پایه موتور آسانسور

 
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 1393/07/02 - 12:12 توسط طبسی

مدتی است در رابطه با پایه موتور گیربکس آسانسور یا همان شاسی موتور گیربکس آسانسور که شاسی موتور و گیربکس نیز نامیده می شود، پرسشهای گوناگونی توسط اعضاء و کابران سایت می شود، لذا در این مقاله سعی شده در حد اطلاعات و تجربیات راجع به این موضوع مطالبی ارائه گردد.

ابتدا در رابطه با پایه موتور، یا شاسی موتور گیربکس آسانسور لازم است یاد آور شوم که  معمولا" شرکتهای مطرح و بزرگ صنعت آسانسور جهان، شیندلر، اوتیس، میتسوبیشی و کنه:

 • پایه یا شاسی موتور
 • پایه یا شاسی گیربکس
 • پایه فلکه انحراف (در آسانسورهایی که نیاز به فلکه انحراف دارد)

 

را در کارخانه می سازند و ساخت این پایه ها بر اساس طراحی و نقشه و با استفاده از ابزار و تجهیزات مناسب، توسط ماشین آلات و ربات های تمام اتوماتیک یا متخصصین دوره دیده و با روش های نوین جوشکاری آنها انجام می شود.

پایه موتور گیربکس

بر اساس طراحی استقرار آنها بر روی هم در نقاط استقرار و پیوند سوراخکاری با دستگاه های CNC و یا پانچ انجام شده و این تجهیزات به صورت کامل به همراه موتور آسانسور به پروژه ارسال می شود و نیازی به ساخت پایه و شاسی موتور در ساختمان نمی باشد.

زمانی که در کارخانه ایران شیندلر بودم، نحوه ساخت پایه های موتور و گیربکس و فلکه انحراف نیز به همین صورت انجام می شد و چون از قبل سازه مربوط به چاه آسانسور طبق نقشه های شرکت سازنده اسانسور اجراء می شد.

 

در قسمت جوشکاری آهن آلات برش خورده طبق نقشه روی هم فیکس و توسط استادکاران جوشکاری می شد

پایه های مربوط به موتور و گیربکس و همچنین پایه فلکه انحراف با استفاده از انواع ناودانی و تیرآهن صنعتی پس از برش و پانچ سوراخهای لازم در قسمت جوشکاری توسط استادکاران متخصص و با تجربه عملیات جوشکاری انجام می گرفت.

همچنین برای پروژه های خاص یا به اصطلاح آن زمان "پروژه های غیر استاندارد" پایه ها دقیقا" مناسب با پروژه ساخته می شد.

برای ساخت اینگونه پایه ها، گردش کار به این صورت بود که پس از بازدید کارشناسان فنی دفتر مرکزی از وضعیت کلی ساختمان با ارائه:

 

که طی گزارش کامل به همراه نقشه های مربوطه به کارخانه ارسال می شد، و بر اساس نیاز ساختمان یا پروژه، پایه ها طراحی و نقشه های آن توسط قسمت دفتر فنی تهیه و به خط تولید داده می شد و در این قسمت برای ساخت پایه باید به ترتیب:

 1. مواد خام از انبار دریافت می شد
 2. این مواد به واحد برش تحویل و پس از انجام برش
 3. تحویل قسمت پانچ و پرس شده 
 4. بعد از آن به قسمت جوش تحویل داده می شد و پس از تکمیل جوشکاری
 5. در قسمت شستشو پس از طی مراحل مختلف تا شستشوی نهایی
 6.  به قسمت رنگ رفته و فرایند رنگ کاری را گذرانده
 7. و نهایتا" پس از گذر از کوره حرارتی خشک شدن رنگ
 8. تحویل انبار می شد.

