قوانین حق تکثیر، مشارکت و استفاده از سایت پارس لیفت

مجوز مورد استفاده درسایت پارس لیفت اجازه دسترسی آزاد به مطالب آن را می‌دهد. این آزادی از نوع آزادی نرم‌افزاری است. به این اصل کپی‌لفت می‌گویند. این یعنی مطالب پارس لیفت را می‌توان فقط در فرم نرم افزاری (اینترنت ، اینترانت ، نرم افزار چند رسانه ای) تکثیر کرد و تغییر داد و باز توزیع کرد با این شرط که مطالب جدید همان آزادی‌هایی را که مطالب پیشین به دیگران تفویض کرده‌اند، تفویض کنند و از نویسندگان و همچنین منابع مقالات در سایت پارس لیفت یاد کنند.

(فقط پیوند مستقیم و قابل کلیک به مطالب سایت پارس لیفت و ذکر کامل منابع نام برده شده در مقاله این شرط را برآورده می‌سازد)

این باعث می‌شود که مطالب سایت پارس لیفت همیشه آزاد بمانند و توسط هر کس با شروط و محدودیت‌هایی که برای اطمینان از آزاد ماندن مطالب‌ دارند استفاد گردند.

برای برآوردن اهداف فوق مطالب موجود در سایت پارس لیفت دارای حق تکثیر است (Copyright به صورت خودکار و بر اساس کنوانسیون برن) و حق تکثیر آن متعلق به مشارکت‌کنندگان در سایت پارس لیفت می باشد.

مجوز مطالب سایت پارس لیفت برای استفاده عموم، مجوز مستندات آزاد گنو (GFDL) می باشد.
 

حقوق و تکالیف مشارکت‌کنندگان

اگر مشارکتی در پارس لیفت کرده‌اید آن را تحت مجوز GFDL (بدون قسمت ناوارد متن جلد رویی یا جلد پشت) در اختیار عموم قرار داده‌اید. برای اینکه در سایت پارس لیفت مشارکت کنید باید در موضعی باشید که اجازه های زیر را بدهید:

 1. حق تکثیر مطالب در اختیار شما باشد. یعنی خودتان آن را ایجاد کرده باشید.
 2. یا مطالب را از مأخذی برگرفته باشید که اجازه انتشار آن تحت مجوز گنو را می‌دهد. برای مثال مطالب می‌تواند در عرصه عمومی باشد یا اینکه خود تحت GFDL منتشر شده باشد.
 3. این اجازه را به مسئولین سایت پارس لیفت بدهید که به جهت هدفمندی پست ها و ایجاد بستری آموزنده، کاربردی، سالم و در عین حال قابل فهم برای همه افراد، پست های شما را ویرایش، منتقل، یکپارچه و یا حذف نماید.

در مورد اول اگر شما خود دارای حق تکثیر مطالب خودتان هستید. بعداً می‌توانید آن را تحت مجوزی دیگر به هر طریق که دوست دارید در جایی دیگر توزیع کنید لیکن حق واستاندن مجوز گنو از نسخه‌ای از مواد که در اینجا قرار داده‌اید را ندارید. این نسخه‌ها تا ابد تحت جی‌اف‌دی‌ال خواهند ماند.

در حالت دوم شما مواد جی‌اف‌دی‌الیِ بیرونی را وارد کرده‌اید. بنا بر یکی از شروط جی‌اف‌دی‌ال شما باید پدیدآورنده و منبع مطلب را یاد کنید.

در ارتباط با ویرایش پست ها توسط مسئولین سایت موارد زیر لحاظ می گردند:

 • در ویرایش پست ها، ماهیت پست به هیچ وجه تغییر نمی نماید. یعنی موضوع جدیدی به آن اضافه یا از آن کسر نمی گردد.
 • پست ها از نظر ادبیات نگارش؛ کامل بودن پیام، صحیح بودن جملات و کلمات، نشان گذاری صحیح (Punctuation Marks) مورد ویرایش قرار می گیرند.
 • پست ها در جهت رساتر بودن پیام خود ویرایش، منتقل و یا یکپارچه میگردند.
 • متن پست در جهت راحت تر خوانده شدن، پاراگرافبندی، شکل دهی و ویرایش می گردند.
 • پست ها در جهت رعایت نزاکت و ادب و قابل استفاده بودن برای هر قشری از خوانندگان ویرایش می گردند.
 • پست های صرفا تبلیغاتی و یا پست هائی که خلاف قوانین سایت می باشند حذف می گردند.
 • در موارد ابراز اتهام به افراد، شرکت ها و یا محصولات، پست ها درجهت شخصی سازی پیام ویرایش می گردند، تا مسئولیت اتهام وارده از نظر خوانندگان به عهده نگارنده باشد.
 • پست ها توسط فردی با تجربه در صنعت آسانسور و پله برقی مورد بازبینی و ویرایش قرار می گیرد تا پیام پست برای هر سطحی از معلومات در این صنعت و افراد غیر فعال در این صنعت رساتر باشد.
 • در مواردی تصاویر، ویدئوها و یا پیوندهای مرتبط با موضوع در جهت رساتر شدن پیام به پست ها اضافه می گردند.
 • به جهت یکپارچه سازی اطلاعات تماس شرکتها و افراد متخصص، درج شماره تلفن، آدرس سایت و ایمیل در متن نظرات مجاز نمی باشد. و در صورت ذکر آنها از پست حذف می گردند.
 • لینک به دیگر سایت ها در پست ها مجاز نمی باشد. مگر در مواقع کاملا مرتبط به مطلب و همزمان کاربردی در جهت رساتر شدن پیام پست.

