خطر سقوط در چاه اسانسورواقعا جدی است!!

 
تاریخ انتشار: دوشنبه, 1389/11/25 - 12:44 توسط طبسی

تونل آسانسورهای پیشرفته از نوع پاناروما

نصب آسانسور باید در شرایطی آغاز شود که محیط و محدوده درب آسانسور درکلیه طبقات کاملا ایمن سازی شده باشد. با توجه باینکه محل نصب آسانسور معمولا در مدخل ورودی ساختمان، و جایی است که رفت و آمد از مقابل آن انجام می شود.

همچنین نصب آسانسور زمانی آغاز می شود که اکثر عوامل اجرایی ساختمان یا تعدادی از آنان از قبیل: بنا، کارگر، گچکار، سنگکار، کاشیکار،کف ساب، نقاش، آهنگر، نجار، کابینت ساز، شیشه بر، برقکار، تاسیساتی، و امثالهم در ساختمان حضور دارند و این حضور باعث می شود که توجه به ایمن سازی حریم و محوطه دربهای آسانسور در تمامی طبقات بسیار مهم و با اهمیت باشد.

لذا رعایت موارد ایمنی جهت جلوگیری از سقوط افراد و اجرام و مصالح ساختمانی به داخل چاه آسانسور از اهمیت و اولویت بسیار زیادی برخوردار است، به چاه آسانسور، چاله آسانسور، یا چاهک آسانسور، و یا تونل آسانسور هم می گویند. البته بر اساس استاندارد ملی ایران- مقررات ایمنی ساختمان و نصب آسانسور، 5- 7- 3 و 5- 7- 3- 1 چاهک(Pit) پائین ترین قسمت چاه آسانسور است که کف آن صاف و تقریبا تراز باشد، به استثناء نقاطی که ضربه گیرها و پایه ریلها و وسایل مکش آب نصب شده اند.

ضمنا درب ورودی طبقه باید بمنظور مقاومت کافی در برابر نیروهایی که هنگام بارگیری کابین آسانسور به آن وارد می آیند، دارای آستانه یا چهارچوب باشد. بمنظور جلوگیری از رورود آب به داخل چاه آسانسور می توان شیب مناسبی در کف آن ایجاد کرد. مواد 7- 4 و 7- 4- 1 ).

البته درساختمانهایی که عوامل اجرائی آهن کشی چاه یا نصب ریل ودرب آسانسور هنوز فعال نشده است، چاه آسانسور بهترین گزینه جهت حمل و جابجایی مصالح ساختمانی و تجهیزات به طبقات است و به همین دلیل وقتی گروه آهنگر یا نصاب درب وریل آسانسور در چاه آسانسور مستقر می شود، ایمن سازی فضای مقابل درب آسانسور درکلیه طبقات به علت پرتگاه بودن این نقاط، در ساختمان بسیار ضروری می باشد.

چون در این زمان گروه آهن کشی چاه آسانسور یا گروه نصاب درب و ریل آسانسور در درون چاه آسانسور قرار دارند، و اگر در اثر سهل انگاری و مسامحه کاری، یا، بی توجهی بعضی از افراد حاضر در ساختمان، تکه مصالح، یا جرمی که در محیط کارگاهی ساختمان بسیار زیاد است، به داخل چاه بغلتد یا پرتاب شود فاجعه بار خواهد بود.

متاسفانه طی سالهای اخیر حوادث ناگواری در اثر پرتاب شیئی یا سقوط اقراد به داخل چاه آسانسور اتفاق افتاده و خانواده هایی بی سرپرست و عزادار شده و باالطبع کارفرمایانی که گرفتار مشکلات دادگاه، دیه، زندان، و.. در این رابطه یکی از استاد کاران با تجربه و با خصوصیات اخلاقی نمونه و بسیار دوست داشتنی (مرحوم علی محمودی) نیز در پروژه ای واقع در خیابان ایرانشهر تهران به دلیل عدم نصب حفاظ مناسب در محوطه مقابل درب آسانسور و لحظه ای غفلت به داخل چاه آسانسور سرنگون و به طرز فجیع و دلخراشی کشته شدند.

البته گروه نصاب آسانسور در زمان فعالیت و نصب آسانسور باید با تجهیزات ایمنی کامل شامل موارد زیر داخل چاه آسانسور شوند:

 • کلاه ایمنی
 • کفش کار
 • کمربند ایمنی
 • دستکش کار
 • عینک ایمنی

همچنین قبل از ورود به داخل چاه آسانسور با همکاری کارفرما یا مسئول ساختمان نسبت به استقرار راه بند ایمن و مناسب در مقابل دربهای آسانسور در کلیه طبقات اقدام نماید. مخصوصا قراردادن مانع و حفاظ مناسب و ایمن جهت جلو گیری از سقوط اجرام به داخل چاه آسانسور.

امید است با رعایت دقیق دستورالعمل های ایمنی در ساختمانها، هرگز شاهد اخبار و حوادث ناگوار نباشیم. ومجددا تاکید می شود تا زمانیکه درب طبفات آسانسور به صورت کامل نصب نشده است، مسئله ایمنی مقابل چاه آسانسور را باید خیلی جدی گرفت.

 مقاله خطر سقوط در چاه آسانسور را جدی بگیریم، هشداریست بسیار جدی!

و باید کلیه دست اندرکاران این صنعت به جد در این مورد سختگیرانه عمل نمایند و سعی کنند کلیه دستورالعمل های ایمنی را با دقت تمام رعایت و اجراء نمایند.

چون در صورت کوچکترین اهمال و کوتاهی و کم توجهی  و عدم رعایت موارد ایمنی با حادثه غیر قابل جبران مواجه خواهند شد.

در تاریخ 18 اکتبر برابر با بیستم مهرماه سال جاری، متاسفانه جنازه تکنسین آسانسوری در کف چاه آسانسور در شهر Attawa پیدا شد.

 این درحالی است که آسانسور در طبقه ششم متوقف بوده، و هنوز مشخص نشده که وی از طبقات زیرین سقوط کرده، یا اینکه از روی کابین آسانسور.

 

                                            

 با توجه به هشدارهایی که در این مورد داده می شود، ضرورت دارد کلیه همکاران عزیز نصاب آسانسور رعایت موارد ایمنی را در زمان حضور در چاه آسانسور انجام دهند و چنانچه به صورت انفرادی مشغول کار هستند حتما با مسئولی که در ساختمان حضور ثابت دارد، هماهنگ نماید.

امید است، هرگز شاهد چنین اتفاقاتی در هیچ نقطه ای از ایران نباشیم.

                                           انالله وانا الیه راجعون

بازگشت همه بسوی اوست

                         

 

 

 

 

 

                          

و هر از گاه در گذر زمان در گذر بی صدای ثانیه های دنیای فانی،جرس کاروان از رحیل مسافری خبر می دهد که در سکونی، آغازی بی پایان را می سراید

 

مرگ ناگهانی همکار گرامیمان دوست عزیزمان آقای حسن قلی پور مدیر فنی شرکت آسانسور اوج فراز احسان که در اثر برق گرفتگی شدید، و سقوط در چاه آسانسور بوقوع پیوست، شوک بزرگی به ما وارد کرد او رفت و ما فقط  ناظر رفتن او بودیم رفتنی که هیچ امیدی به بازگشت او نداریم ونخواهم داشت و امروز ما او را برای همیشه از دست دادیم نه می توانیم او را حس کنیم و نه با شوخی هایش شاد شویم او رفت گر چه برایمان همیشه ماندگار است.   
 

ضمن عرض تسلیت به برادران قلی پور، خانواده، بستگان، دوستان آنمرحوم و جامعه صنعت آسانسور و پله برقی ایران، از درگاه یزدان پاک برای آنمرحوم تازه درگذشته غفران الهی، و برای بازماندگان معزز قلی پور صبر و بردباری آرزومندیم.

