برگزیدگان صنعت آسانسور ایران به انتخاب بنیاد علمی تحقیقاتی روزبه در سال 1390

 
تاریخ انتشار: جمعه, 1390/05/14 - 14:19 توسط طبسی

بنیاد علمی تحقیقاتی روزبه

گزارش سومین جشنواره تجلیل از منتخبین صنعت آسانسور در بنیاد علمی تحقیقاتی روزبه، این مراسم راس ساعت 6 در تالار اجتماعات دانشگاه آسانسور دماوند واقع در شهرستان دماوند آغاز شد. خانم محمدی ضمن خوش آمد گویی به حاضرین رئوس برنامه ها را اعلام کردند. سپس قرائت قرآن توسط قاری جوان آقای احسان اکبری انجام گردید و بعد به احترام پخش سرود جمهوری اسلامی همه حاضرین ایستادند.

با پایان یافتن سرود آقای مهدی میرعبداله یانی ریاست هیئت مدیره بنیاد علمی تحقیقاتی روزبه، به عنوان اولین سخنران کلام خود را با گرامیداشت یاد شهدای هشت سال دفاع مقدس علی الخصوص شهدای والامقام صنعت آسانسورایران آغاز نمودند و ضمن خیر مقدم به حاضرین اظهار داشتند بسیار خوشحالم که سومین سال برگزاری این مراسم در سالن اجتماعات دانشگاه آسانسور دماوند برگزار می شود و از تلاش و زحمات کارگران و تکنسین هایی که با کار شبانه روزی خود سالن را در موعد مقرر آماده نمودند تشکر و قدردانی نمود.

د ر مورد فلسفه نامگذاری این بنیاد توضیحاتی دادند و اشاره کردند این نام برگرفته ازنام یکی از بزرگترین دانشمندان ایرانی است که در نیمه اول قرن دوم هجری می زیسته و مشهور است که اولین قمر مصنوعی را در سیزده قرن قبل از چاه نقشب به فضا فرستاده است و اکنون در ابتدای قرن بیست و یکم ما ایرانیان در تسخیر فضا سهمی یافته ایم و ماهواره های ایرانی بر گرد فضا می چرخند و ما مفتخریم که بر افتخارات این دانشمند بزرگ ایرانی بیافزائیم و با نام این دانشمند بزرگ ایرانی موسس اولین دبیرستان، هنرستان، دانشگاه و مرکز آزمایش و تست قطعات آسانسور در ایران و خاورمیانه باشیم.

باشد که ما به افتخارات نام روزبه بیافزائیم و پرچم جمهوری اسلامی را بر قله های علم و فناوری به اهتزاز در آوریم. سپس توضیحاتی در مورد پیدایش بنیاد و بند سه اساسنامه بنیاد علمی تحقیقاتی روزبه ارائه نمودند. و همچنین در مورد نحوه گزینش نفرات برتر نیز توضیحات جامعی بیان کردند.

سپس از آقای مهندس امیر یزدان به عنوان مسن ترین عضو این صنعت دعوت کردند جهت اهدای جوایز به روی سن رفته و به طور همزمان از آقای موبل رضوانی تابان دعوت شد به عنوان پیشکسوت این صنعت اولین لوح سیمین را از دست آقای یزدان دریافت نماید.

آقای موبل رضوانی تابان پس از دریافت لوح شرح مختصری از گذشته تا حال خود را بیان کرده و در خاتمه سخن جالبی را بیان نمودند. ایشان فرمودند (دوستی را فراموش نکنید – بهترین راه زندگی دوستی است) بعد از آقای رضوانی تابان از آقای گالکسان عیوضیان (گالوس) به عنوان پیشکسوت این صنعت دعوت شد و لوح سیمین توسط آقای یزدان به ایشان تقدیم شد.

