قطعنامه سمينار صنعت آسانسور ايمنی و کيفيت

 
تاریخ انتشار: شنبه, 1386/07/14 - 13:16 توسط سایت
قطعنامه سمينار صنعت آسانسور ايمنی و کيفيت

در راستای تعامل و هماهنگی بین سازمان های مرتبط با صنعت آسانسور و پله برقی در سراسر کشور سمینار صنعت آسانسور ، ایمنی ، کیفیت با حضور بیش از 200 نفر از مسئولین محترم سازمان صنایع و معادن استانها ، ادارات کل استاندارد و تحقیقات صنعتی ، سازمان نظام مهندسی کل کشور ، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی ، اتاق بازرگانی ، شرکتهای بازرسی آسانسور ، تولید کنندگن و فروشندگان آسانسور و پله برقی با دعوت مشترک اداره کل ماشین سازی و نیروی محرکه وزارت صنایع و معادن ، مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران در تاریخ 26/04/1386 در محل هتل المپیک تهران برگزار گردید که قطعنامه ای مشتمل بر بندهای ذیل مورد تأئید قرار گرفت :


  1. با توجه به اهمیت ایمنی مسافران آسانسورها و ارتقاء کیفیت مقرر گردید سازمانهای صنایع و معادن استانها و ادارات کل استاندارد و تحقیقات صنعتی هماهنگی لازم در خصوص اجرای هر چه بهتر استاندارد ملی آسانسور را با شهرداری های منطقه خود بعمل آورده ، بصورتی که کلیه ساختمانهای دارای آسانسور بدون گرفتن گواهی استاندارد مجاز به اخذ پایان کار نباشند .
  2. ادارات کل استاندارد استانها و سازمان صنایع و معادن ذیربط و در نشریات محلی هر استان اطلاع رسانی لازم در خصوص مسائل ایمنی آسانسور و لزوم به کارگیری شرکتهای معتبر ( دارای پروانه طراحی و مونتاژ ) را به اطلاع عموم برساند .
  3. ارزشیابی پروانه های طراحی و مونتاژ در سراسر کشور بر اساس رعایت دقیق دستورالعمل ابلاغی از سوی وزارت صنایع و معادن انجام گیرد حتی الامکان که این ارزشیابی بصورت همسان در تمام استان های کشور به اجرا در آید .
  4. با توجه به اینکه بانک اطلاعاتی کامل در سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران موجود می باشد جهت حفظ این اطلاعات کلیه استان ها از هر درخواست پروانه طراحی و مونتاژ و از هر پروانه صادره یک نسخه به سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران ارسال نمایند .
  5. جهت اجرای صحیح دستورالعمل پروانه واحد طراحی و مونتاژ آسانسور ، با توجه به وجود بانک اطلاعات مدیران فنی و تکنسین های فنی آسانسور در سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران ، سازمان های استانی جهت صدور پروانه مربوطه می توانند موضوع را با سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران هماهنگ نمایند .
  6. با عنایت به اینکه پرونده شرکتهائی که حقوق مصرف کنندگان آسانسور و پله برقی را رعایت ننموده اند و بر حسب ضرورت در کمیته حل اختلاف سندیکا مطرح و در سوابق شرکتهای فوق الذکر در سندیکای آسانسور و پله برقی ایران بایگانی می باشد ، سازمان صنایع استانها از کلیه شکایت ها یک نسخه به منظور درج در پرونده شکایت مختلف به سندیکای آسانسور و پله برقی ایران ارسال نمایند .
  7. وزارت صنایع و معادن و سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران مشترکاً جهت ارزشیابی بهینه و ارتقای سطح دانش فنی مدیران و تکنسین های فنی دوره های لازم در خصوص مسائل فنی و استاندارد آسانسور را برنامه ریزی نمایند .
  8. با توجه به آمادگی وزارت صنایع و معادن و سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران در زمینه به روز نمودن و بازنگری در مفاد دستورالعمل صدور پروانه طراحی و مونتاژ توافق می گردد که شرکتهای بازرسی و سازمانهای صنایع و معادن استانها و شرکتهای دارای پروانه طراحی و مونتاژ پشنهادات خود را ظرف مدت یکماه به مراجع فوق الذکر جهت اقدامات لازم ارسال نمایند .
  9. با توجه به اینکه عملکرد یکسان در امور بازرسی توسط شرکتهای ذیربط مورد انتظار می باشد لذا مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران تمهیدات لازم جهت یکسان سازی نحوه بازرسی در شرکتهای مربوطه را به اجرا درآورد و در این زمینه با هماهنگی وزارت صنایع و معادن اقدام لازم معمول نماید .

قابل توجه تهیه کنند گان قطعه نامه ،باید کلیه مدیران و مدیران فنی شرکت های نصاب آسانسور بدانند که استانداردهای آسانسور که تصویب موسسه استاندارد رسیده است به شرح زیراست:

1-مقررات ایمنی ساختمان ونصب آسانسور- قسمت اول- اسانسورهای برقی به شماره1-6303

2-مقررات ایمنی ساختمان ونصب آسانسور- قسمت دوم- آسانسورهای هیدرولیک به شماره 2-6303

که کلیه بازرسان ملزم بازرسی طبق استانداردهای فوق هستندو نصابان ملزم به رعایت این استانداردها هستند.

همانطور که مقدمه مقاله رایج ترین اشتباهات نصابان آسانسور گفته شد به علت عدم آگاهی مدیران فنی شرکت های نصاب به استاندارد آسانسور شاهد نوشتن بند فوق درقطعنامه هستیم امیدوارم مدیران ومدیران فنی شرکتهای نصاب آسانسور با مطالعه کامل استانداردهای آسانسور واستفاده از مقالاتی در این زمینه به ویژه مقالات منتشره این سایت شاهد ارتقاء کیفیت آسانسور در کشور باشیم

                                                        با تشکر

                                                      پیمان تبریزی

                                                     بازرس آسانسور

سرکشی از شرکت های بازرسی بدون اطلاع قبلی

شنیده شده  از امروز  سه شنبه 20/10/1390 قرار است، به صورت اتفاقی و سر زده از شرکت های بازرسی مهندسی، که مسئولیت کنترل آسانسورهای نصب شده را به عهده دارند، بازدید به عمل آید.

این اقدام شایسته جناب آقای علیپور معاون احرایی اداره استاندار را تحسین نموده و امیدواریم به درجه ای ازمسئولیت پذیری و خودباوری برسیم، و طوری در انجام مسئولیت و کارهای سازمانی، خودکنترل باشیم، که هرگز از بازدیدهای سرزده دچار اضطراب نشویم.

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هزار و دویست و بیست را به عدد بنویسید.