عظیم ترین آسانسور باری جهان

 
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 1390/10/07 - 05:41 توسط طبسی

بزرگترین و عظیم ترین آسانسور باری هیدرولیک جهان، آسانسور قایق بر در کشور بلژیک با ظرفیت حمل 1350 تن می باشد. عملیات ساختمانی و تاسیساتی  کانال DU بلژیک و نصب عظیم ترین آسانسور باری و سنگین ترین آسانسور باری جهان جهت انتقال قایق های بزرگ از کانال پائین دست به کانال بالا دست در ارتفاع 74 متری از سطح رودخانه در سال 1982 در کشور بلژیک آغاز شد.  اجرای این پروژه جالب و شگفت انگیز نزدیک به 20 سال طول کشیده است و درسال 2002 به بهره برداری کامل رسیده است.

به علت طراحی خارق العاده و عظمت این پروژه "جالب ترین جاده آبی اروپا" لقب گرفته، طراحان با ارائه راه حل های مبتکرانه به مشکلات خاص جغرافیایی یک منطقه خاتمه داده و این طراحی به قدری پیچیده و عظیم است که نماد تکنیک و پیشرفت مهندسی کشور بلژیک و یکی از مهمترین قابلیت های مهندسی جهان مطرح می باشد.

 

سازه 117 متری آسانسورهای باری

کانال رودخانه پائین دست و سازه 117 متری آسانسورهای باری 1350000 کیلویی عظیم قایق بر و کانال رودخانه بالا دست

آسانسور های باری غول پیکر این مجموعه عظیم در دو سمت ورودی کانال، وظیفه دارد قایق های بزرگ را از رودخانه پائین دست، در کابین های استخری بزرگ خود جای داده، و آنها را به اندازه یک ساختمان 25 طبقه بالا برده و پس از باز کردن دریچه های بزرگ فولادی، قایق های بزرگ را در بالا دست تحویل رودخانه فوقانی دهد.

جابجایی قایق های بزرگ به این معنی است، که آنها ارتفاع نزدیک به 74 متر را به صورت عمودی با این آسانسور ها قایق بر طی کرده اند.

 ختلاف سطح آب کانال پائین و بالا

در این پلان اختلاف سطح آب کانال پائین و بالا و کابین آسانسور باری قایق بر در وسط دیده می شود.

 

آسانسور های باری هیدرولیک قایق بر (Strepy-Thieu Boat – Belgium) هر کدام با ظرفیت حمل بار بربر با 1350 تن (معادل یک میلیون و سیصد و پنجاه هزار کیلو گرم) رکورد دار حمل بار می باشند.

ارتفاع تاسیسات این مجموعه 117 متر می باشد. و با ساخت این مجموعه بر روی کانال قدیمی DU بی شک تحسین آیندگان را در رابطه با تکنیک های پیشرفته بر اساس سیاست توسعه پایدار در مورد حمل و نقل رودخانه ای بلژیک بدنبال خواهد داشت.

از نکات جالب، کافه تریای آسانسورهای باری می باشد، که ظرفیت پذیرش 100 نفر را دارد و امکانات پذیرایی شامل: قهوه، صبحانه، میان وعده غذایی سرد و امکانات استراحت است . بیشتر مشتریان این کافه تریا مسافرین قایق های توریستی و تفریحی می باشد که برای انتقال قایق های خود به این جا آمده اند. ضمنا حداقل پذیرش مسافر این کافه تریا 20 نفر می باشد.

سایت پارس لیفت با استفاده از زبان تصویر، شما را به یک  تور مجازی سیاحتی بسیار جالب و جذاب به کشور بلژیک برده و از نزدیک به تماشای این این سازه غول پیکر دعوت می نماید:

 با دیدن این تصاویر به عظمت و بزرگی این تاسیسات و آسانسورهای باری غول پیکر قایق بر پی خواهید برد و مهندسین و طراحان و سازندگان آن آنرا تحسین خواهید کرد.

 

سازه عظیم آسانسور قایق بر

سازه عظیم آسانسور قایق بر و آسانسور باری 1350000 کیلویی که درحال انتقال قایق به بالا می باشد.

 در این تصویر شاهد بخشی از عرض رودخانه و مدخل ورودی به محل استخرهای بزرگ آسانسور قایق بر می باشید.

