آسانسور و مشکلات معلولین

 
تاریخ انتشار: سه شنبه, 1390/09/08 - 15:03 توسط طبسی

یکی از مشکلاتی که معمولا معلولین، مخصوصا آنگروه از معلولینی که با ویلچر به کابین آسانسور وارد می شوند، لمس کلید آسانسور برای انتخاب طبقه مورد نظر می باشد. چون محل نصب شستی و نمراتور داخل کابین به صورت عمودی و در ارتفاعی قرار دارد که دسترسی معلولین ویلچر سوار به آنها غیر ممکن می باشد. 

لذا این معلولین برای استفاده از اینگونه آسانسورها نیازمند به کمک یا همراهی شخص ثالث می باشند، و این موضوع مشکلی است که باید در دستورالعمل های استاندارد آسانسور و سندیکای صنعت آسانسور و متولیان این صنعت گنجانده شود.

شستی و نمراتور افقی برای معلولین ویلچر با مروری در اینترنت این مورد را پیگیری کرده و طی بررسی به کشور ژاپن رسیدم. آنها این مشکل را مدتها قبل حل کرده اند، به این ترتیب که ضمن نصب شستی و نمراتور عمودی معمولی در کابین آسانسور، یک شستی و نمراتور افقی در ارتفاع مناسب برای معلولین ویلچر سوار نصب کرده اند.

البته در طی تحقیقات با ابتکار جالب یک معلول خوش ذوق مواجه شدم. این جوان معلول مشکل خود را اینگونه مطرح کرده بود: بارها مشاهده کرده ایم ویلچر سوار با چه مشقتی خود را به آسانسور می رساند، متاسفانه در اکثر آسانسورها برای این گونه افراد دسترسی به کلیدهای انتخاب طبقه در کابین غیر ممکن می باشد و حتما باید شخص دیگری برای او این کار را انجام دهد.

وی ادامه می دهد، من بارها به تنهایی به مقابل درب آسانسور آمده و با سختی توانسته ام شستی احضار آسانسور را بفشارم (شستی طبقه نسبت به شستی داخل کابین در ارتفاع مناسبتری قرار دارد) وقتی آسانسور می رسد و داخل کابین می شوم مشکل آغاز می شود، چون سطح ارتفاع شستی داخل کابین به صورتی است که نمی توانستم طبقه مورد نظر را انتخاب نمایم و شما می توانید بقیه ماجرا را حدس بزنید!

البته به جهت کندی حرکت در زمان وارد یا خارج شدن از آسانسور، گاهی درب آسانسور شروع به بسته شدن می کند و چون نمی توانم شستی باز نگه داشتن درب کابین (کلیدDO)را بفشارم مجبورم سفری اجباری با آسانسور را تحمل کنم.

این اتفاقات بارها برایم تکرار شده است. همین مشکلات مرا به فکر انداخت تا در شرایطی که هیچکس به فکر ما نیست، خودمان مشکلمان را حل کنیم.

صفحه کلید ویژه معلولین در ارتفاع یک متری کابین آسانسور و نوع معمولی در جای خود نصب شده است.

صفحه کلید ویژه معلولین در ارتفاع یک متری کابین آسانسور و نوع معمولی در جای خود نصب شده است.

لذا دست به کار شده و نقشه ی وسیله ای که در ذهن داشتم و مدتها مرا به خود مشغول کرده بود را عملی کردم.

پس از تهیه لوازم و تکمیل این وسیله، اولین باری که از آن استفاده کردم آنچنان احساس شعفی سراپای وجودم را فرا گرفته بود که قابل توصیف نیست، گرچه این وسیله خیلی ساده و معمولی بود اما این امکان را فراهم می کرد که بدون نیاز به فرد ثالث بتوانم به تنهایی وارد کابین آسانسور شده و به طبقه دلخواه بروم و هراسی از زود بسته شدن درب کابین نداشته باشم، چون اگر درب سریع بسته می شد می توانستم با این وسیله (کلیدDO) را فشار داده و از بسته شدن درب جلوگیری نمایم.

راحتی معلول در زدن کلید آسانسور با این وسیله

راحتی معلول در زدن کلید آسانسور با این وسیله

لوازمی که در ساخت این وسیله بکار رفته شامل اقلام زیر می باشد:

  • 1- چوب دستی گرد 50 حدود سانتیمتری شبیه چوب عصا یک عدد.
  • 2- لاستیک زبز شبیه ضربه گیر لاستیکی یا درپوش پایه صندلی فلزی (چیزی شبیه انگشتدانه بزرگ) یک عدد. این لاستیک باید حتما از جنس زبر و در گیر شونده باشد تا از روی دکمه کلید آسانسور نلغزد.
  • 3- نوارچرمی با عرض 2 تا 3 سانتیمتر و به طول حدود 50 سانتیمتر یک عدد.
  • 4- نوار چرمی یا پلاستیکی برای پوشش کلی این چوبدستی به مقدار لازم.
  • 5- چسب آهن یک تیوپ خمیر دندانی.
  • 6- آهن ربای گرد هم قطر چوب ( آهن ربایی که مرکزش سوراخ داشته باشد مناسب تر است) یک عدد.

