آموزش، خلاء صنعت آسانسور و پله برقی ایران

 
تاریخ انتشار: سه شنبه, 1393/10/23 - 11:08 توسط دوست محمدي

اهمیت و نقش آموزش در جامعه،‌ صنعت، خانواده،‌ بهداشت و .. بر کسی پوشیده نیست و قرار بر بازگویی این دانسته ها خدمت عزیزان نمیباشد. دهها سال است که صنعت آسانسور و پله برقی در جامعه ما در حال فعالیت است. تا چند سال گذشته،‌ تمام دانسته های تئوری و عملیِ این صنعت بنا بر ضرورت، انتقال سینه به سینه بوده است (بصورت تجربه و استاد و شاگردی). شاید به حق هم این شیوه درست ترین روش بوده! چرا که در ابتدا صنعت نوپای آسانسور و پله برقی در ایران گزینه ای جز این نداشته است.

ولی اکنون چطور؟ آیا سزاست پس از گذشت سالها، روشِ آموزش هنوز هم بدین روش منتقل گردد؟ در عصر فنآوری و نوآوری اطلاعات، بر ذهن خطور کردنِ چنین مطلبی، بنوعی به مزاح شبیه است.

اهمیت و نقش آموزش در صنعت آسانسور و پله ربرقی بسیار جدیست www.parslift.com


ولی واقعیتی است که علیرغم:

 • شکل گرفتن سندیکای آسانسور و پله برقی
 • قرار گرفتن کمیته ای به نام کمیته فنی و آموزش
 • فعالیت دانشگاههایِ تخصصی آسانسور
 • تشکیل مؤسسه های آموزشی آسانسور

 

میتوان گفت هنوز هم درصد قابل توجهی از این امر (آموزش  صنعت آسانسور ایران) همان روشی است که از گذشته بوده.

 • آیا این مهم به خلأء مبحثی بنام آموزش در صنعت آسانسور در کشورمان بر نمیگردد؟
 • آیا میتوان تمام بحث مهم آموزش را در فعالیت انگشت شماری دانشگاه و مجامع آموزشی خلاصه نمود ؟
 • آیا آنچه که تحت عنوان آموزش باید مد نظر قرار گیرد توانسته در خروجیهای این مراکزِ آموزشی قرار گیرد ؟

 

با آنکه کلمه آموزش یک کلمه آشنا و ملموسی است ولی یک ایرادی در تعریف این واژه در صنعت آسانسور وجود دارد، که نوعِ نگاه، نگاهی بسیار ساده و یا گاهاً بسیار حرفه ای (ولی غیرِ ضروری است). در هر صنعتی، آموزش زیر بنای صحت و سلامت ورودی و خروجی یک داده و تولید بشمار می رود و همینطور وجاهت و منزلت و اهمیتِ آن صنعت.

اینکه مراکز آموزشی متعدد شوند، اینکه خروجیهای این مراکز بیشتر شوند و اینکه تعداد اعضاءِ سندیکا یا اتحادیه های صنعت آسانسور بیشتر شود دلیلی بر گسترش صحیح آموزش در این صنعت نمیباشد، اتفاقاً شاید بر عکس و دلیلی بر رشدِ بعضی اتفاقات نا بهنجار در این صنعت شود که همه دوستان با این اتفاقات آزار دهنده و بعضاً گزارش شده آشنا هستند. بحث آموزش در نظر دانشگاهها و مراکز آموزشی تنها به یک رالی سرعت شبیه است که تمامی این مراکز سعی در ربودن سبقت از یکدیگر دارند.

البته کاملاً بی انصافی است اگر از نقش مثبت و مؤثر مراکز آموزشی صنعت آسانسور در کشور بی اعتنا یا کم اعتنا بگذریم . هدف اینجانب فقط دیدن کم رنگِ نقاط کور یا بازگو کردن بعضی نکات منفی یا به تعبیری، خلأء آموزش در صنعتِ آسانسور را دارم.
آیا اگر آموزش مسیر صحیحی را طی می نمود اتفاقات نابهنجار در این صنعت به حداقل نمیرسید؟

به چه میزان در بحث آموزشِ ایمنی در صنعت آسانسور توجه و بها داده شده است.  مطمئناً توجه صحیح نیز نخواهد شد . مطمئن باشید هیچ صنعتی در دنیا با برپایی همایش، سمینار، گزارش، مقاله و امثالهم سعی در رشد و تعالی %100 صنعت ندارد. این راه و فکرِ خطایی است که در این صنعت هراز چند گاهی شاهدِ آن میباشیم. مبحث را با ذکر چند سؤال خدمت عزیزان کوتاه مینمایم و قضاوت و ناگفته های بعدی با دوستان خواننده . هر چند بحث و صحبت بسیار است .

