پنجمین جشنواره بنیاد علمی تحقیقاتی روزبه

 
تاریخ انتشار: جمعه, 1392/05/18 - 19:10 توسط طبسی

پنجشننبه 17 مرداد ماه 1392 مراسم پنجمین سال برگزاری "جشنواره بنیاد علمی تحقیقاتی روزبه" در محل آمفی تاتر دانشگاه آسانسور دماوند برگزار گردید.
در ابتدای مراسم خانم محمدی برنامه مراسم را به شرح زیر اعلام نمودند:
"بسیار خوشحالم که برای پنجمین سال برپایی جشنواره بنیاد علمی تحقیقاتی روزبه را در خدمت شما هستم. امروز اساتید و بزرگوارانی را در جمع خود داریم که هر یک دنیایی از تجربه، خدمت و وفاداری به میهن گرامیمان، ایران را در پیشینه خود دارند و همچون گذشته با صبر و استقامت با سختی ها و مشکلات روزمره دست و پنجه نرم می کنند و خواهان ایرانی آباد و فرزندانی برومند برای حفظ و آبادانی این مرز و بوم هستند و دست از تلاش بر نمی دارند. برای این بزرگواران سلامتی و موفقیت در اهدافشان را آرزو دارم.
امسال همچنین جای دو تن از اساتید و پیشکسوتان ارزشمند صنعت آسانسور و پله برقی ایران در بین ما خالی است

 • آقای مهندس امیر یزدان
 • آقای مهندس رضوانی

روحشان شاد و یادشان گرامی.

 


اینک شرح مختصری از مراسم امروز را باستحضار می رسانم:

 1.  ابندا گوش جان فرا می دهیم به بلاوت آیاتی از کلام اله مجید توسط قاری جوان آقای آهنگری.
 2. سپس به احترام سرود جمهوری اسلامی ایران بپا خواهیم خواست.
 3. اولین سخنران ، ریاست هیئت مدیره بنیاد روزبه آقای مهندس مهدی میر عبداله یانی خواهند بود.
 4. پس از پایان سخنرانی ایشان گروه هنری داد آفرین متشکل از خانم نصیری نوازنده سنتور و سرپرست گروه، و دیگر همکارایشان سرکار خانم فهیمه عظیمی نوازنده دف و تنبک و آقای محمود باقری خواننده گروه به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر قطعاتی کوتاه اجرا خواهند نمود.
 5. پس از اجرای مراسم گروه هنری داد آفرین از 2 تن از پیش کسوتان صنعت آسانسور و پله برقی، و دو تن از اساتیدی که خدمات شایانی به دانشگاه دماوند و بنیاد علمی تحقیقاتی روزبه نموده اند تجلیل و قدردانی بعمل خواهد آمد.
 6. سپس مراسم اهداء تقدیر نامه، هدایا، لوح تقدیر و لوح سیمین را خواهیم داشت.
 7. پس از پایان این مراسم، نوبت به سخنرانی آقای دکتر روزبه میرعبداله یانی ریاست دانشگاه دماوند خواهد رسید.
 8. پس از سخنرانی دکتر روزبه، مدرسین برگزیده و دانشجویان ممتاز، لوح های تقدیر خود را دریافت خواهند نمود.
 9. در بخش پایانی و قبل از دعوت از حضار عزیز برای پذیرایی و صرف افطار و شام، برگزیدگان مسابقات علمی دانشگاه آسانسور دماوند احکام خود را دریافت خواهند نمود.

در سالهای گذشته مسئولیت تقدیم هدایا به عهده مرحوم مهندس یزدان بود، که متاسفانه با درگذشت ایشان قرار بود آقای مهندس رضوانی هدایا را تقدیم نماید که متاسفانه هفته گذشته ایشان هم دار فانی را وداع گفتند، لذا امشب از آقای مهندس میرحیدری دعوت شده که به عنوان پیشکسوت این صنعت این امر را به عهده بگیرند."

