منطق و مبانی الکتریکال آسانسور

 
تاریخ انتشار: شنبه, 1395/02/11 - 15:28 توسط طبسی

مدتی است روال خوبی در بعضی از گروهها و کانال های "تلگرام" حاکم شده، اساتید و باتجربه های این صنعت مطالب بسیار ارزشمندی را به اشتراک می گذارند و با حضور جلسات پرسش و پاسخ باعث آگاهی بیشتر و رشد اعضاء و خوانندگان می شوند.در همین راستا روز شنبه  چهارم اردیبهشت ماه طی اطلاعیه ای که توسط دوست و همکار عزیز جناب مهندس امیر خرمی در کانال "سوپر گروه گفتمان علمی صنعت و دانشگاه آسانسور" منتشر شد اعلام گردید:

راس ساعت 9 شب همکار محترم جناب آقای مهندس داوود رضایی، مدرس فنی حرفه ای و مدیر عامل و مدیر فنی شرکت پرتو آسانبر بحثی را با محور "مباحث مرتبط با مبانی الکتریکال و منطق آسانسور" آغاز خواهد کرد.

در ادامه متن کامل این موضوع به اطلاع اعضای محترم پورتال پارس لیفت و علاقمندان این سلسله مباحث تقدیم می گردد، امیدوارم این موضوع به صورت گسترده فراگیر شده و به این وسیله دانش و اطلاعات و نکات طلایی و کلیدی مورد نیاز اعضاء، بویژه دانشجویان و علاقمندان صنعت آسانسور آسانسور ایران به راحتی در دسترس عموم قرار گیرد.

 • آقای امیر خرمی: از لحظاتی دیگر با جلسه آموزشی پیرامون "منطق الکتریکال آسانسور و نحوه اجرای آن" در خدمت همراهان خواهیم بود، در ادامه اظهار داشتند: سلام و خير مقدم خدمت جناب مهندس رضايي عزيز دوست و همكار گرامي سراپا منتظر فرمايشات جنابعالي در خصوص مطالب مطروحه از طرف شما در خصوص انتخاب و نوع منطق الكتريكال  اسانسورها هستيم، شروع بفرماييد قربان.
 • آقای داوود رضایی: با سلام خدمت مهندس خرمی دوست و همکار عزیز و همچنین تمامی همکاران وسروران گرامی پیشاپیش غذر خواهی منرو بابت اساعه ادب خدمت اساتید و همکاران بزرگوار پذیرا باشید. البته من گفتنیها رو در مورد الکتریکال و نسبتا منطق آسانسور در کانال دنیای آسانسور گفتم ولی سعی میکنم کاملتر و با دیدی نسبتا جدید عرض کنم. ابتدا اجازه بدید کمی در مورد اصل منطق و سپس اشاعه اون به آسانسور توضیحاتی رو داشته باشم. اگر مطالب کمی در مراحل ابتدایی هست دوستان صبوری کنند تا مطالب پیشبرده شود.
 • آقای داوود رضایی: منطق، در تعریف منطق باید گفت روش و تشخیص درست اندیشیدن است. کار و روابط منتجه خروجی شما باید در یک چهار چوب ویژه کشف و معرفی شود. که اندیشه در آن چهار چوب از "خطا" مصون میماند. یعنی شما با دانستن منطق هر چیز از افتادن در دام خطا و مغالطه مصون می مانید. در منطق اشیاء و دستگاهها  خروجی واحدی باید منتجه شود یعنی در جزییات، اجزا در تناقض با یکدیگر نباشند. فرض کنید شما میخواهید از نقطه A به نقطه Cبروید که مجبور هستید از نقطه Bهم گذر کنید A – B – C     : یعنی ابتدا از  aبه b و سپس به c میروید یعنی در جزییات نباید در تناقض با کل (که رسیدن به نقطهc میباشد)باشد. خواهش میکنم متن رو با حوصله مطالعه بفر مایید
 • آقای داوود رضایی: در منطق آسانسور هم این قانون پا بر جاست. ابتدا درب طبقه بسته شده، سپس پالس فرمان به تابلو رفته وتابلو فرمان بسته شدن درب کابین را میدهد. پس از بسته شدن درب کابین قفل درب طبقه بسته میشود.این منطق پیاده شده در دربهای آسانسور میباشد . یعنی نمیشود قبل از بسته شدن درب کابین قفل درب طبقه بسته شود، این با منطق از پیش تعریف شده برای آن ناسازگار است. پس :

