آموزش سیم کشی صفر تا صد

 
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 1394/05/14 - 21:29 توسط ابراهیمی

با سلام خدمت شما سروران عزیز

در شهر ما آموزشگاه آسانسور وجود ندارد و امکان رفتن به آموزشگاه های خارج از شهر هم نیست لذا با توجه به شرح موضوع اینجانب توانستم طی چند سال گذشته توانستم مکانیک را بصورت تجربی یاد بگیرم و در حال حاضر در قسمت سیم کشی تابلو تا شستی ها و جعبه رویزیون و غیره مشکل دارم از روی کتابچه راهنمای تابلو هم متوجه نشدم که سر سیم هایی که از تابلو میاد دقیقا به چه صورت به قطعات وصل میشه در کل سیم کشیم صفره لطفا یک مقاله یا یک راهنمایی بکنید که من به چه صورت این بخش رو یاد بگیرم با تشکر از شما دوستان

دیدگاه‌ها

با سلام
همانطوریکه در متن فوق اشاره نمودید، با علاقه و به صورت تجربی توانسته اید مکانیکال آسانسور را آموخته و انجام دهید.

پس می توانید با تلاش و مطالعه و حضور در کارگاههای نصب آسانسور با تکمیل اطلاعات، موارد جدید از جمله سیم کشی قسمتهای محتلف آسانسور را در کنار استادکار با تجربه بیاموزید.
در سالهای دور که نه از اینترنت خبری بود و نه از تجهیزات الکترونیکی و دیجیتال، تابلو فرمان آسانسورها اکثرا" رله ای بود، و تفاوت تابلو فرمان آسانسورها بیشتر در نوع رله ها بود.

در آن سالها سه برگ نقشه که با اوزالید تکثیر می شد همراه آسانسور می فرستادند:

  1. یک برگ نقشه سیم کشی موتورخانه آسانسور
  2. یک برگ نقشه سیم کشی داخل چاه و مدار ایمنی و شستی طبقات و ....
  3. یک برگ نقشه سیم کشی تابلو فرمان آسانسور

نقشه ای که در زیر ضمیمه می باشد یک نسخه از نقشه سیم کشی و راه اندازی آسانسور دو سرعته با سیستم پوش باتون مربوط به  آن زمان است که حدود 21 سال قبل در ششم آذر ماه سال 1373 (سال 1994 میلادی) با راپید ترسیم کرده ام. جالب است که بدانید نقشه های راه اندازی آسانسور معمولا دارای طولی بیش از یک متر بود و با عرض حدود 40 تا 50 سانتیمتر بود.

اما سالها بعد از آن، تابلو های الکترونیکی جایگزین تابلوهای رله ای شد.

با پیشرفت تکنولوژی و ورود IC ها به صنعت آسانسور و پس از آن میکروپروسسورها و نهایتا" انواع نرم افزارها از حجم تابلوها به مرور کاسته شد و روز به روز تابلوها کوچک و کوچکتر گردید.

امروزه شاهد پیشرفته ترین فناوری های موجود در صنعت آسانسور می باشیم و خوشبختانه سازندگان تابلو کنترل در ایران توانسته اند همگام با پیشرفتهای جهانی گام بردارند.

نقشه سیم کشی و راه انداری آسانسور دو سرعته پوش باتون parslift.com                                       نقشه سیم کشی و راه اندازی آسانسور دو سرعته پوش باتون 

لذا شما باید نقشه خوانی مدارهای الکترونیکی قسمتهای گوناگون آسانسور را در خود تقویت کنید، زیرا اگر نقشه خوانی را بدانید، سربندی سیم ها و اتصالات از روی نقشه سیم کشی به سادگی قابل اجراء می باشد.
گرچه با ورود آسانسورهای جدید تنوع کار آسانسور بسیار گسترده شده، اما اگر الف بای کار را خوب فراگیرید می توانید به مرور با بالا بردن توان اجرایی خود، در آینده نه چندان دور یک نصاب ماهر و با تجربه شوید، به شرط اینکه هیچگاه از تلاش برای یادگیری دست برندارید و در اوقات فراغت حتما" برای:

وقت بگذارید. موفق باشید

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هزار و دویست و بیست را به عدد بنویسید.