دلايل رواج آسانسورهای هيدروليک

 
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 1387/12/28 - 22:45 توسط سعیدپور
شماتیک آسانسور هیدرولیک

 تا ابتدای قرن 21 ، آسانسورهای هیدرولیکی به مدت 50 سال بازار را در دست داشتند ، با معرفی و ساخت آسانسورهای کششی بدون موتورخانه از سال 1995 ، آسانسورهای هیدرولیکی با رقبای زیادی از این نوع آسانسورها دست و پنجه نرم می کنند . اما با این وجود سیستمهای محرک سیال مزایای خاص خود را دارند که از این میان می توان به هزینه پایین تعمیرات ( به علت پایین بودن استهلاک نیروی محرکه ) ، انعطاف پذیری در طراحی کابین و موتورخانه ، خصوصیات بارز ایمنی ، نصب آسان با هزینه پایین اشاره کرد .

شماتیک آسانسور هیدرولیک
 
از آنجائیکه در ابتدا آسانسورهای کششی بدون موتورخانه موجب صرفه جوئی در فضا می شدند ، متقاضیان بیشماری داشتند ، هر چند این مسأله را نباید به عنوان امری در کاهش انتخاب آسانسورهای هیدرولیکی تفسیر کنیم ، چرا که تولید سالانه شیرهای کنترلی هیدرولیک در حال افزایش می باشد .
از آنجا که در کشورهای توسعه یافته مزایای آسانسورهای هیدرولیک روشن است ، انتظار می رود میزان تقاضای آسانسورهای کششی بدون موتورخانه در آینده کاهش یابد .
از قرن نوزدهم به بعد ، آسانسورهای کابلی به جای نوع هیدرولیک آبی ، به عنوان وسیله ای برای انتقال عمودی استفاده می شدند . اما در سال 1950 آسانسورهای هیدرولیکی روغنی در آمریکا و آلمان بطور همزمان معرفی شدند که به سرعت شهرت یافتند .

 
 
دیاگرام تولید آسانسور بین سالهای 1980 تا 1998 در شرکتهای عضو NEII
 

 

در ابتدا آسانسورهای هیدرولیک برای انتقال عمودی و صرفاً برای حمل بار مورد استفاده قرار می گرفتند ، با گذشت زمان بر اساس پیشرفتها و اصلاحاتی که در ساختار این نوع بالابرها ایجاد شد ، این امکان را فراهم کرد که از آنها برای جابجائی مسافر نیز استفاده شود .
بر اساس آماری که به وسیله NEII ( شرکت ملی صنعت آسانسور آمریکا ) منتشر شده است ، در دهه 1970 ، شرکتها آسانسورهای هیدرولیکی بیشتری نسبت به نوع کششی آن ( چه با گیربکس و چه بدون گیربکس ) تولید کرده اند ، حتی در سال 1973 تولید بالابر هیدرولیکی از نوع کششی پیشی گرفت ، تا آنجا که تا اواسط دهه 1980 تولید آسانسورهای هیدرولیکی دو برابر تولید آسانسورهای کششی بوده است .
 
نمودار تولید آسانسور های هیدرولیک بر اساس سال و منطقه تولید آن در آمریکا
 

تولید آسانسورهای هیدرولیکی تا سال 2000 ، 3 تا 4 برابر تولید آسانسورهای کششی بوده که از این میان تنها در کشور ایالات متحده آمریکا ، 70% آسانسورهای فروخته شده در سال 1986 ، از نوع هیدرولیکی بوده است ( این آمار فقط برای اعضای NEII است ) . قطعاً تعداد آسانسورهای هیدرولیکی که توسط شرکت های غیر عضو نصب شده است این آمار را افزایش می دهند . از سال 1995 ، شرکتهای آسانسور ، نوع جدیدی از نیروی محرکه را به بازار عرضه کردند که با آن بازار ساختمانهای با ارتفاع کوتاه و متوسط را تحت پوشش خود قرار دادند . این سیستم جدید MRL یا بدون موتورخانه نامیده شد .
 