برای شادی روحش صلواتی نثار فرمائید

                                                                                      پارس لیفت

در ماه گذشته (سپتامبر- اوایل مهرماه)  نیز طی حادثه غم انگیزی یک کارگر50 ساله آسانسور در حین کار روی کابین آسانسور ساختمان اداری Midtown واقع در خیابان CBS 2 غربی- شماره230 در نیویورک از طبقه (10)دهم این ساختمان 18 طبقه و از روی کابین آسانسور سقوط کرده و به طرز فجیعی کشته می شود.

 

                                

                    ساختمان شماره 230 واقع درخیایان CBS 2 غربی- محل حادثه

 

شهود ماجرا که در محل حضور داشته، گفته اند: بسیار وهم آور بوده، چون صدای فریاد وحشتناک این کارگر نگون بخت را درحال سقوط در درون چاه آسانسور شنیده اند.

آسانسور این ساختمان چند روزی دچار نقص فنی بوده و کارگر مذکور درحال رفع عیب این آسانسور بوده است.

مدیر ساختمان با خانواده این کارگر ابراز همدردی نموده و اظهار داشته، علت وقوع حادثه در دست بررسی می باشد.

این وقایع وحشتناک، تکان دهنده، غم انگیز، و عبرت آموز هشداری است جدی به تمامی عزیزانی که به نوعی در چاه آسانسور یا بر روی کابین آسانسور و یا در محدوده درب طبقات آسانسور مشغول فعالیت هستند،

که حادثه درکمین است، بهوش و هشیار باشید. و حتما موارد ایمنی را با دقت فراوان رعایت کنید و با استفاده از ابزار و لوازم ایمنی مانند:

کفش کار مناسب با نوع کار و فعالیت

کمربند ایمنی

دستکش کار

کلاه ایمنی

و رعایت دستورالعمل های ایمنی

از بروز هرکونه حادثه تلخ و غم انگیز جلو گیری کنید. و با سهل انگاری و بی توجهی به نکات ایمنی باعث بروز حوادث ناگوار نشوید.

15 نوامبر 2011

به دام افتادن و زخمی شدن سه دانش آموز در چاه آسانسور

سخنگوی دانشکده منطقه Tierney –Tinnin در شهر اوکلاهما می گوید: حدود ساعت 11.20 مطلع شدیم، سه دانش آموز 12 و 13 ساله کنجکاو مدرسه Classen School که در کلاس ششم و هفتم مشغول تحصیل هستند، برای مدتی حدود 35 دقیقه در داخل چاه آسانسور و در زیر کابین آسانسور محبوس و زخمی شده اند.

خوشبختانه همکلاسی های آنان از شنیدن فریاد آنها به محل حبس آنها پی برده و به مسئولین مدرسه اطلاع می دهند.

پس از حضور مامورین امداد و اوژانس در محل و نجات آنها از کف چاه آسانسور آنها را که زخمی شده بودند، سریعا به بیمارستان منتقل می کنند.

طبق اظهار نظر گروه نجات، خوشبختانه سکوهای ضربه گیر آسانسور در کف چاه محافظ مناسبی برای جلوگیری از برخورد کابین آسانسور با این دانش آموزان و صدمه بیشتر به آنان بوده است.  سخنگوی مدرسه Classen School 'گفت: هنوز از انگیزه و چگونگی حضور این دانش آموزان در کف چاه آسانسور اطلاع دقیقی به دست نیامده است.

ساده: داخل کابین آسانسور رفتن

اما خیلی مهم: چه زمانی باید وارد کابین آسانسور شد؟

همیشه برای وارد شدن به کابین آسانسور، باید دقت کردکه حتما کابین در طبقه ای که هستیم وجود داشته باشد، معمولا وقتی می خواهیم سوار آسانسور شویم، طبق عادت، به سمت درب آسانسور رفته (مخصوصا اگر درب آسانسور لولایی باشد، دستگیره را گرفته و درب را باز می کنیم) و بدون دقت کافی گام پیش می نهیم تا وارد کابین آسانسور شویم. این شیوه هرگز توصیه نمی شود.

 یکی از دلایل نصب آئینه بر دیوار روبروی کابین آسانسور، هشداری است به مسافر آسانسور، که قبل از اینکه قدم به داخل کابین آسانسور بگذارد، خود را در آئینه دیده و مطمئن شود که کابین آسانسور در آن طبقه وجود دارد. چون بعضی از تعمیر کاران یا سرویسکاران آسانسور برای پاره ای از تست ها یا رفع ایراد نقص آسانسور مبادرت به غیر فعال کردن سیستم ایمنی کنتاکت های مسیر درب آسانسور می نمایند. (در مسیر کنتاکت های ایمنی پل قرار می دهند) در چنین شرایطی اگر فراموش کند این پل را بعد از پایان کار بردارد، سیستم ایمنی مدار درب آسانسور غیر فعال می ماند و در این شرایط اگر درب آسانسوری در طبقات باز باشد، به دلیل قطع سیستم حفاظتی، آسانسور حرکت می کند. (در صورتیکه پس از رفع عیب آسانسور، باقی ماندن پل در مدار ایمنی دربها کاری بسیار خطرناک و غیر اصولی می باشد.) پس برای جلوگیری از سقوط ناخواسته به داخل چاه آسانسور، تا زمانیکه مطمئن از حضور کابین در طبقه نیستید، هرگز قدم به سمت داخل کابین پیش نگذارید.

در همین رابطه اتفاقات ناگواری رخ داده و یکی از قربانیان این حادثه که در اثر عدم توجه به حضور کابین آسانسور طبق عادت با باز کردن درب سریعا به سمت کابین رفته و به دلیل نبودن کابین در آن طبقه، به داخل چاه سقوط کرده، یکی از اساتید دانشگاه بوده، که متاسفانه در اثر این حادثه دلخراش قطع نخاع شده است. پس باز تکرار می کنم، تا زمانیکه از حضور کابین در طبقه مطمئن نشده اید هرگز گام به سمت داخل پیش نگذارید. این مطلب را به کودکان و نوجوانان هم دائم تذکر دهید، چون به دلیل شیطنت و بازیگوشی ذاتی این عزیزان، کم توجهی در این گروه بیشتر می باشد. ژاپنی ها برای هشدار و توجه کاربران آسانسور، در طراحی داخل کابین، و در کف کابین آسانسور با نقاشی، شکل چاه آسانسور را در کف ترسیم کرده اند، و انسان ناخواسته، حتی با اطمینان از حضور کابین با دیدن نمای چاه آسانسور با ترس و دلهره و با احتیاط قدم پیش می گذارد. کف کابین آسانسور با طراحی چاه آسانسور، از ورود ناگهانی به داخل کابین جلوگیری می کند

                                           

                             طراحی کف کابین به صورتی است که با نگاه اول،

                        مسافر گمان می کند دارد وارد چاه آسانسور می شود.

                این مسئله باعث دقت او در زمان داخل شدن به کابین می شود.

و مسافر آسانسور همیشه با احتیاط گام به داخل می گذارد. آنها با این شیوه کاری کرده اند که مسافرین آسانسور همیشه در زمان وارد شدن به کابین آسانسور با وسواس و با احتیاط وارد شود. و لذا این حساسیت همیشه از خطرات احتمالی که در نتیجه خطای انسانی بوجود می آید، آنان را بیمه کرده است. پس یادمان باشد:((مطمئن بودن از حضور کابین آسانسور، بعد سوار شدن)) سیدمحمدامین طبسی

15 دسامبر 20011

کشته شدن فجیع دختری به علت نقص فنی آسانسور در نیویورک

سوزان هارت 41 ساله (Suzanne Hart) فارغ ااتحصیل از مدرسه عالی Palosverdaes کالیفرنیا در سال 1988و کالج فاکس در سال 1993 در رشته هنرهای زیبا و روابط بین المللی، ساعت 10 صبح روز چهارشنبه 14 دسامبر سال 2011 (برابر با 22 آذر 1390) در برج اداری26  طبقه در Midtown در حالیکه طبق روال معمول قصد رفتن به محل کار خود آژانس تبلیغاتی Y&R (قبلا با نام Robicam شناخته می شده) را داشته، به طرز دلخراشی بین آسانسور و بالای درب طبقه کشته می شود.

