نقش دانش مهندسی و آسانسور در بلند مرتبه سازی

 
تاریخ انتشار: جمعه, 1389/12/20 - 06:24 توسط طبسی

موتور آسانسورهای پیشرفته

ساختمانهای بلند مرتبه (برج یا آسمانخراش) یکی از نمادهای پیشرفت در مجامع جهانی محسوب می شود، کشورهای پیشرفته در رقابتی سخت و فشرده با یکدیگر در تلاشند تا با طراحی و ساخت آسمانخراشی بلندتر رکورد دار این رقابت پایان ناپذیر باشند.

به همین جهت هر از چندگاهی شاهد پیدایش این غول های سر برافراشته در آسمان این کشورها می باشیم. در روزگاران گذشته و عصر حجر انسانها به صورت گروهی و در سرپناه های طبیعی، کوهها و غارها زندگی می کردند و به مرور با استفاده از عناصر طبیعی موجود در پیرامونشان از قبیل سنگ، چوب درختان، بوته های پر شاخ و برگ، نی نیزارها، شاخ و استخوان حیوانات و شاخ و برگ درختان سرپناه و حصاری برای خود ساختند.

با گذشت زمان و رشد فکر و اندیشه، با استفاده از بافت و گره و ترکیب چوب و طناب به فناوری جدیدی دست یافتند و برای ساختن سرپناه از فن به هم بستن، بافتن، به هم گره زدن بهره بردند.. به مرور با دستیابی به ترکیبات ابتدایی از قبیل آب و خاک که آنرا تبدیل به گل نموده با استفاده از سنگ اولین بنا ها شکل گرفت. این تلاشها با ساخت ابزار تراش سنگ، چوب، و ترکیب آنها با پشم حیوانات خانه های امن تری را برای آنان فراهم کرد. در دوره هخامنشیان، ایرانیان پی ستونها را از پائین به هم وصل می کردند و در واقع پی ساختمان را به صورت فونداسیون نواری اجرا می کردند و ستونهای سنگی را در بالا با استفاده از شاه تیرهای چوبی به هم وصل می کردند و بدین ترتیب یک ساختمان اسکلت سنگی، چوبی می ساختند تا حتی در مقابل زلزله نیز مقاوم باشد و از این رو ایرانیان را باید از اولین مهندسان صنعت ساختمان و راه سازی دانست.

البته پدیده ساختمان مرتفع مربوط به زمان حال یا قرون اخیر نمی باشد و ریشه در تاریخ چندین هزار ساله دارد، در گذشته های دور، حتی هزاران سال قبل از میلاد و پس از آن بشر علاقه خود را به ساخت بنا های عظیم و بلند نشان داده و با ایجاد آنها از قبیل اهرام ثلاثه مصر، برج و باروهای دیوار چین، برج های افسانه ای بابل، قصرها و کاخهای تخت جمشید، طاق کسری، کلیساها و مساجد این علاقه را به واقعیت مبدل کردند، که بعضی از این بناها با گذشت قرون برای نسل های بعد به یادگار باقی مانده است.

طاق کسری

معماران و طراحان ساختمان نقشی انکارناپذیر در پیدایش و خلق این بنا ها داشته و به مرور تجارب آنان و دیگر علوم وابسته گرد آوری و مکتوب شده و به صورت علوم مهندسی و با انشعاب به شاخه های مرتبت و متنوع، به علاقمندان این رشته ها منتقل گردید.

تاریخ بشر توسط یک رشته پیوسته و تدریجی از اکتشافات و نو آوری و اختراعات در علوم مختلف شکل گرفته است. علوم و فنون مختلف به مرور رشد و توسعه یافته و بشر بدنبال دستیابی و کشف دنیای پیرامون خود با اختراع ادوات و وسائل مختلف بدنبال رفاه و آسایش خویش بر آمد. علوم مهندسی در این عرصه، پر شتاب تر از دیگر علوم متحول و به رشدی تند و سریع رسید و مهندسان در حوزه های گوناگون دست به تحقیقات و کاووش زده و به نتایج شگرفی دست یافتند که آن نتایج، زیر بنای دانش مهندسی امروز محسوب می گردد.

یکی از اساسی ترین حوزه های مهم علوم، مهندسی بخش حمل و نقل بود، انسانها طی قرون متمادی برای حمل و نقل و جابجایی اجسام یا از نیروی چهارپایان و حیوانات استفاده می کردند یا اینکه از نیروی جسمانی خود، بعدها با ذهن خلاق خویش و شناخت نیروی باد و آب این پدیده های طبیعی را بخدمت گرفته و تحولی شگرف در این عرصه بوجود آوردند.

استفاده از نیروی آب و بخار برای بوجود آوردن حرکت به دو هزار سال قبل باز میگردد، اما در حدود سیصد سال پیش با اختراع دستگاههای تولید بخار سهم عمده و قابل توجهی در حوزه مکانیک داشته است و توسعه آن با توجه باینکه در هر جایی که آب و سوخت از قبیل چوب یا ذغال سنگ وجود داشت، این امکان را فراهم می کرد تا ماشین های تولید بخار مورد استفاده قرار گیرد که  بسیار چشمگیر بوده است.

در قرن هفدهم میلادی دنیز پاپن ( Denis Papin ) دانشمند فرانسوی نیروی بخار را کشف کرد و در سال 1688 میلادی (1067 شمسی) توانست اولین دیگ بخار را اختراع نماید و به همین دلیل با تکمیل اختراع خود او را پدر بخار لقب دادند.

ماشین بخار

در سال 1698 میلادی (1077 شمسی) یک دانشمند انگلیسی به نام سبیوری موفق شد اولین ماشین بخار را بسازد. سالها بعد جیمز وات اسکاتلندی (که در 19 ژانویه سال 1736 میلادی -  29 دی ماه 1114 شمسی در گرینوک اسکاتلند متولد شده بود) در سال 1764 میلادی (1142 شمسی) هنگامی که مشغول تعمیر یک مدل ماشین بخار ساخته شده توسط نیوکومن بود، به ماشین بخار علاقمند شده و اصلاحات بسیار مهم و پیچیده ای در ماشین مذکور بوجود آورد.

جیمز وات مخترع چگالگر بخار بود و به افتخار خدمات او واحد توان در اس- آی را وات گذاشتند (واحد الکتریکی وات) اصطلاح اسب بخار (horsepower) نیز از جیمز وات به یادگار مانده است.

جیمز وات در سال 1781 میلادی (1159 شمسی) با اختراع چرخ دنده حرکت تناوبی موتور را به حرکت دورانی تبدیل کرد. جیمز وات با توجه باینکه فقط در یک دوره یکساله ابزار شناسی شرکت کرده بود، از استعداد و ذهنی خلاق و پویا برخوردار بود. البته وی در سال 1788 میلادی (1166شمسی) پروانه تنظیم موتور و در سال 1789 میلادی(1167 شمسی) شمارشگر (کنتور) و شیر فشار شکن را اختراع کرد.

مهندسی راه و ساختمان و علوم مهندسی بخش حمل ونقل از تاثیرگذارترین علومی هستند که بعدها تواما صنعت ساختمان را متحول و دگرگون نمودند. بنا بر شواهد و اسناد تاریخی نخستین مدرسه مهندسی توسط (ویبوس) در حدود سه هزار سال قبل از میلاد در اسکندریه مصر ایجاد گردید و پس از آن در کشورهای یونان، رم، ایران و چین تاسیس گردید.

 • دانشگاه القرایین در کشور مراکش که مسجدی بوده و در سال 859 میلادی(238 شمسی) توسط یکی از شاهزادگان سلاطین فاطمی در این کشور احداث و علوم ریاضیات، فیزیک، شیمی، و زبانهای خارجی در آن تدریس می شده است.
 • دانشگاه الازهر در کشور مصر در سال972 میلادی(351 شمسی) تاسیس گردید . این دانشگاه نیز همانند دانشگاه آکسفورد انگلستان در آغاز اختصاص به علوم دینی داشته و بعدا تدریس دیگر علوم را در برگرفته است.
 • دانشگاه جندی شاپور در سال 892 میلادی( 271 شمسی ) در زمان حکومت ساسانیان بنیاد نهاده شد که البته در ابتدا کانون اصلی رشته های پرشکی و فلسفه بود و سپس علوم ریاضی و هندسه و.. در آن تدریس می شده است.
 • دانشگاه نظامیه در قرن یازدهم میلادی توسط خواجه نظام الملک طوسی احداث گردید.
 • در سال 1088 میلادی (467 شمسی) دانشگاه بولونیا در ایتالیا
 • قبل از سال 1096 میلادی (475 شمسی) دانشگاه سوربن در فرانسه
 • حدود سال 1096 میلادی (475 شمسی) دانشگاه آکسفورد در انگلستان
 • در سال 1150 میلادی (529شمسی) دانشگاه مون پیلیه در فرانسه
 • در سال 1218 میلادی (597 شمسی) دانشگاه سالامانکا در اسپانیا
 • درسال 1222 میلادی (601 شمسی) دانشگاه پادوا در ایتالیا
 • در سال 1284 میلادی (663 شمسی) دانشگاه کمبریج در انگلستان
 • در سال 1636 میلادی (1014 شمسی) دانشگاه هاروارد در شهر کمبریج ایالت ماساچوست آمریکا
 • در سال 1745 میلادی ( 1123 شمسی ) دانشگاه مهندسی در شهر برزیک کشور سوئیس
 • در سال 1746 میلادی ( 1124 شمسی ) دانشگاه پرینستون در نیوجرسی آمریکا
 • در سال 1747 میلادی ( 1125شمسی ) دانشکده مهندسی شهر پاریس در فرانسه
 • در سال 1754 میلادی ( 1132 ) دانشگاه کلمبیا در ایالت نیویورک آمریکا
 • در سال 1803 میلادی ( 1181 شمسی ) دانشکده فنی در ایتالیا
 • در سال 1806 میلادی ( 1184 شمسی ) دانشکده مهندسی در چکوسلواکی
 • درسال1815 میلادی ( 1193 شمسی ) دانشکده مهندسی در اتریش
 • در سال 1817 میلادی ( 1195 شمسی) دانشکده مهندسی رم در ایتالیا
 • در سال 1825 میلادی (1202 شمسی) به بعد دانشگاه های مختلف در آلمان، انگلیس، و دیگر کشورهای جهان تاسیس گردید.
 • در سال 1851 میلادی ( 1229 شمسی ) دار الفنون در تهران
 • درسال 1861 میلادی ( 1239 شمسی ) انیستیتو تکنولوژي ماساچوست در نزدیکی بوستون در آمریکا
 • در سال 1868 میلادی (1246 شمسی ) دانشگاه برکلی شهر برکلی کالیفرنیا در آمریکا
 • در سال 1870 میلادی ( 1248 شمسی) دانشگاه ایالتی اوهایو شهر کلمبوس ایالت اوهایو در آمریکا
 • در سال 1873 میلادی ( 1252 شمسی ) کالج البرز در تهران
 • در سال 1885 میلادی ( 1264 شمسی) دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا و نزدیکی سانفرانسیسکو در آمریکا
 • در سال 1891 میلادی ( 1269 شمسی ) دانشگاه شیکاگو در ایالت ایلینوی آمریکا
 • در سال 1891 میلادی (1269 شمسی )انیستیتو تکنولوژی کالیفرنیا در آمریکا
 • در سال 1935 میلادی ( 1313 شمسی) دانشکده مهندسی دانشگاه تهران درتهران
 • در سال 1956 میلادی ( 1334 شمسی ) دانشکده مهندسی جندی شاپور در اهواز
 • در سال 1959 میلادی ( 1337 شمسی) دانشکده مهندسی تبریز در تبریز
 •  درسال 1965 میلادی ( 1343 شمسی ) دانشکده مهندسی شیراز در شیراز

دانشگاههای فوق از گزینه های مهم و معروف می باشند، دانشگاهای دیگری هم در همین ایام در کشورهای مختلف تاسیس گردیده است که به جهت طولانی شدن بحث از ذکر آنها خوداری شده است.