از نکات جالب این قسمت این بود که آقای عیوضیان به محض قرارگرفتن پشت تریبون ابتدا با گفتن یاحسین فضای خاصی را در سالن بوجود آوردند و بعد اظهار داشت که از چهل و شش سال پیش  با شرکت فم کار آسانسور را آغاز کرده اند و کار تولید قطعات آسانسور را نیز از یک کارگاه 3×8 شروع نموده و از بزرگان و با تجربه های این صنعت یک تقاضا داشتند که (دانش خود را به جوانان انتقال دهند.) البته آقای میر عبداله یانی توضیحاتی در مورد تشریح آرم بنیاد علمی تحقیقاتی روزبه که نماد ماه نخشب و چاه آسانسور و ساختمان دانشگاه آسانسور دماوند در آن لحاظ شده است و همچنین جنس لوح که از نقره خالص%99 و با دو ضخامت، یکی 5میلیمتر و دیگری 7 میلیمتر ساخته شده است، دادند. و اشاره داشتند که لوح پیشکسوتان صنعت آسانسور هفت میلیمتری و مابقی لوح ها پنج میلیمتری می باشد.

سپس از آقایان دکتر محمود صداقت و دکتر مجید برای دریافت لوح دعوت شد.

بعد نوبت اهدا لوح سیمین به بهترین ترجمه مقاله در ارتباط با صنعت آسانسور بود که توسط خانم اشرف گل محمد زاده تحت عنوان (آسانسور دو طبقه و معرفی سیستم پانتوگراف) در نشریه دنیای آسانسور به چاپ رسیده است. خانم اشرف گل محمد زاده پس از دریافت لوح سیمین اظهار داشتند رشته تحصیلی من معماری است و حدود سه سال است که با نشریه دنیای آسانسور همکاری دارد و آرزو کرد که یک ایرانی نوآورباشد.

سپس نوبت اهدا لوح سیمین به بهترین مقاله که توسط آقای پیمان تبریزی با نام (رایج ترین اشتباهات نصابان آسانسور) به رشته تحریر در آمده بود شد. مجری برنامه اعلام نمود این مقاله در یکی از نشریات آسانسور به چاپ رسیده است. در صورتیکه مقاله رایج ترین اشتباهات نصابان آسانسور ابتدا در تاریخ 15/3/1389 در سایت پارس لیفت منتشر گردیده است و طبق قوانین استفاده از سایت پارس لیفت می بایست به منبع آن اشاره می گردیده، که متاسفانه هیچگونه اشاره ای به این موضوع نشد.

پس از آن آقای پیمان تبریزی و همچنین اعضای سندیکای صنعت آسانسور ایران، آقایان قاسم رحمانی، سعید تقوی، عباس ابریشمی ،داود دعوت شد و لوح سیمین به آقای قاسم رحمانی تحویل گردید.

در این بخش از برنامه آقای دکتر روزبه میر عبداله یانی سخنران بعدی بودند که آغاز سخن را با خیر مقدم به حاضرین شروع نمودند و از اینکه این مراسم امسال در دانشگاه آسانسور دماوند و در این ایام مبارک برگزار گردیده ابراز خرسندی نموده و برای صنعت آسانسور ایران آرزوی پیشرفت و تعالی نمودند و اظهار داشتند خوشحالم به استخصار شما عزیزان برسانم که این مجموعه تا کنون

 • پنج دوره فارغ التحصیل دبیرستان داشته
 • دو دوره فارغ التحصیل دوره کاردانی ورودی های سال 1386 و سال 1387 داشته
 • و هم اکنون دانشجویان رشته مهندسی آسانسور در حال تحصیل می باشند وآرزو کرد که به زودی دوره کارشناسی ارشد این رشته راه اندازی شود.

 

در این بخش از برنامه از آقای دکتر صداقت زاده معاونت آموزشی دانشگاه برای سخنرانی دعوت شد، آقای صداقت زاده با نام خدا آغاز به سخن کرده و اظهار داشتند امیدوارم این مجموعه بتواند زیبایی ها را با اندیشه علمی هماهنگ کند. در این مجموعه هر کسی قدمی برداشته با عشق بوده و با توجه باینکه در مجامع علمی زیادی حضور داشته ام اما این محیط ویژگی های خاصی داشته و شور و اشتیاق و عشقی که در تک تک افراد می بینم برایم اعجاب انگیز است و بسیار مسرور بود که با این مجموعه پیوند خورده و پس از دریافت لوح زرین اظهار داشت در این لوح آرزو، صمیمیت، دوستی، محبت، و صفا وجود دارد و آرزوی موفقیت برای مسئولین این بنیاد نمودند و اظهار داشتند افتخار این مجموعه این است که زحمتکشانی با رتبه های علمی پائین را آموزش می دهد که بعدها به مدارج عالی علمی و عملی می رسند و این افتخار است.