 

 کنسول یا پایه موتور پس از فرزکاری آماده ارسال به سالن رنگ می گردد

         کنسول یا پایه موتور پس از فرزکاری آماده ارسال به سالن رنگ می گردد

 

در این مرحله برای مونتاژ موتور گیربکس آسانسور، واحد مونتاژ موتور گیربکس طی درخواستی پایه ها را از انبار تحویل گرفته و به قسمت مونتاژموتور گیربکس منتقل می نمود و با استفاده از میزهای کار حساس و تراز شده عملیات سرهم کردن پایه و موتور را آغاز می کردند.

 1. ابتدا موتور با 4 سری پیچ و مهره بر روی پایه موتور مونتاژ می شد
 2. سپس بوسیله برقو روی دو طرف بدنه چدنی موتور و پایه موتور دو سوراخ ایجاد می شد.
 3. با استفاده از پین های مخروطی شکل، موتور بر روی پایه مذکور فیکس می شد.(روش کار به این صورت بود که بوسیله مته برقو سوراخی مخروطی شکل با قطر قسمت بالا با حدود 12 میلیمتر و قطر انتهایی یا پائین آن نیز حدود 7 میلیمتر و طولی حدود 80 میلیمتر، میله مخروطی شکلی که از ترانسمسیون بود با استفاده از چکش سبک وارد این حفره مخروطی شکل شده و دو قطعه موتور و پایه را به هم فیکس می کرد) سفت کردن نهایی پیج و مهره های شاسی و موتور در این مرحله انجام می شد.
 4. سپس این مجموعه بر روی یایه اصلی گیربکس بوسیله پیچ و مهره مونتاژ می گردید.(ضمنا" اگر دارای فلکه انحراف بود، پایه مربوطه نیز به وسیله پیچ و مهره به مجموعه افزوده و تست نهایی انجام می گرفت)

 

پس از ارسال پایه به قسمت مونتاژ موتور گیربکس، با استقرار آنها روی میزهای مخصوص مراحل مونتاژ و تست آغاز می گردید.

پس از ارسال پایه به قسمت مونتاژ موتور گیربکس، با استقرار آنها روی میزهای مخصوص مراحل مونتاژ و تست آغاز می گردید.

اما ساخت پایه موتور گیربکس در ساختمان متاثر از فروش آسانسور توسط فرد یا شرکتهای نه چندان مطرح می باشد که به جهت کاهش هزینه ها، با استفاده از کمترین تجهیزات و ابزار مبادرت به ساخت پایه موتور می کنند، که اکثر این پایه ها متاسفانه از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست. چون اغلب جوشکاری ها  توسط جوشکار معمولی که آموزش آنها به صورت استاد شاگردی بوده و فاقد تخصص و مهارت های لازم می باشند انجام می شود . اکثرا" برشها بوسیله هواگاز شکل می گیرد و جوشکار متخصص و ماهر دوره دیده در این رابطه نیز کم است.

 

یک نمونه پایه یا شاسی موتور گیربکس که توسط نصاب در کارگاه ساخته شده است

یک نمونه پایه یا شاسی موتور گیربکس که توسط نصاب در کارگاه ساخته شده است

 

نکاتی که در رابطه با پرسش منعکس می شود نظر شخصی است و امیدوارم اهل فن و متخصصین با مشارکت دراین بحث، به نکات علمی و موارد فنی و تخصصی بپردازند.

 •    جوش خوب بستگی به کیفیت مواد و مهارت جوشکار دارد(الکترود مرغوب- سایز الکترود مناسب با قطعه کار-  دستگاه جوش و آمپر مناسب و ..)
 •     ترکیب مشترک در پایه موتور و شاسی گیربکس از جوش و پیچ و مهره بهتر است، به همین جهت معمولا" پایه های اصلی موتور و گیربکس و فلکه  انحراف در کارخانه ساخته شده و در محل ساختمان توسط نصاب با استفاده از پیج و مهره مونتاژ می شود و این نوع اجراء از لحاظ بارهای تنشی و برشی مقاومت بیشتری دارد.

