آسانسور پنوماتیک، آسانسور خلاء یا آسانسور بادی

 
تاریخ انتشار: شنبه, 1390/11/08 - 02:19 توسط طبسی

طرح اختراع چکش بالابر، که ضمیمه پتنت ثبت اختراع شده استسابقه آسانسور پنوماتیک یا آسانسور خلاء (Vacuum or (Pneumatic Elevator به سال 1989 باز می گردد، زمانی که جان جانسون (John Johnson) و هنریکا جانسون (Henryka Johnson) با اختراع بالابر، یا بالابر پنوماتیک چکشی (Penumatic Hammer Lift) موفق شدند این اختراع را طی پتنت شماره 4986370 در تاریخ 19/1/1989 به ثبت برسانند. پس از اختراع بالابر پنوماتیک چکشی و ورود تکنولوژی آن به دنیای آسانسور به مرور بهره برداری از اختراع بالابر پنوماتیک به اشکال مختلف آغاز شد. ساخت آسانسورهای بادی، یا آسانسورهای پنوماتیکی (به این اسانسور، آسانسور تایر و یا آسانسور خلاء نیز می گویند) طی سالهای 2000 تا 2002 شکل جدی تری به خود گرفت و به مرور ویژگی های آسانسور بادی توسعه داده شد و به سرعت در بازار آسانسور برای خود سهمی بدست آورد و فن آوری پنوماتیک و خلاء در خدمت سفر های عمودی ساختمان های کوتاه قرار گرفت.

 آسانسور پنوماتیکی در سال 2007 توسط خوانندگان مجله محصولات ساختمانی Hanley Wood Maggazinesl به عنوان یکی از 100 محصول برتر تولید شده در این سال برگزیده شد.

آسانسور پنوماتیکی، یا آسانسور خلاء، آسانسوری است بسیار جالب و ارزان قیمت برای ساختمانهای کوتاه 2 تا 4 طبقه، با نصب بسیار آسان، نصب این آسانسور در مدت کوتاه یک روز الی سه روز با توجه به نوع و تعداد طبقات انجام می شود.

این آسانسور جالب در ساختمانهای تا ارتفاع حدود 11 متر و از 2 طبقه الی 4 طبقه قابلیت نصب دارد.

طبق کاتالوگ یکی از شرکتهای سازنده آسانسور پنوماتیک، این آسانسور در ظرفیت های:

  • آسانسور 160 کیلویی- قطر خارجی چاه اسانسور 75cm- کابین قطر با53cm و ارتفاع 2005cm
  • آسانسور 206 کیلویی- قطر خارجی چاه آسانسور 94cmکابین- قطر با 82cm و ارتفاع 195cm
  • آسانسور 238 کیلویی – قطر خارجی چاه اسانسور 132cm- کابین قطر با و 110cmارتفاع2007cm
  • سرعت آسانسور خلاء یا آسانسور بادی حدود 6 متر در دقیقه می باشد.

آسانسور بادی یا آسانسور پنوماتیکی با کابین شفاف شیسه ای حرکت بالا و پائین را بدون نیروی محرکه مرئی انجام می دهد.

آسانسور پنوماتیک در کم ترین فاصله موجود بین راه پله

آسانسور پنوماتیک در کم ترین فاصله موجود بین راه پله

در آسانسور بادی از برق تکفاز با ولتاژ نرمال استفاده می شود و برق مصرفی داخل کابین و چاه این آسانسور 24 Volt بوده که خطر شوک الکتریکی و برق گرفتگی را به صفر رسانده است.

آسانسور پنوماتیک در فضایی حدود 1 متر مربع بدون هیچ نیازی به حفر گودال و یا ایجاد موتورخانه و صرف هزینه های زیر ساخت مانند آسانسورهای دیگر در کمترین زمان ممکن که بستگی به نوع محصول دارد طی 1 الی 3 روز نصب و آماده بهره برداری می شود و بهترین گزینه برای ساختمانهای فاقد آسانسور، بخصوص ساختمانهایی که با کمبود فضا برای نصب آسانسور هستند.

یکی از ویژگی های آسانسور بادی، قابلیت نصب آن در همه ی فضاهای هندسی است که دست طراح را برای انتخاب گزینه مناسب باز می گذارد و درب طبقات این آسانسور را می توان در هر جهت بدون تبعیت از دربهای دیگر به طور مجزا و با نظر طراح و معمار ساختمان در هر زوایه ای قرار داد و هیچ محدودیتی در انتخاب محل نصب درب نمی باشد.

