کتاب "اصول، مبانی و ایمنی در سرویس و نگهداری آسانسورها"

 
تاریخ انتشار: پنجشنبه, 1393/05/02 - 15:59 توسط آندون

صنعت آسانسور ایران در تیرماه شاهد چاپ کتاب اصول، مبانی و ایمنی در سرویس و نگهداری آسانسورها بود. این کتاب در باره اصول، مبانی و ایمنی در سرویس و نگهداری آسانسورها با همکاری دوست و همکار گرامی جناب آقای مهندس امیر خرمی و اینجانب (آنتونی آندون) تالیف و توسط نشر نوآور در 196 صفحه چاپ و قابل دسترسی همکاران، دانشجویان و علاقمندان صنعت آسانسور می باشد.

در بخشی از پیشگفتار شماره یک به قلم آقای مهندس خرمی اینچنین نقل شده است:

"کتاب جاری به پشتوانه بیش از 14 سال سابقه فعالیت در سمتهای مدیریت فنی و مهندسی، تحقیق و توسعه، کنترل کیفیت و نیز طراحی، مشاوره، اجرا و راه اندازی بیش از 160 دستگاه انواع آسانسورهای کششی شامل پکیج های وارداتی، ترکیبی، بدون موتورخانه (MRL) و آسانسورهای هیدرولیک وارداتی تکفاز خانگی، مسافربر، خودروبر، پارکینگهای طبقاتی مکانیزه و......... تدوین گردید و امیدوارم بتواند بعنوان مرجع و منبع معتبر پاسخگوی نیاز فعالین، علاقمندان و محققین صنعت آسانسور باشد."

در بخشی از پیشگفتار شماره 2 بقلم اینجانب نیز آمده:

"پس از استقبال کارشناسان و اهل فن از کتاب "مبانی آسانسورهای کششی و هیدرولیک"، لزوم تدوین کتب معتبر در زمینه سرویس و نگهداری آسانسورها از طرف فعالین صنعت در مراتب بسیاری گوشزد گردیده است.

لذا بر خود واجب دانستم جهت روالمند سازی تدریس دروس توسط اساتید بزرگوار دانشگاهها و نیز جهت راهنمایی کارشناسان فعال در این زمینه با همکاری دوست گرامی جناب اقای مهندس خرمی (هیدروگستر) کتاب موجود را تدوین نموده و امیدوارم "کتاب سرویس و نگهداری آسانسور" نیز به مانند کتاب "مبانی آسانسورهای کششی و هیدرولیک" بعنوان پیشگام جهت تدریس در مقاطع کاردانی و کارشناسی مورد استفاده قرار گیرد."

در پشت جلد کتاب نیز روایت شده:

"در کتاب حاضر سعی شده با توجه به تجارب مولفین در صنعت آسانسور بخصوص "آسانسورهای کششی و آسانسورهای هیدرولیک" و نیز با بررسی چک لیست های سرویس و نگهداری برندهای مطرح صنعت آسانسور و نیز مطالعه و تحقیق کتب معتبر جهانی منتشر شده، مجموعه ای کم نظیر در زمینه تعمیر و نگهداری آسانسورهای کششی و هیدرولیک تهیه گردد.

در این کتاب برای اولین بار جامع ترین چک لیست سرویس و نگهداری آسانسورها به همراه توضیحات هر یک از بندها، منتشر گردیده که امید است مورد استفاده دست اندرکاران صنعت آسانسور قرار گیرد. همچنین برای اولین بار در ایران حوادث صنعت آسانسور در 14 گروه طبقه بندی شده و علل بروز و راهکارهای پیشگیری از آن به تفکیک هر یک بندها مورد بررسی قرار گرفته است.

امید است کتاب جاری نیز بتواند مورد استقبال دانشگاهها و مراکز علمی و نیز شاغلین صنعت آسانسور قرار گیرد."

