اصلاح و تکمیل می کنم: 1. در تابلو های جدید آریان (88 به بعد) ترمینال UEL مربوط به آلارم کابین می باشد. می بایست از ترمینال UEL تابلو و یا جعبه رویزیون به شستی زنک اتصال و از برگشت شستی زنگ به تغذیه مثبت آلارم (سیم قرمز رنگ) روی کابین اتصال داد. 2. ترمینال ALM تابلو یا جعبه رویزین را ابتدا به ترمینال 80 و سپس به تغذیه منفی آلارم (سیم مشکی) میبایست اتصال داد. لازم بذکر است در تابلوهای قدیم آریان (88 به قبل) ترمینال UEL به 80 متصل و ترمینال ALM به شستی زنگ متصل می شد. امیدوارم توضیحات تکمیلی مفید واقع شده باشد. روانبخش

اینجا که توضیح دادید از uelهیچ استفاده ای نکردید با تشکر فراوان

سلام.لطفا نقشه سیم کشی برد آوا تابلو آریان رو بکشید.آیا در سیم کشی سری استپ 71را به 72 پل کنیم

با سلام به دوست عزیز

احتراما به عرض می رسانم، برد آوای تابلوی آریان آسانسور دارای 6 ترمینال می باشد.

 • 2ترمینال اول تغدیه برد می باشد.
 • در تابلوهای نجات تلفیقی تغدیه برد آوا را به ترمینال 51 و 80 یا XVL و 80 متصل 
 • در تابلوهای بدون نجات تغدیه آن را به ترمینال VLL و 80 متصل می کنیم. (ترمینال 80 همان GND و ترمینالهای 51، XVL و VLL همان 24+ هستند)

 

چگونگی ترمینالهای تغذیه برد آوا در تابلو فرمان آسانسور آریان www.parslift.com

 

 • 2 ترمینال بعدی مربوط به ارتباط سریال برد هستند که متناظرا به ترمینالهای RS1 و RS2 برد اصلی متصل می شوند. (در صورتیکه برد کارکدک داشته باشیم ترمینال RS1 و RS2 برد اصلی هم به ترمینال سریال برد کارکدک و هم به ترمینال برد آوا متصل می شود)
 • 2 ترمینال بعدی مربوط به سیم کشی اسپیکر یا همان بلندگوها می باشد.

قطع ارتباط سریال و یا جابجا بستن آن و همچنین صحیح تنظیم نبودن پارامترهای نمراتور برد اصلی از عواملی است که باعث عدم عملکرد صحیح برد آوا می شود.

در خصوص ارتباط بین ترمینالهای 71 و 72 نیز به عرض می رسانم، در تابلوهای نجات تلفیقی و یا نجات مستقل، در صورتیکه از پنل رویزیون استفاده گردد، نباید ترمینال 71 به 72 پل شود، بلکه باید این 2 ترمینال متناظرا به سیم های پنل رویزیون متصل گردند، اما در صورتیکه تابلو فاقد نجات و یا فاقد پنل رویزیون است، ترمینالهای 71 و 72 می بایست به یکدیگر پل شوند.

امیدوارم مطالب فوق مفید واقع شده باشد.

روانبخش

آقای روانبخش.ممنونم.مطالبت خیلی خوب بود.ولی یه چیزی تو ذهنم موند.که در برد آوا نام ترمینالها gnd و v24 است کدامشون رو به 80 و کدومشون رو به 51 وصل کنیم

 

 

 

سلام . لطفا در مورد تنظیم دیپ سوئیچ های برد اوا آریان هم اطلاعات لازم را فراهم نمائید . با تشکر

با سلام و عرض احترام خدمت آقای رزاقی  و دیگر همکاران و دوستان عزیز

احتراما عملکرد دیپ سوییچهای برد آوای شرکت آریان آسانسور به شکل ذیل می باشد:

عملکرد دیپ سوئیچ ها در حالت های مختلف در آسانسور parslift.com

 

دیپ سوییچ شماره 1

 • قابلیت اعلام شماره طبقه بلافاصله پس از دور اندازی و یا با تاخیر: با روشن کردن این دیپ سویچ اعلام طبقه پس از 3 ثانیه تاخیر صورت می گیرد. این عملکرد در آسانسورهای درایو دار (3vf) مورد استفاده قرار می گیرد. به همین منظور در آسانسورهای درایو دار می بایست این دیپ سوییچ در وضعیت ON و در آسانسورهای دو سرعته AC2 به علت فاصله زمانی نسبتا کمتر دور اندازی تا استپ طبقه می بایست در وضعیت OFF قرار گیرد.