دریچه استخر بزرگ آسانسور باری قایق بر سمت راست بسته شده و استخر (کابین) بزرگ آسانسور قایق بر که چند قایق بزرگ در آن لنگر انداخته، در حال بالا رفتن به ارتفاع 74 متری می باشند.

اما دریچه سمت چپ در حال باز شدن و بالا رفتن می باشد، تا آماده پذیرش قایق های بزرگ دیگری باشد.

در این تصویر نمای کانال آب که اجازه می دهد قایق های بزرگ به راحتی وارد مدخل ورودی آسانسور باری قایق بر شده و با قرار گرفتن در موقعیت لازم، شرایط سفر عمودی برایش مهیا گردد دیده می شود.

کانال پائین و دریچه ی ورودی قایق ها

 کانال پائین و دریچه ی ورودی قایق ها که در حال باز شدن و بالا رفتن می باشد.

چیدمان سیم بگسل ها و فلکه های مسئول باز و بسته کردن دریچه ی ورودی کانال به مدخل بارگیری آسانسور قایق بر، مشاهده می شود، این دریچه ها باید به حدی بالا بروند که امکان عبور قایق های بزرگ از زیر آن فراهم گردد.

 کابین آسانسور قایق بر که به صورت یک استخر می باشد

کابین آسانسور قایق بر (استخر)

 

در این تصویر کابین یا همان استخر بزرگ آسانسور قایق بر به طور کامل قابل رویت می باشد. دریچه های ورود و خروج آب کانال در دوطرف بسته شده است.

در تصویر فوق، سیم بگسل هایی که از دو طرف به محل اتصال با کابین آسانسور قایق بر وصل شده و کابین آسانسور قایق بر (استخر بزرگ آسانسور باری قایق بر) را همچون چتر وارونه در بر گرفته اند، مشاهده می شود.

با دقت بیشتر  که به بصویر نگاه کردم، مخصوصا ردیف سمت راست استخر آسانسور قایق بر را، 10 ردیف سیسبم نگهدارنده کابلشو سیم بکسل از ابتدا تا انتها وجود دارد که در هر ریف از این سیسبم ها هفت رشته سیم بکسل در محل مربوطه فیکس  شده است، به عبارتی فقط در یک سمت کابین یا  استخر آسانسور قایق 70 رشته سیم بکسل فولادی وظیفه جابجایی این آسانسور غول پیکر را انجام می دهد، با احتساب سیم بکسل های طرف دیگر، مجموع سیم بکسلهای نگهدارنده این استخر آسانسور قایق، 140 رشته می باشد.

 البته در بین هر مجموعه از سیستم بکسلهای هفت تایی، دو سری استراکچر سیستم ایمنی وجود دارد که به عرشه رفته، که در هر طرف 10 تا و در مجموع 20 سری چیده شده، که هر کدام دارای دو رشته سیم بکسل می باشند، و با احتساب این سیم بکسلها، مجموع تعداد رشته های سیم بکسل های بکار رفته برای حرکت آسانسور باری یک میلیون و سیصد و پنجاه کیلو گرمی، 180 رشته می شود. 

کابین(یا استخر سیار) آسانسور قایق بر

کابین(یا استخر سیار) آسانسور قایق بر در حال حمل سه قروند قایق بزرگ

 

در این تصویر عظمت آسانسور قایق بر  مشاهده می باشد. استخر سیار (کابین) پر آب آسانسور قایق بر  در حالیکه سه فروند قایق بزرگ را در خود جای داده، در حال صعود به ارتفاع 74 متری و ورود به کانال آب در بالا دست می باشد.

دریچه های ورودی کانال پائین دست به همراه سپر ایمنی بسته شده است. دریچه بسته شده استخر سیار آسانسور قایق(کابین) و میزان فرو رفتن کابین آسانسور قایق بر به داخل آب کانال در این تصویر به خوبی دیده می شود. 

عرشه یا موتورخانه

عرشه یا موتورخانه محل استقرار تجهیزات سیستم تعلیق یکی از آسانسورهای باری 

تصویری از سیستم های تعلیق  یکی از آسانسورهای باری قایق بر با هیبت عجیب و غریب و بسیار بزرگ، که بیشتر شبیه سالن تولید کارخانجات بزرگ می باشد!! این مجموعه فقط مسئولیت حرکت آسانسور باری قایق بر یک طرف را به عهده دارند. هماهنگی و یکنواختی ریتم حرکت مجموعه تجهیزات در این عرشه از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد.