فارغ التحصیلان این دانشگاهها و تعدادی افراد نخبه در طول تاریخ در بخش ساختمان و صنعت مخصوصا صنعت بالابر و آسانسور با ابداعات و نوآوری های خود این بخش از علوم را دگرگون و متحول ساختند و با استفاده از خلاقیت های پیشینیان و ابتکارات و اختراعات جدید پدیده های غیر قابل باوری را بوجود آوردند.

تا اواخر قرن نوزدهم ساختمانی با بیش از پنج طبقه ساخته نشده بود، و برای رسیدن به طبقات بالا باید از راه پله استفاده می شد و این مسئله یکی از مشکلات اساسی اینگونه ساختمانها بود و لذا ساختمانها اکثرا یک طبفه و در مواردی نادر دو طبقه و یا بیشتر ساخته می شدند.

در قرن نوزدهم میلادی بشر با استفاده از فناوری تولید فولاد مخصوص بتون مسلح به پیشرفت چشمگیر و قابل توجهی در بلند مرتبه سازی دست یافت و به موازات آن با پیدایش نیروی برق مسئله آبرسانی به طبقات بالا توسط پمپ حل و همچنین با اختراع آسانسور، مشکل تردد به طبقات بالاتررفع و دست مهندسان و معماران را برای طراحی و ساخت ساختمانهای بلند باز کرد.

اختراع آسانسور محدودیت ارتفاع ساختمان ها به طبقات محدود، را از میان برداشت و پس از اختراع این پدیده، مهندسان و معماران ایده های بلند پروازانه خود را به واقعیت رساندند .

تا قبل از قرن نوزدهم برای استفاده ازبالابرها از سه نیروی اصلی انسان، حیوان، و آب استفاده می شده است. سالهای قبل از میلاد توسط یک معمار رومی بنام ویتروس با استفاده از طناب و قرقره چوبی به عنوان بالابر وسایل و لوازم را جابجا می کرده است.

این شیوه با یک حرکت رو به جلو در طی قرون و اعصار و در مسیرهای پر چالش علمی پیش رفته و تکامل یافته است. در قرون وسطی حاکمان برای حفاظت از برج و باروها و استحکامات نظامی بالا برهایی تهیه کرده که برای حمل تجهیزات با استفاده از قرقره و طناب و نیروی حرکتی حیوانات اهلی و گلادیاتورها از آنها استفاده می کردند. اما همزمان با رشد و توسعه دانش و تمدن انسانها، دانش فنی سیستم های حمل ونقل عمودی نیز توسعه یافته و پایه گذار واقعی آن ریاضیدان بزرگ جورج آتوود می باشد. که این پدیده را متحول نمود اما به دلیل عدم امنیت و خطر سقوط این بالابرها چندان مورد توجه قرار نگرفت.

انقلاب صنعتی دراواسط قرن هیجدهم در انگلستان آغاز شد و به تدریج به دیگر کشورها گسترش یافت و انگلستان را به اولین قدرت صنعتی دنیا مبدل ساخت. البته در عصر صنعتی فیزیکدان و ریاضیدان شهیر انگلیسی ویلیام تامسون که به لرد کلوین معروف بود و نام اصلی او (Nicolas Leonard Sadi Carnot) بود با استفاده از نیروی سیال در جابجایی کابین آسانسور بهره برد. البته گفته می شود اولین آسانسور طراحی شده در سال 1743 میلادی (1122 شمسی) برای لوئی پانزدهم در قصر او در فرانسه ساخته شد.

که تنها یک طبقه حرکت می کرد و به دلیل داشتن صندلی بسیار شیک و تجملاتی، معروف بود به صندلی پرنده ( Flyng chair)که مخصوص یک نفر بود و در خارج از ساختمان قرار می گرفت و پادشاه از طریق بالکن قصر وارد آن می شد و مکانیزم آن به صورتی بود که بوسیله طناب و چند قرقره از داخل دودکش عبور داده شده و وقتی لوئی دستور حرکت می داد مردان مستقر در زیر دودکش طناب را می کشیدند و این آسانسور به طبقه بالا می رفت.

 • در سال1846 میلادی (1225 شمسی) توسط سر ویلیام آرمسترانگ (S.William Armstrong ) جرثقیل هیدرولیک ابداع گردید.
 • در سال 1850میلادی (1229 شمسی) آسانسوری که با نیروی بخار کار می کرد در معدن بکار گرفته شد.

الیشا گراوز اوتیس

آقای الیشا گراوز اوتیس (Elisha Graves Otis) کارشناس ارشد مکانیک متولد سوم اوت 1811 میلادی (یازدهم مرداد سال 1190 شمسی) در سال 1852 میلادی(1231 شمسی) موفق به اختراع ترمز آسانسور شد.

نوآوری اوتیس(Otis) بهبود در عملکرد دستگاههای بالابر و استفاده از سیستم ترمز آسانسور بود.

اوتیس (Otis) پس از دوسال کار و تحقیق نهایتا در ماه مه سال 1854 میلادی (1233 شمسی) اختراع کامل شده خود را در نمایشگاه جهانی در شهر نیویورک (قصر بلور(CRYSTAL PALACE) با ترفندی جالب و متهورانه، به صورت شیرین کاری، خود بر روی پالت آسانسور و با ژستی غرورآمیز کهحاکی از اطمینان وی بود رو به سوی جماعت انبوهی که برای تماشای این اختراع مهم او در کریستال پالاس نیویورک جمع شده بودند ایستاد و در حالیکه آسانسور در حال حرکت بود دستور داد طناب های بالابر یا همان آسانسور را با تبر یا وسیله ای شبیه شمشیر قطع کنند و به محض اینکه طناب بالابر قطع شد، آسانسور یا بالابر با شتاب به سوی پائین سقوط کرد.

در زمان قطع طناب و شتاب گرفتن آسانسور به سمت پائین ناگهان فریاد جماعت شگفت زده سالن را به لرزه در آورد. اما با توجه به قطعاتی که اوتسیس (Otis) در این بالابر یا آسانسور تعبیه کرده بود به محض رها شدن آسانسور و سرعت گرفتن به سوی پائین به حالت سقوط، قلابهای مخصوص در چهار گوشه بالابر فعال شده و به داخل دندانه هایی که در آنجا نصب شده بود رفته و آسانسور در جا متوقف گردید. اوتیس (otis)اولین آسانسور ایمن را در 20 سپتامبر 1853 (19 فروردین 1268 شمسی) در ساختمان Benjamin Newhouse نصب کرد.

شماتیک اولین آسانسور به نمایش در آمده اوتیس

در 23 مارس سال 1857 میلادی( سوم فروردین 1236شمسی) توسط  اوتیس (Otis)  اولین آسانسور کامل و مجهز به سیستم ترمزایمنی درفروشگاهی واقع در ساختمان شماره 488 در برادوی نیویورک (Brodway Newyork City) نصب گردید.

در 15 ژانویه سال 1861 میلادی(24 دی ماه سال 1239 شمسی) الیشا اوتیس اختراع خود را طی شماره 31.128 تحت نام (Hoisting Appartus) به ثبت رساند.

اوتیس (Otis )در8 آوریل سال 1861 میلادی(19 فروردین 1240 شمسی) به علت بیماری دیفتری درگذشت و پسرانش چارلز اوتیس و نورتون اوتیس کار پدر را ادامه داده و شرکت برادران اوتیس را تاسیس کردند.

در سال 1864 میلادی(1243 شمسی) این فعالیت به صورت جدی تری ادامه یافت و شکل واقعی آن در سال 1898 میلادی(1268 شمسی) بود.

البته اجداد الیشا گراوز اوتیس در سال 1631 میلادی (1010 شمسی) از انگلستان به Hingham مهاجرت کرده بودند. نوه بزرگ او جیمز اوتیس( 1883- 1825) وکیل بوستون بوده و نقش عمده ای در توسعه سیاسی اقتصادی این ایالت داشته و یکی از مخالفان جدی سیاست های استعماری انگلستان بوده است.

پسران اوتیس در سال 1870 میلادی(1249 شمسی) با ابتکار و شیوه ای خلاقانه با استفاده از فشار آب ساختمان، آسانسور هیدرولیک خود را راه اندازی کردند.  در سال 1873 (1252 شمسی) شرکت اوتیس با نصب تعداد 2000 دستگاه آسانسور در ساختمانهای مسکونی، ادارات، هتل ها و فروشگاهای بزرگ رکورد دار این صنعت شد.

در سال 1874 میلادی (1253 شمسی) شرکت آسانسور سازی شیندلر (Schindler Lift Company)در سوئیس توسط رابرت شیندلر (Robert Schindler)تاسیس گردید. که در آینده به طور کامل تاریخچه این شرکت را بررسی خواهیم کرد.

در اینجا باید از یکی از مهمترین و حساسترین طرح های ایمنی در آسانسور یاد کنیم که توسط آقای آلکساندر مایلز انجام گردید (Alexander Mils) طرح یا اختراع وی ایجاد مکانیزم خودکار بسته شدن دربهای آسانسور بود. تا قبل از طرح آقای آلکساندر مایلز درب آسانسور توسط کاربران آسانسور یا اپراتورهای مقیم در داخل آسانسور بوسیله دست و به صورت مکانیکی باز و بسته می شد و گاهی در اثر فراموشی یا بی توجهی آنان درب آسانسور باز می ماند و به جهت پرتگاه بودن ممکن بود هر آن حادثه ای اتفاق بیافتد. آقای آلکساندر مایلز این اختراع خود را در تاریخ 11 اکتبر سال 1887 میلادی (19 مهرماه 1266 شمسی) در آمریکا به ثبت رساند.