 

 •     اتصالات جوش داده شده سفت تر و سخت تر از مفاصل پیج و مهره ای است.
 •     در جوشکاری قوس الکتریکی فلز به هم پیوند داده می شود، که اگر جوشکاری توسط متخصص انجام گردد، در واقع دو فلز پیوند داده شده و جوش قوی تر از فلز اصلی است.
 •     در اتصال مصالح پایه های موتور و گیربکس بوسیله جوش نیاز به ایجاد سوراخ نمی باشد.
 • اما در صورت استفاده پیچ و مهره قطعات سوراخکاری شده نیازمند بررسی شکستگی در نقاط سوراخ شده می باشند.

 

و کلام آخر، پیج و مهره برای استحکام و مقاومت در برابر لغزش بحرانی و جوشکاری برای سفتی و دارای مقاومت بیشتری است.

سلام به استاد طبسی عزیز با یه عالمه تشکر- من این همه تو نصب آسانسورهای شیندلر بودم ولی اصلن تا حالا به پین مخروطی توجه نکرده بودم-راستی وقتی موتور به پایه پیچ میشه اونو براچی کار میذارن؟

پین مخروطی نصب موتور و پایه موتور
با سلام و تشکر از آقا رامین عزیز
این موردی که به آن اشاره نمودی یکی از دهها مطلبی است که معمولا" بسیاری از ما روزانه با انواع آن مواجه هستیم و اما توجهی به آن نداریم. می دانیم که زندگی و ذهن هیچکس خالی از  مشکل نیست، عدم تمرکز حواس، توجه نکردن به بعضی نکات و ...... مشکلی است که خیلی از افراد به آن دچار هستند.تمرکز حواس حالتی ذهنی و روانی است که در این حالت همه حواس روی هر موضوعی که به آن توجه داشته باشیم متمرکز خواهد شد، و همین تمرکز حواس متضمن اجرای صحیح کار و حتی رهایی از خطرات حین کار است یکی از اشکالات همین عدم توجه به جزئیات است که نشات گرفته از عوامل درونی و عوامل بیرونی است.

موتورگیربکسهای تست شده آماده بسته بندی

                         موتورگیربکس های آماده بسته بندی و ارسال به پروژه ها

مواردی بسیاری در بروز عوامل درونی و بیرونی نقش دارد، مشکلات اقتصادی، نگرانی های مختلف از مشکلات عدیده، اضطراب و تشویش، بی عدالتی ها، افکار منفی، عدم اعتماد به نفس و لذا وقتی در چنین شرایطی مشغول انجام کاری هستیم معمولا" حال و حوصله توجه به جزئیات کمتر وجود دارد.  و این موردی که به آن اشاره کردی از این مقوله جدانیست. امیدوارم شرایط طوری شود که آرامش فکری و روحی را شاهد و فرصت کافی برای اندیشدن و توجه به اینگونه نکات مهیا شود.
اما باز گردیم به موضوع اصلی، چون قطر سوراح های ماشینکاری شده روی بدنه موتور و همچنین روی پایه موتور (پایه موتور در اینجا به شکل کنسول چدنی می باشد که پس از نصب موتور به گیربکس مونتاژ می شود) معمولا" چند صدم از قطر پیچی که درون آن می رود بزرگتر است، احتمال اینکه پس از مونتاژ در همین فضای محدود چند صدم میلیمتر در اثر حرکت و ضربات تنشی، جابجایی انجام شود با استفاده از پین مخروطی دو قطعه طوری به هم متصل و فیکس می شود که امکان هر گونه جابجایی در دو قطعه موتور و کنسول گرفته می شود.

