آسانسورهای عجیب در جهان

 
تاریخ انتشار: دوشنبه, 1391/05/09 - 12:49 توسط طبسی

توصیف آسانسور بسیار قدیمی یا یک آسانسور جدید و بسیار شیک و سریع که از داخل آن بتوان منطقه وسیعی از شهر، جنگل، دریا و یا کوهستان را تماشا کرد، و بر فراز بلندترین نقطه شهر از آن خارج شد، خیلی سخت و دشوار است.

 آسانسورهای شگفت انگیز در کشورهای مختلف که از ایمنی بالایی نیز برخوردار می باشند، جدای از جذابیت و ویژگی های فراوان، نشانه نمادین این شهر ها نیز می باشند.

دنیای آسانسور هم مثل این کره خاکی که برای خود عجایب هفتگانه دارد، عجایبی در صنعت بالابرها و آسانسورها دارد که به جهت تعدد ، باید از آنها با عنوان "عجایب هفتادگانه آسانسور" نام برد.

این آسانسورها ویژگی های فراوانی دارند که که معمولا چند ویژگی خاص، آنها را شهره  دنیای آسانسور کرده است. سایت پارس لیفت قصددارد تعدادی از این "آسانسورهای عجیب" یا  "آسانسورهای خاص" و "آسانسورهای استثنایی" را به علاقمندان این صنعت معرفی نماید.

امید است مشاهده این آسانسورها تلنگری باشد به :

  • سازمان گردشگری و میراث فرهنگی
  • شهرداری ها
  • جامعه معماران و مهندسین طراح
  • و کلیه سازمانهای ذیربط که با وجود  فراوانی نقاط بسیار زیبا و دیدنی با شرایط جغرافیایی و موقعیت های بسیار مناسب برای این گونه طرح ها، در کشور عزیزمان که دارای آب و هوای چهار فصل نیز می باشد، با ارائه طرحهایی بر گرفته از ذوق و خلاقیت و دانش و هنر ایرانی، شرایطی را بوجود آورند تا با اجرای آسانسورهای مشابه در این نقاط خوش آب و هوا و دیدنی، ضمن استفاده هموطنان عزیز، وسیله ای باشد برای جذب توریست و رونق اقتصادی این مناطق

 

آسانسور (Santa Justa)

این آسانسور که در شهر قدیمی و تاریخی لیسبون در پرتقال  که مشهور به شهر هفت تپه، با شهر تپه ها می باشد، قبل از سال 1900 میلادی توسط آقای رائول (Raul) طراحی آن انجام شده است. (آقای رائول یکی از شاگردان گوستاو ایفل طراح و سازنده برج ایفل می باشد.) مسئولین شهر لیسبون به دلیل قرار گرفتن این شهر در حصار تپه های بلند و سخت العبور، که دسترسی به این تپه ها به صورت عادی بسیار سخت و مشکل می باشد، همیشه به دنبال راهی بوده اند تا دسترسی به این اختلاف سطح ها را آسان نمایند.

                                          

آقای رائول برج اصلی این آسانسور را به همراه پل ارتباطی آن در آخرین طبقه با الگوبرداری از برج ایفل طراحی کرده، و در آن از قطعات فلزی زیبا و فرم دار استفاده شده است.

این آسانسور که مسیر 45 متری از پائین تا بالای تپه را با ظرفیت 24 نفر طی می کند، در سال 1902 افتتاح گردیده است.

البته در آن سالها آسانسور Santa Justa Litt  با سیستم نیروی بخار کار می کرده و از سال 1907 تبدیل به سیستم الکتریکی شده است.

در سال 1988 در اثر آتش سوزی پل ارتباطی این آسانسور بسته شد، اما این پل مجددا در سال 2005 پس از مرمت و اصلاح باز گشایی گردید.

 

                                                      

این آسانسور به عنوان یک بنای تاریخی فوق العاده شهر لیسبون شناخته می شود و توریست های زیادی از سراسر جهان برای دیدن این آسانسور به این شهر می آیند. 

