بنیاد علمی تحقیقاتی روزبه و برگزاری ششمین جشنواره بنیاد روزبه در سال 1393

 
تاریخ انتشار: جمعه, 1393/05/17 - 12:42 توسط طبسی

ششمین جشنواره برگزیدگان نخبه صنعت آسانسور ایران توسط بنیاد علمی تحقیقاتی روزبه شامگاه روز پنجشنبه مورخ شانزدهم امرداد ماه سال 1393 در آمفی تاتر دانشگاه آسانسور دماوند برگزار گردید. خلاصه این مراسم به صورت فشرده جهت آگاهی علاقمندان به شرح زیر تقدیم می گردد.

عصر پنجشنبه 16 مرداد ماه وقتی وارد محوطه دانشگاه دماوند شدم، در نزدیکی ساختمان اصلی دانشگاه، استقرار پنل های خورشیدی در باغچه محوطه شمالی دانشگاه دماوند نظرم را جلب کرد و ناگاه یاد اظهارات آقای مهندس پار در ماه گذشته افتادم که اظهار داشت همکاران ایشان در حال نصب آسانسور خورشیدی در دانشگاه دماوند می باشند، آقای میرعبداله یانی با دوتن از همکاران آقای مهندس پار در محوطه ورودی دانشگاه ایستاده بودند و پس سلام و احوالپرسی آقای میرعبداله یانی، اقای امامی یکی از مسئولین ارشد نصب "آسانسور خورشیدی" را معرفی نمود، وی به همراه دیگر همکارشان در حال تکمیل پروژه آسانسور خورشیدی بودند.مدتی با آقای امامی در رابطه با آسانسور خورشیدی صحبت نموده و به مرور میهمانان مراسم در حال ورود به دانشگاه بودند و لذا با خداحافظی از آقای امامی به سالن وارد شدیم

ابتدا سرکار خانم محمدی دبیر "ششمین جشنواره علمی تحقیقاتی روزبه" با رفتن به جایگاه شرح کامل مراسم را اعلام نموده و بعد از اعلام برنامه، تلاوت آیاتی چند از کلام اله مجید توسط قاری جوان آقای شرافت زینت بخش آغاز مراسم گردید.

پس از قرائت آیاتی چند از کلام اله مجید، سرود جمهوری اسلامی ایران در سالن طنین انداز گردید و سپس ریاست هیئت مدیره بنیاد علمی تحقیقاتی روزبه جناب آقای مهندس مهدی میرعبداله یانی ابتدا با یادی از شهدا و شهید مورد نظر، سخنانی در تشریح نام روزبه و چگونگی استفاده از این نام و اهداف این بنیاد و .... بیان نمودند.

در ادامه گروه هنری بیداد، متشکل از آقایان: مسعود آذین سزپرست گروه و نوازنده تار، علیرضا برقکار خواننده گروه، علی عابدین نوازنده سنتور، کسری عبدلی نوازنده کمانچه، پیام یوسف نوازنده کمانچه، سینا اسکندری نوازنده نی و سیاوش عظیمی نوازنده تنبک، به اجرای دو برنامه هنری پرداختند.

سپس نوبت سخنرانی جناب اقای دکتر عبداله آقایی، استاد تمام دانشگاه خواجه نصیر طوسی و همچنین عضو فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و عضو کمیته تخصصی مهندسی صنایع وزارت علوم و تحقیقات و فن آوری فرا رسید، که نامبرده به صورت جامع در مورد موضوع "مدیریت کنترل کیفیت در آسانسور" مطالب متنوع و کاملی به شرح زیر بیان نمودند:

در این ده دقیقه یک ربعی که وقت به من داده شده، بحث من پیرامون این موضوع می باشد که صنعت آسانسور نیاز دارد به روشهای نوین مدیریت مجهز شود، با روشهای پیشرفته تری کار کند، البته این موضوع شروع شده و یکی از نمونه های این آغاز، تاسیس همین دانشگاه می باشد ولی به هر حال دنیا با سرعت بیشتری در مبحث مدیریتی دارد حرکت می کند.

