مشخصات فنی موتور پله برقی

 
تاریخ انتشار: پنجشنبه, 1388/01/06 - 16:36 توسط مظفری

با سلام

ضمن تشکر از مسئولین سایت بابت راه اندازی این تالار گفتگو ، در خواست اطلاعاتی در زمینه ی پله برقی مثل نوع و مشخصات فنی موتور و زنجیر ها و جنس پله های پله برقی و  نوع عمل کرد آنها را دارم لطفا اگر کسی اطلاعاتی در این زمینه ها دارد آنرا در سایت قابل استفاده نماید.

 

با تشکر

دیدگاه‌ها

تاریخچه پله برقی و راهروهای متحرک

برای آشنایی بیشتر با پله برقی و تاریخچه پیدایش آن باید مروری به سالهای بسیار دور داشت، زمانیکه نمونه اولیه پله برقی با تجهیزاتی که اکثرا" از چوب بود:

 

 1. سال 1859 آقای آمز امتیاز ثبت پله های چرخان به صورت مثلث را به دست آورد که مسافران را از یک طرف بالا واز طرف دیگر پایین می آورد
 2. سال 1892 جس رنو رمپ شیبدار متحرک را اختراع کرد که در سال 1900 نمونه آن به صورت عملی در نیویورک استفاده شدو تا سال 1955 در همان محل مورد استفاده بود
 3. در سال 1892 آقای ویلر یک آسانسور شیبدار با نرده اختراع کرد که بعد ها توسط سیبرگر وکمپانی اوتیس توسعه داده شد و پله برقی جدید با پله مسطح در سال 1900 در پاریس به نمایش گذاشته شد
 4. واژه پله برقی (ESCALATOR) توسط  اوتیس به کار گرفته شد و تا سال 1930 که به عنوان یک واژه عمومی در کد A17.1 به کار رفت در واقع علامت تجاری شرکت اوتیس به حساب می آمد
 5. پله برقی های اولیه در سطوح مسطح نیز متحرک بودند لذا مسافران بایستی از کنار روی صفحه آجدار متحرک می پریدند که بعد ها با ترکیب پله های آقای رنو و آقای ویلر پله های امروزی به دنیا معرفی شدند که تا امروز هم تقریبا به همان شکل در حال استفاده هستند.
 6. اولین پله‌برقی در سال 1882 طراحی شد.
 7. اولین پله برقی از چوب ساخته شده است.
 8. در امریکای شمالی روزانه 245 میلیون نفر از پله برقی استفاده می‌کنند.
 9. TTC بیشتر پله‌برقی‌های کانادا را نگهداری میکند.
 10. بلندترین پله‌برقی در یورک میل قرار دارد. (148 پله)
 11. کوتاهترین پله برقی در یانگ و بلور قرار دارد.(42 پله)

 

 

پله برقی و راهروی متحرک چرا و کجا؟

 1. بهترین روش برای هدایت افراد در یک مسیر خاص در ساختمان می باشد
 2. انتقال حجم زیاد ترافیک در زمانی کوتاه
 3. عدم وجود زمان انتظار
 4. یکسان سازی ارزش طبقات در ساختمانهای تجاری
 5. امکان ایجاد مانع امنیتی در ساختمانهای خاص قبل از دسترسی به آسانسور
 6. ایجاد شرایط لازم برای استفاده از آسانسورهای دارای دو کابین
 7. یکسان سازی سرعت جابجایی در ساختمانها و جلوگیری از ازدحام
 8. ایجاد امکان فرایند جدا سازی در ساختمان
 9. راهروی برقی سبب بهبود سرویس دهی وکاهش پیاده روی می شود
 10. برگشت پذیر هستند
 11. 11- کاربرد در مدارس یا تالارهای پذیرایی
 12. 12- ترکیب آنها با آسانسورها وضعیت ایده آلی از جابجایی عمودی را ایجاد می کند.

