ایراد عجیب در آسانسور ساختمان آنیسا

 
تاریخ انتشار: جمعه, 1393/11/10 - 17:10 توسط عطایی

با سلام خدمت کارشناسان و متخصصان محترم.

موردی که می خوام در موردش صحبت کنم مربوط به ساختمان 7 طبقه ای می باشد که مدت چهار سال است کارهای عمرانی آن به پایان رسیده و در حال استفاده می باشد.

آسانسور نصب شده در ساختمان از تابلو کنترل آریان و درایور دانفوس بهره می برد.

 

تابلو فرمان آریان آسانسور در این ساختمان نصب است www.parslift.com

 

آسانسور مورد بحث، از همان روز های اول استفاده یعنی حدود چهار سال پیش دچار ایراد عجیبی بود که متاسفانه تا به امروز مشکلش حل نشده و حاد تر هم شده است!

مشکل به این صورت بود که گاه و بیگاه، یعنی شاید دو هفته ای یک یا دو بار، وقتی مثلن از طبقه ی شش می خواستی به طبقه ی همکف بیای، سرعت آسانسور زیاد نمی شد و همین طور در حالت دور کند به سمت پایین حرکت می کرد.

در حین حرکت، آسانسور در مابین طبقات هم توقف می کرد و قفل درب بیرونی را نیز باز می کرد ولی درب کشویی آسانسور باز نمی شد. در اون حالت هم، نمایشگر شماره ی طبقه صحیح را هم نشان نمی داد.

این مشکل فقط وقتی اتقاق می افتاد که آسانسور از بالا به پایین حرکت می کرد و مهم هم نبود که از کدام طبقه به حرکت در بیاد. مثلا از 6 به 2 یا از 5 به سه یا 4 به همکف و مشکلی در از پایین به بالا نداشت.

جالبه که این اتفاق بدون هیچ پیش آگهی خاصی اتفاق می افتاد. یعنی تا به امروز هیچ ارتباطی پیدا نکردیم.

در این مدت سرویس کار های آسانسور هم مستمرا به آسانسور ما سر میزدن. ولی چون اتفاق به ندرت می افتاد، هیچ وقت در زمان درست سر آسانسور نبودن تا ایراد رو ببینن.

با ارائه ی توضیح هم متاسفانه سرویسکار از ایراد سر در نیاورد و تنها کاری که انجام شد، تعویض لیمیت سویچ های ابتدا و انتهای آسانسور و چند تا از قفل ها و بررسی سیم کشی های تابلو و کانال آسانسور بود. لازم به ذکر ه که این اواخر تعدد ایراد بیشتر و بیشتر شده بود.

 

تابلو آریان آسانسور مجهز به درایو دانفوس می باشد www.parslift.com

 

در نهایت پس از کلی اصرار و گله و شکایت، نماینده ی شرکت، یکی از برد های کنترل داخل تابلو رو تعویض کرد.

در تستی که خود سرویسکار انجام داد ظاهرا همه چیز درست بود ولی هر از چندی، با زدن دگمه ی طبقه ی مورد نظر، درب کشویی بسته، درب اصلی قفل و کنتاکتورهای تابلو عمل می کرد ولی بلافاصله  کنتاکتور ها رها شده، قفل درب اصلی باز و درب کشویی بسته می ماند و چراق نشانگر طبقه ی مورد نظر خاموش می شد و شما مجبور بودی دوباره طبقه ی مورد نظر رو انتخاب کنی. در این حالت بر روی یکی از lcd ها نوشته می شد Error on 68. اتفاق جالب دیگری که از عصر همان روز افتاد این بود که با تعویض برد، همان ایراد قبل تکرار شد، این بار به صورت عکس. یعنی الان حرکت از پایین به بالا دچار همان ایراد شده است و تکرر آن نیز رسیده به روزی سه چهار بار.

