آسانسوری که با قطع برق شهر کار می کند

 
تاریخ انتشار: یکشنبه, 1391/11/01 - 16:13 توسط پار

آسانسور با موتور گیرلس لیپروکا (LiProKa Gearless Lift Motor) با فناوری حرکت سبز مناسب ظرفیتهای 6 و 8 و 10 و 13 نفره با حداقل مصرف انرژی و بدون استفاده از برق سه فاز، با استفاده از برق تکفاز پدیده ای جدید در صنعت آسانسور می باشد که برای اولین بار ابداع شده است.

فناوری حرکت سبز آسانسور (Green Motion Lift Technologies) حرکتی نوین در عرصه صنعت آسانسور می باشد. در دنياي مدرن قرن 21، آسانسورها بخش مهمي از زندگي شهر نشيني به حساب مي آيند، تردد در ساختمانهاي بدون آسانسور، ناخوشايند و تقريباً غير ممكن است، به طوريكه هم اكنون در ساختمانهاي كوچك 3 و 4 طبقه نيز از آسانسور استفاده مي شود.

در آغاز هزاره سوم، موضوع بحران انرژی و افزايش روز افزون قيمت حامل هاي انرژي، بحث بهبود راندمان و كاهش مصرف انرژي در لوازم خانگي بسيار ضروري بوده و آسانسور به عنوان یکی از پرمصرف ترین منابع انرژی در ساختمان نيز از اين امر مستثني نمي باشد. فناوري هايي كه تا كنون جهت جلوگيري از اتلاف انرژي در آسانسورها بكار گرفته شده بعنوان يك دستاورد بسيار پر ارزش و گران قيمت مطرح بوده است.

با توجه به تعداد بسيار زیاد آسانسور در جهان، پتانسيل بسيار بزرگي براي ذخيره انرژي وجود دارد كه مي توان با مديريت صحيح و پيدا نمودن راه حل های مناسب و ارزان قيمت، اين انرژي قابل بازيافت را كه تا كنون در يك فرآيند يك طرفه به وسيله مقاومت هاي خاصی به حرارت تبديل شده و از بين مي رفته را در قالب يك تكنولوژی جديد و مقرون به صرفه به بازار رقابتي عرضه نمود.

به جهت اهمیت چاره جویی کاهش مصرف انرژی، مسئولین و نهادهای زیربط در این عرصه نیز با اولویت خاص روی "پروژه کاهش مصرف انرژی" توجه زیادی نموده اند. این نهادها شامل:

 • "انجمن بهینه سازی مصرف انرژی ایران" (IECS) 
 • "انجمن مدیریت سبز ایران"
 • "رئیس بنیاد جهانی انرژی" پروتکل همکاری مشترک در زمینه راهکارهای صرفه جویی انرژی را امضاء کردند.
 • آقای "ولفگانگ نیومن" رئیس بنیاد جهانی انرژی معتقد است، "صرفه جویی در مصرف انرژی اولویت آینده بشریت می باشد".
 •  سازمان ملل متحد نیز با توجه ویژه به صرفه جویی انرژی، سال 2012 را سال انرژی پایدار نامیده بود. 

 

با توجه به محدود بودن منابع و اهمیت صرفه جویی انرژی، طراحان و دست اندرکاران صنعت ساختمان بعلت پیوند ناگسستنی ساختمان با صنعت آسانسور، همیشه به فکر راهکاری هستند که از مصرف انرژی آسانسورها کاسته شود، در این بین خبر راه انداری سیستمی که، مصرف انرژی را به شدت کاهش داده و آسانسور با برق تکفاز معمولی ساختمان کار می کند، باعث شگفتی و تعجب همگان شده است.

این سیستم و تکنولوژی جدید، که نمونه آن برای اولین بار در نمایشگاه بین المللی تهران "توسط گروه پارلیفت" (Paar Lift Group) رونمایی شده، در "یک آسانسور شش نفره"، فقط معادل مصرف یک سشوار معمولی به انرژی برق نیاز دارد، و در صورت قطع برق شبکه سراسری، این آسانسور قادر است تا 200 استارت بدون نیاز به برق شهر ساعتها کار کند و قطع برق شبکه هیچگونه مانعی برای ادامه حرکت آسانسور نخواهد بود.

از دیگر نکات جالب "فناوری حرکت سبز آسانسور" امکان برنامه ریزی در زمان اوج مصرف انرژی شبکه برق شهر می باشد. لذا با توجه باینکه کنتورهای برق هوشمند جدید، در ساعات اوج مصرف (ساعات پیک) برق مصرفی به صورت تصاعدی محاسبه می شود، این آسانسور قادر است در این ساعات، بدون نیاز به برق شبکه با بهره گیری از انرژی ذخیره شده در "پک باطری" بکار خود ادامه داده و پس از ساعات پیک مصرف مجددا" به شبکه برق شهری متصل شود.

با توجه به مطالب فوق "گروه پارس لیفت" مصمم شد اطلاعات بیشتری از چگونگی "فناوری جدید حرکت سبز آسانسور" و ویژگی های این تکنولوژی جدید و پدیده جالب را جهت دوستان ارائه نماید.

به همین جهت در یکی از روزهای سرد دی ماه 1391 با تعین وقت قبلی گپ و گفتی دوستانه و صمیمی با "آقای مهندس مجید پار مدیریت گروه پارلیفت" برگزار گردید. متن کامل این گفتگو جهت علاقمندان، متخصصین، پیمانکاران، مهندسین مشاور، انبوه سازان و دانشجویان صنعت آسانسور بشرح زیر به آگاهی می رسد.