کتاب اصول، مبانی و ایمنی در سرویس و نگهداری آسانسورها دارای 5 فصل می باشد

  • فصل اول به "شناخت اجزای آسانسورهای کششی و هیدرولیک" و مروری بر شناخت اجزاء آسانسور پرداخته
  • فصل دوم به " نوسازی آسانسورها" و ضرورت نوسازی آسانسورهای قدیمی، فواید نوسازی، زیبا سازی، مدیریت زمان و سزمایه، اعتبار تجدید شده، هرینه تحمیلی ناشی از کار افتادگی، سود حاصل از احساس مثبت مسافران، به روز رسانی امکانات ساختمان، افزایش نرخ اجاره و یا فروش واحدها، بهینه سازی مصرف انرژی پرداخته شده است.
  • فصل سوم به "ایمنی در صنعت آسانسور" با سرفصل های: علل از کار افتادن آسانسور، علل محبوس شدن طولانی مدت در کابین آسانسور، انواع حوادث برای مسافرین آسانسور، انواع حوادث برای سرویسکاران آسانسور، راهکارهای مواجهه با خطرات، الزامات آئین نامه استفاده از وسایل حفاظت انفرادی، انواع ترس معمول در علم روانشناسی، علل ترس از سوار شدن بر آسانسور، طبقه بندی حوادث آسانسور، برخورد سرویسکار اسانسور با قطعات متحرک، سقوط مسافر به داخل چاه آسانسور، برق گرفتگی سرویسکار اسانسور، محبوس شدن سرویسکار اسانسور، خطر سقوط به داخل چاه اسانسور در زمان نجات اضطراری، گشودن درب طبقه در موارد غیر ضروری، ورودی غیر مجاز به چاه آسانسور، مخاطرات کابین های آسانسور بدون درب، حادثه برای سرویسکار بدلیل عدم تامین روشنایی محیطی، عدم وجود و یا کارکرد مکانیزم نجات اضطراری، عدم توقف کابین در تراز طبقه، برخورد کابین آسانسور به چاه آسانسور، سقوط کابین به دلیل پارگی سیم بکسل آسانسور، توصیه به مسافرین آسانسور پیش از سوار شدن به کابین، توصیه به مسافرین در زمان حضور در داخل کابین آسانسور، توصیه به مسافرین آسانسور در زمان بروز حادثه، توصیه برای سرویسکاران آسانسور، توصیه های عمومی، توصیه به مالکین مجتمع ها، مقررات در خصوص باطری خروج اضطراری اختصاص یافته است.
  • فصل چهارم با عنوان"سرویس و نگهداری آسانسور کششی" با زیر مجموعه: انواع روالهای سرویس و نگهداری آسانسور (نت)، نت پیشگیرانه PM، نت پیشگویانه، نت اصلاحی، شرایط موتورخانه آسانسور، شرایط نصب تابلو فرمان و برق اصلی آسانسور در موتورخانه، نکاتی در مورد سیم کشی ارت، شرایط اولیه سیم کشی، ترمزهای آسانسور، عمر مفید سیم بکسل آسانسور، زمان تعویض سیم بکسل آسانسور، چک لیست بازدید از چاله آسانسور، چک لیست جامع سرویس و نگهداری آسانسور می باشد. 
  • فصل پایانی ( فصل پنجم) به "سرویس و نگهداری آسانسورهای هیدرولیک" پرداخته شده است. در این فصل نیز مطالب جامعی در رابطه با: شرایط روغن هیدرولیک، شاخص غلظت مناسب روغن هیدرولیک، روغنکاری مناسب، مقاومت در برابر اکسید شدن، سازگاری مناسب بین پمپ و روغن هیدرولیک آسانسور، مقاومت در برابر خوردگی، خصوصیات ضد کف کردن، نکات مهم در نگهداری صحیح، سازگاری مناسب بین پمپ و روغن، سر و صدای غیر معمول، گروه شیرها Valves Group، شیر اضطراری برقی، شیر ایمنی Rupture Valve، شیر سلونوئیدی اضطراری Emwrgency Solenoid Valve، شوک گیر Geared Motor Device، شیرهای تناسبی، شیرهای کنترل، شیرهای قطع و وصل، مکانیزم فعال شدن شیرها، تجهیزات و لوازم جانبی، المنت گرم کننده روغن Oil Resistor، سیستم خنک کننده Cooling System، پمپ دستی Hand pump، توقف کنترل شده Soft Stop، سوئیچ های فشار، ترموستات روغن، سنسور حرارتی موتور، صداگیر، مدار قدرت آمده است. با 5 پیوست پایانی کتاب مذکور به پایان می رسد در پیوستها می توانید: نمونه قرارداد سرویس و نگهداری آسانسور، استاندارد آموزشی نصاب و تعمیرکار آسانسور، تشریح علائم اختصاری، نمونه دیاگرامها، نمونه دستورالعمل های نگهداری آسانسورها را مشاهده کنید.
  • کتاب آصول، مبانی و ایمنی در سرویس و نگهداری آسانسورها را با بهای 110.000 ریال می توان از نمایشگاه دائمی و مرکز فروش نوآور واقع در تهران خیابان انقلاب، خیابان فخر رازی، خیابان شهدای ژاندارمری، نرسیده به خیابان دانشگاه، ساختمان ایرانیان، پلاک 58، طبقه دوم، واحد 6 تهیه کرد.

