دکمه شستی آسانسور و خطر آلودگی به انواع باکتری و میکروب

 
تاریخ انتشار: یکشنبه, 1394/03/17 - 17:19 توسط طبسی

آیا می دانستید، آلودگی دکمه های شستی آسانسورهای کششی، آسانسور هیدرولیک و آسانسورهای جدید روملس و گیرلس به انواع باکتری و میکروب بسیار بیشتر از آلودگی توالت عمومی می باشد. در ادامه به مشخصات دکمه شستی های جدید غیر لمسی و حرارتی آسانسور می پردازیم که برای حل این مشکل طراحی و مورد استفاده قرار می گیرند. یافته های یک تحقیق میدانی اثبات می کنند که "دکمه های احضار آسانسور در طبقات و کابین" تا 40 برابر از دستشویی های عمومی آلوده تر هستند و میکروب بیشتری دارند.

دکمه های شستی آسانسور بهترین پناهگاه باکتری ها www.parslift.com

دکمه شستی آسانسور مرکز تجمع انواع باکتری


محققان با انجام مطالعاتی در آسانسور هتل ها، رستوران ها، بانک ها، ادارات و فرودگاهها متوجه شدند در هر سانتیمتر مربع از مساحت یک دکمه آسانسور 313 واحد تشکیل دهنده کلونی وجود دارد. این در حالی است که در همین مقیاس در دستشویی های عمومی فقط هشت واحد وجود دارد.

دانشمندان متوجه شدند دکمه های شستی آسانسور ممکن است شامل باکتری های معده مانند ای. کولای هم باشند که می تواند مشکلات زیادی برای فرد مبتلا به این باکتری ایجاد کند. این موضوع برای خردسالان و کودکان مدرسه ای که درصد آسیب پذیری آنان بیشتر است، بسیار جدی و قابل توجه می باشد.

والدین باید هشدارها و روشهای جلوگیری از آلودگی میکروبهای دکمه شستی آسانسور را به فرزندان آموزش دهند، ضمن اینکه در فصل سرما ومخصوصا" بیماری آنفلونرا خطر آلودگی بسیار جدی است.

با لمس دکمه شستی آسانسور کودکان بیشتر در معرض آلوگی هستند

خطر آلودگی دکمه شستی های آسانسور سلامتی کودکان را تهدید می کند


دکتر نیکلاس مون که این تحقیقات را انجام داده است در این باره گفت:

"در یک ساختمان شلوغ، دکمه های آسانسور که پناهگاهی مناسبی برای برای باکتری می باشد، ممکن است توسط  بیش از ده نفر در یک ساعت لمس شود و هر شخصی به نوبه خود می تواند باکتری های خاصی را به این دکمه ها اضافه کرده و متقابلا" به باکتری های موجود بر سطح دکمه شستی آلوده گردد. این آلودگی در درمانگاهها و بیمارستانها و .. به مراتب بیشتر از ساختمانهای مسکونی است."

برای مطالعه و تحقیق میدانی در سطح آزمایشی و محدود، دانشمندان کانادایی در شهر تورنتو برای مدتی 120 دکمه آسانسور و 96 دستشویی و توالت را در سه بیمارستان آموزشی مخصوصا" در روزهای پایان  و تعطیلات آخر هفته که معمولا" جمعیت بیشتری حضور دارد مورد بررسی و کنترل قرار داده و نتیجه این تحقیق نشان داده:

  • میزان آلودگی دکمه های آسانسور آلوده به انواع باکتری حدود 61% بوده
  • در حالیکه آلودگی سطوح توالت حدود 41% (این گزارش در تاریخ 8 ژوئیه 2014 منتشر گردیده است.) به عبارتی در هر اینچ مربع بیش از 3.500 باکتری وجود داشته است.

 

جلوکیری از تماس مستقیم دست با دکمه شستی آسانسور با استفاده از مداد یا دستمال www.parslift.com

لمس دکمه شستی آسانسور با مداد و یا دستمال

 

به همین جهت پیشنهاداتی برای جلوگیری از آلوده شدن دست کاربران آسانسور توسط دکمه های شستی احضار آسانسور ارائه می گردد:

  • استفاده از دستمال یا قسمتی از لباس برای جلوگیری از تماس دست با دکمه شستی آسانسور
  • استفاده از مداد یا انتهای خودکار برای فشار بر روی دکمه شستی آسانسور
  • نصب شستی های حرارتی یا Touchless که نیاز به تماس دست نباشد
  • بزرگ کردن دکمه های شستی برای امکان فعال کردن دکمه با آرنج
  • فشار دکمه با قسمت بیرونی یک بند انگشت
  • استفاده از شستی های حرارتی که بدون نیاز به تماس دست فعال می گردد

