افتتاح اولين مرکز تست قطعات آسانسور در ايران

 
تاریخ انتشار: شنبه, 1386/04/16 - 20:13 توسط سایت
در جلسه ای که در تاريخ 17/11/1385 با حضور فعالان و توليد کنندگان صنعت آسانسور ، اعضاء جديد هيئت مديره سنديکای آسانسور و مقامات رسمی وزارت صنايع ، مؤسسه استاندارد و با حضور فرماندار دماوند در محل شرکت آسانسورسازی دماوند برگزار شد ، دستگاه تست پاراشوت تدريجی آسانسور مورد آزمايش قرار گرفت در اين مراسم که شرکت آسانسورسازی دماوند ميزبان آن بود مهندس مهدی ميرعبداله يانی در شروع جلسه ضمن خوش آمد گوئی به حاضرين توضيحاتی را ايراد کرد . وی در ابتدا گفت : به دليل تقارن احداث آزمايشگاه تست قطعات با دهه پيروزی انقلاب اسلامی ما اين مسئله را به فال نيک می گيريم و اميدواريم که همه مردمان اين سرزمين در جهت اعتلاء و سربلندی آن گام بردارند چرا که برای حفظ اين کشور مردمان زيادی جان خود را فدا کرده اند و ما بايد به گونه ای رفتار کنيم که شرمنده اين انسان های بزرگ نشويم و به وظيفه اصلی مان که کار کردن و ساختن اين کشور است فکر کنيم . متأسفانه فرهنگ توليد در کشور ما خيلی ضعيف است ما فکر می کنيم با تبليغات صوری می توانيم عقيده و نام خود را در دنيا پيش ببريم . اما اين ميسر نيست . اگر ما يک قطعه کوچک در داخل توليد کنيم که روی آن ساخت ايران نوشته شده باشد ، تأثير بيشتری خواهد داشت تا اينکه بخواهيم از طريق مسائل سياسی و ايدئولوژيک خودمان را در دنيا مطرح کنيم . به نظر من منشاء تأثيرگذاری نام ايرانی و اسلامی در توليد ما است . اگر ما بخواهيم توليد کنيم و اين توليد را با کيفيت خوبی انجام دهيم و ناممان را در دنيا با توليد به گوش ديگر کشورها برسانيم از هر چيز ديگری تأثيرگذاری بيشتری خواهد داشت . وی با بيان اين مطالب از مهندس روزبه عبداله يانی درخواست کرد که برای قرائت گزارش فعاليت ها و برنامه های آتی و چگونگی انجام تست قطعات آسانسور بپردازد . سپس روزبه ميرعبداله يانی گزارشی از فعاليت های آسانسورسازی دماوند را قرائت کرد و گفت : در تـمام دنـيا هميشه در کنار توليد مسأله آموزش هم مطرح می شود
جناب آقایان امیر یزدان،موبال رضوانی،سید محمد امین طبسی در این مراسم
اما در ايران با توجه به جنگ 8 ساله ای که پيش آمد ، مشکلاتی که برای صنايع به وجود آمد دولتمردان ما فرصت پرداختن به اين موضوع را نداشتند از سوی ديگر صنعت آسانسور چنان که می دانيد به نسبت بقيه صنايع صنعتی نوپا است . به هر حال آموزش در صنعت ما در کنار ديگر مسائل رشد کافی نداشته است . تقريباً از اواخر دهه 70 بود که ما به اين فکر افتاديم که اين حلقه گمشده صنعت را پيدا کنيم . برای اين کار با وزارتخانه ها و سازمان های مختلف ، وزارت آموزش و پرورش ، وزارت کار و امور اجتماعی ، وزارت علوم و ديگر نهادها در اين خصوص بحث و بررسی کرديم و در نهايت به اين نتيجه رسيديم که بايد اين مسأله را از پايه شروع کرد . به همين خاطر اولين دبيرستان کار و دانش آسانسور را که می توان گفت در دنيا منحصر به فرد است از سال 1380 پايه گذاری کرديم . امسال سومين دوره آموزش در مدرسه آسانسور طی می شود و کسانی که در آن مشغول به تحصيل هستند پس از کارهای تئوری و عملی ديپلم آموزش و پرورش می گيرند و ديپلم فنی و حرفه ای از وزارت کار و امور اجتماعی . اين اولين گامی بود که برداشتيم به صورت موازی به اين فکر کرديم که تحصيلات تکميلی را برای اين عزيزان فراهم کنيم . هم برای کسانی که از اين دبيرستان فارغ التحصيل می شوند و هم برای تکنسين هائی که در اين صنعت مشغول به کار هستند اما در رشته های مختلفی تحصيل کرده اند . از اين رو با دانشگاه جامع علمی کاربردی وارد مذاکره شديم و اين عزيزان به ما در تدوين استانداردهای آموزش کمک فراوانی کردند و نيز در ايجاد رشته نصب و تعمير آسانسور در مقطع کاردانی .
امروز که استانداردهای آموزشی وزارت علوم اضافه شده که جزء يکی از استانداردهای آموزشی قابل اجرا در ايران است . می توان گفت اين دومين مرکز آموزش در دنيا است که به صورت آکادميک مجوز اين کار را دارد . اولين مرکز در انگلستان است و اين دومين مرکز می باشد . بقيه مراکزی که در دنيا مشغول آموزش اين رشته هستند عموماً به صورت کار گروه هستند يعنی در حال آموزش حين خدمت به پرسنل خودشان هستند اما هيچ کدامشان به صورت آکادميک مدرک تحصيلی معتبر ارائه نمی کنند . در خصوص مقطع بالاتر از کاردانی به کارشناسی در حال حاضر در حال تدوين سرفصل ها هستيم و اميد می رود که اين مسأله هم به تصويب برسد و ما بتوانيم مهندس آسانسور داشته باشيم که بتواند کار تخصصی انجام بدهد اميدواريم که در آينده با نيروهائی در صنعت رو به رو باشيم که علاوه بر داشتـن تـجربـه کار دانـش و مـعلومـات تخصصی آن را هم از اين طريق کسب کرده باشند .