                      

                     ساختمانی که این حادثه تاسف بار در آن اتفاق افتاده است.

ساختمان مذکور در نزدیکی ترمینال مرکزی بزرگ شهر در منهتن قرار دارد و شرکتی که سوزان در آن مشغول بکار بوده، سالهای طولانی در این آسمانخراش فعالیت داشته است.

طبق اظهارات شاهدان عینی که همزمان در نزدیکی آسانسور بوده اند و صدای فریاد وحشتناک سوزان را شنیده، گفته اند، او در حالیکه یک پای خود را داخل کابین گذاشته و قبل از وارد شدن کامل به داخل کابین، آسانسور به سرعت حرکت می کند. و  قبل از اینکه سوزان فرصت واکنشی داشته باشد، او را به دنبال خود به بالا کشیده و بین کابین و دیوار ..........................................................................

دو نفر نیز داخل کابین آسانسور بوده که با دیدن این تراژدی دلخراش و فجیع از حالت عادی خارج و دچار مشکل عاطفی شده که fبه بیمارستان دانشگاه نیویورک انتقال داده می شوند.

طبق اظهارات شنیده شده، اگر سوزان فقط یک ثانیه زودتر داخل آسانسور شده بود یا یک ثانیه دیر تر قدم به داخل آسانسور گذاشته بود، الان در میان ما بود.

                             

                                  مسئولین آورژانس در محوطه بیرونی این ساختمان

 

سخنگوی امور ساختمان، و کارشناسان فنی علت حادثه را نقص در مکانیسم ایمنی تشخیص داده و می گویند:

اگر سیستم ایمنی فعال بود، آسانسور هرگز با درب باز نباید حرکت می کرد.

مدیر ساختمان گفته این آسانسور  در ماه ژوئن مورد بازرسی قرار گرفته است.

این حادثه تاسف بار توسط مسئولین شهر در دست بررسی و کارشناسی می باشدو.

نتیجه ی بسیار مهم از این حادثه تلخ:

شرکتهای مسئول سرویس و نگهداری آسانسور

افرادی که به صورت فردی سرویس و نگهداری آسانسوری رابه عهده دارند

بارزسین فنی

مدیران ساختمانها و آپارتمانها و...........

این موضوع را جدی گرفته و هرگز آسانسوری که دارای نقص در سیستم ایمنی می باشد را روشن نگذارند.

حتی اگر ساختمان فقط یک آسانسور داشته باشد.

حادثه هرگز خبر نمی کند، پس اول ایمنی کامل آسانسوربعد استفاده از آسانسور

سقوط در چاه آسانسور

مالک ساختمان نیمه ساز، واقع در شهر تهران، خیابان شهید رجایی، خیابان شهید عراقی صبح روز سه شنبه گذشته، به قصد بازدید و سرکشی از پیشرفت عملیات ساختمان، و نظارت بر کار عوامل اجرایی به ساختمان مراجعه می کند و در حین بازدید از ساختمان،

به دلیل عدم نصب حفاظ مناسب مقابل دهانه چاه آسانسور،

متاسفانه به علت بی احتیاطی به داخل چاه آسانسور سقوط کرده وبه شدت از ناحیه دست و پا و کمر دچار شکستگی و آسیب می شود.

خوشبختانه به موقع رسیدن مامورین آتش نشانی ایستگاه 82 در و گروه امداد اورژانس با استفاده از تجهیزات ایمنی نجات، و با رعایت اصول ایمنی فرد صدمه دیده را از کف چاهک آسانسور خارج کرده، و با تمهیداتی، که عوامل اورژانس حاضر در محل انجام دادند، مجروح حادثه دیده را برای مداوا به بیمارستان منتقل می کنند.

فرمانده آتش نشانان(آقای سعید مهدی جوشقانی) پس اتمام عملیات امداد و نجات اظهارداشته نبودن حفاظ مناسب و ایمن در مقابل دربهای آسانسور عامل بروز حادثه بوده است. البته بی احتیاطی فرد هم مزید بر علت شده است که خوشبختانه با به موقع رسیدن گروه نجات و اورژانس وی از مرگ نجات یافت.

 حوادثی از این قبیل زنگ خطری است برای مالکین ساختمانهای در حال اجرا، که به اصل مهم و حیاتی رعایت موارد ایمنی، مخصوصا پوشش مناسب مقابل پرتگاههای طبقات (درب های آسانسور) توجه ویژه ای داشته باشند.

 منبع: جام جم

سقوط زن میانسال به داخل چاهک آسانسور

زن خانه داری هنگام وارد شدن به داخل کابین آسانسور دچار حادثه شد و به درون چاهک آسانسور سقوط کرد

                            

همسایگان با شنیدن فریاد این بانو، از حادثه سقوط وی به داخل چاهک آسانسور ساختمان 5 طبقه مسکونی، مطلع و این خبر را سریعا به آتش نشانی(سامانه 125) اطلاع می دهند.

ستاد فرماندهی آتش نشانی تهران هم بلافاصله آتش نشانان ایستگاه 80 و گروه نجات 8 را همزمان ساعت 11:11 دقیقه صبح روز جمعه به محل حادثه در بلوار فردوس، خیابان ابراهیمی جنوبی اعزام  می نماید.

 فریبرز کافی فرمانده همراه آتش نشانان در این باره گفت: آتش نشانان بی درنگ عملیات ایمن سازی را انجام دادند و با ورود به عمق 4 متری چاهک آسانسور موفق شدند این زن 50 ساله را با انجام کمک های اولیه و رعایت اصول ایمنی از درون چاهک آسانسور بیرون آورده و نجات دهند.

وی در مورد چگونگی وقوع این حادثه اظهار داشت: این زن از طبقه منفی یک به قصد رفتن به طبقات فوقانی را داشته، و بدون توجه به عدم وجود کابین آسانسور در آن طبقه فکر می کند دارد وارد اتاقک آسانسور می شود،  غافل از این که کابین آسانسور به علت نقص فنی در طبقه دوم متوقف بوده است و در آنجا چاه آسانسور بدون هیچگونه حفاظی قرار دارد.

آقای کافی فرمانده همراه آتش نشانان ادامه داد: این خانم بدون توجه به وجود کابین آسانسور در محل خودش، به داخل فضای چاهک آسانسور وارد شده و  به علت نبود کابین آسانسور در آنجا ناگهان به کف چاهک آسانسور در طبقه منفی 2 سقوط می کند.

وی گفت: این شهروند میانسال براثر این حادثه از ناحیه پا و کمربه سختی دچار آسیب دیدگی و شکستگی شد که آتش نشانان، وی را از انتهای چاهک آسانسور خارج کرده و تحویل عوامل اورژانس دادند تا سریعا به بیمارستان منتقل شود.

گرچه وجود جراحات و شکستگی ها سخت و طاقت فرسا می باشد، اما چای شکرش باقی است، که این بانوی خوش شانس زنده از این حادثه بیرون آمده، این حادثه و حوادثی از این دست، هشداری است برای همه که در زمان سوار شدن  یا داخل شدن آسانسور حتما از وجود کابین در آن طبقه مطمئن شده و سپس گام بردارند.

منبع: شفاف نیوز

حکایتی ناگوار از اتفاقی در این شهر شلوغ به روایت روزنامه همشهری مورخ/ سه شنبه/6 دی

سرنوشت مبهم زن جوان که از چند روز پیش ناپدید شده بود با پیدا شدن جسدش در چاهک آسانسور، معلوم شد.

