توان مورد نیاز برای موتور آسانسورهای الکتریکی

 
تاریخ انتشار: یکشنبه, 1391/02/03 - 14:58 توسط عبدی

با سلام

برای محاسبه توان موتور برای آسانسورهای کششی ، آیا رابطه ای وجود داره که بشه تعداد توقف ، ظرفیت کابین رو هم در نظر گرفت ؟

دیدگاه‌ها

 

با سلام

انتخاب موتور آسانسور
برای انتخاب توان و قدرت موتور آسانسور مواردی از قبیل:

  • ظرفیت یا میزان باری که آسانسور باید حمل کند
  • سرعت
  • طول تراول و....نقش دارند.

 جدول زیر یکی از شیوه های انتخاب می باشد.

 

در این جدول

  • "G"  حداکثر بار "یا نفر"می باشد:  (Kp (1Kp=9.81n 
  • "v" سرعت آسانسور (m/s)
  • "n" موتور با پولی  (0.70 ~ 0.50)

هنگام محاسبه "G"  بر اساس هر فرد (=KP)  هفتاد و پنج کیلو محاسبه می شود.

چنانچه از وزنه تعادل در سیستم استفاده شود (Contraweight) باید بار بر 2 تقسیم شود.

 مثال برای یک آسانسور 10 نفره :

10x75 Kp =750Kp/2=375Kp

موتوری باید انتخاب شود که توان مورد نیاز حمل بار تعین شده را داشته باشد.

  

یعنی به نظر شما برای یک آسانسور 10 نفره یه موتورkw  4.4 کافیه یعنی اصلا ارتفاع کلی طبقات مهم نیست

چیزی که من میبینم اصلا از اساس اشتباس این فورمول بایت ارتفاع منظور بشه الان کابینهای 10 نفره برای طبقات بالای 8 استفاده میشه که معمولا باید موتور توان بیشتر از 7.3 یا 9 باشه

در ضمن سازمان استاندار هیچ وقت یه اسانسور 10 نفره با موتور 4.4 را مورد تایید قرار نمیده

 

 با تشکر از پاسخ بسیار جالب و خوب شما

معمولا برای محاسبه توان از  محاسبه بار غیر متعادل(q) و همچنین از بار استاتیکی وارد بر محور گیربکس(Cs) استفاده می کنن.

اما فرمولی که شما ارائه دادید کوتاه و مختصر و مفید هست

میشه بگید فرق بین این دو چیه؟

 

با سلام مجدد

اصولا" دانش چراغی است که دائم در حال گسترش و پرتو افکنی است و هر ساعت و هر روز نکات جدید و شیوه های نوینی را می گشاید. گر چه اصول تغییری نمی کند اما شیوه های دسترسی به اصول گوناگون می باشد و لی آخرالامر به یک نقطه ختم می شود.

تفاوت در آموزه های نسل گذشته و امروز می باشد.

نقش وزنه تعادل آسانسور
وزنه تعادل نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی و همچنین نیروی محرکه آسانسور دارد.
همانطوریکه در رابطه با ماشین آتوود در فیزیک خوانده ایم، این ماشین از دو وزنه با جرمهای m2 , m1 به همراه یک قرقره و طناب تشکیل شده است.
لذا عملکرد حرکتی آسانسورهای کششی دارای وزنه تعادل بر اساس روابطی که در ماشین آتوود بکار رفته، شکل گرفته، و به همین دلیل اگر در آسانسور وزنه تعادل بکار رفته باشد، یعنی "مجموع وزن کابین و اجزای آن و ظرفیت اسمی کابین برابر با وزن وزنه تعادل باشد" موتور برای به حرکت در آوردن کابین آسانسور کمترین فشار را تحمل خواهد کرد.

( البته به طور معمول و به صورت تجربی بعضی از گروههای نصاب آسانسور معمولا" جرم وزنه تعادل را حدود %40 الی %50 بیشتر از وزن کابین در نطر می گیرند)
در صورتیکه در آسانسورهای کششی وینچی (Drun drive elevator) که فاقد وزنه تعادل است، فشار وارده بر موتور مظاعف می باشد. به همین دلیل در آسانسورهای کششی با وزنه تعادل به دلیل وجود ورنه تعادل شاهد تقلیل نیرو و مصرف انرژی می باشیم.

 

دوست عزیز

سرعت را یک در نظر گرفتم(V=1)

در مورد مخرج رابطه مذکور ، بنده فکر می کنم وزن موتور باشد ( با توجه به اینکه اشاره به پولی شده است) البته اگه اشتباه نکرده باشم

نظر شما چیه؟

سلام 

من میخواهم یک گیربکس آسانسور طراحی کنم و فقط می دانم موتور من ۵ کیلو وات و دور موتور من ۱۲۰۰ و خروجی ۲۰۰ من چطور مشخصات گیربوکس را محاسبه و سرعت موتور چقدر است؟

سلام و تشکر فراوان بابت مطالبتون

روش محاسبه کوتاه و مفیده فقط ی سوال FS یاضریب اطمینان چی میشه و چرا وزن آسانسور پس از محاسبه نسبت ب ظرفیت افراد تقسیم بر 2 شده

ممنون هستم پیشاپیش از پاسختون

 

سلام بنده اغلب از موتور مونتاناری استفاده میکنم اما دیروز یکی از این موتورها دور کندش کارنکرد و وقتی پرسیدم گفتن مشکل مگنت داره میشه بیشتر توضیح بدید؟

 

سلام دوست عزیز

کارکرد دور تند یا دور کند با مگنت ارتباطی ندارد، زیرا برق موتور سه فاز است و مگنت تک فاز، ممکن است فک ترمز باز نکند ولی دور تند چون قدرت بیشتری دارد موتور حرکت می کند ولی اگر فک ترمز تنظیم باشد با دور تند هم نباید حرکت کند.

