آسانسور مولتی یا آسانسور شهر مورچه ها

 
تاریخ انتشار: سه شنبه, 1395/01/17 - 07:59 توسط طبسی

شیوه و روش حرکت آسانسورها طی بیش از 150 سال تغییر زیادی نکرده است. زیرا تا همین اواخر اکثر آسانسورها دارای اطاقکی بودند که بوسیله سیم بکسلها در چاه آسانسور پائین و بالا می رفت. شرکت تیسن کروپ از شرکت های پیشرو در معرفی طرح های جدید در صنعت آسانسور در سطح جهان می باشد. در این مقاله به یکی از طرح های نو آورانه این شرکت در صنعت حمل و نقل عمودی می پردازیم.در ساختمانهای بلند با توجه به اینکه:

  • وزن سیم بکسل های تعلیق 
  • کابلهای برق سربار کابین یا اطاقک آسانسور بود موضوع کمی پیجیده تر می شد ضمن آنکه بر مصرف انرژی مورد نیاز آسانسور می افزود و این موارد مشکلی بود برای ساختمانهای بلند و بلندتر، و لذا تاثیر منفی در ساخت ساختمانهای بلند داشت.

البته در ساختمانهای بلند برای تامین نیاز ساکنین مجبور بودند به تعداد آسانسورها بیافزایند و این مسئله با توجه ارزش املاک و مستغلات، بخشی از فضای سطح و تمامی طبقات را اشغال می کرد که  اختصاص متراژ قابل توجهی برای آسانسور چندان مورد رضایت و پذیرش مالکین و سرمایه گذاران ساختمان نبود.

مطالب بالا نقل قولی بود نزدیک به متن از مدیر عامل شرکت تی سن کروپ آقای آندریاس شیرنبک (Andreas Schierenback) که در ادامه می افزاید:

با محدودیت های شدید بر فضا و افزایش جمعیت و سیل مهاجرت به شهرها طی دهه های اخیر مخصوصا" یکی دو دهه گذشته با توجه به:

  • روند سریع رشد توسعه شهری
  • مسائل اقتصادی و زیست محیطی

مهندسان شهرسازی و صنعتگران و مبتکرین حمل و نقل عمودی این شرکت با خلاقیت و نوآوری های ویژه در راستای مهار و اسکان این جمعیت انبوه در شهرهای بزرگ، طرح های جالب توجهی در بخش صنعت آسانسور ارائه نمودنده اند.

گروهی از افراد مجموعه فوق یک مدل خاص آسانسور را که تا کنون مشابه نداشته طی سالهای اخیر در مرکز نوآوری دیژون  (Dijon Innovation Center) در شمال اسپانیا طراحی و نمونه آزمایشی آنرا تکمیل کرده اند.

 وقتی نمونه طرح که تقریبا یک سوم ابعاد واقعی بود رونمایی شد یکی از حاضرین بنام درک زولندر (Derek Zoolander) با طنز گفت:

  • این آسانسور شهر مورچه هاست؟

در این طرح برخلاف آسانسورهایی که تا کنون دیده ایم، تعداد کابین ها افزایش یافته تا بر روی نوارهای خاص توسط موتورهای القایی خطی با آهنگی موزون کابین های آسانسور را در رسیدن به بالا و پائین و حرکت افقی به چپ و راست و هر نقطه از ساختمان حرکت می دهد.

آقای مارکوس (Markus Jetter) سرگروه پژوهش طرح مذکور میگوید یکی از ویژگی های این نوع آسانسور امکان خارج کردن بعضی از کابین ها از مدار برای انجام سرویس و تعمیرات است، درست مثل اتومبیلی که در جاده به علت نقص فنی به سمت راست رفته و متوقف می شود، بدون آنکه در حرکت دیگر کابین های آسانسور تاثیر داشته باشد.

همچنین با توجه باینکه در طراحی های جدید شرکت تی سن کروپ در عرصه های گوناگون و اخیرا" در طرح جدید برای کاهش تردد افراد در معابر اصلی شهر و خیابانها و پیاده روها، سعی شده این ارتباط توسط آسانسورهای مذکور در فضای بالای ساختمانها بوسیله کانالهای و پلهای ارتباطی انجام پذیرد.

لذا برای طراحی دست معماران باز است تا با تغییر شکل ساختمانهای از هم جدا به صورت افقی آسانسورها را به طور مشترک در ساختمانهای مجاورهم جانمایی شوند.

 

با این قابلیتها طراحان و معماران قادر به شکستن و خارج شدن از فرم ثابت چاه آسانسور و رسیدن به یک سیستم حمل و نقل عمومی افقی و عمودی در ساختمانها می باشند.

در سیستم  مولتی (MULTI)جابجایی مسافرین آسانسور بیشتر شبیه به سیستم حمل و نقل عمومی در خیابانهای شهر می باشد که با فواصل نزدیک به هم تاکسی ها در حال  سوار و پیاده کردن مسافرین هستند، چون کابین ها به طور پی در پی در حال حرکت و آماده سوار و پیاده کردن مسافرین می باشند.

درست مثل قطار اکسپرس یا به شیوه مشابه عملیات سیستم مترو، که حرکت کابینهای مختلف در یک حلقه ترکیبی قادر است افزایش ظرفیت و حمل و نقل را تا 50% و بیشتر افزایش دهد. ضمن اینکه صرفه جویی در هزینه ساخت و ساز و در دسترس بودن فضای بیشتر در دسترس است.

البته هنوز در تکمیل این نوآوری صنعت آسانسور جهان موارد بسیاری وجود دارد مثل:

  • موتورهای القایی خطی که بسیار گرانقیمت می باشند و دارای وزن بیشتری هستند 
  • همچنین چون حرکت کابینها دور یک محور است برای سبک کردن کابین ها نیاز به استفاده از محصولاتی مثل فیبر کربن و آلومینیوم و ... تجهیزات می باشد و

ضمنا" مواردی دیگر مثل:

  • سیستم ترمز اضطراری 
  • کنترل کابینها  
  • و موارد دیگر ................که در دست بررسی و پیگیری و حل شدن است.
تصاویر مرتبط

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع عدد بیست با عدد چهل را به عدد بنویسید.