صنعت آسانسور، محیط زیست، انرژی خورشیدی

تاریخ انتشار: د., 2011/10/24 - 13:37 توسط طبسی

سمت و سوی حرکت و دیدگاههای استراتژیک و راهبردی شرکت های مطرح جهانی در صنعت آسانسور،  پله برقی و پیاده رو متحرک، جهشی بلند به سوی استفاده از تکنولوژی های نوین با هدف حداقل آسیب و صدمه به طبیعت و محیط زیست دارد، که این دیدگاه را می توان در شعارهایی مانند زیر مشاهده نمود:

 • استفاده از انرژی پاک و فراوان خورشیدی
 • کاهش ضایعات تولید
 • تولید آسانسورهای مطلوب از جهت حفظ محیط زیست

لذا چناچه مسئولین و کارگزاران محترم  این صنعت، در وزارت صنایع، سندیکای صنعت آسانسور، واحد های آموزشی، صاحبان کارخانجات و تولید کنندگان اجزای مختلف آسانسور، شرکت های تولید کننده و فروشنده آسانسور، نیم نگاهی به برنامه و دیدگاههای این شرکتهای مطرح جهانی داشته باشند و سمت و سوی حرکت پر شتاب این صنعت نوین و جوان را در مسیر این دیدگاهها معطوف دارند، بی شک در آینده شاهدشکوفایی و پویایی صنعت آسانسور ایران خواهیم بود.

شرکت آسانسور و پله برقی اوتیس Otis Elevator Company

یکی از بزرگترین شرکت های سازنده و سرویس دهنده آسانسور و پله برقی و پیاده رو متحرک در جهان می باشد . دفتر مرکزی آن در فارمامیگتون- کاشیکات (Farmington, cannecticut) قرار دارد. شرکت اوتیس در یک نگاه:

 • این شرکت در سطح جهان بیش از 60.000 پرسنل دارد .
 • محصولات خود را به بیش از 200 کشور عرضه می کند.
 • شرکت اوتیس در بخش خدمات پس از فروش، سرویس و نگهداری، بیش از 1.700.000 دستگاه آسانسور و پله برقی را در سراسر جهان در اختیار دارد.

همچنین شرکت فن آوری متحد را در هارتفورد- کانتیکات (Hartford, Connnecticut) که یک شرکت متنوع در ارائه خدمات با تکنولوژی عالی به صنایع ساختمان، و صنایع هوا فضا می باشد را نیز در موازات فعالیت های تحقیقاتی خود تاسیس کرده است.

شرکت اوتیس از میان دستاوردهای اخیر خود که با تعهد به رعایت حفظ محیط زیست جهانی و توجه خاص به دستیابی انرژی پاک، طی ارائه بسته ای با نام "برنامه سبز" مبادرت به معرفی محصول جدید خود نموده است،.

 

به امید روزی که با تولید محصولات همسو با محیط زیست، شاهد آسمان آبی و محیط زیستی سلامت باشیم

پله برقی NCE   Greenbuild -2011

این پله برقی که با شعار تولیدات سبز ارائه گردیده دارای ویژگی های زیر می باشد:

 • دیسک های احیاء کننده قدرت و انرژی کارآمد.
 • درایو ReGen “ TM” که انرژی تولید شده از حرکت پله برقی در دو جهت بالا و پائین را با تجهیزات ویژه ذخیره نموده و توسط سیستمی به ساختمان شارژ می کند و در مقایسه با پله برقی های سنتی قدیمی مصرف انرژی را نیز تا %45 کاهش می دهد.
 • فن آوری آماده به کار بودن، در این پله برقی با بهره بردن از سنسورهای ویژه در زمانی که مسافری روی پله نیست، حرکت پله را کند و آرام نموده و در نتیجه انرژی کمتری مصرف می شود. و نسبت به پله برقی های گذشته بسیار کم مصرف می باشد.
 • استفاده از چراغ های روشنایی مخصوص (LED) که این چراغ ها نسبت به نوع پیشین مصرف انرژی را تا %30 کاهش می دهد.
 • روانکاری کامل و با صرفه و با راندمان بالا، که در این نوع روانکاری نسبت به سیستم های قبلی، تا %98 در مصرف روغن جهت روانکاری کاهش یافته.

شرکت اوتیس طی سالهای اخیر دستاوردهای قابل توجهی، نسبت به حفظ محیط ریست داشته و طی یک برنامه بلند مدت ده ساله از سال 2006 تا مقطع 2015 برنامه های مختلفی را در دستورکار قرارداده است.

