آسانسور کابین دو طبقه

تاریخ انتشار: جمعه, 2014/10/17 - 17:33 توسط طبسی

مدتی بود در رابطه با Double Deck Elevator یا "آسانسور دو کابینه یا آسانسور دو کفه" مشغول جمع آوری اطلاعات بودم، مطالب متنوعی یافتم، در طول تحقیقات از منابع گوناگون، مطلبی به ذهنم خطور کرد:

به طور همزمان با پیدایش چرخ و قرقره در چند هزار سال قبل و به تبع آن شکل گرفتن انواع گاری و درشکه و کالسکه برای حمل و نقل بار و انسان (صنعت حمل و نقل افقی) بشر شاهد پیدایش انواع بالابرهای اولیه برای حمل مصالح و لوازم از زمین به بالا (صنعت حمل و نقل عمودی)  بوده تا جایی که امروزه انسان با تولید آسانسورهای خاص، حتی در فکر تسخیر فضا با استفاده از آسانسور می باشد.

با گسترش جامعه شهری و رشد علوم و نیاز انسان به رفاه و آرامش، وسیله مناسب و جایگزینی برای حمل و نقل افراد و جابجایی لوازم ، به جای گاری و درشکه و اسب و شتر و الاغ و قاطر و .... بشدت احساس می شد.

 

ویژگی های اتوبوس دو طبقه و


همین نیاز بشر سبب پیدایش اتومبیل گردید، اتوبوس هم از درون همین صنعت قدم به عرصه زندگی بشر گذاشت و مسیر رشد و پیشرفت را همچون  تکنولوژی های جدید صنعت آسانسور طی کرد.

اتوبوس و آسانسور تشابهات و ویژگی های مشترکی با هم دارند:

 • اتوبوس برای جابجایی و حمل مسافر در شهر و برون شهری و به عبارتی در خدمت حمل و نقل افقی بکار گرفته می شود.
 • آسانسور نیز برای جابجایی و حمل مسافر در ساختمانهای بلند یا در صعنت حمل و نقل عمودی در خدمت انسان می باشد.

پیدایش گاری و امثالهم به چند ده هزار سال پیش باز می گردد، اما:

 • اولین اتوبوس های تجاری که بوسیله اسب حرکت می کرد در سالهای 1820 الی 1826 میلادی بوجود آمد.

در حدود سال 1847 با تغییرات و اصلاحاتی این وسیله در خدمت حمل و نقل لندن و پاریس قرار گرفت.

 • اولین اتوبوس موتور دار در سال 1905 به خدمت گرفته شد.
 • استفاده از تایر بالنی در اتوبوسها در سال 1920 آغاز شد.
 • اولین اتوبوس دو طبقه با موتور احتراقی در سال 1923 معرفی شد.
 • در سال 1936 اتوبوسها به دنده اتوماتیک مجهز شدند.
 • طی سالهای 1948 الی 1954 اتوبوسهای جدید دو طبقه در لندن شروع بکار کرد.

 

در حال حاضر نیز از بعضی از اتوبوسهای دو طبقه قدیمی در شهرهای بزرگ و مطرح جهان برای جابجایی و نشان دادن نقاط دیدینی این شهرها به جهانگردان و گردشگران استفاده می شود.

اتوبوس های دو طبقه سالهاست در خدمت صنعت حمل و نقل افقی می باشد و رشد و پیشرفت در تکنولوژی و ایمنی آن بسیار چشمگیر و توجه به حفظ محیط زیست از اولویتهای خاص تولیدکنندگان بوده و امروزه  شاهد اتوبوس های آیرودینامیک بسیار شیک و زیبا با ایمنی و اطمینان بسیار زیاد می باشیم، دقیقا" مثل آسانسور که تاریخچه پیدایش  آن به تاریخچه اتوبوس نزدیک بوده و طی سالیان سال، شاهد رشد و پشرفت تکنولوژی در استفاده از پوشش های پلی اورتان و ایمنی بسیار بالای آن و مخصوصا" توجه به حفظ محیط زیست هستیم.