22آذر ماه سال‌جاری پسر جوانی به شعبه سوم دادیاری دادسرای جنایی پایتخت رفت و خبر از ناپدید شدن مادرش داد. او به دادیار آقایی گفت: من در یکی از شهرهای شمالی کشور درس می‌خوانم و کار می‌کنم. مدتی قبل با شخصی معامله کردم و او به من چک 7میلیون تومانی داد اما هیچ‌ وقت در حسابش پول نبود. به همین دلیل با هم اختلاف پیدا کردیم و یک روز مادرم گفت می‌خواهد به سراغ این مرد برود تا پول مرا از او بگیرد.  از آن روز به بعد هر چه با مادرم تماس گرفتم، او جواب تلفن را نمی‌داد. برای همین به تهران آمدم اما وقتی به خانه رفتم، از مادرم خبری نبود. خیلی نگران شدم و به هر جا که به ذهنم می‌رسید، سر زدم اما ردی از مادرم پیدا نکردم. برای همین تصمیم گرفتم به دادسرا مراجعه کنم و از شما برای پیدا کردن او کمک بخواهم. 

 پس از اظهارات پسر جوان، تیمی از ماموران با دریافت دستور قضایی از سوی دادیار آقایی رسیدگی به این پرونده را آغاز کردند.در نخستین مرحله از بررسی‌ها، کارآگاهان به بررسی دوربین‌های مداربسته ساختمانی پرداختند که زن جوان در آنجا زندگی می‌کرد. آنها متوجه شدند آخرین تصویر زن جوان در دوربین ضبط شده، متعلق به چند روز قبل است؛ وقتی او با مردی وارد ساختمان شد‌ و دقایقی بعد، آن مرد به تنهایی از ساختمان خارج و ناپدید شده است.

پسر این زن وقتی فیلم مورد نظر را دید، بلافاصله مرد مرموز را شناخت. او گفت که این مرد همان کسی است که وی با او اختلاف مالی داشته است.

با این اطلاعات، ماموران مرد مرموز را بازداشت و به اداره آگاهی منتقل کردند. این مرد در بازجویی‌ها گفت: روز حادثه، زن جوان با من تماس گرفت و گفت که اگر پول پسرش را پرداخت نکنم، از من شکایت خواهد کرد. وقتی با هم قرار گذاشتیم، قبول کردم که چک 7میلیون تومانی را از او بگیرم و به جای آن پول نقد به وی بدهم.

برای همین به خانه او رفتیم تا چک را از داخل گاوصندوق پسرش بردارد و به من بدهد، اما با هم درگیر شدیم و او حاضر به پرداخت چک‌ها نشد، من هم عصبانی شدم و خانه را ترک کردم. پس از آن دیگر خبری از او نداشتم و نمی‌دانم کجاست.

قاضی آقایی که به حرف‌های مرد جوان مشکوک شده بود و حدس می‌زد که وی قصد پنهان کردن حقیقتی را دارد، دستور بازداشت وی را صادر کرد و او به بازداشتگاه انتقال یافت. در حالی که تحقیقات از این مرد ادامه داشت، تعمیرکار آسانسور همان ساختمانی که زن ناپدید شده در آنجا زندگی می‌کرد عصر دوشنبه هنگام تعمیر آسانسور متوجه بوی شدید تعفن از داخل چاهک آسانسور شد.

او وقتی برای پیدا کردن منشأ بو، وارد چاهک آسانسور شد، جسد زن جوان را در کف چاهی آسانسور پیدا کرد و ماجرا را به پلیس اطلاع داد. با گزارش این ماجرا به دادسرای جنایی، پرونده ناپدید شدن زن جوان در اختیار قاضی رسولی بازپرس ویژه قتل پایتخت قرار گرفت و بدین‌ترتیب سرنوشت مبهم زن جوان فاش شد. به گزارش خبرنگار همشهری، با توجه به اینکه جسد بدون کفش بود این فرضیه قوت یافت که قاتل در جای دیگر زن جوان را کشته و جسد را داخل چاهک آسانسور انداخته است. به همین دلیل تحقیقات تخصصی از تنها مظنون جنایت ادامه دارد تا مشخص شود که وی در قتل این زن نقش داشته یا نه.

 ۱۰ دي ۱۳۹۰ - 

 سقوط کابین آسانسور

روز شنبه (دیروز) به علت سقوط کابین آسانسور از طبقه دوازدهم یک ساختمان مسکونی نیمه کاره در دست ساخت، در شهر شیراز، متاسفانه سه نفر گارگر ساختمانی در این حادثه غم انگیز جان خود را از دست دادند. 

                          

به گزارش واحد مرکزی خبر، آقای طالبی مدیرعامل سازمان آتش نشانی شیراز گفت: بر اثر سقوط کابین آسانسور از طبقه 12 یک مجتمع مسکونی در حال ساخت، سه کارگر جان باختند.

این کارگران از آسانسور برای جابجایی وسایل استفاده می کردند.

علت سقوط هنوز مشخص نشده، اما به احتمال قوی وزن سنگین محموله و باری که در کابین قرار داده اند بیش از ظرفیت آسانسور بوده و عدم رعایت این مسئله شاید یکی از دلایل این حادثه تاسف بار و غم انگیز باشد.

1390/10/13سه شنبه

بالا برهای ساختمانی در فارس استاندارد نیست

آقای غلامحسین سفیعی، مدیرکل موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی فارس :

هیچکدام از بالابرهای ساختمانی شیراز استاندار نمی باشند.

                                        

وی با اشاره به طرح نظارت بر نصب آسانسورهای ساختمانی در استان افزود:تمامی شرکتهای ساختمانی باید برای دریافت مجوز تایید آسانسور به این اداره کل مراجعه کنند.

وی تاکید کرد:آسانسورهایی که اجازه حمل نفر دارند تحت پوشش و نظارت استاندارد قرار خواهند گرفت.

مدیر کل موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی استان فارس با اشاره به اینکه بالا برهای ساختمانی مشمول استاندارد اجباری نیستند، گفت: بالا برها عموما در کارگاه های ساختمانی برای حمل و جابه جایی مصالح مورد استفاده قرار می گیرند. متاسفانه در برخی از کارگاه های ساختمانی از بالا بر برای انتقال افراد به طبقه های مختلف ساختمان ها استفاده می شود که در این راستا نیز طی چند روز گذشته شاهد حادثه و از بین رفتن چند نفر بودیم.

وی تصریح کرد: این گونه وسائل مخصوص حمل بار است و تحت هیچ شرایطی نباید از آن به عنوان حمل نفر استفاده شود.

مدیر کل موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی استان فارس ادامه داد: موتور گیربکس و کابل این بالا برها تحمل وزنهای زیاد را ندارد به همین دلیل به راحتی ممکن است انسانی جان خود را از دست دهد.

شفیعی تاکید کرد: تا زمانیکه بالا برهای ساختمانی نیز مشمول استاندارد اجباری نشوند وظیفه نظارت بر آنها را نداریم و باید مسئولان شرکتهای ساختمانی در این راستا نظارت بر رفتارهای کارگران خود داشته باشند.

منبع خبر:خبرگزاری مهر

بی احتیاطی و نبود حفاظ و راه بند مناسب در مقابل پرتگاه طبقات (دربهای آسانسور) باعث سقوط کارگر نقاش ساختمانی به داخل چاه آسانسور شد.

بنا به گزارش رسیده، ستاد فرماندهی آتش نشانی تهران ساعت 11:17 دقیقه روز دوشنبه مورخ 12/10 1390 با دریافت سقوط کارگر ساختمان از طبقه هفتم ساختمانی نیمه ساز و در حال ساخت، در سعادت آباد بلوار 12، آتش نشانان ایستگاه 58 به محل اعزام شدند.