 

شیب انواع پله برقی

 

1- از نقطه نظر زاویه

 • با شیب 27.3 درجه
 • با شیب 30 درجه
 • با شیب 35 درجه

 

2- از نقطه نظر نوع کاربرد

 • تجاری (Commercial/Slim Line)
 • سخت کار (Heavy duty) تا 23 ساعت کار مداوم روزانه

 

3- از نقطه نظر محل نصب

 • نصب در فضای داخلی (Indoor)
 1. نصب در فضای بیرونی (Outdoor)

اجزاء اصلی پله برقی و راهرو متحرک

 1. اسکلت (Truss)
 2. پله (Step)
 3. نرده (Balustrade)
 4. دستگیره (Hand rail)
 5. نیروی محرک (Drive)
 6. سیستم ترمز (Brake)
 7. تابلو فرمان (Controller)
 8. حفاظتهای ایمنی وفنی (Standard safety features)

 

مشخصات ایمنی استاندارد پله برقی

 1. چراغ نشاندهنده جهت ترافیک (Traffic light) معمولا چراغهای LED که به صورت ثابت یا ریزشی جهت حرکت پله برقی را نمایش می دهند.
 2. میکروسوئیچ دامنه (Skirting  contact) این میکروسوئیچ ها در بالا وپائین پله در محل قوس انتقالی شیب به افق نصب میشوند.که در صورت ورود شیئ خارجی بین پله و پنل دامنه موجب توقف دستگاه می گردد.
 3. میکروسوئیچ ورودی دستگیره (Handrail entry contacts) این میکروسوئیچها در انتهای پایین بالسترید(نرده) قرارگرفته ودقیقا تنظیم شده اند که در صورت گیر کردن هر جسم خارجی در ورودی هندریل موجب خاموش شدن دستگاه می شوند.
 4. میکروسوئیچ شکستن زنجیر پله (Broken step chains contact) این میکروسوئیچ ها در محفظه پایینی چرخش پله ها قرارگرفته اند هر میکروسوئیچ کشش زنجیر پله را چک میکند بریدن یا شل شدن یک یا هردو زنجیر پله وقتی پله در حال کار می باشد مانع ادامه کار دستگاه می شود
 5. میکروسوئیچ جدا شدن پله (Step sag contact) این کنتاکت در شروع شیب در محل انحنا تغییر جهت نصب ودر صورت جدا شدن پله یا رولر آن از محل خود برای بیش از 3 میلیمتر دستگاه را از کار می اندازد.
 6. کنترل فاز (Phase monitor) این ایمنی با چک کردن برق اصلی تغذیه در زمان قطع هریک از فازها ویا تغییر فاز مانع ادامه عملکرد دستگاه می شود
 7. پوشش چرخ لنگ( فلای ویل) از جنس آهن گالوانیزه (Zinc steel flying wheel cover) این حفاظ برای محافظت از خطر وحادثه ناشی از گردش فلای ویل روی آن نصب می گردد
 8. رله کنترل بار (Motor overload contact) رله کنترل بار با پایش جریان موتور در صورت افزایش جریان بیش از اندازه مجاز سبب توقف دستگاه از طریق قطع برق موتور می شود
 9. کنتاکت شانه (Comb Contact) میکروسوئیچ شانه در دو طرف صفحه شانه نصب شده ودر صورت ورود جسم خارجی بین شانه وپله فشار سبب جابجایی صفحه شانه به عقب شده وبا قطع شدن این کنتاکتها دستگاه متوقف می شود
 10. نور مشخص کننده فاصله پله ها (Step gap illumination) لامپهای خاصی به فرم لامپهای فلورسنت در بالا وپایین پله نصب می شوند که هر پله در در زمان سوار وپیاده شدن کاملا مشخص ومتمایز می نماید. مخصوصا در راستای افقی. لذا وارد شدن به پله برقی برای کودکان، سالخورده ها و افراد بی تجربه ساده تر می شود.
 11. وسیله قفل کننده در زمان سرویس وتعمیرات  (Maintenance locking device) زمانیکه دسته مربوط به انجام سرویس یا تعمیرات فعال میگردد کلید استارت دستگاه غیر فعال می شود .در صورت استفاده همزمان از دسته های سرویس در بالا وپایین پله هر دو آنها غیر فعال می شود
 12. بوق هشدار(Alarm buzzer) دو بوق یا آژیر در قسمت بالا وپایین پله نصب شده که مسافرین را در زمان روشن کردن پله برقی هشیار می سازد
 13. Motor speed monitor and electrical anti-reversal monitor - وسیله پایش سرعت و عدم تغییر جهت موتور. این وسیله معمولا در پایین ترمز نصب شده وسرعت چرخش فلای ویل را کنترل می کند که در صورت افزایش سرعت موتور از 120% سرعت نامی یا کاهش بیش از 80% دستگاه را متوقف می سازد. این وسیله همچنین مانع معکوس شدن جهت حرکت می گردد.
 14. برس ضد التریسیته ساکن پله (Step anti-static brush) این برس داخل استراکچر ، زیر پله وقبل از شروع بخش منحنی قراردارد و باعث حذف تجمع الکتریسیته ساکن در پله می گردد.
 15. دکمه توقف اضطراری (Emergency stop buttons) دکمه توقف اضطراری روی پانل عملیاتی در ابتدا بالا وپایین پله قرار داشته ودر زمان اضطراری یا حتی در زمان عملکرد عادی می توان پله برقی را به وسیله آن متوقف کرد
 16. محافظ محل چرخش پله (Step reversing fences) این محافظ در هر دو محل چرخش پله ها در محفظه های بالا وپایین برای افزایش ایمنی  نصب می گردد.
 17. (Handrail anti-static roller) رولرهای ضد تجمع الکتریسیته ساکن دستگیره. رولر در زیر دستگیره (هند ریل) در هر دو انتها  استراکچر جهت حذف الکتریسیته ساکن قراردارد.
 18. قطع کننده اتصال کوتاه (Earth leakage circuit-breaker) در صورت اتصال کوتاه یا نشتی در مدار روشنایی یک قطع کننده متصل به ارت در داخل کنترلر برای قطع مدار جهت محافظت از افراد و وسایل نصب می شود.
 19. Service brake release contact - میکرو سوئیچ آزاد شدن ترمز در زمان عملکرد یک کنتاکت روی هر بازوی ترمز باز شدن ترمز را پایش می کند. در صورت عملکرد نامناسب ترمز پله برقی راه نیفتاده وآژیر به صدا در می آید.

