آسانسور خورشیدی محصول جدید گروه پار کنترل

 
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 1393/04/18 - 15:52 توسط پار

امروزه می دانیم که سرچشمه غالب شکلهای گوناگون انرژی مورد استفاده ما انرژی خورشیدی است. منشاء سوختهای فسیلی، جریان آب، باد، جزر و مد همگی از انرژی خورشیدی مایه می گیرند.

سوختهای فسیلی رو به پایانند و استفاده از انرژی جریان آب و باد و مانند  آنها نمی توانند تمام انرژی مصرفی جهان را تامین کنند.

طبق برآوردهای علمی در حدود 4.5 بیلیون سال از تولد این گوی آتشین می گذرد و تا 5 میلیارد سال آینده همچنان می توان آن را به عنوان یک منبع عظیم انرژی به حساب آورد.
خورشید به همه جا می تابد وچون همه جا هست هزینه ای برای کشف، استخراج، انتقال و ذخیره آن پرداخت نمی شود و بصورت رایگان در اختیار همگان است.

تنها یک ساعت انرژی تابشی خورشید به زمین برابر مصرف یکسال انرژی کل مردم جهان است. اگر فقط یک درصد از صحرا های جهان مختص تاسیس  نیروگاه های خورشیدی گردد، همین مقدار برای تولید برق سالیانه جهان کافی خواهد بود.


میزان تابش انرژی خورشیدی در نقاط مختلف جهان متغیر بوده و در کمربند خورشیدی زمین بیشترین مقدار انرژی را داراست.

کشور ایران نیز در نواحی پرتابش واقع است و مطالعات نشان می دهد که استفاده از تجهیزات خورشیدی در ایران مناسب بوده و میتواند بخشی از انرژی مورد نیاز کشور را تأمین نماید.

ایران کشوری است که به گفته متخصصان این فن با وجود 300 روز آفتابی در بیش از دو سوم آن و متوسط تابش 5.5-4.5  کیلووات ساعت بر متر مربع در روز یکی از کشورهای با پتانسیل بالا در زمینه انرژی خورشیدی معرفی شده است.

برخی از کارشناسان انرژی خورشیدی گام را فراتر نهاده و در حالتی آرمانی ادعا می‌کنند که ایران در صورت تجهیز مساحت بیابانی خود به سامانه‌های دریافت انرژی تابشی می‌تواند انرژی مورد نیاز بخش‌های گسترده‌ای از منطقه را نیز تأمین و در زمینه‌ صدور انرژی برق فعال شود.


استفاده از این منبع انرژی منحصر به فرد و تجدید پذیر در سیستم‌های مختلف استفاده می‌شود که عبارت‌اند از:

 •  استفاده از انرژی حرارتی خورشید برای مصارف خانگی
 • استفاده از انرژی حرارتی خورشید برای مصارف صنعتی 
 • استفاده از انرژی حرارتی خورشید برای مصارف نیروگاهی
 • تبدیل مستقیم پرتوهای خورشید به الکتریسیته بوسیله تجهیزاتی به نام فتوولتائیک

 

پار کنترل پیشرو در صنعت آسانسور های خورشیدی

فعالیت تیم تحقیقاتی "شرکت پار کنترل" در راستای استفاده از این انرژی منحصر به فرد در صنعت آسانسور منجر به "طراحی آسانسور خورشیدی" گردیده و اکنون این نوآوری همگام با شرکت های شناخته شده در سطح بین الملل نظیر آسانسور خورشیدی شیندلر  ساخت Schindler آمریکا و کانادا به دنیای صنعت آسانسور در ایران قابل عرضه می باشد. پروژه های راه اندازی شده در ایران و افغانستان از نتایج این تحقیقات می باشد.

نقشه فنی آسانسور خورشیدی پار

یکی از مهمترین مزایای آسانسور خورشیدی کمک به بهبود محیط زیست با استفاده از انرژی های سبز در ساختمان ها می باشد.

صرفه جویی 75% در هزینه مصرفی انرژی الکتریکی از عمده دستاورد های این طرح می باشد.