                                 

                         نبودن حفاظ مناسب مقابل درب طبقات آسانسور باعث سقوط می شود

طبق اظهارات رئیس ایستگاه آتش نشانی مذکور آقای علیرضا دامغانی نسب، کارگر نقاش این ساختمان ظهر دیروز در حالی که مشغول نقاشی بوده، به علت عدم دقت و توجه به پرتگاه درب آسانسور، از طبقه سوم به داخل چاه سقوط کرده و از ناحیه کمر و پا دچار آسیب می شود، که با تلاش ماموران زحمتکش این ایستگاه با رعایت اصول ایمنی فرد آسیب دیده را از چاه آسانسور خارج کرده و برای مداوا به اورژانس منطقه منتقل می کنند.

متاسفانه هر روز شاهد اتفاقاتی از این دست می باشیم که خوشبختانه این با به خیر گذشت، اما چه خوب است، مسئولین و متولیان ساختمانهای در دست ساخت، به این امر مهم توجه نموده و با نصب راه بند مناسب در مقابل دربهای آسانسور در همه طبقات و تمامی نقاط پرتگاه ساختمان، از بروز حوادثی که باعث مجروح شدن و یا خدای ناکرده مرگ انسانی بی گناه می شود، جلوگیری نمایند.

منبع خبر: ایلنا

آسانسور مرگ

اوایل هفته روز یکشنبه گذشته خانم Shantel McCoy  پس از خرید یک کیسه مواد غذایی وارد کابین آسانسور می شود. پس از ورود وی به طور ناگهانی توسط حمله مردی ناشناس که با پرتاب مواد آتش زا او و کابین آسانسور را به آتش می کشد.

شدت آتش به حدی بوده که به بخش هایی از آن طبقه سرایت کرده و دود تمام طبقه را فراگرفته و دود و آتش ناشی از این اتش سوزی از پنجره های آپارتمانی در طبقه 12 به بیرون شعله ور شده  و به جز این زن، دو تن از آتش نشانان نیز که برای اطفای حریق به طبقه 12 این ساختمان رفته بودند و 9 نفر از ساکنین این ساختمان مسکونی دچار آسیب می شوند. طبق گفته مقامات شدت حرارت به حدی زیاد بوده که از صدمات وارده به طبقه 12 اظهار شده شدت دما در حدود 1500 الی 2000 درجه(ف) بوده است

                  

با توجه باینکه آسانسور دچار صدمه جدی شده و دیگر آسانسورها نمی توانستند به لابی باز گردند، آتش نشانان مجبور شدند وسایل اطفای حریق را از طریق راه پله و از بیرون به طبقه مورد نظر برسانند.

این ساختمان در سال 1975 ساخته شده هیچ سیستم آلارم هشدار آتش ،سیستم اطفای حریق،  به جز در پارکینگ وجود نداشته است.

و این به این معنی می باشد که با آغاز آتش هیچکس از وقوع اولیه آن اطلاع نداشته تا زودتر به آتش نشانی اطلاع داده شود.

طبق اظهارات مقامات مسئول، این ساختمان هنوز رتبه دهی و به روز رسانی نشده بوده، و با توجه به مقررات مصوب در رابطه با مجهز کردن ساختمانهای قدیمی به سیستم های مدرن هشدار دهنده که به این گونه ساختمانها تا سال 2015 مهلت داده، این ساختمان هم فاقد تجهیزات هشدار دهنده بوده است.

این زن در این ساختمان 21 طبقه در شیکاگو زندگی می کرده. پزشک قربانی Cook Conunty گفته که پس از انتقال این زن به بیمارستان وی در اثر جراحات و مسمومیت شدید استنشاق دود منوکسید کربن جان باخته است.

مادر مقتول که در پنسیلوانیا زندگی می کند اظهار داشته، دخترش مدتی قبل از فیلادلفیا به شیکاگو نقل مکان و از ماه مارس زندگی جدیدی را در این منطفه زندگی آغاز کرده است.

وی در کارحانه تولید نوشیدنی و عرقیات گیاهی کار می کرده است.

حادثه ای که بخیر گذشت
بی توجهی به موارد ایمنی و عدم رعایت مقررات و اصول حفاظتی، باعث بروز حادثه ای شد، که امیدواریم، صدمات حاصله جدی نباشد.
پیش از ظهر دیروز، طی حادثه ای متاثر کننده، نصاب جوان و سی ساله ی آسانسور،  در حال انجام کار در ساختمانی 13 طبقه واقع در خیابان آفریقا، خیابان تابان غربی، دچار حادثه شده و در درون چاه آسانسور بین قسمت بیرونی کابین آسانسورو آهنکشی چاه آسانسور گیر کرده و بشدت مجروح می گردد.

 


  

همکاران جوان نصاب گرفتار شده، طی تماس با سامانه 125 (آتش نشانی)، از آنان استمداد خواسته تا به نجات وی بشتابند، و با مطلع شدن آتش نشانان ایستگاه 11، گروه نجات 3 این ایستگاه  ساعت 05/11 به مخل مذکورعزیمت نموده و با تمهیدات لازم از جمله قطع برق، و با رعایت اصول ایمنی نسبت به نجات این جوان حادثه دیده اقدام و وی را به مرکز درمانی و اورژانس می رسانند.
رصا اسلامی رئیس ایستگاه آتش نشانی که در محل حضور داشته اعلام کرده:
وی هنگام کار بین دیوار چاه آسانسور و کابین(اطاقک آسانسور) گرفتار می شود.
منبع خبر: خبرگزاری مهر

 

زلزله 5/5 ریشتری در شهر نیشابور

پس از وقوع زلزله، به علت قطع برق عده ی زیادی در آسانسورها محبوس شدند.

 زمین لرزه‌ای به بزرگی 5/5 ریشتر ساعت 16 و پنج دقیقه عصر روز پنج‌شنبه شمال شرق نیشابور را لرزاند كه كانون آن منطقه باغرود این شهرستان گزارش شد. این زلزله در چند شهر استان خراسان رضوی از جمله مشهد احساس شد.

علاوه براین که بیش از 85 پس‌لرزه نیز شهر نیشابور را لرزاند که این زمین لرزه و پس‌لرزه‌های آن تلفات جانی به همراه نداشت، اما باعث زخمی شدن بیش از 230 نفر شد که به گفته رییس دانشگاه علوم پزشكی نیشابور، دكترسید كاظم فرهمند در بیشتر مصدومان دچار شكستگی در نقاط مختلف بدن شده‌اند و تلفات جانی گزارش نشده است.

همچنین مدیركل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: هشت روستا و بخشی از شهر نیشابور در اثر زلزله با مركزیت این شهرستان بیشترین خسارت را دید.

حجتعلی شایانفر در گفتگو با ایرنا افزود: این روستاها شامل سوقند، دارالسلام، صومعه، بوژان، بوژ آباد، بشیر آباد، برف ریز و رودوغار است كه هم اینك در حال بررسی و برآورد میزان خسارت هستیم.

وی اظهار کرد: همچنین بخشی از شهر نیشابور در اثر این زلزله خسارت دید كه عمده این خسارات شامل فروریختن دیوار منازل و بالكن‌ها، ترك و شكستگی در دیوار و آسیب خودروها بوده است.

شایانفر با تاكید بر اینكه جمع بندی و برآورد خسارت زمان‌بر است، اظهار کرد: خوشبختانه با بررسی‌هایی كه توسط گروه‌های مربوط به شركت‌های آب، برق، گاز، مخابرات و سایر بخش‌ها صورت گرفته خسارتی در بخش تاسیسات زیربنایی نداشته‌ایم.

 سبزوار و کاشمر نيز علاوه بر مشهد، چناران، نيشابور و گلبهار لرزيده است.

حسن جعفري مديرعامل سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري مشهد هم به ايسنا گفت: خوشبختانه بر اساس گزارش‌ها هيچ اتفاق ناگواري در مشهد رخ نداده است و تنها چند مورد محبوس‌شدن در آسانسور به علت قطعي برق گزارش شده که نيروهاي امدادي به محل اعزام شدند.