 • در سال 1889 میلادی (1268 شمسی) در حالی مهندسان و معماران زبردست شیکاگو در حال طراحی ساختمانهای بلند بودند و مهندسان آلمانی در حال توسعه آسانسور، شرکت اوتیس آسانسور برقی خود را به بازار روانه کرد.
 • در سال 1894 میلادی (1273 شمسی) شرکت اوتیس(Otis) آسانسور هیدرولیک شیب رو را (The Park Hill Elevator) که به صورت شیب دار از سطح خیابان به داخل ایستگاه قطار وارد می شد را عرضه کرد.
 • در سال 1898 میلادی(1277 شمسی) اوتیس(Otis) با ادغام کردن 14 شرکت آسانسوری دیگر در خود، شرکت اوتیس را به عنوان یک شرکت پر توان و معتبر به جهان معرفی کرد.
 • در سال 1903 میلادی (1282 شمسی) آسانسور الکتریکی گیرلس (Gearless) توسط شرکت اوتیس روانه بازار شد.
 • در سال 1931 میلادی (1310 شمسی) شرکت اوتیس موفق شد آسانسورهای جدید خود در اولین آسمانخراش افسانه ای دنیا، آسمانخراش امپایر استیت (Empire State Building) و سپس در شیکاگو جان هنکاک سنتر(Chicago,sJohn Hancok Center) و برج تورنتو (Toronto,s CN Tower) نصب کند.

این روند سالهای سال ادامه داشته و هم اکنون شرکت (otis)با سابقه بیش از 1.700.000 دستگاه آسانسور و 110.000 دستگاه پله برقی با حدود 500 نمایندگی در 200 کشور جهان به فعالیت خود ادامه می دهد.

با کشف انرژی برق آسانسورهای الکتریکی جایگزین آسانسورهای هیدرولیک شد. ورنر زیمنس آلمانی (WERNER sIEMENS)در سال 1866 میلادی (1244 شمسی) اصول دینامو الکتریک را کشف و بنیان مهندسی برق را مستحکم نمود و این کشف، ایده استفاده از جریان برق را به عنوان یک منبع مولد مطرح ساخت.

وی نام این پدیده را به آلمانی (Electro Techic) گذاشت. و بر همین اساس در سال 1879 میلادی (1257 شمسی) اولین قطار برقی در برلین آلمان راه اندازی شد.

ضمنا درسال 1915 میلادی (1293 شمسی) با استفاده از سیستم کنترل الکتریکی مشکل در تراز کف طبقه ایستادن کابین آسانسور رفع و امکان توقف آسانسور و تراز شدن کابین با کف طبقه فراهم گردید.

در سال 1880 میلادی(1258 شمسی) با استفاده از موتور الکتریکی ابتدا اولین پله برقی و سپس اولین آسانسور الکتریکی در آلمان راه اندازی و به جهان معرفی گردید.

جان اگستس روبلینگ (John Augostus Roebling) طراح پلهای سیم بگسلی (1806- 1869میلادی) با بکارگیری سیم بگسل فولادی در آسانسور تحولی در این زمینه بوجود آورد و راه را برای مهندسان و معماران خلاق و مبتکر هموارنمود و شرایط را برای ساخت وساز برجها و آسمانخراشهای بلند فراهم نمود.

اولین آسانسورها در ساختمانهای بلند، در سال 1870 میلادی(1248 شمسی) در ساختمان شرکت بیمه اکوتیبل لایف نیویورک نصب شدند. با تحولاتی که در این سالها بوجود آمد و پس از راه اندازی اولین آسانسور ایمن توسط اوتیس (Otis)  شیکاگو در سال1857 میلادی (1263شمسی) شاهد ظهور اولین آسمانخراش شد.

 • در سال 1889میلادی(1268 شمسی) با استفاده از سازه های فلزی اولین ساختمان اسکلت فلزی بنام لایتر ساخته شد.
 • درسال 1890 میلادی (1268 شمسی) بتون به عنوان یکی از مصالح سازه ای در صنعت ساختمان ظهور کرد.
 • در سال 1891 میلادی (1269 شمسی) ساختمان شانزده طبقه مونادنوک در شیکاگو قد برافراشت. این بنا البته اولین بنای بلند در جهان نبود اما اولین مثال از یک فرم جدید مهندسی در جهان بود که باعث شد چهره تمام شهرهای بزرگ را دگرگون کند.

 شیگاگو زادگاه آسمانخراشهای مدرن است. آسمانخراش امپایر استیت (Empire State Building) با تعداد 73 دستگاه آسانسور و 103 طبقه در نیویورک واقع در منطقه منهتن قرار دارد.

ارتفاع این برج 448 متر می باشد. و ساخت آن در سال 1930 میلادی (1309 شمسی) شروع و پس از گذشت 14 ماه به اتمام رسید. البته طبقه آخر آن در ارتفاع 391 متری واقع شده و بقیه ارتفاع مربوط به دکل وآنتن تلویزیونی می باشد. (تصویر شماره 7)

آسمانخراش امپایر استیت مدت 40 سال رکور دار بلند ترین برج در جهان بود. تا زمانی که ساختمان شمالی تجارت جهانی در سال 1972 ساخته شد.( ازسال 1931 تا 1972)

البته پس از حادثه یازدهم سپتامبر و فرو ریختن ساختمانهای تجارت جهانی(Word Trade Center) دوباره این رکورد به امپایر استیت برگشت و در حال حاضر رتبه سوم در آمریکا و رتبه پانزدهم در جهان در اختیار ساختمان امپایر استیت می باشد. برای انجام عملیات ساخت این برج در طی 430 روزی که به پایان رسید 3400 کارگر مشغول بکار بودند.

البته رکورد بلندترین آسمانخراشها تا سال 1998 میلادی در اختیار آمریکا بود. تا اینکه با ساخته شدن برجهای دوقلوی پتروناس در کوالالامپور مالزی رکورد بلندترین آسمانخراش از امریکا به آسیا رفته و در اختیار کشور مالزی قرار گرفت. این برج دارای 88 طبقه می باشد که از نظر تعداد طبقات رکورد دار نیست اما از نظر ارتفاع با داشتن 452 متر ارتفاع یکی از بلندترین آسمانخراش ها در جهان می باشد.

لازم به یادآوری است طرح ژولورنی برج الخلیفه دبی (Burj Khalifa) که قرار است دارای ارتفاعی بیش از 800 متر تا بالای دکل آنتن مخابراتی در راس آن، باشد رکورد دار تمامی برجهای جهان، حتی برجهای رادیو تلویزیونی خواهد بود.

 این آسمانخراش دارای 57 دستگاه آسانسور و 8 دستگاه پله برقی می باشد. ضمن اینکه آسانسور آتشنشان با ظرفیت 5500 کیلو گرم و دو دستگاه آسانسور رصدخانه ( کابین عرشه ای) با ظرفیت های 12 و 14 نفره مستقیما از پائین تا بالاترین نقطه برج حرکت می کند و لذا مسافرت با این کابینها طولانی ترین سفر آسانسوری در جهان خواهد بود. که با سرعتی معادل ده متر بر ثانیه (10m/s) باشد.

بلند مرتبه سازی در ایران

بلند مرتبه سازی و آپارتمان سازی در ایران از حدود سالهای 1328 شمسی(1950 میلادی) در شهر تهران آغاز شد. البته قبل از سال 1328 از معدود ساختمانهای چند طبقه می توان از باشگاه افسران نام برد، که 4 طبقه بود و یک آسانسور هم داشت که تشریفاتی بوده است.

در آن سالها تمامی پروژه های عمرانی کشور توسط مهندسین و تکنسین های خارجی اداره می شد. یکی از ایرانیان تحصیل کرده و وطن دوست که در آن سالها با همت بلند خود تصمیم گرفت این انحصار را شکسته و خود آغاز گر تحولی نو باشد کسی نبود بجز آقای مهندس هوشنگ خانشقانی متولد 1299 شمسی (1921 میلادی) فارغ التحصیل رشته راه و ساختمان از دانشکده فنی تهران در سال 1322 شمسی(1944 میلادی) بود. این جوان با توجه به عشق و علاقه ای که به وطن خود داشت، با ذهن خلاق و کاوشگر خویش و با عنایت به تنفر و انزجاری که از حضور بی واسطه بیگانگان در کشور خود داشت، همیشه در این فکر بود که توانمندی و استعداد مهندسین ایرانی را به عرصه برساند.

اولین جرقه این تفکر در سفری که به پاریس داشت ذهن او را به خود مشغول کرد، چون در آنجا در یک هتل بلند مرتبه سکونت داشت و با دیدن این ساختمان بلند و دیگر ساختمانهای موجود در آنجا، تصمیم گرفت پس از بازگشت به ایران، اولین برج بلند در کشورش بدست یک ایرانی ساخته شود. با بازگشت از فرانسه، بررسی و رایزنی های لازم را انجام، و پس از چندی منطقه مناسب انتخاب گردید.

در سال 1328 شمسی( 1950 میلادی) زمینی در شرق میدان مخبرالدوله در شهر تهران تعین و عملیات ساختمانی  آن آغاز گردید. این ساختمان دارای 10 طبقه بود و تا آن تاریخ هیچ مشابه ای در ایران نداشت، این ساختمان در سال 1330 شمسی (1952 میلادی) تکمیل و آماده بهره برداری گردید.

پس از ساخته شدن این ساختمان  توسط مهندس خانشقاقی، دومین ساختمان بلند در ایران توسط یک معمار آلمانی در خیابان شاه که 16 طبقه داشت و به ساختمان پلاسکو مشهور بود، طی سالهای 1341 الی 1339 شمسی(1963-1961 میلادی) ساخته شد.

در دهه چهل و دو سال بعد از ساخته شدن ساختمان پلاسکو ساختمان دیگری در همان منطقه ساخته شد بنام ساختمان آلومنیوم در 13 طبقه، و پس از آن به ترتیب مجموعه بهجت آباد، بانک کار، و ساختمان 20 طبقه سامان ساخته شد.