 • کاهش ضایعات فرایند صنعتی و مواد غیر باز یافت، تا رقم چشمگیر %75 کاهش
 • پیشگیری و کاهش تولید گاز های گلخانه ای تا مرز %74
 • بهبود مصرف آب و کاهش آلودگی آب و پسماندهای صنعتی با کاهش %21 همراه بوده است.
 • جلوگیری از افزایش حجم ضایعات تولید صنعتی و کاهش آن به میزان %20

شرکت اوتیس برای رسیدن به اهداف بلند پروازانه زیست محیطی، با بررسی جاذبه های کسب و کار و شیوه های بهروری انرژی، در کلیه مراحل فرایند تولید، تا ساخت و توسعه محصول نهایی، برنامه های خاصی دارد و این اهداف را با اولویت صرفه جویی در مصرف انرژی و تولید در (بسته سبز) به کلیه نمایندگی های خود در سراسر جهان ابلاغ نموده است. شرکت اوتیس به تازگی اعلام کرده است که دارای برنامه های کارآمدی در این مورد می باشد که سامل موارد زیر می باشد:

 • ساخت تاسیسات تولید انرژی کار آمد در سائو پولو برزیل (Saopaulo, Brazil)
 • گسترش کارخانه خود در بنگلور هند(Bangalore, India )
 • کاهش مصرف انرژی و رسیدن به استاندارد زیست محیطی با استفاده از (LEED).

شرکت آسانسور و پله برقی شیندلر سوئیس

شیندلر نیز یکی از بزرگترین شرکتهای پیشرو درتولید و نصب آسانسور و پله برقی و پیاده رو متحرک در جهان است. این شرکت در سرتا سر جهان بیش از 43.000 پرسنل دارد. با 1.000 شبکه ارتباطی در اکثر پایتخت ها و شهر های مهم در پنج قاره دنیا. روزانه در بیش از 100 کشور جهان   1.000.000.000 نفر از تولیدات این شرکت استفاده می کنند. دفتر مرکزی این شرکت در Zugerstrasse 13 - 6030 Ebikon. Switzerland. می باشد.

این شرکت هم مانند رقیب سرسخت خود، اوتیس به طور مداوم نسبت به بهبود شیوه های مقابله با اثرات تخریبی زیست محیطی محصولات و فرایندهای تولید، کوشا بوده و همچنین به کلیه عوامل خود در رابطه با رفتارهای مشتری پسند و تکریم ارباب رجوع تاکید و پایبند می باشد. بر اساس یکی از آخرین اطلاعیه های شرکت شیندلر: امروز این شرکت در خط مقدم تلاش در عرصه توسعه و فن آوری " استفاده از انرژی خورشیدی" می باشد و تا رسیدن به هدف نهایی دست از تلاش بر نخواهد داشت.

شرکت شیندلر با بهره گیری از همکاری مهندسان و محققین و کارشناسان فنی جهت استفاده از انرژی خورشیدی و دسترسی به تکنولوژی روز و دستاوردهای مربوطه، با توجه به افزایش تقاضای جهانی به انرژی که در حال افزایش می باشد، و از طرفی چون منابع انرژی در حال کاهش بوده و نرخ آن روز بروز با سیر صعودی غیر قابل پیش بینی افزایش پیدا می کند، خود را مهیا می کند تا به منظور توسعه بهربرداری از پتانسیل کامل موجود، با ابداع روش های نوین با بهینه سازی ماشین آلات و تجهیزات، بتواند به بهترین وجهی از انرژی خورشیدی استفاده نماید. در فرازی از این اطلاعیه آمده:

همانطوریکه هواپیما های غول پیکر و بال بلند ایر باس A 340 با استفاده از تکنولوژی های جدید و دستیابی به فلزهای مقاوم اما سبک، موفق شده اند وزن این هواپیمای بزرگ را به میزان زیادی کاهش دهند، و با این کاهش در واقع مصرف سوخت هواپیما را تا بیش از %50 کم کنند، و در اندیشه هستند که با استفاده از انرژی فراوان خورشیدی، سفرهای طولانی و بدون توقف و دراز مدت را تجربه کند، شرکت شیندلر نیز در حال تلاش مداوم است تا با دستیابی به تکنولوژی و استانداردهای جدید و خلاقانه، بتواند در آینده ای نزدیک قادر باشد این انرژی پاک و سالم را در فن آوری و تولید محصولات خود به خدمت بگیرد.

این شرکت همچنین در بخش طراحی موفق شده ابداعاتی داشته باشد مانند:

 • حذف موتورخانه،
 • اصلاح سیستم ارتباطی و حرکت آسانسور با حذف سیم بگسل از گردونه حرکتی آسانسور و در نهایت استفاده از فن آوری انرژی خورشیدی در آسانسورهای نسل جدید است.