پین مخروطی اتصال موتور و یایه موتور آسانسور

میز مونتاژ و تست موتورگیربکس آسانسور

           میز تست و گیربکسی که در حال مونتاژ و آماده نصب پوسته چدنی بالایی می باشد

همانطوری که در مطلب اصلی نیز اشاره شده در زمان مونتاژ و تست، با استقرار موتورگیربکس ها روی میز مخصوص مونتاژ، تست موتور گیربکس آسانسور آغاز می شد، چکش سبکی که روی میز مشاهده می شود برای کوبیدن پین مخروطی است.

 

موتورگیربکس مونتاژ شده کامل و آماده بسته بندی و ارسال به کارگاه

موتورگیربکس آماده بسته بندی و ارسال به کارگاه، در این تصویر هم پین مخروطی دیده می شود

 

پس از تکمیل مونتاژ قطعات با وصل برق و اضافه کردن وزنه به فلکه اصلی گیربکس مراحل به اصطلاح آببندی را انجام داده و در نهایت پس از دریافت تائید مسئول کنترل کیفیت موتور گیربکس روی پایه اصلی نصب و داخل صندوق قرار گرفته و آماده ارسال به پروژه می شد.

برق دار کردن موتور گیربکس پس از اتمام مونتاژ

                                                            برق دار کردن موتور پس از اتمام مونتاژ

در مرحله نهایی مونتاژ موتور را برق دار کرده و مدتی بدون اضافه کردن بار به فلکه اصلی، موتور با دور تند کار می کرد

در خاتمه با اضافه کردن بارو به تدریج اضافه کردن بار به پولی گیربکس حرکت می کرد

          مرحله پایانی تست موتورگیربکس و بار دادن به فلکه اصلی گیربکس

در مرحله پایانی تست موتورگیربکس آسانسور به پولی اصلی گیربکس بار داده می شد و به مرور به وزن آن افزوده می گردید

در این تصویر هم یکی دیگر از پین مخروطی که پوسته چدنی بالایی گیربکس را به پوسته زیرین متصل کرده در سمت چپ شفت اصلی با فلش نشان داده شده است.

سلام آقای رامین

استاد طبسی کاملا با تصاویر همه چیز را باز گو نموده اند

پین مخروطی در موتور های شیندلر که به اصطلاح کوپل میشد و گیربکس و موتور یا همان دینام رو شاسی جدا بودند لازم بود تا دقیقا شفت موتور با گیربکس در یک خط و تراز قرار بگیرند، با آمدن موتورگیریکس های جدید که کاملا" کوپل شده و اصطلاحا" به صورت پک می باشند، کاربرد پین معنای واقعی خود را از دست داد و امروزه فقط موتور گیربکس آماده  بر روی شاسی قرار میگیرد و نیاز به آن همه دقت هنگام مونتاژ ندارد

با سلام خدمت جناب مهندس طبسی.

مهندس سوال من اینه که موتور گیربکس شیندلر و الکمپ که روغن گیربکسشون روشون هست اگه زمانی روغنشون بریزه یا کم بشه و نتونیم کارخونه ایشو گیر بیاریم از چه روغنی میتونیم تو بازار استفاده کنیم ؟؟

با سلام

کاربر گرامی با توجه باینکه در گذشته این پرسش مطرح و پاسخها و مطالب گوناگونی ارائه گردیده است،  لطفا" موارد زیر را مطالعه فرمائید. موفق باشید.

 

روغن موتور گیربکس آسانسور

 

 1. معادل یابی روغن موتور گیربکس آسانسور
 2. روغن موتور گیربکس آسانسور
 3. تعویض روغن گیربکس و موتور آسانسور
 4. روانکاری در پله برقی و آسانسور

با سلام خدمت پیشکسوت محترم آقای طبسی

میخواستم بدونم که در صورت از بین رفتن آندرکات یا لبه ی نازک موجود در شیار های فلکه ی اصلی،آیا تعویض فلکه نیاز است؟اگر نیاز به تعویض باشد آیا تأمین فلکه ی اصلی در مورد موتورهای شیندلر،ساسی و الکمپ،امکانپذیر است؟ و آیا تعویض فلکه در محل میسر است یا حتماً باید به تراشکاری برده شود.عذر مرا بخاطر طولانی بودن سئوالاتم پذیرا باشید...

