سریعترین آسانسور جهان

تاریخ انتشار: جمعه, 2012/02/17 - 11:41 توسط طبسی

آیا شما تا کنون آسانسور سرعت بالا را در بلندترین آسمانخراش چین بنام جین مائو در شانگهای(Jin Mao Tower ) تجربه کرده اید؟ آسانسورهای برج میلاد تهران با سرعتی حدود 7 متر در ثانیه(7m/s) حرکت می کنند.

با آسانسورهای برج میلاد می توانید سرعتی حدود 420 متر در دقیقه را تجربه کنید. حالا فرض کنید، قصد دارید با:

آسانسوری که سرعت آن 1080 متر در دقیقه و یا با سرعت 16.6  متر در ثانیه(16.6m/s) داخل تونل یا چاه آسانسور با شتاب به سمت بالا می رود، این سرعت خارق العاده را تجربه کنید. در این صورت چه حالتی دارید؟ تا تجربه نکنید، کمی مشکل است، این تجربه را توضیح دهید. سازنده این آسانسور ها اعلام کرده:

سعی دارد تمام تلاش خود را در جهت تامین اطمینان و راحتی سرنشینان آسانسور بکار گیرد تا در یک کلام :

" تامین آسایش و امنیت و رفاه سرنشینان آسانسور" تامین گردد.

اما هیچگاه تکنولوژی های فعلی قادر به جلوگیری از حالت تهوعی که برای بعضی از مسافرین این آسانسور پر سرعت پیش می آید نیست!!!

شرکت ژاپنی میتسوبیشی الکتریک، با بیش از 90 سال سابقه، به تازگی و برای اولین بار فن آوری های جدیدی را در آخرین محصول تولیدی خود بکار گرفته که در آن آسانسور با سرعتی معادل 40.2 مایل در ساعت (60 کیلومتر در ساعت) یا 1080 متر در دقیقه می باشد. (16.6m/s) حرکت می کنند.

این آسانسورها قرار است در برج جین مائو شانگهای در منطقه پودانگ شانگهای چین سر بر آسمان ساید و رتبه بلندترین آسمانخراش چین را به خود اختصاص دهد. آسمانخراش جین مائو شانگهای با 632 متر ارتفاع و 128 طبقه پس از برج خلیفه در دوبی رتبه بلندترین آسمانخراش جهان را به خود اختصاص خواهد داد.

طراحی بلندترین آسمانخراش چین و دومین آسمانخراش جهان توسط شرکت معماری گنسلر ایالات متحده (U.S. architectural firm Gensler) انجام گرفته است. قرار است دومین آسمانخراش جهان تا سال 2014 (1392 شمسی) به بهره برداری برسد.

در این آسمانخراش تعداد 106 (یکصد و شش) دستگاه آسانسور نصب می شود، که 7 دستگاه  آسانسور Megaspeed می باشد و قرار است آسانسور مگا اسپید از پائین و بدون توقف به بالاترین طبقه حرکت کند.

این اسانسورها طی 38 ثانیه 128 طبقه را طی کرده و به طبقه آخر می رسد. با راه اندازی این آسانسورها رکورد سرعتآسانسورهای برج خلیفه دوبی که 26mph می باشد، شکسته خواهد شد، آسانسورهای برج جین مائو با سرعتی معادل40mph حرکت می کند.

تصویر برج جین مائو (راست) در کنار برج مرکز مالی جهانی شانگهای

بعضی از ویژگی و فن آوری های بکار رفته در این آسانسورها به شرح زیر می باشد:

  • دارای موتور مغناطیسی دائم، انرژی کارآمد، کم صدا و کم لرزش در زمان حرکت، این آسانسورها دارای مبدل بازسازی برق، دارای دو دسته سیم پیچ حلقوی سه فاز با سیستم های موازی توسط پانل های کنترل جداگانه هارد دیسک بوده(جمع آوری انرژی و تبدیل آن به الکتریسیته) و ولتاژ راه اندازی و جریان را از طریق یک رمپ تنظیم کننده، تغییر داده و استارت نرمی داشته و پیک و جریان های ناگهانی را خذف نماید. سیستم مبدل بازسازی برق ضمن فرآوری انرژی برای ساختمان، %30 هم کاهش مصرف انرژی دارد.
  • تجهیزات عایق صدا و کنترل فشارهوای داخل کابین برای به حداقل رساندن تغییرات فشار آتمسفر برای حفظ سلامتی و جلوگیری از آسیب رسیدن به گوش مسافرین آسانسور.
  • استفاده از سیستم ترکیب پنوماتیک کنترل فشار با طراحی سقف آیرودینامیکی کابین آسانسور(Aerodynamically)
  • کابین این آسانسور "آسانسور گلوله" (Bullet Elevator)نامگذاری شده است.

کابین آیرودینامیک (Bullet Elevator)

  • استفاده از سیستم دوربین ویژه با نرم افزارهای مربوطه برای تشخیص پر بودن فضای کابین آسانسور، که معلوم شود فضای داخل تکمیل است یا خیر، حتی زمانی که فضای داخل کابین توسط لوازم و کالا پر شده باشد، این سیستم از توقف های بی دلیل جلوگیری نموده و باعث بازدهی آسانسور را بالا می برد.
  • کاهش وزن سیم بکسل ها، این کابلها با هسته مرکزی رشته های فولادی و پوشش غلاف پلاستیکی بسیار محکم و سبک، سفر آسانسور را نیز سبکتر کرده است.
  • ترمزهای دوبله با محور بست کمربندی هیدرولیکی روی محور دیسکهای ترمز برای ثبات ترمز.
  • دارای چرخ دنده های سیستم ایمنی برای ترمز ریل راهنما در موارد اضطراری، و حفاظت سیم بکسل ها، در صورت بروز مشکل در آن و قطع شدن، بامدیریت انرزی جنبشی در سرعت بسیار بالا با کمک فکهای سرامیکی و بسیار قوی و محکم کفشکهای دنده ای در برابر سایش، ضربه، گرما، اصطکاک و حرارت بالا این چرخ دنده ایمن و بسیار پایدار در برابر اصطکاک و حرارت می تواند عملکرد مناسبی داشته باشد.
  • راهنمای غلطکی ریل کابین، به منظور کاهش لرزش و ارتعاش کابین در برابر سرعت های فوق العاده آسانسور.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع عدد بیست با عدد چهل را به عدد بنویسید.