آیا موسسات و نانشگاههای آسانسور و سندیکا توانسته اند در امر آموزش موفق باشند؟parslift.com

 

 1. چه تعریفی میتوان از آموزش در صنعت آسانسور و پله برقی در کشورمان داشت تا جایگاهی مطمئن و در شأن و منزلت این صنعت داشته باشد؟
 2. آیا بحث مهم و بسیط آموزش در این صنعت را تنها یک کمیته در سندیکا و چند مرکز آموزشی در کشور میتوانند هدایت و کنترل نمایند؟
 3. تا چه میزان اصرار بر انجام تکلیف کمیته آموزش در سندیکا و یا مراکز آموزشی در بحث آموزش میتواند هدایتگر باشد؟
 4. چرا در صنعت آسانسور افرادِ صاحبِ صلاحیتِ علمیِ غیر صنفیِ، هم راستا با وظیفه شغلی تعریف شده جایگاهی ندارند؟
 5. آیا بنظر شما در این صنعت تفکیکی در مبحث آموزش چه در سندیکای آسانسور و پله برقی و چه در مراکز آموزشی با تعاریفِ‌ خاص، وجود دارد ؟
 6. چرا ممیزی برای ثبت شرکتها یا افراد از نظر سندیکا و یا وزارت صنایع، صِرفِ بحث سخت افزاریِ ‌شرکتها و یا افراد مهم جلوه میکند نه بحث نرم افزاریِ آن ؟
 7. آیا بنظر عزیزان لزوم یک بازنگری مجدد در واژه آموزش صنعت آسانسور، نیاز و یا احساس نمی شود ؟
 8. مطمئناً عزیزان اشراف دارند، آموزش در هر بحث علمی، صنفی و اجتماعی، مرحله به مرحله می باشد ولی در این صنعت چرا اوضاع بدین سان نمی باشد؟
 9. آیا نباید روزی فرا رسد تا بحث آموزش نه تنها در صنعت آسانسور ، بلکه تمام کارفرمایان و یا استفاده کنندگان از آسانسور و پله برقی هم، به آنچه که باید در استفاده از تولیدات و تجهیزات نصب شده، ‌حداقل جهت راحتی فکر و خیال آگاه باشند، بدانند؟
 10. چه افرادی یا رانتهایی از عدم آگاهی و یا اطلاع رسانی علمی به دست اندرکاران این صنعت بهره می برند که چنین بحث مهمی (آموزش) را زیر اندیشه های خود له کرده اند ؟

 

مَخلص کلام: عقیده اینجانب بر این است تا زمانیکه تعریفی صحیح و جامع از واژه آموزش در صنعت آسانسور وجود نداشته باشد و یک عزم جدی و بدور از منفعت طلبی در بسط و گسترش آموزش در صنعت شکل نگیرد، تا افراد ذیصلاح در هر بحثی که یک وجه هرم آن آموزش میباشد بهره گرفته نشود، تا زمانیکه تنگ نظریهای موجود که به سختی قابل مشاهده هستند رنگ نبازند.

تا زمانیکه حتی تعریفِ صحیحی از واژه آموزش در مراکز علمی و آموزشیِ این صنعت شکل نگیرد، تا زمانیکه یک تعامل شرافتمندانه در بعضی از بدنه های این صنعت و یا حتی خارج از این صنعت شکل نگیرد، و تا زمانیکه اخلاص و صداقت نسبی در این امر وجود نداشته باشد، و تا منفعت طلبی های مالی و صنفی مانع از پیمودن مسیر سالم و صحیح در امر آموزش شوند و ...، مطمئن باشید یک طریقِ صحیح در این مسیرِ مقدس که آموزش نام دارد طی نخواهد شد.

در پایان، بدور از انصاف است که این مطلب عنوان نشود:

از زمان تأسیسِ‌سندیکای آسانسور و پله برقی در کشور تاکنون، این دوره از فعالیتِ اعضای محترم هیئت مدیره و کمیته های مختلف در سندیکا و کارگروههای مختلف، تمامِ سعی و تلاشِ خود را از سرِ خلوصِ نیت در طبقِ اخلاص گذاشته و بعضاً خروجیهای این فعالیتها نیز مشاهده میگردد.

(ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُون)

در پناه حق باشید
محمّد رضا دوست محمّدی

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هزار و دویست و بیست را به عدد بنویسید.