نکته مهم وقابل توجه در مورد آسانسور این ساختمان 10 طبقه بود که به روایت آقای مهندس هوشنگ خانشقاقی شنیدنی است. ایشان در این مورد اظهار داشته : جهت آسانسور این برج تحقیقات وسیعی انجام دادیم و حتی با چند شرکت خارجی و یکی از شرکتهای آلمانی تماس گرفتیم که قیمت پیشنهادی این شرکتها  بسیار زیاد بود،  تصمیم گرفتم آسانسور آنرا خودم بسازم و لذا اولین کاری که کردم مطالعه بود، برای جمع آوری اطلاعات به سراغ کتابخانه دانشکده فنی رفتم، کتابهای بسیار جالب و خوبی داشت . از آنها نهایت استفاده را برده و نت برداری های لازم را انجام دادم. پس از مطالعات زیاد دیدم ساختن آسانسور خیلی هم سخت نیست، چند مورد کار ظریف دارد که باید فکرش را می کردم.

شش ماه شبانه روز مطالعه، تحقیق و کار کردم، چه شبهایی که تا سحر بیدار بودم. بعد از این که تحقیقات کامل شد، طراحی را انجام داده و نوبت تامین قطعات رسید. شاید باورش برای شما سخت باشد که چگونه قطعات اصلی آسانسور را تهیه و ساختم؟ با کمک اشیاء خارج از رده باقی مانده از جنگ جهانی که در اوراق فروشی های تهران وجود داشت، قطعات بسیاری تهیه و در کارگاه با تبدیل جعبه دنده های گوناگون و سر هم کردن این قطعات و کوبل کردن موتور، موفق به ساخت موتور گیربکس شدم.

پس از نصب ریل های هادی و وزنه تعادل و دیگر ادوات ایمنی که خیلی فکر من را مشغول کرده بود و وقت زیادی هم از من گرفت، به فکر کابین آسانسور افتادم. خیلی تلاش کردم تا عاقبت به کمک یک نجار با سلیقه و کارکشته سر انجام موفق شدیم یک کابین بسیار شیک و زیبا را به کمک نجار مذکور بسازیم و با مونتاژ اسکلت کابین و دیواره و سقف و کف آن و ظرافتهایی دکه این نجار صنعتگر بکار برد، خیلی شیک تر از کابین آسانسورهای فرنگی از کار در آمد. 

 مهندس هوشنگ خانشقاقی پس از اتمام این ساختمان گفته: "به هر حال من همیشه دلم می خواست کارهایی بکنم که تا بحال نشده، به همین دلیل و دلایل دیگر به فکر ساحتن ساختمان بلند افتادم، تهران کم کم داشت بزرگ می شد و فکر کردم ساختمان بلند هم بزودی رایج می شود . باید کسی شجاعت شروع کردن می داشت که من داشتم. این ساختمان مانند یک مدرسه بود برای من، خیلی مطالعه کردم."

مهندس خانشقاقی را می توان طراح و سازنده اولین آسانسور در ایران، طراح دستگاه شمع کوبی و طراح هواپیمای بدون موتور نیز نامید. یکی از تعابیری که مهندس خانشقانی در اواخر عمر بکار می برد این است:

"من و آدمهایی نظیر من فکر نمی کنیم موجودات خارق العاده ای هستیم، ما آدمهای عادی هستیم، عادی مثل یک پیچ، ماشینی هست که شما می خواهید آنرا درست کنید و احتیاج به یک پیچ دارد. به اوراقچی مراجعه کرده و این پیچ را پیدا نموده و سر جایش می بندید و ماشین را راه می اندازید. ما همان پیچ هستیم باید ما را پیدا می کردند و سر جایمان قرار می دادند، اما رسم روزگار خلاف این بود اگر به اصطلاح همین پیچ ها سر جای خود قرار می گرفتند، دنیا را عوض می کردند. برعکس ممالک مترقی جهان، در مملکت ما کسی نبود که وقتش را صرف پیدا کردن این پیچ ها کند. که ما هم بتوانیم مملکتمان را همگام با پیشرفت آنان کنیم."

همچنین در جایی دیگر گفته: "من از کارهای سخت که محتاج فکر کردن است لذت می برم، عشق مهندسی داشتم و اعتقاد داشتم مهندس کسی است که می تواند چیزهایی را با حد اکثر استحکام و حد اقل وقت و مخارج بسازد. همیشه پیشرفت های فنی و علمی دنیا بر اساس همین اصل صورت گرفته است. منتهی در کشورهای پیشرفته علم ها به هم افزوده می شود، چون نظاممند کار می کنند." روحش شاد.

سید محمد امین طبسی

منابع:

 • wikipedia
 • shabakeye melli  madares
 • anjomane bartar-e-omran va memari
 • k.keramati
 • m.ghassemi
 • s. m. tondkar

با سلام از شما تقاضا دارم اگر اطلاعاتی در مورد اسانسورهای سریع درمورد نحوه ی تفاوتهای ان با اسانسورهای معمولی و نحوه ی طراحی انها دارید با من در میان بگذارید من دانشجوی مکانیکم وپروژه ی پایانی بنده در این مورد است از کمک شما ممنونم.

 

باسلام

با توجه باینکه بررسی این مطلب نیاز به تحقیقات جامع دارد، پیشنهاد می شود ضمن مطالعه مقالات متعدد صفحات داخلی سایت توجه ویژه ای به کتابهای ذیل داشته باشید

*- کتاب طراحی آسانسور تالیف پروفسور لامیر جانوسکی

*-کتاب تکنولوژی آسانسور تالیف مهندس روزبه میرعبداله یانی

                                                                      با آرزوی موفقیت برای شما

سلام

بنده نظر تخصصی ندارم فقط می خواستم بگویم که عصر حجر که شما در نوشته به کار بردید توهمی بیش نیست و اثبات نشده چون انسانها از زمان آدم و حوا می دانستند چگونه خانه بسازند لباس بدوزند، غذا بپزند و .... و این نظریه برای یک مسلمان پذیرفته نیست چرا که در قرآن اشاره شده که مردمان زمان به اصطلاح عصر حجر (مثل قوم عاد و لوت) دارای خانه بودند و خانه هایی که آنها داشتند از لحاظ علمی از خانه های ما پیشرفته تر بوده است.

با سلام به کاربرمحترم

 کلمه عصر حجر کلمه ای قراردادی است، همانطوریکه این کلمه در کتاب فرهنگ فارسی عمید اینگونه تفسیر شده است:

(( عصر حجر دوره ای از ما قبل تاریخ که انسان ابزارها و ادواتی خشن و نا صاف از سنگ برای خود می ساخت، در زمین شناسی این عصر را به دو قسمت ، عصرحجرقدیم (پارینه سنگی) و عصر حجر جدید (نوسنگی) تقسیم کرده اند

عصر مفرغ: زمانی که بشر آلات و ادواتی از مفرغ برای خود ساخت و آن پیش از عصر آهن و در حدود پنجهزارسال پیش از میلاد حضرت مسیح(ع) بوده .

عصر آهن: دوره ای که انسان بوجود آهن پی برد و آلات و ادواتی از آهن برای خود ساخت و ابتدای در حدود 1500 سال پیش از میلاد حضرت مسیح (ع)می باشد.))

و به همین جهت در متن مقاله از این کلمه قراردادی استفاده شده است،با توجه باینکه در کلیه منابع و حتی کتب درسی هم اینگونه ذکرشده است. لذا چون در این باره اشراف و تخصصی ندارم باالطبع نمی توانم اظهار نظر کنم، چنانچه اطلاعاتی در این رابطه دارید منعکس فرمائید. موفق باشید.

 

بلندترین برج دنیا

بلندترین برج دنیا به ارتفاع یک کیلومتر قرار است ظرف پنج سال آینده در شهر جده واقع در عربستان سعودی ساخته شود

 

.   

 در حال حاضر برج خلیفه دوبی رکورد بلندترین برج دنیا را در اختیار دارد. ارتفاع این برج که در سال 2010 افتتاح شد 828 متر است.

اما ظرف پنج سال آینده قرار است برجی ساخته شود که ارتفاع آن به یک کیلومتر (هزار متر) می رسد و بنابراین 172 متر از برج خلیفه بلندتر خواهد بود. این برج که Kingdom Tower نام دارد در شهر بندری جده در کرانه دریای سرخ واقع در عربستان سعودی ساخته خواهد شد.

این برج جدید در سطحی برابر با 530 هزار متر مربع، آسمانخراشی است که میزبان یک هتل چهار فصل، آپارتمانهای لوکس، ادارات و چشم انداز پانورامیک خواهد بود.

 براساس

گزارش لارپوبلیکا، این برج 59 آسانسور با سرعت عمودی 10 متر بر ثانیه خواهد داشت. با این آسانسورها ظرف مدت یک دقیقه و چهل ثانیه می توان هزار متر را از سطح زمین تا آخرین نقطه برج پیمود.

این برج با هزینه 1.2 میلیارد دلار ساخته شد. طراحان این برج را آدرین اسمیت و گوردن گیل دو معمار اهل شیکاگو به عهده دارند.

 

پروفسور سید محمود حسابی‌،

 

در سال ‌ 1281 (ه.ش)، از پدر و مادری‌ تفرشی‌، در تهران‌ زاده‌ شدند. پس‌ از سپری ‌نمودن‌ چهار سال‌، از دوران‌ كودكی‌ در تهران‌، به‌ همراه‌ خانواده‌ (پدر، مادر و برادر)، عازم‌ شامات‌ گردیدند. در هفت سالگی‌، تحصیلات‌ ابتدایی‌ خود را، در بیروت‌، با تنگدستی‌ و مرارت‌های‌ دور از وطن‌، در مدرسه‌ كشیش‌های‌فرانسوی‌، آغاز كردند، و هم‏زمان‌، توسط‌ مادر فداكار، متدین‌ و فاضله‌ خود (خانم‌ گوهرشاد حسابی)، تحت‌ آموزش‌ تعلیمات‌ مذهبی‌ و ادبیات‌ فارسی، قرار گرفت.

استاد، قرآن‌ كریم‌ را، حفظ‌ و به‌ آن‌ اعتقادی‌ ژرف‌ داشت.

دیوان‌حافظ‌ را، نیز از بر داشت.

به‌ بوستان‌ و گلستان‌ سعدی، شاهنامه‌ فردوسی‌، مثنوی‌ مولوی‌، منشآت‌ قائم‌ مقام‌، اشراف‌كامل‌ داشت.

شروع‌ تحصیلات‌ متوسطه‌ ایشان‌، مصادف‌ با آغاز جنگ‌ جهانی‌ اول‌، و تعطیلی‌ مدارس‌ فرانسوی‌ زبان ‌بیروت‌ بود. از این‌ رو، پس‌ از دو سال‌ تحصیل‌، در منزل‌، برای‌ ادامه‌، به‌ كالج‌ آمریكایی‌ بیروت‌ رفتند.