لذا آسانسور خلاء را می توان در اکثر ساختمانها و ویلاهای دو – سه و چهار طبقه، آپارتمانهای دوپلکس، فروشگاههای کوچک، نمایشگاهها و دفاتر تجاری نصب کرد.

آسانسور پنوماتیک با دید 360 درجه بدون هیج عنصر مزاحم از قبیل کابلهای تخت، سیمهای داخل چاه و سیم بگسل و قاب وزنه تعادل و امثالهم، شرایط ویژه ای برای دید بهتر محیط اطراف برای مسافر داخل کابین شیشه ای فراهم می کند.

یکی دیگر از خصوصیات آسانسور خلاء سرویس و نگهداری آن می باشد که اصلا احتیاجی به روغن و گریس و مواد نفتی نداشته و عملا بابت روانکاری و مصرف روغن و گریس و دیگر موارد هیچ هزینه ای ندارد و طبق دستورالعمل سرویس دوره ای، بازدید این آسانسور هر 4 سال بکبار می باشد، که بعضی از فروشندگان این دوره سرویس را حتی هر 5 سال بکبار قید کرده اند.

آسانسور پنوماتیک با استفاده از فن آوری نوین، انقلابی در صنعت آسانسورهای کوچک و کوتاه مسیر بوجود آورده و آسانسوری است، منحصر بفرد و سازگار با طبیعت و محیط زیست با حرکت بسیار آرام و روان و با توقف های ملایم، ضمن اینکه این آسانسور در مسیربازگشت به پائین اصلا از انرزی برق استفاده نمی کند.

زمانیکه برق قطع شود به آرامی به طبقه همکف بازگشته و بدون نیاز به حضور فرد متخصص درب آسانسور بدون هیچ مشکلی باز و مسافر آن از کابین خارج می شود. آسانسور خلاء- یا آسانسور بادی چگونه کار می کند؟

آسانسور پنوماتیک ترکیبی است از یک سیلندر مدور عمودی صاف از جنس ورق های شفاف یا رنگی پلی کربنات، با یک کابین کواکسیال که حرکت این کابین در جهت بالا و پائین از طریق مکش و فشار هوا انجام می شود.

این عمل در اصل بر اساس فشار صعودی تولید شده و اختلاف فشار آتمسفر زیر و بالای کابین، خلاء مورد نیاز برای حرکت کایبن آسانسور به سمت بالا توسط توربین های دمنده فراهم می سازد.

دنده پیستون احاطه شده که به صورت کامل وکیوم و مهر وموم می باشد، اجازه می دهد با حرکت جنبشی و تقریبا بدون اصطکاک، کابین آسانسور توسط فشار هوا به بالا برده شود.

چاه آسانسور پنوماتیک

چاه و آسانسور پنوماتیک:

  • 1- کابین و فلش قرمز منطقه فشار آتمسفر
  • 2- بالای کابین و فلش سبز منطقه کم فشار
  • 3- رنگ زرد بالا محل اتصال سیستم مکش هوا

برای بازگشت آسانسور به طرف پائین، دریچه های تنظیم خروج هوا قادر است به صورت اتوماتیک جهت تعادل و تنظیم پائین آمدن کابین، سرعت بازگشت را تنظیم نماید.

دربهای طبقات به صورتی طراحی شده است، که پس از بسته شدن به طور خودکار در حالت وکیوم قرار می گیرند و مقاومت کافی در برابر فشار هوا را دارند.

آسانسور پنوماتیک بسیار بی صداست، مخصوصا وقتی تجهیزات پمپ خلاء در خارج از ساختمان مستقر شود.

تجهیزات آسانسور بادی، یا آسانسور پنوماتیک، شامل سیلندر بیرونی یا همان شفت یا چاه آسانسور، معمولا از یک استوانه لوله ای شفاف ساخته می شود که دربین ساختار آلومینیومی ویژه محصور می شود و قطعات دیوار مدور شیشه ای که از ورق پلی کربنات ساخته شده، این ورق ها دارای مقاطع مدولار بوده و به راحتی بر روی یکدیگر متصل و فیکس می شوند.