حذف سیم بگسل از لوازم آسانسور، تحول شگرفی است در این صنعت که به ابتکار شیندلر تحقق یافت.

شرکت تی سن کروپ (ThyssenKrupp)

نیز به عنوان یک شرکت مطرح در این صنعت می باشد که در منطقه خاور میانه و در کشورهای امارات، عربستان، قطر، اردن، بحرین، از طریق شرکت های داخلی این کشورها، و از طریق نمایندگی خود در دوبی با پرسنلی حدود 2.200 نفر فعال می باشد.

البته حدود %75 پرسنل فعال نمایندگی های این شرکت در منطقه آسیا و در کشورهای چین، هندوستان، ژاپن، اندونزی، کره، مالزی، فیلیپین، سنگاپور، تایوان، تایلند،ویتنام و قزاقستان حضور دارند. شرکت تی سن کروپ در فرازی از دیدگاه خوداینچنین عنوان کرده است:

خلاقیت و نو آوری در هر کسب و کار، عاملی است کلیدی برای رشد مستمر و دستیابی به موفقیت های قابل توجه و حفظ آن مهمترین وظیفه این شرکت و کلیه پرسنل آن می باشد.

کار و توسعه، و راه حل های ما، و توجه ویژه به حفاظت محیط زیست،دقیقا بر اساس نیازهای مشتریان طراحی و تولید می شود. شرکت تی سن کروپ (ThyssenKrupp) یک شرکت قوی و قابل اعتماد است که در کنار صنعت حمل و نقل هوشمند و عمودی جهان می باشد.

آسانسور تی سن (ThyssenKrupp) با فراهم آوردن راه حل های خلاقانه و نوین و بالا بردن تجربه خود جهت رفاه و رضایت مشتریان از هیچ کوششی دریغ ندارد. این شرکت پروژه های فراوانی را در سراسر جهان و مخصوصا در انگلستان به انجام رسانده و با توجه به این ابداعات و نوآوری ها جوایز ممتازی را در این صنعت در یافت نموده است.

همچنین بر اساس گزارش fy09- fy10 آمده:

شرکت تی سن کروپ (ThyssenKrupp) امریکا خشنود است با توجه به تعهد و پایداری این شرکت بزرگ به مسئولیت های سازمانی و تعهدی که نسبت به سهامداران دارد، اعلام نماید که این شرکت ملزم به وفاداری بر اساس اعتقاد به (چهار حرف P )در عرصه فعالیت می باشد.

 •  P1- مردم (People) 
 •  P2 - سیاره (Planet)
 •  P3 - سود (Profit
 •  P4 - محصولات (Products)

بر اساس اعتقاد و استراتژی پایدار این شرکت به موارد فوق، خود را مهیا می کند تا توسط پرسنل خود در سراسر جهان، در این راستا بکوشند و خدمت کنند.

30 مارس 2011

شرکت اوتیس ( یک واحد از شرکت فناوری متحده (NYSE: UTK) برنده مناقصه عرضه و نصب 63 دستگاه آسانسور و پله برقی از محصولات جدید ((سبز)) در یکی از بلندترین ساختمانهای اداری هندوستان واقع در میدان کوه نور (Kohinoor S quare)شهر بمبئی گردید.

 

                                              

این آسانسورها با هدف صرفه جویی در مصرف انرژی و همسو با برنامه راه سبز و حفظ محیط زیست می باشد.

و از فن آوری های پیچیده خاص این شرکت از قبیل:

* قطبنمای اوتیس،

* مدیریت مقصد 
* چشم انداز سیستم های ENS- TM برخوردار است.

مسافرین این آسانسورها با استفاده از کلید لمسی و صفحه نمایش می توانند آسانسور مناسب سفر و مقصد را در ساختمان شناسایی و بدون اتلاف وقت و انتظار به آن دسترسی پیدا کنند و به طور همزمان مسئولین ساختمان جهت نظارت و کنترل آسانسورها با استفاده از نرم افزار مبتنی بر وب و از طریق اینترنت همیشه آسانسورها را در کنترل داشته باشند.

 در این ساختمان 16 دستگاه پله برقی و 47 دستگاه آسانسور وجود دارد که 6 دستگاه از آسانسورها از نوع R –Gen2 می باشد که با بهره گیری از ویژگی های اختصاصی اوتیس، پوشیده از پلی اورتان، تسمه فولادی، تسمه های انعطاف پذیر و باکاهش حجم تجهیزات به میزان %50 کارآمد تر از آسانسورهای قبلی بوده و بسیار جمع و جور و با حداقل مصرف انرژی و اشغال فضای ساختمانمی باشد.