 در سن‌ هفده‌سالگی‌، لیسانس‌ ادبیات‌، در نوزده‌ سالگی‌ لیسانس‌ بیولوژی‌، و پس‌ از آن‌، مدرك‌ مهندسی‌ راه‌ و ساختمان‌ را، اخذ نمودند.

در آن‌ زمان‌، با نقشه‌كشی‌ و راه‏سازی‌، به‌ امرار معاش‌ خانواده‌، کمك‌ می‌كردند. استاد، همچنین‌، در رشته‌های‌ پزشكی‌، ریاضیات‌ و ستاره‌شناسی‌، به‌ تحصیلات‌ آكادمیك‌ پرداختند.

 شركت‌ راه‏سازی‌ فرانسوی‌، كه ‌استاد در آن‌، مشغول‌ به كار بود، به پاس‌ قدردانی‌ از زحماتشان‌، ایشان‌ را، برای‌ ادامه‌ تحصیل‌، به‌ كشور فرانسه‌ اعزام‌كرد، و بدین‌ ترتیب، در سال‌ 1924 (م) به‌ مدرسه‌ عالی‌ برق‌ پاریس‌ وارد، و در سال ‌ 1925 (م) فارغ‌التحصیل‌ شدند.

هم‏زمان‌ با تحصیل‌ در رشته‌ معدن‌، در راه‌آهن‌ برقی‌ فرانسه‌، مشغول‌ به‌ كار گردیدند، و پس‌ از پایان‌ تحصیل‌ در این ‌رشته، كار خود را، در معادن‌ آهن‌ شمال‌ فرانسه‌، ومعادن‌ زغال‌ سنگ‌ ایالت‌ «سار» آغاز كردند.

سپس، به دلیل‌ وجود روحیه‌ علمی‌، به‌ تحصیل‌ و تحقیق‌، در دانشگاه‌ سوربن‌، در رشته‌ فیزیك‌ پرداختند، و در سال‌ 1927 (م)، در سن‌ بیست‌ و پنج‌ سالگی، دانش‏نامه‌ دكترای‌ فیزیك‌ خود را با ارایه‌ رساله یی، تحت‌ عنوان‌ «حساسیت‌ سلول‏های ‌فتو الكتریك»، با درجه‌ عالی‌، دریافت‌ كردند.

استاد، با شعر و موسیقی‌ سنتی‌ ایران‌، و موسیقی‌ كلاسیك‌ غرب‌، به‌ خوبی‌ آشنایی‌ داشتند، و در چند رشته‌ ورزشی‌، موفقیت‏هایی‌ كسب‌ نمودند، كه‌ از آن‌ میان‌، می‌توان‌ به‌ دیپلم‌ نجات‌ غریق‌ در رشته‌ شنا، اشاره‌ نمود.

از جمله‌ دست‏آوردهای‌ عمر پربار استاد، و مشاغلی‌ كه‌ در مسند آن‌، خدمات‌ علمی‌ و فرهنگی‌ شایان‌ توجهی‌ ارائه‌ نمودند، می‌توان‌ به‌ چند نمونه‌، اشاره‌ كرد:

 

* -ماموریت‌ وزارت‌ راه‌ و ترابری‌ (طرق‌ و شوارع‌ عامه)،برای‌ تهیه‌ اولین‌ نقشه‌برداری‌ علمی‌، فنی‌ و مهندسی‌كشور (تهیه‌ نقشه‌ نوین‌ راه‌ ساحلی‌ سراسری‌ میان‌ بنادر خلیج‌ فارس‌، بندر لنگه‌ به‌ بوشهر) (1306 ه . ش‌)

 * - تأسیس‌ مدرسه‌ مهندسی‌ وزارت‌ راه‌ و تدریس‌ در آن (‌ 1307 ه . ش)

* - تأسیس‌ دارالمعلمین‌ عالی‌، و تدریس‌ درآن (‌ 1307 ه . ش‌)

* - ساخت‌ اولین‌ رادیو در كشور (1307 ه . ش‌)

* -  تأسیس‌ دانش‏سـرای‌ عالی‌ و تدریس‌ در آن ‌(1308 ه . ش‌)

* -  ایجاد اولین‌ ایستگاه‌ هواشناسی‌ در ایران (‌ 1310 ه . ش)

* - نصب‌ و راه‌اندازی‌ اولین‌ دستگاه ‌رادیولوژی‌ در ایران (‌ 1310ه . ش)

* -  تعیین‌ ساعت‌ ایران (‌ 1311 ه . ش)

* -  تأسیس‌ اولین‌ بیمارستان‌ خصوصی‌ در ایران، به نام‌ "بیمارستان‌ گوهرشاد" (به یاد مادر گرامیشان‌) در سال (1312 ه . ش)

* -  مأمور وزارت‌ راه، برای‌ ساخت‌ راه ‌تهران‌ به‌ شمشك‌ جهت‌ معادن‌ ذغال‌ سنگ (‌ 1312 ه . ش)

* -  پیشنهاد و تدوین‌ قانون‌ تأسیس‌ دانشگاه‌ تهران، و تأسیس‌ دانشكده‌ فنی (‌ 1313 ه . ش‌) و ریاست‌ آن‌ دانشكده‌ تا (1315 ه . ش‌) و تدریس‌ در آن‌

* - تأسیس‌ دانشكده‌ علوم‌، و ریاست‌ آن‌ دانشكده‌ از (1321 تا 1327، و از 1330 تا 1336 ه . ش‌)

* - و تدریس‌ در گروه‌ فیزیك‌ آن‌ دانشكده‌، تا واپسین‌ روزهای‌ عمر

* -  تأسیس‌ مركز عدسی‌سازی‌- دیدگانی‌- اپتیك‌ كاربردی‌، در دانشكده‌ علوم ‌دانشگاه‌ تهران

* -  ماموریت‌ خلع‌ ید، از شركت‌ نفت‌ انگلیس‌، در دولت‌ دكتر مصدق‌

 * - اولین رییس‌ هیئت‌‏مدیره‌، و مدیرعامل‌ شركت‌ ملی‌ نفت‌ ایران‌

* - وزیر فرهنگ‌ در دولت‌ دكتر مصدق( 1330 ه . ش)

* -  پایه‌گذاری‌ مدارس‌ عشایری‌، و تأسیس‌ اولین‌ مدرسه‌ عشایری‌ ایران (‌ 1330 ه . ش‌)

* -  مخالفت‌ با طرح‌ قرارداد ننگین‌ كنسرسیوم‌، وكاپیتولاسیون‌ در مجلس‌

 * - مخالفت‌ با عضویت‌ دولت‌ ایران‌، در قرارداد سنتو «پاكت‌ بغداد» در مجلس

* - پایه‌گذاری ‌مؤسسه‌ ژئوفیزیك‌ دانشگاه‌ تهران (‌1330 ه . ش‌)

* -  پایه‌گذاری‌ مركز تحقیقات، و رأكتور اتمی‌ دانشگاه‌ تهران‌

* -  تأسیس‌ سازمان‌ انرژی‌ اتمی

* -  عضو هیئت‌ دایمی‌ كمیته‌ بین‌المللی‌ هسته‌ای (‌1330 ، 1349 ه . ش)

* - تدوین‌ قانون ا‌ستاندارد، و تأسیس‌ مؤسسه‌ استاندارد ایران (‌ 1333هـ.ش‌)

* -  تأسیس‌ اولین‌ رصدخانه‌ نوین‌ در ایران

* -  تأسیس‌ اولین‌ مركز مدرن‌ تعقیب‌ ماهواره‌ها، در شیراز (1335 ه . ش‌)

* -  پایه‌گذاری‌ مركز مخابرات‌ اسدآباد همدان (‌ 1338 ه. ش‌)، تشكیل‌ و ریاست‌ كمیته‌ پژوهشی‌ فضای‌ ایران‌

* -  عضو دایمی‌ كمیته‌ بین‌المللی‌ فضا (1360 ه . ش‌)

* -  تاسیس‌ انجمن ‌موسیقی‌ ایران

* - مؤسس‌، و عضو پیوسته‌ فرهنگستان‌ زبان‌ ایران‌ از (1349 ه . ش) تا آخرین‌ روزهای‌ فعالیت‌.

* - فعالیت‌ در دو نسل‌ كاری

 * -  آموزش‌ 7 نسل‌ استاد و دانشجو، از خدمات‌ ارزنده‌ پروفسور حسابی‌، به شمار می‌رود،

* - و در همین‌ راستا، ایشان‌ از سال (‌ 1350 ه . ش) به عنوان‌ استاد ممتاز دانشگاه‌ تهران‌، شناخته‌ شدند.

* -  استاد، به‌ چهار زبان‌ زنده‌ دنیا: فرانسه‌، انگلیسی‌، آلمانی‌ و عربی‌ مسلط‌ بودن

* - و به‌ زبان‏های‌: سانسكریت‌، لاتین‌، یونانی‌، پهلوی‌، اوستایی‌، تركی‌ و ایتالیایی‌ اشراف‌ داشتند.

* -  دكتر حسابی‌ به‌ ایران‌، فرهنگ‌ و ادب‌ و اعتقادات‌ سنتی‌ و مذهبی‌ این‌ سرزمین‌ عشق‌، می‌ورزیدند، و گذشته‌ از سفر، به‌ كشورهای‌ متعدد عالم‌، به‌ سراسر ایران‌، سفر كرده‌ بودند، و از این مسافرت‏های پربار داخلی‌ و خارجی‌، ‌یادداشت‌ها و سفرنامه‌های‌ بسیاری‌، به جای‌ نهادند.

در زمینه‌ تحقیق‌ علمی‌: 25 مقاله‌، رساله‌ و كتاب‌، از استاد به‌ چاپ‌ رسیده‌ است‌. تئوری‌ « بی‌نهایت‌ بودن‌ ذرات‌» ایشان‌ در میان‌ دانشمندان‌ و فیزیك‏دانان‌ جهان، شناخته‌ شده‌ است‌.

* - نشان‌ «اوفیسیه‌ دولا لژیون‌ دونور»، و همچنین‌،

* -  نشان‌ «كوماندور دولا لژیون‌ دونور»، بزرگترین‌ نشان‏های‌ كشور فرانسه، به‌ ایشان، اهدا گردید.

استاد پروفسور حسابی، تنها شاگرد ایرانی‌ پروفسور اینشتین‌ بوده، و در طول‌ زندگی، با دانشمندان‌ تراز اول‌ جهان‌، نظیر شرودینگر، بورن، فرمی‌، دیراك، بوهر، ... و با فلاسفه‌ و ادبایی‌ همچون‌ آندره‌ژید، برتراند راسل، ... تبادل‌ نظرداشته‌اند.