کتابهای دیگری در این صنعت به زیور چاپ آراسته شده که بعضی از این کتابها در سایت پارس لیفت معرفی شده است.

بدین وسیله از زحمات شما برای رشد و تعالی دانش و تجربه هرچه بیشتر متولیان صنعت آسانسور و پله برقی کمال تشکر و قدر دانی را دارم و امیدوارم از این پس هم شاهد چنین کارهای ماندگار و تاثیرگذار در این صنعت باشیم.

با تشکر

سجاد بابائی

مدیرعامل شرکت اورین صنعت پایدار

سلام- منم مثل همکار گرامی جناب بابائی صمیمانه از تالیف "کتاب سرویس و نگهداری آسانسور" متشکرم و براشون موفقیت در ارائه تالیفات فنی و تخصصی دیگه داشته و مخصوصن یه تشکر مخصوص از اینکه بموقع و همزمان اطلاعاتی از متن کتابو به علاقمندان معرفی کردن- بازم ممنونم

یکی از ویژگی های استاد آندون استفاده از دانش دیگران در کارهای مختلف به آسانسو ر و پله برقی است به طوری که در تالیف کتبش معمولا یک همکار داشته و حتی در تدریسش با ارتقا کیفی آموزش چند جلسه از مهندس تبریزی به عنوان استاد مهمان دعوت کرد واقعا اگر استاد اندون ره صد ساله را دوساله در صنعت آسانسور پیمود به خاطر استفاده از دانش دیگر افرادشاغل در صنعت آسانسور و پله برقی است

دوست عزیز

برای من افتخار بود که در محیط علمی حضور پیدا کنم و افتخار من این بود که فردی مثل مهندس آنتونی آندون این اجازه را داد که مهمان کلاسهای دانشگاهی شان باشم

سلام- این سوال را قبلن من در مورد کتاب ایمنی پله برقی داشتم که آقای آندون لینک ناشر کتاب سرویس و نگهداری آسانسور را معرفی کرد و من تونستم کتاب را اینترنتی بخرم شما میتونید از این طریق کتاب را تهیه کنین

 

  1.  بينهايت تشكر از جناب مهندس طبسي بابت معرفي كتابها و حمايت هاي بي دريغ ايشان
  2. بي نهايت تشكر از دوستان بابت كامنت هايشان 
  3. بي نهايت تشكر از جناب سعید نصر كه ابتدا بسيار ترسيدم اما خوشحال شدم  زيرا ابتدا عبارت "استفاده از دانش دیگران در کارهای مختلف را مطالعه نمودم" داشتم سكته مي كردم سپس ديدم به نكته خوبي اشاره نموديد. متاسفانه اميدوارم برداشت اينجانب در اين زمينه اشتباه باشد اما، در صنعت آسانسور خدايان زيادي وجود دارند. بسياري خود را خداي صنعت آسانسور مي دانند لذا نيازي به استفاده از دانش ديگران ندارند و خود همه را مي دانند. اين معضل صنعت آسانسور و پله برقي مي باشد. اينجانب بارها نيز گفته ام كه شخصا دانشي در زمينه آسانسور و پله برقي ندارم. صرفا سعادت را داشته ام با بزرگان بسياري آشنا شده و دوستان بسيار خوبي در اين صنعت دارم. بزرگترين مزيتي كه مي توانم بر آن تكيه نمايم دانش عظيم بشري است كه در قالب اينترنت به جهانيان اشتراك گذاشته شده و با جستجوهاي فني مي توان مطالب فوق العاده اي بدست آورد و دوم مستندات بسيار قدرتمندي است كه در طول ساليان گذشته جمع آوري نموده ام. لذا با توجه به اينكه مطمئنم خيلي از مطلب آسانسور را ندانسته و شايد هرگز نيز نياموزم، استفاده از دانش ديگران را بخصوص دوستان قدرتمند صنعت را براي خود مزيت مي دانم. بينهايت سپاسگذار بوده و آرزوي موفقيت دارم.