 

افرادی که به هر دلیل تمایل دارند اطلاعات تماس آنها به نمایش عمومی درآید، می توانند به صورت زیر اقدام فرمایند:

 • اگر دارای شرکت آسانسوری هستند، باید شرکت مورد نظر را در سایت پارس لیفت ثبت نمایند. این افراد می توانند در قسمت نظرات و یا هنگام ارسال مقالات، به صفحه شرکتشان در سایت پارس لیفت لینک دهند.
 • اگر به صورت انفرادی و شخصی می باشند، باید ابتدا به عضویت سایت پارس لیفت درآیند و سپس در پنل شخصی خود با ویرایش مشخصات، اطلاعات شماره تلفن همراه خود را وارد نمایند. هنگام ارسال نظر، لینکی بر روی نام آنها وجود دارد که دیگران با کلیک بر روی آن می توانند برخی از اطلاعات، شامل شماره همراه را مشاهده نمایند.

 

استفاده از آثار دارای حق تکثیر دیگران

 • همه آثار دارای حق تکثیرند مگر آنهایی که در عرصه عمومی قرار گرفته‌اند یا اینکه واضحاً حق تکثیر آن واگذاشته شده‌است و یا اجازه آن بنا به قوانینی ذکر گردیده باشد. اگر شما بخشی از اثر دارای حق تکثیر را با شرط اجازهٔ منصفانه به کار برده‌اید یا اینکه از دارنده حق تکثیر اجازه خاص برای استفاده از اثر بر اساس مجوز ما گرفته‌اید باید به این قضیه اشاره کنید (همراه با نام و تاریخ). هدف ما این است که تا آنجا که ممکن است بتوانیم محتویات پارس لیفت را آزادانه توزیع کنیم. بنابراین تصاویر و پرونده‌های صوتی دست ‌اول با مجوز چی‌اف‌دی‌ال یا در عرصه عمومی بیشتر از پرونده‌های دارای حق تکثیری که منصفانه استفاده می‌شوند ارجحیت ‌دارند.
 • هرگز از موادی که حق تکثیر دیگران را پایمال می‌کنند استفاده نکنید. این کار ممکن است تبعات قانونی برای ما داشته باشد .
 • اگر شک دارید خودتان بنویسیدش اما توجه کنید که قلمرو قانون حق تکثیر بیان خلاقانه نظرات است و نه خود نظرات یا اطلاعات. بنابراین کاملاً قانونی‌است که مقاله‌ای در دانشنامه‌ای یا اثری دیگر مطالعه کرد و بعد مفاهیم را به قلم خود و با بیان خویشتن نوشت و آن را در پارس لیفت قرار داد. با این حال اگر از اثر اصلی یاد نشود کاری غیراخلاقی (ولی نه غیرقانونی) صورت گرفته‌است

 

پیوند به آثار دارای حق تکثیر

 • از آنجا که بیشتر آثاری که اخیراً تولید شده‌اند دارای حق تکثیرند تقریباً هر مقالهٔ پارس لیفت که منابعش را یاد می‌کند پیوندی به اثری مشمول حق تکثیر خواهد داشت. برای پیوند به مواد مشمول حق تکثیر نیازی به کسب اجازه صاحب آن نیست. درست همانطور که نویسنده یک کتاب نیاز به کسب اجازه برای یادکرد اثر شخصی دیگر در «کتابنامه» کتابش ندارد، پارس لیفت نیز محدود به پیوند به مطالب بازمتن یا آزاد نیست.
 • اگر می‌دانید که یک وبگاه بیرونی به طور غیر قانونی دربردارنده اثری مشمول حق تکثیر است به آن نسخه بخصوص اثر که در آن وب‌گاه است پیوند ندهید. هدایت آگاهانه و عامدانه دیگران به وب‌گاهی که حقوق تکثیر را پایمال می‌کند همکاری در تخلف است. پیوند به صفحه‌ای که اثر کسی دیگر را به طور غیرقانونی توزیع می‌کند وجهه بدی از پارس لیفت و مشارکت‌کنندگانش باقی می‌گذارد.

