آسانسور خورشیدی

تاریخ انتشار: د., 2017/02/06 - 00:14 توسط طبسی

 

از طراحی آسانسور خورشیدی فقط چند سال میگذرد. تقریبا" یکی از پیشگامان آسانسور خورشیدی شرکت یونانی  Mezolift  است که در سال 2011 برای آسانسرهای کوچک خانگی 3 و 4 طبقه آسانسور خورشیدی را عرضه نمود و در همانسال برای اولین بار در نمایشگاه

  International Expo of Thessaloniki 2011

آسانسور خورشیدی را به نمایش گذاشت.

مدیر این شرکت اظهار داشت:

آسانسور خورشیدی، آسانسور آینده است و می توان از مزیتهای مثبت این آسانسور استفاده کرد:

  • کاهش مصرف کمتر برق شهر به میزان حدود 80%
  • این نوع آسانسور تا ظرفیت 300 کیلوگرم را حمل می کند
  • 100%دوستدار طبیعت و محیط زیست است
  • هرگز بخاطر قطع برق کسی داخل کابین محبوس نمی شود
  • در این نوع آسانسورمی توان بدون برق شهر و نیاز به شارژ باطری، از آسانسور خورشیدی  سی بار یا تا سه روز استفاده نمود.
  • تفاوت اختلاف قیمت این نوع آسانسور با نوع معمولی خیلی زود با کاهش مصرف برق جبران می شود

پس از شرکت یونانی Mezolift در سال 2014 شیندلر آمریکا (Schindler) نیز در یکی دو کشور نمونه اولیه آسانسور خورشیدی را نصب کرد و قرار بود برای سال 2015 به تولید انبوه برسد.

 سال بعد یعنی در آوریل  سال 2015 شرکت اوتیس فرانسه نیز اولین آسانسور Gen2®  سولار را تولید و نصب کرد. این آسانسور نیز قادر بود در زمان قطع برق تا 100 سفر در یک ساختمان 8 طبقه به کار خود ادامه دهد.

درر تاریخ 16 آذر 1393 آقای مهندس مجید پار از نصب آسانسور خورشیدی شرکت پارلیفت در دانشگاه دماوند و ..... همچنین  در کشور افغانستان خبر داد.

در سال 1394 نیز آسانسور خورشیدی نصب شده در برجهای 23 طبقه صیاد2 مورد بازدید جمعی از مسئولین و همکاران صنعت آسانسور قرار گرفت.

شایان ذکر است اولین دستگاه "آسانسور خورشیدی" در خرداد ماه سال 1393 در یک ساختمان اداری واقع در تهران با حدود تعداد استارت 750 بار در شبانه روز نصب و راه اندازی گردیده است.

 با توجه به سابقه حضور تکنولوژی آسانسور خورشیدی در ایران و آغاز راه این نوع آسانسور، آماری در این رابطه منتشر نشده یا ما از آن بی اطلاع می باشیم.

لذا از همکاران گرامی تقاضا می شود اگر اطلاعات بیشتر یا آماری در مورد شرایط و وضعیت آسانسورخورشیدی در ایران دارند برای آگاهی علاقمندان این صنعت اطلاع رسانی نمایند.

تصاویر تکمیلی این گفتگو

دیدگاه‌ها

با سلام و خسته نباشید

من اطلاعاتی درباره اینتگریتد های تک فازی دارم که به سادگی میتوان در این راستا از آنها استفاده کرد و در توان های مختلف موجوده .آسانسورهای شرکت پار را در عراق در نمایشگاه و فروشگاهشان از نزدیک دیدم و بررسی کردم که بصورت گیرلس در 2 توقف نصب و راه اندازی شده بود .در این آسانسورها نوع باطریها بسیار مهم و هائز اهمیت می باشد. اینکه چه تعداد استارت میتوان از آسانسورهای خورشیدی استفاده کرد بسته به ظرفیت و حجم باطریها همچنین مسافت حرکتی , خالی یا پر بودن ظرفیت آسانسور مورد استفاده و خیلی عوامل دیگر بستگی دارد و به نظر من نمیتوان تعداد استارت را دقیق محاسبه نمود. ولی مزیت این آسانسورها در کشوری مانند عراق که برق سه فاز در روز کم دارند یا در قسمتهایی مانند کویر ها و جاهای دور افتاده خیلی کارائی دارد. اما مسئله ای که هست این است که زمانی که برق تک فاز در جایی وجود دارد دیگر آسانسور خورشیدی توجیح اقتصادی نخواهد داشت و با همین اینتگریتد های تک فاز میشود به راحتی آسانسور طراحی و اجرا نمود. و دیگر نگران عمر باطری ها و صفحات خورشیدی هم نمی شویم.

با تشکر از وقتی که گذاشتین برای خواندن این مطلب 

صالح زاده

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع عدد بیست با عدد چهل را به عدد بنویسید.