 

مشخصات فنی انتخابی

 1. Broken drive-chain contact - میکرو سوییچ مربوط به پارگی زنجیر رانش. این کنتاکت زنجیر رانش را از نظر پارگی پایش می کند و در صورت فعال شدن پله برقی متوقف می شود.
 2. Motor overheat contact - کنتاکت افزایش دمای موتور. معمولاً یک PTC کنار هر کویل موتور قرار دارد. در حالت افزایش دمای سیم پیچ موتور مقاومت PTC افزایش طول داده و حسگر PTC فعال شده و برق را قطع می کند . در صورت افزایش دمای موتور پله برقی متوقف می شود.
 3. Traffic lights - چراغهای نشاندهنده جهت ترافیک. دو عدد چراغ ترافیک در هر انتهای پله می تواند نصب شود که جریان ترافیک را نمایش می دهد.
 4. Handrail broken contact - کنتاکت پارگی دستگیره (هندریل). این کنتاکت در بخش غیر فعال هند ریل نصب می شود که باعث توقف پله برقی در صورت پارگی هند ریل می شود.
 5. Oil-water separator - جدا کننده آب و روغن. این وسیله در کف محفظه موتور نصب شده و برای جدا سازی آب از روغن بکار میرود. این وسیله برای پله برقی های فضای باز ضروری می باشد.
 6. Float switch at lower machine room - سوییچ شناور محفظه موتور خانه پایین. این وسیله در محفظه پایین پله قرار داشته و برای توقف پله برقی وقتیکه سطح آب در آن به حداکثر ارتفاع مجاز برسد بکار می رود. این وسیله برای پله های فضای باز ضروری می باشند.
 7. Cables duct from top to bottom - کانال کابل سراسری. کانال کابل برای محافظت بیشتر از کابلها و سیمها بکار می رود. این کانال برای پله برقی های فضای باز ضروری می باشند.
 8. Zinc steel drive chain cover - پوشش زنجیر رانش از جنس ورق گالوانیزه. برای محافظت بیشتر زنجیر رانش بکار رفته و برای پله برقی های فضای باز ضروری می باشد.
 9. Handrail speed monitor - سیستم پایش سرعت دستگیره. دو حسگر تجمیعی روی رولر نگهدارنده هند ریل در دوسمت وجود دارد که در صورت فعال شدن هر یک یا هردو همزمان در اثر پارگی هندریل و یا افزایش سرعت هندریل بیش از سرعت نامی باعث توقف پله برقی می گردد.
 10. Safety brake on main shaft - ترمز استحفاظی روی محور اصلی. ترمز استحفاظی روی محور اصلی پله برقی نصب می شود و در زمان پارگی زنجیر رانش و یا افزایش سرعت محور بیش از سرعت استاندارد این ترمز کمکی فعال شده و پله برقی را متوقف می کند . اتفاق مشابه در حالت معکوس شدن جهت حرکت نیز می افتد . این ترمز از نوع الکترومغناطیسی می باشد .
 11. Automatic lubrication system - سیستم روغنکاری خودکار. یک سیستم روغنکاری اتوماتیک مرکزی از یک پمپ و توزیع کننده تشکیل شده که کلیه زنجیرها را به صورت همزمان روغنکاری می کند. (زنجیر رانش، زنجیر پله ها و زنجیر دستگیره).
 12. LED comb lighting - شانه نورپردازی. معمولاً روشنایی از نوع LED بارنگهای متنوع بوده که در دو طرف دامنه پله نزدیک شانه نصب می شود.
 13. Balustrade lighting  - LED ring type - نور پردازی نرده (یا دستگیره). نورپردازی LED حلقوی در زیر هندریل می باشد.
 14. Skirting brush - برس دامنه. در سمت چپ و راست دامنه پله برقی برای پوشش فاصله بین پله و دامنه به منظور جلوگیری از ریسک گیر افتادن اجسام خارجی در این فاصله خالی نصب می شود.
 15. Skirting lighting - LED ring type or tube type - نور پردازی دامنه پله برقی. این نور پردازی در هر دو دامنه پله برقی اجرا می شود.
 16. Step up thrust contact - میکرو سوییچ بالا آمدن پله برقی. این کنتاکت در قسمت بالا و پایین در محل انتقال منحنی پله نصب می شود که در صورت جدایی پله از مسیر حرکت خود باعث توقف دستگاه می شود.
 17. Step missing contact - میکروسوییچ پله جا افتاده. دو کنتاکت بخش بالا و پایین در محل بازگشت پله ها نصب می گردد که یک سیگنال از عبور هر پله دریافت می کنند و در صورت فقدان یک پله قبل از رسیدن جای خالی به شانه دستگاه را متوقف می کند.
 18. Landing plate switch - سوییچ صفحه پاگرد بالا و پایین. یک سوییچ در زیر صفحه هردو پاگرد بالا و پایین قراردارد که در صورت باز شدن صفحه جهت دسترسی به تجهیزات تنها امکان حرکت پله به صورت بازرسی دستی مقدور بوده و کلیه حرکت غیر فعال می شود.