مجددا آقای دکتر روزبه میر عبداله یانی پشت تریبون قرار گرفتند و از آقای مهندس حسن زاده جهت سخنرانی دعوت کردند و با آمدن ایشان اظهار داشتند: آقای حسن زاده از ابتدای راه اندازی دبیرستان آسانسور همکاری خود را با این مجموعه آغاز کرده و در راه اندازی دانشگاه نیز تلاش فراوانی نموده و علی رغم بازنشستگی به همکاری خود ادامه می دهند. آقای حسن زاده نیز اظهار داشتند خوشحالند طی این سالها با این مجموعه همکاری داشته و بتواند خدمتی به این صنعت رو به گسترش کند و ضمن قدردانی از موسسین این مجموعه آرزو کرد بتواند خدمتی به صنعت آسانسور کرده و آنرا  با دانش روز و پویاتر هماهنگ کنند. در فرازی از سخنانشان اظهار داشتند آدمهای با صداقت و زحمتکش پشت این پروژه هستند و مطمئن هستم که بزودی شاهد راه اندازی دوره کارشناسی ارشد باشیم و این دوره راه اندازی شود. سپس با قدردانی از اساتیدی که نقش کلیدی در آموزش دانشجویان داشتند اظهار شد در سال 90-89 سیستم ارزشیابی فعال شده و این گروه ها با بررسی عملکرد اساتید گروههای عملی و نظری از هر گروه یک نفر به عنوان نماینده .

 1. آقای مهندس فرید آقایی از گروه عملی
 2. آقای مهندس حمید قلی پور از گروه نظری از گروه نظری با حضور در جایگاه، لوح های سیمین خود را دریافت نمودند.

 

مجددا دکتر روزبه اعلام داشت در کنار آموزش آکادمیک مرکز آموزش تخصصی نیز فعال شده که زحمتکشان این صنعت را در دوره های حین خدمت می گذرانند. البته این دوره ها از سال 1385 برای باز آموزی افراد فعال در این صنعت با همکاری وزارت صنایع و سندیکای صنعت آسانسور راه اندازی شده است و لذا از دو نفر از اساتید این دوره ها به عنوان اساتید برتر برگزیده شده بودند دعوت شد جهت دریافت لوح به جایگاه بروند لذا آقایان:

 • عمران مددی 
 • منصور دخیلی

 

از اساتید برتر گروه کارگاهی مرکز آموزش تخصصی لوح های سپاس خود را دریافت نمودند. پس از آن به دانشجویان برتر لوح سپاس داده شد و از نکات جالب این بخش تخفیف شهریه دانشجویان برتر بود که از %25 تا %85 به آنها تعلق گرفت. همچنین از تیم چهار نفره دانشجویان دانشگاه آسانسور در رشته طناب کشی که در بین حدود 460 واحد آموزشی کشور به مقام اول رسیده بودند تجلیل به عمل آمد و به آنها نیز لوح سپاس داده شد. در خاتمه از حضار دعوت شد از موزه آسانسور و دیگر بخش های دانشگاه بازدید نموده و سپس با توجه به ساعات عرفانی افطار مراسم پذیرایی در محوطه فضای باز مقابل دانشگاه به عمل آمد و در نهایت یک جلد کلام الله مجید به حاضرین تقدیم و پایان مراسم اعلام گردید.

مقاله رایج ترین اشتباهات نصابان در ابتدا در سایت پارس لیفت منتشر شده بود و پس آن با یک ویرایش جدید در شماره های 21 و 22و 23 مجله تکنولوژی آسانسور به چاپ رسید و نهایتاً آخرین ویراویش مقاله انجام شد که  در چارچوپ فرمت مسابقه در آید و به دبیر خانه جشنواره ارسال شد ولی بیشتر از مسئولان برگزاری وظیفه من بود که اعلام نمایم که این مقاله در ابتدا در سایت پارس لیفت منتشر شده بوده است.

بارها در رسانه ها از فرار مغزها صحبت شده امروز داشتیم به صورت اتفاقی مطالب سایت را مرور می کردم به مطلب نخبه شدن خودم رسیدم  اما چه فایده به راحتی در روی زمین کشته شدم امیدوارم نخبه های دیگر توسط افراد نابخرد از بین نروند. پیمان تبریزی کشته شد. نگذارید پیمان تبریزی های دیگری نیز به علت عدم استفاده از توانایی شان کشته شوند 

اولین جشنواره اهداي جوایز بهترین‌های صنعت آسانسور ایران(مقاله، ترجمه، گزارش منتخب و کتاب و اختراع ) در سال 1387 توسط بنیاد روزبه برگزار شد.

