بالابر هوایی، Aerial Lift

تاریخ انتشار: پ., 2014/12/18 - 21:49 توسط طبسی

امروزه بجز استفاده تنگاتنگ از آسانسور در صنعت ساختمان، تکنولوژی آسانسور در دیگر صنایع کاربردهای گوناگونی دارد. به عنوان مثال استفاده از جرثقیل یک نمونه از آن است، نمونه دیگر، استفاده از این ویژگی در صنعت باغداری می باشد. برای راحتی و سرعت عمل در هرس و میوه چینی از درختان بلند و جلوگیری از حوادث و ضایعات در باغداری از درختان بزرگ، "بالابر های هوایی" گوناگونی طراحی شده است که به تناسب نیاز می توان از آنها بهره گرفت. در این مقاله سعی بر معرفی اجمالی اینگونه بالابر ها داریم.

استفاده از "آسانسور هوایی" در صنعت باغداری  www.parslift.com


گرچه از "بالابر های هوایی" برای کارهای دیگری مثل تمیز کردن ساختمان و یا نقاشی نمای بیرونی، تعمیر خطوط تلفن و کابل کشی هوایی و اصلاح شیروانی و سقفها و غیره می توان استفاده نمود، اما استفاده از "آسانسور یا بالابر هوایی" برای چیدن و هرس کردن درختان احتیاج به نوع خاصی از بالابرهای هوائی دارد.

تا قبل از ورود "بالابر هوایی" به صنعت باغداری، استفاده از انواع نردبان و وسائل مشابه، یا بالارفتن از درخت میزان صدمات و آسیب افراد زیاد بود، اما با استفاده از این وسائل ایمن، میزان صدمات بسیار کاهش پیدا کرده است.

"آسانسورهای هوایی" به شکل پرانتزی یا ضربدری، یا به روش جک تلسکوپی هیدرولیک بوده و بعضی برقی و بعضی موتوری می باشد و در قسمت بالایی آن پلتفرمی به شکل سطل چهارگوش یا گرد بزرگ قرار دارد که تجهیزات کنترل و فرمان حرکت آن بر روی آن نصب می باشد و فردی که درون جایگاه آسانسور هوایی قرار گرفته، در واقع مانند یک خلبان فرمان آنرا در اختیار دارد، ضمن اینکه اینگونه افراد باید قبلا" دوره آموزشی کوتاهی در رابطه با استفاده از "بالابر هوایی" را دیده باشند.

در ایالات متحده آمریکا با توجه به فراگیر شدن استفاده از "آسانسورهای هوایی"، "انجمن بهداشت ایمنی شغلی آمریکا" (OSHA (Occupational Safety & Health Association ضمن ارائه دستورالعمل های ساده برای جلوگیری از آسیب افرادی که از آسانسور هوایی استفاده می کنند، دوره های آموزشی در قالب روش های ایمنی، بازرسی و تعمیر و نگهداری، میزان ظرفیت و تناسب حمل بار در سطل مخصوص نفر، برگزار نموده و برای افراد آموزش دیده گواهی ویژه استفاده از "آسانسور هوایی" را صادر می نماید.

یکی از هشدارهای جدی این انجمن به افرادی که از "بالابر هوایی" استفاده می کنند، توجه ویژه به عبور سیم و کابلهای برق در مناطقی که کار می کنند می باشد ضمن اینکه از قفل شدن چرخهای آن در محلی که قرار است "آسانسور هوایی" مستقر شود،مطمئن باشند و در زمان استفاده از "بالابر هوایی" در ارتفاع بلند، از مهاربند های مربوطه حتما" استفاده نمایند.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هفتصد و نود و پنج را به عدد بنویسید.