نمودار مقایسه تولید آسانسور های کششی و هیدرولیک در اروپا
 

در این سیستم که از تکنولوژی موتورهای سنکرون با مغناطیس دائم بهره می برند ، مکانیزمهای کاهنده سرعت ( گیربکس ) را حذف می کنند ، که این امر موجب کاهش وزن و اندازه موتور کششی می شود ، با این راه حل موتور در داخل چاهک قرار می گیرد و در نتیجه نیازی به موتورخانه نیست و انعطاف پذیری ساختمان در زمینه معماری بیشتر خواهد شد . همچنین جمع و جور بودن ، عدم نیاز به روغن کاری و نیروی گردنده بالا در سرعت پائین از مزایای این سیستم می باشند . در ضمن صرفه جوئی انرژی توسط حذف مصرف انرژی از انتقال دنده حلزونی میسر است . اگر چه بهره بردن از مگنتهای دائمی ( PM ) هزینه تولید موتور را افزایش می دهد ، اما حذف مکانیزم انتقال دنده ، این افزایش را به تعادل می رساند .
از طرفی دیگر هزینه بالابرهای کششی بدون موتورخانه بیشتر از آسانسورهای هیدرولیکی است . باورها بر این است که با افزایش تولید آسانسورهای بدون موتورخانه ( MRL ) قیمت و هزینه کاهش خواهد یافت .
بالابرهای هیدرولیکی به خاطر ضریب ایمنی بالا و نصب آسان سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص داده اند .
همانطوریکه در نمودار زیر مشخص شده است ، سطح تعمیرات شیرهای کنترل در کارخانه BLAIN که خود از اصلی ترین تولیدکنندگان این نوع شیر است نشان داده شده است . همانطور که مشاهده می کنید از کل شیرهای فروخته شده و در حال استفاده ( 350000 ) در سال 2003 ، نهایتاً 0786/0% دچار نقص فنی و 037/0% به علت گرفتگی لوله توسط مواد و یا نصب نامناسب در زمان سرویس دستگاه ، به این تولیدکننده ارجاع داده شده است .
 
نمودار سطح تعمیرات شیرهای کنترل در کارخانه BLAIN
 

در سال 2004 این آمار به ترتیب 17/0% و 34/0% می باشند.
چنین درصدهای پایینی در خرابی یک قطعه کلیدی در سیستم هیدرولیکی حاکی از آن است که سیستم بالابر هیدرولیکی دارای استانداردهای قابل اعتمادی است که نوع کششی نمی تواند با آن برابری کند . تولید کنندگان بالابرهای کششی برای کاهش تقاضا در خرید بالابرهای هیدرولیکی ، همیشه دو موضوع بالا بدون میزان مصرف انرژی در آسانسورهای هیدرولیکی و تهدید محیط زیست به وسیله این نوع بالابر را به عنوان نقاط ضعف بر می شمارند .
نمودار تولید سالیانه آسانسور
 

بازار آسانسور

در کشورهای توسعه یافته تعداد زیادی آسانسور نصب شده است . تعداد ساختمانهای کوتاه در این کشورها بسیار چشمگیر است ( جدا از آنهائی که دارای فضای کم و جمعیت بسیارند ) . در این کشورها ، با بالابردن کیفیت شیرهای کنترل ، پمپها ، موتورها و دیگر قطعات وابسته ، صنعت هیدرولیک پیشرفت محسوسی داشته است مضاف بر اینکه این کیفیت با قیمت بسیار مناسبی عرضه می شود . مزایای برجسته آسانسورهای هیدرولیکی تولیدکنندگان را بر آن داشت که نیروی محرکه هیدرولیکی را انتخاب کنند . تبلیغات و آگاهی رسانی در زمینه راحتی و ایمنی این نوع بالابرها هم مصرف کنندگان را به خرید این محصول تشویق کردند . در نتیجه نصب آسانسورهای هیدرولیکی در جهان 60% بیشتر از نوع کششی آن بود ( نمودار زیر ).
نمودار مقایسه تولید انواع آسانسور ها به تفکیک کشور در سال 2004
 