 

اگر نقض حق تکثیری یافتید

 • اگر بیم نقض شدن حق تکثیر در جایی از سایت پارس لیفت را دارید، باید حداقل قضیه را در قسمت نظرات آن صفحه یا مقاله مطرح کنید. آنگاه دیگران می‌توانند شرایط را بررسی کنند و در صورت لزوم اقداماتی صورت دهند. سودمندترین اطلاعی که می توانید مهیا نمائید یک نشانی اینترنتی یا هر گونه اشارت یا ارجاع به منبع یا متنی‌است که تخلف از روی آن صورت گرفته‌است.
 • بعضی موارد اشتباه از آب در می‌آیند. مثلاً اگر مشارکت‌کننده همان نویسنده متن در جای دیگر و با شرایط تکثیر دیگر باشد. این حق توزیع مجدد مطلب تحت جی‌اف‌دی‌ال را از نویسنده اصلی سلب نمی‌کند. همچنین گاهی اوقات مطالبی در جای دیگری از وب می‌یابید که از پارس لیفت کپی شده‌است. در همه این موارد خوب است که به این نکات در قسمت نظرات آن مقاله اشاره کنید تا در آینده باعث اشتباه مجدد نشود.
 • اگر بعضی مطالب صفحه به‌راستی نقض‌کننده حق تکثیر است و بدون رعایت مفاد قوانین منبع آن تکثیر گردیده، باید مطالب ناقض حق تکثیر را حذف کرد. به این نکته و منبع اصلی آن باید در صفحه نظرات آن اشاره شود. اگر بعداً از نویسنده آن اجازه گرفته شد می‌توان مطلب را احیا کرد.
 • اگر بیم آن می‌رود که همهٔ مطالب صفحه ناقض حق تکثیر باشد آنگاه باید صفحه و مطالب را پاک کرده و هشدار/برچسب لازم را در قسمت نظرات آن صفحه قرار داد. اگر پس از یک هفته همچنان به نظر آید که صفحه ناقض حق تکثیر است می‌توان آن را حذف کرد
 • در حالت‌های حادی که مشارکت‌کنندگان علی‌رغم تذکرات لازم، همچنان به قرار دادن مطالب ناقض حق تکثیر در صفحه‌ها ادامه دهند می‌توان برای حفظ سایت پارس لیفت دسترسی ایشان را قطع کرد.

 

حقوق و تکالیف بازاستفاده‌کنندگان

 • اگر می‌خواهید از مطالب پارس لیفت در کتاب‌ها/مقاله‌ها/وب‌گاهها یا آثار چاپی دیگر استفاده کنید می‌توانید چنین کنید. لیکن باید از جی‌اف‌دی‌ال تبعیت کنید. اگر صرفاً مقاله پارس لیفت را کپی می‌کنید باید از بخش دو جی‌اف‌دی‌ال پیرامون کپی واژه‌به‌واژه آن گونه که در کپی واژه‌به‌واژه آمده‌است تبعیت کنید.
 • اگر با تغییر یا افزودن مطلب نسخه‌ای مشتق ایجاد می‌کنید، مستلزم پیروی از موارد زیر می باشید:
  • مطالب شما هم باید تحت جی‌اف‌دی‌ال انتشار یابد.
  • باید از نویسنده مقاله یاد کنید. و نام او را ذکر نمائید.
  • باید دسترسی به «نسخه‌ شفاف» مطلب را مهیا کنید. («نسخه شفاف» یک مقاله یا صفحه هر کدام از قالب‌های قابل دریافت از ما، شامل ذکر لینک مستقیم به صفحه‌های وب اچ‌تی‌ام ال یا اکس‌ام‌ال آن مطلب می باشد .)
 • ممکن است بتوانید با قرار دادن یک پیوند مستقیم و آشکار به مقاله یا صفحه در پارس لیفت که در این وب‌گاه میزبانی می‌شود دو شرط آخر را برآورده سازید. همچنین باید امکان دسترسی به نسخه شفافی از متن جدید را فراهم آورید. با این حال لطفاً توجه بدارید که پارس لیفت حفظ نسخه شفاف و اطلاعات مربوط به نویسندگان را تضمین نمی‌کند. از این رو پیشنهاد می‌شود که شما خود اطلاعات مربوط به نویسندگان و یک نسخه شفاف را همراه با اثر مشتق خود عرضه دارید.

 

نمونه اعلان

نمونه‌ای از اعلان برای مطلبی که از یکی از مقالات پارس لیفت استفاده کرده‌ است ممکن است چنین باشد:

این مطلب تحت مجوز مستندات آزاد گنو انتشار یافته‌ است و مطالب آن از مطلبی با عنوان « ذکر نام مطلب» در سایت پارس لیفت به آدرس www.ParsLift.com اقتباس شده ‌است.

بدیهی‌است که در متون آنلاین در قسمت «ذکر نام مطلب» می باید تیتر مطلب نوشته شود و بر روی آن لینک مستقیم به آن مطلب ایجاد گردد همچنین عبارت سایت پارس لیفت نیز دارای لینک باشد.

اگر شما صاحب مطالبی میزبانی‌شده در پارس لیفت بی اجازهٔ شمایید

اگر شما صاحب مطالبی هستید که بدون رعایت قوانین منبع اصلی در پارس لیفت استفاده شده‌است، می‌توانید درخواست حذف بلافاصله مطالب از پارس لیفت را بدهید. لیکن حذف دائم صفحه ممکن است تا یک هفته به طول انجامد . به هر حال بدیهی‌است که در هر صورت ما نیازمند مدارکی دال بر صحت ادعای شما مبنی بر تعلق مطالب به شما و عدم رعایت قوانین منبع مطلب هستیم.