 19. 4 dry contact - UP, DN, error, stop - کنتاکت 4 تایی (بالا، پایین، خطا، توقف) این کنتاکتها برای امکان مونیتورینگ پله برقی در  BMS ساختمان می توانند به سیستم اضافه شوند.
 20. Fire interface, 220V - ورودی ارتباط آتش نشانی. این ورودی جهت ارتباط پله برقی با سیستم اعلام یا اطفاء حریق ساختمان در BMS می باشد.
 21. Mechanical anti-reversal device - وسیله مکانیکی مانع حرکت معکوس پله. وسیله ایست روی محور گیربکس پله برقی نصب شده و معکوس شدن غیر عادی دستگاه را تشخیص می دهد . این وسیله بایستی همراه ترمز استحفاظی استفاده شود.
 22. Auto start by photocells on skirting  -  VF Energy Saving System - سیستم استارت خودکار با فتوسل روی دامنه (سیستم صرفه جویی انرژی VVVF). یک سنسور نوری است که در قسمت ورودی نصب می شود و در صورت عدم عبور مسافر پس از زمان معین پله برقی را متوقف کرده و به محض ورود مسافر دستگاه را فعال می سازد. در حالت استفاده از درایو VVVF پله برقی بعد از زمان معینی با سرعت بسیار کم حرکت می کند و 60 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.
 23. Auto-Start by photocell on post beams - استارتر خودکار روی ستونهای جلوی پاگرد. سنسورهای نوری می تواند روی دو ستون تزئینی در ابتدای ورودی صفحه پاگرد قرارگیرد.
 24.  
 25. Auto-Start by contact mats - استارتر خودکار با استفاده از سنسورهای وزنی زیر صفحه  پاگرد. این سنسور می تواند در آخرین بخش صفحه پاگرد قرارگرفته و عملکرد مشابه سنسور نوری داشته باشد .
 26. Auto-Start by defuse sensor - راه انداز خودکار با سنسورهای پخش شنونده 
 27. این سنسور زیر ورودی هند ریل روی دامنه قراردارد و مشابه مدلهای قبل عمل می کند.
 28. Comb heating system (required for outdoor installation, ambient temperature below 0oC) - گرم کننده شانه (برای پله های فضای باز در محیط با دمای زیر صفر اجباری است) یک سیستم گرمایشی زیر شانه پله برقی در هر دو سمت نصب می گردد که مانع یخ زدگی شانه در باران یا برف شود مخصوصاً در محلهایی که دمای محیط به زیر صفر می رود . حدوداً توان مصرفی 1/5 کیلو وات در هر طرف می باشد.
 29. Truss heating system (required for outdoor installation, ambient temperature below 0oC)  - گرم کننده TRUSS (برای پله برقی های فضای باز در محلهایی که دمای زیر صفر دارند ضروری است) یک سیستم گرمایشی است که داخل استراکچر پله برقی مقابل پله ها نصب می شود که مانع یخ زدگی پله ها در اثر بارش باران یا برف کاهش دما به زیر صفر می گردد . معمولاً به ازاء هر 2 متر طول یک گرم کننده با توان مصرفی یک کیلو وات لازم است .
 30. Outside claddings - پوشش های خارجی. پوشش های خارجی یک گزینه انتخابی در پله برقی بوده که معمولاً می توانند از نوع ورق فولادی رنگ شده، استیل ضد زنگ و یا شیشه باشند . البته موارد دیگری نیز ممکن است استفاده شود.
 31. Handrail colour30 - دستگیره (هندریل ) رنگی. معمولاً رنگ مشکی حالت استاندارد بوده و رنگهای دیگر معمولاً دارای هزینه اضافی می باشند.
 32. Step / pallet colour - رنگ پله یا صفحه. معمولاً پله ها با رنگ استاندارد آلومینیم می باشند ولی رنگ مشکی نیز ممکن است در مواردی بصورت انتخابی استفاده شود.
 33. Step safety demarcation - مشخص سازی ایمنی پله. معمولاً پله ها در 3 طرف به صورت استاندارد دارای رنگ زرد می باشند ولی انواع پلاستیکی نیز در سه طرف می تواند استفاده شود.
 34. Controller lifting device - وسیله بالا کشیدن کنترلر. می تواند در بخش موتور در بالا نصب شود و برای بیرون آوردن آسان کنترلر برای تست و بازرسی استفاده می شود.
 35. Maintenance fence - حفاظ سرویس. در زمان سرویس و تعمیرات ورودی های پله برقی بایستی برای عدم ورود مسافرین حفاظت شود که به صورت تصویر زیر استفاده می شود.
 36. Diagnostic tool for fault display - وسیله نمایش خطا. کلیه خطاها ی نمایش داده شده در LCD کنترلر در این وسیله و از بیرون فضای موتورخانه قابل رویت و مدیریت می باشد.
 37. Inspection handle - کنترلر دستی بازرسی. در زمان سرویس و تعمیرات پله برقی صرفاً از طریق این کنترلر دستی قابل کارکرد می باشد.