دیپ سوییچ شماره 2

 • قابلیت پخش ادامه موزیک زمانیکه آسانسور پس از توقف هنوز شستی دارد و باید به حرکت خود ادامه دهد: اگر دیپ سوییچ شماره 2 در وضعیت ON قرار گیرد، در صورتیکه آسانسور دارای چندین فرمان احضار و یا حرکتی باشد، پس از توقف آسانسور در طبقات و انجام اعلام طبقه، در زمان شروع مجدد حرکت آسانسور، موزیک عوض نشده و ادامه موزیک قبلی پخش می گردد. این روند تا زمانیکه آسانسور به تمامی شستیها پاسخ می دهد ادامه خواهد داشت.

دیپ سوییچ شماره 3 انتخاب موزیکهای شاد و یا غمگین:

 • با قرار گرفتن این دیپ سوییچ در وضعیت ON آهنگهای شاد که در پوشه HAPPY مموری کارت برد آوا ذخیره شده است پخش و با قرار گرفتن دیپ سوییچ در وضعیت OFF آهنگهای غمگین که در پوشه SAD مموری کارت برد آوا ذخیره شده است پخش می گردد.

دیپ سوییچ شماره 4

 • عدم پخش موزیک: اگر این دیپ سوییچ در وضعیت ON قرار گیرد، در حین حرکت آسانسور هیچ گونه موزیکی پخش نمی گردد و تنها در وضعیت استپ کابین، اعلام طبقه صورت می گیرد، اما اگر این دیپ سوییچ در وضعیت OFF قرار گیرد، در حین حرکت آسانسور موزیک پخش و پس از استپ کابین اعلام طبقه صورت میگیرد.

لازم است به اطلاع دوستان و همکاران محترم برسانم که به علت تنوع ورژن های مختلف در بردهای آوای آریان آسانسور، ممکن است عملکرد دیپ سوییچ ها در بردهای مختلف متفاوت و یا جابجا باشد.

همچنین با توجه به قطع همکاری اینجانب با شرکت آریان آسانسور، ممکن است اطلاعاتی که در اینجا آمده است در ورژن های جدید بردهای آوای شرکت آریان نیز تغییر کرده باشد، به همین منظور در صورت نیاز دوستان عزیز می توانند اطلاعات تکمیلی را از واحد پشتیبانی شرکت آریان آسانسور کسب نمایند.

امیدوارم اطلاعات و توضیحات فوق مفید واقع گردد.

با احترام

سهیل روانبخش

با سلام 

در مجتمع ما یه آسانسور 8 نفره نصب شده است مشکل اینجاست وقتی دو نفر با هم میخواهند از آسانسور استفاده کنند مثلا یکی میخواد طبقه دوم برود و یکی هم طبقه 5 آسانسور اول طبقه 5 میرود بعد بر میگردد به طبقه دوم، به نظر شما مشکل از کجاست؟

 

ممنون از لطف شما

با سلام و عرض احترام خدمت آقای میرزایی و دیگر دوستان محترم

احتراما در خصوص مورد فوق به اطلاع می رسانم، این مشکل زمانی بروز می کند که سیم کشی شستیهای احضار طبقات با سیم کشی شستیهای داخل کابین جابجا انجام شود. در این حالت شستیهای داخل کابین بصورت تنظیماتی که داخل برد اصلی انجام شده است (که معمولا بصورت دان کلکتیو می باشد) عملکرد خواهد داشت. 

 

یکی از احتمالات جابجایی در سیم کشی شستی طبقه و کابین آسانسور است parslift.com

 

برای رفع مورد فوق به دو صورت می توان عمل کرد:

 1. روش اول که روش منطقی و اصولی است: اصلاح و جابجا کردن سیم بندیهای شستیهای داخل کابین با شستیهای احضار طبقات (بستن سیم های شستیهای احضار طبقات به ترمینال DR و بستن شستیهای داخل کابین به ترمینال DC)
 2. روش اصلاح سریع:
 • در این روش با انجام تنظیم پارامتر SERVICE TYPE بصورت FULL COLECTIVE مشکل شستیهای داخل کابین نیز برطرف می گردد.