چهارشنبه دو هفته پیش(21 دی ماه) نیز زمین‏‏لرزه‏ای نسبتا شدید حوالی مرزی‏کلای شهرستان بابل از توابع استان مازندران را لرزاند.

این زمین‌ لرزه به قدرت 5 ریشتر در ساعت 20 و 38 دقیقه به وقوع پیوست که البته خسارت جانی در پی نداشت.

با توجه به سیستم برق اضطراری برای آسانسور، که به سیستم بلاک اوت مشهور است، ساختمانهایی که آسانسور آنها فاقد این سیستم می باشد، با تجهیز کردن اسانسور خود به این سیستم در شرایط اضطراری دیگر با مشکل محبوس شدن در اسانسور وجود نخواهد داشت. 

منبع خبر: روزنامه اقتصاد

 

دوشنبه 1390/11/10    برابر با 30 ژانویه 2012

آسانسوری که سمفونی مرگ موزیسین را اجراء کرد.

صبح امروز در حادثه آسانسور در هتل شهرزاد در کشور مصر(Shehrezade Hotel) دو نفر موزیسین دچار آسیب دیدگی شدید شدند که متاسفانه یکی از آنان در آثر شدت جراحات در گذشت و دیگری از شرایط مناسبی برخوردار نمی باشد، ولی درحال حاضر در بیمارستان تحت مداوا قرار دارد.

 

 

                     

 

آقای ایمان البحر درویش (Eman Elbahr Darwish) رئیس سندیکای نوازندگان ضمن ابراز تاسف،به مناسبت در گذشت این موزیسین در حادثه دلخراش آسانسور کلیه برنامه های هنری را به مدت سه روز به حالت تعلیق در آورده است. 

سخنگوی رسمی سندیکای نوازندگان با غم انگیز توصیف کردن این واقعه، اظهار داشته، این سندیکا شکایت از مسئولین هتل را به خاطر حادثه آسانسور هتل در دستورکار قرار داده است.

چگونگی بروز حادثه در دست پیگیری می باشد.

باز هم در اثر بی توجهی و عدم رعایت موارد ایمنی در ساختمان شاهد بروز حادثه و سقوط در چاه آسانسور می باشیم؟؟؟
پرده اول:
کارگر میانسال دور از زن و فرزند برای تامین هزینه زندگی در غربت و تنهایی، با کارکردن در ساختمان در حال احداث شبها با تنی چند از دیگر کارگران، در همان ساختمان شب را به صبح می رساند.
(دیشب) یکشنبه شب دوم شهریورماه سال 1391، زمانی که خسته و کوفته از کار روزانه از اطاق محل سکونت خارج می شود به دلیل تاریکی محیط، زمانی که از راه پله نیمه ساز پائین می آید، ناغافل و به علت تاریکی، به تصور اینکه به ادامه راه پله در بخش دیگر رسیده است، می پیچد و ناگهان سقوطی دردناک در چاه آسانسور.

با فریاد این کارگر نگون بخت، دیگر کارگرانی که با وی در همین ساختمان نیمه ساز زندگی می کنند، سراسیمه به دنبال صدا می گردند.
پرده دوم:
یکی از همسایگان وظیفه شناس با اطلاع از حادثه سریعا طی تماسی با تلفن "125" موضوع حادثه در ساختمان نیمه ساز 7 طبقه را به اطلاع آتش نشانان می رساند، و لحظاتی بعد اکیپ ویژه "ایستگاه پنجاه و پنج آتش نشانی" خود را به محل حادثه واقع در خیابان 22 بهمن - اشرفی اصفهانی می رسانند و با رعایت کلیه موارد ایمنی کارگر مجروح را که از قسمت قفسه سینه به شدت دچار آسیب شده بود را از کف چاه آسانسور خارج و به اورژانس می رسانند.
این حادثه دردناک و حوادثی مشابه هشداری است به همه کسانی که ساختمانی با این وضعیت دارند، برای جلوگیری از بروز اینگونه حوادث توجه ویژه ای به رعایت موارد ایمنی، مخصوصا" ایمن سازی مقابل درگاههای چاه آسانسور که یکی از جدی ترین نقاط حادثه ساز در ساختمان می باشد، داشته باشند تا دیگر شاهد بروز اینگونه حوادث که خوشبختانه این بار به خیر گذشت نباشیم

 حادثه تلخ سقوط و مرگ
متاسفانه در اثر بی احتیاطی و عدم رعایت مسائل ایمنی و استفاده از ابزار و وسائل ضروری کار باز هم شاهد حادثه ناگوار در این صنعت و از دست دادن 2 همکار نصاب هستیم.
مسئله حوادث در کارگاههای آسانسور، یکی از معضلات حادثه ساز می باشد، که متاسفانه به دلیل جدی گرفته نشدن آن دائما" شاهد اتفاقات و حوادث ناگوار بوده و هستیم، بعضی از  دلایلی که در بروز حادثه نقش موثر و مستقیم دارد از قبیل:

 •  عدم آموزشهای میدانی و کسب تجارب لازم 
 • عدم استفاده از لباس کار مناسب کفش کار مناسب و تجهیزات مربوطه از قبیل کمربند ایمنی
 • استفاده بجا از تجهیزات ایمنی در کارگاه و............توسط گروههای نصاب و کارگران آنها می باشد.
 • البته عدم نظارت دائم بر فعالیت آنها توسط مسئولین نیز مهم است.

برای چندمین بار بازهم شاهد سقوط  در چاه آسانسور و مرگ 2 تن از عزیزان نصاب می باشیم.

در خبرهایی که توسط اکثر خبرگزاری ها درج شده، آمده:

روز شنبه بیست و نهم مهر ماه 1391 حدود ظهر وقوع "حادثه سقوط نصاب آسانسور به داخل چاه آسانسور" به مرکز فوریتهای 125 اطلاع داده شده است.
(این حادثه در یک ساختمان پنج طبقه در خیابان سجاد جنوبی واقع در شهرک ولی عصر اتفاق افتاده)

مامورین سامانه 125 به سرعت خود را به محل حادثه رسانده، و مبادرت به نجات و خروج آسیب دیدگان از داخل چاه آسانسور می نمایند.
بر اساس قرائن و شواهد، یکی از نصابها در طبقه چهارم مشغول کار بوده که ناگهان به داخل چاه سقوط میکند. کابین آسانسور در بین طبقات دو و سه متوقف بوده، نصاب نگون بخت به شدت بر روی کابین اصابت می کند.
یکی از همکاران وی که در محل حضور داشته با شتاب و عجله برای تجات وی سعی می کند خود را به روی کابین رسانده و به کمک همکارش بشتابد، ولی به دلیل اضطراب و عجله و شرایط خاص، وی در روی کابین دچار برقگرفتگی شدید شده و در کنار همکارش جان به جان آفرین تسلیم می کند.
مامورین سامانه 125 اجساد این دوتن را به اورژانس تحویل می دهند.
سایت پارس لیفت ضمن تسلیت به همکاران ارجمند صنعت آسانسور و خانواده داغدار این عزیزان، از کلیه عوامل اجرایی این صنعت استدعا دارد: نسبت به رعایت مسائل ایمنی و توصیه مکرر آن به کارکنان و نصابان سعی نمایند از بروز حوادثی اینچنین تلخ و ناگوار جلوگیری شود.

باسلام خدمت همکاران گرامی

باتوجه به شواهد موجود در بسیاری از حوادث پیش آمده علل مرگ یا سقوط نصابها برق گرفتگی میباشد که با اندکی هزینه اولیه و نصب کلیدهای FI یا محافظ جان میتوان از بروز این حادثه دلخراش در عین سادگی و ناباوری جلوگیری کرد . کاری که بعضا شاید توسط ارت انجام نگردد . خواشمندیم نصب این کلید را در تابلوهای سه فاز قبل از هر اقدامی اجباری نمایید .