 

  1. ترتیب عملکرد دستگاهها مهم است.
  2. قوانین و طریقه عملکرد هر کدام که در کل یک واحد مشخص را پیروی میکند از قبل مشخص و تدوین و پیاده سازی شده است.
  3. جزییات و عملکرد هر کدام نباید در تناقض با همدیگر باشند. می بینید در چهار چوب کلی یک منطق یکسان پیروی شده است. ضمنا این منطق نباید با محاسبات و معادلات ذهنی تناقض داشته باشد یعنی یک عقلانیتی مبتنی بر کارکرد صحیح ضمن حفظ ایمنی باید در آن باشد. در مدار فرمان آسانسور هم این منطق وجود دارد. یعنی ابتدا کنتاکتورهای جهت فرمان گرفته وپس از تعیین جهت سرعت مشخص میشود. فرض کنید شما به منزل میخواهید تشریف ببرید ابتدا باید مسیرتان را مشخص بکنید سپس تصمیم به انتخاب وسیله  یا سرعت فرمایید.
 • آقای داوود رضایی: در آسانسور مفهومی بنام "سری ایمنی "وجود دارد. یعنی بعد از تکمیل مدارات سری ایمنی آسانسور شما فرمان حرکت را بگیرد پس بدیهی است که ابتدا مدارات سری ایمنی در مدار قرار بگیرند اتصالات آنها بسته شود و سپس فرمان حرکت آسانسور صادر شود, یعنی آخرین جز مدار سری ایمنی فرمان حرکت را بدهد که همان بسته شدن قفل درب طبقه میباشد. این جزیی از منطق آسانسور است که نباید در تناقض با کلیت فرکانها و حرکت آسانسور باشد.

 

 • آقای محسن احمدی اربابی: ممنون مهندس درود به شما و شیوه آموزشتان

 

 • اجازه بدید تعریف سری ایمنی را که نسبتا تعریف کامل و قابل هضمی است و در کانال دنیای آسانسور قرارداده ام را برایتان فوروارد کنم: "سری ایمنی" مجموعه مدارات_ قطعات آسانسور که اتصال الکتریکی و مداری آنها بصورت "سری" میباشد. مفهوم "سریseries"در برق و مدارات یعنی اگر یک قطعه یا اتصالی از مدار، ارتباط آن با کل مدار قطع شد آسانسور بی برق شده و هر کجا باشد متوقف میشود. یعنی در این شکل A_____B_____C_____D  اگر ابتدا A به ورودی سری ایمنی جهت برقدار کردن آن وصل باشد (110ولتac) انتهای A به ابتدای B وصل است و انتهای B به ابتدای C و به همین ترتیب... هرکدام از المانهای A_B_C میتوانند معرف مجموعه مدارات _ قطعات و دستگاههایی باشند که اتصال سری آنها به همدیگر باعث کارکرد مدار آسانسور و بکلی سیستم آن میشود. بدیهی است اگر در شکل فوق ارتباط و اتصال هرکدام از المانهای A_B_C با مدار قطع شود کل مدار بی برق شده و در نهایت بی برقی آسانسور و توقف آنرا در پی خواهد داشت. چند نکته مهم در مورد مدار سری ایمنی قابل ذکر است:
 1. مدار سری ایمنی جزو استاندارد ملی میباشد از هرگونه نوآوری و خلاقیت در ترتیب مدارات باید پرهیز کرد.
 2. خرابی _قطعی در مدار سری ایمنی باید باعث توقف آسانسور شود در غیر اینصورت یا یکی از قطعات توسط سرویس کار بی ملاحظه پل bridgeشده است یاکلیت مدار مشکل دارد که باید بررسی شود.
 3. پل کردن هر قطعه یا هر مداری از آسانسور یعنی کل آن مداریکه بوده و جزو ایمنی و استاندارد آسانسور میباشد را شما از مدار خارج کرده اید یعنی اصلا بودن و نبودن آنها یکیست! که این بسیار کار خطر ناکیست و شما به پیشواز یک حادثه جدی رفته اید.
 4. پل کردن سری ایمنی فقط برای موارد محدود از جمله پیداکردن و رفع خرابی آسانسور مجاز است که بلا فاصله بعد از اتمام کار باید پل برداشته شود و مدار به حالت عادی خود برگردد و هرگونه بهانه از جمله:

 • کمبود وقت
 • عجله
 • پیدا نکردن خرابی
 • نبودن قطعه
 • بی حوصلگی
 • خستگی بهیچوجه پذیرفته نیست.
 •  آقای داوود رضایی: در صورت بودن خرابی باید آسانسور خارج از سرویس و حتی خاموش شود تا رفع کامل خرابی و بهیچوجه مجاز به استفاده از آسانسور در شرایط خطرناک "پل" نیستیم. سری ایمنی جزو منطق آسانسور است و اگر شما آنرا بخوبی و درست فرا گیرید منطق آسانسور را فرا گرفته اید. اگر شما مثلا بدانید که در آسانسورهای نیمه اتومات لولایی تا هنگامیکه درب بیرون بسته نشده درب کابین فرمان نمیگیردو بعد از بسته شدن درب کابین قفل درب طبقه بسته میشود شما منطق آسانسور را دانسته اید. یا خروجی سری ایمنی شما باعث برقدارکردن بوبین کنتاکتور فرمان آسانسور میشود. سری ایمنی در کلیه آسانسورها و تابلو ها دارای شرایط یکسانی از نظر مداری میباشدو فقط ممکنست از تابلویی به تابلو دیگر اسم ترمینالها فرق کند که مثلا تابلو ما متفاوتست! و گرنه همه تابلوها از یک منطق یکسانی پیروی میکنند. امیدوارم ادای مطلب شده باشد. در آینده در اینمورد بیشتر خواهیم گفت و کلیه مدارهای آسانسور را با هم میشکافیم.
 • آقای داوود رضایی: خواهش میکنم توضیحات فوق را کمی با حوصله مطالعه کنید. البته سری ایمنی به سه بخش تقسیم میشود که در ارتباط با یکدیگرند:
  1. سری ایمنی ثابت چاه همچون حد بالا و پایین و استپ ته چاه و...
  2. سری ایمنی متحرک چاه :همچو میکرو سوییچ پاراشوت و استپ روی کابین.
  3. سری ایمنی دربها
 • آقای داوود رضایی: اگر بخواهیم منطق آسانسور را تقسیم بندی کنیم باید گفت:
  1. منطق الکتریکال
  2. منطق مکانیکال
 • آقای داوود رضایی:  منطق الکتریکال خود تقسیم میشود به:
  1. منطق سری ایمنی
  2. منطق دربها که بخشی از سری ایمنی میباشد.
  3. منطق مدار فرمان
  4. منطق باینری
 • آقای داوود رضایی: منطق مکانیکال شامل :
  1. منطق سیستم ترمز ایمنی
  2. منطق قفلهای دربها
  3. منطق حاکم بر مکانیزم درب طبقه و کابین
  4. منطق حاکم بر عملکرد موتور و انتقال قدرت به کابین
  5. منطق کاهش انرژی مصرفی توسط جرم تعادل و بالانسی کابین . اگر کلمه منطق زیاد بکار برده شد فقط من باب تاکید بر این موضوع است که روابط بین دستگاهها و قطعات از یک رابطه معقولانه و قابل فهم و چهار چوب بندی شده پیروی میکنند.
 • آقای داوود رضایی: امید وارم در توضیحاتم منطق" قابل فهم بودن" را بکار برده باشم . البته لازم بذکر است که تمام مراحل طراحی و ساخت قطعات و دستگاههای آسانسور باید در خدمت این منطقها باشند. همچنین با قوانین استاندارد در تناقض نباشند.
 • مرتضی شاکری: مهندس باسلام وخسته نباشید مورد ۴ باینری برای  بعضی ازدوستان توضیح داده شود
 • آقای داوود رضایی: منطق باینری همان ۰ و ۱ دیجیتال هست. که مثلا در طراحی برد کار کدک تعداد طبقات برای توانی از دو ۱^۲ یا... طراحی میشوند. شما ممکن است به روشهای گوناگون به منطق آسانسور دست یابید. ولی آیا قوانین استاندارد را رعایت کرده اید. پس قوانین بالا دستی استاندارد هم برای شما چهار چوبی را مشخص میکند. مثلا سنسور دور انداز ورودی تابلو است که تابلو میفهمد که باید به کنتاکتور دور تند فرمان قطع و کنتاکتور دور کند را در مدار قرار دهد. یا نمراتور های شستیها جزو خروجیهای تابلو میباشند. اینها همگی منطق آسانسور میباشد. که مطمئنا" با عقل و منطق شماهم ساز گار است.