علت اینکه باید روشهای جدید علمی جایگزین روشهای سنتی شود بحث جهانی شدن می باشد که تمام صنایع را تحت تاثیر قرار داده است. دیگر در دنیای امروز با توجه به جهانی شدن دنیای اینترنت و مباحث جانبی آن، دیگر نمی شود صنایع مختلف را به صورت سنتی اداره کرد.

یکی دیگر از موضوعات در رابطه با سرعت تغییر سلیقه مشتریان و مصرف کنندگان است، قبلا" یک اتومبیل بنز طوری ساخته می شد که حداقل برای حدود 20 سال کار می کرد، اما این مسئله در اروپا و امریکا به 5 سال کاهش یافت و این اواخر به 3 سال رسیده بود و اگر رکود اقتصاد جهانی در سالهای اخیر حادث نشده بود شاید این رقم به کمتر از 3 سال هم می رسید، یعنی افراد با یک فاصله یک یا دو ساله وسائل اساسی خود را تعویض می کردند که این خودش دیکته می کند که باید به روشهای علمی تر مجهز شد.

خود همین موضوع باعث رقابتهای سنگینی در جهان شده، یکی از این موارد "تغییر سلیقه مشتری" می باشد و موارد مختلف دیگری که دوستان خودشان از ان مطلع می باشند.

از دیگر موارد، "کمیاب و گران شدن مواد اولیه" و "گران شدن نیروی انسانی" است که ما را ترغیب  می کند به سمت علمی شدن بیشتر گام برداریم. در دنیای امروز نیروی انسانی بسیار گران است، یکی از دانشمندان که فکر کنم از برندگان جایزه نوبل می باشد که در باب اهمیت نیروی مدیریتی گفته:

در آینده کارخانجات دوتا نیرو دارند فقط، دوتا نیرو کارخانجات را اداره می کنند، یکی  انسان است و یکی سگ، انسان آنجاست که به سگ غذا دهد و سگ آنجاست که انسان دست به تجهیزات و دستگاهها نزند.

لذا این موارد به ما دیکته می کند که ما روشهای علمی را در صنعت آسانسور و دیگر صنایع بکار ببریم.

الان دیگر آسانسور به عنوان یک کالای لوکس مطرح نیست، یکی از موضوعاتی که امروزه بشدت مورد توجه قرار گرفته بحث کیفیت است، خود بحث کیفیت از سابق بوده، شاید بحث از بدو خلقت انسان بالاخره مطرح بوده، همینکه انسانهای اولیه محل خواب خود را تمیز  ومرتب می کردند، این یعنی کیفیت، لذا بحث های کنترل کیفیت مطرح شد، بحث های نظامی مطرح شد لذا در سالهای اخیر بحث های دیگری نیز مورد توجه قرار گرفت مثل:

  • "کنترل کیفیت"
  • " نحوه تبدیل نظرات مشتری به خصوصیات فنی یک محصول" 
  • "بحث های ایزو" که از دهه 90 میلادی مطرح شد
  • بحث های جوایز کیفیت است که مطرح شد بعد از جنگ های جهانی دوم که در سال  1945  مطرح شد. که بعدها "مدیریت کیفیت جامع" فراگیرتر شد.

 

حالا بحث های کیفیت را با خصوصیات آسانسور را اگر مطرح کنیم، بخصوص اینکه آسانسور یک محصولی است که توده های گوناگون و افراد با سنین مختلف و دانش ها و تحصیلات و سلایق مختلف از آن استفاده می کنند،لذا ارائه یک چنین گالایی بسیار مهم است، مخصوصا" خدمات پس از فروش آسانسورنیز بسیار مهم و حساس می باشد. لذا ارائه یک چنین کالایی مشکل تر از دیگر کالاها است.