آقای مهندس مجید پار

 قبل از شروع جلسه پرسش و پاسخ، از نمونه نمایشگاهی"آسانسوری که با برق تکفاز کار میکند و ساعتها بدون نیاز به برق شهری فقط با برق باطری قادر است کار کند" در قسمت جنوبی محوطه "ساختمان مرکزی شرکت پارلیفت" بازدید نموده و پس از آنکه برق شبکه شهری قطع گردید، وارد کابین بسیار شیک و زیبای این آسانسور شده و بارها بالا و پائین رفتیم، آسانسور با استفاده از برق باطری بسیار بی صدا و نرم کار می کرد.

پس از استقرار در دفتر ضمن تشکر از مساعدت آقای مهندس پار، اولین پرسش با این سئوال آغاز شد:

انرژي قابل بازيافت در آسانسور ها چگونه توليد مي شود؟

در آسانسورهاي كششي، كابين و كادر وزنه توسط سيم هاي بكسلي كه از روي فلكه موتور عبور مي كنند به يكديگر متصل مي باشند.

ميزان وزن كادر وزنه برابر با وزن كابين بعلاوه نصف ظرفيت آسانسور مي باشد، بعنوان

مثال:

اگر وزن كابين يك آسانسور6 نفره معادل 500 كيلو گرم باشد.

مقدار وزنه در مقابل معادل هفتصد و بیست وپنج کیلوگرم(725=225+500)  خواهد بود.

حال فرض كنيم كابين آسانسور بدون مسافر در پايين ترين طبقه و كادر وزنه در بالا باشد (وزنه تعادل سنگين تر از كابين) در حركت به سمت بالا، كابين آسانسور با كوچكترين نيرويي شروع به حركت مي كند.

در اين حالت موتور ضمن عدم استفاده از شبكه ي برق به ژنراتور تبديل شده، در نتیجه ولتاژ و جريان قابل توجهي توليد مي كند. همچنين در حالتي كه كابين با ظرفيت پر، از بالا ترين طبقه به سمت پايين حركت كند (كابين سنگين تر از وزنه تعادل) نيز موتور تبديل به ژنراتور خواهد شد.

انرژي برق توليد شده توسط موتور كه تاكنون بعنوان يك چالش مطرح بوده، بوسيله مقاومت هاي خاصی به حرارت تبديل و از اين طريق مستهلك مي شود، در صورتيكه اين انرژي با روش هاي كم هزينه و نوين قابل بازيافت مي باشد.
براي درك واقعي از ميزان انر‍ژي توليد شده توسط موتور به يك مثال توجه فرمائيد:
يك آسانسور با ظرفيت 8 نفر در ساختماني مسكوني را در نظر بگيريد:

فرض كنيد اين آسانسور 150 بار در روز طي مسير كند، اگر يك سوم از اين تعداد حركت با

 • ظرفيت خالي، يك سوم با
 • ظرفيت نيم پر و مابقي با
 • ظرفيت كامل انجام شود، در هر حالت 50 سفر خواهيم داشت و با توجه به اينكه هر سفر يك مسير رفت و برگشت (به سمت بالا و پايين) مي باشد،
 • بنابراين آسانسور 25 مرتبه با ظرفيت خالي به سمت بالا حرکت داشته
 • 25 مرتبه با ظرفيت پر از بالا به پايين حركت نموده است.
 • پس در هر دو صورت ما توليد انرژي خواهيم داشت

 

تاكنون تكنولوژيي بازيافت انرژي در آسانسور به چه صورتي بوده است؟

 تكنولوژي بازيافت انرژي توسط سيستم هاي پيچيده و گران قيمتي انجام مي شده كه ولتاژ توليد شده توسط موتور را بوسيله دستگاه مبدل به ولتاژ AC سنكرون شده به برق شهر تبديل و سپس به شبكه برگشت مي شده، كه با توجه به هزینه های بالای تکنولوژی بازیافت، اين سيستم در تعداد اندكي از ساختمان هاي بلند مرتبه استفاده شده است و به طبع آن در ساختمان هاي كوچك انگيزه اي براي استفاده از اين فناوري وجود نداشته و انرژي تولید شده هدر داده مي شود.

معایب فناوري بازيافت در روش مذكور موجب شده كه استفاده از این تکنولوژی عموميت پيدا نكند.

تكنولوژي ايجاد شده توسط مجموعه پارليفت داراي چه برتري مي باشد؟

در ابتدا لازم است توضيح كوتاهي در مورد موتورهاي استفاده شده در اين فناوري ارائه نمائيم:

بعد از اختراع نسل جديد موتورهاي گيرلس Liproka توسط شركت EMF آلمان، توليد موتورهاي با ولتاژ پايين تر در حجم كوچك و راندمان بالاتر با كمترين تلفات حرارتي ميسر گرديد.


با توجه به تلفات انرژي موتورهاي الكتريكي ( تلفات مسي) كه عمدتاً در سيم پيچ داخل موتور مي باشد، هر چه مقاومت اهمي كمتر باشد مقدار تلفات كمتر و راندمان موتور بالا خواهد بود.