 • آقای داوود رضایی: در آسانسور و تابلو فرمان قطعات شما دارای تیغه های نرمالی باز (در کارکرد عادی باز و پس از تحریک بسته میشوند.)و نرمالی بسته (در کارکرد عادی بسته و پس از تحریک باز میشوند),میباشند. شما با دانستن این موضوع هم بخشی از منطق حاکم بر روابط قطعات و تابلو را میفهمید و هم به شما در نحوه نصب قطعات کمک میکند. همچنین ورودیها و خروجیهای تابلو،  ورودیهای تابلو به تابلو فرمان پالس داده و تابلو پس از دریافت پالس قطعات و دستگاهی را فرمان در مدار قرار گرفتن میدهد. و خروجیهای تابلو همان قطعات و دستگاههایی است که فرمان از تابلو میگیرند.
 • M O : Nc no  تو تابلو فرمان اگه قفل(درب آسانسور) پل باشه تابلو خطا میده و حرکت نمی کنه
 • آقای داوود رضایی: شما هنگام رانندگی با ماشین ناگهان بر روی ترمز نمیزنید ابتدا توسط دنده ها سرعت را کم کرده و سپس میایستید. در آسانسور هم بهمین شکل است شما ابتدا توسط کنتاکتورها سرعت آسانسور را از دور تند به دور کند تبدیل کرده و پس از طی مسافتی آسانسور میایستد. که در تابلو های درایو دار کار دور اندازی توسط درایو صورت میگیرد. بهمین جهت است که در تابلوهای دو دور چهار کنتاکتور داریم دو کنتاکتور برای جهت (بالاو پایین) ودو کنتاکتور هم برای سرعت (دور کند و تند)  ولی در تابلوهای درایو دار معمولا بسته به طراحی سه کنتاکتور داریم ، دو کنتاکتور جهت ویکی هم برای ترمز.
 • علی: نه همه تابلوها، اگر بر روی ای سی تابلو نرم افزار آن  قرارداده شده و فعال شده باشد.
 • علی: البته اون هم تنظیم داره که در صورت پل بودن بعد از اولین طبقه بایستاد
 • داوود رضایی: در صورت پل بودن فرمان بسته شو درب کابین صادر نمیشود. نه اولین طبقه، تغییر جهت حرکت موتور و بدنبال آن آسانسور توسط تغییر دو فاز ورودی توسط کنتاکتورها در مدار قدرت صورت میگیرد. "این جزو سوالات استخدامی من در شرکت ساخت ترانس بود که من جواب دادم و قرار هست که برای استخدام خبر کنند که نمیدانم چرا اینقدر طول کشیده یه ۱۰سالی هست,منتظرم"
 • آقای امیر خرمی: مهندس جان ادامه بفرماييد
 • آقای داوود رضایی: الکتریکال آسانسور را اگر بخواهیم تفکیک کنیم. باید گفت:
  1. مدار قدرت که ۳۸۰ولت جهت حرکت موتور آسانسور ودر دربهای سه فاز برای حرکت درب کابین میباشد.
  2. مدار ۲۲۰ولت جهت ترمز و تامین برق دایم و سر درب کابین میباشد.
  3. مدارات فرمان سری ایمنی که ۱۱۰ولت acمیباشد.
  4. مدارات سیگنالها و روشنایی ال ای دی ها و نمراتورها ولیمیت سوییچها و لامپ شستی ها که ۲۴ ولت dc می باشد.  فقط جناب مهندس خرمی وقت را به من یاد آوری کنند که زیاد مصدع اوقات نشم.
 • آقای امیر خرمی: مهندس جان تا ٢٢:٣٠ در خدمت شما هستيم

