شناخت موتورهای گیربکس(آسنکرون) و گیرلس(سنکرون)

 
تاریخ انتشار: پنجشنبه, 1394/03/07 - 17:33 توسط روانبخش

احتراماً در این مقاله سعی شده است که مختصری بر آشنایی موتورهای سنکرون و آسنکرون ارائه گردد. جهت شناخت و تفاوت موتورهای سنکرون و آسنکرون ابتدا لازم است تعریف سنکرون و آسنکرون را بدانیم.

بصورت کاملا ساده می توان گفت: آسنکرون مانند ماشینهای موجود در اتوبانها هستند که هیچ کدام نسبت به هم دارای سرعت مساوی و یکسان نیستند. اما سنکرون مانند وضعیتی است که یک ماشین خراب را با یک ماشین سالم یدک کرده باشند. در این حالت سرعت هر دو ماشین با هم برابر اما نسبت به هم دارای فاصله یکسان و ثابت هستند.

موتورهای آسنکرون که در صنعت آسانسور به موتورهای گیربکس دار معروف هستند، موتورهایی هستند که دارای سیم پیچی با تعداد زوج قطبهای معین در استاتور (پوسته موتور) می باشند. عموماً در صنعت آسانسور از موتورهای 4 قطب (2 زوج قطب) استفاده می شوند. روتور این گونه موتورها بصورت قفس سنجابی است.

در شکل کلی، این روتورها بصورت استوانه که بر روی محور یا شفت  موتور سوار شده است تشکیل می شود. استوانه روتور دارای شیارهایی طولی است که با فاصله و عمقی یکسان از هم قرار گرفته‌اند و با نوعی هادی که ممکن است آلومینیوم یا مس باشد پر می‌شوند. این شیارها در ابتدا و انتهای روتور به هم متصل هستند.

شکل کلی هادی‌ها و طرز قرار گرفتن آنها طرح قفس‌هایی که برای شکار سنجاب مورد استفاده قرار می‌گیرد را القا می‌کند و نام این نوع روتورها را هم بر همین اساس انتخاب کرده‌اند. برای کاهش جریان گردابی هسته این روتورها از آهن ورق ورق شده ساخته شده‌است.

اتصال سیم پیچهای استاتور به برق سه فاز تولید میدان مغناطیسی دوار در داخل موتور می کند. سرعت چرخش این میدان متناسب با فرکانس و تعداد قطبهای استاتور می باشد. این میدان دوار مغناطیسی در روتور با مشخصات گفته شده، ایجاد القای ولتاژ و جریان می نماید. ولتاژ و جریان القا شده در روتور نیز تولید میدان مغناطیسی می نماید. مخالفت و تداخل میدان تولیدی روتور و استاتور باعث چرخش روتور (که بخش گردان موتور می باشد) می شود.

سرعت چرخش روتور با سرعت چرخش میدان مغناطیسی استاتور نمی تواند برابر باشد (به منظور القای ولتاژ و جریان در روتور و تولید میدان مغناطیسی) به همین دلیل سرعت چرخش میدان دوار استاتور همیشه بیشتر از سرعت چرخش روتور می باشد. مثلا در یک موتور 4 قطب که با فرکانس برق شهر یعنی 50 هرتز کار می کند، فارق از توان موتور: سرعت میدان دوار استاتور 1500 دور در دقیقه اما سرعت چرخش روتور در همین شریط و بدون بار حدود 1450 دور در دقیقه خواهد بود.

به همین علت به این موتورها، موتورهای آسنکرون گفته می شود و به علت وجود سرعت بالا، قدرت گشتاور آنها پایین و برای رسیدن به قدرت و سرعت مناسب این موتورها را با گیربکس کوپل می کنند و به علت عوامل گفته شده، این موتورها امکان کنترل بسیار دقیق در زمان راه اندازی نداشته و متعلقات کوپل شده با آن می تواند نقایص دیگر مانند لرزش، شوک و همچنین راندمان پایین موتور را به همراه داشته باشد. لازم بذکر است این دسته از موتورها قابلیت راه اندازی بصورت ستاره و مثلث را دارند.