اولین اتوبوسی که در ایران شروع بکار کرد در سال 1290 شمسی از طریق راه باکو – انزلی توسط یک تاجر بلژیکی وارد شهر رشت شده و در این شهر شروع بکار کرد، سپس سالهای بعد پایتخت نیز شاهد تردد اتوبوس بود و قبل از اینکه شرکت واحد اتوبوس رانی شکل گیرد، اتو توکل پرچمدار حمل و نقل شهری و برون شهری بود.

شاید بعضی از سالهای دور خاطره داشته و اتوبوس های دوطبقه قرمز رنگ را به یاد بیاوند.

اتوبوس دو طبقه سالهای زیادی در خیابانهای تهران جولان می داد و خردسالان، حتی بعضی از جوانان و بزرگسالان چه با اشتیاق به محض ورود از پله های تنگ و گردان آن که مقابل درب ورودی بود به طبقه دوم رفته و چه لذتی می بردند.

 

دو کابین دو طبقه آسانسور ساده و پانوراما parslift.com

دو نمونه "کابین دو طبقه" ساده و پانوراما

حالا مقایسه کنید، "اتوبوس دو طبقه" را با "آسانسور دو کابینه"

 • این دو محصول تولیدی در صنعت حمل و نقل افقی و حمل و نقل عمودی چقدر با هم تشابه دارند؟
 • شاید همین وجه تشابه باعث تولید "آسانسور کابین دو طبقه" شده باشد؟
 • یکی از نکات جالب در مورد تشابه "آسانسور دو کابینه" با اتوبوس دو طبقه، بکار بردن اصطلاح "سریع السیر" در مورد حرکت های قراردادی و مدیریت شده بعضی از اتوبوسها می باشد، که وقتی از مبداء حرکت می کنند، بدون توقف یا با یکی دو توقف، و بدون توقف در بسیاری از ایستگاههای بین راه مستقیما"به مقصد و ایستگاه پایانی می روند.
 • مشابه همین وضعیت را بعضی از "آسانسورهای دو کابینه" دارند که در برجهای بلند تعدادی از "آسانسورهای دو کابینه" به صورت اختصاصی و برای دسترسی سریع السیر به بالاترین نقطه برج بدون توقف در دیگر طبقات به مقصد نهایی و ایستگاه آخر می روند.
 • البته بعضی هم با فقط یک توقف در نیمه میانی برج، بدون توقف در دیگر طبقات مستقیما" به بالاترین توقف رفته و متوقف می شود.

 

کارکرد آسانسورهای کابین دو طبقه و سریع السیر parslift.com

چیدمان و سرویس دهی "آسانسورهای کابین دو طبقه"

در "آسانسور دو طبقه"، یا "کابین دو طبقه آسانسور" هر دو کابین از طرفین به هم متصل و یکی در بالای دیگری قرار گرفته است.

ضمن اینکه در ساختمان هایی که تعداد "آسانسورهای کابین دو طبقه" چند دستگاه می باشد، می توان هر روزه یا بعضی از روزهای هفته در بعضی از ساعات کم ترافیک، یکی از دو کابین را دو آسانسور را به طبقات فرد و کابین آسانسور دیگر را به طبقات زوج برای  حمل بار اختصاص داد.

با آسانسور دو کابینه، به طور قابل توجهی می توان افزایش ظرفیت داشت و نفرات بیشتری را در حمل و نقل عمودی ساختمان جابجا نمود، این افزایش تعداد مسافر و ظرفیت آسانسور در حالی است که به نیمی از فضای مربوط به آسانسور نیاز است و نیم دیگر فضای باقیمانده از آسانسور را می توان به فضاهای دیگر اضافه نمود و این مسئله از نظر معماری و طراحی ساختمان با توجه به ارزش زمین و فضای مفید ساختمان بسیار کارایی دارد.