پیشنهاد بنده به منظور رعایت استاندار عملکرد تابلو و رعایت صحیح پاسخگویی آسانسور به شستیهای احضار طبقات، استفاده از روش شماره یک می باشد.

امیدوارم مطالب فوق مفید واقع شده باشد

با احترام

سهیل روانبخش

با عرض سلام جناب میرزایی

همونطور که دوست عزیزمان در مورد اتصالی شستی بیرون با داخل کابین گفتن یکی از احتمالات هست 

ولی یک عامل دیگه ای هم که میشه گفت علت اصلی هست

بعضی از تابلو ها هستن که در تنظیمات  ال سی دی 

این طوری برنامه ریزی شده 

ولی این تنظیمات قابل تغییر هستن 

 

 

باید وارد برنامه تابلو فرمان شوید و در اونجا نوع سرویس دهی رو روی دان کلکتیو قرار دهی.از سرویس کار خود بخاهید که این کار رو انجام بده

سلام خدمت دوستان و اساتید دوتا تابلو آریان داریم که از سال 82 دوبلکس بودن، الان از دوبلکسی درش آوردیم

 

بر اثر حرارت ایجاد شده در برد آسانسور بخشی قسمتها ذوب شده است parslift.com

 

 • ولی هنوز برق 24 یکی از تابلوها وابسته ب دیگریه یعنی سیمی که vll و xvl دو تابلو را به هم مرتبط کرده اگه قطع کنیم خطای main error میزنه، این ی مشکل و مشکل دیگه اینکه
 • بخاطر قضیه فوق برد پاور آسانسور مادر از بس جریان کشیده قطعات برد فوق العاده داغ میشه ب اندازه ای ک قلع قطعات آب میشه و برق vll قطع میشه و جفت آسانسورها ازکار میفته (آسانسور کناری بخاطر مشکل فوق ک وابسته ب اون یکیه main error میزنه!! حالا از دوستان خواهشمندم اگه چنین مشکلی داشتین تاالان راهنمایی کنید ممنون میشم

با سلام خدمت میهمان عزیز و اساتید محترم

احتراما به منظور آشنایی با ارتباط عملکرد دوبلکس با مشکل فوق موارد فوق به اطلاع می رسد.

 

اقدامات راه اندازی تابلوهای فرمان دوبلکس آریان آسانسور parslift.com

 

 1.  اقدامات راه اندازی دوبلکس، در تابلو فرمانهای آریان آسانسور به منظور راه اندازی دوبلکس اتصالات و ارتباطات ذیل برقرار می شود:
 • اتصال و ارتباط ترمینال XVL دو تابلو به یکدیگر (که می بایست فقط برای برق 24 ولت شستیهای احظار استفاده گردد)
 • اتصال و ارتباط شستیهای احظار طبقات 2 تابلو بصورت متناظر به یکدیگر
 • اتصال و ارتباط ترمینا 80 دو تابلو به یکدیگر
 • اتصال و ارتباط ترمینالهای RS21 و RS22 برد اصلی دو تابلو بصورت متناظر به یکدیگر
 • تنظیم پارامترهای مربوط به دوبلکسی در داخل برد اصلی تابلوهای فرمان

حال با توجه به آشنایی در خصوص موارد راه اندازی دوبلکس، مشکل مطرح شده مورد بررسی قرار می گیرد.

  2. بررسی مشکل:

واضح است که عدم کارکرد یکی از بردهای پاور تابلو فرمانها، باعث انجام تغدیه 24 ولت

 • شستیهای احظار طبقات
 • نمراتورها
 • کارکدک
 • و سنسورهای داخل چاه هر دو آسانسور از تنها برد پاور سالم تابلو فرمانها شده است و استفاده توان بالا و بیش از حد از برد پاور سالم باعث داغ شدن و آب شدن لحیم کاری آن می شود.

به منظور پیدا کردن نوع خرابی نیاز است ابتدا

 • تمامی پلهای ارتباطی دو تابلو به نام های XVL, VLL , 80 از یکدیگر قطع گردند.
 • سپس با ولتمتر مناسب ولتاژ خروجی های G22, VLL, XVL برد پاور معیوب تست گردد.
 • در صورتیکه هر کدام از خروجی های ذکر شده فاقد ولتاژ بود نیاز است فیوزهای برروی برد پاور چک گردد و از سالم بودن فیوزهای مربوطه اطمینان حاصل گردد.
 • در صورت سالم بودن فیوزها و عدم خروجی ترمینالهای ذکر شده، به احتمال بسیار زیاد برد پاور معیوب می باشد. 

