آرم شرکت های آسانسوری

 
تاریخ انتشار: یکشنبه, 1391/12/20 - 01:19 توسط طبسی

از گذشته های دور با توجه به گرایشی که به رشته طراحی و ارتباطات تصویری و علاقه ای که به طراحی و گرافیک داشتم، درهر فرصتی با استفاده از "مداد" و تکه ای کاغذ فرصت را غنیمت شمرده و طرحی به تصویر کشیده می شد، طرحهایی از طبیعت، آناتومی بدن، و اجسام، خط و نقاشی، چلیپا و نهایتا"طراحی آرم  و لوگو.

سال 1354 به شرکت ایران شیندلر پیوستم، بعضی از دوستان و مخصوصا"همکاران صنعت آسانسور با اطلاع از این گرایش، سفارشاتی در مورد ترسیم آرم برای شرکتهای آسانسوری دادند، طرح ها و آرمهای بسیاری اجرا کردم که بخشی از این فعالیت در رابطه با طراحی آرم برای شرکتهای آسانسوری و یا افراد شاغل در صنعت آسانسور بود. در ادامه این مطلب آرم تعدادی از این شرکتهای آسانسوری و تاریخچه طراحی آن ها را مطالعه فرمائید.

البته در بعضی از مسابقات طراحی آرم شرکت نموده و تقدیرنامه و جوایزی را کسب نمودم، اما عمده فعالیت طراحی لوگو  به صنعت آسانسور معطوف شد.

 طراحی سابقه ای بس کهن و به درازای تاریخ بشر دارد، نمونه این قدمت طرح های ماندگار مربوط به قرون و اعصار گذشته در غارها می باشد. طرح ها و علاماتی که بشر اولیه ابداع کرده است، از نظر معنی و محتوی، بسیار با ارزشتر از طرح های طراحان هزاره ی اخیر می باشد.

در کشورخودمان نیز طرح ها و تصاویر قشقائیها، اهالی لرستان، کردها، ترکمنها، مردم شمال ایران علی الخصوص طرح های زنان قاسم آبادی و مردمان نائین و یزد و جای جای این سرزمین بر گلیم، نمد، پارچه، سفال، مفرغ و مس و چوب نقش بسته و  نمونه گویا و خوبی از هنر ناب ایرانی است.

"ذغال نیز یکی از قدیمیترین مواد و ابزار طراحی است، حدود چهل هزار سال پیش بشر اولیه از چوبهای نیم سوخته که در اثر تحولات زیر زمینی به کربن تبدیل شده بود برای طراحی بر روی دیوارهای غارها استفاده می کردند. با وجود این که زمان زیادی از آن دوران می گذرد، هنوز هم ذغال ارزش خود را حفظ کرده و در طراحی بکار برده می شود، گرچه در دوران معاصر ذغال تغییر شکل داده و به مداد طراحی که مواد آن از کربن خالص یا همان"گرافیت" تبدیل گشته است، این عنصر سیاه ساده پر رمز و راز زمینه ساز باروری ذوق و افکار بسیاری گردیده است و همیشه نزدیکترین یار همراه من بوده.

در سالهای آغازین کار در ایران شیندلر کسانی که سفارش طراحی آرم دادند، اولین  استادان من در صنعت آسانسور بودند، آقایان پرویز جم نژاد و بهروز فیروزفر.

آرم طراحی شده برای شرکت آریا لیفت در سال 1356

آقای پرویز جم نژاد یکی از استادان با تجربه شرکت ایران شیندلر بودند که در کنار کارشناسان سوئیسی آموزشهای تکمیلی را در سالهای اولیه تاسیس شرکت ایران شیندلر انجام می دادند. وی سفارش طراحی آرم "شرکت آریا لیفت" را دادند که طرح فوق به عنوان طرح نهایی ترسیم و تحویل ایشان شد.

آرم طراحی شده برای شرکت مونت آسانسور در سال 1356

آقای بهروز فیروزفر نیز یکی از استادان قدیمی شرکت ایران شیندلر بود، ایشان مدتی در کنار استادان سوئیسی کار آموزش دانشجویان بورسیه آسانسور را به عهده داشتند. وی در سال 1356 سفارش طراحی آرم "شرکت مونت آسانسور" را دادند که طرح های مختلفی اتود و تهیه شد، تصویر فوق و دو نمونه حاشیه آن یکی از طرح های مورد تائید می باشد.

آرم طراحی شده برای شرکت تسلا ایران در سال 1356

آقای مهدی میرعبداله یانی نیزدر آن سالها یکی از همکاران شرکت ایران شیندلر بود، وی به عنوان موسس بخش سرویس و نگهداری در سال 1355 این واحد تازه تاسیس ایران شیندلر را سر و سامان داد و بعد تحویل آقای عطاریان داد.

وی سفارش طراحی و ترسیم آرم "شرکت تسلا- ایران" را در همانسالها داد.