 


در این لحظه از آقای مهندس مهدی میرعبداله یانی برای سخنرانی دعوت شد. مشروح سخنرانی ایشان به شرح زیر می باشد:
ابتدا از یاد شهدا یاد می کنیم که ما به آنها مدیون هستیم، ایران این نام جاودانی وقتی ماندگار شد که کورش کبیر برای حفظ مرزهای شمالی اش جنگید و جان داد، ایران ماند و به ما رسید، چون مردانی مثل آرش و سیاوش برای آن جان دادند و امروز که از این راه روستایی به این دانشگاه می آمدید عکس مردانی را بر راه دیدید که برای حفظ این مرز و بوم، گوهر هستی خویش را مردانه تقدیم نمودند.
آنها معلم، کارگر، کشاورز و سرباز بودند و هم اکنون که ما در این سالن با آرامش نشسته ایم مردان و زنانی بسیاری با چشمان بیدارمواظب امنیت و آرامش ما هستند، شهدا را ارج نهیم و یادشان را همیشه زنده نگه داریم.
این شکر امنیتی است که داریم
خیر مقدم میگویم به :

 • پیشکسوتان صنعت آسانسور و پله برقی
 • استادان دانشگاهها
 • متولیان این صنعت در وزارت صنایع و معادن و تجارت
 • نمایندگان محترم وزارت علوم و آموزش و پرورش شاخه کار و دانش
 • سازمان فنی و حرفه ای
 • جامعه مخترعین و مبتکرین
 • شرکتهای بازرسی و مهندسی
 • موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی
 • نمایندگان شرکت راه آهن شهری تهران و حومه- مترو
 • نمایندگان بنیاد شهید
 • نمایندگان نشریات

همچنین خیر مقدم میگویم به

 • هیئت مدیره سندیکای آسانسور و پله برقی ایران
 • انجمن تولید کنندگان این صنعت
 • رفقای شیندلری و رفقای جلدیانی

 

خیر مقدم میگویم به

 • همه شما که اینجا صاحبخانه اید و ما خدمتگزاران شمائیم

خیرمقدم میگویم به

 • استاد بزرگوارم استاد مهرعلی که میهمان ویژه می باشد

این افتخار نصیب ما شد که پنجمین جشنواره بیاد علمی تحقیقاتی روزبه را امسال برگزار کنیم، وی در اینجا به تشریح "تاریخچه روزبه" پرداختند، که مشروح آن در گزارش سال گدشته "چهارمین جشنواره بنیاد علمی تحقیقاتی روزبه" آمده است.


و در ادامه مراحل شکل گیری و تاسیس بنیاد روزبه را به تفصیل شرح داده و موادی از اساسنامه آن را بیان نمودند، در انتها به چگونگی انتخاب محققین، مخترعین، نویسندگان، مترجمین پرداختند و یادآوری کردند که امسال از نمایندگان نشریات نیز در انتخاب برگزیدگان بهره گرفته شده، و به همین منظور از نشریات این صنعت دعوت شده نمایندگان خود را معرفی نمایند که با اجابت این درخواست توسط نشریات، امسال با همکاری نمایندگان نشریات برگزیدگان انتخاب شده اند. برای اولین بار این مراسم به طور جامع در نشریه دنیای آسانسور(Elevator WORLD) چاپ آمریکا سال 2013 منتشر شده است، و ابراز امیدواری نمودند که مراسم پنجمین دوره آن نیز در سال 2014 در این نشریه به چاپ برسد و لذا اظهار داشتند که در سال 2014 از نویسندگان و محققین و مبتکرین خارجی برای حضور در این جشنواره دعوت خواهد شد تا مقالات و ...... خود را ارسال نمایند و آرزو کردند که در آینده منتخبینی از آنان داشته باشند.

 


در این بخش با ابراز تاسف از درگذشت استاد امیر یزدان که هرساله اهداء هدایا توسط ایشان انجام می شد، اظهار داشتند که طبق برنامه قرار بود امسال هدایا توسظ استاد پیشکسوت رضوانی انجام شود، که متاسفانه هفته گذشته اشان نیز دار فانی را وداع گفتند و صنعت آسانسور دوتن از برجسته تریت استادان و پیشکسوتان خود را از دست داد و به همین مناسب از حضار درخواست نمودند تا یک دقیقه به احترام این عزیزان سکوت نمایند.
سپس به بیان زندگینامه مرحوم استاد امیر یزدان و مرحوم استاد رضوانی پرداختند و خاطرات جالبی از آنان بیان کردند.