 

 

 • آقای امیر خرمی:  بنده جسارتا نقشه وايرينگ يك تابلو آسانسور رو براي آشنايي دوستان قرار دادم

 

 • آقای داوود رضایی: بسیار کار خوبی کردید و سپاسگزارم.
 • آقای داوود رضایی: چرا در سیم کشی موتور سه فاز آسانسور ما نول نداریم؟
 • آقای محسن احمدی اربابی: در این نقشه ترمینال ftoنشان داده نشده است استاد خرمی.
 • آقای امیر خرمی: FTO  رو فكر كنم با FTS پل كرده عزيز
 • آقای محسن احمدی:  بنده یکبار طبق همین نقشه نصب کردم که ترموستات موتور سوخت بجای fto,fts نوشتن
 • آقای داوود رضایی: در دستگاه های تکفاز  گشتاور و قدرت لازم جهت کار دستگاه توسط یک فاز و نول تامین میشود، ولی در موتور سه فاز این گشتاور توسط دو فاز تامین میشود و نیازی به نول نمیباشد.
 • ;;;;;;; : چون در مصرف کننده سه فاز نول لازم نداریم
 • M O: بفرمائید ادامه بدید.
 • آقای محسن احمدی اربابی: اگه جسارت نباشه فکر کنم بخاطر تفاوت حرکت سینوسی هرتزها می باشد.
 • آقای حسین مهدی: اجازه توضیح بفرمائید، حدس و گمان برای زمان پرسش و پاسخ.