ایشان‌، از سوی‌ جامعه‌ علمی‌ جهان، به‌ عنوان‌ « مرد اول‌ علمی‌ جهان در سال 1990‌» برگزیده‌ شدند ، و در كنگره‌ "شصت‌ سال‌ فیزیك‌ ایران‌" (1366 ه . ش‌) ملقب‌ به‌ "پدر فیزیك‌ ایران‌" گردیدند.

پروفسور حسابی، در 12 شهریور 1371 (ه . ش‌)، در بیمارستان‌ دانشگاه‌ ژنو، به‌ هنگام‌ معالجه‌ قلبی‌، بدرود حیات‌ گفتند. مقبره‌ استاد، بنا به‌ خواسته‌ ایشان‌، در زادگاه‌ خانوادگی‌، در شهر دانشگاهی‌ تفرش‌، قرار دارد.

 بنیاد پروفسور حسابی‌

اتوبانی که از تو دل ساختمان و از کنار آسانسورها می گذرد.

                           

 در شهر اوساکا ژاپن اتوبانی وجود دارد که در طی مسیرش در مرکز شهر از وسط یک برج ۱۶ طبقه میگذرد.

این اتوبان برای عبور از این منطقه، بخش وسیعی از طبقات این برج را اشغال کرده است.( طبقات 5 تا 7)

 نام این برج نیز برج دروازه (گیت تاور) میباشد.

هنگامی که سوار آسانسورهای این برج شوید خواهید دید که برای طبقات ۵ تا ۷ بر روی پانل شستی داخل کابین هیچ کلیدی وجود ندارد و آسانسور مستقیما از طبقه ۴ به طبقه ۸ میرود.

            

توافق سازندگان پروژه بزرگراه و مالکین برج به شکل کنونی که اتوبان از تو دل ساختمان بگذرد، بعد از ۵ سال کشمکش بین شرکت سازنده اتوبان و صاحبان زمین های اطراف آن که حاضر به کوتاه آمدن از مواضع خود نبودند شکل گرفت.

در تصاویر عبور اتوبان از وسط ساختمان دیده می شود.

با آسانسور های شیک در حالی که لباس شنا پوشیده اید تا پشت بام هتل طی طریق کرده و از آنجا شیرجه بزنید داخل استخر، آنهم در بالای ارتفاع 200 متری و روی پشت بام هتل اسکای پارک(Hotel SkyPark )در سنگاپور.

 یکی از شگفتیهای هنر معماری نوین را در این هتل عجیب ببینید.

این هتل منحصر بفرد و زیبا دارای یکی از عجیبترین و زیباترین استخرهای جهان میباشد.

ارتفاع هر یک از 3 ساختمان این هتل به بیش از 200 متر میرسد و بر فراز این 3 ساختمان، استخری تقریبا بر روی برج وسطی با طول 150 متر بنا شده است که قسمتی از آن اختصاص دارد به یکی از مرتفع ترین و هیجان انگیز ترین استخرهای جهان.

پشت بام مشترک این 3 ساختمان همدیگر را به هم متصل مینماید. در یک طرف این استخر فضای سبز و درختان بزرگ فرار دارد و استخر در ضلعی قرار دارد که لبه استخر همسظح با لبه پشت بام بوده و از درون استخر می شود دریاچه  و آسمانخراشهای مقایل را دید.

این هتل زیبا و دیدنی دارای 2560 اتاق میباشد که ارزانترین اتاق آن شبی 350 دلار میباشد..

هزینه ای بالغ بر 4 بیلیون دلار صرف ساخت این هتل شده است.

 

شرکت کنه (KONE Elevator Corportion )در سال 2010 قرارداد نصب تعداد یکصد وشش دستگاه آسانسور (106) و تعداد ده دستگاه پله برقی (10) را برای برج های سه قلوی آبشاری پارک آسمان سنگاپور منعقد و نصب نموده است.

این اسانسورها با ویژگی های گوناگون از قبیل

 • آسانسورهای لوکس با ظرفیت بالا
 • آسانسورهای شیشه ای
 • آسانسورهای غذابر
 • آسانسورهای خدمات
 • آسانسورهای خودرو بر

در خدمت تیم شش نفره معماران برجهای سه قلوی پارک اسمان می باشند.

مشخصات آسانسورها و پله برقی های این شرکت به شرح زیر می باشد.

 •  13 دستگاه آسانسور KONE JumpLift
 • 53MonoSpace در ® آسانسور
 • 42 دستگاه آسانسور خدمات
 •  9 دستگاه آسانسور شیشه ای
 •  39 KONE MiniSpace ™ آسانسور
 • 3 دستگاه آسانسور خودرو
 • 4 KONE TransitMaster ™ پله برقی
 • 6 KONE EcoMaster ™ پله برقی
 • KONE E-™ سیستم

 
 

 

با سلام و سپاس از اظهار محبت شما
انتظار اینجانب و بسیاری از همکاران از این جامعه توانمند و پویا، ارائه اطلاعات و اخبار روز و خاطرات مفید می باشد که متاسفانه کوتاهی میکنند.

باسلام

       متاسفانه در صنعت آسانسور اتفاقات عجیب و غریبی می افتد، که اگر این مسائل در فضای مجازی مطرح شود بسیار پر حاشیه تر از فوتبال ایران خواهد بود. به عنوان مثال چندی پیش یکی از شرکت های بازرسی آسانسور اقدام به نقض حکم کمیته فنی آسانسور از طریق بازرسش نمود .

برگزاری کمیته فنی اسانسور در تاریخ 15 شهر یور ماه

      قرار است در تاریخ 15 شهریور سال جاری ، جلسه کمیته فنی آسانسور در محل شرکت خدمات بازرسی بین المللی بخرد برگزار شود.                                  

        از مدیریت و مدیران فنی شرکتهای نصب آسانسورتقاضا می شود چنانچه  دارای پرونده آسانسور با عدم تطابق خاص هستند عکس و نقشه و مستندات کامل را جهت ارائه به کمیته فنی آسانسور به شرکتهای بازرسی خود تحویل دهند.

ساختمان پلاسکو که ساخت آن از سال 1339 لغایت 1343 به طول انجامید از اولین ساختمانهای بلند مرتبه ایران بود، تصویری که در زیر مشاهده می کنید مربوط به سال 1344 می باشد. عظمت این بنا در آن سالها با توجه به ساختمانهای اطراف آن کاملا قابل تشخیص می باشد.

در تاریخ 22 سپتامبر سال 2011 میلادی برابر با سی ام شهریورماه سال 1390 شرکت تی سن کروپ (Thyssen krupp)به عنوان یکی از برندگان رقابت نوآوری و خلاقیت و ابتکار در کشور آلمان معرفی گردید. دریافت این جایزه که ثمره تلاش و کوشش ستاد مدیریت ایده های نو این شرکت می باشد، نقطه عطفی در زمینه نوآوری و خلاقیت برای این شرکت بحساب می آید.

                  

قدمت این شرکت آمریکایی به قرن نوزدهم و سال 1937 باز می گردد و بنیان گذار آن آلفرد کروپ بوده، این شرکت در سال 1886 در عرضه لوکوموتیو های (Henschel) به کشورهای شیلی، برزیل، بولیوی فعالیت می کرده و در سال 1954 نخستین شرکت تی سن کروپ در برزیل تاسیس گردید.

 

                            افتتاح برج 328 متری در یک روستای ثروتمند چین

                        ا

 

مراسم افتتاح آسمانخراش سر به فلک کشیده ای به طول سیصد و بیست و هشت متر (328 متر) امروز در یکی از ثروتمندترین روستاهای چین به نام HUAXI برگزار گردید.

این آسمانخراش دارای سه بال که در مرکز به هم متصل می شود( سه پهلو) طراحی شده و در راس این سه بال در بالاترین نقطه کره طلایی رنگ بزرگی خود نمایی میکند.

زمینخراش هرمی ( یا آسمانخراش وارونه) با ۶۵ طبقه در زیر زمین !

 

 Earthscraper یا همان زمینخراش فرو رفته در دل زمین، توسط گروه معماری مکزیکی BNKR Arquitectura طراحی شده، آسمانخراشی وارانه و به عبارتی زمیخراشی با ۶۵ طبقه میباشد که در زیر زمین قرار خواهد گرفت.

ایده طراحی این برج معکوس در مرکز شهر مکزیکو پایتخت مکزیک برای مقابله با قوانین ساخت برج هاست.

براساس قوانین مصوب در پایتخت مکزیک، حداکثر طبقات برج ها هشت طبقه می باشد و تخریب ساختمان های قدیمی و تاریخی نیز ممنوع می باشد.

این زمینخراش در مرکز شهر مکزیکو سیتی و در عمق 300 متر پایین تر از سطح دریا ساخته میشود و تیم معماری این برج وارونه سعی کرده است از طراحی تاریخی مکزیکی (آزتک ) در طراحی آن استفاده کند.

10 طبقه ی بالایی این ساختمان به موزه و مرکز فرهنگی آزتک‌ها اختصاص داده شده است.

35 طبقه زیرین آن دفاتر و شرکت ها و مناطق تجاری قرار خواهند گرفت .

مابقی طبقات مسکونی می باشد. محققین این طرح، این فضای زندگی متفاوت را بدور از مشکلات مرتبط با آلودگی های درون شهری دانسته اند. این زمینخراش یک هرم وارونه است با یک خلاء مرکزی و این خلاء در مرکز اجازه می دهد نور و هوا فضاهای زیرین را درنوردد و ساکنین از نور و تهویه مناسب لذت ببرند.

سطح فوقانی این زمینخراش یا برج وارونه، از شیشه ساخته خواهد شد و علاوه بر اینکه ورود نور طبیعی و هوای آزاد به آن میسر است، ساختار درونی این هرم عظیم، توخالی است، بطوریکه توسط پلهایی که به صورت متقاطع و در ارتفاع های مختلف در درون آن قرار میگیرند میتوان امتداد و اعماق این زمینخراش را بخوبی مشاهده کرد.

حرکت صعودی (وارونه) به پائین ترین طبقات این زمینخراش هرمی با آسانسورهای نسل جدید بسیارجالب است.

 

بلند ترین برج مسکونی ایران

بلند ترین برج 56 طبقه مسکونی ایران با ارتفاع 160 متر در مرکز بزرگراههای اصلی شهر تهران، بزرگراه حکیم، بزرگراه شیخ بهائی و بزرگراه کردستان خودنمایی می کند. این برج عظیم که در برابر زلزله های با شدت زیاد مقاومت لازم را دارد (بر اساس آئین نامه زلزله ایران)، در زمینی به مساحت 28.000 هزارمتر مربع و با زیر بنای 220.000 هزارمتر مربع و در 56 طبقه ساخته شده است.