بازهم شعار همیشگی ما : ایمنی شرط بازگشت به خانه

باتشکر

با توجه به بحث برق گرفتگی در کارگاههای آسانسور، مطلب زیر در بخش پیج "آسانسور" درج گردید. و به دنبال نشر این مطلب چند کاربر نظرات خود را اعلام نمودند که با توجه به اهمیت بحث، عینا" نظریه این همکاران محترم به آگاهی دوستان علاقمند بحث می رسد:

چگونه از جان خود در برابر برق گرفتگی حفاظت کنیم؟ 

 • کلید نشت جریان یا
 • کلید محافظ جان

این کلید با قابلیت جلوگیری از برق گرفتگی اپراتور و یا افرادی که به نوعی با برق سر و کار دارند می باشد.

در زمانی که بر اثر اتصالی مدار برق حطر برق گرفتگی برای
افرادی که در محیط حضور دارند، این کلید به صورت مدارشکن و حفاظت کننده در برابر نشت برق وارد شده و با حمایت غیر مستقیم از بدن انسان در برابر خطرات ناشی از جریان برق و همچنین در زمان اتصالی، جلوگیری از خطای مدار الکتریکی و اتصالاتی که منجر به آتش سوزی می شود، مانع بروز حادثه می شود.

با توجه به مطلب فوق که در پیج "آسانسور" آمده، پاسخ دوستان را مطالعه فرمائید.

 

 • با سلام این کلیدها رو اکثر اسانسورها جواب نمیده و هر چندروز یه بار میپره.ما چند سال پیش استفاده کردیم روی :
 • تابلوهای آسانسور آرین و
 • تابلو های آسانسور ارمان فراز پویا ولی از ده تا اسانسور نه تاش چند روز یه بار خاموش میشد. سازندگان تابلوهاهم اومدن ولی پس از مدتی کلیداشونو باز کردن و بجاشون معمولی بستن و رفتن...

 

 • نیازی به نصب اف ای نیست رله ی کنترل فاز دقیقا کار کلید اف ای را انجام میدهد که در ابتدای ورودی سه فاز همه ی تابلو های اسناسور استفاده شده

 

 •  دلیل کار نکردن کلید اف ای هم که دوست عزیزمون اشاره کردن به دلیل استفاده ی نادرست از این قطعه می باشد. اگر ولتاژی که از این رله عبور میکند عینا" توسط سیم نول به این کلید باز نگردد رله عمل میکند (گاهی مواقع برخی در سیم کشی اصول را رعایت نمیکنن و سیم نول رو به جایی اتصال میدن در این حالت ولتاژ عبوری از اف ای پس از مصرف دقیقا" به کلید اف ای بر نمیگردد به همین خاطر کلید درست عمل نخواهد کرد.

 با سلام

 1.  در رابطه با بخش نخست، دوست عزیز صحبت ما راجع به زمان نصب و راه اندازی آسانسور میباشد . زمان نرمال و بعداز اخذ تأییدیه درصورتی که از این کلید خوشتان نمی آید از مدار خارج کرده و به پروژه دیگری انتقال دهید !
 2.  و در مورد بخش دوم، خواهشمنداست مطالعات بیشتری در مورد:
 • رله کنترل فاز و
 • کلید F1 انجام دهید .

بهترین راه تست عملی کلید F1 است که به شما توصیه میکنیم !

بازهم حدیث تلخ سقوط در چاه آسانسور
مدتی است که در لابلای اخبار مطبوعات و روزنامه ها خبرهای متاثر کننده ی اتفاقات ناگوار آسانسور بیشتر دیده می شود، این اخبار هشداری است به تمامی همکاران عزیز این صنف، که در زمان کار با آسانسور، چه در مرحله نصب، تعمیرات، سرویس حتما" به نکات ایمنی و رعایت کلیه موارد آن توجه داشته باشند و با تمرکز وارد چاه آسانسور شوند، تا هرگز شاهد حوادثی تلخ و غمبار که در ادامه می خوانید نباشیم:


چهارشنبه هفته گذشته، در Goregdon هندوستان تکنسین برق آسانسور به دلیل از دست دادن تعادل خود از روی کابین آسانسور به پائین سقوط می کند و به طرز فجیعی بین دیوار و کابین آسانسور کشته می شود، مشابه این حادثه برای هموطن خودمان، تکنسین آسانسوری به نام "لطف اله" اواسط همین هفته جاری رخ می دهد و نامبرده نیز در حالیکه مشغول تعمیر آسانسو در یک مجتمع مسکونی واقع در شهر زیبا، محدود خیابان ایران بوده، از طبقه 6 به داخل چاه آسانسور سقوط کرده و متاسفانه به علت شدت جراحات درگذشت.
بیائید رعایت اصول ایمنی در کار را بطور کامل رعایت نمائیم و به همکاران خود مخصوصا" گروه جوانتر که تازه به این صنعت ملحق شده اند، دائم گوشزد نمائیم.

گارد ایمنی ورودی آسانسور

"Elevator Guard"
برای تامین ایمنی ساختمانهایی که هنوز درب طبقات آسانسور نصب نشده و فضای مقابل دربهای آسانسور به صورت پرتگاه بوده و یکی از شرایط زیر را دارد:

 • عملیات نصب آسانسور متوقف و نصاب حضور ندارد.
 • نصاب داخل چاه مشغول کار است.
 • آسانسور در حال سرویس باشد
 • آسانسور در دست تعمیر می باشد

 و امکان تردد افراد دیگر از قبیل اصناف دیگری که دردیگر بخش های ساختمان مشغول بکار هستند و یا ساختمانهایی که در حال بهره برداری بوده و در آن ساکن هستند و یا ..... ، باید حتما" حفاظ مناسبی مقابل دربهای آسانسور در طبقات که بصورت پرتگاه می باشد، یا اینکه بعضی از دربها برای کار تعمیرکار باز است ایجاد گردد.

متاسفانه در بعضی از کارگاهها به این موضوع مهم اهمیتی نمی دهند، و با وسائلی ابتدایی، مثل لوله و تخته و یا توری فلزی و امثالهم، سدی نامطمئن در مقابل دربها ایجاد می کنند.
امیدوارم سرمایه گذاران و صنعتگران با ذوق ایرانی مخصوصا" بخش تولید لوازم پلی اتیلن و پلاستیک یا پی وی سی و اینگونه محصولات، با ابتکار خود یا کپی برداری از روی محصولات ویژه این کار که در کشورهای مختلف تولید شده، به کمک صنعت آسانسور و صنعت ساختمان بشتابند.
با این اقدام نخست پروژه ای قابل توجه برای تولید و کسب درآمد فراهم می شود، و در مرحله بعد، ابزار مناسب برای رعایت ایمنی کارگاههای آسانسور نیز فراهم می شود و تحولی در مبلمان ایمنی ساختمانها بوجود می آید.
در صورت "تولید گارد آسانسور"، مطمئنا" متقاضیان بسیاری طالب آن خواهند بود:

 • شرکتهای نصاب آسانسور
 • شرکتهای سرویس و تعمیرات آسانسور
 • فرودگاهها
 • هتل ها
 • بیمارستانها
 • خانه سالمندان
 • موسسات آموزشی
 • ساختمانهای اداری و تجاری
 • ساختمانهای در حال ساخت
 • برجها و ..........

ضمن اینکه با توجه به نوع پروژه ای که قصد استفاده از "گارد آسانسور" دارد، می توان گارد آسانسور را به شکل ها و ابعاد مختلف متناسب با انواع آسانسور تولید کرد، یا اینکه در طراحی از قطعاتی استفاده شود، که امکان سرهم شدن و بزرگ و کوچک شدن داشته باشد و حمل و نقل آن نیز آسان باشد.
تابلوهای هشدار دهنده را نیز می توان با مضامین:

 • ورود ممنوع
 • در دست تعمیر
 • در حال سرویس
 • ورود افراد غیر مجاز ممنوع
 • خطر سقوط
 • هشدار- توجه و... تهیه  و بر روی گاردهای آسانسور الصاق یا همراه گارد آسانسور ارائه گردد.