با محاسبات اولیه بازگشت هزینه سیستم سولار در آسانسور حدود 6 سال بوده و بیش از 20 سال آسانسور با استفاده از انرژی الکتریکی رایگان به کار خود ادامه خواهد داد. شایان ذکر است "اولین دستگاه "آسانسور خورشیدی" در خرداد ماه امسال در یک ساختمان اداری واقع در تهران با حدود تعداد استارت 750 بار در شبانه روز نصب و راه اندازی گردیده است.

سلام- اول از همه  به صنعت آسانسور ایران باید تبریک گفت تو استفاده و بکارگیری فن آوری های روز دنیا همیشه پیش قدمه و یه تبریک بلندبالا به همکار پر تلاشمون آقای مهندس پار و همکاراش که مثل همیشه در صف اول این حرکت قرار دارن/ دوتا سئوال کوچولو هم دارم ....

تفاوت قیمت یه آسانسور خورشیدی 6 نفره 7 طبقه با آسانسور معمولی حدود چند درصده؟

آیا میشه آسانسورهای معمولی را به این سیستم محهز کرد و اگه میشه هزینش چقده؟

با سلام و عرض ارادت

هزينه نصب سولار براي آسانسور ٦و ٨ نفره با بهترين برند موجود در بازار ايران

(شارپ ژاپن به نمايندگي ماد ايران با بيست سال گارانتي بين المللي) حدود شش ميليون تومان ميباشد . متاسفانه آسانسور هاي قديمي قابليت نصب سولار را ندارند. پار

سلام خسته باشید
آسانسور با موتور ساسی مدل تورو 13/2 کیلو وات با سرعت 1/6 یک به یک 13 نفره
با درایو ( omron (l7و تابلویی ارین در 14 توقف نصب شده با زنجیر جبران در حین حرکت به دو سمت لرزش شدید دارد.در رفتن به سمت بالا لرزش خیلی شدیدی دارد که هرچه به بالاتر نزدیک می شود لرزشش بیشتر میشود.شاسی موتور در حین حرکت لرزش محسوسی ندارد. اینکودر موتورم عوض شده و درست نشده. از نمایندگی تابو ارین آمدند مشکل را موتور میگویند ولی دقیقا به آسانسور دیگه با همین مشخصات هست کمی کمتر لرزش دارد.یکی دیگه هست با درایو یاسکاوا لرزش ندارد.به نظرتان مشکل کجاست.

با سلام.

لطفا موارد زیر را بررسی نمائید.

1-سرعت را در درایو 50%    60%     70%   تعریف کنیدببینید  تعداد لرزش های ریتمیک متناسب با کم کردن سرعت کم میشود یا خیر

2-فلایویل موتور را جدا کرده و تست بگیرید

در صورتی که هیچ یک از موارد بالا نبود با تعویض درایو نتیجه مطلوب خواهی گرفت.

با عرض سلام خدمت آقای یاوری

لطفا بفرمایید که ظرفیت کابین زمانی که به سمت بالا میره و دچار لرزش میشه در چه حدی هست آیا در ظرفیت کم این ایرادو داره یا بالعکس ، در ضمن تیون درایو بررسی بشه ؛ من در تجربه مشابه و با موتور گیرلس ولتاژ حد اکثر موتور رو پایین آوردم (با تنظیم درایو) و لرزش رو از بین بردم البته سرعت به 1.5 کاهش پیدا کرد؛

تیم ما همیشه برای چنین آسانسور هایی از تجهیزات direct approach استفاده میکنه چون قدرت درایو در این موارد حرف اول رو میزنه

یه کار متهورانه هم میتونی انجام بدی و اونم اینه که تابلوی آسانسوری که خوب کار میکنه رو با این یکی جایگزین کنی ببینی نتیجه چی میشه

با سلام و احترام خدمت دوستان و همکاران محترم.

احتراما در خصوص لرزش کابین و عوامل موثر در لرزش کابین با شرایط فوق موارد ذیل دخیل و نیاز است مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد.