در این بخش لوح سیمین به آقای مهندس حسین الهی تقدیم شد و چون ایشان در ایران نیستند، این لوح به خانم محمدی تحویل شد تا برای ایشان به آلمان ارسال نمایند.
آقای مهندس میرعبداله یانی، در رابطه با آقای مهندس حسین الهی اینگونه توضیح دادند:
آقای مهندس حسین الهی فارغ التحصیل رشته برق دانشگاه علم و صنعت می باشند، در سال 1360 از ایران مهاجرت کردند، و در این مدت بیش از 30 سال تمام وقت خود را صرف خدمت به فرهنگ کشور عریزمان ایران نموده و بیش از 30 جلد دائره الامعارف ویژه کودکان به سه زبان فارسی، انگلیسی و آلمانی تدوین نموده و تمام تجربه این 30 سال خود را در اختیار بنیاد علمی تحقیقاتی روزبه قرار داده، که تا کنون 8 جلد از این کتابها در ایران توسط این بنیاد به چاپ رسیده و در اختیار کودکان و علاقمندان قرار گرفته است


در پایان یک خاطره را یادآوری کردند:
کارو حق وردیان، برادر ویگن خواننده مشهور جاز ایران، که از دوستان قدیمی من بود حدود 50 سال قبل و در نیمه قرن بیستم کتاب شعری چاپ کرد که روی جلد آن نوشته بود:
"قرن ما صدف نیست، ماسه است شعر نیست، حماسه است"
به نظر من در قرن 21 باید اینطور گفت:
"قرن ما صدف نیست، تراشه است متن نیست، حاشیه است ما مثل سایه ایم، امروز هستیم، فردا نیستیم صبح هستیم، بعد از ظهر نیستیم."
پس بیائید قدر یکدیگر بدانیم، که تا ناگه ز یکدیگر نمانیم
پس از اتمام سخنرانی آقای مهندس میرعبداله یانی نوبت به تقدیر از "برگزیدگان پنجمین جشنواره علمی تحقیقاتی روزبه "فرا رسید:
( البته در این بخش آقای میرعبداله یانی در مورد لوح سیمین توضیحانتی دادند و گفتند نقره بکار رفته در این لوخ ها از نقره %99 می باشد، و آرزو کردند بنیه مالی این بنیاد به حدی برسد تا در آینده بتوان از لوح زرین استفاده شود)


ابتدا از دو تن از پیشکسوتان صنعت آسانسور ایران تقدیر و الواح سیمین به آنان اهدا گردید

 •  آقای مهندس منوچهر فدایی، که ایشان در سالهای قبل از انقلاب از مدیران ارشد شرکت آسانسور سازی ایران شیندلر بودند و خدمات برجسته ای در این شرکت به صنعت آسانسور ایران نمودند.( البته چون ایشان در خارج از کشور بودند فرزندشان لوح را دریافت نمودند.    
 • پیشکسوت بعدی صنعت آسانسور و پله برقی ایران آقای مهندس پرویز متقی بودند که به دلیل مشکلاتی که برای ایشان پیش آمده بود نتوانستند در این مراسم حضور داشته باشند و مقرر شد لوح ایشان در مراسم فارغ التحصیلی "اولین کارشناسان فارغ التحصیل رشته آسانسور" به ایشان تقدیم شود.

