جانبازان و معلولین را دریابید!

 
تاریخ انتشار: دوشنبه, 1393/10/29 - 14:11 توسط کاووسی

وسیله نقلیه کوچک، ما نیازمند وسیلۀ نقلیۀ تک نفره هستیم. وقتی من از وسیلۀ نقلیه برای افراد معلول و جانباز حرف می زنم شما نه یک وسیلۀ نقلیه کوچک، بلکه پاهای او را در ذهن تجسم کنید. چیزی که فراتر از یک وسیلۀ نقلیه و در واقع پای یک فرد کم توان ویلچر نشین محسوب می شود. این وسیله یکی از نیازهای ضروری افراد کم توان ویلچر نشنین مخصوصاً افرادی که دچار ظایعه نخاعی شده اند می باشد. اما در جامعۀ پر رمز و راز و ماشینی امروزی هیچ کس در این زمینه به فکر جانبازان و معلولین کم توان نیست؟

چرا مسئولین توجه جدی به مشکلات معلولین ندارند؟ www.parslift.com

امیدوارم مسئولین محترم چند لحظه خود را به جای ما بگذارند، در این شرایط از مسئولین چه انتظاری داشتند؟ حالا به لطف سلامتی کامل و قدرت تصمیم گیری، همان کار را انجام دهند.

نه صنعتگران، نه تاجران و بازرگانان و نه دولت! و نه هیچکس دیگر. تعداد زیادی معلول ویلچری در جامعۀ ما زندگی می کنند که به خاطر نبودن امکانات مناسب از قبیل بالابرهای ویلچر در مراکز آموزشی، درمانی و نداشتن وسیلۀ نقلیۀ مناسب و عدم امکانات و خدمات مورد نیاز، خانه نشین شده اند و نمی توانند در جامعه حضوری عادی و فعال داشته باشند.

اجازه بدهید برای روشن شدن مسأله در بارۀ خودم بگویم تا مطلب بهتر روشن شود. افرادی مثل من در جامعه بسیارند و نیازمند توجه بیشتر در باره موضوع مطرح شده هستند.

  • رمضانعلی کاوسی جانباز ضایعه نخاعی جنگ تحمیلی هستم.
  • آدرس وبلاگ من: http://mighat61.blogfa.com
  • 32 سال است که بر اثر اصابت ترکش خمپاره دچار ضایعه نخاعی از ناحیۀ گردن شده ام.
  • حدود 26 سال است که برای انجام فعالیتهای اجتماعی و رسیدگی به بخشی از کارها با موتور سه چرخ رانندگی می کنم.
  • به دلیل عارضه بوجود آمده متاسفانه دستانم کمی ضعیف است ولی با تغییرات ایجاد شده توسط یکی از دوستان بزرگوارم در کلاچ، ترمز و گاز موتورسه چرخی که از آن استفاده می کنم، قادر به رانندگی هستم.
  • مشکل اساسی من دیگر معلولین مشابه من، چگونه سوار و پیاده شدن در موتور سه چرخ است، که حتما" باید با کمک فردی دیگر انجام شود، در صورتیکه بسیاری از افراد نخاعی دوست دارند بتوانند بدون کمک دیگران خود با ویلچر داخل وسیلۀ نقلیه شوند و رانندگی کنند. مشکل دیگرم این است که در فصل زمستان به خاطر سردی هوا و بارندگی نمی توانم از موتور سه چرخ استفاده کنم.
  • تصاویر زیادی از وسایلی که مخصوص معلولین حرکتی مثل ما ساخته شده مثل موتورهای سه چرخ و چهارچرخ در اینترنت دیده ام.

 

با رویت تصاویر این ماشین آلات کوچک و سبک و ارزان قیمت به این نتیجه رسیدم که اگر این وسایل نقلیه در ایران هم تولید یا حداقل توسط ارگانی یا .. وارد شود، بسیاری از مشکلات فراوان من و امثال من حل می شد.

ما افراد معلول اگر قادر باشیم با ماشین دنده اتوماتیک هم رانندگی کنیم، به خاطر اینکه نمی توانیم همه جا از ماشین پیاده شویم، با توجه به اینکه جای پارک در خیابانهای اصلی شهر بندرت پیدا می شود، با مشکل مواجه ایم، اما موتور سه چرخ محاسن فراوانی دارد که به راحتی می توان با آن در سطح شهر رانندگی کرد و برای پارک کردن هم بامشکل کمتری مواجه شد.

موتورهای سه چرخ به دلیل جمع و جور بودن بسیار وسیله مناسبی است www.parslift.com

موتورهای سه چرخ به دلیل جمع و جور بودن وسیله ای مناسب برای معلولین است، ضمن اینکه معلول بدون نیاز به کمک دیگران می تواند از آن استفاده نماید


توقعی که من و دوستان جانباز و معلولِ کم توان حرکتی مثل من از صنعتگران، تاجران و دولت داریم این است که فقط یک روز خودشان را جای ما بگذارند. معتقدم اگر اقشار مذکور فقط یک ساعت در بارۀ ما فکر کنند و مشکلات ما را بررسی کنند و زیر ذره بین بگذارند، نوع نگاهشان تغییر خواهد کرد و نسبت به ما بیشتر احساس مسئولیت خواهند نمود.