 همانطوریکه در تصویر دیده می شود، تعداد بیست عدد فلکه بسیار بزرگ و پهن مربوط به استخر اسانسور ( کابین) قایق که با قطر 4 متر و 27 سانتیمتر می باشد و در دو طرف این موتورخانه قرار گرفته است.

در کنار هر کدام از این فلکه ها تعداد هفت عدد فلکه باریک با قطر 427 سانتیمتر  با فاصله کم، کنارهم قرار گرفته و به عبارتی فلکه های باریک و پهن(با قطر چهار متر و بیست و هفت سانتیمتر) فقط در یکی از عرشه ها، مجموعا یکصد و چهل فلکه با قطر چهار متر و بیست و هفت سانتیمتر می باشد.

سیستم تعلیق کابین

و نهایتا آخرین تصویر که مربوط به نمای نزدیک (کلوز آپ) فلکه های پهن و باریک با قطر 427cm مربوط به سیستم تعلیق کابین( استخر سیار آسانسور باری قایق بر) و  وزنه تعادل این آسانسورهای غول پیکر  می باشد.

آسانسور سکوی سقوط قایق

              (Pilgrim's Plonge-Tallest Water Ride Holiday World

                با توجه به مقاله بزرگترین آسانسور باری جهان که در دنیای آسانسور و دنیای علم و تکنولوژی صنعت و ساختمان یک پدیده منحصر به فرد می باشد، سایت پارس لیفت شما را با یکی دیگر از پدیده های عجیب دنیای آسانسور، که البته این بار این نوآوری در عرصه دنیای سرگرمی و تفریح، بازی و نشاط و اوقات فراغت انسانها کاربرد دارد آشنا می کند.

تاسیسات بلندترین آسانسور قایق شیرجه جهان در سال 2008 با ارتفاع حدود 42 متر ساخته شد.

                                    

                   یکی از آسانسورهای سقوط قایق، در حال حمل قایق با 10 سرنشین را به بالا

آسانسور سکوی سقوط و سازه فلزی آن در پارک دنیای تعطیلات (بابانوئل) در شهر Improbaly ویرجینیا در امریکا قرار دارد.

 آسانسور دایو شیرجه، یا آسانسور سکوی سقوط، یک سیستم آسانسور باز یا نوعی بالابر است، که به صورت لیفتراکی عمل می کند و بوم لیفتراک از تیرآهن های ضخیم ساخته شده، تعداد آنها دو دستگاه می باشد، و روبروی هم در دو طرف دریاچه مصنوعی مسقر شده و هرکدام در هر مرحله یک قایق را با ده سرنشین را با استفاده از دو سازه فلزی(space frame) عمودی که در میانه تا حدودی انحنا دارد، و در بالاترین نقطه به هم وصل شده، به محل تحویل قایق که مسب رودخانه است می رسانند.

                                

                      قایق با 10 سرنشین در حال فرود با زاویه 45 درجه در شیب تند می باشد

در آنجا قایق ها بوسیله سیستم طراحی شده از آسانسور شیرجه جدا شده و با آب پمپاژ شده در آن از آن ارتفاع با شدت در شیب 45 درجه به سمت پائین سقوط می کنند.

 در این نقطه دیدن فضای پارک و اطراف که تا دور دستها قابل مشاهده می باشد، بسیار جذاب و دیدنی است و فرصتی است تا گردشگران ترس از سقوط را برای لحظه ای از یاد ببرند.

 با جدا شدن قایق از آسانسور شیرجه، سقوط وحشتناک قایق با زاویه 45 درجه آغاز می شود، قایق مسیری را در حدود 42 متر ارتفاع و با شیب تند به سمت پائین سقوط میکند.

                                             

                       لحظه برخورد سهمگین قایق با آب و ایجاد دیوار آبی به ارتفاع 15 متر

در لحطه برخورد قایق با دریاچه، صدای برخورد آن با ایجاد یک دیوار آبی در اطراف قایق که ارتفاع آن به بیش از 15 متر می رسد، صحنه بدیع و دیدنی بوجود می آورد، که تلفیق آنها با ترس و اضطرابی که در سرنشینان این قایق بوجود آمده، فراموش نشدنی و به یاد ماندنی خواهد بود.

