الزامات جدید استاندارد آسانسور تاکید بر انجام آن

تاریخ انتشار: ش., 2014/11/01 - 14:21 توسط طبسی

رعایت کلیه نکات استاندارد در آسانسور و پله برقی از مواردی است که رعایت آن باعث نصب آسانسوری بدون نقص و کاهش وقوع حوادث و اتفاقات ناگوار در این صنعت خواهد بود.
متاسفانه عادت کردن بعضی از همکاران به عدم نظارت بر کارهای اجرایی، مخصوصا" عملیات نصب آسانسور، باعث شده در پذیرش بسیاری از الزامات استاندارد مقاومت شود، لذا موارد استاندارد باید با مدیریت صحیح و بدور از تنش و ایجاد حساسیت در این صنعت جاری و انجام آن رعایت شود و هیچگونه گذشتی برای متخلفین وجود نداشته باشد، تا جامعه از  استفاده از آسانسور و پله برقی های ایمن و استاندارد بهرمند گردد و حوادث و اتفاقات ناگوار در این صنعت نیز به حداقل برسد.
مشکل عمده در این رایطه، ضعیف بودن اطلاع رسانی الزامات و تغییرات و اصلاحات استاندارد می باشد، که بعضی از همکاران از آن بی اطلاع بوده و در زمان تحویل آسانسور دچار مشکل می شوند.

شایسته است متولیان و دست اندرکاران راهکاری برای این ضعف اتخاذ و با اطلاع رسانی بموقع از نارسایی آن بین همکاران سراسر کشور جلوگیری شود.
بر اساس اطلاعات، ویرایش جدید استاندارد انجام گردیده و بزودی اجرای عملی آن اعلام خواهد شد، ضمنا" مواردی قبلا" در همین رابطه  تاکید شده است:

  • الزام به استفاده از درایوهای 3VF در تابلوهای کنترل آسانسور
  • الزام به استفاده از سیستم بلاک اوت یا نجات اضطرای خودکار در اسانسورهای گیرلس
  • استاندارد و شناسنامه دار شدن بعضی از اجزای آسانسور مانند:
  1. کابین آسانسور
  2. تابلو فرمان یا تابلو کنترل آسانسور
  3. سربگسل های کابین و قاب وزنه

 

کابین آسانسور و تابلو کنترل و سربکسل باید استاندارد شود www.parslift.com

کابین آسانسور، تابلو کنترل و سربکسل ها باید استاندارد شود

  • همچنین بر اساس مبحث پانزدهم ساختمان، در گذشته ساختمانهایی که ارتفاع ورودی آن تا بالاترین توقف 9 متر بود، ملزم به نصب آسانسور بودند، در حالی که در الزامات ویرایش جدید مقررات ساختمان نصب آسانسور در ساختمانهایی که از ورودی تا بالاترین توقف 6.5 متر باشد الزامی شده است.
  • ضمنا" بر اساس اظهار مدیر کل اداره کل استاندارد استان تهران چون پله برقی ارتباط مستقیم با ایمنی افراد جامعه دارد، اجباری شدن بازرسی آن ضروری است، لذا استاندارد پله برقی بر اساس شماره 1-13836 تدوین شده که پس از ابلاغ رعایت آن اجباری خواهد بود.
  • مورد دیگری در همین رابطه، الزامی بودن نصب سیستم اورلد متناسب با ظرفیت آسانسور می باشد که در ویرایش جدید استاندارد ملی آسانسور نیز تاکید شده است.  لذا آسانسورهایی که فاقد این سیستم می باشند، نصاب با نصب میکروسوئیچ اهرم تیفه ای در زیر پلیت فیکسینگ سیم بکسلهای کابین و تنظیم آن یا با استفاده از سنسور مناسب سیستم اورلد را فعال می کند.

از همکاران و دوستان عزیز درخواست می شود اگر از موارد دیگری اطلاع دارند برای آگاهی دیگر دوستان منعکس نمایند.

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع دو عدد بیست و پانزده را به عدد بنویسید.