 طی فراخوان بنیاد روزبه در سال 1387 هدف از انتخاب بهترین های مقاله ، ترجمه و گزارش منتشره در نشریات مربوط به صنعت آسانسور و پله برقی را در جهت ارتقاع و گسترش سطح علمی، فنی، مطالب و دانش فنی محققان ، دست اندر کاران و فعالان این صنعت عنوان شده بود.

در همین راستا،مراسم اهداء جوائز به بهترین ها (مقاله و مطلب منتشر شده تا سال 1387 در نشریات تخصصی صنایع آسانسور و پله برقی ایران)، با حضور اعضاء بنیاد، هیات داوران، نمایندگان وزارت صنایع، رئیس هیات مدیره سندیکای آسانسور، رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان، نمایندگان نشریات این صنعت، مجله دنیای آسانسور، برخی پیشکسوتان، اعضاء هیات علمی دانشگاه خواجه نصیر و دانشگاه علمی کاربردی در روز چهار شنبه 14 مردادماه 88 در آمفی تئاتر دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیر طوسی برگزار شد.

در پایان به هر یک از برگزیدگان لوح یادبود و سه سکه بهار آزادی اهدا گردید.

منتخبین عبارتند از:

1- بهاء الدین بهاء و عباس نامور: بهترین مقاله فنی

2- مرحوم حبیب اله امینیان: بهترین گزارش تحقیقی

3- عباس ابریشمی: بروز رسانی گزارش تحقیقی

در ادامه آقای عباس ابریشمی پشت تریبون رفت و با توضیح اینکه نوشته ایشان، برداشت و به روز کردن مطلب مرحوم حبیب اله امینیان بوده است جایزه نقدی خود را به فرزند آن مرحوم اهدا کرد.

دومین جشنواره اهداي جوایز بهترین‌های نوشتاری (مقاله، ترجمه، گزارش منتخب و کتاب) و اختراع در صنایع آسانسور در سال 1388 توسط بنیاد روزبه برگزار شد.

 

مراسم اهداي جوايز اختراع برگزیده و بهترین مقاله، تالیف و گزارش منتخب که در سال 88 در نشریات صنایع آسانسور و پله‌برقی به چاپ رسیده‌اند با حضور نمایندگانی از وزارت صنایع و معادن، سندیکای آسانسور و پله‌برقی ایران، انجمن تولیدکنندگان، دانشکده آسانسور، تعدادی از پیشکسوتان صنعت، شرکت‌های آسانسوری اساتید دانشگاه‌ها و دانشجویان ممتاز دانشکده آسانسور و سردبیر مجله دنیای آسانسور در تالار همایش شماره 2 نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار گردید.

مهدی میرعبداله‌یانی از اعضای هیات موسس بنیاد روزبه  اولین سخنران این جشنواره بود. وی ضمن تبریک به مناسبت تقارن روز خبرنگار، سالروز انقلاب مشروطیت  گفت: مطابق اعلام نظر هیات داوران مطالب و مقالات رسیده به دفتر بنیاد علاوه بر افزایش کمی به لحاظ کیفی نیز ارتقاء چشمگیری داشته است.

دکتر روزبه میرعبداله‌یانی رئیس دانشکده آسانسور نیز در ادامه طی سخنانی ضمن اظهار خوشوقتی و تقدیر از حضور شرکت‌کنندگان اظهار امیدواری کرد که برگزاری این جشنواره به لحاظ علمی در شکوفايی استعداد ها و ارتقاء کیفی محصولات و صنایع آسانسور و پله برقی موثر واقع گردد در ادامه اسامی برندگان بدین شرح اعلام گردید:

 

بهترین مقاله منتشر شده در سال 88 ارائه شده توسط :

* - آقای مهندس احسان شمسی از شرکت SGS.

بهترین ترجمه و تأليف با همکاری مشترک توسط :

* - آقایان محمد حاج زمان و بيژن كوثري منتشر شده در مجله دنیای آسانسور.

بهترین گزارش تخصصی:

* -  سهراب دنیابیگی در مجله دنیای آسانسور.