 سپس از آقای مهندس فریور صباحی دعوت شد برای دریافت لوح سیمین به جایگاه بروند

 

 • در این مرحله نوبت به برگزیدگان نشریات رسید و از آقای مهندس افشین ابراهیمی دعوت شد به نمایندگی از سایر نویسندگان مقاله "بررسی آلودگی میکروبی دگمه های آسانسور" خانم ها: پروین رزمجو، پریسا معتمدی، الهام شیردل و آقایان امیر محمدی و حسین نوروزی به عنوان بهترین مقاله برگزیده در صنعت آسانسور و پله برقی در نشریات سال 1391 از "نشریه صنعت آسانبر" به روی سن رفته و لوح سیمین را دریافت نمایند
 • برگزیدگان دیگر مقاله صنعت آسانسور و پله برقی با عنوان "بررسی صدمات اختمالی بافر در آسانسور ناشی از شتاب ایجاد شده در اثر ضربه" از "نشریه آسانسور" نشریه سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران در سال 1391 ، آقایان مهندس حامد سبحانی و دکتر محمدرضا ملاک زاده بودند که الواح سیمین به آنان اهداء شد.(البته چون آقای دکتر ملاک زاده در مسافرت بودند، از جانب ایشان آقای مهندس بروجردی لوح سیمین را دریافت نمودند)

 

 

 • برگزیده بهترین ترجمه سال 1391 آقای مهندس محمد حاج زمان از "نشریه دنیای آسانسور" تحت عنوان "ایمنی در تعمیر و نگهداری آسانسور و پله برقی" بودند که لوح سیمین را دریافت نمودند.    

لوح سیمین بهترین اختراع صنعت آسانسور در سال 1391 به آقای محمدعلی یوسفی تعلق گرفت به جهت اختاع ایشان تحت: "درب آسانسور ساخته شده از شیشه و قاب استیل قوس دار"

 

سپس نوبت به سخنرانی آقای دکتر روزبه میرعبداله یانی رسید که گزیده مطالب ایشان به این شرح بود:
آقای دکتر روزبه با قدردانی از حضور حاضرین مطالبی بیان نمودند که خلاصه آن عبارت است از:

 • از دی ماه امسال برای اولین بار در ایران و خاور میانه

"اولین دوره کارشناسی ارشد آسانسور" در دانشگاه دماوند راه اندازی می شود، و در واقع "دومین دوره کارشناسی ارشد آسانسور" در جهان می باشد.

ایجاد "مرکز هوش فناوری" برای حمایت از واحدهای دانش بنیان که اولین آن در سال گذشته در کره جنوبی راه انازی شده است.


پس از اتمام سخنرانی آقای دکتر میرعبداله یانی زمان اهداء هدایا به برگزیدگان دانشگاهی رسید:
استادان برگزیده در حوزه آموزش نظری و علمی 

 • آقای مهندس عباس زینعلی
 • آقای مهندس امیرعلی علیمحمدی
 • آقای مهندس هادی ابراهیمی
 • سرکار خانم مهندی ریحانه محمدی

دانشجویان برگزیده رتبه اول علمی که از %85 تخفیف شهریه نیز برخوردار شدند :

 • آقای حمید بیرجندی در رشته کاردانی ناپیوسته پودمانی نصب و تعمیر آسانسور و پله برقی
 • آقای حمید رضا فرنیا در رشته مهندسی تکنولوژی آسانسور و بالابرها
 • آقای امیر محسن ریوندی در رشته مهندسی کنترل

دانشجویان برگزیده رتبه دوم علمی که از %50 تخفیف شهریه نیز برخوردار شدند:

 • آقای مصطفی فولادی در رشته کاردانی ناپیوسته نصب و تعمیر آسانسور و پله برقی
 • آقای فراز لطفی در رشته مهندسی تکنولوژی آسانسور و بالابرها

دانشجویان برگزیده رتبه سوم علمی که از %25 تخفیف شهریه نیز برخوردار شدند:

 • آقای رستگار محمدیان در رشته کاردانی ناپیوسته نصب و تعمیر آسانسور و پله برقی
 • آقای سید امیر موسوی زاده در رشته مهندسی تکنولوژی آسانسور و بالابرها

ضمنا لوح تقدیر به :

 • آقای علیرضا حقیقی جهت تلاش و حضور موفقیت آمیز در "پنجمین جشنواره ملی حرکت"
 • آقای مهندس میرحیدری جهت همکاری وی با دانشگاه دماوند در راستای پیشرفت و اعتلای امر آموزش در صنعت آسانسور و پله برقی و دانشجویان دانشگاه دماوند.