اگر بدین صورت باشد و فک ترمز باز نکند ترمز ایراد دارد.

با سلام

ارتفاع مورد نیاز از کف تمام شده آخرین طبقه تا زیر سقف چاه آسانسور یا همان ارتفاع بالاسری (Overhead) با توجه به در نظر گرفتن جان پناه برای تعمیرکار یا سرویسکار در مواقعی که کابین آسانسور به هر دلیلی به بالاترین نقطه چاه و در منطقه خطر یا کوبیدن به سقف برود، بستگی به ظرفیت و سرعت آسانسور دارد.

 

حداقل ارتفاع از کف طبقه آخر تا زیر سقف چاه آسانسور www.parslift.com

 

اما به طور کلی این فاصله نباید کمتر از 375 سانتیمتر برای آسانسورهای معمولی با سرعت 1m/s باشد، و به همین صورت به تناسب سرعت و طرفیت آسانسور بر ارتفاع مذکور افزوده می گردد.

با سلام و تشکر از همگی

سؤال بنده اینه که ما میگیم P=F*V یعنی توان برابره با نیرو در سرعت. نیروی ما برابر با نیروی وزنه یعنی F=mgh . ولی تو فرمول بالا ارتفاع اهمیتی نداره!

میشه از اساتید توضیح بدن؟

خیلی ممنون

با سلام من یک آسانسور دارم 5 نفره با 9 توقف میشه دوستان محاسبه موتور رو به صورت ساده با فرمول حساب کنید که هم فرمول بزارید هم محاسبه این آسانسور رو بعنوان مثال فرمول با تشکر

با عرض سلام خدمت اساتید گرامی.لطفا یک نقشه جهت نصب دال بتونی اسانسور گیرلس برایم با تشریح صفحه گذاری و محل سوراخها ارسال بفرمایید.

قبلا از لطف شما ممنون وسپاسگذارم.

با تشکر علی رضا محمدی از شرکت دنیا اسانسور کرمانشاه.

باسلام

مي خوام يك آسانسور با 6 توقف بخرم موتور leo 5.5kw براش زيد نيست ؟ مي خوام 3vf باشه و درب تمام اتومات از چه قطعاتي استفاده كنم ؟ لطفا ليست خريد بديد مصرف شخصيه

ممنون

راستي به تابلوهاي 3vf  موجود در بازار مي شه اعتماد كرد؟

واقعا 3vf  هستند يا 3v  را بجاي 3vf  ميندازن؟ كسي تا حالا شكل موج خروجيشون را تست كرده؟

با سلام , دوست عزیز شما با یک شرکت معتبر که دارای پروانه طراحی مونتاژ و عضو سندیکا میباشد قرارداد ببندید , اونا خودشون میدونند و میتوانند محاسبه کنند که چه موتوری با چه توانی بزارن و همچنین شما در قرار داد سیستم vvvf  عنوان کنید و سیستم vvvf هم تحویل  بگیرید . 

با سلام ایا امکان استفاده ا ز سیستم بدون تراول کابل با استفاده از گیرنه و فرستنده میشدو در اسانسور استفاده کرد و هم چنین از پارا شوت های بدون سیم بکسل و فلکه های گاورنر استفاده کرد

 

سلام خدمت همكاران بي زحمت واسه ٨ توقف كابين فورميكا كف پاركت ظرفيت ٥نقره موتور ٥/٥ جواب ميده واسه ٦ نفره چي!  ملاك استاندارد چيه!

با سلام و احترام

آپارتمانی با 10 طبقه که دارای 5 توقف می باشد ( هر دو طبقه یک ایستگاه دارد ) که از سیستم وزنه تعادل بهره نیز می برد دارای کابین 6 نفره می باشد .

با توجه به اینکه آپارتمان مسکونی و با ترافیک بسیار بالا بوده لطفاً به موارد زیر با دقت پاسخ دهید؟

- نوع برند موتور

- توان موتور

                                    با سپاس و قدر دانی از شما دوست عزیز

سلام بر شما

در یک ساختمان 3طبقه که آسانسور آن با ظرفیت4نفره و حداکثر300کیلوگرم که ساکنین طبقه همکف و اول هیچ استفاده ای از آن نداشته و مختص طبقه دوم می باشد، جهت محاسبه برق مصرفی آن که بخشی از هزینه برق فضای عمومی می باشد باید براساس چه رابطه ای هزینه مربوطه را محاسبه نمود که اجحافی در حق سایرین نشود؟

از راهنمایی جنابعالی سپاسگزارم

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع عدد بیست با عدد چهل را به عدد بنویسید.