از مسئولان بنیاد شهید و بهزیستی توقع توجه چندانی ندارم چون بر این باورم اگر بفکر ما بودند تا حالا حداقل اقدامی موثر کرده بودند. البته ناامید هم نیستم، شاید با مطالعۀ این مطلب من، وجدانی بیدار و تلنگری حاصل شود و کسی به فکر بر طرف نمودن مشکلات و حل این مسئله بیفتد.

اما از صنعتگران محترم نیز توقع دارم به خاطر رضای خدا لحظاتی به فکر برادران و خواهران معلول کم توان خود باشند. با ساختن وسیلۀ نقلیۀ تک نفرۀ مسقفی که زمستانها از سوز و سرما و برف و باران، و در تابستانها از گرما و تابش مستقیم نور خورشید ما را محافظت نماید، مراتب خوشحالی همنوعان خود را فراهم کنند.

وسیله ای که فرد معلول کم توان بتواند به راحتی با ویلچر داخل آن رفته و از سرما و گرما محفوظ باشد. تاجران و بازرگانان محترم هم چنانچه به فکر وارد کردن این وسیله بیفتند، علاوه بر کسب اجر معنوی، از سود مناسبی هم برخوردار خواهند شد. مطمئن باشید افراد جانباز و معلولِ فراوانی هستند که به دنبال خرید چنین وسیلۀ مناسبی هستند.

در یک سایتی دیدم کشور چک از این نوع وسیلۀ نقلیه تولید کرده است که می توانید نسبت به وارد کردن از این کشور یا دیگر سازندگان این وسیله اقدام کنید.

با احترام
رمضانعلی کاوسی

سلام خدمت جانباز عزیز آقای کاووسی

دوست عزیز وقتی انسان بنده نفس بشه دیگه فراموش میکنه چه وظیفه ای داره

خدا به شما جانبازان عزیز استقامت و بردباری بده دنیا سریع درگذره هم برای شما و هم برای آنانی تعهدشونو فراموش کرده و ..........الخیر فی ماوقع

با سلام خدمت جناب کاووسی. این جانب محمود فخار نوغانی از مشهد به علت جراحی تومور نخاعی حدود 20 سال است که معلول می باشم. الآن در حال درست کردن یک موتور سه چرخ هستم. می خواهم روی آن دنده ی عقب سوار کنم که به تنهایی بتوانم از این موتور استفاده نمایم ولی هنوز موفق نشده ام.  به نظر من مشکل عمده معلولین در کشور ما این است که مسئولین ما هیچ کدام معلول نیستند تا بتوانند ما را درک نمایند، لذا همین بودجه ی کمی هم که برای ما می شود به نوعی تلف می شود.  به عنوان مثال: دو فقره از بهترین وسایل نقلیه ی عمومی که در حال حاضر در شهر مشهد برای معلولین مناسب است، یکی مترو و دیگری اتوبوسهای بی آر تی هستند.  ولی متأسفانه همین جا هم وقتی نگاه می کنید می بینید که یک رمپ استاندارد برای  در این ایستگاه ها تعبیه نشده.  متأسفانه پیمان کاری که این رمپ ها را می سازد معلول نیست که بداند رمپ استاندارد دارای شیب 4 یا 5 درجه باید باشد تا یک معلول خودش به راحتی بتواند از این رمپ بالا برود یا این که برامدگیهای کف رمپ باید حداقل 3 تا 5 میلیمتر باشد که فقط به آج لاستیک ویلچر گیر کند نه به صورت پله پله که باعث ایجاد اسپاسم عضلانی در بدن معلول می گردد.  و حال خود تصور کنید معلولی را که از این رمپ با شیب تند رو به پایین می آید. این ها را با جزئیات گفتم تا حداقل شاید یک مقام مسئول دلسوز متوجه ما معلولین گردد.  خدا می داند که یک معلول برای حضور در جامعه در کنار افراد سالم باید روزانه چقدر خواهش و التماس کند. من برای شرکت در دانشگاه پیام نور بخشی از مسیر خود را با مترو می روم و بخشی دیگر را که حدود 6 کیلومتر می شود باید ویلچر بزنم. در پایان ضمن تأیید فرمایشات شما برای تهیه یک وسیله ی نقلیه عمومی که خود معلول بتواند به تنهایی و بدون کمک دیگران از آن استفاده نماید، از از تجار محترمی که این مطالب را مطالعه می فرمایند خواهشمندم اقدام به وارد کردن این وسایل نقلیه به داخل کشور بفرمایید.  سپاس گذارم

 

باسلام خدمت شما اینجانب  خوشحال میشم بتونم در طراحی دنده عقب برای موتور سیکلت کمکی کرده باشم، و دوست دارم شما در این رابطه تجربه و طرحی که به موفقیت منجر نشد رو با من درمیان بگزارید، تلگرام یا وایبر در خدمتم 

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هزار و دویست و بیست را به عدد بنویسید.