بعنوان مثال تلفات داخل دو موتور با مشخصات يكسان از نظر توان را با توجه به امپدانس سيم پيچ با يكديگر مقايسه مي كنيم .
مقدار تلفات مسي براي موتور گيرلس معمولي:

                                       
                                   I=9A   Ru=2     3/2kw      380V       موتور 450kg
PLOS =I2r           Plos= 92 x 2 = 162 w
همين محاسبات را براي موتور EMF با مقاومت سيم پيچ   Ru=0/6 انجام می دهيم:


                                         PLOS = 92 x 0/6 = 48/6  w                                  
مي دانيم كه با پايين آوردن ولتاژ موتور با توان مساوي مقدار جريان افزايش پيدا خواهد كرد مقادير تلفات مسي را براي موتورهاي مذكور محاسبه مي كنيم.


ولتاژ موتور 220 ولت و آمپر حدود 15/75
موتور گیرلس معمولی

PLOS = 15/752 x 2 = 496                            w                                                                                     
موتور گیرلس EMF

PLOS = 15/752  x 0/6 = 148                        w                                                                                
همانگونه كه مشاهده مي شود مقدار تلفات مسي در موتورهاي با تكنولوژي Liproka با ولتاژ كار سه فاز 220 ولت معادل موتور هاي معمولي گيرلس در ولتاژ 380 ولت مي باشد.
بدون شك تمام موتورها را مي توان با ولتاژ پايين راه اندازی نمود ولي حرارت ايجاد شده در داخل موتور در اثر تلفات توان مسي محدوديت بوجود آورده و مي بايست با بزرگ كردن پوسته موتور و  نصب فن الكتريكي معضل مذكور را حل نمود.

 

اختراع موتورهاي گيرلس با تكنولوژي Liproka با ولتاژ كار پايين چگونه به ايجاد تكنولوژي جديد بازيافت انرژي كمك نموده است؟

به طور معمول ذخيره انرژي در موتورهايي با ولتاژ كار پايين بسيار آسان تر از ذخيره انرژي در موتورهاي 380 ولت مي باشد.

 لذا با كنترل جريان و ولتا‍‍‍‍‍‍‍‍ژ مي توانيم انرژي حاصل از ژنراتور شدن موتور را تحت كنترل در آورده و در "پك باطري" ذخيره نمائيم.

با پايين آوردن ولتاژ كار موتور جريان مصرفي بالا مي رود اين اضافه جريان چگونه جبران مي گردد؟

ولتاژ و جريان بازيافتي از موتور زمانيكه كنترل شده و در يك "پك باطري" ذخيره گردد در حالت برعكس به مصرف موتور آسانسور مي رسد، بدین صورت که بخشي از جريان مصرفي موتور را از "پك باتري" و بخش ديگر را از "شبكه" تامين مي کند.

"برايند كلي كاهش مصرف انرژي از شبكه در حدود 40 درصد مي باشد"

تكنولوژي جديد چه مزاياي ديگري مي تواند داشته باشد؟

 • در شرايطي كه محدوديت تامین برق سه فاز وجود داشته باشد، مي توان با برق تك فاز 220 ولت آسانسور را راه اندازي نمود.
 •  امكان كاركرد این آسانسور با حداقل 200 استارت در صورت قطع برق شبکه با توجه به انرژي بازيافتي ذخيره شده در "پك باتري" (و همچنین عدم نياز به ژنراتور جهت روشن نگه داشتن آسانسور در زمان قطع برق شبکه)

ضمن اینكه ژنراتورها داراي مشکلاتی از قبيل :

 • قيمت بالای تامین ژنراتور
 • نياز به فضاي كافي جهت استقرار ژنراتور
 • آلودگي صوتي و ایجاد دود در ساختمان
 • تعمير و نگهداري
 • مشکلات تامین سوخت(بنزین یا گازوئیل) و.....مي باشند.

در صورتي كه با استفاده از پك باطري در سيستم جدید:

 • دائماً درحال شارژ و دشارژ بوده و حداكثر عمر را خواهد داشت
 • نياز به فضاي خاصي  ندارد.
 • صرفه جويي در مصرف انرژي دارد.
 • با استفاده از تنظيمات ويژه ی این سيستم برای قطع برق شبکه در ساعت اوج مصرف (ساعات پیک مصرف) و استفاده از انرژی ذخیره شده در "پک باتری" می توانیم مصرف انرژی برق را به حداقل برسانیم.

 

استفاده از اين تكنولوژي نوين مستلزم صرف چه ميزان هزينه اضافي مي باشد؟

از آنجائيكه اکثر آسانسورهاي منصوبه در سالهاي اخير داراي دستگاه نجات اضطراري (سیستم بلاک اوت)مي باشند، سيستم "پك باتري" در این تکنولوژی جدید می تواند جايگزين آن گردد (در موتور هاي 220 ولت)، لذا جایگزین نمودن تكنولوژي نوين هيچگونه هزينه اضافي برای مصرف کننده نخواهد داشت.
چه زماني "سيستم آسانسور بازيافت"را طراحی و حدوداً چند دستگاه از آن را راه اندازي کرده اید
حدوداً 9 ماه پيش اولين آسانسور سیستم جدید طراحی و با موفقيت نصب و راه اندازي گرديد.

از آن زمان تا كنون نیز بيش از 60 دستگاه از این آسانسورها راه اندازي شده است. تصور ما بر اين است كه این تکنولوژی با توجه به نداشتن هزینه های اضافی و کارایی بالا، بزودی جایگزین سیستم های قبلی خواهد شد.

تفاوت سيستم هاي نجات اضطراري (سیستم بلاک اوت) با دستگاه مذكور در چه مي باشد؟

بطور کلی در  سیستم نجات اضطراری(بلاک اوت) چند ثانیه پس از قطع برق شبکه و از کار افتادن آسانسور، دستگاه برق اضطرای وارد مدار شده، کابین را به نزدیکترین طبقه هدایت می کند و پس از باز کردن درب کابین، آسانسور خاموش شده و از کار می افتد. 

