آسانسورهای ضد انفجار و ضد آب کانال پاناما

 
تاریخ انتشار: سه شنبه, 1395/06/16 - 12:42 توسط طبسی

بسط و گسترش این آبراه مطرح جهان یکی از بزرگترین طرح های مهندسی جهان در منطقه امریکای مرکزی، حاصل مدت شش سال پژوهش و مطالعه بیش از یکصد طرح و پیشنهاد  بوده و در فرایند این اقدامات به موضوع مهم اثرات زیست محیطی و دیگر جنبه های فنی و مهندسی و سیستم BRL و پیش بینی افزایش ظرفیت پذیرش انواع کشتی های غول پیکر،  اخیرا" به پایان رسیده است.

هفته گذشته روز 26 ژوئن سال 2016، با توجه به اتمام عملیات اجرایی و نصب 14 دستگاه

آسانسورهای ضد آب و ضد انفجار شرکت تی سن کروپ

در طرح بزرگ کانال پاناما طی مراسمی با حضور بسیاری از سران و مقامات دولتی و نمایندگان رسمی پروژه توسعه آیراه پاناما که یکی از بزرگترین آثار فنی و مهندسی قرن 21 می باشد افتتاح گردید.

شرکت بزرگ تی سن کروپ THYSSENKRUPP که در بسیاری از عرصه های تخصصی مثل هوا فضا و ... فعالیت گسترده ای دارد، در بخش تولید و نصب و راه اندازی تجهزات حمل و نقل عمودی این پروژه عظیم نیزاز تجربه و تخصص کارشناسان و مهندسین و تکنسین های خود  استفاده کرد.

شرکت تیسن کروپ در طراحی و اجرای آسانسورهای ضد انفجار و ضد آب مقاوم تا عمق 50 متری زیر سطح آب دریا در هر شرایط آب و هوایی منطقه با این پروژه بزرگ همکاری نموده است.

مدیریت شرکت تیسن کروپ آقای آندریاس در مورد این پروژه مطرح اعلام داشته:

علیرغم پیچیدگی های این طرح بزرگ، تیم مستقر در آبراه پاناما بایستی به بررسی کوچکترین جزئیات فنی و تخصصی طرح می پرداختند و در رابطه با ضد اّب و ضد انفجار بودن آسانسورها باید تمامی اجزای آن و تضمین حداکثر کارایی و در دسترس بودن آسانسورها در هر شرایط  و مخصوصا در شرایط سخت آب و هوایی این آبراه، تمامی شرایط و موارد ایمنی را با دقت و وسواس ویژه زیر نظر می گرفتند.

وی تاکید کرد در این پروژه ضروری بود برای دستیابی به راه حل های جدید و ایجاد ابزارهایی برای حمل و نقل عمودی و صرفه جویی زمانی به منظور کاهش مصرف انرژی و جلوکیری از صدمه به منابع اصلی زیست محیطی  راه حل های هوشمندانه ای ارائه گردد.

آقای پیتر بیورن معاونت مدیریت شرکت تی سن کروپ نیر اظهار داشت:

با نصب آسانسورهای ضد آب و ضد حریق و ضد انفجار برای کنترل ترافیک کشتی های غول پیکر عبوری از این آبراه:

 • آسانسورها بخشی دربرج کنترل سمت اقیانوس اطلس و
 • بخشی دربرج کنترل سمت اقیانوس آرام قرار دارند.

این آسانسورها تا عمق 50 متری به زیر آب فرو میروند، در این شرایط باید میلیونها لیتر آب را در زیر اتاق های قفل شده و سدهای ایجاد شده حبس آب نگه داشت، لذا نیاز به راه اندازی و نصب آسانسورهایی با فناوری نوین و مدرن بود که این شرکت در تولید و نصب آن موفق بوده است.

با توجه به مدت کوتاه بازه زمانی نصب و راه اندازی آسانسورها و شرایط سخت محیطی، برای مقابله با چالشهای میدانی، شرکت تیسن کروپ مجبور شد با:

اعزام یک تیم 24 نفره از زبده ترین پرسنل به پروژه کانال پاناما

با مشکلات مقابله نموده و با مهارت و تخصص این گروه موفق به نصب و راه اندازی آسانسورها شود و این نقطه عطفی است برای 155.000 پرسنل این شرکت دربیش از 80 کشور در سراسر جهان، مخصوصا"برای "تیم نصاب آسانسورهای کانال پاناما"، که با مهارت و شوق و تخصص فنی ضمن نصب و راه اندازی آسانسورهای کانال پاناما، برای توسعه و تولید انواع آسانسور، پله برقی، پیاده رو متحرک، پل عبور مسافر هواپیما، پله بالابر پلتفرمی با کیفیت و بر مبنای نیاز مشتریان در سراسر جهان فعالیت می کنند.

 

 کانال پاناما یک مسیر استراتژیک و یک آبراه غیر طبیعی به طول تقریبی حدود 77 کیلومتر است که بدست انسان برای ناوبری جهانی بوجود آمده است  و اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام را در این نقطه کلیدی به هم متصل می کند. این آبراه کمی بیش از 100 سال پیش و در سال 1914 برای اولین بار با قابلیت عبور و حمل و نقل کشتی افتتاح شد.