طریقه اتصال قطعات بر روی یکدیگر

طریقه اتصال قطعات بر روی یکدیگر

این آهن ربا را بعدا به این وسیله اضافه کردم و از آن به عنوان وسیله ای برای برداشتن لوازم فلزی کوچک از روی زمین یا میز که به آنها دسترسی نداشتم، مانند سنجاق، کلیپس، سوزن، میخ و امثالهم استفاده می کنم و بسیار کارآمد است. طریقه ساخت:

  • ابتدا آهن سطح آهن ربا و سر چوب را به چسب آهن آغشته کرده و صبر می کنیم تا چسب کمی خشک شود، به صورتیکه به دست نچسبد، سپس آهن ربا را دقیقا در جای خود قرار داده و بوسیله چکش سبک به آن ضربه می زنیم تا کاملا به هم بچسبند. سپس با استفاده از یک پیچ خودکار آن را محکمتر می کنیم.
  • به کف لاستیک زبر با دقت چسب می رنیم ( فقط در کف به دیواره چسب زده نشود) به همین ترتیب بر روی آهن ربا هم چسب می مالیم و شبیه مرحله قبل این دو را هم به هم می چسبانیم.
  • یک طرف دو سر نوار چرمی را حدود 5 سانتیمتر چسب می زنیم و طرف دیگر چوب را نیز به چسب آغشته می کنیم و پس از آنکه کمی چسب خشک شد با دقت دو سر نوار چرمی را به چوب می چسانیم و برای محکمتر شدن آن از چند میخ بنفش (میخ مخصوص کفاشها) استفاده می کنیم.
  • در این مرحله کار تزئین چوب باقی می ماند، که با استفاده از نوار چرمی یا پلاستیکی از ابتدا تا انتهای آن را نوارپیچ می کنیم. هرچه در این قسمت دقت بیشتر باشد نتیجه کار مطلوبتر خواهد بود . مخصوصا اگر از چرم استفاده شود بسیار چوبدستی شیک و زیبایی خواهد شد.

مرحله پایانی و نوارکشی دور این وسیله کمکی

مرحله پایانی و نوارکشی دور این وسیله کمکی

این وسیله ای که این مبتکر جوان درست کرده شاید تا حدودی کارگشا باشد، اما با توجه به پیشرفت و نو آوری های پیاپی در محصولات آسانسور و شستی های لمسی و حرارتی که اخیرا وارد بازار این صنعت شده است، این وسیله کارآیی نخواهد داشت و عزم جدی لازم است تا این مشکل اساسی این قشر که کم هم نیستند برای همیشه به صورت جدی حل شود، این مسئله مهم و حساس زمانی انجام خواهد شد که مسئولین این صنعت در هر بخش مصمم به اجرای اصولی آن باشند. به امید روزی که معلولین ایرانی هم استفاده راحت و استاندارد از آسانسور را تجربه کنند.

کتاب آسانسور معلولین، با موضوع آسانسورها- طرح وساختمان در 64 صفحه شامل: قوانین، راهنمایی های تشخیص و طراحی، مدیریت ساختمان، بررسی های موردی، معیارهای انتخاب و پیوست ها در مهرماه سال 1387 توسط انتشارات یزدا چاپ و عرضه شده است.

این کتاب در تیراژ 1100 جلد و قطع رقعی با وزن 250 گرم

طی شماره شابک  7-30-5058-600-987 

 به قلم نویسندگان: آلیسون گراند و پاول هایمن تحریر

و توسط آقای  مجتبی خان زاده ترجمه شده است.                                    

                                       

                                           ا

کهگیلویه و بویراحمد

90درصد ساختمانهای اداری فاقد آسانسور هستند

رنج مضاعف معلولان از بی توجهی و عدم مناسب سازی محیط شهری

قانون مناسب سازی محیط شهری برای معلولان در شهرهای کهگیلویه وبویراحمد مورد بی مهری قرار گرفته و این در حالی است که این استان بالاترین نرخ معلولیت را دارد و این بی توجهی درد معلولان را نیز از عدم مناسب سازی محیط شهری مضاعف می کند.

 ایران جزء کشورهای دارای قانون مدون حقوق معلولان است اما با این حال برخی از این قوانین هنوز روی کاغذ مانده و به صورت کامل و رضایتبخش به خصوص در استانهای کوچکتر اجرا نمی شوند که باید به طور جدی مورد توجه و اجرا قرار گیرد.

                                          

*- مناسب سازی محیط شهری،

*- اختصاص سه درصد از مجوزهای استخدامی از قبیل رسمی و پیمانی و کارگری به معلولان،

*- استفاده از امکانات ورزشی، فرهنگی

*- استفاده از وسایل حمل و نقل دولتی به صورت نیم بها،

*- پرداختن به موضوع معلولان و توانمندیهای آنها در رسانه ملی،

*- اختصاص 10درصد مسکن استیجاری ارزان قیمت به معلولان

و ... از جمله مواردی است که در قانون جامع حمایت از معلولان پیش بینی شده است.

