سریعترین آسانسور جهان با سرعت 1230 متر بر دقیقه تا ژوئیه 2016 راه اندازی خواهد شد

 
تاریخ انتشار: دوشنبه, 1395/02/27 - 09:03 توسط طبسی

 رقابت بدون وقفه در افزایش سرعت حرکت بین صنعت حمل و نقل عمودی و صنعت حمل و نقل افقی همچنان با شدت ادامه دارد، همانطوریکه برای انواع اتومبیل جاده و اتوبان مناسب با سرعتهای بالا تامین می گردد. برای آسانسورهای جدید نیز باید شرایط حرکت با سرعتهای بالا فراهم شود. وقتی صحبت از ساختمانهایی با صدها متر ارتفاع می شود، تامین آسانسورهای سرعت بالا برای این برجهای بلندمرتبه امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

با نگاهی به نمودار رشد سرعت آسانسور این حرکت از قبل از دهه 1970 از 2 متر بر ثانیه شتاب گرفته و تا سال 2014 به 18 متر بر ثانیه رسیده و با پیشرفت فن آوری های نوین در صنعت آسانسور همچنان رو به افزایش می باشد.

در این راستا شرکتهای مطرح و بزرگ صنعت آسانسور جهان با ساخت برجهای بزرگ تست آسانسور شرایط مساعدی برای آزمایش و دستیابی افزایش سرعت آسانسور فراهم نموده اند. شرکتهایی چون

تا چندی پیش در جهان آسانسورهای برج تایپه 101 رکورددار بالاترین سرعت بودند.

آسانسورهای برج تایپه 101 دارای سرعتی معادل 1010 متر در دقیقه (کمی بیشتر از 16 متر بر ثانیه) بودند.

 شرکت میتسوبیشی در رقابت با این برج، آسانسورهایی در برج شانگهای با 632 متر ارتفاع نصب کرده که این رکورد را شکسته و با سرعت 1080 متر در دقیقه طی مدت 35 ثانیه می توانید به تاج آن رسید. سرعتی معادل 18 متر بر ثانیه (18m/s). 

گرچه شرکت هیتاچی نیز با ساخت آسانسورهایی با سرعت 18 متر بر ثانیه همدوش شرکت میتسوبیشی در این رقابت حضور داشت.

اما شرکت میتسوبیشی الکتریک که دارای سابقه ای طولانی و بیش از 90 سال تجربه در ارائه محصولات قابل اعتماد و کیفیت دارد گام بلندی در ارتقاء سرعت آسانسور برداشته و اخیرا" اعلام نموده طی تحقیقات و پژوهشبا رونمایی از سریعترین آسانسور جهان در یکی از سه دستگاه آسانسوری که قرار است مسیر  632 متری ارتفاع برج شانگهای را طی کند به سرعت فوق العاده  1230mpm ، یا 20.5 متر بر ثانیه خواهد رسید.

این آسانسور، سریع ترین آسانسور در جهان می باشد که با آن می توان از سطح دوم زیرزمین به طبقه 119 طی مدت 53 ثانیه با افزایش ایمنی در شرایط بسیار عالی و با نرمی حرکت، کم صدایی و سکوت و صرفه جویی در مصرف برق سفر کرد.

شعار شرکت این است: ساختمانهای بلندتر بسازید، ما با ساختن آسانسورهای سریع السیر و کاستن زمان رسیدن به بالاترین نقطه آسامانخراشها در حد قابل قبول در کنار شما هستیم.

 

 دستیابی به این نوآوری کار ساده ای نبوده، برای افزایش و کاهش سرعت آسانسور مراحل مختلفی طی شده که شرایط استقرار مسافرین داخل کابین آسانسوردر بهترین وضعیت قرار داشته باشد. مواردی از قبیل:

  • ممانعت و جلوگیری از بروز ضربه و شوک به سمت سقف یا کف ( پرتاب به بالا و پائین)
  • بهره برداری از سیستم ترمز اضطراری مجهز به لنت سرامیکی که در زمان اصطکاک در برابر دمای بالای 1000 درجه سانتیگراد مقاومت مناسبی دارد،
  • استفاده از جایگزین سیم بکسل به نام: SfleX-Rope که این محصول با حدود 18% کاهش وزن نسبت به سیم بکسل جایگزین مناسبی است.
  • همچنین SfleX-Rope ظرفیت تحمل بار تا 85% بیشتر نسبت به نسبت به سیم بکسل، ترکیبی از مفتولهای فلزی و پلاستیک بوده و اجازه می دهد در زمان ترمز و افزایش تنش، مسافرین آسانسور بدون احساس هیچگونه لرزش و تنشی در آرامش قرار داشته باشند.
  • بکارگیری کنترل پنل های جدید
  •  بهبود در عملکرد سیستم کشش
  •  استفاده از گاورنر با شرایط خاص که برای کنترل اینچنین سرعتی بهبود یافته
  • استفاده از کفشکهای غلطکی راهنمای ریل جهت جلوگیری از لرزش
  • کنترل تغییرات فشار هوا توسط سیستم کنترل فشار هوا
  • و نهایتا" سیستم ضربه گیرهای خاص آسانسورهای پرسرعت استفاده نماید.

سریعترین آسانسور جهان تا قبل از ظهور این آسانسور،  آسانسور برج شانگهای چین بوده که با سزعت 1080 متر بر دقیقه حرکت می کند.

در آسانسور جدید که قرار است رکورد سریع ترین آسانسور جهان را تغییر دهد،  اپراتور قادر به تنظیم سرعت بین 1080 و 1230 متر بر دقیقه بسته به ترافیک مسافر خواهد بود.

این شرکت می گوید انتظار می رود نصب و راه اندازی:

سریعترین آسانسور جهان با سرعت 20.5m/s تا تیرماه 1395 کامل شود.

تصاویر مرتبط

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هزار و دویست و بیست را به عدد بنویسید.