بحث خدمات پس از فروش بسیار حساس و این بخش در صنعت اسانسور بسیار مهم می باشد. یک موضوع دیگر که وجود دارد، "مدیریت دانش" می باشد که جدید ترین رشته "مهندسی دانش" در جهان می باشد. که در دانشگاههای مهم آمریکا و کانادا و چند کشور دیگر"رشته مهندسی دانش" یا "مدیریت دانش" تدریس می شود. در دنیای امروز گفته می شود سرمایه اصلی شرکتها، دانش آن می باشد.

لذا دانش قیمت بالایی دارد، دانش مهم است، مشروح این سخرانی همانطوریکه در مطلع مطالب بیان گردید بزودی به صورت مجزا منتشر خواهد شد.

پس از اتمام سخنرانی استاد دکتر عبداله اقایی، خانم محمدی از جناب آقای محمود میرحیدری پیشکسوت گرانقدر صنعت آسانسور ایران، دعوت نمود که برای اهدای هدایا و لوح سیمین به جایگاه روند.

پس از استقرار جناب اقای میرحیدری در جایگاه، از جناب آقای بهروز فیروزفر دعوت شد که برای دریافت لوح سیمین به جایگاه روند، در این بخش جناب اقای مهدی میرعبداله یانی به پشت میکروفن رفت و گفت لازم است در مورد آقای فیروزفر مطالبی را بیان کنم، آقای فیروزفر از اواسط دهه 40 شمسی در صنعت آسانسور فعال است و ایشان استاد من در این صنعت می باشد.

(در اینجا لازم است که باستحضار دوستان ارجمند برسانم که اینجانب نیز افتخار شاگردی جناب اقای فیروزفر را دارم زیرا در سال 1354 که به ایران شیندلر پیوستم یکی از استادان دوره های آموزشی و نصب آسانسور ایشان بودند و مدت بیش از 3 سال از دانش و تجربیات ایشان به صورت مستمر بهره بردم)


پس از اهداء لوح سیمین به آقای فیروزفر به عنوان پیشکسوت صنعت آسانسور، نوبت به پیشکسوت دیگری از صنعت اسانسور رسید، آقای حاج آقا صالحی، که ایشان نیز لوح سیمین خود را از دست آقای میرحیدری دریافت نمودند.

اهداء لوح سیمین بعدی به تولید کننده برتر صنعت آسانسور و پله برقی در سال 1392جناب اقای مهندس شاکری ریاست هیئت مدیره شرکت شرکت بهران آسانسور
بود، آقای میرعبداله یانی در مورد ایشان اظهار داشتند، سالها بود که آرزو داشتم موتور گیربکس اسانسور در ایران و بدست صنعتگر ایرانی تولید شود، مرحوم شاکری بزرگ در این راه پیشگام بودند و فرزندانش به این آرزو رنگ تحقق زده و اکنون این آرزو محقق شده
آقای شاکری نیز توضیحانی در در رابطه با تاریخچه شرکت بهران و پروژه تولید موتورگیربکس دادند و در بخشی از اظهار خود بیان نمودند که خوشبختانه موتورگیربکس تولیدی شرکت بهران قابل رقابت با محصولات اروپایی است و حتی در مواردی برتری های محسوسی نسبت نوع خارجی دارد.

اهداء لوح سیمین بعدی به به آقای مهندس وحید رضا صادق منش برگزیده بهترین مقاله در صنعت آسانسور و پله برقی ایران در سال 1392 از نشریه سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی بود.

مقاله اقای مهندس وحیدرضا صادق منش با عنوان "مدیریت ایمنی و کیفیت در صنعت آسانسور با استفاده از تکنیک آنالیز حالات خرابی و رسیک و اثرات ناشی از آنها" بود، که نامبرده نیز لوح سیمین خود را از دست آقای میرحیدری دریافت داشت.