موتورهای سنکرون، همانطور که از نامشان پیداست، سرعت چرخش میدان دوار استاتور و روتور با هم همیشه (حتی زیر بار) برابر هستند. این موتورها دارای سیم پیچ استاتور با تعداد زوج قطبهای معین است، اما بر خلاف روتور موتورهای آسنکرون، روتور این موتورها معمولاً در صنایع از آهنرباهای دائم استفاده شده است که تعداد این زوج قطبها نیز با تعداد زوج قطبهای استاتور برابر است. در این حالت با اتصال سیم پیچهای استاتور به برق 3 فاز و تولید میدان مغناطیسی دوار، قطبهای غیر همنام استاتور و روتور یکدیگر را جذب و به دنبال یکدیگر شروع به حرکت می نمایند. این رخداد باعث می شود تا سرعت چرخش روتور با سرعت چرخش میدان مغناطیسی دوار استاتور برابر باشد.

به همین منظور می توان با تغییر فرکانس و تعداد زوج قطبها به سرعت دلخواه چندین هزار دور تا چند دور در دقیقه دست یافت. در صنعت آسانسور نیز این موتورها را به گونه ای می سازند تا سرعت و گشتاور مورد نیاز تأمین گردد. یعنی با بالا بردن تعداد زوج قطبها (مثلا 19 زوج قطب) و پایین آوردن فرکانس (مثلا 21 هرتز) موتورهایی تولید شد که سرعت چرخش شفت یا همان روتور آن کنترل شده و مناسب (مثلا 132 دور در دقیقه) خواهد بود. در این شرایط هم قدرت و هم سرعت مورد نظر تأمین شده است.

حال با این شرایط دیگر نیازی به استفاده از گیربکس نخواهد بود و نتیجتاً راندمان موتور نیز به مراتب بالاتر خواهد بود. در این موتورها به علت تعداد زوج قطب های بالا، فاصله هر قطب از هم کم و باعث می شود کنترل بسیار دقیقی از موتور بدست آورد. یعنی با کنترل دقیق میدان دوار استاتور، همان دقت و نظارت نیز بر چرخش روتور خواهیم داشت به همین علت این دسته از موتورها در صنعت آسانسور دارای کنترل و کیفیت حرکتی به مراتب بالاتری نسبت به موتورهای آسنکرون هستند. لازم بذکر است این موتورها تنها به شکل ستاره قابل راه اندازی هستند.

مطالب ارائه شده تنها مختصری از دریای علم موتورها در صنعت می باشد که امیدوارم مفید واقع شده باشد.

با سلام ایا میتوان روتور موتورهای آسنکرون یا همان گیربکس دار ساسی که در سه جهت نصب میشود را بچرخانیم؟

 

,موتورگیربکس آلبرتو ساسی مدل تورو www.parslift.com

 

در واقع بدلیل کمبود ابعاد در موتور خانه و پایین قرار گرفتن دسته ترمز خواستم بدونم امکان چرخاندن روتور هست. موتور ساسی (تورو)

باسلام و عرض احترام

احتراما، بنده بصورت واضح و دقیق متوجه فرمایش شما نشدم، لطفا توضیحات تکمیلی را در همین پست قرار دهید تا پس از بررسی، در صورتیکه در توان فنی و علمی اینجانب بود، پاسخ مناسب خدمت شما ارسال گردد.

ارادتمند

سهیل روانبخش

با سلام مجدد.در واقع ما موتور رو به طوری نصب کردیم که دسته ترمز موتور به سمت پایین قرار گرفته.و استاندارد اشکال گرفته و میفرمایند که دسته ترمز باید به سمت بالا باشد.از انجایی که امکان چرخاندن خود موتور به دلیل محدودیت جا نیست ایا میتوانیم فقط روتور موتور رو بچرخونیم که دسته موتور به سمت بالا بیاد؟

با سلام خدمت شما دوست گرامی

احتراما به عرض میرسانم، در 99 درصد مواقع ابتدا و انتهای پوسته یا همان استاتور موتورها باهم قرینه و برابر نیستند، در ثانی، در حال حاضر موتور شما از یک طرف با گیربکس کوپل و از طرف دیگر فلایویل و متعلقات ترمز قرار دارد. بر فرض مثال اگر امکان چرخش روتور وجود داشت، کوپل شفت موترور با گیربکس باید به چه طریقی تغییر کند؟

لذا با استناد به موارد ذکر شده در بالا قاعدتا" امکان چرخش روتور وجود نخواهد داشت. در صورتیکه دیگر اساتید تجربه ای در این زمینه دارند خوشحال خواهم شد که در این پست قرار دهند.