 

لمس دکمه شستی آسانسور با پشت بند انگشت به مراتب بهتر از نوک انگشت است www.parslift.com

 

روش صحیح لمس شستی آسانسور با پشت بند انگشت www.parslift.com

دقت در لمس دکمه شستی آسانسور تا حدودی از انتقال باکتری جلوگیری می کند

اخیرا" برای جلوگیری از لمس مستقیم دست، دکمه شستی های غیر لمسی آسانسور Touchless و دگمه شستی های آسانسور حرارتی به صنعت آسانسور وارد شده است.

در این نوع دکمه شستی ها نیازی نیست که انگشتان دست با دکمه شستی تماس پیدا کند، دکمه های شستی آسانسور غیر لمسی مانند یک سوراخ گرد تو خالی است که می توان انگشت را بدون دست زدن به نقطه ای داخل فضای آن نمود.

این نوع شستی آسانسور با داشتن میکرو سنسور به محض ورود انگشت به داخل حفره فعال و با ارسال سیگنال باعث ثبت شستی می گردد. می گویند اشعه  UV(اشعه میکروب کش) نیز در هنگام فعال شدن سنسور باعث استریل حفره و انگشت وارد شده به داخل حفره می گردد.

 

شستی های بدون لمس بهترین گزینه برای جلوگیری از آلودگی به باکتری www.parslift.com

دکمه شستی های لمسی بهترین انتخاب شستی آسانسور

در دکمه شستی های حرارتی نیز نیاز به تماس انگشت با دکمه شستی نمی باشد، کافی است انگشت به چند میلیمتری دکمه شستی نزدیک شود. در این صورت حرارت انگشت باعث فعال شدن سنسورهای دکمه شستی می شود.

 

دکمه شستی های حرارتی آسانسور گزینه ای مناسب برای جلوگیری از انتقال باکتری ها parslift.com

دکمه شستی های آسانسور حرارتی نیز یکی از انتخابهای مناسب است

با ورود تکنولوژی دکمه شستی های جدید آسانسور دکمه های شستی فشاری و سنتی آسانسورها به مرور از این صنعت خارج و راهی موزه آسانسور خواهد شد.

 

شستی های جدید آسانسور با اشعه یو وی و مبارزه با آلودگی انواع باکتری و میکروب www.parslift.com

یک نمونه از پانل مجهز به دکمه شستی لمسی آسانسور

 یک نمونه دیگر شستی آسانسور مناسب استفاده معلولین و بعضی مکانها ساخته شده که نیازی به لمس دکمه شستی آسانسور نمی باشد، در این نوع شستی های آسانسور مسافر آسانسور با استفاده از پا به دکمه شستی فشار وارد می کند.

شستی های احضار آسانسور که بوسیله پا فعال می شود از نظر ابعاد دکمه شستی بزرگتر بوده و در پائین ترین ارتفاع و نزدیک کف نصب می گردد.

در این نوع شستی آسانسور به دلیل تماس کفش مسافر آسانسور با دکمه شستی آسانسور امکان انتقال باکتری و میکروب به حداقل کاهش یافته است.

دکمه شستی آسانسور که با پا لمس می شود www.parslift.com
استفاده از دکمه شستی آسانسور که بوسیله پای مسافر لمس می شود

به هر حال، مسئولین بهداشت تاکید می کنند همیشه پس از لمس دکمه آسانسور حتما" نسبت به شستشوی دستها با آب و صابون حداقل بمدت 20 ثانیه اقدام نمایند یا اینکه ژل ضد باکتری همراه داشته و دستان خود را با آن ضد عفونی نمایند.

همچنین آموزش رعایت موارد بهداشتی توسط آموزش و پرورش به دانش آموزان، و اطلاع رسانی از طریق رادیو و تلویزیون و مطبوعات می تواند از آلودگی دست مسافرین آسانسور به باکتری و میکروبهای گوناگون تا حد زیادی جلوگیری نماید.

حداقل برای فشار  دکمه آسانسور از همان انگشتی که پاشنه کفش مبارکتان را با آن کشیده اید استفاده نکنید،اگر یادتان نیست با کدام انگشت این کار را کرده اید با بو کردن آن را خواهید یافت، بهتر است برای کشیدن پاشنه کفش از پاشنه کش استفاده کنید

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هزار و دویست و بیست را به عدد بنویسید.