پس در این صورت:

 • دستگاه نجات اضطراری (بلاک اوت) بصورت آن لاين کار نمی کند، چند ثانیه طول می کشد تا وارد مدار شود.
 • هيچگونه بازيافت انرژي در آن صورت نمي گيرد.
 •  فقط انرژی لازم جهت نيم طبقه حركت دارد.

در صورتي كه با تكنولوژي جديد:

 •  آسانسور بدون توقف در حين قطع برق به حركت خود ادامه مي دهد.
 • مقدار قابل توجهي بازيافت انرژي دارد.
 • پس از قطع برق امکان پاسخ به حداقل 200 درخواست(استارت) را دارد.

بنابراین نتيجه مي گيريم که این تکنولوژی جدید از نظر كارايي با سیستم های قبلی قابل مقايسه نمي باشد.

 

آیا در تکنولوژی جدید از نظر ظرفیت و تعداد طبقات محدودیتی وجود دارد؟

در سیستم جدید قابلیت کار برای آسانسورهای مختلف تا:

 • ظرفیت 1000 کیلوگرم (آسانسور 13 نفره) و
 • سرعت 1.6m/s فراهم و از نظر تعداد طبقات هیچگونه محدودیتی وجود ندارد

 یکدستگاه آسانسور شش نفره از این آسانسور فقط معادل یک سشوار ساده برق مصرف می کند

و آخرین سئوال:

عنوان شده که این آسانسور فقط معادل مصرف یک سشوار برق مصرف می کند، آیا واقعا" مقدار مصرف این آسانسور اینقدر کم است؟

بله همینطور است، یکدستگاه آسانسور شش نفره از این آسانسور فقط معادل یک سشوار ساده برق مصرف می کند.

ضمن سپاس مجدد از همکار گرامی جناب آقای مهندس مجید پار و همکاران محترم، و آرزوی ارائه نوآوری های جدید توسط "گروه پار لیفت" از کلیه همکاران و دوستان محترم و مخصوصا" دوستان عزیزی که در نصب این آسانسورها مشارکت یا تجربه ای در این زمینه داشته اند، و یا در این زمینه تخصصی دارند، تقاضا می شود نظرات، پیشنهادات، انتقادات، مشکلات و یا امتیازات این سیستم جدید را در قسمت نظرات اعلام نمایند.

سلام  شنیدن خبر آسانسور با برق 220 خوشحال کننده بودچون این نوآوری توسط ایرانی ابداع شده و نشون میده اگه فضا ایجاد بشه میشه کارهای بیشتری انجام داد. به اقای پار هم تبریک میگم  اما یه سئوال دارم  که

 • باطری این آسانسور یا پک باطری از چه نوع است و چندتاست و چه مشخصاتی داره؟

ضمنا قبلا تو آبان ماه در خبرها یه خبر اومد که یه محقق آسانسوری اختراع کرده که با برق 12 ولت کار میکنه اما من از هرکی سئوال کردم پاسخ درستی نداد حالا میخواستم ببینم آیا آسانسور 12 ولتی فقط یه طرح بوده یا اینکه واقعیت داره؟ البته یکی از همکارای تهرونی گفت واقعیت نداره دوستانی که از این مطلب خبری دارند لطفا مارادرجریان بذارن

دوست عزيز جناب اقاي رامين با تشكر از اظهار لطف شما .

:باطريهای مورد استفاده در این آسانسور از نوع سيلد اسيد ٩ آمپر ١٢ولت ميباشند.

از آنجاييكه مرتبا" شارز و دشارژ ميشوند عمر طولاني تري دارند. قابل ذكر است به خاطر استفاده از باطري در توليد برق از سولارها، تكنولوزي توليد و عمر باطري ها ارتقاء ميابد.

حداقل عمر باطريهاي موجود ٣ سال ميباشد. در ضمن تعداد ٢٠ باطری سري شده است.

(تصویر انتخاب سایت پارس لیفت می باشد)

سلام استاد مجید پار صنعتگر خلاق و متعهد سپاس از تلاش و  پاسختون ومتاسفم از بعضی دوستان که بجای بازگردن زمینه بحث و اطلاعات فنی و تخصصی  باغرض های بیمارگونه انرژی خراب کن میشن 

در مورد آسانسور 12 ولتی کسی از دوستان اطلاعی نداره ممنون میشم در این مورد نیز خبررسونی کنید

سلام   باتشکر از ارائه مطلب علمی و بسیار کاربردی  شما در صنعت آسانسور درایران . من طی ایمیلی جهت نصب اسانسور برای 3 طبقه و بیرون از ساختمان (اقای مهندس خلیلی ) ارسال و تقاضا ی انرا نمودم. در بیرون ازساختمان فضا موجود و ستون ها و بتون دردسترس است که چنانچه ریل ها باید نصب شوند فضای مفید موجود است لطفا چنانچه مقدور است نوع آن و میزان هزینه را اعلام فرمایید البته برای 3 نفر با 2  ایستگاه در طبقات 2 و 3  . ازپاسختان ممنون هستم

سلام

موتور هاي گيرلس آسانسور امروزه در بازار آسانسور مشتري هاي خاصی پيدا كرده است

مزيت هاي موتور گیرلس نسبت به دیگر موتورها (موتور هاي داراي گیربكس ) خيلي زياد است.