این آمار در سال 1995 زمانی که نوع جدیدی از بالابرهای کششی به نام MRL ( بدون موتورخانه/Machine Room less ) برای ساختمانهای کوتاه معرفی شدند ، تغییر کرد . مزایای بالابرهای بدون موتورخانه ( MRL ) بقدری توسط مهندسین عمران و آرشیتکت مورد توجه قرار گرفت که ظرف مدت کوتاهی نصب این نوع بالابر رشد قابل توجهی داشت . لازم به ذکر است که شرکتهای چند ملیتی نیز در جا انداختن بالابرهای کششی MRL نقش به سزائی ایفا کردند . گزارشها نشان می دهند که با حضور آسانسورهای کششی بدون موتورخانه ( MRL ) در بازار جهانی ، فروش آسانسورهای هیدرولیکی تا 40% کاهش یافته و انتظار می رود که تا سال 2010 میلادی دو سوم آسانسورهای جدید از نوع MRL باشند . آمار سال 2000 و 2004 اروپا در این زمینه ، در نمودار بالا نشان داده شده است . بر اساس آمار سال 2000 ، 81% از آسانسورهای نصب شده در آمریکا از نوع هیدرولیک هستند . البته وضعیت بازار هیدرولیک آنطور که گفته و شنیده می شود در خطر نیست . درخواست شیر کنترل هیدرولیک ( Hydraulic Control Valve ) برای نصب آسانسورها سالانه در حال افزایش است و این خود بیانگر رونق بازار این محصول است به عنوان مثال شرکت BLAIN در سال 2004 نسبت به سال 2000 در تولید شیر (Valve ) 72% رشد داشته است .
شاید سالانه تعداد آسانسورهای کششی نصب شده نسبت به هیدرولیکی در حال افزایش باشد ، اما این بدین معنا نیست که نصب آسانسورهای هیدرولیکی در حال افزایش نیست . با گذشت زمان و با شناخت هرچه بیشتر مزایای آسانسورهای هیدرولیکی در کشورهای در حال توسعه ، نسبت نصب بالابرهای هیدرولیک به کششی به حالت تعادل خواهد رسید . طرفه آنکه در صنعتی که به بالابودن سطح ایمنی در خدمات خود افتخار می کند ، برخی از شرکتهای مهم تولید کننده وقتی آسانسور MRL ( بدون موتورخانه ) به بازار عرضه شد ، برای کاهش هزینه ها در نصب آسانسور در ساختمانهای کوتاه ، ایمنی را زیر پا گذاشته اند . برای بالابردن سطح رقابت ، تولیدکنندگان آسانسورهای هیدرولیک نیز در صدد حذف موتورخانه می باشند که به نیروی محرکه اجازه می دهد که در داخل پیت قرار گیرد و یا به در ورودی ( Lading Door ) نصب شود . اگر میزان تقاضای آسانسور کششی بدون موتورخانه را با آسانسور هیدرولیک بدون موتورخانه مقایسه کنیم نوع هیدرولیک بدون موتورخانه از بازار گرمتری برخوردار است .

وضعیت در اروپا و ایران

در ایران نسبت تعداد آسانسورها به تعداد کارکنان نصف میزان میانگین در اروپا می باشد که از این موضوع می توان نتیجه گرفت که رقابت در بازار ایران از لحاظ تعداد رقبا ، چالش انگیزتر از دیگر نقاط اروپا می باشد . نمودار بعدی ، درصد آسانسورهای نصب و راه اندازی شده در اروپا در همان سال را نشان می دهد .
می توان مشاهده کرد که بازار توسط آسانسورهای کششی بدون موتورخانه تقریباً انحصاری است . بیشترین تعداد آسانسور نصب شده در یونان مربوط به آسانسورهای هیدرولیک بوده ( تقریباً 85% ) ، در حالیکه در ایران مدل کششی همراه با Machineroom ، ( در حدود 8/84% ) ، در صدر جدول آسانسورهای نصب شده قرار دارد . آسانسورهای هیدرولیک و بدون موتورخانه به ترتیب 9/9% و 1/7% از سهم بازار ایران را در اختیار دارند .
در اروپا عموماً ساختمانها کوتاه و یا دارای ارتفاع متوسطی هستند . از آنجائی که شرکتهای چند ملیتی بر بازارها مسلط هستند بخصوص در زمینه سیستم جدید بدون موتورخانه در نتیجه شرکتهای کوچک سعی کردند با پائین آوردن قیمت خود را در دامنه رقابت حفظ کنند .