آسانسور سانتا جوستا در سال 2005 به عنوان یک اثر ملی طبقه بندی شده در لیسبون پرتقال ثبت شده است.

 

آسانسور  Lacerda Elevator

آسانسورهای  (Lacerda) در شهر سالوادور استان باهییا واقع در برزیل (Salvador –Bahia- Brazil) یکی از محبوبترین مکانهای دیدنی در کشور برزیل هستند که گردشگران و توریستهای زیادی را از اقصی نقاط جهان به این منطقه جلب کرده است. ضمن اینکه مردم این کشور هم به این آسانسورها بسیار علاقمند هستند .

 

                                                           

سالوادور سومین شهر بزرگ برزیل و پایتخت این کشور می باشد و محل این آسانسورها دارای قدمتی طولانی است، چون در گذشته های دور در این نقطه برای جابجایی وسائل و مردم از وسایلی شبیه خط ریل قطار و با استفاده از طناب و قرقره، واگنهایی را با نیروی حیواناتی از قبیل قاطر، الاغ  و گاها نیروی انسانی، جابجا می کرده است، این حرکت در سطحی شیبدار از پائین به بالا انجام می شده و طبق اطلاعاتی که در دفترچه راهنمای این آسانسورها آمده، سابقه ی احداث این منطقه  به سال 1610 میلادی باز می گردد.

 

 از آنجا که زمین در این مناطق بسیار ناهموار و ارتفاعات زیادی وجود دارد، این وضعیت باعث جدایی، بین مناطق مسکونی و تجاری و صنعتی شده، ( دو بخش قدیم و جدید) لذا ساختار اصلی آسانسور (Lacerda)  در سال 1873 میلادی بوجود آمده  و در آن سالها اینآسانسورها با سیستم نیروی بخار کار میکرده، و در سال 1907 تبدیل به سیستم الکتریکی  شده است.

این آسانسورها در دو مرحله بازسازی شده، یک مرحله در سال 1889 و مرحله دوم در سال 1930 و در حال حاضر روزانه حدود 50.000 نفر با استفاده از این آسانسور و با پرداخت مبلغ نیم دلار در 35 ثانیه ارتفاع 85 متری از پائین را به بالای کوه طی می کنند، و از منطقه قدیمی به منطقه جدید وارد می شوند.

 

آسانسورهای صد اژدها ( Bailong Elevator in Zhangjije) در چین

 از بزرگترین آسانسور، بلدترین آسانسور و سنگین ترین آسانسورهای جهان می توان از آسانسورهای به معنای واقعی کلمه (آسانسورهای صد اژدها ) در شهر Zhangjiajie  نام برد.

این آسانسورها که از یک سوم بالایی ارتفاع  1200 متری در جنگل های پارک ملی  در منطقه Zhangjiajieچسبیده به صخره های  موجود در کرانه جنوبی رودخانه،  مسیری 326 متری را به سمت قله می پیماید، دارای کابین های دو طبقه شیشه ای می باشد که در نوع خود بی نظیر است.

بی جهت نیست که این آسانسورها سه رکورد در کتاب گینس را به خود اختصاص داده اند.

  1. بلند ترین آسانسور فضای آزاد و باز
  2. سریع ترین آسانسور فضای آزاد و باز
  3. بلند ترین آسانسور دو طبقه فضای آزاد و باز

 

ساخت استراکچر و اسکلت و سازه این آسانسورها از سال 1999 آغاز گردیده و در سال 2002 تکمیل و راه اندازی شده است.

آسانسورهای جنجالی Bailong به دلیل مشکلات زیست محیطی با سازمان جهانی یونسکو مورد بحث و اختلاف بوده و حتی از اواخر سال 2002 تا سال 2003 به مدت ده ماه به روی همگان بسته شد. اما مجددا در سال 2003 به روی همگان گشوده شد.

                                                                                                                                             

آسانسور Hammetschwand در سوئیس

نمای آسانسور Hammetsschwand  از پائین دره

 ساخت و نصب این آسانسور که توسط شرکت شیندلر سوئیس در سال 1903 میلادی آغاز و در سال 1905 خاتمه یافته است.