و چند سال بعد با توجه به فعالیت گسترده این شرکت تهیه آرم جدید "شرکت تسلا" را سفارش دادند.
به مرور طی سالهای بعد دوستان و همکاران آسانسوری و صنایع دیگر سفارشات متعددی برای طراحی آرم و لوگو دادند، که متاسفانه بسیاری از طرح ها به علت گذشت زمان، یا عدم بایگانی، یا در دسترس نبودن پیش طرح یا کپی طرح،  اطلاعاتی از آنها باقی نمانده، اما بعضی از طرح های موجود را جمع آوری نموده و به آگاهی می رسد:

آرم طراحی شده برای شرکت ندیال آسانسور در سال 1355

آقای محمدعلی عطاریان که در ابتدای تشکیل واحد سرویس و تعمیرات و نگهداری ایران شیندلر در ابتدای سال 1355، به عنوان اولین مسئول این قسمت منصوب شد، یکی از دوستانی بود که سفارش تهیه و ترسیم آرمی برای "شرکت ندیال آسانسور" را داد،  تصویر فوق آرم نهایی مربوط به ایشان می باشد که طراحی و اجراء کردم.

آرم طراحی شده برای شرکت ایران زمین آسانسور در سال 1369

آقای بهرام فداکار نیز یکی دیگر از دوستان و همکاران شیندلری است، که ایشان نیز سرپرستی واحد سرویس و نگهداری و تعمیرات شیندلر را به عهده دشت، وقتی اولین مرحله تعدیل نیروی انسانی و در واقع تخریب ایران شیندلر در سالهای دور آغاز شد، به اتفاق آقایان حبیب احدی و غلامرضا اقرلو مبادرت به تاسیس "شرکت ایران زمین" نمودند که آرمی که در بالا مشاهده می فرمائید را طراحی و ترسیم نمودم.

آقای محمدارجمند بیگدلی یکی از مدیران عاملی بود که به دلیل وابستگی فامیلی با معاون وزیر مسکن شرایط خاصی در ایران شیندلر داشت، و در این دوران پرسنل ایران شیندلر را با تاسیس شرکت تعاونی مصرف، در تعاونی وزارتخانه عضو نمود، لذا طرح آرم تعاونی را به من واگذار نمودند.

آرم طراحی شده برای شرکت تسلا ایران آسانسور در سال 1372

همانطوریکه در بالا اشاره کردم، شرکت تسلا- ایران با گسترش فعالیت خود اقدام به اصلاح آرم قدیمی نمود و یکی از روزهای اواخر سال 1371  آقای میرعبداله یانی طی یادداشتی که برایم ارسال کرد، نوشت:

"شرکت تسلا ایران بزودی در مجله آسانسور چاپ آمریکا-(Elevator World) آبونه خواهد شد و قرار است آرم  شرکت تسلا ایران در این مجله مهم چاپ شود، لدا تقاضا کرده بود نسبت به طراحی آرم جدید که دارای معانی مناسبی برای معرفی شرکت باشد اقدام نمایم"

، پس از ارائه چندین اتود مختلف، نهایتا"، طرح فوق پس از کلی کش و قوس مورد تائید قرار گرفت و نهایی شد.

آرم طراحی شده برای شرکت عدل لیفت آسانسور در سال 1371

 

آرم طراحی شده برای شرکت تمکین آسانسور در سال 1373

آقای عادل حیدرنژاد نیز یکی از همکارانی بود که مدتی در بخش سروییس و نگهداری و تعمیرات ایران شیندلر مشغول بکار بود، دوستان همکار، ایشان را بیشتر در رابطه موضوع واگذاری زمین در منطقه پونک بخاطر دارند، وی در سال 1371 پس از بازخرید خدمت، تقاضای طراحی آرمی به نام "عادل لیفت" نمود، که  بهمن ماه سال 1371 طرح فوق را تکمیل و تحویل دادم.

در سال 1373 به طور مشارکتی مبادرت به تاسیس "شرکت تمکین آسانسور" نمودند، که سفارش لوگوی این شرکت را نیز به من واگذار نمود که این طرح هم تهیه و تحویل داده شد، هر دو آرم در بالا دیده می شود.

آرم طراحی شده برای شرکت دنا آسانسور در سال 1373

آقای شکور رفیع پور یکی از پیمانکاران و نصابهای قدیمی و با تجربه ایران شیندلر بودند، که مدتها در شیراز مسئولیت نصب آسانسورهای معالی آباد شیراز و یکی دو پروژه دیگر را در این استان فارس به عهده داشت، بعدها با آقای شرافت مبادرت به تاسیس "شرکت دنا آسانسور" نمودند.(این شرکت بعدها به عنوان نماینده ایران شیندلر در استان فارس معرفی شد) آقای شکور رفیع پور مدتی هم با آقای قاسمپور همکاری داشتند، در سال 1372 از من تقاضا کرد که برای شرکت دنا آسانسور طرحی ترسیم کنم، تصویر فوق طرح نهایی آرم بود که تحویل شد.