نمودار تعداد آسانسور هیدرولیک نصب شده به تفکیک سال در مناطق مختلف اروپا
 

در نمودار زیر فروش شیرهای کنترل (Control Valve ) در کشورهای مختلف بصورت درصدی نشان داده شده است و از آنجا می توان موقعیت کنونی بازار آلمان را مشاهده کرد . میزان تقاضای شیر در آلمان به علت گسترش تقاضا در بالابرهای بدون موتورخانه کاهش داشته اشت ، هر چند کشورهای دیگر در این زمینه ثبات بیشتری داشته اند . ( بیشترین فروش شیر در یونان و آمریکا بوده است .) موقعیت کشور ایران شباهت زیادی به کشورهای در حال توسعه در خاورمیانه و خاور دور دارد و آن دغدغه هائی است که شرکتهای چند ملیتی با در دست گرفتن بازار ایجاد کرده اند . در کشورهای در حال توسعه مانند ایران نصب آسانسور در ساختمانهای بلند عاملی در افزایش کیفیت ساختمان است . شمار بسیاری تولیدکننده آسانسور و قطعات مربوط به آن و همچنین مراکز سرویس کاری آسانسور با تکیه بر فروش آسانسورهای با موتورخانه به کار خود ادامه می دهند . اکثر این شرکتها با تعداد معدود و بودجه محدود در این صنعت مشغول به کار هستند . بعضی از این شرکتها چنانکه باید از استانداردها پیروی نمی کنند اما قیمت پائین آنها مالکین و سازندگان ساختمان را به خود جذب می کند .

نمودار فروش شیرهای کنترل آسانسور هیدرولیک در کشورهای مختلف برحسب درصد
 
شایعاتی چون دارا بودن گواهیهای استانداردی چون : ISO و CE برای جلب مشتری خود مسأله ای نگران کننده است و این شایعات خود امری مؤثر در تفاوت قیمتها بین یک کالا با کیفیت مطلوب و یک کالا با کیفیت پائین است از طرفی دیگر مطلع نبودن مشتری از خصوصیات یک آسانسور با کیفیت موجب می شود که مشتریان انتخاب خود را بر اساس قیمت پائین پایه ریزی کنند . آسانسورهای هیدرولیکی در ایران چندان شناخته شده نیست و تعداد معدودی از سازندگان ساختمان این نوع بالابر را پیشنهاد می کنند . کمبود مهندسین و تکنسین های خبره در صنعت آسانسور خود تأثیر بسزائی در چگونگی نصب و سرویس آسانسورهای هیدرولیکی داشته است .
نصب آسانسورهای کششی برای شرکتهای کوچک که در این زمینه آشنائی دارند ، بدون در نظر گرفتن گزینه های بهتر ، آسان تر و نیازمند تخصص کمتر می باشد . چنین رفتاری از کمبود اطلاعات از مزایای آسانسورهای هیدرولیک ، که عموماً دارای نسبت قیمت به عملکرد بهتری نسبت به آسانسورهای کششی می باشند ، نشأت می گیرد . با این اوصاف ، محبوبیت آسانسورهای هیدرولیک در ایران پیوسته و یکنواخت در حال رشد می باشد . به طور کلی ، راه حل های خطرناک نباید وارد سیستم حمل و نقل عمودی شوند .
تولیدکنندگان آسانسورهای بدون موتورخانه ، اذعان می دارند که قراردادن ماشین در یک محور استوانه ای ، یا در چاله و یا در ارتفاع ساختمان ، یک راه حل مشروط امنیتی می باشد . آسانسورهای بدون موتورخانه ، ممکن است در شرایط خاصی ایمن عمل کنند ، در حالیکه لازم به یادآوری است که آنها در شرایط مختلف به کار برده می شوند .
 
خطرناک ترین وضعیت زمانی اتفاق می افتد که چنین آسانسورهای ناامنی در مناطق زلزله خیز مجوز فعالیت می گیرند . معلق نگه داشتن ماشین در یک محور استوانه ای تضمینی برای تحمل تکان های زلزله بدون واژگون شدن را در بر ندارد . به عنوان مثال ، 93% از خاک ایران در مکانهای فعال زمین لرزه و 98% از کل جمعیت در خطر زمین لرزه قرار دارند . بر طبق آمارها ، 97% از کل ساختمانهای ایران دارای 6 طبقه یا کمتر می باشند.
 