در طراحی و ساخت و نظارت این بنای عظیم تعدادی از شزکتهای مطرح در بخش طراحی ومعماری، مشاوره، مهندسی و نظارت، پیمانکاری ساختمان، و توسعه ساختمان وهتل به همراه استفاده از توان تخصصی و حرفه ای شرکت های برتر داخلی و همراهی شرکت فرانسوی (Setec Baliment)  همکاری داشته اند.

                                                

                                                Tehran International Tower                                                                                 

جهت تردد به طبقات این برج تعداد 18 دستگاه آسانسور پیش بینی شده است، که 15 دستگاه از این آسانسورها مسافر بر بوده و متعلق به شرکت Mitsubishi می باشد که با سرعت 3m/s و مجهز به سیستم هوشمند (EMS) برای کاهش ترافیک می یاشد. ضمنا سه دستگاه آسانسور باربر با سرعت 2m/s نیز جهت حمل بار وجود دارد.

این آسانسورها مجهز به آخرین تکنولوژی روز دنیا در زمینه نوع موتور(مغناطیس دائم)  و دربهای مقاوم در برابر حرارت می باشد.

طراحی این برج 56 طبقه مسکونی در ایران تا حدودی شبیه هتل کازینوی ماندلی یو   (Cazino Hotel Mandeliue) واقع در شهر لاس وگاس ایالات متخده آمریکا می باشد، به صورت  سه بال مجزا و با سطح مقطعی به شکل ستاره سه پر و با زوایای 120 درجه احداث گردیده است،  که بال A به سمت شمال و بال B به سمت شرق و بال C به سمت غرب قرار گرفته است.

این مجموعه مسکونی دارای 572 واحد می باشد.

1- تعداد 43 آپارتمان سوئیت

2- تعداد 172 آپارتمان دو خوابه

3- تعداد 313 آپارتمان سه خوابه

4- تعداد 16 آپارتمان چهار خوابه

5- تعداد 11 آپارتمان پنت هاوس تریپلکس با مساحت های 295 متر مربع الی 591 متر مربع
6- تعداد17 واحد تجاری در همکف

با سلام خدمت استاد ارجمند جناب آقای مهندس طبسی با توجه به اینکه در کشور خلاء اطلاعات تخصصی و کاربردی در باره آسانسورهای گیرلس و روم لس و نوع کاربری آنها و همچنین تاثیر آنها در زندگی امروزی و نوع نصب و راه اندازی و سرویس و نگهداری این نوع آسانسورها چه از لحاظ وجود مقالات تخصصی و یا کتاب وجود دارد ، خواهشمند است در صورت ممکن اگر در این موارد مقاله و یا کتابی وجود دارد و یا اگر جنابعالی اطلاعات جامعی در این زمینه دارید در سایت قرار داده تا نصابان محترم و بخصوص شرکتهای نصب و راه اندازی با چند و چون آن بیشتر آشنا شوند. با تقدیم احترام

با سلام

در رابطه با سئوال جنابعالی مطالب متنوع و جامعی در صفحات داخلی سایت قرار دارد که اگر آنها را مرور فرمائید، شاید بخشی از اطلاعات لازم را بدست آورید. مطالبی از قبیل:

 کابین خود متحرک برای کشش آسانسور MRL

شرحی کوتاه از انواع سیستم های محرکه آسانسور

کدامیک؟ بالابر کششی و یا هیدرولیک؟

دلایل رواج آسانسورهای هیدرولیک

و پرسش و پاسخهای کاربران در همین زمینه .

در اینجا دو نمودار جالب در مورد رشد استفاده آسانسورهای هیدرولیک، کششی،.و MRL از سال 1950 الی سال 1990

 

         

 

ونمودار دیگر از سال 1996 تا به امروز،

 

        

 

ارائه می گردد که با نگاهی گذرا به این نمودارها اطلاعات جالبی بدست می آید. البته سعی خواهم کرد در این مورد بررسی و تحقیقات لازم را انجام داده و مطالب جدید در آینده نزدیک به اطلاع عموم خواهد رسید. موفق باشید.

         پروژه بررسی و تحقیق جهت ساخت اولین آسانسور مغناطیسی جهان در تاریخ 23 ژانویه سال 2006 توسط شرکت توشیبا در توکیو ژاپن کلید خورد.

( Toshiba Elevator and Building Systems Corp) بر اساس طرح توسعه و فن آوری این شرکت قرار بوده کار طراحی این پروژه از اواسط سال  2008 عملیاتی شود.

 در این آسانسور که ماگلو نامیده می شود (Maglev elevator )، به جای  استفاده از پولی و فلکه و......، از نیروی مغناطیس برای به حرکت در آوردن آسانسوراستفاده می شود.

لذا با توجه باینکه هیچ تماسی بین کابین با دیگر تجهیرات نمی باشد و از سیم بگسل و تجهیزات مربوط به آن دیگر خبری نیست، حرکت آسانسور به صورت استوانه ای در درون تونل بسیار روان نرم و ساکت و بی صدا می باشد و می تواند فاصله 350 متری را بدون توقف با سرعت بیش از 600 متر بر دقیقه طی نماید.

                                         

29 نوامبر 2011

شرکت توشیبا آسانسور خاورمیانه (Toshiba Elevator Middle East (L.L.C

                                                            

آقای Shinicgiro Akiba مدیر ژاپنی شرکت توشیبا

                                                  

(Toshiba Elevator Building System Corporation) -(TELC)

در دفتر مرکزی این شرکت واقع در توکیو اعلام کرد: شرکت توشیبا ژاپن قصد دارد یک شرکت جدید در خاور میانه به نام  شرکت توشیبا آسانسور خاور میانه   toshiba Elevator Middle East   با نام اختصاری (L.L.C) با مشارکت گروه سلطنتی شیخ زاید آل نهیان و شرکت DMCO و چند شرکت دیگر تاسیس نماید.

شرکت DMCO از سال 1999 فروش و نصب و نگهداری محصولات توشیبا را در امارات متحده به عهده دارد، این شرکت در دوبی مسقر است و پروژه های ساختمانی بزرگی را در این کشور به عهده داشته، از قبیل پروژه Nakheel Completng در دوبی با 420 دستگاه آسانسور و پروژه چهارده برج بلند Mega با 60 دستگاه آسانسور گیر لس سرعت بالا، علاوه بر این، شرکت مذکور در حال اجرای پروژه های بزرگی در شهر های ریم جزیره، نور و سایر نقاط ابوظبی می باشد و در بازار آسانسور امارات از سهم خوبی برخوردار است.

تشکیل شرکت توشیبا آسانسور خاور میانه طرحی بلند پروازانه برای گسترش فعالیت شرکت توشیبا در این منطقه از جهان می باشد و قرار است دفتر مرکزی این شرکت در دبی مستقر شود.

آقای Shnichiro Akaiba  مدیر عامل شرکت توشیبا آقای محمد جواد محمد اقبال را به عنوان نماینده شرکت توشیبا ژاپن در این شرکت تازه تاسیس انتخاب کرده است.

 

 

                        

   آسانسورهای آبی آسمانخراش مرکز مالی جهانی شا نگهای چین

  The Shanghai World Financical Center - SWFC. Chienese

عملیات ساخت این آسمانخراش 492 متری که در کنار رودخانه هوانگپو و همسایگی آسمانخراشی به نام  Jinmao Tower قرار گرفته، در تاریخ 27 آگوست 1997 شروع شده و در تاریخ 17 ژوئیه سال 2008 پایان یافته است. مرکز بزرگ مالی چین در تاریخ 28 آگوست 2008 افتتاح گردیده است.

                           

  نمایآسمانخراش مرکز جهانی شانگهای از فراز آسمان، طاق و ایوان این برج بلند از این زاویه به خوبی قابل مشاهده می باشد.

 

در این آسمانخراش که بلندترین ساختمان شانگهای محسوب می شود، تعداد 99 دستگاه آسانسور و 33 دستگاه پله برقی نصب شده که پایان عملیات نصب آسانسورها در اواسط جولای سال 2008 می باشد.

 از نکات جالب در مورد آسانسورها، رنگ آمیزی کابین ها با رنگ آبی است.

                  

            نمای داخل کابین آسانسورهای مرکز مالی جهانی شانگهای چین، این کابین ها با رنگ آبی پوشش داده شده است.

 

 آسمانخراش (CWFC.Tower) در زمینی به وسعت 400/14 متر مربع  احداث شده و زمین سایت آن 000/30 متر مربع می باشد، دارای 101 طبقه از روی زمین است، و 3 طبقه هم به عنوان زیر زمین به طبقات آن اضافه شده و مجموع متراژ بنای این برج  600/381 متر مربع است.

تعداد طبقات این آسمانخراش در ابتدا هفت طبقه کمتر بوده که بعدا به آن افزوده شده است.

یکی از نکات بارز این برج قوسی است که در بلندترین ارتفاع ساخنمان ایجاد شده است. و در زیر این قوس رصدخانه (Observatory) بسیار وسیع و زیبا و جالبی برای تماشای زمین و آسمان ایجاد گردیده، فرم ساختمان نیز به صورتی است که شدت فشار باد را تا حدود %40 کاهش می دهد.

همچنین علاوه بر هادی رعد و برق بر پیکره این برج بلند، در پوشش ساختمان از تکنولوژی لعاب شیشه ای برای محافظت از خطرات رعد و برق استفاده شده است. ضمنا مرتفع ترین هتل جهان نیز در این آسمانخراش قرار گرفته است، هتل هایت پارک (Park Hyatt Hotel) از طبقه 79 تا طبقه 93 به میزان پانزده طبقه در اختیار دارد.

ضمن اینکه لابی هتل هایت پارک در طبقه 101 قرار دارد.

طراحی این آسمانخراش بسیار جالب و بلند توسط شرکت آمریکایی کوهن پدرسن فاکس و همکاران انجام شده است. (Kohn Pedersen Fax) – (PC- KPF)

 

آسانسور پارکینگ طبقاتی

وقتی به صورت اتفاقی کار مهمی پیش می آید که مجبورید، خیلی سریع با استفاده از خودروی شخصی روانه حومه یا مرکز شهر شوید، در صورتیکه پلاک خودرو  مجاز به ورود منطقه زوج و فرد باشد، و قصد ورود به محدوده ممنوعه طرح ترافیک رانداشته باشید، تازه با مشکل لاینحل پیدا کردن محل پارک اتومبیل مواجه می شوید.