بهترین کتاب در صنعت آسانسور كتاب جابچايي عمودي در ساختمان‌ها توسط :

* - آقای رضائی.

بهترین اختراع و ساخت ترمز اضطراری اختصاصی به:

* -  بهمن احمدنژاد اهدا گردید.

بهترین کار آموز نمونه منتخب سال 1388 :

* -  علی خوشنوازی با کسب بالاترین نمرات.

 

اعلام اسامی فارغ التحصیلان ممتاز دانشکده آسانسور برنامه بعدی بودکه به اجرا درآمد.

در خاتمه مهندس مهدی میرعبداله‌یانی ضمن تشکر از حاضران خواستار مشارکت و تلاش بیشتر در جهت پیشرفت و توسعه صنعت کشورمان شد.

دومین جشنواره بنیاد روزبه با پذیرایی حضار پایان یافت.

امیدوارم مقالات برنده شده فقط به دریافت یک جایزه ختم نشود بلکه همانطوریکه مهندس تبریزی در هنگام اخذ جایزه اش گفتند این مقالات به صورت مدون در آمده و در اختیار مدیران و مسئولین و دست اندرکاران این صنعت قرارگیرد و در صورت قابلیت آموزش، اموزش داده و به اجرا در آید

کمیته فنی آسانسور ماهیانه در مورد پرونده بازرسی آسانسورهایی که دارای عدم تطابق خاص می باشد تشکیل میشود، که متاسفانه افرادی علاوه بر مسئولان شرکتهای بازرسی آسانسور در آن حضور دارند، افرادی که به عنوان کارشناس حضور پیدا می نمایند اکثرا از صاحبان شرکت های نصب اسانسور می باشد که به صورت بیشتری تاثیر گذاری در رای های کمیته فنی آسانسور دارند.

ایراد موضوع آن است که طبق مقررات استاندارد 17020 اصل بی  طرف و نداشتن تعارض منافع، در این جلسه رعایت نمی شود حتی ممکن است بعضا بازرس به خاطر همین موضوع از ارسال پرونده این افراد به کمیته فنی خودداری کنند.

به کارشناس مسئول آسانسور سازمان استاندارد پیشنهاد می کنم از افرادی که ذینفع نیستند و دارای سوابق علمی و تحقیقاتی در این مورد می باشند به عنوان کارشناس استفاده کنند تا شبهه و قداست کمیته فنی آسانسور به عنوان اصلی ترین مرجع رسمی صنعت استاندارد کشور زیر سئوال نرود

 انتقاد شما به جا و وارد است من پیشنهاد مسئولان که کارهای رسانه ای با رابطه با صنعت آسانسور انجام میدهند از جمله سایت پارس لیفت ، مجله دینای آسانسور، مجله تکنولوژی آسانسور با انجام مصاحبه در این مورد با کارشناس مسئول سازمان استاندارد علت این موضوع جویا شوند ،به طور قطع که جوابهای قابل قبول از ایشان خواهیم شنید، اگر اشتباهات در کار باشد ، در جلسات کمیته فنی آتی اصلاح خواهد شد

با توجه به انتقادی که در متن مقاله برگزیدگان صنعت آسانسور توسط بنیاد علمی تحقیقاتی روزبه در رابطه با عدم اعلام نشر اولیه این مقاله در سایت پارس لیفت به هیئت منتخب این بنیاد شده، سردبیر محترم مجله تکنولوژی آسانسوربا ارسال ایمیلی توضیحاتی داده است که عینا جهت اطلاع عموم منعکس میگردد:

 

با سلام بنده ابریشم کار هستم سر دبیر مجله تکنولوژی آسانسور .بعضی اوقات از مقالات جنابعالی در مجله استفاده می شود.(البته با درج منبع ونام زیبای جنابعالی).

خوب خدمت شما عرض کنم سوء تفاهمی پیش آمده که لازم دانستم عرض کنم جنابعالی در مورد جایزه بنیاد روزبه متاسفانه پیش داوری کردید زیرا:

 • 1-اصلا من نمی خواستم مجله ومقالاتش در آن مسابقه شرکت نمایند وتا آخرین زمان مقاله نفرستادم
 • 2- اصلا فقط مجله فرستاده شد وخودشان انتخاب کردند.
 • 3- آقای تبریزی این مقاله را به مجله ارسال کرد واگر به سایت جنابعالی که همکار ودوست خوبمان می باشید قبلا تحویل داده بود می بایست اطلاع میداد.
 • 4-البته متعاقبا اعلام کردند که ویرایش جدید آنهم بوده است.
 • 5-در مقالاتی که از سایت شما استفاده می شود ذکر منبع حتما انجام می شود می توانید ملاحظه نمایید.
 • 6- در صورت نیاز ویا علاقه جنابعالی این جوابیه در سایت منعکس شود.