 آرم طراحی شده برای شرکت یاران لیفت آسانسور در سال 1375

در سال 1375 به اتفاق تنی چند از همکاران کارخانه ایران شیندلر،آقایان محمد بناگر (مدیر حسابداری صنعتی) آقای علی اصغر کمالیها(سرپرست واحد برق و تابلو کنترل) آقای صفت اله میرزایی(از متخصصین بخش تابلو کنترل) زین العابدین برخورداری(مسئول مونتاژ موتورگیربکس) شرکتی را در قزوین به ثبت رساندیم به نام "آسانسور یاران" طرح فوق را برای این شرکت طراحی و اجراء کردم

آرم طراحی شده برای شرکت آسانسور برتر در سال 1379

آقایان محمدتقی خیرآبادی(پارسازاده) و محمود تجاسب، نیز پس از بازخرید از ایران شیندلر، مبادرت به تاسیس فروشگاهی بنام "آسانسور برتر" نموده، که در آغاز لوازم آسانسور عرضه می کردند، این دوستان نیز در سال 1379 سفارش طراحی آرم تشکیلات خود را به من دادند، که آرم مذکور را در بالا مشاهده می فرمائید.

آرم طراحی شده برای شرکت آسانسور و پله برقی میزان رو در سال 1373

یکی از دوستان همکار نیز در سال 1373 بعد از ترک ایران شیندلر شرکتی تاسیس کرد به نام "آسانسور میزان رو" که طراحی و ترسیم آرم ایشان را انجام دادم.

آرم طراحی شده برای شرکت آسانسور مازند لیفت در سال 1379

سال 1379 آقای فرامرز منافی آذر که ایشان هم از پیمانکاران ایران شیندلر بودند، تقاضای تهیه آرمی با نام "شرکت مازند لیفت" نمود که طرح مذکور را طراحی و تحویل دادم.

آرم طراحی شده برای شرکت فنی مهندسی پارس تک آسانرو در سال 1380

در سالهای آخر حیات شرکت ایران شیندلر، مدیرعامل(آقای قاسم جعفری) به جهت رهایی از مشکلات مشتریان بخاطر دوره گارانتی و سرویس و نگهداری آسانسورهای باقیمانده، پیشنهاد کرد شرکتی به منظور انجام خدمات توسط آقایان محسن قاسملو، منصور مرادی فرد و اینجانب تاسیس شود، میزان سهام هر فرد هم مشخص شده بود، اما بنا به دلایلی من و آقای مهندس مرادی فرد از قبول این پیشنهاد خودداری کرده، و آقای قاسملو منفردا" شرکت مورد نظر مدیریت شیندلر را تاسیس و بطور همزمان قراردادی چند ساله جهت انجام خدمات پس از فروش با ایران شیندلر منعقد نمود. البته چندی بعد آقای مرادی فرد که مسئولیت خدمات آسانسورهای خارجی را به عهده داشتند، بازخرید خدمت  شدند و مبادرت به تاسیس " شرکت فنی مهندسی پارس تک آسانرو" نمودند که طرح پیشنهادی فوق برای این شرکت می باشد.

همانطوریکه اشاره شد، طرح های زیادی همکاران و دوستان آسانسوری طرح و ترسیم نمودم که متاسفانه بسیاری از طرح ها در دسترس نیست، اگر در آینده فرصتی دست دهد، شاید بخشی دیگر از طراحی ها را باستحضار دوستان  عزیز برسانم.

سلام

به عنوان یک فعال در صنعت و دانشگاه آسانسور سازی دماوند از شما تشکر و قدر دانی مینمایم .  خداوند شما را حفظ بفرماید ...      

 ارادتمند حمید بشکوه ... 

جناب آقاي مهندس طبسي

طراحی آرم و طرح برگه سهام تعاوني شيندلري ها را فراموش كرديد به مجموعه طراحیها اضافه نمائید، ما شيندلري ها افتخار مي كنيم كه در كنار شما هستيم

 

با سلام

جناب مهندس میتونید یه آرم زیبا و متفاوت برای شرکت تبدیل ضایعات کاغذ و کارتن به کاغذ لاینر برای شرکت ما طراحی کنید؟اسم شرکتمونم آمل چوکاست.متشکرم

با سلام به آقای طبسی

 

من 8 سالی میشه در زمینه چاپ و تبلیغات بطور تخصصی فعالیت دارم 

با شرکتهای بزرگی کار کردم . در زمینه طراحی لوگو ، ست اداری  ، و

هرچیزی که در مورد چاپ باشه خوشحال میشم کمکی کرده باشم.

الان هم در حال حاضر دفتر کارم در بندرعباس هستش.

با تشکر 

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع عدد بیست با عدد چهل را به عدد بنویسید.