با سلام و سپاس
به طور معمول اگر در زمان نصب آسانسور:

 1. موتور گیربکس به صورت تراز و دقیق نصب
 2. سیم بکسل مرغوب و بر اساس قطر مناسب شیار فلکه انتخاب
 3. در دوره بهره بردای طبق دستورالعمل شرکت تولید کننده سیم بکسل در فواصل زمانی معین روغنکاری
 4. نصاب در بکسل اندازی، شاقول بودن فلکه و سیم بکسلها را رعایت کرده باشد، نباید فلکه اصلی دچار سایش شود.

 

از شیار اضافه فلکه اصلی گیربکس می توان استفاده کرد

 

لذا چنانچه فقط یکی از شیارهای فلکه اصلی دچار خوردگی و سایش شده باشد، و شیار خالی وجود داشته باشد، می توان جابجایی فقط یک رشته سیم بکسل را انجام داد. (معمولا" در بعضی از موتور گیربکس ها پس از بکسل اندازی، یکی دو شیار اضافه  روی فلکه خالی می باشد)
در غیر اینصورت باید فلکه تعویض گردد و معمولا" در بازار ایران همه قطعات قابل تامین بوده مشروط به اینکه رضایت تعمیرکار جلب شود و وی از پرداخت کامل دستمزد و هزینه های مربوطه بدون هیچ مشکلی مطمئن باشد، برای تعویض نیازی به انتقال گیربکس نیست، با ابزار موجود می توان در محل تعویض را انجام داد.
ضمنا" جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دلایل خوردگی فلکه گیربکس آسانسور یا سیم بکسل و دیگر موارد می توانید به لینکهای زیر مراجعه فرمائید:

 

با سلام خدمت آقای طبسی

میخواستم بدونم جهت تعویض دنه موتور شیندلر چگونه دنده را از داخل پوسته اش در بیاریم

با تشکر

 

 

با سلام

با توجه به مطلبی که در گذشته درج شده و بی ربط به پرسش جنابعالی نمی باشد، مطالعه با دقت بخش پایانی این مطلب را پیشنهاد میکنم شاید مفید واقع گردد:

کاربر مهمان

سلام من یه آسانسور راه اندازی کردم با تابلو afg مشکل که زیاد داره ولی یکی از مشکلاش اینهکه از طبقه پایین  آسانسور شسی بهش میدیم تا طبقه 3 (4توقف) شناسایی میکنه و سر هر طبقه می ایسته ولی از طبقه 3 شاسی میدیم برای 2 میره 1 می ایسته و بعد هم میره پایین برای شناسایی، همه کاری کردیم از تعویض آهنربا تا آوردن دو نماینده السا و داتیس  سر تابلو

 • سنسور چک کردیم 
 • چراغ دور انداز وطبقه شناس همش درسته (نمایندگی تابلو تبریز و هیچ خدماتی نداره) یکی دیگه از مشکلات جالبش اینه که با رویزیون از تابلو برد اصلی میسوزه  و بعد فیوز برد میسوزه با اهم متر همه سیمها را تست کردم هیچ اتصالی نداره 

باسلام

موتور آسانسور نصب شده بخش عقبی موتور روی چهار شاخ آهنی چاهک آسانسور سوار شده

و بخش جلویی نیم مترعقب تر از چهارشاخ آهنی، با میلگرد محکم شده. آیا ضرورتی به قراردادن بخش جلویی موتور بر روی چهارشاخ چاهک می باشد؟ و تاچه میزان ازلرزش کابین در حال حرکت را کاهش میدهد؟

امکان بازدید و مشاوره حضوری شما در تهران وجود دارد؟ ممنون از پاسخگویی شما

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هفتصد و نود و پنج را به عدد بنویسید.