در پایان آرزوی موفقیت برای جنابعالی وادامه راه شما را برای خود از خداوند منان خواستارم.

جناب آقای مهندس ابریشم کار و جناب آقای مهندس طبسی

 

   ضمن تشکر از هر دو بزر گوار به خاطر انتشار  مقاله من در مجله تکنولوژی آسانسور و پایگاه اطلاع رسانی پارس لیفت، که به طور قطع یکی از مهمترین عوامل موفقیت من در کسب لوح سیمین جشنواره بیناد روزبه انتشار این مقاله بوده است.

 لازم دیدم توضیحاتی در مورد نحوه ارسال مقاله رایج ترین اشتباهات نصابان آسانسور ارائه دهم

1- در هنگام ارائه مقاله به جشنواره ، مسئولان جشنواره اعلام کردند یکی از فاکتورهای امتیازی  در انتخاب مقاله انتشار مقاله در یکی از سه نشریه مرتبط با صنعت آسانسور می باشد

2- مقاله  به صورت مستقل با ویراویش جدیدی به دبیر خانه جشنواره ارائه شد و از من در خواست شد در صورت چاپ مقاله در نشریات آسانسور رونوشت از آن ارائه شود

3- بنا به در خواست مسئولان جشنواره یک رونوشت از مقاله چاپ شده در مجله تکنولوژی آسانسور به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که من به دبیر جشنواره اعلام  کردم : نسخه اولیه مقاله در شش قسمت در سایت پارس لیفت ، نسخه ثانویه با ویراویش جدید و تحلیل های بیشتر در سه قسمت  در مجلات تکنولوژی آسانسور چاپ شده است و مقاله ای  در یک قسمت با ویراویش کاملاً  جدید به دبیر خانه جشنواره ارسال شد.

 

         درپایان باید اعلام کنم  اقایان مهندس طبسی و مهندس ابریشم کار ، موفقیت یک فرد فقط به خود خلاصه نمی شود و یکی از عوامل موفقیت من ،حمایت های شما و سایر همکارانتان بوده است و در ادامه راه برای شما آرزوی موفقیت می کنم و همچنان همکاری خود را با شما و سایر افرادی که کار رسانه ای در زمینه صنعت آسانسور انجام می دهند ، ادامه خواهم داد.

 

                                                              با تشکر

                                                           پیمان تبریزی

همانطور در متن خبر مشاهده می کنید مقاله رایج ترین اشتباهات نصابان آسانسور به عنوان مقاله تالیفی صنعت آسانسور در سال 89 توسط بیناد روزبه انتخاب شد سئوال این است تا کنون چند نصاب این مقاله را خوانده اند ؟ زیرا متاسفانه در بازرسی هایی که توسط من انجام گرفته پس از انتشار این مقاله نه تنها اشتباهات رایج نصابان کمتر نشده ، بلکه افزایش نیز پیدا کرده است. خواهشمندم کسانی مقاله رایج ترین اشتباهات نصابان آسانسور خوانده اند ، از طریق این سایت انتقاد و پیشنهاد ات خود در مورد مقاله اعلام کنند. همچنین بار دیگر تاکید می کنم حاضرم از طریق سندیکا آسانسور به عنوان برزگترین نهاد صنفی آسانسور و سایر نهاد های آموزشی و مرتبط با آسانسور مقاله ام به صورت آموزشی به نصابان آسانسور ارائه دهم

 

                                                                     با تشکر

                                                                   پیمان تبریزی

جناب آقای تبریزی سلام

 در رابطه با سئوالی که از نصابان تلاشگر و زحمتکش آسانسور نموده اید، باید به مواردی اشاره کرد که بسیار جای تامل دارد.