آقایان مهندس امیر بهرام دارایی و مهندس داود کربلایی از نشریه دنیای اسانسور نیز برگزیدگان بهترین ترجمه مقاله در صنعت آسانسور و پله برقی در سال 1392 بودند با عنوان مقاله "بررسی انرژی مصرفی در زمان های کاری آسانسور" برگزیده دیگر صنعت اسانسور و پله برقی در سال 1392 که موفق به دریافت لوح سیمین گردید، آقای فرید واله ساکن آمریکا بود که با ابداع یکدستگاه آسانسور هیدرولیک در آمریکا و انتخاب ایشان از طرف هیئت داوران مجله الویتور ورلد آمریکا تحت عنوان "آسانسور خانگی خاص" بود که با توجه به عدم حضور اقای واله در ایران از آقای مهندس بهروز عباسپور دعوت شد برای دریافت و ارسال لوح سیمین ایشان به روی سن بروند.

برگزیده بعدی مربوط به تالیف بهترین کتاب در صنعت آسانسور و پله برقی در سال 1392 بود. کتاب "ایمنی در صنعت آسانسور و پله برقی" برگزیده برتر تالیف کتاب این صنعت بود که توسط آقایان مهندس آنتونی آنتوان و مهندس فرتاش رزم جو تالیف م منتشر گردیده است. که آقای مهندس آنتونی آنتوان نیز برای دریافت لوح سیمین به جایگاه دعوت شدند.

دریافت تقدیرنامه رتبه دوم ترجمه مقاله به اقای مهندس بهمن اسدزاده تعلق گرفت، نامبرده با ترجمه مقاله در نشریه دنیای آسانسور تحت عنوان "ارتباط بین راندمان کار آسانسورها و اثرات پدیده هم رفتی هوا" مفتخر به دریافت تقدیرنامه گردید.

ضمنا" اهداء تقدیرنامه رتبه سوم ترجمه مقاله به اقایان مهندس امیر بهرام دارایی و مهندس علی رزم آور از نشریه دنیای اسانسور تحت عنوان "چگونگی شناسایی عوامل بروز لرزش در حرکت اسانسور" انجام گرفت.

رتبه دوم تالیف کتاب که شایسته دریافت تقدیرنامه بود، مربوط به کتاب "راهنمای جامع آسانسور- جلد سوم – نصب تجهیزات الکترونیکی" بود که توسط آقایان مهندس امیر فصیحی و مهندس امید هاشمی تالیف گردیده است

اهداء تقدیرنامه به خانم مهندس مریم عباسپور به جهت ترجمه "کتاب مهندسی آسانسور" در سال 1392

پس از پایان اهداء جوایز نوبت استاد حسین پاک دامن تکنواز برتر کشور در جشنواره موسیقی اقوام ایرانی و دبیر شورای موسیقی تربت جام و موسس اولین گروه دوتار نوازی بنام هزاردستان بود تا با سرپنچه های سحرآمیز خود شور و حالی در حاضرین بوجود آورد.

البته حضور این هنرمند تربت جامی به مناسبت سالگشت چهارده امرداد ماه سالروز انقلاب مشروطه ایران و روز تولد دکتر روزبه میرعبداله یانی بود. پس از پایان اجرای دوتار نوازی وی و کودک خردسالی که همراه ایشان بود حاضرین در آمفی تاتر تا خروج این دو تن از سالن با کف ممتد خود از این نوازنده چیره دست قدر دانی و تشکر نمودند. در پایان مراسم از جناب اقای مهندس مجید پار دعوت شد در رابطه با "آسانسور خورشیدی" توضیحاتی برای حاضرین ارائه نمایند.

البته آقای میر عبداله یانی قبل از سخنرانی اقای پار اظهار داشتند، آقای مهندس پار از اولین کسانی بودند که تابلوهای الکترونیک را در صنعت اسانسور ایران آوردند.در ابتدا با نام رایانه ران آذر شروع بفعالیت نموده و سپس با نام پار کنترل در این عرصه فعالیت نمودند

البته تابلو سازهای دیگر هم خیلی زحمت کشیدند و کارهای خیلی خوبی کردند اما آقای پار خصوصیتش این است نوگراست نوپرداز است و مرتبا" در حال تحویل و تحول است تابلوهاش، و یکی از علل موفقیتش نیز همین است، البته خیلی از آسانسوری ها از ایشان شکایت دارند که مهندس پار خیلی تند تند نوع تابلوهای تولیدی آسانسور را تعویض می کند.