این نوع قایق سواری از خانواده سواری کلاسیک، با پیچ و تاب مدرن است. کانال یا همان رودخانه ای که قایق ها در آن شیرجه می زنند، پس از وصل شدن به دریاچه به زیر آب رفته، در نقطه ی مقابل محل سقوط، در انتهای در یاچه دوباره شکل گرفته و به صورت پیچ وخم مسیری طولانی را در فضای زیبای پارک و در بین درختان طی کرده و با دور زدن دریاچه به ایستگاه سوار و پیاده مسافرین می رسد.

                                    

                    نمایی از پارک و دریاچه و سازه آسانسور شیرجه و قایقی که به آب برخورد کرده

 مسافرین آشفته و هیجان زده قایق را ترک نموده و با سوار شدن مسافرین جدید با طی کردن مسیر ورودی به محل سوار شدن آسانسور دایو قایق،  این فراز و فرود همچنان ادامه دارد.

هزینه ورودی به پارک آسانسور شیرجه 40 دلار می باشد.

مطالب جدید از بزرگترین آسانسور باری قایق بر

وزن کابین این آسانسور با احتساب وزنه تعادل مجموعا بالغ بر هشت میلیون  ( 000/000/8 )کیلو گرم می باشد.

 این آسانسور با بارگیری قایق های بزرگ به وزن 000/350/1 کیلوگرم مجموعا با وزنی حدود نه میلیون و سیصد و پنجاه هزار گیلو گرم( 000/350/9)  در مدت 6 دقیقه مسیر 73 متری را تا کانال بالا دست؛ طی می کند.

               با احتساب وزن آسانسور، وزنه تعادل و محموله آسانسور وزنی در حدود 000/350/9 کیلو گرم با آسانسور در حال جابجایی می باشد

در تصویر فوق کابین آسانسور(یا همان استخر) با بارگیری تعدادی قایق و سرنشین، در حال بالا رفتن می باشد، و وزنه های تعادل نیز در حال پائین آمدن هستند.

                      

             قایق بزرگ با مسافرین خود در کابین (استخر) آسانسور باری قایق بر، پس از رسیدن به منطقه کانال آب بالا دست، آماده آماده است پس از باز شدن درب کابین یا استخر آسانسور باری قایق بر از آن خارج و به راه خود در ارتفاع 73 متری نسبت به موقعیت قبلی ادامه دهد.

 

          

در این تصویر کابین (استخر) آسانسور باری قایق بر و وزنه های تعادل آسانسور در حال عبور از کنار یکدیگر می باشند، با نگاهی به مردمی که بر روی پل مقابل ساختمان آسانسور باری قایق بر ایستاده اند، بزرگی و عظمت این آسانسور بخوبی قابل تشخیص است.

با سلام و احترام

با تشكر و قدرداني از مطالب مفيدي كه در سايت قرار ميديد. ميخواستم از حضورتون بپرسم آيا ميدونيد حداكثر ظرفيت آسانسور مسافربر در دنيا چقدر هست و در كجا اجرا شده يا اينكه حداكثر چه تعداد مسافر رو در مكانهاي پرجمعيت ميشه جابجا كرد ( هيدروليكي يا كششي). با سپاس از عنايت شما

با سلام و سپاس فراوان

سایت پارس لیفت معمولا مطالب جامعی از "ترین های  آسانسور و پله برقی" منتشر نموده است که در زیر به بخشی از این ترین ها اشاره شده:

  • بزرگترین آسانسور مسافربر جهان با ظرفیت 120 نفر مسافر
  • سریعترین آسانسور جهان
  • بزرگترین پله برقی مارپیچ جهان
  • بلندترین برج تست آسانسور
  • ضمن اینکه اخیرا" کشور چین بر روی سد Three Gorges در استان Hubei راهکار خلاقانه ای برای انتقال کشتی ها از این سد، بزرگترین آسانسور جهان را ساخته است. این آسانسور بیشتر به یک استخر غول پیکر متحرک شباهت دارد. کشتی ها به درون این آسانسور پر از آب هدایت می شوند و در طول انتقال درون آب شناور هستند. سپس با عبور از سد مجدد حرکت خود را در درون آب ادامه می دهند.
    آسانسور خود معادل 15500 تن وزن دارد (15.500.000 کیلوگرم)که می تواند کشتی ها را تا ارتفاع 113 متر بالا ببرد. برای طی این مسافت، آسانسور به 40 دقیقه زمان نیاز دارد که در مقایسه با مدت زمانی که کشتی ها برای دور زدن سد و عبور از آن نیاز دارند بسیار کوتاه تر است.

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هفتصد و نود و پنج را به عدد بنویسید.