متاسفانه در چند بار بازدید قبل مشکل توسط سرویسکار مشاهده نشد و هفته ی پیش هم که نماینده ی شرکت بر سر آسانسور حاضر شد، ایده ی خاصی ظاهرا برای ایراد مزبور نداشت.

 

طی این چند سال هنوز مشکل تابلو آسانسور برطرف نشده www.parslift.com

 

لازم به ذکر است که این اواخر ایرادات جدید تری هم به ایراد قبلی اضافه شده. مثلا آسانسور اول سرعت می گیرد، بعد از ناگهان سرعتش کم میشود و باز سرعت می گیرد. یا حین حرکت با سرعت بالا ناگهان مابین طبقات بدون این که درایور یرعت آسانیور را کم کند، آسانسور ترمز میگیرد که با صدای زیادی هم همراه است.

بنده از این ایراد تصویر هم گرفته ام که در صورت نیاز برای کارشناسان عزیز میل خواهم کرد.

 

ضمن عذرخواهی از بابت طولانی شدن مطلب، از مدیران عزیز ازبابت سایت پربار و عالیشون و از کارشناسان و متخصصین محترم بابت مطالب آموزنده و کاراشون تشکر می کنم و از راهنمایی هاتون کمال تشکر رو خواهم داشت.

دیدگاه‌ها

با سلام جناب آقای رضا

هیچ مشکلی نیست که حل نشود و نشد هم ندارد، ممکن است ایراد از:

 

باید آی سی های ان با 1 کنترل گردد www.parslift.com

 

 • ای سی ان (ECN)
 • یا ای سی 1 (EC1) باشد و یا از
 • رله های آنها،

دوست عزیز در تصاویر که هیچ گونه ایراد و خطایی مشاهده نمیشد و همه چیز نرمال بود .

فقط باید از نزدیک بررسی گردد در صورت امکان با شماره من تماس بگیرید تا از نزدیک بررسی کنیم شاید به نتایج بهتری رسیدیم. با تشکر مهربان

دوست عزیزمان زحمت کشیده و توضیحات کاملی ارائه دادند با توجه به مطالب عنوان  عنوان شد میبایستی از آسانسور فوق بازدید شود و حتما" :

 • سنسور های آهنربایی
 • میکروسوئیچ ها دور انداز 
 • قفل طبقات
 • همینطور درایو اگر اینکودر دارد، بازدید شود تمام موارد فوق ممکن است در ایجاد موارد مطرح شده دخیل باشد 

 اگر تمایل به اطلاعات بیشتری داشتید از طریق تماس با صفحه اسانسور کائن اقدام فرمایید 

باسلام به دوست عزیز

مشکلی که مطرح کردید به نظر من خیلی کلی بود، هر کدام از موارد فوق می تواند یک علتی به دنبال خود داشته باشد، مثلا:

 

رفع مشکلات تابلو فرمان آسانسور تولید شرکت آریان www.parslift.com

 

 • بر عکس بودن آهنرباهای دور انداز یا همان cf3 می تواند موجب اختلال عملکرد درب شود.
 • تنطیم نبودن پارامترهای درب و تراول در برد اصلی نیز از دیگر عوامل می تواند باشد.

در خصوص افزایش و کاهش ناخواسته سرعت موتور می توان گفت:

 • در صورتیکه موتور بصورت open loop راه اندازی شده باشد قطعا نباید افزایش بیش از حد سرعت داشته باشید.
 • اما کاهش سرعت می تواند اختلال در مدار 51 تابلو، اختلال در سوییچ های ca1 و can و همچنین در صورت وجود سوییچ های eca1 و ecan باشد.
 • یکی دیگر از عوامل می تواند کم بودن ولتاژ خروجی سویچینگ تابلو فرمان باشد که می توانید با افزایش آن تا ماکزیمم ولتاژ که تقریبا حدود 26 تا 27 ولت می باشد مشکل برطرف شود.
 • خطای 68 نیز می تواند ایراد در عملکرد کمکی کنتاکتورها که وظیفه اعلام فیدبک وضعیت کنتاکتورها به برد اصلی را دارد باشد.
 • همچنین افت ولتاژ در مدار ایمنی که می توانید با افزایش ولتاژ ترانس مدار ایمنی از 110 به 130 مشکل را حل کنید.
 • همچنین می تواند اختلال و خرابی در رله های داخلی درایو باشد که وظیفه جذب کنتاکتورها را بر عهده دارد باشد.
 • همچنین خرابی در سنسور 1cf می تواند علت استپ ناگهانی باشد. در صورتیکه تابلو فرمان آریان تحت هر خطا و به هر علتی در بین طبقات استپ نماید قفل درب طبقه باز می شود اما درب کابین باز نمی شود، درب کابین تنها زمانی باز می شود که 1cf تابلو فرمان خاموش شده باشد، صحت عملکرد مدار ایمنی هم که از همه مهم تر است.
 • همچنین می تواند خروجی ترمینال vsc برد پاور باعث اختلال در مدار ایمنی گردد که می توانید با خارج کردن سیم های 110 ac و vsc از برد پاور و پل کردن آنها بصورت موقت با یک رشته سیم نازک این مسیر را نیز چک کنید.

لذا خواهشمند است موارد فوق را تست و نتیجه را اعلام نمایید، در صورتیکه نتیجه مطلوب حاصل نشد، تغییرات بوجود آمده را اعلام تا پیشنهادات بعدی را خدمت شما عرض نمایم.

همچنین در تالار گفتگوی راهنمایی تخصصی تابلو فرمانهای آریان آسانسور در خدمت شما و تمامی دوستان هستم.

موفق باشید. 

روانبخش

سلام

دوست عزیز از اینجا که این اتفاق در بالاترین طبقه پیش می آید تنها مشکل آن شالتر CAN می باشدکه نبشی تحریک کننده آن مشکل دارد و لحظه حرکت به سمت پایین یک لحظه قطع و وصل می شود که این باعث می شود کابین با فاصله با سرعت شناسایی رو به پایین حرکت کند و برای برطرف کردن این مشکل مکانیکی باید نبشی تحریک کننده شالترها تعوض شود بنده قبلا با همچین مشکلی روبرو شده ام

مشکل میتونه از کنار هم بودن rs1 و سیم فاز تراول باشه

البته باید دید منطق ورودی درایو چیه اگر ورودی منفی باشد که احتمالا هم اینگونه است باید برد اصلی npn باشد

اطمینان حاصل بفرمایید

فک ترمز موتور چک شود

کنتاکتور ها رو با نمونه مشابه برند ls تعویض نمایید چون کنتاکتورهای دانفوس موجود بر روی تابلوهای آریان همیشه موجب بروز مشکل بوده

البته مشکل از آهنرباهای cf3 هم میتونه باشه

سلام من هم یک بار با تماس یکی از همشهریان در میاندواب از شهرستانهای اذربایجان غربی رفتم با همین مشکلات روبه رو شدم ولی بالا خره پیدا کردم علت چی بوده بعد از کلی برسی رسیدم به خود تابلو که برد برای تعمیر یک بار رفته بود ولی متاسفانه سرویس کار جای سیم ها و حتی سوکتهای برد رو عوضی زده بود بعد با استفاده از یک اوا متر درستش کردم و الان هم داره کار می کنه .

سلام

بهتره که موقع استارت آسانسور تبلو رو چک کنید و نمراتور ها و چراغ های روی تابلو رو بررسی کنید.

 

ولی احتمالا با برنامه ریزی مجدد درست میشه

سلام اساتید موتور آسانسور ما جم ایتالیا اصل هست با تبلو آرین و دوسرعته الان چند وقته تو دور آروم موتور زوزه شدید داره چند نفر رو آوردیم یکی میگه از کنتاکتور هست یکی میگه از سیم پیچ دور کند موتور ... لطفا کمک کنید فیلم از موتور و صدای اونو دارم تشکر

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع دو عدد بیست و پانزده را به عدد بنویسید.