آسانسور کاخ سفید 134 ساله شد

 
تاریخ انتشار: شنبه, 1393/12/02 - 21:39 توسط طبسی

قدیمی ترین آسانسور با سابقه ای حدود 134 سال در کاخ سفید آمریکا که به عنوان نماد ریاست جمهوری آمریکا و محل اقامت خصوصی ریاست جمهوری همچنان در حال کار کردن است.

این بنای عظیم که دارای 132 اتاق و 412 درب می باشد ابتدا کاخ ریاست جمهوری نامگذاری شد، اما در سال 1901 بفرمان تئودور روزولت (Theodore Roosevelt) بیست و ششمین رئیس جمهور آمریکا تغییر نام یافت و از آن تاریخ به "کاخ سفید" مشهور شد.

در زمان ریاست جمهوری اولین رئیس جمهور آمریکا جرج واشنگتن George Washington)) برای سکونت رئیس جمهور بر اساس مصوبه کنگره در ماه دسامبر سال 1790 محل آن انتخاب گردید و سنگ بنای آن بر اساس نقشه یک معمار ایرلندی بنام جیمز هوبان در سال 1792 گذاشته شد.

 

بنای عظیم کاخ سفید دارای 132 اتاق و 412 درب می باشد www.parslift.com


گرچه شرایط سکونت جرج واشنگتن (George Washington) در  این کاخ فراهم نشد، اما وی نظارتی فراگیر بر عملیات اجرایی آن داشت. کاخ سفید تقریبا" در سال 1800 تکمیل گردید و دومین رئیس جمهور آمریکا جان آدامز به همراه همسرش ابیگل به این کاخ نقل مکان کردند.

بیستمین رئیس جمهور آمریکا (کاندیدای حزب جمهوری خواه) جیمز آبرام گارفیلد (James Abram Garfild) که در روز 4 مارس(مارچ) 1881

مراسم تحلیف را برگزار کرد به دلیل زندگی با مادرش که در سنین کهولت بود، دستور داد برای خانه رئیس جمهور در کاخ سفید یک آسانسور هیدرولیک طراحی و نصب شود.
اما به دلیل سوء قصد در تاریخ 2 ژوئیه(جولای) 1881 در ایستگاه راه آهن واشنگتن به وی که مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به دلیل وضعیت جسمانی پس از درمان اولیه مقرر شد در کاخ بستری شود و به جهت مزاحمتها و سر و صدای کار سنگین نصب آسانسور در محل استراحت و ایجاد مزاحمت برای وی، کار نصب آسانسور به تعویق افتاد.

اما وی بهبودی نیافت و به دلیل شدت جراحات و عفونت و خون ریزی بیستمین رئیس جمهوری آمریکا بدون آنکه فرصت استفاده از آسانسوری که خود دستور نصب آنرا داده بود را داشته باشد، در 19 سپتامبر سال 1881 درگذشت.
استفاده از آسانسوری که گارفیلد پیشنهاد نصب آنرا در کاخ سفید داده بود هرگز نصیب وی نشد. اما معاون گارفیلد پس از وی به ریاست جمهوری رسید.

 

بیستمین رئیس جمهور آمریکا در سال 1881دستور نصب اولین آسانسور در کاخ را صادر کرwww.parslift.com


بیست و یکمین رئیس جمهور آمریکا که قبل از انتخاب برای این پست معاون گارفیلد بود نامش چستر آلن آرتور  (Chester A. Arthur) بود، بیست و یکمین رئیس جمهور آمریکا و منتخب حزب جمهوری خواه پس از اتمام نصب آسانسور در پائیز سال 1881 اولین رئیس جمهور آمریکا بود که از آسانسور کاخ سفید استفاده کرد.

طی بیش از یک قرن تغییرات و دگرگونی های زیادی در این آسانسور بوجود آمد و نهایتا" در سال 1898 آسانسور هیدرولیکی کاخ سفید تبدیل به آسانسور الکتریکی گردید،.
البته غیر از این آسانسور که قدیمی ترین آسانسور کاخ سفید می باشد، دو آسانسور دیگر در این کاخ نصب گردید.

اما پس از اینکه آسانسور الکتریکی شد به خوبی کار نمی کرد به همین جهت آسانسور مذکور با یک مدل جدید کارآمد توسط معمار چارلز مک کیم در سال 1902 تعویض گردید.


نصب موتور غول پیکر اوتیس در موتورخانه آسانسور www.parslift.com


آسانسور مذکور در سال 1951 بازسازی اساسی شد و شرکت  آسانسور اوتیس با ارسال تجهیزات جدید موتور غول پیکر آنرا به موتورخانه موتورخانه حمل نمود و آسانسور جدید پس از نصب راه اندازی مورد استفاده روسای جمهوری قرار گرفت.

 

دیواره های کابین آسانسور با رنگ پوشش داده شده بود www.parslift.com


البته دیوارهای کابین این آسانسور در ابتدا با رنگ پوشش داده شده بود، اما در سال 1990 به دستور بیل کلینتون دیواره های کابین ترمیم و با چوب طبیعی پوشش و تزئین گردید.

 

به دستور بیل کلینتون دیواره های کابین با پوشش چوب طبیعی تزئین شد www.parslift.com


قدیمی ترین آسانسور کاخ سفید شاهد تردد بیش از 24 رئیس جمهور بوده و همچنان در حال سرویس دهی می باشد.

نصاب در حال نصب کابین در چاه آسانسور www.parslift.com

دربهای آسانسور  به همراه نمراتور و شستی احضار طبقه www.parslift.com

کابین آسانسور با تزئین رنگ دیواره www.parslift.com

بیل کلینتون به همراه همسرش هیلاری کلینتون در کابین تزئین شده با چوب طبیعی www.parslift.com

آخرین رئیس جمهورآمریکا در اولین آسانسور کاخ سفید به همراه همسرشwww.parslift.com

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع دو عدد بیست و پانزده را به عدد بنویسید.