 

استفاده از دستگاه لرزه نگار یکی از روشهای رسیدن به اشکال است www.parslift.com

 

در صورتیکه نسبت به صحیح و سالم بودن تمامی موارد مکانیک آسانسور و عوامل دخیل آن در لرزش آسانسور اطمینان دارید، عمدتا لرزشهایی که بصورت ویبره و در هر دو جهت حرکت کابین با درایوهایی با سیستم closed loop مانند درایو Omron L7 وجود دارد، منشا آنها می تواند:

 1. معیوب بودن انکودر
 2. مناسب نبودن سیم ارتباطی انکودر به تابلو فرمان
 3. مناسب نبودن محل اتصال در جایی که سیم انکودر اضافه شده است
 4. بسته نبودن شیلد سیم انکودر به تابلو فرمان
 5. مناسب نبودن ارت ساختمان و تابلو فرمان
 6. خرابی کارت انکودر درایو، عدم تنظیم صحیح پارامترهای PID درایو
 7. محکم نبودن اتصالات قدرت مانند برق ورودی و خروجی درایو
 8. بررسی اتصالات برق قدرت ورودی به تابلو فرمان از کنتور پایین ساختمان تا محل ورودی آن به تابلو فرمان
 9. معیوب بودت تیغه های قدرت کنتاکتور TC1 و TC2تابلو فرمان
 10. آچار کشی و بازدید سیمهای ارتباطی موتور از تابلو فرمان تا تخته کلم موتور و موارد دیگر .......

 

به منظور تست انکودر و اطمینان از صحت عملکرد آن می توان با رعایت موارد ایمنی، تنظیمات درایو را بصورت open loop تغییر داد.

در این شرایط انکودر از مدار خارج شده و درایو از فیدبک انکودر در زمان حرکت استفاده ای نمی کند.

در این شرایط حرکت آسانسور همراه با شوک استارت، استپ و دوراندازی خواهد بود اما هدف بررسی تاثیر آن برروی لرزش کابین میباشد.

در صورتیکه لرزش از بین رفت ایراد انکودر، سیم ارتباطی و کارت انکودر می تواند باشد، اما اگر لرزش همچنان وجود داشت می بایست تنظیمات درایو مجددا بصورت closed loop تنظیم و مابقی موارد مورد بررسی قرار گیرد.

نیاز است پارامترهای مربوط به انکودر مانند:

 • رزولوشن آن
 • تنظیمات موتور مانند rpm 
 • جریان موتور
 • لغزش و پارامترهای کنترلی PID درایو چک و مورد بررسی قرار گیرد.

 

می توان با رعایت موارد ایمنی مستقیما موتور را به درایو بسته تا کلیه کنتاکتورها و مسیرهای ارتباطی از مدار خارج و تست حرکتی انجام داد و در صورتیکه لرزش برطرف گردد ایراد از مواردی است که از مدار خارج شده اند مانند:

 • کنتاکتورها
 • ترمینالها 
 • سیم های قدرت تابلو فرمان.
 • با رعایت موارد ایمنی می توان 2 تست بصورت مستقل از موتور انجام داد که هر دو بسیار بسیار خطرناک و در صورتیکه موارد ایمنی بصورت کامل رعایت نگردد و یا تجربه کافی در این زمینه وجود نداشته باشد بسیار بسیار خطر آفرین خواهد بود.
 • تست اول به این شکل است که می توان:
 1. کابین را به پایین طبقه فرستاد
 2. درب کابین را در حالت بسته قرارداده 
 3. سپس با باز کردن فک ترمز بصورت دستی، همزمان با بالا آمدن کابین به سمت بالا و افزایش سرعت آن، میزان لرزش کابین را مورد بررسی قرار داد
 4. در این صورت اگر لرزش وجود داشته باشد مربوط به مکانیک و مجموعه گیربکس و موتور آسانسور خواهد بود.
 • تست دوم:
 1. قرار دادن آسانسور در بین طبقات و اتصال موتور به برق مستقیم 3 فاز است
 2. پس از تعیین جهت چرخش موتور، می بایست کابین را به پایین ترین طبقه برده
 3. درب کابین را بسته و موتور را طوری به برق 3 فاز متصل کنیم که کابین در جهت بالا حرکت نماید
 4. در این شرایط نیز لرزش کابین بررسی می گردد، در این وضعیت لرزش مربوط به موتور، گیربکس و سیم پیچی موتور خواهد بود.