بر فراز کوه مشرف به دریاچه Lucerne  و رشته کوهای Alps  هتلی در سال 1872 ساخته شده به نام Buergenstoch Hotel    که این هتل از آن سال پذیرای مسافرینی است که برای گذراندن اوقات فراغت به دنبال محیطی دنج و آرام هستند.

این هتل که در یکی از مناطق بسیار دیدنی سوئیس قرار دارد، با نصب این آسانسور هشت نفره به جذابیت های آن افزوده و مسافرین این هتل هم بیشتر شده است.

نمای آسانسور Hammetchwand از فراز کوه

آسانسور مذکور که توسط تیم شیندلر نصب شده، در سالهای اولیه با سرعت حدود یک متر بر ثانیه مسافرین را از پائین بر فراز این کوه می رسانده، اما در سال 1935 سیستم این آسانسور ارتقاء یافته و به سرعت 2.7m/s رسیده است. لذا مسافرین ارتفاع 153 متری را در کمتر از یک دقیقه می پیمایند.

از نکات جالب این آسانسور مسیر ورودی آن است که باید از کنار دره و از داخل یک گودال سنگی به طول چهارده متر عبور کرد تا به آسانسور رسید.

این آسانسور به جهت ارتفاع بلند در فضای باز رتبه اول در اروپا را به خود اختصاص داده است.

 آسانسورهای خزنده طاق دروازه سنت لوئیس Gateway Arch Elevator

سیستم منحصر به فرد آسانسورهای خزنده طاق دروازه سنت لوئیس میسوری در کرانه باختری رود می سی سی پی که نماد و نشان دهنده نقش سنت لوئیس در گسترش غرب ایالت متحده در قرن نوزدهم می باشد و به یاد بود توماس جفرسون که نقش اساسی و یکی از پیشگامان این گسترش بوده و همچنین بمناسبت یکصدمین سالگرد یادبود تصویب قانون لغو برده داری در امریکا در سال 1865 میلادی از 12 فوریه سال 1963 لغایت 25 اکتبر سال 1967 در این نقطه ساخته شده است.

این بنای فلزی43/000/000 کیلویی که در هر طرف از ورودی های شمالی و جنوبی تعداد 1076 عدد پله دارد، از تاریخ 24 ژوئیه سال 1967 به روی عموم باز شد .

از بالای عرشه این سازه فلزی نقره فام  فولادی ضد زنگ (که خیلی شبیه به نیمی از لوگوی معروف مک دونالد است) که بالاترین نقطه در مرکز شهر سنت لوئیس با ارتفاعی حدود 630 فوت (24/192 متر)  می باشد، از بالای آن می توان شهر را از منظری دیگری تماشا کرد.

طاق دروازه سنت لویی، بمناسبت یکصدمین سال لغو برده داری در 25 اکتبر سال 1965قد برافراشت

طاق دروازه سنت لوئیس یکی از بناهای تاریخی ایالات متحده آمریکا می باشد که حتی از ساختمان امپایر استیت و  برج سیزر پیشی گرفته و این بنای نیم دایره طاقی شکل را یک قطعه هنری عظیم تشبیه وآنرا  نماد اکتشاف می نامند.

 طراحی این بنای خاص و عجیت توسط یک معمار فنلاندی- آمریکایی به نام Eero Saannen  در حدود سالهای 1948-1947آغاز شده، گر چه این معمار قبل از افتتاح این بنا و در تاریخ اول سپتامبر سال 1961 درگذشت  و نتوانست بر طرح استثنایی و خارق العاده خویش نظارت داشته باشد.

.شرکت های زیادی در ارائه طرح آسانسور برای این سازه فلزی غیر عادی شرکت کردند، از جمله شرکت اوتیس، اما در نهایت طرح  Richard B. Boweser  از شرکت Montgomery Elevator Company  پذیرفته شد.