این ساختمان توسط گروه Kohinoor Grope که از سال 1961 کار خود را در زمینه ساختمان با استفاده از گروه های مجرب و حرفه ای در املاک و مستغلات و توسعه بر روی پروژه های متنوع مسکونی، اداری، تجاری ایجادشده، رهبری می شود.

آسانسورهای نسل سوم

25اکتبر 2011

برای اولین بار آسانسورهای نسل سوم شیندلر با فن آوری نوین و ابتکاری سیستم حرکت سریع و کارآمد اعزام به مقصد، با تکنولوژی port در کانادا به کار گرفته شد.

24 دستگاه آسانسور مدرن با تکنولوژی نوین، فاکتور 1 – درایوهای احیا کننده در یکی از ساختمانهای بلند مرتبه کانادا نصب خواهد شد، که احتمالا این پروژه تا اواخر سال 2013 بپایان خواهد رسید.

                                           

این آسانسورها به عنوان بهترین سیستم کنترل مرکزی، قابل درک به عنوان یک رابط از راه دور بین مسافر و آسانسور می باشند.

صفحه نمایشی لمسی بسیار شیک با استفاده از نرم افزار قدرتمند ، قادر به محاسبه بهینه مقصد مسافر و طبقه مورد نظر مسافر بوده و طور معمول با استفاده از اعداد اول port آسانسور مناسب و در دسترس را انتخاب و با معرفی آن به مسافرین، آنان را با خیال راحت و در آرامش به مقصد می رساند.

                                

علاوه بر این تکنولوژی جدید انحصاری شیندلر با مدلهای RFID را می توان به عنوان دربان شخصی و اختصاصی مجتمع ها و ساختمانهای مسکونی دانست، ارزش ایمنی این پدیده یکی از ویژگی های پورت مدل RFID می باشد که ارزشی افزوده برای ساختمانهایی که از این آسانسور استفاده می کنند در بر دارد.

بعضی از ویژگی های دیگر این آسانسورها که بیشتر متوجه حفظ محیط زیست و صرفه جویی مصرف انرژی می باشد به شرح زیر است:

* ترمینالهای حسگر انرژی، زمانیکه آسانسور متوقف است را تشخیص داده و حالت مصرف انرژی را به حد اقل کاهش می دهد.

* فن آوری پورت (PORT) کمک می کند تا ضمن اطمینان از سفر کم توقف، حداقل انرژی را مصرف نموده و از ترافیک زیاد جلوگیری نماید.

* صفحه نمایش و حسگرهای نوری تعیین کننده میزان مصرف انرژی روشنایی بوده و به تناسب نیاز روشنایی را ارائه می دهد.

* درایو 1 این آسانسورها مصرف برق را به میزان %35 کاهش داده و مصرف انرژی ساختمان را بهبود می بخشد.

شرکت شیندلر اخیرا از طرف مجله فوربز  (Forbes Magazin) در میان 100 شرکت برتر جهان انتخاب شده است.

از محصولات این شرکت در جهان روزانه بیش از یک میلیارد نفر استفاده می کنند.

جدیدترین سیستم حفاظت دربهای آسانسور توسط شرکت آدامز تولید شد.  (Adams Satety Products)

این سیستم که با نام (Door Sensor – IMS 100 3D) به بازار عرضه شده، توسط شرکت آدامز جهت پشتیبانی محصولات خود با فناوری پیشرفته و دارای سنسورهای حسگر ظریف و دوربین هوشمند پیشرفته می باشد.

                                                            

این سیستم بسیار ظریف و کوچک و حساس محوطه مقابل درب را به صورت مثلثی و در چهار جهت پوشش می دهد و در کف مقابل درب تا فاصله حدود 150 سانتیمتری را در کنترل دارد و جهت حفاظت از مسافر و بار آماده می باشد و مشهور شده به ( زمان پرواز) یعنی همیشه آماده حرکت می باشد.

در این سیستم حسگرها می توانند تمایز بین اجسامی که به درب نزدیک می شوند و اجسام ثابت را تشخیص داده و بر خلاف سیستم های قبلی با کنترل دقیق مسافر و بار، از بسته شدن درب جلوگیری می نماید.

در این وضعیت مسافر و بار از ایمنی %100 بهرمند می باشند.

 حتی اگر درب به طورکامل بسته شده ولی فرمان حرکت آسانسور فعال نشده باشد،و در این زمان مسافر به مقابل درب برسد،درب آسانسور بیدرنگ به صورت خودکار مجددا باز شده و مسافر می تواند با آرامش وارد کابین آسانسور شود.