 • آقای داوود رضایی: در تابلو های هید رولیک ابتدا مدار بصورت ستاره (توسط کنتاکتور ستاره) بر قرار شده و سپس به حالت مثلث میرود یعنی کنتاکتور مثلث در مدار قرار میگیرد. که اگر دقت کنید این انتقال فرمان در کنتاکتور ها خیلی سریع انجام میشود. چرا؟ چون در حالت ستاره جریان کمتری از مدار کشیده میشود. ودر دور نامی مدار در حالت مثلث قرار میگیرد. همچنین برای تبدیل ولتاژها از ترانس کاهنده استفاده میشود که چند رنج گوناگون از ولتاژ را در اختیار ما قرار میدهد.
 • آقای داود کربلایی:  در سیستمهای سه فازه متقارن که بار روی هر فاز یکسان است،جریان نول صفر می شود و در واقع نیازی به وجود نول نیست، به عبارت دیگر مجموع جریانهای سه فاز در این حالت صفر می شود.
 • آقای امیر خرمی: ممنون جناب مهندس کربلایی.
 • آقای داوود رضایی: ترانس سوییچینگ هم همین کار را میکند منتهی ما یک دی سی صاف و تهی از نویز را داریم. که البته در تابلو های قدیم نبود ودر سری جدید برای کاهش نویز از این ترانسها استفاده میشود.
 • M O: طول مسیر سری ایمنی ربطی با ارتفاع ساختنان دارد؟
 • آقای داوود رضایی: بله دقیقا"، که البته بهتر است هنگام نصب برای تغذیه ۲۴قسمتهای مختلف از یک ترمینال استفاده نکنیم تا نویز یک قسمت در قسمت های دیگر نیافتد. مطالب زیاد هست و دانش این بنده حقیر کم. سئوالی هست در خدمتم. جسارت بود در حضور اساتید و همکاران محترم.  بنده را عفو فرمایید.هدف به اشتراک گذاشتن داشته ها میباشد.
 • آقای امیر خرمی: دوستان وارد بخش پرسش و پاسخ مي شويم سوْال يا ابهامي درباره مطالب امشب داريد از جناب مهندس رضايي بپرسيد
 • آقای محسن احمدی اربابی: بنده سئوالم را در بالا به اشتراک گذاشته ام سپاسگزارم.
 • آقای داوود رضایی: ساده است از یک سیم 24 هم برای تغذیه شستی های کابین و هم برای تغذیه شستی های طبقات استفاده نشود و این دو از هم تفکیک شوند. در ضمن شما اگر منطق و ساز و کار تابلو را بدانید نیازی به حفظ کردن اسم ترمینالها ندارید، چرا که مشابه هستند با اسامی گوناگون هرچند که در اثر کار زیاد ملکه ذهنتان می شود.
 • آقای محسن احمدی اربابی: متشکر مهندس جان کاملا" مفید بود، سپساسگزارم.

 

 • آقای داوود رضایی: خواهش می کنم، مثل همیشه اگر سئوالی بود بنده صمیمانه و خاضعانه در خدمتم. بهتر است هنگام بریدن سیم درختی از رنگهای گوناگون جهت سیم کشی قسمتهای مختلف استفاده کنید

 • تا عیبیابی برای شما و دیگر همکاران بعد از شما ساده باشد. مثلا" سیم کشی قفل دربها با یک رنگ و سیم کنتاکت دو شاخ با رنگی دیگر و .......
 • آقای داوود رضایی: سپاسگزارم که به عرایض بنده توجه فرمودید امیدوارم مفید بوده باشد. از جناب مهندس خرمی و دیگر دوستان و همکاران که در بحث شرکت کردند وبنده نوازی فرمودند سپاسگزارم
 • آقای امیر خرمی: با تشکر ازجانب آقای مهندس رضايي که وقت عزیزشون را در اختیار این گروه دانشگاهي قرار دادند تا همکاران عزیز بتوانند از مطالب ايشان جهت استفاده در منطق و نصب تابلوهاي فرمان  در راهبرد پروژه هاي آتي ، مطلع  و بهره  جويند .ارادتمند شما مديريت گروه : امير خرمي
 • آقای داوود رضایی: بنده هم از شما و دیگر دوستان و همچنین مهندس سردار سپاسگزارم
 • آقای قاسم ملکی: سلام تمام مطالب شما مهندس عالی بود.

لازم به یادآوری است، مدتی است پورتال پارس لیفت با همت همکاران، مطالب متنوعی که در گروهها و کانالهای تلگرام منتشر می شود را پس از گردآوری و تنظیم جهت علاقمندانی که دسترسی به کانال یا گروهها ندارند، آماده و منتشر می نماید.

بعضی از این مجموعه ها را می توانید در لینک های زیر مشاهده فرمائید:

 1. گروه هم اندیشی آسانسوریها و صندلی داغ برای مسئولین
 2. مهندس کیان عباسی دومین میهمان صندلی داغ گروه هم اندیشی آسانسوریها
 3. پاسخ آنلاین به سوالات درباره پله برقی و ایمنی توسط استاد آنتونی آندون
 4. آسانسور ملی و طرح ساماندهی نصابان آسانسور
 5. سامانه آسانه، خرید قانونمند آسانسور
 6. کنتاکت 4BS و ایمنی موتور آسانسور کششی
تصاویر مرتبط

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هفتصد و نود و پنج را به عدد بنویسید.