اولین آسانسور کامپوزیت

 
تاریخ انتشار: ش., 2017/11/04 - 11:11 توسط طبسی

در ابتدای سال 2017 آقای آلیستر بنت Alister Bennett ، مدیر عامل شرکت آسانسور SLC در سنگاپور با نشان دادن نمونه آزمایشی آسانسور کامپوزیت به خبرنگاران گفت:

فن آوری کامپوزیت در حال حاضر به طور گسترده ای در صنایع پیشرفته مختلف از قبیل; صنعت هوا فضا، بال و بدنه هواپیماهای غول پیکر ایرباس و دیگر پرندگان ساخت دست بشر، صنایع خودروسازی، مخصوصا" ماشین های مسابقات فرمول یک و تجهیزات صنایع اکتشاف زیر دریا و از این قبیل صنایع استفاده می شود.

اما شرکت آسانسور سنگاپور (SLC) برای اولین بار در جهان "آسانسور کامپوزیت" را با استفاده از مواد کربن،  مواد گرمانرم سولفید  که یک فوق پلیمر مهندسی با کارایی بالا و تقویت شده با الیاف شیشه مسلح و 10 بار سبک تر از آسانسورهای فعلی است را طراحی و راه اندازی کرده و راه را برای استفاده این آسانسور درشهرهای بزرگ باز کرده این حرکت انقلابی است در صنعت آسانسور در آینده.

 

این نو آوری که در ابتدا برای ساختمانهای تا 8 طبقه طراحی شده بود و به همین دلیل به آسانسور کامپوزیت با مشخصه "8" معرفی گردید، چندی پیش با سرمایه گذاری مشترک:

Far East Organization, Woh Hup (Pte) Ltd and Hong Kong holding company Pronus Ltd

راه اندازی شد.

آقای آلیستر بنت به کانال اخبار آسیا گفته که این شرکت بدنبال تولید آسانسورهای کامپوزیت جدید مناسب برای ساختمان های با ارتفاع بیش از 20 طبقه است.

وی همچنین افزود در گام نخست، هدف این شرکت روی آسانسورهایی با 8 توقف متمرکز شده بود و به همین دلیل این نوآوری را بنام "8" نامیدند. اما ما به دنبال آسانسورهایی سریعتر و با ظرفیتهای بیشتر برای طبقات بالاتر بودیم

آسانسور های بسیار سبک کامپوزیت از مواد سبک و با دوامی ساخته می شود که مورد استفاده در بخش هوافضا، در بدنه و تجهیزات اتومبیل های مسابقه فرمول 1 و در تجهیزات  اکتشاف در عمق دریا می باشد.

انتظار می رود این نوع آسانسور آغازگر یک تحول و یک رویداد یا یک یازنگری تعویض در صنعت ساختمان و ساخت و ساز باشد.

به صورتی که به دلیل وزن بسیار سبک آسانسور کامپوزیت و کاستن از وزن وزنه های تعادل، در نتیجه فضای بیشتری در چاه به کابین اختصاص داده شود،  وقتی در یک چاه آسانسور سنتی آسانسور 6 نفره نصب می شود، با همان ابعاد می توان آسانسور کامپوزیت با ظرفیت بیشتری را جایگزین نمود.

"استفاده از مواد کامپوزیت نوآوری جدیدی نیست، اما استفاده از آن در آسانسور کامپوزیت توسط ما پیشگامانه است."

آلیستر بنت، مدیر عامل SLC افزود: آسانسور کامپوزیت که به نام "8" مشهور شده،  به میزان قابل توجهی باعث کاهش زمان و نیروی کار مورد نیاز در زمینه نصب و راه اندازی شده. همچنین نصب و راه اندازی آسان آن  اتکای کمتری بر تعدد نیروی کار تخصصی داشته، که مزیت خوبی برای بخش آسانسور است، که به با کمبود مهندسان و تکنسین های ماهر در این صنعت رو به رو است.

افزون بر این استفاده از آسانسور کامپوزیت در ساختمان ها باعث کاهش هزینه های مربوط به چاله های عمیق و مخارج کلی سربار شده و  فضای کابین را می توان بزرگتر کرد به سبب به حداکثر رساندن اندازه چاه آسانسور و به حداقل رساندن سربار و گودال کف چاه. همچنین نیاز به مصالح ساختمانی کمتر، چرا که کابین نمونه اولیه به وزن فقط 150 کیلوگرم در مقایسه با  یک آسانسور سنتی با ظرفیت مشابه که گاهی وزن آن از 500 کیلوگرم  بیشتر می باشد

"ما ظرفیت کاهش زمان نصب زیادی را برای محصول خود را در ساخت و ساز ساختمان صنعت و همچنین صنعت سبکهای اتصالات ...داریم، در حالی که در آسانسور سنتی به طور متوسط پنج تا هفت روز زمان برای نصب و راه اندازی هر طبقه نیاز است، اما برای "آسانسور 8" این  زمان کاهش فوق العاده ای داده خواهد شد و به حداقل فقط یک تا دو روز برای هر طبقه زمان لازم است است.

در حالی که "صنعت آسانسور کامپوزیت" در اینجا هنوز در مراحل نوپا و اولیه خود می باشد، شرکت SLC در نظر دارد برای توسعه این بخش با بهره گیری از مهارت و تخصص و توانمندی های نیروی کار بسیار ماهر خود در سنگاپور گامهای موثر و بزرگتری در این راستا بردارد.

البته در رابطه با کاهش وزن تجهیزات آسانسور در سالهای اخیر گامهای مهمی برداشته شده است که به عنوان نمونه می توان به نوآوری شرکت فنلاندی کنه (KONE) و شرکت اوتیس (OTIS) در تولید کابل های سبک جایگزین سیم بکسل که در شرکت کنه با نام  KONE UltraRope معرفی شده، شرکت کنه بر این باور است که وزن آن تا حدود 90 درصد از سیم بکسل های سنتی پیشین سبکتر است اشاره نمود. این شرکت برای تولید   KONE UltraRope از زمان ثبت نوآوری تا تولید انبوه حدود 6 سال وقت صرف نمود(بین سالهای 2008 تا 2014) .

شرکت اوتیس نیز این محصول خود را که تسمه فولادی با پوشش پلی اورتان، جایگزین سیم بگسل در آسانسور Gen2® نموده است.

تصاویر مرتبط

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.