البته پیشنهاد پله برقی خاصی نیز ارائه شده بود که به دلیل وسعت طول مسیر حرکت و سنگینی مصالح و لوازم و هزینه گزاف، قابل اجرا نبود.

قرارداد این پروژه با رقمی حدود 000./40 دلار در سال 1965 منعقد شد و بر اساس برنامه زمانبندی قرارشد این آسانسورها در سال 1967 آماده بهره برداری شود.

این شرکت در طرح و پیشنهاد خود مطرح کرده بود که آسانسورهای طاق دروازه سنت لوئیس باید به صورت واگن های ترموا و با اختلاف 5 درجه نسبت به هم در مسیر شیب این طاق حرکت کنند

طراحی نحوه قرار گرفتن کپسولهای حمل مسافر با شیب 5 درجه نسبت به هم

آسانسورهای خزنده این طاق دروازه در نوع خود بسیار کم نظیر و از ظرافت و پیچیدگی های فنی و هنری فوق العاده ای برخوردار است. در سال 1964 برای انتقال بازدید کنندگان از بالای عرشه این طاق دروازه تصمیم به نصب بالابر یا آسانسوری گرفتند، از آنجا که شکل مثلثی دامنه های مختلف در قوس بالای این طاق دروازه، به مرور به ابعاد کوچکتری تبدیل می شود، و انحنای بالا نیز به مرور شکسته تر می گردد، باید آسانسوری طراحی می شد که بتواند از این موانع به راحتی عبور کرده و با این تغییرات متفاوت سازگاری داشته باشد.

 نمایی از طرح اولیه کابین های کپسولی و نحوه گردش در قوس این طاق

این آسانسورهای خزنده که با سیستمی خاص طراحی شده و می تواند مسیر منحنی و طولانی این طاق بلند و استثنایی و این تونل قوسی شکل غول پیکر (معادل یک ساختمان 63 طبقه  با ارتفاع حدود 200 متر) را با کابین های کپسولی یا آسانسورهای کپسولی بپیماید و مسافرین مشتاق را به عرشه این طاق دروازه برساند.

کابین های کپسولی عجیب و غریب با تکنولوژی های خاص

طبق پیش بینی Richard B.Bowser   جهت جابجایی مسافرین آسانسور خزنده، انتقال 3500 نفر طی مدت 8 ساعت یا انتقال 1100 نفر طی مدت 14 ساعت در هر روز امکان پذیر بود و برنامه زمانبندی اجرای عملیات طی دوسال می بایست انجام گردد.

 طبق محاسبات  تعداد هشت کابین آسانسور واگنی شکل  برای هر طرف از پایه های طاق ایوان سنت لوئیس و در مجموع 16 آسانسور واگنی در نظر گرفته شده بود، این کابین های کپسولی هر کدام ظرفیت نشستن 5 سرنشین را داشت.

داخل کابین های کپسولی 5 نفر به صورت فشرده قرار می گیرند، به قول یکی از این مسافرین که گفته: وقتی داخل این آسانسورشدم و درب کابین بسته شد، حس کردم درون ماشین لباسشویی قرارگرفته ام.

یکی از رموز و مسائل مهم این آسانسورها، در خط تراز نگه داشتن کابین های کپسولی می باشد که در طی مسیر از پائین تا بالا و به صورت یکنواخت و ثابت حرکت می کند و در تمامی مسیر باید در خط افق حرکت می کند.

 

موتور ژنراتورهای غول پیکر MG  مسئولیت تامین برق این آسانسورها را از سال 1967 تا 1992 بر عهده داشتند. این ژنراتورها  در مکانی زیر پایه های پل مستقر شده بودند .