 مصرف انرژی در این سیستم با توجه به حسگرهای هوشمند به حداقل می رسد.

یکی دیگر از خواص این سیستم عدم نیاز به لمس یا فشار شستی طبقه می باشد و لذا به محض حضور مسافر، درب آسانسور به صورت اتوماتیک باز می شود.

(البته در صورتیکه کابین در آن طبقه باشد)

نصب این قطعه با توجه به ابعاد جمع و جور آن  30X 12X15 روی دربهای قدیمی بسیار راحت و سهل بوده و می توان با برش ابعاد  12 30X  بر روی سر درب یا هدپانل آنرا به سادگی نصب کرد و قابلیت نصب بر درهای با عرض 70 الی 200 سانتیمتر را دارد و ایمنی ورود و خروج مسافران و بار را بخوبی تظمین می کند.

First evevator touch screen             - July 2011

صفحه نمایش لمسی شستی داخل کابین آسانسور

جدیدترین صفحه لمسی شستی داخل کابین آسانسور در نیویورک مورد استفاده قرار گرفت.

صفحه نمایش لمسی آسانسور به عنوان یک محصول برتر در (کلاس طراحی و توسعه) توسط کارشناسان بخش آسانسور ساختمان در شهر نیویورک ایالات متحده آمریکا به عنوان عامل اصلی شستی داخل کابین آسانسور تائید گردید.

 

                                          

 

این صفحه نمایش لمسی استاتیک، با جایگزین شدن دکمه های فشاری، مکانیکی، و با استفاده از آخرین تکنولوژی، با یک صفحه LCD بسیار شفاف با رزولوشن بالا (High- Resolution) و مقاوم در برابر گرد و غبار، مایعات با پوشش شیشه ای سخت، به طور طبیعی در برابر میکروبها نیز مقاومت دارد و با توجه باینکه هیچ قطعه ی مکانیکی ندارد از عمر بالایی برخوردار است.

در این صفحه نمایش می توان اطلاعات آسانسور، اعلام طبقه، جهت حرکت آسانسور، پیام خوش آمد گویی و کلیپ های تبلیغاتی و ویدئویی را به اشتراک گذاشت.

اطلاعات برنامه ریزی شده در این پانل لمسی آسانسور به مسافرین اجازه می دهد با خیال آسوده طبقه مورد نظر خود را تعیین نموده و تا رسیدن به مقصد از برنامه های متنوع  که از ال سی دی پخش می شود  استفاده نمایند..

 

تویوتا هیبریدی در ناوگان حمل و نقل آسانسور شیندلر
آسانسور شیندلر در آمریکای شمالی قصد دارد اتومبیلهای بنزین سوز خود را با اتومبیلهای هیبریدی تویوتا تعویض نماید.
این موضوع جهت مقابله با مسئله کاهش گازهای گلخانه ای و گازهای مضر متصاعد شده از اگزوز اتومبیلها می باشد.
شیندلر در مرحله اول قصد دارد طی سه الی چهار سال آینده حداقل 500 دستگاه اتومبیل هیبریدی تویوتا (Prius) را با اتومبیلهای فعلی در ناوگان حمل و نقل خود تعویض نماید.


اتومبیلهای هیبریدی با کاهش تولید آلودگی و تمیز بودن آن نسبت به سوخت بنزین گزینه مورد انتخاب شیندلر، که بسیار به مسئله حفاظت محیط زیست بسیار پایبند و متعهد می باشد، که در صنعت ساختمان نیز به "ساختمان سبز" رویکردی نوین دارد.
یاکوب زوئیگر مدیر عامل شیندلر در این منطقه اظهار داشته:
ما توجه ویژه ای به بهبود مستمر محدود کردن اثرات زیست محیطی داریم. در حال حاضر ناوگان ترابری شیندلر در این منطقه بطور متوسط حدود 2358 گالن بنزین در سال مصرف می کند که با جایگزین نمودن اتومبیلهای جدید کاهش گازهای گلخانه ای تا حدود زیادی کاهش خواهد یافت.

73 دستگاه آسانسور و پله برقی شیندلر در خط راه آهن تونلی به طول 13 کیلومتر در زیر آب که آسیا را به اروپا پیوند می زند،

این تونل در عمق 60 متری در تنگه بسفر با نام MarmaRAY مسافران را از استانبول ترکیه به شهر های بزرگ اروپا می رساند، در این پروژه:

 • 10 دستگاه آسانسور 
 • 63 پله برقی شیندلر برای استفاده سافرین قطار در نظر گرفته شده است.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع دو عدد بیست و پانزده را به عدد بنویسید.