آخرین موضوع لرزش می تواند خرابی درایو (که عمدتا مربوط به IGBT های آن خواهد بود) باشد که با تعویض آن می توان تست لازم را انجام داد.

لازم بذکر است مناسب ترین و کارشناسی ترین روش جهت تست لرزش کابین و مشخص شدن عوامل آن استفاده از سیستم EVA می باشد.

این دستگاه داخل کابین قرار گرفته و در زمان حرکت کابین تمامی لرزشها و تکانهای ناخواسته کابین را سنس کرده و با ارایه گزارش آن بصورت شکل موج و . . .، می توان توسط کارشناس مکانیک بصورت دقیق و کارشناسی عوامل لرزش را شناسایی و برطرف نمود.

امیدوارم مطالب فوق مفید واقع شده باشد.

ارادتمند

سهیل روانبخش

 

یه سلام سفارشی حضور مهندس سهیل روانبخش و سلام خدمت دوستان سایت

وظیفه خودم میدونم از همکار عزیز آقای مهندس سهیل روانبخش که با پاسخ های تشریحی و کامل خود مخصوصن دلایل لرزش کابین اسانسور باعث انتقال دانش و ارتقاء آگاهی قشر فنی میشه تشکر و قدردانی کنم و برایشان سعادت دنیا و آخرت را آرزو کنم .

باسلام به شما کاربر میهمان و تمامی اساتید و دوستان محترم

احتراما ضمن تشکر از شما بابت مطالعه مطلب فوق، به عرض می رسانم باعث افتخار بنده خواهد بود که بتوانم سهم هرچند کوچکی در اعتلا و پیشرفت صنعت آسانسور کشورمان داشته باشم. اینجانب ضمن کسب اطلاعات از دیگر اساتید، درصورتیکه موردی در حد اطلاعات بنده باشد، در نشر آن کوتاهی نخواهم کرد.

ارادتمند

سهیل روانبخش

 از سخاوت آب روی افزون شود

وز بخیلی بی خرد ملعون شود

سلام مهندس روانبخش عزیز- مدتهاست من از مطالبتون بهره می برم - خیلی مشکلاتم را تو این مطالب یافتم- ای کاش همکاران دیگه مثل شما تجربیاتشون رو بگن-  از دور دستت را می بوسم که خالصانه علم و دانشتون را برای امثال من و دوستان این صنعت ترویج میکنید-پیروز و موفق و پرکار باشید

با سلام و عرض ادب

لطفا در صورت تمایل راهنمایی بفرمایید :

برای یک ساختمان مسکونی که قرار است ساخته بشود با 5 نقطه توقف و با ظرفیت 6 نفر چه نوع آسانسوری مناسب است (ایمنی-دوام و کیفیت ساخت و نصب بالا)؟

با ذکر این نکته که نمیخوام تحت هیچ شرایطی یه نیم طبقه برای تجهیزات در پشت بام در نظر بگیرم چون ساختمون زشت و بد منظره میشه.

با تشکر از شما

سلام خدمت ادمین محترم این وبسایت و تشکر فراوان به خاطر اطلاعات مفیدی که در اختیار همه قرار میدید. اگه میشه ی توضیحی میخواستم در مورد محبوبیت آسانسور های خورشیدی. و اینکه تا چه حد تونسته نظر بازار و کارفرمایان رو جلب کنه؟

با سلام

ضمن سپاس و تشکر
آسانسورهای خورشیدی (سولار) یکی از محصولات جدید این صنعت است که دارای عمر کمی است و به همین جهت به دلیل ناشناخته بودن تکنولوژی آن هنوز در ابتدای راه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک زیر مراجعه فرمائید:

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع عدد بیست با عدد چهل را به عدد بنویسید.

شرکت مرتبط