زمانه زمانه ای است که آنقدر رشد و سرعت در آن زیاد است که اگر بخواهیم در صنعت در جا بزنیم و در آن بمانیم دیگران از ما جلو می افتند و فاصله امان با آنها زیاد خواهد شد.
سپس آقای مجید پار با سلام به حاضرین اظهار داشتند که با توجه به طولانی شدن جلسه و خستگی مدعوین در این سمینار سعی می کنم مطلب را کوتاه نموده و وقتتان را زیاد نگیرم، تامین انرژی آسانسور تا کنون در اروپا و کشورهای آسیایی با برق سه فاز 380 ولت بوده و جاهایی که برق سه فاز 380 ولت نداشتد نمی توانستند آسانسور داشته باشند.

در کشورهای آمریکای شمالی و خود آمریکا و آن منطقه ، از آنجایی که ولتاژ برق شهری انها 120 ولت است،  طبیعتا" از زمانی که  موتورهای AC  را شروع کردند به استفاده کردن از موتورهای سه فاز 220 استفاده کردند چیزی که در اینجا مرسوم نبوده.
تقریبا" سه سال پیش بود که ما با تکنولوژی لیپروکا که روی موتورهایEMF در آلمان اجراء شده بود موتورهای سه فاز 220 ولت را آوردیم که در جاهایی که برق سه فاز 380 ولت وجود نداره بتوانیم آنجا آسانسور را نصب کنیم.

این منجر شد به ایجاد تکنولوژی گرین موشن که یک سیستم بازیافتی بوده در آسانسور، میدانیم که اسانسور هم تولید انرژی دارد و هم مصرف انرژی دارد ما تولید را برگردانده ایم روی پک باطری، یک بانک باطری داریم و از آن برای مصرف استفاده کردیم و این امتیازاتی را ایجاد کرده از جمله حدود 27 تا 30 درصد صرفه جویی در مصرف انرژی، همچنین وقتی برق شهر قطع می شود، بالای 200 بار می تواند این آسانسور به حرکت خودش می تواند ادامه دهد.

استفاده از موتورهای سه فاز 220 در آسیا و اروپا مرسوم نبوده همانطوریکه گفتم در آمریکا مرسوم است، کیلو وات مصرفی است که می تواند ولتاژ و آمپر در طرف مقابل بالا پائین شود.

بعد از ایجاد تکنولوژی گرین موشن، بحث این پیش آمد که ما زمینه مساعدی داریم که پانلهای خورشیدی را وصل کنیم به سیستم آسانسور و آسانسور از انرژی خورشیدی برای راه اندازی استفاده نماید.

بحث هزینه و در آمد است در اینجا، هزینه نصب سولار در آسانسور خورشیدی با توجه با اینکه ما بانک باطری در اسانسور داریم و اینورتر در داخل سیستم اسانسور داریم بسیار کاهش دارد.

محاسبات این بحث را چون خیلی فنی است ادامه نمی دهیم، یک آسانسور در 24 ساعت شاید 2 تا 3 ساعت کار کند و در بقیه ساعات حدود 22 یا 21 در حالت استند بای باشد،حالا میزان کیلو وات استند بای را از نظر میزان کیلو وات محاسبه می کنیم مصرف آسانسور را به نصف تعداد حرکت چون نصف تعداد توجیه انرژی دارد نصف تعداد حرکت مصرف انرژی دارد، کیلو وات مصرف انرژی را محاسبه می کنیم . میگوئیم در 24 ساعت این آسانسور چند کیلو وات انرژی مصرف کرده است.