سقف و پوشش چاه پیش ساخته، از فولاد و با دریچه های ویژه کانال مکش هوا می باشد. کابین آسانسور خلاء در داخل این سیلندر بر روی ریلها حرکت می کند و ریلهای آسانسور در واقع خود بخشی از ساختار فلزی حمایتی سیلندر چاه هستند.

دیوارهای کابین اسانسور پنوماتیک، نیز از ورقهای شفاف پلی کربنات ساخته شده و مجهز به قفل مکانیکی می باشد.

سیستم محرک آسانسور بادی، یا همان سیستم مکش هوا ، شامل پمپ وکیوم و توربین به ابعاد تقریبی 75X45X55، و سوپاپ و جعبه سیتم کنترل برد PVE و سایر ملزومات برقی که معمولا در محیط خارج از ساختمان قرار می گیرد.

انتقال هوا از طریق دو لوله به جداگانه از پلی کربنات یا مواد PVC و  الیاف شیشه یا فلزی با قطر حدود 12cm در قطعات 10 متری ، بسته به نوع آسانسور، انجام می شود.

تجهیرات محدود پمپ خلاء و مکش

یکی از ویژگی های فوق العاده آسانسور بادی، مسئله حمل و جابجایی آن پس از نصب می باشد، و چنانچه لازم باشد، جمع آوری و دمونتاژ آن در حداقل زمان ممکن بدون هیچگونه تخریب و آسیب امکان پذیر می باشد. و می توان آنرا در محل دیگری مجددا نصب کرد.

مطلب بسیار جالبی بود .لطفا اطلاعات در زمینه قیمت ،تولید کنند گان وفروشندگان هم مرحمت بفر مایید

کاربر گرامی سلام

بر اساس اطلاعات محدودی که وجود دارد، استفاده از آسانسور خلاء با همان آسانسور پنوماتیک و یا آسانسور بادی هنوز در ایران متداول نشده hsj.

نزدیکترین فروشنده آسانسور پنوماتیک در کشور روسیه و در مسکو شرکت سزار گروپ به آدرس زیر می باشد.

Moscow st. llovajskaya. house 20/2

جناب آقای مهندس طبسی

 سپاس فراوان اینجانب را به دلیل ارائه مطالب جالبتان پذیرا باشید

امید است در راه پیش رو ثابت قدم و موفق باشد.

 

                                                            با تشکر

 

                                                      محمد آریان مهر

باسلام ضمن سپاسگزاری از ابراز لطف و توجه شما، علاقمندم پیشکسوتان و صاحبنظران و دوستان عزیز در این صنف نیز، مطالب و دیدگاههای خو را برای دوستداران و مشتاقان این صنعت عرضه نمایند.

سلام

جناب آقای مهندس طبسی می خواستم بدونم شما کسی را دارید که بتواند کارشناسی کنه

90 درب بیرون و 7 درب داخل هست که وارد شده که به نام سلکوم  برای فروختن، کسی رو دارید در این زمینه کارشناسی کنه، هزینه اش هم پرداخت میشه

کاربر گرامی سلام

لطفا اطلاعات کامل و جامع را به ایمیل tabassy@live.com ارسال فرمائید. با سپاس

(با توجه به ارسال مدارک و تصاویر در تاریخ 1390/11/15،  در همین روز کارشناس با تجربه به ایشان معرفی و هماهنگی های لازم انجام شد.)

جناب طبسي ممنون از اطلاعات شما

موفق باشيد

با توجه به اينکه بنده بازرس اسانسور و مدرس دانشگاه هستم  اطلاعات شما  برايم خيلي مفيده

جسارتا اگه امکانش باشه که اطلاعاتي را به اينجانب ميل بفرمايند  مزيد امتنان خواهد بود

بازهم باسپاس از جنابعالي

کاربر گرامی آقای نایب زاده ممنون از ابراز لطف شما، دقیقا روشن نفرمودید چه اطلاعاتی؟ چون هر مقاله ای که تهیه می شود روزها و گاهی هفته ها تلاش گروهی ثمره اش مقاله ایست که به عزیزان تقدیم می شود، گرچه بسیاری از سایت ها، بلاک ها و نشریات، با عدم رعایت قانون کپی رایت و مالکیت معنویبدون اشاره به منبع اطلاعت و گاها با نام خود این مطالب را از طریق کپی پیس، منتقل می کنند، و این گلایه را از آنها دارم که حداقل به منبع مقاله اشاره کنند.که این حداقل وظیفه اخلاقی و شرعی و وجدانی است. اما جنابعالی هر مطلبی که مناسب می باشد را می توانید کپی کنید و هیچ محدودیتی نیز ندارد. و چنانچه موضوع دیگری مد نظر می باشد، لطفا اعلام فرمائید. موفق باشید