نـتـیجه گیری

 

بر اساس اطلاعات ارائه شده فوق و مزیتهای آسانسورهای هیدرولیکی و با توجه به شرایط جغرافیائی ایران به نظر می رسد بایستی برنامه های منسجمی جهت ترویج فرهنگ استفاده از آسانسورهای هیدرولیک مخصوصاً در ساختمانهای عمومی در نظر گرفته شود . این مهم بایستی با بسترسازی مناسب در راستای توسعه نیروی انسانی ماهر در این بخش همراه باشد .
 
شرکت مهندسی پارسا آسانبر پویا ، ترجمه : سحر سعید پور

با تشکر فراوان از مطالب ارزشمند شما

میخواستم یک مشکل بزرگ در مورد اسانسورهای هیدرولیک که شاهد ان در ایران  در زمستان هستیم خدمت شما عرض کنم

در سرما بدلیل سفت شدن روغن تانک اسانسور با لرزش بالا میرود به نظر شما راه حل چیست؟

با سلام

بدلیل کاهش دما ویسکوزیته روغن تحت تاثیر قرار گرفته و روغن اصطلاحا سفت تر می شود.

شما می توانید دمای محیط را دمای نرمال بین 20 الی 35 درجه تامین نمایید.یا از شرکت فروشنده خواسته تا در مخزن روغن آسانسور هیدرولیک، دستگاه گرمکن برقی قرار دهد ویا اینکه در فصول سرما روغن با ویسکوزیت کم و در فصل گرم روغن استاندارد مورد تایید شرکت سازنده استفاده نمایید.

دوست گرامی سلام

تفاوت قیمت  آسانسور هیدرولیک تهران با شهرستان حد اقل 20 تا30 درصد بیشتر است. البته شرایط جغرافیایی مناطق در درصد مذکور تاثیر گذار است. ضمن اینکه نگهداری و خدمات پس از بهره برداری این آسانسور بسیار مهم است. وچنانچه شرکت فروشنده نماینده در منطقه نداشته باشد هزینه ماهانه نگهداری آسانسور بالا است.

البته قیمت را باید فروشندگان این نوع محصول با توجه به شرایط چاه آسانسور و تعداد طبقات پس از بازدید محل اعلام نمایند.

سلام

من اگه بخوام سیستم هیدرولیک آسانسور رو در یک پاساژ سه طبقه پیاده کنم باید اندازه کابین  و چقدر وزن رو می تونه تحمل نه  و پول قطعات اون چقدر میشه 

با تشکر

سلام ,من ساکن شهر بوشهر هستم, با چند تن نصاب آسانسور شرکتی در زمینه اسانسور به ثبت رسانده ایم, و طبق قانون اداره صنایع معادن، برای پروانه مونتاژ آسانسور باید یک مسئول فنی با سابقه کار در شرکتهای آسانسور وجود داشته باشد. حال سوال من این است که آیا شما چنین شخصی میشناسد که دارای سابقه فنی مورد نیاز بوده و با ما همکاری نماید.

با سلام
کاربر گرامی، با توجه باینکه حضور مستمر مدیر فنی در شرکت ضروری است، امیدوارم فرد مناسبی ترجیحا ساکن بوشهر یا شهرهای همجوار تمایل به همکاری داشته باشد.
ضمنا" چنانچه بین همکاران کسی دارای تخصص کافی و تمایل به همکاری دارد، می تواند پیشنهاد خود را اعلام نماید.

با سلام

می خواهم برای آپارتمانمان (Homelift) هوم لیفت بخرم .

فضای موجود 1*0.8 متر می باشد می خواستم حداکثر ارتفاع بالابری هوم لیفت و همچنین قیمت هوم لیفت مناسب برای 4 طبقه مسکونی و پیلوت را بدانم. با تشکر

سلام.
میخواستم بدونم دور چاه آسانسور ساختمان چهار طبقه که دیوار برشی نداره میشه آسانسور هیدرولیکی یا نوع دیگه نصب کرد؟

اصلا دور چاه آسانسور لازمه که دیوار برشی برای کاهش نیروی آسانسور باشه و آسانسور به دیوار و ستون اطرافش نیرو وارد می کنه؟

لطفا راهنمایی برای نصب کنید.آیا شما آسانسور را نصب می کنید؟

یه سوال دیگه: آیا ریل آسانسور فقط دو طرف وصل می شه یا ممکنه گوشه هم وصل شه؟

در رابطه با سئوال اول:
با توجه باینکه آسانسور هیدرولیک،  مخصوصا" نوع مستقیم آن که کلیه وزن و بار کابین به جک منتقل می شود، بله امکان دارد.