در کنار اين قضايا ما با سازمان توف اتريش که يک سازمان بين المللی و شناخته شده است و يکی از اجزاء تعريف بين المللی است همکاری مان را انجام داديم . عدم وجود سازمان هائی که بتوانند مؤسسات آسانسور را که در داخل ايران ساخته می شوند کنترل کنند و ايمنی محصولات را کنترل کنند موجب شد ما به اين فکر بيفتيم که اين کار را در ايران شروع کنيم . ما اين نويد را می دهيم که برای محصولاتی که ايمنی اجباری را می طلبند در داخل کشور خودمان با دانش فنی که منتقل شده و وجود دارد مورد آزمون قرار دهيم . برايش سرتيفيکيت ( CERTIFICATE ) صادر شود و يک کار تحقيقاتی هم برای اين قطعات انجام شود . به طور کلی اولين حسنی که اين آزمايشگاه دارد افزايش سطح ايمنی روی قطعات آسانسور است . قطعاتی که در داخل ايران ساخته می شود و قرار است در داخل کشور مورد استفاده قرار گيرد و هم قطعاتی که قرار است صادر شود . سرتيفيکيتی که اينجا صادر می شود با پشتوانه شرکت توف اتريش انجام می شود و از نوع CE است و در بازارهای جهانی از اعتبار خاصی برخوردار است . من به توليد کنندگان که اينجا حضور دارند اين مژده را می دهم که می توانند در بخش صادرات هم کار بکنند و محصولاتشان را صادر کنند . و آخرين حسنی که ما در اين کار می بينيم اين است که اين مرکز آزمون در کنار دانشگاه تأسيس شده و خيلی از مواردی که می خواهيم به دانشجو آموزش بدهيم روی کاغذ و به صورت تئوری قابل آموزش نيست . اما اين آزمايشگاه موقعيتی را به وجود می آورد که کار تئوری و عملی به صورت همزمان انجام گيرد . پس از صبحت های روزبه ميرعبداله يانی ، دکتر سربی نماينده شرکت توف اتريش به ارائه توضيحاتی در مورد چگونگی اعطاء مجوز احداث آزمايشگاه پرداخت . وی در اين زمينه گفت : من از مندس روزبه ميرعبداله يانی و ديگر عزيزانی که در طول اين مدت برای احداث آزمايشگاه زحمات فراوانی کشيدند تشکر می کنم . حدود يک سال پيش بود که نقشه های برج به دفتر توف در اتريش ارسال شد و موجب توجه و تحير متخصصين اين شرکت شد . خود من نيز وقتی از نزديک اين برج را ديدم به تلاش های فراوانی که برای احداث آن صورت گرفته پی بردم . تصور می کنم که اين برج حتی در خاورميانه هم همتائی نداشته باشد . اميدوارم که در آينده نه تنها به شرکتهای داخلی که حتی به شرکت های خارجی نيز در زمينه تست قطعات خدمات دهی انجام شود . اگر به پرچم شرکت توف دقت کرده باشيد از سه حرف T , U , V تشکيل شده است . که معنی آن می شود شرکت گواهی دهنده و بازرسی دهنده قدمت اين سازمان به سال 1873 می رسد . بيش از 130 سال است که در اروپا در حال انجام امور بازرسی و اعطای گواهی می باشد . علت تأسيس اين سازمان به دو دليل بود :
  1. بالابردن کيفيت
  2. جلوگيری از خسارات احتمالی کار بازرسی و ايمن سازی که در يک پروسه زمانی توسعه پيدا کرد و از ديگ بخار و مخازن تحت فشار شروع شد و به کليه مسائلی که به ايمنی مربوط می شد منجر شد .
به گونه ای که امروزه اغلب قطعات بايد تحت کنترل شرکتهای بازرسی و کنترل کيفی قرار گيرند دفتر شرکت توف در وين پايتخت اتريش قرار دارد و در همه شهرهای اين کشور نيز نمايندگی دارد . خيلی ها سوال می کنند که توف اتريش چه ارتباطی با توف آلمان دارد . بايد گفت که توف اتريش يک شرکت کاملاً مستقل است که ارتباطی با شرکت آلمانی ندارد . در چند سال اخير تلاش ما بر اين بوده که کليه خدمات بازرسی و کنترل کيفی در ايران انجام شود . اميدوارم که مسئولين توليد کنندگان و کليه فعالان صنعت آسانسور ايران با مهندس ميرعبداله يانی مساعدت های لازم را انجام دهند تا اين قضيه به صورت کامل و بهينه به انجام برسد . در زمينه آسانسور در حدود 2 سال پيش ما صحبت هائی انجام داديم شرايط خودمان را مطرح کرديم و چيزی در حدود 2 هفته ديگر مسئولين شرکت توف به ايران می آيند تا برج را مورد تأئيد قرار دهند ، اميدوارم که در آينده کليه استانداردهای روز دنيا علاوه بر EN 81 در ايران انجام شود . پس از صحبت های دکتر سربی ، فرماندار شهرستان دماوند نيز که در جلسه حضور داشت سخنانی را ايراد کرد . وی به ضعف بخش صنعت در اين شهرستان اشاره کرد و گفت به رغم موقعيت جغرافيائی خاص منطقه ، ما اميدواريم که در آينده به شهرستان در خصوص احداث واحدهای صنعتی توجه بيشتری شود . وی ضمن تشکر از مديران مجموعه آسانسورسازی دماوند احداث اين دانشگاه و مرکز تست قطعات را امری مثبت و قابل توجه قلمداد کرد و نيز انتقادی نامحسوس نيز به وضعيت پيشرفت صنعت در کشور داشت و ابراز اميدواری کرد که در آينده اين مشکلات برطرف شوند. پس از فرماندار دماوند آقای کابلی مدير کل ماشين سازی و نيرو محرکه وزارت صنايع نيز توضيحاتی در خصوص احداث آزمايشگاه تست قطعات ايراد کرد . سپس به پيشنهاد مهندس عبداله يانی حاضرين در جلسه برای آزمايش دستگاه تست قطعات به محوطه باز بيرون ساختمان رفتند و دستگاه تست قطعات پاراشوت تدريجی در حضور افراد حاضر در جلسه مورد آزمايش قرار گرفت که اين کار با موفقيت انجام شد . اين نشست پس از پذيرائی در ساعت 16 به اتمام رسيد .