با سلام

من برای تکمیل اطلاعات ذی قیمتی که شما دوست گرامی بر روی سایت قرار داده اید نیاز به اطلاعا بیشتری درمورد سیستم موتور  ( نوع  وکیوم کردن ) دارم اگر ممکن است این جانب را راهنمایی فرمایید.

با تشکر

کاربر گرامی سلام

آسانسور پنوماتیک یا همان آسانسور خلاء، یکی از جدیدترین نوآوری های طراحی در صنعت آسانسور می باشد.

این آسانسور هیچ نیازی به سیم بکسل، هنگل کابل، زنجیر، قاب وزنه و وزنه تعادل و... ندارد.

در آسانسور پنوماتیک وظیفه پمپ، ایجاد فشار هوا و مکش است، آسانسور خلاء برای بالارفتن نیاز به مکش هوا در فضای فوقانی کابین دارد، که با وجود شیر کنترل هوا در ناحیه فوقانی چاه و ایجاد یک بالشتک از هوا در زیر کابین برای عمل وکیوم و تخلیه هوا، بالارفتن و پائین آمدن کابین را به عهده دارند.

        یک نمونه پمپ آسانسور پنوماتیک

پمپ آسانسور خلاء که همان موتور آسانسور پنوماتیک است، در واقع نوعی پمپ باد می باشد که با تجهیزات دیگری تلفیق شده و مجموعه این تجهیزات، از قبیل لوله های انتقال هوا، شیلنگهای ارتباطی، شیر کنترل هوا، پلاسترهای وکیوم کننده، و..........در نهایت کابین آسانسور را به حرکت در می آورند.

                 اجزاء پمپ آسانسور خلاء

البته آسانسور پنوماتیک در نقاط مختلف جهان تولید می شود، و هر کدام از این تولیدکنندگان برای آسانسورهای خود از تجهیزات و لوازم و طراحی های خاص استفاده می کنند.

لذا تفاوتهای زیادی در تولیدات این محصول وجود دارد.

با سلام
شمای کلی سیستم آسانسور پنوماتیک  تقریبا همینطور است. ضمن اینکه داخل سیلندر یا همان چاه آسانسور و محیط دربها حالت وکیوم باید وجود داشته باشد و محفظه ورود و خروج هوا و سوپاپ و شیر تخلیه هوا و دیگر موارد نیز به این مجموعه اضافه می شود.

با سلام
کاربر گرامی، طبق اطلاعات محدود، آسانسورهای پنوماتیک فعلا وارد بازار آسانسور نشده است. از همکاران گرامی که اطلاعات جدیدی در مورد آسانسور پنوماتیک و احتمالا" نصب آن دارند تقاضا می شود جهت آگاهی عمومی عرضه فرمایند.

با سلام

در صورت امکان راهنمایی بفرمایید

کابین با ظرفیت 5 نفر می باشد. اما تا 3 نفر بسیار عالی عمل کرده ولی از 3 نفر نرمال به بالا طبقه پایین حدود 30 سانت پایینتر استپ میکند.

درایو vvvf تابلو هم  دلتا c200

با سلام . خسته نباشید.

می خواستم بابت قرار دادن این مطلب از شما تشکر کنم.

همچنین از جنابعالی خواهشمندم در صورت امکام مدارات پنوماتیکی این آسانسور را نیز قرار دهید.

با تشکر

با سلام

شرکت عرضه کننده آسانسور پنوماتیک در مسکو به اختمال زیاد نماینده فروش شرکت LLC - PVE آمریکایی است.

 

آسانسور پنوماتیک حتی برای حمل یک نفر قابلیت اجراء دارد www.parslift.com

 

برای کسب اطلاعات و آدرس این شرکت می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

آدرس روسیه:
119146, г. Москва,
Фрунзенская набережная,
дом 30, павильон 15, секция 63 
------------------------------
+7 495 -545-7543

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع دو عدد بیست و پانزده را به عدد بنویسید.