جهت راه اندازی موقت تابلو فرمان تا زمان رسیدن سرویسکار آریان می توان در صورتیکه یکی از خروجی های ذکر شده دارای ولتاژ 24 ولت مناسب بود، مابقی ترمینالهای فاقد ولتاژ را به آن اتصال نمود و یا اگر هیچکدام از ترمینالها دارای خروجی مناسب نبود، تمامی ترمینالهای ذکر شده را به ترمینال 24 ولت برد پاور بصورت موقت پل داد.

به منظور بررسی دقیق تر خرابی مطرح شده نیاز است بصورت تلفنی و با همراه داشتن مولتی متر مناسب موارد بیشتر چک گردد که در این فضا امکان آن میسر نمی باشد.

امیدوارم توضیحات داده شده مفید واقع شده باشد.

با احترام

سهیل روانبخش

درود بر مهندسین عزیز.

بردی موزیکی هست که با PLC بتونه ارتباط برقرار کنه ؟؟؟

منظورم بردی که تحت پروتکل مدباس RS485 باشه.

این برد های سریال اریان اسانسور پروتکل ارتباطیش چیه ؟؟؟

سپاس

با سلام خدمت اساتید محترم.

بنده یک over load از نوع کششی با مارک Dinacell را میخواهم بر روی جعبه ریویزیون بدون کارکدک آریان نصب کنم.

از اساتید محترم خواهشمندم بنده را در مورد نصب از لحاظ نحوه سیمکشی و تنظیم این over load راهنمایی کنند. با تشکر

سلام دوست عزیز

تا جایی که بنده حضور ذهن دارم

سیم قرمز رنگ به 24

سیم مشکی به gnd متصل میشود

سیم های بنفش و آبی جهت فول لود و سیم های صورتی و قهوه ای جهت پلاتین های اورلود استفاده می شود که به ترتیب به 51 جعبه روزیون و ful یا ovl جعبه روزیون متصل می شود

زمانی که کابین خالی است وارد پارامتر cero شوید و اینتر کنید شمارش از 10 به پایین شروع می شود بعد از این زمان گزینه peso نمایان می شود.

کابین را تا ظرفیت کامل پر کنید (بعنوان مثال چنانچه ظرفیت کابین 300 کیلوگرم است 300 کیلوگرم بار وارد کابین نمایید)

بعد مجدد اینتر نمایید. بعد از این کار اورلود شما آماده کار می باشد.

در پارامتر conh یا conf (متاسفانه فراموش کرده ام در کدام یکی از این منوها بود) می توانید پلاتین های خروجی که باز یا بسته باشد را معرفی نمایید

موفق باشید

 

سلام

ايا وجود اسانسور حمل برانكارد در ساختماني 10 طبقه در صورت داشتن ا دستگاه به عرض 1.8 و عمق 1.3 و دو دستگاه به عرض 1 و عمق 1.3 اجباري است؟

 

سلام بنده یک تابلوی اریان دو درب تمام اتومات با سیتم تری وی اف کلوز ونجات دارم که  اسانسور رو تو دور انداختم الاندرب اتومات اصلی لحظه حرکت واستارت اسانسور باز میشود و با قطع فرمان حرکت درب بسته میشود جای سیمهای سی و او رو عوض کردم الان درب بسته میشود ولی سر توقف باز نمیشود اگه امکانش هست راهنمایی بفرمایید درب کابین فرماتور تری وی اف است

اگر سر درب 2سیمه دارید تنظیمات جفت دربها رو توی تابلو  نیمه تنظیم کنید اگه سردرب 3سیمه تنظیمات  رو اتوماتیک و در هر دو حالت  گزینه Door Loaded    برای  بسته نگه داشتن درب حین استارت ست کنید.(قبل از این کار از صحت سیم کشی و  سر بندی صحیح ترمینال ها به معادل خودشون اطمینان حاصل کنید.)

سلام

خروجی 24 ولت برد پاور آسانسور بعضی وقتها قطع میشه و آسانسور از کار می افته و با قطع و وصل برق اصلی دوباره خوب میشه.

