صرفه جویی در انرژی و فضای ابعادی درآسانسورهای امروزی

 
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 1386/08/30 - 13:20 توسط سایت
صرفه جوئی در ابعاد و فضای آسانسور
تاریخچه آسانسور بسیار طولانی است، در هر صورت آسانسورهای ایمن به مفهوم واقعی كه به سیستم های پاراشوت مجهز باشند در سال 1854 تولیدشان آغاز شد. در این مقاله، به طور بسیار اجمالی از تاریخچه موتورهای محرك، آغاز به كار موتورهای بدون موتورخانه و تكنولوژی مربوط به آنها صحبت خواهد شد و اهداف آتی طراحان بیان خواهد گردید.
تاریخچه و تغییرات موتودهای محرك بیانگر اینستکه موتورها و تجهیزات كنترلی آنها با به كارگیری سیستم های الكترونیكی و میكروالكترونیكی از ابتدای 1970تا 1990 به طور محسوسی پیشرفت داشته اند.
تكنولوژی های مرسوم امروزی مانندمبدل های VVVF (ولتاژ متغیر –فركانس متغیر) و سیستم های كنترلی دیجیتالی كه برای آسانسور ها به كار گرفته می شوند توانسته اند سرعت آسانسور ها را به همراه ایمنی آن افزایش دهند و می توان نماد این روند رو به رشد را آسانسور نصب شده در برج LANDMARK یوكوهاماكه دارای سرعت 750 متر بر دقیقه می باشد، دانست. ضمن این كه در این دوره زمانی (از1970تا1990 ) هدف تنها افزایش سرعت وایمنی بیشتر نبوده، بلكه به همراه آن، قصد كاهش مصرف انرژی نیز وجود داشته است، به طوری كه مصرف انرژی آسانسور هایی باسرعت معمولی برای كاربری های مسكونی به حدود 29% و برای آسانسورهای پرسرعت به حدود 54% ابتدای دهه 70میلادی رسیده است. در شكل 1 سیرنزولی مصرف انرژی رانیز می توان مشاهده نمود. كاهش مصرف انرژی شاید در برهه زمانی كنونی اصلی ترین هدف طراحان باشد، به طوری كه اخیرا" سیستم های محرك با استفاده از باتری هایNI_H طراحی شده اند كه میتوانند انرژی مصرف كنونی را تا31% كاهش دهند.
وقتی صحبت از صرفه جویی میكنیم شاید در اولین نگاه، صرفه جویی در انرژی را مد نظر قرار دهیم ولی وقتی به فضای كار نیز توجه كنیم، می توان عامل اتلاف فضا را نیز نوعی صرفه جویی در نظر گرفت.امروزه ساخت وساز به گونه ای است كه از عرض ساختمان ها كم وبه ارتفاع آنان افزوده می شود، لذا استفاده بهینه از فضای چاه آسانسور بسیار مهم می باشد و این امر فلسفه آغاز به كار آسانسورهای بدون موتورخانه بوده است. آغاز به كار چنین آسانسورهایی از حدود 1990 پدید آمد.
آسانسورهای بدون موتور خانه كار خود رابا ساختمان های مسكونی كوچك و آسانسور های موتور خطی آغاز كردند ودر حال حاضر این آسانسورها روز به روز جای بیشتری در صنعت ساختمان برای خود بازمیكنند. توانایی موتورهای الكتریكی مگنت دائم برای ماشین های كششی به كار گرفته می شود و به این گونه سرو صدا نیز به مقدار قابل توجهی كاهش می یابد. شكل مرسوم آسانسور های بدون موتورخانه را در شكل شماره 2 و موتوری كه برای چنین آسانسورهایی به كار میرود را كه جدیدترین موتور كششی با ویژگی مغناطیس دایم است می توان در شكل 3 مشاهده نمود. علاوه بر این هدف دیگری نیز مطرح است كه باز هم اندازه موتور الكتریكی راكاهش می دهد و به جای كابل فولادی از تسمه های تخت استفاده می گردد. (در حال حاضر به صورت آزمایشی تحت بررسی طراحان می باشد.)
شاید مقاله بعدی در رابطه با صرفه جویی در صنعت آسانسور را بتوان مختص به صرفه جویی در زمان كه مهمترین نیت طراحان است نمود. فلسفه وجودی آسانسور بیش از این كه مر بوط به آرامش آدمی باشد به كاهش زمانرفت و آمدمربوط است. این هدف نه تنها فكر افزایش سرعت آسانسورها را در سر می اندازد بلكه تا جائی پیش رفته است كه نیت آسانسورهای دو كابینه (دو كابین در یك چاه) را در سر طراحان انداخته است . این نیت منجر به تولید نیز شده است ولی در ابتدای هر پروژه ای محدودیت هایی نیز وجود دارد، هر چند این آسانسورها میتواند برای ساختمانهای پر ترافیك راه حل مناسبی باشد.
هیچ شكی نیست كه این نیت پیشرو زمانی جزئی از تاریخچه آسانسورهای نوین در دهه های آتی خواهد بود.

نویسنده : نوشته آقای ایاكی و اتانابه عضو هیئت علمی دانشگاه سایتامو.

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع عدد بیست با عدد چهل را به عدد بنویسید.