 با توجه به وضعیت اینترنت و محدود بودن ارتباط زحمتکشان اصلی این صنعت که همان گروههای نصاب آسانسور می باشند،با دنیای مجازی و اینترنت، اگر هم شرایطی مهیا باشد، با توجه به خستگی کار سنگین نصب آسانسور، رمقی باقی نمی ماند تا دقایقی را به اینترنت و بازدید از سایت های مربوط به آسانسور بگذرانند،

 بعید است، درصد قابل قبولی از این طریق نظرات خود را بیان نمایند. لذا جهت دستیابی به آمار و اطلاعات قابل اتکا در رابطه با توان تخصصی گروه نصاب آسانسور، باید از شیوه های دیگری استفاده نمود، که این شیوه ها را باید اهل فن، مخصوصا متخصصین ذیربط در وزارت صنایع ، سندیکای صنعت آسانسور، نهاد های آموزشی آسانسور و پله برقی، شرکتهای بازرسی مهندسی، و مدیران فنی باسابقه و صاحب نظران این صنعت اعلام نمایند.

بنده به عنوان مثال پیشنهادی را مطرح می کنم:

پرسشنامه های جامع و مناسبی توسط گروه های نامبرده فوق به صورت چهار گزینه ای و در مباحث زیر:

1-  درب و ریل

2 - مکانیکال

3- الکتریکال

4- تست و راه ندازی

5- سرویس و نگهداری  

از مجموعه نکات فنی و استاندارد و مقررات و دستورالعمل های مهم  نصب آسانسور، از ابتدا تا تحویل و نگهداری آن، تهیه و طی آزمونهای ادواری از نصابان و علی الخصوص از مدیران فنی شرکتها که کار نظارت بر عملیات نصب آسانسورها را به عهده دارند، تست به عمل آید و بر اساس نتایج بدست آمده آنان رتبه بندی شوند.و در نهایت این امتیازات یکی از موارد تعین کننده رتبه شرکتهای فعال در این صنعت باشد.

همچنین مدیران و نصابانی که در این آزمونها امتیاز بیشتری کسب نمایند و دانش فنی خود را بالا ببرند، به همان میزان از حقوق و مزایای بیشتری بهرمند شوند.

و در نتیجه ضمن ایجاد انگیزه در گروه نصاب آسانسور، مالکین ساختمانها و مصرف کنندگان نهایی آسانسورها بهره بیشتری از نصب آسانسور ایمن و مطلوب، توسط این گروه خواهند برد.( دقیقا مشابه شرکتهای پیمانکاری ساختمانی که رتبه بندی های اینچنینی دارند، و بر اساس این رتبه بندی مجاز به عقد قرارداد های پیمانکاری درجه 1، یا درجه 2 و یا درجه3 و الی آخر.......می باشند.)

 این رتبه بندی میزان توانایی و تخصص این افراد را تعیین نموده و بر اساس آن به شرکت های فعال در صنعت آسانسور امتیاز داده شود. همچنین شرکتها ملزم به رعایت نمودن کلیه این دستورالعمل ها باشند، و هرگونه مسامحه و کم کاری در نصب آسانسور از امتیاز آنان کاسته شود.

 با اجرای این شیوه، ضمن تقویت دانش علمی افراد متخصص، کلیه موارد استاندارد در نصب آسانسورها نیز رعایت خواهد شد. و رقابتی سالم در این صنعت بوجود خواهد آمد که همگان از نتیجه آن بهره خواهند برد.

البته این فقط، به عنوان نمونه، یک پیشنهاد است.

 امیدوارم پیشنهاد شما باب جدیدی، در تقابل آرا و افکار دست اندرکاران این صنعت باز گشاید و  ثمره آن به بهبود روند اصولی و کم خطای نصب آسانسورها باشد.

در صورت امکان در مورد کمیته فنی استاندارد آسانسور توضیح دهید و نقش و مسئولیتهایش را اعلام کنید و نهایتاً آیا بارزس توانایی لغو حکم این کمیته را دارد؟

با سلام

 بر اساس تعریفی که در بخش شرح وظایف کمیته های تخصصی سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران و خدمات وابسته (ISEEI) شده است:

شرح وظایف کمیته فنی:

1- بررسی و تطابق استانداردهای فنی با استاندارد های بین المللی و تدوین آیین نامه های مورد نیاز صنعت .

2- تشکیل تیم های تحقیقاتی جهت حل معضلات فنی صنعت براساس نیاز .

3- تهیه و تنظیم جزوات و مطالب مورد لزوم تدریس در کلاس های آموزشی و همچنین معرفی و تعیین مدرسین .