با سلام

جناب آقای آنتونی آندون انسانهای بزرگ چند ویژگی یکسان دارند که مهمترین آنها بعد از ادب، تواضع و صداقت آنها میباشد. مطمئنا" شما نیز صاحب این ویژگیها هستید.

شما عزیز را از طریق دوستی در صنعت آسانسور شناختم، البته در حد نام و بزرگی شما. کار بزرگی بود و امید که از نظرات و تجربیات جوانترها نیز که حرفهای بزرگی برای گفتن در صنعت آسانسور داشته و دارند نیز، حداقل بعنوان یک دوست گذرا و موقت، دریغ نورزید.

بامید خدمات سازنده دیگر شما عزیز، سخن پایانی:

تقاضای دیدار با شما را دارم ( البته در صورت امکان )

در چهل و هفتمین جلسه هیات مدیره سندیکا

قرارداد یکسان فروش آسانسور تصویب شد

در چهل و هفتمین جلسه هیات مدیره سندیکای صنعت آسانسور ،قرارداد فروش آسانسور که برای نخستین بار به شکل یکسان تدوین شده بود مورد بررسی و نهایتا تصویب شد.

این قرار داد برای نخستین بار است به شکل یکسان برای اعضای سندیکای صنعت آسانسور تدوین شده است و در جلسه مورخ ۱۲ مرداد ماه سال جاری پس از بررسی و دریافت نقطه نظرات اعضای هیات مدیره تصویب شد.

قرداد مذکور از سوی کمیته طرح و برنامه تدوین شده بود. همچنین قراردادی نیز برای سرویس و نگهداری به شکل یکسان برای اعضای سندیکای صنعت آسانسور از سوی کمیته طرح و برنامه تدوین شده که در جلسه آتی هیات مدیره مورد بررسی قرار می گیرد.

این قرار داد ها با لحاظ انتظارات و توقعات طرفین و با هدف هماهنگی و وحدت رویه اعضای سندیکای صنعت آسانسور تدوین شده است.

با عرض سلام وخسته نباشيد وتشكرفراوان از زحمات شما عزيزان .

من الان 12سالي هست كه در زمينه نصب وراه اندازي اسانسور مشغول به فعاليت ميباشم كه از اين مدت 8سال رادر تهران با چندين شركت مشغول به كار بودم در حال حاضر در شهرستان ايذه در استان خوزستان فعاليت دارم .تمام امور اسانسور از اهن كشي ريل ودرب مكانيك وراه اندازي وساخت كابين ودرب هم كار كردم اماهمچنيان دنبال يادگيري بيشتر ميباشم خواستم ببينم كتاب مباني سرويس را از كجا تهيه كنم.

باتشكر

با سلام

موردی را که مطرح نمودید، پرسش بسیاری از دوستان می باشد، گرچه در انتهای بعضی از مقالات مربوط به کتابها به آن اشاره شده است.

 

 

اما جهت آگاهی دوستان علاقمند و با توجه به اینکه ناشر محترم کتب گوناگون آسانسور شرایط خرید اینترنتی را فراهم کرده، همه عزیزان می توانند کتاب مذکور و دیگر کتابهای مورد نیاز در رابطه با آسانسور را که این ناشر منتشر نموده از طریق "لینک ناشر کتابهای تخصصی آسانسور" به صورت اینترنتی و آنلاین تهیه نمایند.
موفق باشید

با عرض سلام وخسته نباشيد .