در پایان مراسم اهداء جوایز، با آرزوی قبولی طاعات و عبادات و رشد و شکوفایی در همه زمینه ها، از حضار دعوت شد برای صرف افطاری و شام به محل تعیین شده مراجعه فرمایند.

 

من هم از آقای مهندس طبسی تشکر میکنم
شب به یاد ماندنی بود همه چیز عالی بود شیندلری ها باز هم همدیگر را دیدند در آخر هم افطاری آخرین شب ماه مبارک رمضان در دل طبیعت و هوای پاک و تمیز دماوندصرف شد اسم دماوند غرور خاصی هم برای ایرانی ها دارد سربلندی همه آسانسوری ها به اندازه قله بلند دماوند باشد

با سلام

آقای طبسی گزارش خیلی خوب هست بود چند تا سوال پیش اومده برای من

1 - آیا میدانید لوح سیمین پنجمین جشنواره بنیاد علمی تحقیقاتی روزبه به آقای دکتر ملاک زاده تعلق گرفت که عضو رسمی دانشگاه کوشا هستند.

2 - آیا میدانید مقاله دکتر ملاک زاده در دومین سمینار کوشا ارائه داد شد

3- آیا میدانید عکس دسته جمعی از کسانی که لوح را گرفتن سمت چپ استادان دانشگاه کوشا بودند که اون قسمت رو حذف کردید

4- آیا میدانید آخرین ماه مبارک رمضان هر کجا باشید فطریه به گردن اون فرد هست

و آیا میدانید های که هیچ جواب برای انها نیست.

با سلام
قابل توجه کاربر گرامی آقای حمید
همانطوریکه مطلع می باشید، منتخبین جشنواره بنیاد روزبه از جمیع خانواده بزرگ صنعت آسانسور و پله برقی می باشند، وابستگی ها هیچ نقشی در انتخاب نداشته و ملاک گزینش آنها عملکرد و دانش و تحقیق و ترجمه و نوآوری می باشد که به نوعی به این صنعت جوان و نوپا خدمت می کنند، در مورد جناب دکتر محمدرضا ملاک زاده نیز در متن گزارش آمده که ایشان به اتفاق آقای مهندس حامد سبحانی برگزیده مقاله چاپ شده سال 1391 در نشریه آسانسور از نشریات صنعت آسانسور و پله برقی می باشند، که چون آقای ملاک زاده در مسافرت بودند لوح سیمین وی تحویل آقای بروجردی شد.


در رابطه با تصاویر باید عرض شود تصاویری که در این گزارش آز آنها استفاده شد، توسط دوست و همکار گرامی جناب آقای مسلم عمادین عکسبرداری شده،  متاسفانه در متن اصلی گزارش فراموش شد به این نکته اشاره شود و از ایشان بابت تهیه تصاویر تشکر و قدردانی گردد، لذا تصاویر گزینش شده از بین تعداد زیادی عکس انتخاب و اصلا" حذفی در کار نبوده و فریم مذکور به همین صورت بوده است.
در مورد فطریه نیز دوستی از جناب میرعبداله یانی همین سئوال را در زمان صرف افطاری نمود که وی در پاسخ اظهار داشتند یکی از همکاران را مسئول گرفتن آمار در رابطه با پرداخت فطریه نموده است، پس این مورد نیز در این همایش مد نظر بوده است.
در خاتمه اگر حداقل چند مورد از "میدانید های به قول شما بی جواب" را بیان می کردید شاید پاسخی برای آنها وجود داشت!