در بازار آسانسور موتور گیرلس با مارك هاي مختلف موجود است، اما مهمترین گزينه اي كه برتري اين برند را (موتور گیرلس لیپروکا) نسبت به دیگر محصولات موجود در بازار متمایز می کند، كاهش مصرف انرژي و  گارانتي 5 ساله اين محصول مي باشد، در صورتیکه دیگر محصولات شش ماه هم گارانتی ندارند.

لذا شایسته است به همکار گرامی آقای مهندس مجید پار تبريك گفته و آرزوی موفقیتهای بیشتر برای ایشان و همکارانشان داشته باشیم.

جناب آقای مهندس پار قبلا در ارائه انواع تابلو فرمان و خدمات مربوطه یکه تاز صنعت آسانسور بودند. منتها در طی زمان خدمات و کیفیت این شرکت رو به نقصان گذاشت. حالا ظاهرا ایشان سعی دارند دوباره نظر همکاران را جلب و ایجاد اطمینان مجدد نمایند. لذا درباره این محصول باید بدانیم:

 1. عمر باطری این آسانسور چه مدت است؟ (در حالت فعال و غیر فعال)
 2. خدمات پس از فروش آن چه شرایطی دارد و آیا به مانند خدمات پس از فروش تابلو خواهد بود؟
 3. هزینه خدمات و سرویس این نوع موتور و سیستم چقدر است؟

 

در ضمن مدتی است قطعی برق تقریبا کم شده است و ظاهرا دیگر قطع برق در شهر ها وجود ندارد، در این شرایط عملکرد سیستم باطری چیست؟

با سلام و تشكر از اظهار لطف دوستان عزيز.

متاسفانه جناب اقاي زارعي ظاهرا خيلي آزرده خاطرند و بدون توجه به اصل موضوع كه بازيافت انرژي و.... ميباشد، گویا خواسته اند فقط شکوه كنند.

بهتر است موضوع را از ديد علمي و عملي مورد نقد و بررسی قرار دهند تا ارزش پاسخ داشته باشد.

باسلام

دوست عزیز اگه متن فوق را مطالعه نموده باشید متوجه خواهید شد که این سیستم آسانسور همیشه بصورت فعال، موقعی که خالی حرکت میکنند اقدام به شارژ باتری و هنگام حرکت بصورت پر از برق ذخیره شده کمک میگیرد یعنی سعی شده که از مصرف برق کمتری استفاده کند

ضمنا حالا با بالارفتن قیمت انرژی و کنتورهای هوشمند در هنگام اوج مصرف برق دستگاه از برق ذخیره شده استفاده میکند .

 

سلام به همکار گرامی آقای زارعی دوست خوب چرا غیض کردی؟ با دیدگاهتون مخالفم ولی خوب آزادید نظرتونو اعلام کنین اما اگه با دقت مطالب را مرور کنیم تو اون گفته شده این آسانسور تا 40 درصد کاهش انرژی داره  تازه تو وقتای اوج باری برق هم که میشه از باطری استفاده کرد تا هزینه مصرف برق آسانسور بیاد پائین. حالا اگه برق هم قطع نشه از این شیوه که میشه استفاده کرد. تازه مگه استفاده از باطری اضطراری الان اجباره نشده پس اونم بی خاصیته؟ یا فقط منظورتون این سیستمه؟

پس این فقط یکی از شرایط عملکرد سیستم باطری است که امیدوارم جناب مهندس پار یا دیگر عزیزان پاسخ سئوالات دیگه را بدن

مرکز علمی – کاربردی شرکت صنعتی کوشا برگزار می کند:

همزمان با برگزاری دومین نمایشگاه بین المللی صنایع آسانسور،پله های برقی، بالا برها، قطعات تجهیزات و لوازم جانبی از تاریخ ۲۶ لغایت ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۱ در محل نمایشگاه بین المللی تهران، مرکز علمی-کاربردی شرکت صنعتی کوشا (واحد تهران) در نظر دارد تا با همکاری شرکت بانیان فردای روشن اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی ذیل در سالن ۲۷ نمایشگاه نماید :
عناوین کارگاه ها:

 1.  شناخت و بررسی آسانسورهای کششی 
 2. شناخت و بررسی آسانسورهای هیدرولیک
 3. شناخت و بررسی پله برقی 
 4. آشنایی با مفاهیم استاندارد آسانسور های کششی

از علاقه مندان دعوت می گرددجهت ثبت نام برای حضور در کارگاه های آموزشی و دریافت گواهینامه با شماره تلفن ۴۴۵۴۰۵۹۵ تماس حاصل نمایند.

سایر جزئیات برگزاری کارگاه های فوق اعم از اسامی اساتید برگزار کننده کارگاه ها و سر فصل های آموزشی و زمانبندی دقیق برگزاری کارگاه ها در اطلاعیه های بعدی از طریق همین سایت اعلام خواهد شد.

با سلام خدمت همه آسانسوري ها

سال گذشته اولين نمايشگاه آسانسور و پله برقي توسط شركت بانيان فرداي روشن، با حمايت سنديكای صنعت آسانسور و پله برقی و صنایع وابسته برگذار شد.

البته ایده برگزاري اولین نمایشگاه صنعت آسانسور و پله برقی از سنديكا بود، متاسفانه تا آنجايي كه اطلاع داریم شركت بانیان فردا  تعهدات خود را نسبت به سنديكاي آسانسور اعمال نكرده است و لذا در مورد برگزاری دومین نمایشگاه آسانسور،سنديكا به اعضاي خود اعلام كرده است كه اين نمايشگاه مورد حمايت آن نمي باشد.