براساس ماده دو قانون جامع حمایت از معلولان، تمام وزاتخانه ها، سازمانها و موسسات وشرکتهای دولتی و نهادهای عمومی وانقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها، اماکن عمومی،  معابر و وسائل خدماتی به نحوی عمل کنند که امکان دسترسی و بهرمندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم شود.

در تبصره 2  ماده  دو قانون جامع حمایت از معلولان آمده است: شهرداریها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها وامکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند، خودداری کنند.

 در حالی که 90درصد ساختمانهای اداری فاقد آسانسور هستند.

یکی از معلولان در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: در شهرهای استان 90 درصد ساختمانهای اداری فاقد آسانسور هستند.

مسلم بزرگ زاده با بیان اینکه ساختمان استانداری به عنوان مهمترین دستگاه اداری استان نیز فاقد آسانسور است، افزود: چندی پیش که جلسه ای با حضور تعدادی از معلولان و استاندار استان در استانداری برگزار شد، برخی از معلولان که مشکل نخاعی داشتند با کمک پرسنل و مردم توانستند از پله ها بالا روند و در سالن جلسات حضور یابند.

منبع: خبرگزاری مهر

1390/10/17

ایجاد پل عابر پیاده دارای آسانسور  ویژه معلولین

علیرضا نوین شهردار تبریز از اتمام عملیات ساختمان تشکل‌های کم‌توان در پارک آتالار و آنالار خبر داد و گفت: عملیات اجرایی ساختمان تشکل‌ های کم‌ توان در پارک "آتالار" و "آنالار" به اتمام رسیده و به زودی مورد افتتاح و بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

این ساختمان در پارک آتالار و آنالار در زمینی به زیربنای 250 مترمربع برای استفاده روشندلان و ناشنوایان عزیز و گرامی شهر تبریز ساخته شده است.

                                             

این ساختمان دارای امکانات کاملی برای استفاده عزیزان تشکل‌ های کم‌ توان بوده و سعی شده تا ترتیبی اتخاذ شود که همشهریان کم‌توان به لحاظ اداری دارای محلی مناسب بوده و امور اداری خود را به نحو شایسته‌تری به انجام رسانند.

شهردار تبریز خاطر نشان کرد: شهرداری تبریز با تمام توان برای ایجاد بسترهای مناسب برای رفع مشکلات معلولان و عزیزان کم‌توان اقدامات عمرانی، خدماتی و فرهنگی خود را به انجام می‌رساند و در خصوص

*- پیاده‌ روسازی

*-ایجاد پل عابر پیاده دارای آسانسور

*- مسیرهای تردد روان

*- امکانات رفاهی برای این قشر از هیچ امری فروگذار نمی‌شود.

نوین، همچنین تلاش برای نهادینه کردن این اعتقاد که معلولان هم جزیی از جامعه بوده و حق زندگی راحت دارند را وظیفه تک تک مردم و مسئولان دانست و ابراز امیدواری کرد با تداوم و تکمیل طرح‌ها و برنامه‌های در دست اجرای شهرداری تبریز در بخش مناسب‌سازی محیط برای معلولان، زمینه برای ایجاد امکانات و بسترهای تردد و زندگی راحت این قشر از جامعه فراهم شود.

وی، از توسعه طرح‌ ها و برنامه‌ های مناسب ‌سازی محیط برای معلولان و نابینایان در میادین، تقاطع‌ها، معابر، پارک‌ها و پیاده‌روهای سطح شهر خبرداد.

شهردار تبریز همچنین با ذکر این مطلب که باید اندیشه و افکار خود را در رابطه با معلولان تغییر دهیم، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در شهرداری تبریز اقدامات خوبی در این زمینه انجام گرفته و وظیفه همه است که حقوق شهروندان معلول را رعایت کنیم. عملیات اجرایی ساختمان تشکل‌های کم‌توان در پارک آتالار و آنالار در سال گذشته همزمان با روز معلولان آغاز شد و به زودی مورد افتتاح و بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

منبع :خبرگزاری پارس

با تلاش و کوشش جوانان مستعد ایرانی نخستین ویلچری که قادر است سرنشینی تا وزن یکصد و بیست کیلو گرم را از راه پله بالا ببرد ساخته شد.

این جوانان در جشنواره خوارزمی توانستند با یک موتور جدا شونده و یک باطری (قابل شارژ چه در خانه و یا با برق خودرو)که بر روی ویلچرهای معمولی نصب می شود به این مهم دست یابند.

لازم به یادآوری است که این ویلچر دارای کمربند ایمنی بوده و قابل استفاده در ساختمانهای بدون آسانسور و منازل دوبلکس می باشد.

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع دو عدد بیست و پانزده را به عدد بنویسید.