الزام کردن استاندارد مدیریت کیفیت از جمله iso 9000
در کلیه شرکتهای تولید کننده اسانسور و لوازم جانبی
در صورت اطلاعات بیشتر 09126200998

با سلام به شما.

بنده بهروز پورمند هستم که شرکت بازرگانی در دبی دارم. طی سفری که به ایران داشتم Guide Rail Monteferro در ایران زیاد دیدم که همه اسرار داشتن که بگن ریلها ساخت ایتالیاست و آرم MF ITALY که با سمبه روی ریل زده شده ایتالیایی است. من با شرکت monteferro در ایتالیا صحبت کردم و Monteferro گفت آرم روی ریل Monteferro برجسته است و 2 تا آرم روی ریلها باید باشه که با قالب همراه ریل از توی کوره بیرون میاد. شرکت Monteferro با سمبه MF ITALY نمیزنه دلیلش اینه که روی گشتاور پیچشی تاثیر منفی میزاره و استاندارد نیست. حالا سوال انجاست که با وجود استاندارد توی ایران پس چه کسی داره این ریلهای تقلبی را به این مردم می فروشه؟؟؟؟

00971503966472 پورمند.

افزودن دیدگاه

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
CAPTCHA
این سوال برای تشخیص کاربر واقعی از ربات های اسپمر می باشد.

لطفا حاصل جمع دو عدد بیست و پانزده را به عدد بنویسید.