استاندارد وزنه های تعادل

 
تاریخ انتشار: پنجشنبه, 1391/06/09 - 22:39 توسط عبدی

با سلام

در زمینه آسانسور در کشور ما متاسفانه فقط برای بازرسی آسانسور استاندارد ملی داریم ( اون هم بعد از نصب) ....

آیا برای حین نصب اسانسورها هم استاندارد ( بین المللی) سراغ دارید؟

همچنین در مورد وزنه های تعادل استانداردی سراغ دارید؟

با تشکر

دیدگاه‌ها

با سلام
سابقه بازرسی آسانسور در ایران بسیار جوان می باشد، البته در سالهای دور، که شرکتهای بزرگی چون :ایران شیندلر و ... بر اساس استانداردهای جهانی این صنعت در آن روزگاران فعالیت می کردند، در کلیه مراحل تولید، و نصب آسانسور دستورالعمل و کاربرگهای گوناگونی داشتند که توسط بازرسین در مراحل مختلف کار کنترل و بازرسی می شد. 

اگر در زمان بازرسی محصول یا کار اجرایی، در آن اشکالی مشاهده می شد، باید اگر قطعه بود، مرجوع و اگر کار اجرایی بود، اصلاح می گردید. متاسفانه با تعطیلی این شرکتها موضوع تولید که تقریبا"از گردونه خارج شد و کار نصب هم بستگی داشت به تعهد نصاب و فروشنده آسانسور که تا چه مقدار به اجرای کار درست معتقد بود، این دوره بی توجهی به نصب و تولید، تقریبا"از اواخر دهه 50 تا اواخر دهه 70 ادامه داشت، و نظارت درست و مناسبی بر عملکرد کارهای اجرایی نصب نمی شد، اصلانظارتی در کار نبود و اگر هم بود "خود نظارتی بود" تا اینکه با همت گروهی از دلسوزان و دست اندرکاران این صنعت "اولین همایش بزرگ جامعه صنعت آسانسور ایران" در تاریخ 23/2/1377 با حضور جمع کثیری از فعالین این صنعت برگزار و پس از این نشست بزرگ،  صنعت آسانسور ایران آرام آرام  سر و سامان گرفت و صاحب سندیکا گردید، چندی بعد بازرسی و استاندارد آسانسور شکل گرفت و بمرور به شکلی درآمد که هم اکنون شاهد آن هستیم.
البته با توجه باینکه استاندارد شدن و درست کار کردن مستلزم هزینه و هزینه بر می باشد، طبق عادت دیرینه که کمترین هزینه برای این مرحله در نظر گرفته می شد، به صورت نا محسوس مقاومت ناپیدایی با آن صورت می گرفت که این مقاومت توسط بعضی از فعالین در این صنعت به جهت جلوگیری از هزینه های کلان و کاستن هزینه ها، همچنان ادامه دارد.
در مورد وزنه تعادل نیز طبق آخرین ویرایشی که استاندارد ملی به استناد استاندارد اروپایی EN 81/1 انجام شد، چنین آمده:
وزنه تعادل (Counter Weight) : ترکیبی از وزنه هاست که برای متعادل کردن وزن کابین و قسمتی از ظرفیت آسانسور استفاده می شود.

وزنه تعادل که اغلب در

  • آسانسورهای کششی
  • جرثقیل ها
  • تاورکرین ها 
  • Funfair استفاده می شود، موازنه ای است برای تعادل بار.

محاسبه وزنه تعادل معمولا" به این صورت انجام می شود:
وزنه تعادل = وزن کابین + نیمی از حداکثر ظرفیت آسانسور
برای مثال در یک آسانسور با ظرفیت 10 نفر (اگر وزن مسافر 80 کیلو در نظر گرفته شود)
10x80=800
400=2/800
وزنه تعادل= وزن کابین آسانسور+400
حال اگر به طور مثال وزن کابین 1200 کیلو باشد
میزان وزنه تعادل 1600=1200+400

خاصیت وزنه تعادل این است که با ایجاد تعادل بین کابین و فریم وزنه تعادل به میزان قابل توجهی از فشار بر موتور می کاهد و به همین جهت در صرفه جویی مصرف انرژی و صرفه جویی در مصرف درایو بسیار موثر است.
(میزان وزنه تعادل معمولا" معادل %40 حداکثر ظرفیت آسانسور می باشد.)

سلام.آیا اگه در داخل موتورخانه یک متر مانده به تابلو فرمان رویه(پوست) تراول کابل را کنده و سیمهای ان رو به دور هم بپیچیم در عملکرد تابلو فرمان مشکلی به وجود میاد

سلام.در آسانسورهای کششی که اساس حرکت براساس اصطکاک بین سیم بکسل و فلکه کششی است حرکت آسانسور بدون وزنه های تعادل امکان پذیر نیست چون وزن کابین و مقداری از وزن ظرفیت آسانسور توسط وزنه های تعادل مهار میشود.اما در سیستمهای هیدرولیک از وزنه تعادل استفاده نمیشود

سلام آقای مهندس می خواسم ببینم خود وزن کابین رو چجوری باید محاسبه کرد؟؟ استاندارد خاصی داره یا نه؟؟ من وزن کابین 4 نفره رو می خوام

 

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هزار و دویست و بیست را به عدد بنویسید.