 ایده ساخت این کانال به قرن 16 میلادی باز میگردد که سابقه اجرای کانال پاناما به گذشته های دور باز می گردد اما طی سالهای 1880 مجوز ساخت آن به کشور فرانسه داده شد که با شکست طرح فرانسه و کشته شدن بیش از 21.900 کارگر نهایتا" ادامه کار به آمریکایی ها واگذار شد. (از زمان جنگ ایالات متحده و اسپانیا در سال ۱۸۹۹ میلادی ، ایالات متحده متوجه شد به مسیر کوتاهتری برای اینکه کشتی هایش از ساحل غربی کالیفرنیا خود را به ساحل شرقی این کشور برسانند ، نیاز دارد.

زیرا در آن زمان کشتی های آمریکایی برای اینکه از ساحل غربی به ساحل شرقی و بالعکس رفت و آمد کنند ناگزیر به دور زدن و طی کردن قاره آمریکای جنوبی از طریق تنگه ماژلان بودند منطقه پاناما دارای باریکترین خشکی در آمریکای مرکزی بود که ۲ قاره آمریکای شمالی و جنوبی را به یکدیگر متصل می کرد.  

طی سالهای 1904 تا سال 1914 عملیلت اجرایی کانال پاناما خاتمه و با شرایط آن روز گشایش یافت. ضمن اینکه قرار بود دهانه های ورودی سدهای چند گانه برای تامین اختلاف سطح آب با عرض 28.5 متر ساخته شود که بنا به اصرار کشور آمریکا در سال 1908 جهت عبور کشتی های نیروی دریایی این کشور  که پهنای آن حدود32 متر بود با ساخت سدهای ورودی با عرض 33.53 متر توافق شد.

در آغاز کشور کلمبیا که در آن زمان پاناما جزو خاک این کشور محسوب می شد از احداث کانال استقبال کرد اما در آخرین روزهای قبل از آغاز عملیات اجرایی نمایندگان مجلس کلمبیا از اینکه حاکمیت خود بر بخشی از قلمروی کشورشان را به بیگانگان واگذار کنند با طرح واشنگتن برای احداث کانال پاناما مخالفت کردند.

دولت تئودور روزولت ، رئیس جمهور وقت آمریکا به طور آشکار ساکنان پاناما را به جدایی طلبی تشویق کرد.کشتی های جنگی آمریکا در ساحل مقابل شهرهای کولون و پاناما لنگر انداخته و مانع دخالت ارتش کلمبیا شدند.

در روز ۳ نوامبر سال ۱۹۰۳ میلادی منطقه پاناما جدایی خود را از کلمبیا و استقلالش را اعلام کرد.

۳ روز پس از اعلام استقلال پاناما ، ایالات متحده این کشور جدیدالتاسیس را به رسمیت شناخت و در روز ۱۸ نوامبر قرارداد احداث کانال میان ایالات متحده و پاناما امضا شد.

به این ترتیب ، در روز ۱۵ اوت سال ۱۹۱۴ میلادی سرانجام پس از سال ها کار طاقت فرسا کانال پاناما به طول تقریبی حدود ۷۵ کیلومتر که اقیانوس اطلس را به اقیانوس آرام متصل می کرد ، افتتاح شد.)

در طراحی اخیر  برای توسعه و گسترش ظرفیت آن، مواردی مورد نظر قرار گرفت مثل:

 • عمق بیشتر و بزرگ تر برای اجازه عبور کشتی ها تا سه برابر بزرگتر از قبل 
 • ساخت دو مجتمع جدید با سیستم هدایتگر بین اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام  در محدوده ای به طول حدود 1.200 متر و متناسب برای عبور کشتی های بزرگ با ارتفاع یک ساختمان 11 طبقه به همین دلیل از این پس با نام "پاناماکس جدید" نامیده میشود.

قسمت های اصلی این کانال عبارتند از:

 • دریاچه گاتن
 • بریدگی  گیلارد
 • 3 سد متحرک به نامهای میرافلورس، بدرومیگوئل و گاتن
 • حوضچه ها یا سدهای متحرک در این آبراه همانند آسانسور با تنظیم آب ورودی به داخل سد یا حوضچه توسط پمپ های بسیار قوی ارتفاع مورد نیاز را بوجود می آورند.
 • هر سد دارای محفظه هایی هستند که با ورود کشتی به آن و تنظیم ازتفاع آب کشتی میتواند به سمت مرحله بعد حرکت کند.

 • هر کشتی که از هرکدام از اقیانوسها وارد کانال میشود باید حداقل 26 متر از سطح دریا بوسیله سه محفظه مجزا توسط لوکوموتیوهای بسیار قدرتمند  به داخل سدها کشیده شده و بالاتر برده می شود تا همسطح با دریاچه گاتن در وسط آبراه گردند.
 • در هر حوضچه 6 لوکوموتیو برای هر کشتی در نظر گرفته شده است که در مجموع با همکاری 200 نفر راهنمای زبده عملیات جابجایی کشتی ها انجام می گیرد.
تصاویر مرتبط

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هفتصد و نود و پنج را به عدد بنویسید.