حال چه اصراري است اين همه تلاش برای برپایی نمايشگاه، مگر نه اينكه ما آسانسوري ها همه در يك خانه به نام سنديكا زندگي مي كنيم؟

چرا از خانه خودمان حمايت نكنيم؟

حتي اگر اين با این امر موافق هم نباشیم، نبايد بگذاريم روزنه اي از بيرون  ديده شود 

جناب آقای مهندس پار

با سلام

در خصوص بکارگیری آسانسور تکفاز ..... سبز...... تبریک صمیمانه من را پذیرا باشید

به امید موفقیت شما و سایر همکارانتان در داشتن ایرانی سربلند

سلام ضمن تشکر از پاسختون میخواستم بدونم آیا "شرکت پارلیفت" تو نمایشگاه اختصاصی آسانسور که اواخر بهمن ماه دایر میشه شرکت میکنه؟ ممنون میشم اگه شرکت میکنید شماره سالن و غرفه را علام کنید

با سلام خدمت مهندس پار

میخواستم در مورد مشخصات آسانسور و قیمت و هزینه نصب آن برای ساختمان 4 طبقه اطلاعاتی دهید و لطفا آدرس و شماره تماس شرکت را برایم ایمل کنید .

با سلام
کاربر گرامی شما برای تماس با شرکت پار کنترل میتوانید با کلیک روی بنر تبلیغاتی این شرکت در بالای صفحات سایت پارس لیفت، شماره تلفن و آدرس تماس این شرکت را در اختیار داشته باشید.

< (Green Motion Lift Technologies)
امروز پنجشنبه 26 بهمن 1391 با آغاز اولین روز دومین نمایشگاه بین المللی صنعت آسانسور و پله برقی، "گروه پار لیفت" راس ساعت 4 بعد از ظهر سمینارمعرفی تکنولوژی حرکت سبز آسانسور با حضور

 • مدیران شرکتها و اعضای قدیمی و جوانان صنعت آسانسور ایران
 • شرکتهای بازرسی
 • مدیران دانشگاه آسانسور دماوند و دانشکاه آسانسور کوشا
 • اعضای سندیکای صنعت آسانسور و پله برقی،
 • اصحاب رسانه
 • میهمانانی از آلمان ( مخصوصا" یکی از طراحان اصلی این موتور) و ترکیه
 • دانشجویان رشته آسانسور در سالن کنفرانس شماره یک نمایشگاه بین المللی در رابطه با آسانسور تک فاز گیرلس با موتور لبپروکا (LiProKa Gearless Lift Motor) با تکنولوژی حرکت سبز برگزار نمود.

در آغاز مراسم "آقای مهندس مجید" پار ضمن تشکر از میهمانان، سخنان مبسوطی در رابطه با مزایای این تکنولوژی بیان نمود و در انتها با پاسخ به سئوالات شرکت کنندگان در این سمینار توضیحات لازم را ارائه نمودند.

از نکات قابل توجه در پرسش و پاسخ یکی این بود که چه مدتی می توان بدون نیاز به برق شهر و با باطری از آسانسور استفاده نمود؟

که آقای پار اظهار داشتند، حداقل 200 استارت، یا چیزی حدود 24 ساعت، که یکی از حاضرین اظهار داشت:
ما از این آسانسورها در ارومیه داریم و حدود یک هفته فقط با برق باطری کار کرده، که آقای پار در پاسخ اظهار داشتند، بله ما که میگوئیم 200 استارت حداقل آن است در صورتیکه تا 300 استارت هم جواب داده، اما به جهت مقبولیت گفتار در گارانتی به حداقل اکتفا نموده ایم.

همکار دیگری سئوال کرد آیا زمانیکه فقط از باطری استفاده می شود، عمل شارژ باطری انجام می شود؟

 پاسخ این همکار نیز آری بود، و اظهار شد بله در آن زمان هم این حالت وجود دارد، اما نه مثل زمانیکه برق هست، به همین دلیل عمل شارژ و دشارژ دائم در حال انجام است و همین مسئله باعث سالم ماندن باطری می باشد و به همین دلیل عمر باطریها در این آسانسور بالا بوده و ماندگاری و سالم ماندن آن حداقل بیش از سه سال می باشد. ضمن اینکه با وجود نرم افزار خاصی که در این سیستم مورد استفاده قرار گرفته در زمان اوج باری(یا زمان پیک مصرف برق) که در این ساعات هزینه برق مصرف توسط وزارت نیرو  تقریبا" دو برابر محاسبه می شود، سیستم مذکور استفاده از برق شهر را به طور اتوماتیک قطع کرده و از برق باطری استفاده می کند،  پس از گذشت زمان "اوج باری" دوباره به حالت قبل باز گشته و این مسئله در کاهش هزینه های مصرفی ساختمان تاثیر چشمگیری دارد. 

وظیفه دیگر این نرم افزار مراقبت از میزان انرژی ذخیره شده باطری است، که به محض اینکه میزان ذخیره انرژی به سطحی برسد که باعث از کار افتادن آسانسور شود، قبل از بروز این حالت کابین آسانسور به صورت اتوماتیک در ایستگاه متوقف می شود.