ارادتمند

سهیل روانبخش

دوست عزیز سلام

 حتما محاسبه کردید ولی در شرایط عادی اینگونه موتور ها با چرخش رو به بالا و یا رو به پائین زیاد تغییری نمی کند به هر حال شما بفرمایید

1- ارتفاع سکوی موتور تا سقف چقدر است

2-فاصله بکسل تا بکسل چقدر است

 

 

با سلام
82 فاصله بکسل تا بکسل
67فاصله موتور تا سقف
در واقع ما فقط میخواییم دسته موتور که الان به سمت پایین قرار گرفته با چرخش روتور به سمت بالا قرار دهیم در حالی گیربکس سر جای خود بماند

دوست عزیز

سعید جان پس شما به دنبال راه میان بر هستید از قدیم گفتند ره برو بی ره مرو هر چند که راهت دور است

شما می خواهید موتور را تکان ندهید  که کار کمتری کرده باشد بهترین حال این است که کابن را مهار کرده و موتور را بچرخانید تا دسته موتور  بالا قرار گیرد و تا سقف هم فاصله دارد و مشکلی برخورد نمی کنید

با سلام خدمت دوستان و اساطید محترم.

موتوراسنکرون گیربکس دار  الکمپی دارم که وقتی روی دور کند می افتد صدای بدجوری میدهد 10 سال است که این موتور کار میکند الان تقریبا 2سال است که این مشکل بوجود اماده است میشه راهنمایی کنید دلیل از چیست ؟

با سلام

در رابطه با موضوع پرسش قبلا" در سایت پاسخ های متنوعی توسط اعضاء و کاربران داده شده که شاید دقیقا" با پرسش یکی نباشد، اما کمک موثری برای رسیدن به اصل مطلب است.

لذا چنانچه به سرفصلهای فراوان مطرح شده در سایت رجوع گردد، مطمئنا" پاسخ بسیاری از پرسشها را می توان یافت، گرچه شاید تمامی آنچه لازم است را نتوان در یک پاسخ یافت اما مطالعه بخش های مختلف، می تواند این نقیصه را پوشش دهد، در رابطه با پرسش جنابعالی پیشنهاد می شود موارد زیر و نظرات کاربران و اعضای سایت را به صورت کامل مطالعه فرمائید:

با سلام خدمت استاد محترم اقای طبسی.

از شما ممنون که به پرسشم جواب دادید .همانطور که فرمودید من نظریه اساطید دیگر را در مورد صدای سوت خواندم .به گونه ای متوجه شدم .اما تابلوی من دوسرعته میباشد و درایوی ندارد که عواملی چون فرکانس سوئیچینگ ترانزیستور IGBTیاBGTیا MOSFETبر اساس نوع درایو روی ان اثر بگذارد.اما به گفته شما احتمال بر اینکه فرکانس برق تائثیر گذاشته باشد میباشد .و نکته دوم دوستان و اساطید عرض کرده بودند که در سرعت نامی و موقع استارت این صدا به گوش میرسد . اما موتور من برای ایستادن در هر طبقه که روی دور کند می افتد صدای ناهنجارو مهیب به گوش میرسد . شدت این صدا به گونه ای است که حتی ساختمان 6 طبقه میباشد صدا در پارکینک اندکی شنیده میشود این موضوع چند سال است که اتفاق افتاده.ممنون میشم مجددا راهنمایی کنید.با تشکر

با سلام خدمت اساتید محترم.

میخواستم بپرسم ایا در راه اندازی اسانسور هم از اتصال مثلث استفاده میکنند.؟؟؟؟ایا در تابلوهای 3vfهم از اتصال مثلث میتوان استفاده کرد؟؟؟؟؟؟با تشکر

در اینورتر های تک فاز که خروجی آنها سه فاز 220 می باشد ،می بایست اتصال موتور مثلث باشد.در اینورترهای سه فاز با خروجی 380 ، در صورتی که موتور با ولتاژخط 380 بتوان تغذیه نمود ، نیز باید مثلث کانکشن شود.

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع دو عدد بیست و پانزده را به عدد بنویسید.