هشت مینی کابین یا غلاف کوچک بر روی سیستمی که اتصالات آن با هم به صورت رفت وبرگشت بوسیله سیم بگسل  نه  و پنج هشتم اینچ بر قرار شده بود و بر روی ریلهایی با انحنا های متغیر در هر سمت پایه این بنای عظیم  40 نفر سرنشین  و در مجموع 80 نفر را که به صورت  فشرده  در کنار هم نشسته اند را در عرض چهار دقیقه از پائین قوس به منطقه عرشه قوس می رساند. و در عرشه این طاق بلند مسافرین آسانسورهای کپسولی می توانند از پنجره های شرقی و غربی که در هر سمت 16 پنجره و در کل 32 پنجره وجود دارد، نمای شهر و اطراف را تا حدود 50 کیلومتر بدون استفاده از دوربین و فقط با چشم غیر مسلح تماشا کنند.و مخصوصا در روزهایی که شدت باد زیاد است همراه با دلهره و ترس به دلیل تکانهای گهواره ای در راس این سازه لذتی توام با هراس را تجربه کنند

.

در عرشه این طاق دروازه از پنجره های آن می توان تا دور دستها را تماشا کرد.

البته بعدها به دلیل فرسایش شدید سیم بکسلها، مجبور شدند هر ساله نسبت به تعویض این سیم بکسلها اقدام نمایند.

طراحی کابین آسانسور کپسولی را شرکت Planet Corporation of Lansing, Michigan  انجام داده، و توسط شرکت  General Steel Industires  کابین های کپسولی ساخته شده. صندلی داخل کابین ها که از جنس فایبر گلاس می باشد، با دیگر قطعات مدار حرکت و فریم ها که اکثرا از آلومینیوم می باشد، توسط شرکت Joseph T.Rysrson & Son عرضه شده است.

پس از حدود بیست سال کارکرد این آسانسورها در سال 1986 اصلاحاتی در کابین های سمت جنوبی و در سال 1987 بر روی کابین های سمت شمالی انجام گرفت.

سرویس و نگهداری آسانسورهای منحصر به فرد هم کار خاصی بود و لذا از سال 1967 الی سال 1972 مسئولیت آن با تیم Bowser  بود و سپس به این کار به جانشین وی Brei Tenstein واگذار گردید. این دوتن از استعداد و تخصص خاصی برخوردار بودند و در طی مدت نگهداری آین آسانسورها بارها خلاقیت و هنر فنی خود را در رفع اشکالات با شگردهای جدیدی نشان دادند و به جهت جلوگیری از وقفه در سرویس دهی آسانسورها نهایت تلاش خود را بکار بستند.

 مشکل اساسی که این آسانسورها دائم با آن مواجه بودند مسئله نفوذ آب و گرد و غبار به اجزای آسانسورها می باشد که اکثرا دردسر ساز بوده است.

مسافرین آسانسورهای عرشه با پرداخت مبلغ 10 دلار و در هر مرحله مجموعا تعداد 440 نفر به صورت همزمان می توانند در بالای عرشه این طاق حضور داشته باشند.

سایت پارس لیفت بزودی تعداد دیگری از آسانسورهای استثنایی و عجیب را به دوستان و علاقمندان معرفی خواهد نمود.    

نصب و راه اندازی آسانسور حاشیه شهر تاریخی سیمره
شهر سیمره با مساحت حدود 63 هکتار، شهری قدیمی و باستانی در جنوب غربی دره شهر که با دارا بودن تپه های فراوان باستانی واقع در دره شهر، جنوب استان ایلام قرار دارد.
"پل گاومیشان" بزرگترین پل تاریخی و قدیمی غرب کشور در این شهر قرار دارد.

رئیس میراث فرهنگی دره شهر از تکمیل و راه اندازی و نماکاری آسانسور ساخته شده در حاشیه شهر تاریخی سیمره با ارتفاع 10 متر و با کابین شیشه ای و پانوراما، جهت استفاده گردشگران و تماشای چشم اندازهای زیبا و بکر این شهر قدیمی و کهن خبر داده است.
ضمن اینکه بزودی سیستم روشنایی و نورپردازی موزه دره شهر که حاوی %75 از کشفیات این شهر تاریخی می باشد با شرایط استاندارد برای بازدید گردشگران شهر 200 هکتاری"دره شهر" در جنوب غربی استان ایلام آماده خواهد شد.

 

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هفتصد و نود و پنج را به عدد بنویسید.