در ادامه مطالبی در رابطه با تابلو فرمان مدل ترون (Tron) که "سیستم کنترل مقصد" (Destination Control) را رهبری می کند بیان شد:

 این سیستم بهینه سازی تردد مسافران و کاهش ترافیک را در پی دارد

آقای پار با اشاره به اینکه این سیستم حدود 12 سال قبل توسط شرکت سوئیسی شیندلر ابداع شده، گفت در ابتدا اکثر کمپانی های بزرگ با عدم پذیرش واقعیت این سیستم سعی در ناکارا بودن آن داشتند، اما به محض اینکه تاریخ اعتبار پتنت این اختراع خاتمه یافت، همه شرکتهای بزرگ آسانسور در جهان به الگوبرداری از آن اقدام نموده و چه تعاریفی که از این سیستم نمی کردند!

 (در این سیستم با انتخاب مقصد خود از طریق پنل شستی داخل لابی، سیستم شما را به مناسب ترین آسانسور جهت رسیدن سریعتر به مقصد راهنمایی می کند)

به جهت درک بهتر مطلب و آشنایی میهمانان با قابلیتهای این سیستم، از طریق اینترنت با آسانسورهای هتل قصر مشهد ارتباط آنلاین برقرار شد،( 8 دستگاه آسانسورهای این هتل به سیستم کنترل مقصد مجهز می باشند) لذا تصویر مونیتورینگ وضعیت حرکت آسانسورها به وسیله ویدیو پروژکتور نمایش داده شد، در این برنامه آنلاین، حرکت آسانسورها قابل رویت بود که یک دستکاه از آنها در حالت رویزیون بود و شش دستگاه در حال سرویس دهی دائم در حال بالا و پائین رفتن بودند، بود و یک دستگاه باقیمانده هنوز آماده سرویس دهی نشده بود، آقای مهندس پار اظهار داشتند، از این طریق مسئول مربوطه از هر نقطه جهان می تواند از طریق اینترنت پس از وارد شدن به برنامه اصلاحات یا تغیرات یا رفع خرابی را به صورت آنلاین (دقیقا" مثل اینکه در موتورخانه حضور دارد) انجام دهد.
سپس از آقای مهندس حیدری دعوت شد تا در رابطه با اقدامات "شرکت پار مکانیک" مطالبی را بیان نماید، ایشان پس از قرار گرفتن پشت میکروفون، گلایه ای از همکاران داشتند که چرا در تولیدات خود مسائل اساسی را مورد توجه قرار نمی دهند و فقط سعی میکنند قطعاتی بسازند که قیمت پائینی داشته باشد، وبا پائین آوردن کیفیت محصولات بیشتر بخاطر جلب رضایت مشتری گام برمیدارند، وی افزود در صورتیکه باید کاری کنیم که مشتری علاقمند استفاده از محصول خوب و مطمئن و با کیفیت باشد و هزینه آن را هم بپردازد، ایشان با انتقاد از سازندگان بزرگ کابین آسانسور، اظهار داشتند که بسیاری از این شرکتها با دارا بودن تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته هنوز هم دارند کابین را مثل دو دهه قبل می سازند، ابته در اینجا با اشاره به آقای میرعبداله یانی گفتند:

تنها شرکتی که در ساخت کابین آسانسور رعایت همه ظرافتها و ریزه کاری ها را داشته و نسبت به تولید کابین های مناسب و قابل قبول اقدام کرده، شرکت دماوند بود و از ایشان تشکر نمود.

در ادامه با نمایش محصولات مکانیکی تولیدی توشط "شرکت پار کنترل" از قبیل انواع براکتهای گوناگون با قابلیت رگلاژ در همه سطوح و بدون نیاز به جوشکاری و مواردی از جمله یوک، قاب وزنه، بادگیرهای کابین، کفشک ریل، شاسی زیر موتور، قطعه زیر ریلها در کف چاه آسانسور و همچنین آهن کشی داخل چاه که با استفاده از انواع آهن آلات بدون نیاز به جوشکاری همه قطعات به صورت پیش ساخته و با قابلیت مونتاژ با پیج و مهره بر اساس انواع ابعاد چاه ساخته می شود، ضمن اینکه در تولید محصولات سعی شده از مهره های پانچی یا جوشی یا پرسی استفاده شود و لذا نصاب با یک آچار کار بستن پیج را انجام می دهد و هرگز نگران افتادن مهره و یا استفاده از دو آچار برای سفت کردن پیچ و مهره نمی باشد و موارد دیگری .......... را به طور همزمان تشریح نمودند.

در خاتمه از آقای مهندس مهدی میرعبداله یانی دعوت شد تا سخنانی بیان نمایند.
آقای میرعباله یانی با بیان خاطره ای از دوران تحصیل در دبیرستان (حدود 50 سال قبل) اظهار داشتند صنعتگر ایرانی باید شنا کردن در دریا را بیامورد، شنا کردن در استخر ساده است، وی در ادامه کفت: ما می توانیم با ارائه کار خوب جایی در بازارهای جهانی برای محصولات خود باز کنیم. الان همکاران اقدامات بسیار موثری انجام داده اند و باید از آنان حمایت کنیم، چرا ما کار جدید به جهان ارائه ندهیم؟
سپس با اشاره به اینکه الان دستمزد افراد فنی این صنعت در اروپا و آمریکا حداقل ساعتی 8 دلار به بالا می باشد، کفت جوانان علاقمند می توانند با فراگیری این تخصص از طریق تحصیلات در موسسات آموزشی شرایط خوبی را برای آینده خود فراهم کنند.
آموزش خیلی مهم است، ما نسل قدیم هستیم و امیدوارم نسل جدید با تلاش خود این صنعت را متحول و پویاتر نماید.
در خاتمه ضمن تشکر از آقای مهندس پار که با تشکیل این جلسه گروه زیادی از فعالان این صنعت را گرد هم آورده، ابراز امیدواری کرد که اینگونه جلسات هر چه بیشتر تشکیل شود.