                      WWW.PARSLIFT.COM

 سیستم آسانسور هیدرولیک نوع مستقیم(Direct Central)

سئوال دوم:
دیوار اطراف چاه آسانسور برای محصور کردن چاه آسانسور می باشد، تمامی بار دینامیکی آسانسورهای کششی، بر روی سقف چاه وارد می شود، که به طور معمول این نیرو از طریق کلاف آهنی و اصلی بتون سقف چاه به ستونهای فلزی چهار گوشه ی چاه آسانسور منتقل می شود، و بخشی از این نیرو به پلهای طبقات از بالا به پائین تا مستهلک شود.
سئوال سوم:
"پارس لیفت" سایت اطلاع رسانی و تریبونی برای تعامل با صنعت آسانسور ایران می باشد و هیچگونه کار اجرایی انچام نمی دهد.
سئوال آخر:
ریل های کابین آسانسور به طور معمول در میانه چاه آسانسورقرار دارد، به دلیل اینکه باید در نقطه ای قرار بگیرد که وزن دو طرف کابین نسبت به ریلها مساوی باشد و لذا با توجه باینکه وزن سیستم و تجهیزات درب کابین به قسمت جلو و سمت درب افزوده می گردد، برای بالانس کابین ریلها کمی به جلو تمایل دارند و فاصله قسمت عقب کمی نسبت به جلو بیشتر می باشد.

البته در شرایط خاص می شود محل ریلهای آسانسور را جابجا کرد بشرطی که موضوع بالانس کابین رعایت و شرایط استقرار ریلهای وزنه تعادل نیز مهیا باشد.

سلام و ممنون ازاطلاع رسانی خوب شما .

نیازمند آسانسوری برای ارتفاع حدود 9 متر (3 طبقه) در بیرون از ساختمان و در فضای بیرون می باشم.

خواهشمند است آدرس و یا نمونه آسانسور نصب شده، یا هرطور که صلاح میدانید هماهنگ فرمائید تا بررسی و اقدام گردد . باتشکر

جناب آقاي رحمان زاده

سلام

براي خريد و يا مشاوره  آسانسور مورد نظر می توانید به صفحه آسانسور كائن در همين سايت مراجعه فرمائید.

 

باسلام شما برای سفت نشدن روغن در شرایط دما های پایین می تونید از گرم کن در تانک روغن هیدرولیک استفاده کنید حتی از گرم کن های آکواریومی البته از نوع بدنه استیل آن استفاده کنید که روغن رو در هردرجه که دلخواه شماست هست تنظیم میکنه

دماي موتور خانه چه در آسانسور هاي كششي و چه هيدروليك همانطور كه همكاران توضيح دادند بايد يكسان باشد چون در آسانسور هاي كششي براثر گرم شدن زياد گاور نر عمل ميكند و اگر بيش از حد سرد شود ممكن است عمل نكند به همين دليل است كه در استاندارد هم براي دماي موتور خانه اسانسور بند استانداردي گذاشته اند

با سلام

آسانسور هیدرولیک به شیوه های مختلفی طراحی و نصب می شود، مثلا"در سیستم مستقیم 

جک هیدرولیک زیر کابین قرار دارد، قرقره یا فلکه نیاز نیست، اما وقتی جک هیدرولیک بجای اینکه مستقیما" زیر کابین قرار بگیرد، به کنار یا گوشه چاه آسانسور منتقل شود

باید به صورت لیفتراکی کابین را حرکت دهد، که در این وضعیت فلکه چدنی یا همان قرقره به کمک آمده و باعث جابجایی کابین می گردد.

البته قبلا" با عنوان :

هیدرولیک غیر مستقیم یک به دو در این مورد بحث شده است که می توانید مطالعه فرمائید.

سلام

ببخشید ما در بین راه پله های یک فضای 65سانتی متری داریم؟ چندین شرکت بازدید کرده و نظر به نصب آسانسور هیدرولیکی را دارند آیا امکانش هست؟ همسایه طبقه اول مخالف است زیرا می گوید آسانسور هیدرولیکی سروصدا ولرزش دارد و برای پی ساختمان نیز ضرر دارد. لطفا راهنمایی کنید

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا عبارت هزار و دویست و بیست را به عدد بنویسید.