خواستم بدونم اين كتاب را از كجا ميشه گير اورد وايا شما ميتونين برام ارسال كنين اگه امكانش هست چگونه/

 

با سلام

کاربر گرامی همانطوریکه در پاسخ های قبلی اعلام گردیده است، می توانید کتابهای مورد نظر را به صورت اینترنتی تهیه نمائید.

برای خرید کتاب با ورود به سایت انتشارات نوآور، بر اساس اطلاعات شرایط اعلام شده اقدام کنید

 

با سلام

جناب طبسی من الان که هیچ بیمه آسانسوری ندارم میتونم برای مدیر فنی امتحان بدم؟ ولی یک ساله دارم آسانسور کار میکنم.

 

باسلام خدمت مهندس طبسی و سایر همکاران عزیز سوال مهمی برام پیش آمده اینکه اگر شرکتی عضو سندیکا نباشه و پروانه طراحی مونتاژ هم نداشته باشه اگر بیمه کارکنان رو رد کنه آیا جزو سابقه بیمه آسانسور حساب میشه یا نه؟

شرایط سابقه بیمه آسانسوری تقییر کرد

ابتدا عرض کنم اگر شما سهام دار یا عضو  هیئت مدیره یک شرکت آسانسوری باشید سابقه محسوب میشود.

اگربیمه توسط شرکت آسانسوری رد شود هم سابقه محسوب میشود معمولا هر کدام بیشترین سابقه را دارند محاسبه میشود

 

شرایط مدیر فنی آسانسور دگرگون شده است www.parslift.com

 

ولی وزارت صنعت، معدن و تجارت روش را تغییر داده و دیگر برای مدیر فنی فقط سابقه کفایت نمی کند و مدیر فنی حتما باید مهندسی طراحی داشته باشد یعنی مدرک مرتبط با صنعت آسانسور

 همین جا از مهندس طبسی خواهش میکنم لینک دستورالعمل جدید را لطف کنند تا دیگران نیز مطلع گردند.

ضمنا" در همین زمینه موضوعی با عنوان:

دستوالعمل جدید وزارت صنعت ، معدن و تجارت داریم که اگر همکاران نظراتی دارند می توانند ارائه دهند.

*******************************************************************************

توضیح سایت پارس لیفت:
دوستان عزیز

 

با سلام مجدد
آقای عمادین عزیز واقعا ما این همه فارغ التحصیل مهندسی آسانسور داریم؟ رشته کاردانی آسانسور آیا مورد قبول نیست ؟ از مهندس طبسی خواهشمندم که ابلاغیه جدید وزارت صنعت و معدن و تجارت را بیشتر اطلاع رسانی نمایند با تشکر

با سلام بحضور جناب آقای مهندس طبسی اینجانب دارای سابقه کار تعمیرات و سرویس آسانسور بصورت شغل دوم یا جانبی بوده ام و هم اکنون قصد ثبت شرکت آسانسوری در زمینه طراحی ، مونتاژ ، سرویس و نگهداری می باشم سوال اینجانب این است که بنده دارای 13سال سابقه بیمه از شرکتهای دولتی برقی و مهندسین مشاور می باشم که با سربازیم جمعاًَ می شود 15 سال آیا با توجه به سوابق بیمه ایم می توان شرکت مذکور و یا شرکت سرویس و نگهداری را بصورت قانونی ثبت نمایم یا خیر اگر جواب خیر می باشد راهکار ورود به این صنعت و کار با شرکتهای آسانسوری چگونه می باشد.

با سلام خدمت مهندس

ممنون بابت سایت ارزشمندتون

سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین

شیوه های تست ارت اسانسور رو توضیح بدین

سوال دوم چه راههایی وجود داره برای تست سلامت کنتکتورها

خیلی ممنون

با سلام و سپاس
در رابطه با موضوع سیم ارت مطالب متنوع و در ادامه نظرات متعددی در سایت منتشر شده که با جستجو قابل دسترسی است، به عنوان نمونه لینک های زیر

در رابطه با پرسش دوم باید همکاران متخصص پاسخ دهند.

موفق باشید

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هزار و دویست و بیست را به عدد بنویسید.