هرسال بنیاد مراسم برگزار می کند و جوایزی به نخبگان صنعت آسانسور کشور می دهد ، آیا نباید این نخبگان در نمایشگاه حضور داشته باشند و پاسخگویی افراد شاغل در صنعت آسانسور باشند؟ تا نمایشگاه علاوه برجنبه های اقتصادی جنبه های علمی را صنعت آسانسور کشور نیز تقویت شود؟

 معمولا در تمام دنیا رسمه کسانی که در حرفه یا صنعتی نخبه هستند، در نمایشگاه یک غرفه با هزینه دولت و یا با مساعدت دیگرغرفه داران در اختیار او قرار می دهند تا باعث تعامل علمی با سایر فعالان آن صنعت گردد.

اما در کشورما از این رسم ها  اثری نیست. دیروز یکی از نخبگان صنعت آسانسور و پله برقی در نمایشگاه حضور داشت،  شاید از هر ده غرفه دار فقط یکی او را می شناخت.

در چند غرفه دیدم زمانی که غرفه دار می فهمید حضور این نخبه سود اقتصادی برایش ندارد حتی از دعوت کردن نخبه به غرفه خودداری می کرد.

امیدوارم صنعت آسانسور ایران اولین صنعتی باشد که در برگزاری سومین نمایشگاه بین المللی آسانسور و پله برقی، جایگاه مناسبی برای نخبگان صنعت خود تامین کند.

با سلام لطفا به این سوال جواب دهید

موتور آسانسور ACهست نه موتور یونیورسال. که بتواند هم با برق مستقیم و هم بامتناوب کار کند.

آیا برق مستقیم ذخیره شده در آسانسور برای مصرف ، تبدیل به متناوب می شود .یا این که موتور جدید بر پایه موتور یونیور سال است.

در صورتی که یو نیور سال باشد در ولتاژ ودوران های پایین راندمان قابل توجه ندارد

 با سپاس. آبیار

باسلام

این شرکت درحال ساخت هتل درکیش می باشد و نیاز به  8 دستگاه آسانسور با سیستم جدید که در مقاله عنوان شده را دارد لطفا اطلاعات و سئوالات مورد نیاز خود را  اعلام فرمایید تا بر اساس آن اقدامات لازم انجام پذیرد. باتشکر محمدپور

با سلام

عمر باتری های سیلد سرب اسید حداکثر 500 بار شارژ و دشارژ است. اگر در روز 50 بار سیستم مجبور به شارژ و دشارژ شود، چطور ادعا شده که این سیستم باتری هاش 3 عمر می کنند؟

با سلام ما گروهي از پزشكان مشغول ساخت بيمارستان فوق تخصصي سينا در شهر اراك هستيم .آيا آسانسورهاي شما توان انتقال بيمار را دارند و از نظر استاندارد هاي ساخت بيمارستان كاربردي هستند؟ با تشكر

کاربر گرامی جناب آقای دکتر صدیقی

ضمن عرض سلام و آرزوی موفقیت روز افزون برای حضرتعالی و همه پزشکان با وجدان کشور عزیزمان به استحضار حضرتعالی معروض می دارد، این سایت یکی از کاملترین سایت های اطلاع رسانی صنعت فوق العاده پیچیده آسانسور و پله برقی در جهان میباشد. مدیر سایت از معدود اساتید مجرب این صنعت در کشور میباشند و اطلاعات کافی رو حتماً در اختیار مراجعین قرار میدهند.

ضمناً بهترین سیستم پیشنهادی بنده برای پروژه مستحدثه مزبور، آسانسور پکیج هست مثل مارکهای:

 • Fuji
 • Schindler
 • Mitsubishi
 • Kleemann
 • Kone
 • Wittur

و یا دیگر مارک های دیگر.

حضرتعالی میتوانید با شرکتهایی که کار واردات  و نصب و پشتیبانی آسانسورهای پکیج انجام میدهند ارتباط برقرار کرده و از تجارب و اطلاعاتی که در اختیارتان قرار می دهند استفاده نمائید. لازم به توضیح هست که اکثر شرکتهای مزبور در این سایت عضو بوده و دارای صفحه اختصاصی میباشند.

علی ایُّ حالٍ بهتر است حتی در اجرای سازه ساختمان در قسمتی که برای نصب آسانسورها پسش بینی شده است حتماً با شرکت مزبور مشاوره و سپس نسبت به اجرای سازه اقدام فرمائید.

با تشکر

با سلام خدمت مهندس پار میخواستم فرق بین باطری ۷ ٱمپر ساعت و۷.۲ آمپر ساعت رو بدونم وآیا میشه به جای ۷.۲ آمپر ساعت از باطری ۷ آمپر ساعت در نجات اضطراری استفاده کرد

سلام بر همه مهندسین محترم

میخواستم بدانم ایا درایو اسانسور ذخیره سازی انرژی در حالت ژنراتوری موتور انجام میدهد

سلام خدمت استاد عالیقدر جناب مهندس پار

باتوجه به اینکه 20 باطری سری میشه، و عمر باطریها را سه سال برآورد کردید. آیا مابه التفاوت قیمت باطری با قیمت تمام شده انرژی برابری میکند؟

باتشکر و تبریک.

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هفتصد و نود و پنج را به عدد بنویسید.

شرکت مرتبط