 

باورهای غلط و حقایقی درباره پله برقی

 

باور غلط: زمانیکه سوار پله برقی هستید نیازی به احتیاط نیست.

حقیقت: پله برقی ماشینی است با وزنی معادل 6 تن. باید به همان میزانی که در اتوبوس در حال حرکت محتاط هستید در پله برقی نیز محتاط باشید. مسافرین باید از کناره های پله برقی فاصله و دستگیره‌ها را بگیرند. لباس‌های گشاد، بند کفش ، کفش‌های پاشنه دار، موهای بلند، جواهرات بلند و ... به پله برقی گیر می‌کنند.

 

باور غلط: پله ها کج می شوند و مسافرین به سمت پایین سر می‌خورند.

حقیقت: این غیر ممکن است! هر پله ساختاری سه‌گوش دارد که شامل رو و قسمت عمودی پله می‌باشد که توسط زنجیری نگه داشته شده و کج نمی‌شود.

 

باور غلط: پله برقی‌ها بسیار تند حرکت می‌کنند.

حقیقت: پله برقی ها تنها دو برابر راه رفتن معمولی حرکت می‌کنند. این تصور غلط شاید ناشی از ادراک دیداری است.

 

باور غلط: پله برقی‌ها‌ بطور خودکار متوقف می‌شوند و دوباره به کار می‌افتند.

حقیقت: پله برقی تنها در صورت فشار دادن دکمه توقف ، خطا در کلید ایمنی و مواجه شدن با مانع متوقف می‌شود. پله برقی تنها توسط فرد آموزش دیده دوباره به کار میافتد.

 

باورغلط: پله برقی زمانی که حرکت نکند تعدادی پله است.

حقیقت: به هیچ وجه! ارتفاع پله‌های پله برقی برای حرکت معمولی استاندارد نیست و در صورت توقف نباید مورد استفاده قرار بگیرد. خطر لغزیدن و افتادن بسیار بالا می رود.

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع دو عدد بیست و پانزده را به عدد بنویسید.