از یک طرف عجله دارید که هرچه سریعتر به محل مورد نظر برسید، تازه اگر ترافیک شدید و انبوه اتومبیلهای تنیده در هم این اجازه را به شما داده باشند که به موقع به نقطه ی مورد نظر، رسیده باشید.

فلاشر اتومبیل را روشن می کنید و با کندی و بسیار آرام سعی دارید مماس با ماشین هایی که صاحبان آنها از خواب صبحگاهی خود زده و زودتر از وقت مقرر از خانه زده اند بیرون، فقط برای پیدا کردن جای پارک، حرکت کنید و انتظار دارید یکی از اتومبیلها از پارک خارج شود و شما سریعا اتومبیل را در آنجا پارک نمائید.

اما این آزرو هرگز برآورده نمی شود و باید بارها و بارها دور خیابانها بچرخید، تازه اگر گرفتار پلیس گشت نشوید که در بلندگوی خود شماره شما را می خواند و اخطار می کند که سریع حرکت کنید. خیابان گردی ادامه دارد و امان از پیدا کردن یک جای پارک!!

                                                    

همینطور که فرصت و زمان را از دست می دهید از منطقه مورد نظر هم دورتر می شوید، استرس و ناراحتی هدر رفتن زمان از یک طرف، پیدا نکردن جای پارک هم از طرف دیگر، خشم و نگاه غضب آلود راننده های پشت سر و اخطارهای پی در پی پلیس، حسابی اعصابتان را به هم می ریزد.

با همه این مشکلات باز هم از جای پارک خبری نیست. پارکینگی هم در آن منطقه وجود ندارد، اگر هم پارکینگ باشد، چون در همان آغاز کار ظرفیتش تکمیل شده، پلاک ظرفیت کامل را در مدخل ورودی قرار داده است.

                                          

   ساخت پارکینگ طبقاتی مجهز به آسانسور های ماشین بر در زمین های کوچک

 

با خود میگوئید چی می شد اصلا ماشین نمی آوردم؟

اما پاسخ روشن است،اگر ماشین هم نمی آوردم یه جور دیگه گرفتار بودم، شلوغی مترو و اتوبوس، کم بودن تاکسی، و این همه مسافر بامدادی و ........

اینگونه اتفاقات هر روز در گوشه و کنار این شهر شلوغ تکرار می شود و وقت مردم، مصرف بنزین های سوخت شده تو ترافیکی که برای پیداکردن جای پارک هدر می رود، و بسیاری عوارض دیگر نتیجه در دسترس نبودن پارکینگ مناسب در حومه مرکز شهر می باشد.

چاره رفع مشکلاتی اینچنین، ایجاد پارکینگهای طبقاتی مناسب می باشد.

گره این کار فقط توسط شهرداری و مسئولین شهر تهران و بخش خصوصی سرمایه گذار در اینگونه طرح ها باز می شود.

 

                     

           آسانسورهای خودرو بر هیدرولیک تمام اتوماتیک حلال مشکل کمبود پارکینگ

 

گرچه در این رابطه اقداماتی شده، اما این اقدامات پاسخگوی نیاز روزافزون این همه اتومبیل که هر روزه از کارخانجات اتومبیل سازی روانه خیابانهای شهر  می شود نیست.

فن آوری پارکینگ رباتیک به سازندگان پارکینگ اتومبیل اجازه می دهد، تا باحذف رمپ و فضاهای اضافی برای گردش اتومبیل ها،  این فضا ها را نیز به محدوده مفید پارکینگ اضافه کنند.

این پارکینگ ها با مجهز شدن به آسانسورهای گردان هیدرولیکی اتوماتیک، شرایط ویژه ای برای پارک بدون دردسر و سریع اتومبیل فراهم می کنند.

                                       

                       پارکینگ های طبقاتی مجهز به آسانسور اتوماتیک اتومبیل بر

 

با احداث این پارکینگ های مجهز به آسانسور خودرو در مناطق پر ترافیک و شلوغ شهر، در دو تیپ کوچک و بزرگ، که نوع کوچک این پارکینگ ها را می توان در زمینی به ابعاد 7/5 7x با گنجایش حدود 80 دستگاه اتومبیل (بستگی به تعداد طبقات دارد) ساخت.

 مزایای این پارکینگ طبقاتی خودرو:

*-راننده در مدخل ورودی اتومبیل را خاموش و تحویل می دهد.

*-پالت گردان آسانسور پارکینگ طبقاتی ابتدا وضعیت خودرو را 180 درجه تغییر می دهد تا زمان خروج، راننده مشکلی نداشته باشد.

*-در زمان ورود پین کد خاصی به خودرو ورودی داده می شود که در زمان خروج برای شناسایی و اعزام خودرو به درب خروجی سرعتی عمل می شود.

*-ایمنی بالا و سیستم نظارتی کامپیوتری بدون نیاز به حضور افراد در محل های پارک.

سیستم ایمن و بی صدا و بدون ایجاد ارتعاش.

*-هزینه بسیار اندک خدمات و سرویس و نگهداری آسانسور پارکینگ طبقاتی.

*-قابل استفاده در مجتمع هایی که با کمبود پارکینگ مواجه می باشند.

*-در نهایت هزینه اندک زمین با توجه به تقسیم آن بین کل اتومبیل ها.

حال اگر پارکینگ های طبقاتی خودرو دایر شود، ضمن کاهش ترافیک اجباری اتومبیلهای سرگردان برای پیدا کردن جای پارک، در وقت و سلامت روان شهروندان نیز بهبودی حاصل خواهد شد. و دیگر نیازی نیست ساعات متمادی در خیابانها به دنبال جای پارک پرسه بزنند و ایجاد آلودگی مضاعف کنند!

 

این روزا بدجوری تب پ نه پ گفتن تو جامعه و مخصوصا بین طبقه جوان فراگیر شده:

خریدار اومده خونه رو ببینه واسه خرید. تا طبقه سوم با پله اومده میگه پس اینجا کلا آسانسور نداره؟

فروشنده میگه، پ ن پ آسانسور داره ولی از طبقه چهارم شروع می شه!

همانطوریکه قبلا"  سایت پارس لیفت در رابطه با "پارکینگ طبقاتی اتومبیل" طی مقاله (آسانسور و پارکینگ طبقاتی) در 26 آذر ماه سال 1390 به طور مشروح گزارشی منتشر نمود و در این مقاله به مسئولین شهرداری در رابطه با اجرای "پارکینگهای مکانیزه اتومبیل" یادآور شد، که گره کور ترافیک مناطق شلوغ با ایجاد اینگونه پارکینگها توسط شهرداری یا بخش خصوصی گشوده خواهد شد، امروز یکشنبه 28 خرداد ماه سال 1391 با حضور شهردار منطقه 19 تهران و جمعی از مسئولین "بزرگترین پارکینگ مکانیزه کشور" در منطقه نوزده تهران " بازارچه احسانی"راه اندازی شد.
پارکینگهای اتومبیل در 15 برج که هر یک در زمینی به مساحت 31 متر مربع در زمینی به مساحت 446 مترساخته شده است.

هر برج ویژه پارکینگ آسانسور گنجایش 12 دستگاه اتومبیل را داشته و با راه اندازی این طرح 180 دستگاه اتومبیل می توانند از آن استفاده نمایند.

بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده، در سال 2012 نشان می دهد که ساخت برجهای بالای 200 متر رو به کاهش گذاشته است.

 • در این سال در جهان 66 آسمانخراش بلندتر از 200 متر ساخته شده است.
 • در این عرصه کشور چین با دارا بودن %33 سهم رکورد دار ساخت برجهای بالاتر 200 متر می باشد.
 • ضمن اینکه قاره آسیا نیز سهمی معال %35 را به خود اختصاص داده است.

 

تعدادی از آسمانخراشهایی که در سال 2012 در جهان ساخته شده است

در صورتیکه در سال 2011 آمار ساختمانهای بالای 200 متر رقم 82 را نشان می دهد.
بلندترین ساختمان جهان با ارتفاع بیش از 800 متر، در سال 2010 ساخته شده است.

ساخت بلندترین برج در اروپا
گروه دالیان واندا (Dalian Wanda Group) که یک شرکت چینی است در حال سرمایه گذاری یک میلیارد پوندی(برابر با 1.6 میلیارد دلار) در انگلستان می باشد.
این گروه قرار است یک مجموعه در جنوب رودخانه تایمز ایجاد نماید که شامل:

 • هتل لوکس با ارتفاع 205 متر در 62 طبقه و آپارتمان سازی می باشد. این آسمانخراش یکی از بلندترین ساختمان هایی است که در اروپای غربی بنا خواهد شد.

در حال حاضر بلندترین ساختمان اروپا در غرب این قاره با ارتفاع 190 متر قرار دارد که در شهر مالمو کشور سوئد است.

گروه دالیان وندا قصد دارد سرمایه گذاری خود را در بیش از 10 شهر بزرگ انگلستان و دیگر شهرهای بزرگ دنیا با هدف ساخت هتل های لوکس گسترش دهد.

29 دستگاه آسانسور و 5 دستگاه پله برقی Kone برای دومین آسمانخراش بلند در لندن
این آسمانخراش 48 طبقه 225 متری جایگزین ساختمان 14 طبقه قدیمی(با 3 طبقه زیر زمین) می شود که در سال 1969 ساخته شده بود و نهایتا" در سال 2007 عملیات تخریب آن شروع و تا دسامبر 2009 ادامه داشت.
طرح آسمانخراش جدید Leadenhall Building در سال 2010 مطرح و شروع عملیات ساخت آن در سال 2011 آغاز شد.


در این آسمانخراش که قرار است عملیات ساخت آن تا سال 2014 به اتمام برسد شرکت Kone یکی از تولید کنندگان آسانسور و پله برقی مطرح جهان تعداد:

 • 29 دستگاه آسانسور
 • 5 دستگاه پله برقی نصب خواهد نمود.

ساخت برج 52 طبقه کنار رودخانه تایمز لندن


این برج پنجاه و دو طبقه که در طراحی آن

 • 274 دستگاه آپارتمان لوکس
 • 5 طبقه هتل
 • رستوران
 • تعداد زیادی فروشگاه و مغازه در 2 طبقه پیش بینی شده، در حاشیه رودخانه تایمز و در منطقه اقتصادی مالی و بندرگاه قناری قد خواهد کشید و در آینده تماشای مناظر این منطقه از این آسمانخراش بسیار چشمنواز خواهد بود.

عملیات ساخت  این برج که به شکل منحنی خواهد بود، قرار است تا سال 2018 به پایان رسد.

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع دو عدد بیست و پانزده را به عدد بنویسید.