با عرض سلام احترام و ادب خدمت شما آقای طبسی عزیزخدمتتون سوالی داشتم لطفا  برایم شرح دهید چگونه میتوانم در مرحله اول یک نصاب و تعمیر کار حرفه ای آسانسور شوم و ثانیا چگونه میتوانم مراحل پیشرفت را یکی یکی و به ترتیب در این حرفه طی کنم و  نیز چگونه میتوانم یک شرکت مهندسی در این  راستا بزنم و به پیشرفت  تا مراحل بالای این حرفه برسم؟لطفا جواب را به صورت یک برنامه زمانبندی شده هدف دار و قدم به قدم از صفر تا صد به ایمیلم بفرستید .با تشکر و سپاس فراوان.محمد کاظم زمانی کارشناس ناپیوسته برق قدرت 28 ساله از اصفهان.

با سلام خدمت آقای محمد کاظم زمانی

با توجه به نوع پرسش و متنوع بودن پاسخ پیشنهاد می شود مطلب زیر را بد حوصله مطالعه فرمائید:

 مجموعه مطالب ذکر شده در لینک فوق و مخصوصا" زیر مجموعه مذکور تا حدودی پاسخگوی پرسشهای جنابعالی خواهد بود.

با سلام

ضمن تشکر از ابراز لطف جنابعالی، با توجه به اطلاعات اندک در رابطه با پرسش، توجه شما را مواردی که در همین رابطه در سایت پارس لیفت مطرح شده جلب می کنم:

 

 

باسلام.

چندی قبل فرزند 10ساله یکی از اقوام بعلت سقوط در چاه آسانسور فوت نمود که بسیار ناراحت کننده بود. به تازگی در یکی از مجتمع های مسکن مهر پردیس ساکن شده ام و لزوم اطلاع رسانی و هشدار به ساکنین را احساس میکنم. آیا برای این کار بروشور و یا برچسب خاصی وجود دارد؟

متشکرم

علت اون حادثه دلخراش معیوب بودن آسانسور بوده.اگه آسانسور تمام موارد ایمنیش رعایت شده باشه و همیشه به موقع توسط یک شرکت معتبر سرویس بشه اشکالی در عملکرد آسانسور به وجود نمیاد.البته ساکنین ساختمان نباید بیشتر از ظرفیت آسانسور از اون استفاده کنند مثلا اگه آسانسور شش نفره باشه فقط شش نفر سوار اسانسور شن.

قابل توجه تولید کنندگان درب لولایی اینجانب طرحی برای جلو گیری از خطر سقوط در چاه به علت عدم وجود کابین در پشت درب باز دارم، که اگر توجیه اقتصادی داشته باشد در اختیار دست‌اندرکارن قرار خواهم داد

 

روز گذشته مطلع شدیم در اهواز یکی از همکاران در اثر سقوط از طبقه پنجم در چاه آسانسور بر اثر صدمات وارده فوت نموده است. اطلاعات در همین حد بود، به جهت اهمیت موضوع ایمنی این خبر در کانال Elevators@ منتشر گردید.

پورتال پارس لیفت با توجه به اهمیت مسئله ایمنی در محیط نصب آسانسورها و پله برقی مطالب مکرری در این رابطه منتشر کرده و تاکید داشته مسئولین محترم این صنعت و صنف به موضوع ایمنی به صورت جدی توجه کنند و نسبت به آموزش و رعایت ایمنی در محیط کار اهتمام داشته باشند. به امید آن روز

در رابطه با خبر فوق یکی از همکاران محترم جناب آقای هادی رادبد (Hadi Radbod) در گروه مدیران  مواردی را متذکر شده اند که جهت آگاهی  همکاران گرامی متن کامل وی بشرح زیر تقدیم می گردد:

انا لنا و انا الیه راجعون

" سقوط آسانسور در اهواز به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی موجب مرگ نصاب آن شد "

 طبق اظهارات مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز:

نصاب آسانسوری روز یکشنبه هنگام کار، با سقوط آسانسور از طبقه پنجم ساختمان جان خود را از دست داد.

روز گذشته نصاب آسانسوری در خیابان آزادگان اهواز در یک ساختمان نیمه کاره هنگام کار بر اثر عدم رعایت نکات ایمنی از طبقه پنجم سقوط می کند که در اثر شدت صدمات منجر به فوت وی می گردد.

@Elevators "

* خدمت تمامی دوستان و همکاران گرامی عرض سلام و ادب و احترام دارم.

از دیشب که این خبر را شنیدم شوکه شدم.

خبر کوتاه، مختصر و بی اهمیت بود!

" نصابی در شهری بدلیل خطای شخصی فوت کرد! "

مرحوم اکبرزاده از دوستان قدیمی، مدیر شرکت شهرزاد آسانسور و از افراد دارای دید باز در خصوص مسائل صنفی و البته باتجربه فنی و دانش کافی جهت مدیریت مجموعه شهرزاد آسانسور بود.

اینکه چرا یکی از مدیران شرکتهای طراحی و مونتاژ با چندین سال تجربه اجرایی دچار چنین سانحه ای می شود بحثی جداگانه است و اینکه چه اتفاقی رخ داده که شاهد این چنین مسائل دلخراشی در سطح صنف آسانسور و پله برقی هستیم مسئله به مراتب پر اهمیت تری هست.

ما چه کردیم که به اینجا رسیدم؟

چرا روز به روز و لحظه به لحظه کیفیت کارها و اهمیت دادن و رعایت نکات ضروری در حال کم و کمتر شدن هست؟

این رقابت منفی تا کجا قرار هست ادامه پیدا کند؟

تا کجا باید شاهد خلع سلاح خود و همکاران خود باشیم؟

آیا واقعا نسبت به سایر مشاغل مشابه، با وضعیت کنونی حضور و تلاش در این صنعت هنوز هم توجیه پذیر هست؟

تا کی باید به جهت صرفه جویی و سودآور شدن پروژه ها از اجرای قوانین درستی که وجود دارند روی گردان باشیم؟

تا کی باید شاهد ارزان فروشی و مهر فروشی افرادی که از بدنه این صنف نیستند باشیم و هیچ اقدام موثری نکنیم؟

تا کی باید شاهد افت وجهیه اجتماعی فعالان این صنعت و صنف باشیم؟

آقای مهندس اکبرزاده از جمله کسانی بودند که به جهت تشکیل اتحادیه بسیار خالصانه تلاش کردند و به اصلاح امور بسیار امیدوار بودند.

آمرزش و آرامش روح آن مرحوم را از درگاه باری تعالی خواستارم و با خانواده محترم ایشان ابراز همدردی می نمایم و بابت فقدان عضوی خدوم و متعهد از اعضای خانواده آسانسور قلبا متاسف و متاثرم. انشالله خداوند به همه بازماندگان صبر جزیل عنایت فرماید.

با تجدید احترام، هادی رادبد.

@Elevators

در ادامه چند مورد در همین رابطه توسط همکاران گرامی درج گردید که این مطالب هم عینا" منعکس می گردد.

Z. A Z. Asqary:

سلام

این اتفاق جدید افتاده؟ کسی اطلاع داره مرحوم اکبرزاده رو میشناسه؟ منظورم اصالتا" اهوازی بودن یاخیر؟

Hadi Radbod:

مرحوم اکبرزاده اصالتا" اهل قوچان بودند ولی حوزه فعالیتشون اهواز بود.

Z. A Z. Asqary:

آره من اولشم شک کردم بنده خدا همشهری ما بود این برادر دومیه که دچارحادثه آسانسوری شد خدا رحمتش کنه و به مادرش صبر بده

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع دو عدد بیست و پانزده را به عدد بنویسید.