باسلام ... ضمن تشكر از همه ي دوستان خصوصا" شما آقاي مهندس طبسي كه در زمينه ي انديشه هاي ملي زحمت ميكشيد افتخاري نصيب اين جانب گرديد كه در آن مراسم شما را زيارت كردم و از نزديك پيرامون "رسالتهايي كه بر دوش هر آسانسوري ايراني" ميباشد صحبت كرديم ... اميد است كه با مطالعه ي گسترده ، به دور از هر مرده باد و  زنده باد بتوانم همچنان در خدمت مردم و كشورم باشم ...                                                    

                                                     با تشكر     حميد بشكوه  

                                          عضو انجمن علمي دانشگاه آسانسور سازي

سلام استاد طبسی- توگزارشتون از دو تن اسم بردین که یکیشون شیندلریه بنام <<آقای فدایی>> میشه کمی بیشتر راجع به ایشون توضیح بدین من هم یک شیندلری هستم ولی چون آقای فدایی سالها پیش تو ایران شیندلر بوده هیچ اطلاعی از سابقه این پیشکسوت شیندلری ندارم چقدر خوبه شیندلری ها بیشتر از همدیگه با خبر باشن -ممنون میشم اگه لطف کنین.

با سلام

گرچه اطلاعات من در این مورد بسیار اندک می باشد، اما سعی می کنم همین اطلاعات قلیل را باستحضار دوستان و جنابعالی تقدیم نمایم، با توجه باینکه اواخر سال 1354 به گروه شیندلر پیوستم، جناب آقای مهندس منوچهر فدایی در آن سالها مدیریت بخش برق و الکترونیک کارخانه را به عهده داشتند و از اولین گروه مهندسانی بود که پس از استخدام در ایران شیندلر طی سالهای قبل از  1354  برای آموزش و گذراندن دوره های تخصصی آسانسور به اروپا (ایتالیا، آلمان و سوئیس) اعزام شدند.

به یاد دارم مسئولیت  آموزش برق و سیم کشی و راه اندازی تابلو کنترل آسانسور را در آن سالها آقای مهندس فدایی به عهده داشتند و من نیز در این دوره ها حضور داشته و از تجربیات و تخصص ایشان استفاده نمودم.

طی سالهای 1353 به بعد که این شرکت شروع به فعالیت رسمی نمود، آقای فریدون یزدان پناه اولین مدیر عامل ایران شیندلر بود که اگر اشتباه نکنم، وی اواسط سال 1356 استعفا دادند و طی یک دوره کوتاه چند ماهه آقای مهندس منوچهر فدایی مدیریت ایران شیندلر را به عهده داشتند تا اینکه آقای عبداله بانکی به مقام مدیر عاملی منصوب شدند.

از نکات جالب چند نامه و حکم در پرونده پرسنلی ام می باشد که مربوط به اوایل سال 1357 می باشد (در این سال تاریخ را به شاهنشاهی و به سال 2537 ثبت می کردند که باختصار 37 می نوشتند) که به امضای آقای مهندس فدایی صادر شده، در آن سالها هنوز دفتر فنی تهران شکل نگرفته و بخشی  به نام "دفتر بازدید چاه آسانسور" راه اندازی شده بود که آقای محمدعلی عطاریان سرپرست این دفتر بودند، با توجه به گذراندن دوره های تئوری و عملی نصب و راه اندازی و همچنین دوره های تخصصی سازه و استراکچر چاه آسانسور در کلاسهای "مهندس ایمفلد" طی حکمی مسئولیت بازدید و کنترل چاه آسانسور و کنترل نصب درب و ریل آسانسورها و تهیه گزارش برای دفتر فنی کارخانه، را به من واگذار نمودند.

ضمنا" آقای مهندس فدایی همیشه برای امضاء از خودکار سبز استفاده می کردند.

آقای فدایی پس از انقلاب مدتی در پروژه های بزرگ عمرانی مسئولیت تاسیس پست های فشار قوی برق را به عهده داشتند که یکی از موارد که من اطلاع دارم نصب و راه اندازی تجهیزات و پست فشار قوی برق دانشگاه حصارک کرج که پروژه بسیار عظیمی بود را به سرانجام رساندند و همچنین با "تاسیس شرکت تجهیز صنعت" مدتی در بخش تولید قطعات آسانسور فعالیت داشتند که ایران شیندلر یکی از مشتریان عمده محصولات و تجهیزات و لوازم یدکی ایشان بود.

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع عدد بیست با عدد چهل را به عدد بنویسید.

شرکت مرتبط