میخواستم بدونم مشکل از کجای برد پاور هستش؟

هنگام خطا vll برق داره فقط ترمینال 24 ولت قطع میشه. باتشکر

 

 

با سلام ما تعداد 8 دستگاه آسانسور داريم كه دوتا دوتا كنار هم هستند آيا امكان دارد با تغييراتي در تابلوهاي خودشون كه كمي قديميند وكمي هزسنه بشود دوبلشون كرد وبتوان از حالت استفاده نزديكترين آسانسور بازدن دكمه هر كدام استفاده نمود؟

 

 

با سلام  و خسته نباشید

بعد از ورود به منوی داخلی و دادن پسورد خواهشا روش دادن تعداد استارت و استوپ و نهایتا خوابیدن آسانسور در آخرین دور را  لطفا توضیح بدین...خیلی ضروریه 10 میلیون پولمو بالا کشیدن... با تشکر

سلام و عرض خسته نباشید خدمت مهندس بزرگوار

برد آوای آریا کنترل بنده از پارکینگ به طبقات دیگه بیاد درست اعلام میکنه ولی از طبقات دیگه که به پارکینگ میره طبقه ای که راه افتادو اعلام میکنه .

و مشکل دیگه موزیک پخش نمیشه

اگه میشه کمکم کنید

با سلام

کارگاه ما سه طبقه می باشدوقتی از طبقه اول به دوم بخوایم بریم،بین دوطبقه گیر میکنه و باید فرمان جدید بهش بدیم که یا طبقه سوم یا همکف می باشد ..

به نظر شما مشکل کجاست؟

لطفاً راهنمایی کنید.

درود بر شما.جسارتا امکان داره اطلاعاتی هم در مورد تابلو های پکیج شرکت تیسن کروپ آلمان ارائه دهید .مثل راهنمای سیم کشی ها یا خطاهای آن

سلام مجتمع ما ۱۷ طبقه داره که تعمیر کار آسانسور از وقتی که تعویض روغن موتور آسانسور رو انجام داده متاسفانه یکی از آسانسورها لرزش شدید داره یکی کلا کار نمی‌کنه و دیگری از طبقه ۴-تا۲۲رو نشون می‌ده ولی کار می‌کنه. مشکل از کجا می‌تونه باشه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

سلام

اول باید بررسی کنید تابلو آسانسور چیه؟

برای حل مشکل در اکثر موارد مشابه باید یکبار آسانسور رو روشن و خاموش کنید.قبل از قطع برق سه فاز از تابلو اصلی برد یو پی اس یا نجات اضطراری را هم خاموش کنید و بعد برق سه فاز که کلا سیستم خاموش بشه و بعد از روشن کردن اگر تابلو بصورت خودکار لرن یا شناسایی رو انجام بده درست میشه اگر انجام نداد از توقف اول توقف آخر رو احضار بزنید درست میشه.

موفق باشید.

سلام

خدا قوت .

من میخوام آهنگی که توی کابین پخش میشه رو عو ض کنم بجاش صوت صلوات بگذارم .حدود چقدر هزینه برمیداره؟

و اگه بخوام برای شرکت شما بفرستم که انجام بدید چند روزه انجام میشه؟

عیدی از اصفهان

 

باسلام و احترام و تشکر از سایت خوبتان
من یه نصاب مکانیکی هستم خیلی علاقه به برق آسانسور و راه اندازی دارم لطفا بفرمائید چه کتابی مطالعه کنم یاا آیا خودتان کتاب یا جزوه ای در این زمینه دارین لطفا راهنمایی بفرمایید

با سلام
آسانسور ما متاسفانه روزی یکی دو بار قطع میشه و بالا و پایین نمیره و خطای timeover movement14 رو میده البته با قطع و وصل کردن برق راه اندازی میشه و لی باز بعد از چند بار استفاده قطع میشه . لطفا منو راهنمایی کنید

سلام 

اسانسور ساختمان از وقتی پنل داخل اسانسور رو تعویض و نو کردن با فعال کردن دکمه های طبقات مثلا اگه ۳ رو محکم فشار بدیم چهار و دو یک طبقه قبل و بعد هم فعال میشه 

مشکل از چی هستش ؟

سلام دوستان

یه تابلو آریان هستش درایو دانفوس داره اخطارA12 میده به نظر شما از کجاست؟

هردو‌سه روز یک بار اینجوری میشه؟

باید درایو ریست بشه کلید اتوان رو بزنی رو‌درایو رویزیون کابین رو ببری پایین شالتر رو رد کنه تا درست بشه.

ممنون میشم اگه راهنمایی کنید 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.