4- تشکیل آرشیو فنی صنعت (کتب ، مجلات ، مقالات و لوازم آموزشی )

5- نظارت بر تعیین فعالیت های تخصصی آزمایشگاه فنی و شرکت بازرسی سندیکا و ارائه گزارش به هیئت مدیره .

6- انجام امور ارجاعی از هیئت مدیره

شرح وظایف کمیته حل اختلاف:

1- بررسی مورد اختلاف بین اعضا و کارفرمایان .

2- بررسی مورد اختلاف بین اعضا و صدور رای و اخذ مشاوره تخصصی در صورت نیاز . 3- انتقال پرونده اختلافی به کمیته های فرهنگی ، طرح و برنامه و فنی جهت اطلاع رسانی و پرهیز از تکرار .

4- حفظ سوابق و ارجاع آمار تخلفات به هیئت مدیره در دوره های سه ماهه جهت هرگونه اقدام مقتضی .

5- انجام امور ارجاعی از طرف هیئت مدیره .

سلام . سال نو 1391 مبارک .  اینجانب  حمید بشکوه  که با آ سانسورهای قدیمی ( رله ای _ هاوس هان ، شیندلر ، ... ) فعالیت خود را در این صنعت آغاز کردم والان آنها را در پشت شیشه های موزه ی دانشگاه آسانسور و پله برقی دماوندمشاهده میکنیم و از طرفی در چندجبهه ی دانشجویی ، امور مدرسان ، انجمنهای علمی ،روابط عمومی دانشگاه ( سفیر دانشگاه در کل صنعت ...) پیشنهاد دهنده و پیگیر و راه انداز _ اتاق فکر  _  دانشگاه آسانسور و پله برقی دماوند  و  مدیر عامل شرکت دیباج آسانسور  و  بعنوان یک  ایرانی متعهد  که  خاک این صنعت را خورده ام و با اندیشه ها و راهکارهایی  ...  در صدد سامان دهی و سالم سازی این صنعت در ایران هستم  ( البته با کمک همه زحمتکشان راستین این حرفه ی مقدس  ) ... می خواستم از شما تشکر وقدر دانی بنمایم . سلامتی وتوفیق را از خدا برایتان خواهانم . از شما دعوت به اتاق فکر دانشگاه  دماوند مینماییم ...

با سلام حضور همکار ارجمند جناب آقای حمید بشکوه
ضمن عرض تبریک نوروز باستانی و آرزوی سلامتی و موفقیت برای جنابعالی و کلیه همکاران گرامی صنعت آسانسور ایران. و ابراز خشنودی از حضور در جمع علاقمندان صنعت آسانسور ایران

بسیار ایده جالبی است، طرح و پیشنهاد سامان دهی و سالم سازی، در صورتیکه با برنامه و بر اساس دستورالعمل های کارشناسی شده و برگرفته شده از تجارب اساتید و زحمتکشان و دلسوزان  و صاحبنظران این صنعت،  و به صورت جدی و بدون اغماض و براساس ضوابط و مقررات اجراء گردد.
چنانچه حضور موثر باشد، در خدمت هستم. موفق و پیروز باشید.

باسلام ونهایت احترام

من دیپلمه رشته حسابداری(فنی حرفه ای)هستم علاقمند آموزش تعمیروراه اندازی آسانسورهستم .مطالب سایت رامطالعه کردم ولیکن آدرس یاشماره تلفنی برای ارتباط بادبیرستان آسانسوریادانشکده آسانسورندیدیم.آیابرای آموزش بایدبه دبیرستان آسانسورمراجعه کنم ویاباتوجه به داشتن دیپلم می تونم وارددانگاه آسانسوربشم وآیامدرک ارائه شده اعتبارعلمی ودانشگاهی برای استخدام داردیاخیر؟بزرگواری بفرماییدراهنمایی بفرماییدووشماره تلفن وآدرس راذکرفرمایید. 

با سلام

کاربر گرامی اگر اندکی توجه به مرکز صفحه سایت داشته باشید بنر مرکز علمی کاربردی دماوند را با تیتر درشت:
دوره های تخصصی صنعت آسانسور و پله برقی و شماره های تلفن مشاهده خواهید نمود.

موفق باشید

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع عدد بیست با عدد چهل را به عدد بنویسید.