 

آسانسورهای پانورامای با کابین دو طبقه www.parslift.com

نمای بیرونی برج و پنج دستگاه آسانسور کابین دو طبقه پانوراما

 • اولین آسانسور دو طبقه الکتریکی  (Two Double-Cabin)طی سال 1983 با نام Duolift- Otis در برج ایفل در پاریس نصب شد.
 • اما حدود یک قرن بعد و در سالهای 1994 و 1995 با نوسازی و توسعه امکانات، آسانسورهای جدید چایگزین آسانسورهای قدیمی دو طبقه شدند.
 • اولین آسانسور دو کابینه نوین توسط شرکت اوتیس ساخته شد و در آسمانخراش امپایر استیت در سال 1931 نصب گردید و سالها بعد آسانسور کابین دوطبقه در ساختمانی در میدان میدلند ناگویای ژاپن نصب شد.
 • ضمنا" در سال 2011 در طراحی اولیه و قبل از طراحی نهایی برای برج 163 طبقه خلیفه Burj Khalifa  "آسانسور سه طبقه" یا "کابین سه طبقه آسانسور" در نظر گرفته شده بود، اما بعدا" از "آسانسورهای کابین دو طبقه" در این برج استفاده شد.
 • همچنین طرح استفاده از "آسانسور با کابین پنج طبقه" توسط  فرانک لوید رایت (Frank Lloyd Wrigght) در سال 1956 برای Mile High Illinois مطرح شده بود.

 

آسانسور کابین دو طبقه در طبقات فرد و زوج متوقف شده www.parslift.com

نمای شماتیک از توقف همزمان "آسانسور کابین دو طبقه" در طبقات زوج و فرد

با استفاده بهینه از آسانسورهای کابین دو طبقه در برجهای بلند، و اختصاص یک card  ID  (با عبور از گیت امنیتی، به طور همزمان با دریافت اطلاعات رفت و آمدی فرد که توسط سیستم مدیریت کنترل ترافیک ثبت شده) در این گونه ساختمانها تا حدود زیادی تراکم مسافر در پشت دربهای آسانسور بر طرف شده است.

 • به عنوان مثال در یک ساختمان 46 طبقه که 4 دستگاه آسانسور کابین دو طبقه (Double Deck Elevator) در آن نصب شده
 • در لابی اصلی (Main Lobby) یک زوج پله برقی رفت و برگشت قرار دارد
 • در لابی میانی برج یا لابی آسمان در طبقه بیستم (Sky Lobby) نیز یک زوج پله برقی به مسافرین خدمات می دهد
 • نهایتا" در بالاترین توقف در تاج یا عرشه برج مشابه لابی های ذکر شده یک جفت پله برقی نصب می باشد، افرادی که قصد رفتن به طبقات فرد را دارند در همکف و افرادی که مقصدشان طبقات زوج است، با استفاده از پله برقی یک طبقه بالا رفته و وارد آسانسور می شوند و نیازی به فشار شستی داخل کابین نیست زیرا توسط ID Card سیستم مدیریت کنترل آسانسور اطلاعات لازم را دریافت کرده است.

 

لذا برای بهینه سازی گردش و جابجایی افراد در مجتمع ها و برج های بزرگ، ایده "آسانسور با کابین 2 طبقه" شکل گرفت، در این طرح در هر چاه آسانسور 2 کابین بر روی یکدیگر ثابت با سفرهای همزمان بدون نیاز به موتور و تجهیزات اضافی، با این شیوه در یک چاه آسانسور همیشه یک کابین در طبقه فرد و کابین دیگر در طبقه زوج متوقف می شود.

به عبارتی می توان گفت که "دو آسانسور در یک چاه" با کاهش فضای مخصوص آسانسور، در شرایطی که سیاست های ساخت و ساز دارای پیچیدگی های خاص خود بوده و فرصت های خلاق معماران و طراحان در ساخت و ساز با  توجه به مسئله کاهش مصرف انرژی و  فضای اشغال شده توسط آسانسور و اهمیت زمین بدون اینکه فضایی از ساختمان را اشغال کنیم،  آسانسور دومی هم خواهیم داشت.

عضو به مدت

49 سال 11 ماه

کاربر مهمان

جمعه, 2014/10/17 - 23:12

با درود فراوان به استاد معظم

وقتی مقالات جدید سایت را می بینم از خواندنش لذت می برم/معلومه که برای تهیه اش زحمت کشیده اید خسته نباشید/ همیشه قلمتان برایمان بنویسد که مطالبش نو و جدید و بکره واقعا ممنون

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع عدد بیست با عدد چهل را به عدد بنویسید.