از طرف دیگر اگر روزانه 8 ساعت آفتاب داشته باشیم، در این 8 ساعت با پنل هایی که می گذاریم چند کیلو وات  انرژی برای آسانسور از خورشید می توانیم جذب کنیم،
متن کامل سخنرانی اقای مهندس پار و شرح ادامه مراسم در آینده نزدیک بزودی در سایت پارس لیفت منتشر خواهد شد.

جناب مهندس طبسي

با سلام و درود فراوان زحمات جنابعالي قابل جبران نبوده
تنها مي توانم مراتب سپاس و قدرداني فراوان خود را از جنابعالي اعلام نمايم
اميدوارم همواره سلامت، پايدار و كمافي السابق موفق باشيد

سلام- منم نمیدونم چه جوری از این همه تلاش خستگی ناپذیر همکار و استاد عزیزم تشکر کنم- تهیه کامل مراسم و نقل اون برای ما که از تهران دوریم بسیار جذاب و خوندنیه و از چندبار خوندنش نیز سیر نمیشیم- خدا خیرت بده استاد طبسی عزیز که مارو درمیابی- ایکاش بعضی از همکاران و دست اندرکاران این صنعت که جایگاهی برای خودشون دارند، از این صداقت و دلسوزی برای صنعت آسانسور سرمشق بگیرن و با دوری از اختلاف و من وتویی سعی کنن به صنعت و اهالی صنعت آسانسور خدمت کنن که عبادت بجز خدمت خلق نیست.- منم مثل استاد گرامی آقای آنتونی آندون صمیمانه از استاد طبسی تشکر میکنم و براش آرزوی سلامتی و موفقیت دارم

از روز 5 شنبه که ششمین مراسم تجلیل از"نخبگان صنعت آسانسور" برگزار شد به نظر وظیفه سندیکا آسانسور، سازمان استاندارد و وزارت صنعت و معدن تجارت ، دانشگاههای صنعت آسانسور است تا از نتایج تحقیق و مطالب تهیه شده نخبگان استفاده بهینه انجام دهند و در غالب کلاس آموزشی ، سمینار ها از مطالب آنها استفاده کنند و حتی کمیته تحت عنوان "نخبگان صنعت آسانسور ایران" در سندیکای آسانسور تشکیل دهند و  نخبگان این دوره هم به فراموشی سپرده نشوند.

من به عنوان کسی که در دوره سوم جشنواره تجلیل از نحبگان صنعت آسانسور بنیادروزبه (سومین چشنواره بنیاد علمی تحقیقاتی روزبه) موفق به اخذ لوح سیمین جشنواره به خاطر بهترین مقاله تالیفی تحت عنوان:

  • "رایج ترین اشتباهات نصابان آسانسور" شدم احساس می کنم صنعت آسانسور می توانست از مرداد 90 تا به امروز از من و امثال من بیشتر استفاده کند و دانش من و امثال من محدود به یک جایزه نشود بلکه افراد شاغل در صنعت آسانسور می توانستند استفاده بهینه انجام دهند و از دانش ما با برگزاری:
  • کلاس مرتبط با استاندارد آسانسور
  • تشکیل کمیته های تخصصی و فنی آسانسور در نهاد مرتبط از دانش و تلاش های ما حمایت معنوی می کرد که متاسفانه این اتفاق برای من حداقل نیفتد ولی خوشبختانه از فروردین امسال با حضور در کلاسهای دانشگاه کوشا به عنوان استاد جایگزین که با کمک مهندس آندون اتفاق افتاد و پس از آن تدریس "درس کنترل کیفیت و بازرسی آسانسور" دردانشگاه دماوند به خوبی از تلاش و تجربه کاری و علمی تقدیر شد و به طور قطع آموزش دادن علم ناچیز خود را ،زکات علم می دانم امیدوارم کسانی با من درس داشتن اندکی هر چند کوچک به معلومات و دانششون اضافه شده باشد.

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع عدد بیست با عدد چهل را به عدد بنویسید.